CZ291486B6 - Způsob zjišťování poruchy v podloží komunikace a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents
Způsob zjišťování poruchy v podloží komunikace a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDFInfo
- Publication number
- CZ291486B6 CZ291486B6 CZ19991296A CZ129699A CZ291486B6 CZ 291486 B6 CZ291486 B6 CZ 291486B6 CZ 19991296 A CZ19991296 A CZ 19991296A CZ 129699 A CZ129699 A CZ 129699A CZ 291486 B6 CZ291486 B6 CZ 291486B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- radar
- track
- measuring
- continuous
- carrier
- Prior art date
Links
Classifications
-
- G—PHYSICS
- G01—MEASURING; TESTING
- G01S—RADIO DIRECTION-FINDING; RADIO NAVIGATION; DETERMINING DISTANCE OR VELOCITY BY USE OF RADIO WAVES; LOCATING OR PRESENCE-DETECTING BY USE OF THE REFLECTION OR RERADIATION OF RADIO WAVES; ANALOGOUS ARRANGEMENTS USING OTHER WAVES
- G01S13/00—Systems using the reflection or reradiation of radio waves, e.g. radar systems; Analogous systems using reflection or reradiation of waves whose nature or wavelength is irrelevant or unspecified
- G01S13/88—Radar or analogous systems specially adapted for specific applications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B61—RAILWAYS
- B61K—AUXILIARY EQUIPMENT SPECIALLY ADAPTED FOR RAILWAYS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- B61K9/00—Railway vehicle profile gauges; Detecting or indicating overheating of components; Apparatus on locomotives or cars to indicate bad track sections; General design of track recording vehicles
- B61K9/08—Measuring installations for surveying permanent way
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01B—PERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
- E01B35/00—Applications of measuring apparatus or devices for track-building purposes
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Remote Sensing (AREA)
- Radar, Positioning & Navigation (AREA)
- Physics & Mathematics (AREA)
- Electromagnetism (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Architecture (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
- General Physics & Mathematics (AREA)
- Geophysics And Detection Of Objects (AREA)
- Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
- Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
Abstract
P°i zp sobu zjiÜ ov n poruchy v podlo komunikace se nad elezni n mi kolejemi pohybuje rychlost a do rychlosti provozu na vysokorychlostn ch elezni n ch trat ch poj zdn² nosi m °ic soupravy, prov d se spojit radarov kontrola podlo komunikace a tomu odpov daj c spojit² v²po et relativn permitivity materi l v konstrukci dopravn cesty a porovn vaj se normov geometrie a normov fyzik ln vlastnosti s hodnotami, z skan²mi na z klad zjiÜt n²ch hodnot relativn permitivity, p°i em odchylky signalizuj defekty, ohro uj c bezpe nost provozu. Za° zen k prov d n tohoto zp sobu obsahuje poj zdn² nosi m °ic soupravy, opat°en² sn ma em (2) d lkov polohy nosi e na komunikaci a radarov²m ·stroj m pro kontrolu stavu podlo komunikace, obsahuj c m radarov² ant nn syst m (7) s nejm n dv ma radarov²mi ant nami (7a, 7d), uzp soben² ke spojit mu a sou asn mu m °en v ce odraz sign lu, vys lan ho v ka d poloze poj zdn ho nosi e, a spojen² s druh²m vstupem radarov ° dic a z znamov jednotky (6), k jej mu prvn mu vstupu je p°ipojen v²stup propojovac ho mezi l nku (3), na jeho vstup je p°ipojen sn ma (2) d lkov polohy poj zdn ho nosi e m °ic soupravy na komunikaci.\
Description
Způsob zjišťování poruchy v podloží komunikace a zařízení k provádění tohoto způsobu
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu zjišťování poruchy v podloží komunikace, zejména kolejovém loži a tělese železničním spodku, zahrnujícího spojitou radarovou kontrolu tělesa železničního spodku a s výhodou rovněž i současně prováděnou spojitou světelnou nebo/a dotykovou kontrolu železničního svršku. Vynález se také týká zařízení k provádění tohoto způsobu, obsahujícího pojízdný nosič měřicí soupravy, železniční měřicí vůz, opatřený snímačem délkové polohy nosiče na železničním svršku a radarovým ústrojím pro kontrolu stavu tělesa železničního spodku a s výhodou zároveň i ústrojím pro měření geometrických parametrů koleje železničního svršku.
