CZ290884B6 - Způsob výroby biologických sorbentů z odpadu ľivné půdy a mycelia houby Claviceps purpurea - Google Patents

Způsob výroby biologických sorbentů z odpadu ľivné půdy a mycelia houby Claviceps purpurea Download PDF

Info

Publication number
CZ290884B6
CZ290884B6 CZ200020A CZ200020A CZ290884B6 CZ 290884 B6 CZ290884 B6 CZ 290884B6 CZ 200020 A CZ200020 A CZ 200020A CZ 200020 A CZ200020 A CZ 200020A CZ 290884 B6 CZ290884 B6 CZ 290884B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
mycelium
water
waste
parts
claviceps purpurea
Prior art date
Application number
CZ200020A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ200020A3 (cs
Inventor
Rudolf Ing. Drsc. Jílek
Jaroslav Ing. Csc. Chocholou©
Zdeněk Fuchs
Original Assignee
Rudolf Ing. Drsc. Jílek
Jaroslav Ing. Csc. Chocholou©
Zdeněk Fuchs
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rudolf Ing. Drsc. Jílek, Jaroslav Ing. Csc. Chocholou©, Zdeněk Fuchs filed Critical Rudolf Ing. Drsc. Jílek
Priority to CZ200020A priority Critical patent/CZ290884B6/cs
Publication of CZ200020A3 publication Critical patent/CZ200020A3/cs
Publication of CZ290884B6 publication Critical patent/CZ290884B6/cs

Links

Landscapes

  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Water Treatment By Sorption (AREA)
  • Fertilizers (AREA)

Abstract

elem ·pravy zbytkov ho substr tu a mycelia Claviceps purpurea po ukon en fermentace je zv² it p°irozenou vlastnost t to houby sorbovat zvl t t k a toxick kovy z vod odpadn ch, d ln ch, p° padn oplachov²ch. prava zbytkov ho substr tu a mycelia Claviceps purpurea se t²k nejen rezidua mycel rn ho, ale i zbytku pevn p dy myceliem prorostl i jinak myceliem naru en . Podle °e en se tato ·prava °e chemickou cestou v syst mu m chan²ch reaktor , ze kter²ch ka d² pod l reak n sm si je separov n a lze tento po dopln n zreagovan slo ky znovu pou vat k n sledn v²robn reakci. Takto z skan² produkt - biosorbent - slou k o ist zm n n²ch odpadn ch vod od kationt zvl t t k²ch a toxick²ch kov v syst mu kolon i diskontinu ln nebo kontinu ln ° zen²ch reaktor .\