Dosavadní stav techniky
Je znám měřicí vůz pro železniční svršek, obsahující snímač drážních pulsů, který sleduje ujetou vzdálenost a zajišťuje požadovanou vzorkovací frekvenci jednotlivých měřicích zařízení, a měřicí podvozek, nesoucí elektromechanické polohové čidlo pro zjišťování geometrických parametrů železničního svršku, to znamená převýšení a směru kolejnicových pásů, zborcení koleje a rozchodu, přičemž výstup elektromechanického polohového čidla je napojen na vstup záznamové a řídicí jednotky pro zjišťování geometrických parametrů koleje.
Patent DE 4 340 254 popisuje způsob odděleného používání georadaru pro zajištění větší jistoty při bodových zkouškách geotechnického průzkumu železničního svršku, spodku a zemní pláně. Pomocí radarových antén, monostatické, biostatické a multistatické, posuzuje plošný rozsah platnosti bodových zkoušek a homogenitu drážního tělesa. Řešení podle patentu DE 4 340 254 však vykazuje následující řadu nedostatků.
Vzhledem k malé rychlosti měření, 3 km/h až 50 km/h, měření vždy výrazně omezuje provoz na železnici.
Řešení neumožňuje přesné stanovení spojité geometrie konstrukčních vrstev drážního tělesa a přesnou lokalizaci nehomogenity pro možnost společného zhodnocení s ostatními diagnostickými metodami. Je to dáno tím, že každá diagnostická metoda má vždy vlastní zařízení pro měření vzdálenosti. Obvyklá používaná technika, čidlo IRC, je závislá na přesnosti určení obvodu řídicího kola. Dochází velmi často k tomu, že se dvě diagnostické metody rozejdou v ručení polohy nehomogenity.
Vyhodnocení dat podle popsaného způsobu neumožňuje spojité určení relativní permitivity na základě jednoho průjezdu daného úseku tratě a tím i přesné určení hloubek konstrukčních vrstev a geotechnických vlastností v kterémkoli bodě. Řešení pracuje s vkládáním konstantní permitivity, odhadnuté či bodově stanovené, což vede k častým chybám v určení hloubek a geotechnických vlastností a tím také ke zkreslení výsledků radarové metody.
Podle dosavadního stavu techniky lze relativní permitivitu εΓ prostředí určit podle známého vzorce pro výpočet rychlosti šíření elektromagnetických vln D] - c x t]/^er a D3 = c ί2/^εΓ, kde je Di, D2 délka odraženého paprsku a tb t2 čas příchodu odražených paprsků.
Hodnoty relativní permitivity mohou být využity pro výpočet geotechnických vlastností, jako jsou například mocnosti konstrukčních vrstev, hodnocení stupně znečištění starého štěrkového lože a hodnocení homogenity hutnění nového štěrkového lože, přičemž přesnost tohoto výpočtu závisí samozřejmě na přesnosti stanovení relativní permitivity.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je odstranit shora uvedené nedostatky dosavadního stavu techniky a navrhnout způsob a zařízení pro zjišťování poruch a změn v železničním spodku, který je s výhodou prováděn při současné kontrole železničního svršku, protože mnohé poruchy železničního svršku mají svou příčinu v poruše železničního spodku, přičemž vynález by měl být použitelný i pro jiné komunikační stavby, a to bez omezování provozu na komunikaci. Předmětem vynálezu je také operační technické spojení radaru s existující mobilní měřicí soupravou pro měření geometrické polohy koleje k zajištění provázanosti obou typů měření v čase a vzhledem ke stejnému místu. Tím se překoná uvedený nedostatek dosavadního stavu techniky, kdy oddělené měření obou technologií vedlo vždy k problémům při lokalizaci stejné poruchy na drážním tělese.
Podstatné je, že způsob a zařízení podle vynálezu umožňují se 100% jistotou lokalizovat výsledky hodnocení v drážním tělese a nedochází tedy k problémům při lokalizaci stejné poruchy různými diagnostickými prostředky.
Uvedených cílů vynálezu se dosáhne pomocí způsobu zjišťování poruchy v podloží komunikace, zejména v kolejovém loži a tělese železničního spodku, při kterém se nad železničními kolejemi pohybuje pojízdný nosič měřicí soupravy, opatřený snímačem délkové polohy nosiče na komunikaci, kterým se zjišťuje délková poloha nosiče, a radarovým ústrojím, kterým se provádí radarová kontrola podloží komunikace, jehož podstata spočívá v tom, že nosič měřicí soupravy se pohybuje rychlostí až do rychlosti provozu na vysokorychlostních železničních tratích a přitom se provádí spojitá radarová kontrola podloží komunikace a tomu odpovídající spojitý výpočet relativní permitivity materiálů v konstrukci železničního spodku, přičemž na základě takto zjištěných spojitých hodnot relativní permitivity se provádí spojité hodnocení železničního spodku z hlediska geometrie konstrukčních vrstev a jejich fyzikálních vlastností tak, že se porovnávají normová geometrie a normové fyzikální vlastnosti s hodnotami, získanými na základě zjištěných spojitých hodnot relativní permitivity, přičemž odchylky signalizují defekty, ohrožující bezpečnost provozu.
Spojitá radarová kontrola se s výhodou provádí současně a v synchronizaci se světelnou nebo dotykovou kontrolou pojezdové plochy komunikace, zejména železničního svršku, přičemž pro určení polohy každého kontrolovaného místa se údaje snímače délkové polohy nosiče sdružují jak s hodnotami, získanými pro toto místo na základě světelné nebo dotykové kontroly, tak i s hodnotami, získanými pro toto místo na základě radarové kontroly, čímž je zajištěna jednoznačná provázanost výsledků obou měření s každým konkrétním místem a tím přesná lokalizace defektů.
Radarová kontrola podloží komunikace se s výhodou provádí společně s ostatními diagnostickými metodami v jedné časové posloupnosti a s jednoznačným přiřazením výsledků těchto metod kjednotlivým kontrolovaným místům, a to přijímáním odražených paprsků alespoň ve dvou místech potom, co tyto paprsky urazily v podloží dráhy odlišné délky a tím umožňují přesný, v podstatě spojitý, výpočet relativní permitivity podle vpředu uvedeného známého vzorce.
Jak již bylo uvedeno, radarová kontrola podloží komunikace se s výhodou provádí současně a v synchronizaci se světelnou nebo/a dotykovou kontrolou pojezdové plochy komunikace, zejména železničního svršku.
Zařízení k provádění tohoto způsobu zjišťování poruchy v podloží komunikace podle vynálezu obsahuje pojízdný nosič měřicí soupravy, opatřený snímačem délkové polohy nosiče na komunikaci a radarovým ústrojím pro kontrolu stavu podloží komunikace, obsahujícím radarový anténní systém s nejméně dvěma radarovými anténami. Podstata vynálezu spočívá v tom, že radarový anténní systém je uzpůsobený ke spojitému a současnému měření více odrazů signálu, vysílaného v každé poloze pojízdného nosiče, a je spojen s druhým vstupem radarové řídicí a záznamové
-2CZ 291486 B6 jednotky, kjejímuž prvnímu vstupuje připojen výstup propojovacího mezičlánku, na jehož vstup je připojen snímač délkové polohy pojízdného nosiče měřicí soupravy na komunikaci.
Zařízení obsahuje s výhodou propojovací mezičlánek, který má další výstup, přičemž pojízdný nosič měřicí soupravy dále obsahuje ústrojí pro současné měření parametrů pojezdové dráhy komunikace, obsahující elektromagnetické polohové čidlo a záznamovou a řídicí jednotku, na níž je napojen výstup z polohového čidla a další výstup z propojovacího mezičlánku.
Uvedený radarový anténní systém s výhodou obsahuje vysílací radarovou anténu s osou, orientovanou k podloží a napojenou na výstup radarové řídicí a záznamové jednotky, a alespoň jednu detekční radarovou anténu, spojenou s dalším výstupem radarové řídicí a záznamové jednotky a umístěnou v nastaveném odstupu vedle vysílací radarové antény pro příjem složky radarových signálů, odražených od materiálových rozhraní v podloží komunikace.