Description

Způsob výroby biologických sorbentů z odpadu živné půdy a mycelia houby Claviceps purpurea (57) Anotace:
Účelem úpravy zbytkového substrátu a mycelia Claviceps purpurea po ukončení fermentace je zvýšit přirozenou vlastnost této houby sorbovat zvláště těžké a toxické kovy z vod odpadních, důlních, případně oplachových. Úprava zbytkového substrátu a mycelia Claviceps purpurea se týká nejen rezidua mycelámího, ale i zbytku pevné půdy myceliem prorostlé či jinak myceliem narušené. Podle řešení se tato úprava řeší chemickou cestou v systému míchaných reaktorů, ze kterých každý podíl reakční směsi je separován a lze tento po doplnění zreagované složky znovu používat k následné výrobní reakci. Takto získaný produkt - biosorbent - slouží k očistě zmíněných odpadních vod od kationtů zvláště těžkých a toxických kovů v systému kolon či diskontinuálně nebo kontinuálně řízených reaktorů.
Způsob výroby biologických sorbentů z odpadu živné půdy a mycelia houby Claviceps purpurea
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby biologických sorbentů chemickou úpravou odpadu po fermentaci a izolaci mycelia houby Claviceps purpurea za přítomnosti reagenčního média na bázi kyselin nebo zásad. Mycelium a zbytkový substrát je možno použít buď přímo, nebo pro vyšší účinnost tyto upravit kyselými nebo alkalickými postupy na biologické sorbenty, které sorbují kationty stabilních i nestabilních izotopů, zejména těžké kovy. Jedná se například o uran, rtuť, olovo, měď, kadmium, mangan, stříbro, zinek, radium apod.
Dosavadní stav techniky
Chemicky připravené sorpční materiály, všeobecně nazývané ionexy, jsou známy. Obecně se dělí na katexy a anexy a jsou široce využívány analytickou chemií počínaje a separací nežádoucích kationtů nebo aniontů z vodné fáze konče. Jejich příprava je ryze chemická a diametrálně se liší od sorbentů připravených na bázi myceliámí hmoty, ač jsou si v účincích podobné.
Složky po fermentaci Claviceps purpurea jsou mycelium a zbytky obilek z živné půdy, jejichž převážnou složkou jsou polysacharidy. Mycelium Claviceps purpurea rostoucí a produkující na živné půdě-obilkách doplněných zdrojem dusíku a fosforu, je sklerociálního charakteru acytologicky se jedná o řady vzájemně spojených buněk sestávajících z buněčných stěn, membrán a cytoplazmy. Buněčné stěny udělují houbě potřebnou mechanickou pevnost a membrány regulují tok živin do cytoplazmy. Pro bližší pochopení možných schopností vazby kationtů je třeba se zmínit o některých složkách mycelia, a to jak buněčné stěny, tak i cytoplazmy. Z majoritních složek to jsou hexozové polymery, obsažené podle stáří mycelia v množství 40 až 80% hmotnostních, proteiny obsažené v 15 až 30% hmotnosti a proteiny obsažené v buněčné stěně. S funkčními skupinami proteinů je vazba kationtů obecně známa. U přítomných aminokyselin lze očekávat chelatační tendence. Vazbu kovů lze v určité míře rovněž spojovat i s řetězci peptidovými. Vazby s kationty jsou známy s proteiny i aminokyselinami i po denaturaci těchto složek. Předpokládá se, že denaturací mohou vzniknout nová centra pro vazby kovů jiným způsobem tak, že se odhalí některé potenciální ligandové skupiny. Z polysacharidů se jedná především o chitin, který je ve sklerociích mycelia Claviceps purpurea obsažen v podstatě vyšším obsahu oproti jiným vláknitým houbám. U chitinu a případně chitosanu jsou vazby s kationty rovněž známé.
Sorpční vlastnosti odpadu po fermentaci Claviceps purpurea v nativním stavu se pohybují v desítkách Dg, například u zinku, až ve stovkách Dg u kovů jiných, ale nadávají dostatečný předpoklad k přímému použití k čištění průmyslových odpadních vod od kontaminujících složek kationtů. Chemickými úpravami jak kyselou, tak alkalickou cestou, je možno nejen zvyšovat přirozenou schopnost vazby kationtů na mycelium po kultivaci Claviceps purpurea a zbytku živné půdy, ale i upravovat tento materiál na selektivitu k některým kationtům. Hodnocení sorpčních vlastností je dále vyjádřeno v uváděných příkladech distribuční koeficientem Dg pro sledované kationty. Distribuční koeficient je definován jako poměr koncentrací sledované složky ve fázích (CMe) S