Nosičem měřicí soupravy je s vý hodou měřicí železniční vůz.
Jak bylo již naznačeno, ve výhodném provedení zařízení podle vynálezu obsahuje radarový anténní systém vysílací i přijímací radarovou anténu s osou, orientovanou k položí a napojenou na výstup radarové řídicí a záznamové jednotky, a nejméně jednu přijímací radarovou anténu, spojenou s dalším vstupem radarové řídicí a záznamové jednotky a umístěnou v nastavené vzdálenosti odstupu vedle vysílací radarové antény pro příjem složky radarových signálů, odražených od materiálových rozhraní v podloží komunikace.
V konkrétním výhodném provedení vynálezu jsou radarový anténní systém a radarová řídicí a záznamová jednotka neseny železničním měřicím vozem, opatřeným snímačem drážních pulsů pro zjišťování délkové polohy zařízení na trati a elektromechanickým polohovým čidlem pro měření geometrických a fyzikálních parametrů povrchu komunikace, tvořené železničním svrškem, přičemž snímač drážních pulsů je přes propojovací mezičlánek spojen se záznamovou a řídicí jednotkou pro sledování geometrie koleje a propojovací mezičlánek je dále spojen se vstupem radarové řídicí a záznamové jednotky.
Výhodou řešení podle vynálezu je především to, že při interpretaci výsledků radarových měření je možno výsledky ihned korelovat se standardními výsledky měřicího vozu a přiřadit poruchám geometrických parametrů koleje i příčinu poruchy, spočívající obvykle v porušení určité oblasti pražcového podloží a tělesa železničního spodku, například propadem nebo znečištěním určitých oblast štěrkové a podložní vrstvy, přičemž je možno určit také polohu poruchy, určenou délkovým údajem a jednak hloubkovým údajem. Tím se optimalizuje oprava poruch, protože způsobem a zařízením podle vynálezu je možno registrovat porušená místa v pražcovém položí a tělese železničního spodku ještě dříve, než se projeví na kvalitě železničního svršku.
Způsobem a zařízením podle vynálezu je umožněno současné měření parametrů železničního svršku a spodku, přičemž oba druhy měření jsou na sebe přesně vázány, takže je možno s velkou přesností určit souvislost, zjištěnou mezi poruchami geometrických parametrů koleje a v kolejovém loži a tělese železničního spodku. Monitorování železničního spodku je tedy místně i časově přesně určeno. Při radarovém měření zařízením podle vynálezu je možno zvýšit provozní rychlost pohybu radaru z existujících 3 km/h až 50 km/h, dosahovaných dosavadním stavem techniky, až na rychlost, odpovídající běžnému provozu na vysokorychlostních železničních tratích podle typu spolupracujícího měřicího vozu, kterým je s výhodou z důvodu provozní rychlosti železniční měřicí vůz. Jak již bylo zmíněno, způsob měření dále umožňuje stanovit přesné hodnoty relativní permitivity prostředí v ose drážního tělesa, přičemž tyto hodnoty mohou být dále využity pro výpočet mocnosti konstrukčních vrstev, hodnocení stupně znečištění starého štěrkového lože a hodnocení homogenity huštění nového štěrkového lože.
-3 CZ 291486 B6
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže objasněn pomocí příkladů provedení zařízení, zobrazených na výkresech, kde znázorňuje obr. 1 blokové schéma zařízení k provádění způsobu, aplikovaného na detekování poruch železničního svršku a spodku, obr. 2 řez prvním příkladem uspořádání antén a jejich zapojení na řídicí a záznamovou jednotku v zařízení z obr. 1 a obr. 3 řez druhým příkladem uspořádání antén a jejich zapojení na řídicí a záznamovou jednotku v zařízení z obr. 1.
Příklady provedení vynálezu
Zařízení pro společné zjišťování poruch ve vrchní a spodní stavbě komunikace je ve znázorněném konkrétním příkladném provedení upraveno pro detekci poruch v železničním svršku a spodku, představovaných u železničního svršku závadami v geometrických parametrech koleje a u železničního spodku deformacemi kolejového lože a konstrukčních vrstev, které jsou nebo v budoucnosti mohou být příčinou změn geometrických parametrů koleje.
Zařízení podle vynálezu obsahuje měřicí vůz 1, jehož podvozek je opatřen snímačem 2 drážních pulsů, kterým se měří ujetá dráha měřicího vozu 1 a určuje se jeho okamžitá poloha na trati. Výstup snímače 2 drážních pulsů je spojen přes propojovací mezičlánek 3 a jeho první výstup sjedním vstupem záznamové a řídicí jednotky 4 pro zjišťování a zaznamenávání geometrických parametrů koleje, k jejímuž druhému vstupu je připojeno elektromagnetické polohové čidlo 5, upevněné na měřicím podvozku měřicího vozu la zjišťující geometrické parametry železničního svršku 11, to znamená převýšení a směr kolejnicových pásů, rozchod a zborcení koleje.
Jak již bylo uvedeno, snímač 2 drážních pulsuje v tomto příkladném provedení zařízení podle vynálezu propojen se záznamovou a řídicí jednotkou 4 pro detekci geometrických parametrů koleje přes propojovací mezičlánek 3, k jehož druhému výstupu je připojen první vstup radarové řídicí a záznamové jednotky 6. Radarová řídicí a záznamová jednotka 6 má výstupy a vstupy připojeny k radarovému anténnímu systému 7 pro zjišťování stavu železničního spodku, zejména poklesů vrstev kolejového lože a konstrukčních vrstev tělesa železničního spodku.
Radarový anténní systém 7 je v prvním příkladném provedení, zobrazeném na obr. 2, tvořen detekční první radarovou anténou 7a, která vysílá radarový signál do pražcového podloží, tvořeného vrchní štěrkovou vrstvou 8, ve které jsou uloženy neznázoměné pražce, podkladní konstrukční vrstvou 9 a vyrovnanou a zhutněnou zemní plání JO. Měřicí detekční první radarová anténa 7a je nasměrována v normálovém směru k povrchu železničního svršku 11 a je připojena k prvnímu vstupu radarové řídicí a záznamové jednotky 6. V přesně stanoveném podélném a bočním odstupu od měřicí první radarové antény 7a a ve stejné výšce nad hlavami pražců 11 ie umístěna záznamová druhá radarová anténa 7b, spojená s druhým vstupem radarové řídicí a záznamové jednotky 6.
Měřicí první radarová anténa 7a vysílá radarový signál do pražcového podloží a v tomto prvním příkladném provedení zachycuje také odražený normálový signál, kteiý se přenáší do radarové řídicí a záznamové jednotky 6. Z těchto zaznamenaných dat však není možno jednoznačně přesně určit geometrii železničního spodku, protože tyto hodnoty by bylo nutno korigovat laboratorně zjištěnými hodnotami relativní permitivity materiálů v pražcovém podloží, to znamená vrchní štěrkové vrstvy 8, konstrukční vrstvy 9 a zeminy, tvořící zemní pláň 10.
-4CZ 291486 B6
Pro spojité stanovení relativní permitivity materiálů, tvořících železniční spodek, slouží měřicí druhá radarová anténa 7b, zachycující šikmé složky odražených radarových paprsků, které jsou vysílány z měřicí první radarové antény 7a ve směru, odkloněném v úhlu do 30° od podélné střední osy měřicí první radarové antény 7 a, která je vysílací anténou, takže pulsy putují po dráze, skloněné do 60° k podélné ose koleje, k místu odrazu paprsku, od kterého se paprsky odrážejí a vracejí se v odraženém směru v úhlu 30° až 45°, sevřeném s podélnou osou koleje, na měřicí druhou radarovou anténu 7b, přičemž stejnou geometrii měření lze aplikovat i v příčném směru, na kterou dorazí radarový signál se zpožděním závislým jednak na prodloužení své dráhy a jednak na hodnotě relativní permitivitě materiálů železničního spodku. Radarové paprsky se odrážejí na materiálových rozhraních 12 mezi vrchní štěrkovou vrstvou 8, konstrukční vrstvou 9 a zemní plání 10. přičemž poměrně náhlá změna vzdálenosti alespoň některého z materiálových rozhraní od radarového anténního systému 7 indikuje pokles podložních vrstev a tedy místní poruchu železničního spodku. Tyto zachycené odražené signály se přivedou do radarové řídicí a záznamové jednotky 6, kde se porovnají odrazy, přijímané měřicí první radarovou anténou 7a, s odrazy, přijímanými detekční druhou radarovou anténou 7b, a z výsledků porovnání je možno pomocí vloženého paměťového vybavení a použitím nestandardního aplikačního softwaru určit přesně spojité hodnoty relativní permitivity materiálů železničního spodku.