Dg =-------(CMe) L
-1 CZ 290884 B6 přičemž (CMe) S = koncentrace sledovaného kovu v pevné fázi mg Me/g.
(CMe) L = koncentrace sledovaného kovu v kapalné fázi mg Me/ml, přičemž se měří zbytková koncentrace kovu v kapalné fázi nad sorbentem po ustavení rovnováhy.
Biologické sorbenty na bázi odpadního mycelia nejsou dosud nikde vyráběny a využívány. Jako 10 určitá analogie mohou být biosorbenty, které by bylo možno připravovat z biomasy řas, které jsou rovněž t.č. vyvíjeny. I tento druh biosorbentu není dosud průmyslově vyráběn.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky, zejména nižší sorpci kationické složky odseparovaným myceliem a nezfermentovaných složek živné půdy, tj. odpadu po ukončení fermentace, odstraňuje způsob výroby biologických sorbentů chemickou úpravou odpadu po fermentaci a izolaci mycelia za přítomnosti reagenčního média na bázi kyselin nebo zásad, podle předmětného vynálezu.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že se jeden díl odpadu živné půdy a mycelia houby Claviceps purpurea nejprve míchá spolu s reagenčním médiem po dobu 30 až 60 minut za teplotu do 70 °C a normálního tlaku v míchaném reaktoru, načež se po nabobtnáni suspenze reagenční médium odfiltruje a získaný sorbent se poté nejméně jednou promyje vodou do neutrální až slabě kyselé reakce. Jako reagenční médium se s výhodou použijí dva až tři díly kyseliny solné od 0,5 do
1,0 mol. Podle dalšího význaku lze jako reagenční médium s výhodou použít tři až pět dílů 20 až
40% louhu sodného. Podle dalšího význaku se po odfiltrování reagenčního média a proprání hmoty sorbentů dvěma až třemi díly vody s následnou filtrací do hmot}· přidají dva až tři díly karboxymetalaěního činidla upraveného přídavkem louhu sodného, načež se po stálém míchání po dobu 30 až 60 minut tekutá fáze odfiltruje a získaný sorbent se znovu promyje vodou.
Konečné promývání získané hmoty sorbentů lze s výhodou provést nejprve vodou okyselenou 20 až 40 % kyseliny octové anebo citrónové a poté vodou. Po promíchání odpadu s reagenčním médiem lze suspenzi s výhodou zahřát na teplotu 70 °C a následně filtrovat a promýt vodou s přídavkem kyseliny octové. Po odfiltrování reagenčního média lze do suspenze vnést dva až tři díly 5 až 10% chloridu sodného, načež se po stálém míchání po dobu 30 až 60 minut suspenze odfiltruje a promyje vodou.
Výhoda způsobu úpravy odpadu po ukončení fermentace spočívá zejména v tom, že takto získané biologické sorbenty jsou z odpadu a řeší tedy jak likvidaci odpadů, tak i následnou úpravou problematiku čištění odpadních vod od kationtů. Předností biosorbentů je jejich nízká cena a možnost jejich likvidace, například i spalováním bez vzniku škodlivých zplodin, jak by tomu tylo například u ionexů.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Do nádoby opatřené míchadlem byl vnesen 1 díl odpadu po ukončení fermentace Claviceps 50 purpurea s 2 až 3 díly 0,5 až 1 mol HC1 a ponechán za stálého míchání bobtnat 30 až 60 minut. Poté byla kyselina odfiltrována a získaná hmota byla promyta vodou a následně šetrně usušena. Výsledný produkt vykázal následující Dg; Cu - 1200, Pb - 300, U - 430.
-2CZ 290884 B6
Příklad 2
Do nádoby opatřené míchadlem byl vnesen 1 díl odpadu po ukončení fermentace se 2 až 3 díly 0,5 až 1 mol HCI a ponechán za stálého míchání bobtnat 30 až 60 minut. Poté byla kyselina odfiltrována a získaná hmota byla proprána 3 díly vody. Po filtraci byly do hmoty vneseny 2 až 3 díly alkalizovaného octanu sodného. Za stálého míchání proběhla následně reakce za 30 až 60 minut. Poté byla tekutá fáze odfiltrována a filtrát by! po doplnění reakcí spotřebovaných komponent použit pro další reakce. Následně bylo provedeno promývání vodou do neutrálního pH. Takto připravený sorbent vykázal následující Dg: Cu - 1800, Pb - 2300, U-2000, Zn - 430.
Příklad 3