Druhé příkladné provedení radarového anténního systému 7 zařízení podle vynálezu, zobrazené na obr. 3, obsahuje oddělenou vysílací radarovou anténu 7d, připojenou na výstup radarové řídicí a záznamové jednotky 6, měřicí druhou radarovou anténu 7b a samostatnou měřicí třetí radarovou anténu 7c. Všechny tři radarové antény 7b, 7c, 7d radarového anténního systému 7 jsou umístěny v rovině, rovnoběžné s osou koleje, a v určených odstupech od sebe, přičemž měřicí třetí radarová anténa 7c je umístěna ve větším odstupu od vysílací radarové antény 7d než měřicí druhá radarová anténa 7b, přičemž tento rozdíl odstupů antén musí být dostatečně velký, aby se spolehlivě mohl detekovat časový rozdíl mezi příchodem radarových signálů od jednotlivých materiálových rozhraní k měřicí druhé radarové anténě 7b a k měřicí třetí radarové anténě 7c. Obě měřicí radarové antény 7b, 7c jsou připojeny na dva vstupy radarové řídicí a záznamové jednotky 6, ve které se pomocí jejího programového vybavení určí hodnoty relativní permitivity konstrukčních materiálů kolejového lože a tělesa železničního spodku.
PATENTOVÉ NÁROKY
Claims (6)
1. Způsob zjišťování poruchy v podloží komunikace, zejména v kolejovém loži a tělese železničního spodku, při kterém se nad železničními kolejemi pohybuje pojízdný nosič měřicí soupravy, opatřený snímačem délkové polohy nosiče na komunikaci, kterým se zjišťuje délková poloha nosiče, a radarovým ústrojím, kterým se provádí radarová kontrola podloží komunikace, vyznačující se tím, že nosič měřicí soupravy se pohybuje rychlostí až do rychlosti provozu na vysokorychlostních železničních tratích a přitom se provádí spojitá radarová kontrola podloží komunikace a tomu odpovídající spojitý výpočet relativní permitivity materiálů v konstrukci dopravní cesty, přičemž na základě takto zjištěných spojitých hodnot relativní permitivity se provádí spojité hodnocení dopravní cesty z hlediska geometrie konstrukčních vrstev a jejich fyzikálních vlastností tak, že se porovnávají normová geometrie a normové fyzikální vlastnosti s hodnotami získanými na základě zjištěných spojitých hodnot relativní permitivity, přičemž odchylky signalizují defekty ohrožující bezpečnost provozu.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že spojitá radarová kontrola se provádí současně a v synchronizaci se světelnou nebo dotykovou kontrolou pojezdové plochy komunikace, zejména železničního svršku, přičemž pro určení polohy každého kontrolovaného místa se údaje snímače délkové polohy nosiče sdružují jak s hodnotami získanými pro toto místo na základě světelné nebo dotykové kontroly, tak i s hodnotami získanými pro toto místo na
-5CZ 291486 B6 základě radarové kontroly, čímž je zajištěna jednoznačná provázanost výsledků obou měření s každým konkrétním místem a tím přesná lokalizace defektů.
3. Zařízení k provádění způsobu zjišťování poruchy v podloží komunikace podle nároků 1 a 2,
5 obsahující pojízdný nosič měřicí soupravy, opatřený snímačem (2) délkové polohy nosiče na komunikaci a radarovým ústrojím pro kontrolu stavu podloží komunikace obsahujícím radarový anténní systém (7) snejméně dvěma radarovými anténami (7a, 7d), vyznačující se tím, že radarový anténní systém (7) je uzpůsobený ke spojitému a současnému měření více odrazů signálu vysílaného v každé poloze pojízdného nosiče, a je spojen s druhým vstupem ío radarové řídicí a záznamové jednotky (6), k jejímuž prvnímu vstupu je připojen výstup propojovacího mezičlánku (3), na jehož vstup je připojen snímač (2) délkové polohy pojízdného nosiče měřicí soupravy na komunikaci.
4. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že propojovací mezičlánek (3) 15 obsahuje další výstup a pojízdný nosič měřicí soupravy dále obsahuje ústrojí pro současné měření parametrů pojezdové dráhy komunikace, obsahující elektromagnetické polohové čidlo (
5) a záznamovou a řídicí jednotku (4), na níž je napojen výstup z polohového čidla (5) a další výstup z propojovacího mezičlánku (3).
20 5. Zařízení podle nároků 3až4, vyznačující se tím, že radarový anténní systém (7) obsahuje vysílací radarovou anténu (7a, 7d) s osou orientovanou k podloží a napojenou na výstup radarové řídicí a záznamové jednotky (6), a alespoň jednu detekční radarovou anténu (7b, 7c) spojenou s dalším výstupem radarové řídicí a záznamové jednotky (6) a umístěnou v nastaveném odstupu vedle vysílací radarové antény (7a, 7d) pro příjem složky radarových signálů 25 odražených od materiálových rozhraní (12) v podloží komunikace.
6. Zařízení podle nároků 3 až 5, v y z n a č u j í c í se tím, že nosičem měřicí soupravy je železniční měřicí vůz (1).
Priority Applications (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19991296A CZ291486B6 (cs) | 1999-04-13 | 1999-04-13 | Způsob zjišťování poruchy v podloží komunikace a zařízení k provádění tohoto způsobu |
PCT/CZ2000/000020 WO2000061419A1 (en) | 1999-04-13 | 2000-03-23 | A method of detecting defects in track subgrade and an apparatus for carrying out the method |
AU32706/00A AU3270600A (en) | 1999-04-13 | 2000-03-23 | A method of detecting defects in track subgrade and an apparatus for carrying out the method |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19991296A CZ291486B6 (cs) | 1999-04-13 | 1999-04-13 | Způsob zjišťování poruchy v podloží komunikace a zařízení k provádění tohoto způsobu |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ9901296A3 CZ9901296A3 (cs) | 2000-11-15 |
CZ291486B6 true CZ291486B6 (cs) | 2003-03-12 |
Family
ID=5463075
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ19991296A CZ291486B6 (cs) | 1999-04-13 | 1999-04-13 | Způsob zjišťování poruchy v podloží komunikace a zařízení k provádění tohoto způsobu |
Country Status (3)
Country | Link |
---|---|
AU (1) | AU3270600A (cs) |
CZ (1) | CZ291486B6 (cs) |
WO (1) | WO2000061419A1 (cs) |
Families Citing this family (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JP3926244B2 (ja) | 2002-09-26 | 2007-06-06 | 株式会社島津製作所 | 撮影装置 |
GB2398946A (en) * | 2003-02-22 | 2004-09-01 | Qinetiq Ltd | Microwave radar detection of surface discontinuities |
DE102004048169A1 (de) * | 2004-10-02 | 2006-04-13 | Gbm Wiebe Gleisbaumaschinen Gmbh | Verfahren zur Oberbausanierung von Schienenwegen unter Einsatz einer Planumsverbesserungsmaschine, Planumsverbesserungsmaschine |
DE102006026048A1 (de) * | 2006-06-01 | 2007-12-20 | Gbm Wiebe Gleisbaumaschinen Gmbh | GPS gestütztes, kontinuierliches Trassenerkundungssystem mit Multisensorik |
EP2151701A1 (de) * | 2008-08-06 | 2010-02-10 | Leica Geosystems AG | Radar-Messverfahren zum Orten eines in einem zu untersuchenden Medium eingebetteten Objekts |
CN102828452B (zh) * | 2012-09-04 | 2014-06-04 | 中铁十四局集团有限公司 | 客运专线i型轨道板i-pms精调测量与远程监控系统 |
CN106842192B (zh) * | 2017-01-14 | 2019-05-10 | 石家庄铁道大学 | 一种有砟轨道病害自动检测识别方法 |
IT201900010209A1 (it) * | 2019-06-26 | 2020-12-26 | Dma S R L | Sistema, veicolo e procedimento per il rilevamento di posizione e geometria di infrastrutture di linea, particolarmente per una linea ferroviaria |