Do nádoby opatřené míchadlem byl vnesen 1 díl odpadu po ukončení fermentace a izolace Claviceps purpurea se 2 až 3 díly 0,5 až 1 mol HCI a ponechán za stálého míchání bobtnat 60 minut. Poté byla kyseliny odfiltrována a získaná hmota proprána 2 až 3 díly vody. Po filtraci byly do hmoty vneseny 3 díly alkalizovaného octanu sodného a za stálého míchání proběhla reakce za 30 až 60 minut. Poté byla tekutá fáze odfiltrována a filtrát byl použit pro následující reakce dle příkladu 2. Následovalo vnesení 1 dílu vody a v suspenzi bylo upraveno pH pomocí 2 dílů 40% kyseliny octové n pH 6 až 6,5. Poté byla provedena další promývka 1 dílem vody a takto připravený sorbent vykázal následující Dg: Cu - 1415, Pb - 1196, Zn - 249, U - 1600.
Příklad 4
Do nádoby opatřené míchadlem byl vnesen 1 díl odpadu po ukončení fermentaci a izolaci Claviceps purpurea se 4 díly 30% NaOH po dobu 60 minut. Následovalo zahřátí suspenze za stálého míchání na 70 °C a po vychladnutí na laboratorní teplotu proběhla filtrace. Produkt byl následně promyt vodou a v suspenzi bylo upraveno pH pomocí 30% kyseliny octové na pH 6 až 6,5. Poté následovalo další promytí 1 dílem vody a takto připravený sorbent vykázal následující Dg: Cu - 881, Pb - 1175, Zn - 224, U - 1200.
Příklad 5
Do nádoby opatřené míchadlem byl vnesen 1 díl odpadu po ukončení fermentace a izolace Claviceps purpurea se 2 díly 0,5 ml HCI a ponechán za stálého míchání bobtnat 40 minut. Poté byla kyselina odfiltrována a do suspenze byly vneseny 2 díly 10% NaCl. Reakce probíhala za stálého míchání 60 minut. Po odfiltrování byla suspenze promyta vodou na pH roztoku 6,5 až 7 a takto připravený sorbent vykázal následující Dg: Cu - 2350, Pb - 980, U - 2000, Zn - 590.
Příklad 6
Postup byl shodný jako u příkladu 3 s tím, že po odfiltrování tekuté fáze po karboxymetylaci a po prvním promytí vodou byla provedena úprava pH pomocí 10% HCI na 6 až 6,5. Po promytí 1 dílem vody vykázal takto připravený sorbent následující Dg : Cu - 1260, Pb - 1340, Zn - 312, U-1520.
Těmito postupy je možno upravovat u biologických sorbentů na bázi mycelia Claviceps purpurea a odpadní půdy jak míru záchytů kationtů, tak i parciálně upravovat selektivitu k určitému kationtu.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby biologických sorbentů chemickou úpravou odpadu po fermentaci a izolaci myceli Claviceps purpurea za přítomnosti reagenčního média na bázi kyselin nebo zásad, vyznačující se tím, že se jeden díl odpadu živné půdy a mycelia houby Claviceps purpurea nejprve míchá spolu s reagenčním médiem po dobu 30 až 60 minut za teploty do 70 °C a normálního tlaku v míchaném reaktoru, načež se po nabobtnání suspenze reagenční médium odfiltruje a získaný sorbent se poté nejméně jednou promyje vodou do neutrální až slabě kyselé reakce.
  2. 2. Způsob výroby podle nároku 1,vyznačující se tím, že se jako reagenční médium použijí dva až tři díly kyseliny solné od 0,5 do 1,0 mol.
  3. 3. Způsob výroby podle nároku 1,vyznačující se tím, že se jako reagenční médium použije tři až pět dílů 20 až 40% louhu sodného.
  4. 4. Způsob výroby podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že po odfiltrování reagenčního média a proprání hmoty sorbentů dvěma až třemi díly vody s následnou filtrací se do hmoty přidají dva až tři díly karboxymethylačního činidla upraveného přídavkem louhu sodného, načež se po stálém míchání po dobu 30 až 60 minut tekutá fáze odfiltruje a získaný sorbent se znovu promyje vodou.
  5. 5. Způsob výroby podle nároků laž3,vyznačující se tím, že konečné promývání získané hmoty sorbentů se nejprve provádí vodou okyselenou 20 až 40% kyselinou octovou anebo citrónovou a potom vodou.
  6. 6. Způsob výroby podle nároků laž3a 5, vyznačující se tím, že po promíchání odpadu s reagenčním médiem se suspenze zahřeje na teplotu 70 °C a následně filtruje a promyje vodou s přídavkem kyseliny octové.
  7. 7. Způsob výroby podle nároků laž3a 5, vyznačující se tím, že po odfiltrování reagenčního média se do suspenze vnesou dva až tři díly 5 až 10% chloridu sodného, načež se po stálém míchání po dobu 30 až 60 minut suspenze odfiltruje a promyje vodou.
CZ200020A 2000-01-05 2000-01-05 Způsob výroby biologických sorbentů z odpadu ľivné půdy a mycelia houby Claviceps purpurea CZ290884B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200020A CZ290884B6 (cs) 2000-01-05 2000-01-05 Způsob výroby biologických sorbentů z odpadu ľivné půdy a mycelia houby Claviceps purpurea