CN113504538A (zh) * | 2021-09-10 | 2021-10-15 | 中国铁路上海局集团有限公司科学技术研究所 | 一种高精度无损检测铁路轨枕悬空的计算及评估方法 |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3924461A (en) * | 1974-08-20 | 1975-12-09 | Harris A Stover | Monitoring system for detecting defective rails or road beds |
US4207569A (en) * | 1977-08-09 | 1980-06-10 | Meyer Jack R | Railroad radio frequency waveguide |
DE4340254C2 (de) * | 1993-11-26 | 2001-10-04 | Gmb Gleisbaumaschinen Hermann | Verfahren zur Erfassung des Zustandes des Oberbaues, Unterbaues und Untergrundes von Eisenbahngleisen |
GB2304483B (en) * | 1995-08-18 | 2000-03-29 | London Electricity Plc | System for and method of determining the location of an object in a medium |
-
1999
- 1999-04-13 CZ CZ19991296A patent/CZ291486B6/cs not_active IP Right Cessation
-
2000
- 2000-03-23 WO PCT/CZ2000/000020 patent/WO2000061419A1/en active Application Filing
- 2000-03-23 AU AU32706/00A patent/AU3270600A/en not_active Abandoned
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
AU3270600A (en) | 2000-11-14 |
WO2000061419A1 (en) | 2000-10-19 |
CZ9901296A3 (cs) | 2000-11-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN112424050B (zh) | 用于监控轨道段的方法和系统 | |
CA2273400C (en) | Method and apparatus for controlling trains by determining a direction taken by a train through a railroad switch | |
US4689995A (en) | Method and apparatus for the non-destructive testing of railroad track rails | |
AU672176B2 (en) | Dynamic rail longitudinal stress measuring system | |
US5020371A (en) | Device for the precise transverse positioning for a member displaceable along a rail of a railway track with respect to said rail | |
CA2574051C (en) | Apparatus for detecting hunting and angle of attack of a rail vehicle wheelset | |
CN101424664B (zh) | 钢轨踏面裂纹超声波检测装置及检测方法 | |
CN107064301B (zh) | 一种基于激光测振的非接触式无损检测方法 | |
CZ291486B6 (cs) | Způsob zjišťování poruchy v podloží komunikace a zařízení k provádění tohoto způsobu | |
Hyslip et al. | Assessment of railway track substructure condition using ground penetrating radar | |
Colla et al. | Combination of NDT techniques for site investigation of non-ballasted railway tracks | |
JP2008309763A (ja) | 鉄道線路の変位計測方法および鉄道線路変位計測装置 | |
CN102564333A (zh) | 铁路路基动态弯沉测试方法 | |
WO2004074823A2 (en) | Radar detection of surface discontinuities | |
CN101551241A (zh) | 一种集装箱平车锁座平面度检测方法、系统及装置 | |
Mirabdullayevna | Diagnostics of the Roadbed | |
KR101966329B1 (ko) | 철도 자갈도상용 gpr 탐사장치 및 이를 포함하는 시스템 | |
Sussmann et al. | Development of ground penetrating radar for railway infrastructure condition detection | |
Lam et al. | DETECTION OF BALLAST DAMAGE BY IN‐SITU VIBRATION MEASUREMENT OF SLEEPERS | |
Loizos et al. | Ground penetrating radar: A smart sensor for the evaluation of the railway trackbed | |
Cafiso et al. | Monitoring of railway track with light high efficiency systems | |
CN114126947A (zh) | 用于检测线路基础设施,尤其是铁路线路的位置和几何结构的系统、车辆及方法 | |
Martynenko | Assessment of the technical condition of rolling stock and track in order to improve traffic safety | |
EA042148B1 (ru) | Способ и система для контроля активности и инфраструктуры железной дороги на участке рельсового пути | |
Muhammadrozi o'g'li et al. | 1.2 DIAGNOSTICS OF THE ROADBED IN THE RAILWAY TRACK IN UZBEKISTAN |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
PD00 | Pending as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20060413 |