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200020A CZ290884B6 (cs) 2000-01-05 2000-01-05 Způsob výroby biologických sorbentů z odpadu ľivné půdy a mycelia houby Claviceps purpurea

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ200020A3 CZ200020A3 (cs) 2002-03-13
CZ290884B6 true CZ290884B6 (cs) 2002-11-13

Family

ID=5469163

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200020A CZ290884B6 (cs) 2000-01-05 2000-01-05 Způsob výroby biologických sorbentů z odpadu ľivné půdy a mycelia houby Claviceps purpurea

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ290884B6 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2325349B2 (es) * 2007-07-31 2010-04-16 Universidad De La Rioja Procedimiento y sistema para el tratamiento de aguas contaminadas con metales pesados.

Also Published As

Publication number Publication date
CZ200020A3 (cs) 2002-03-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Skorik et al. Evaluation of various chitin-glucan derivatives from Aspergillus niger as transition metal adsorbents
US6080696A (en) Method for cleaning fouled ion exchange resins
US4752398A (en) Method for removing mercury and other related metals from a liquid medium
EP0010871B1 (en) Carboxylated cellulose ion-exchange materials, process for their preparation and their use in removing heavy metal ions from aqueous solutions
EP0211534A2 (en) Insoluble composition for removing mercury from a liquid medium
AU1468892A (en) Adsorption matrices
RU2430777C1 (ru) Способ получения хитозансодержащего сорбента
CN105771920B (zh) 一种谷氨酸钠修饰的碱木质素基吸附材料的制备方法及其在去除废水染料中的应用
RU2352388C1 (ru) Способ получения сорбента для очистки воды
CZ290884B6 (cs) Způsob výroby biologických sorbentů z odpadu ľivné půdy a mycelia houby Claviceps purpurea
EP0542859B1 (en) Method of decolourising water
KR102225373B1 (ko) 키틴을 이용한 세슘 흡착용 조성물의 제조방법
CN109647356B (zh) 一种两性吸附材料的制备方法及其在同时去除废水中阴、阳离子染料中的应用
Castillo et al. Solid-phase organic synthesis of sensing sorbent materials for copper and lead recovery
Samuel et al. Adsorption of chromium by brewers spent grain-g-poly (acrylic acid-co-acryl amide) from electroplating effluent
CN105944659A (zh) 一种用于水处理的凹凸棒土及其制备方法
CN109225162B (zh) 一种天冬氨酸改性核桃壳吸附剂的制备方法
JPH0351463B2 (cs)
CN101612551A (zh) 药用苯甲酸钠的制备
CN101407538B (zh) 一种zp120的固相合成方法
CA1169735A (en) Process for the production of an anion exchanger, and a use of same
RU2065877C1 (ru) Способ получения афинного сорбента для очистки протеиназ
CN100348302C (zh) 水溶性亲和超滤载体的制备方法
JP2010172880A (ja) 固定化金属イオンアフィニティー吸着によって回収された金属結合性物質による重金属汚染土壌の浄化方法
Ure The Valorization of Agricultural by Products for the Removal of Inorganic Phosphate from Water

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20000105