CZ290799A3 - Způsob a zařízení k výrobě polyurethanů obsahujících plniva - Google Patents

Způsob a zařízení k výrobě polyurethanů obsahujících plniva Download PDF

Info

Publication number
CZ290799A3
CZ290799A3 CZ19992907A CZ290799A CZ290799A3 CZ 290799 A3 CZ290799 A3 CZ 290799A3 CZ 19992907 A CZ19992907 A CZ 19992907A CZ 290799 A CZ290799 A CZ 290799A CZ 290799 A3 CZ290799 A3 CZ 290799A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
filler
screw
polyol component
mixing
polyol
Prior art date
Application number
CZ19992907A
Other languages
English (en)
Inventor
Wolfgang Friederichs
Uwe Künzel
Kurt Krippl
Klaus Schulte
Original Assignee
Bayer Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bayer Aktiengesellschaft filed Critical Bayer Aktiengesellschaft
Priority to CZ19992907A priority Critical patent/CZ290799A3/cs
Publication of CZ290799A3 publication Critical patent/CZ290799A3/cs

Links

Landscapes

  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
  • Polyurethanes Or Polyureas (AREA)

Abstract

Řešenímje způsob azařízení ke smísení polyolové složky ohsahující plniva s isokyanátovou složkou kvýrobě polyisokyanátové polyadiční reakční směsi, při němž se isokyanát vstřikuje zatlaku 5 až 25 MPa do polyolové složky, přičemž polyolová složkamátlak 0,02 až 0,2 MPa

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu a zařízení ke smísení polyolové složky obsahující plniva s isokyanátovou složkou k výrobě polyisokyanátové polyadiční reakční směsi, při němž se isokyanát vstřikuje za tlaku do polyolové složky.
Dosavadní stav techniky
Výroba polyurethanů obsahujících plniva se obecně provádí tak, že se složky polyisokyanátové polyadiční směsi a plniva uvedou do směšovací hlavice s míchadlem, tam se smísí, následně se plní do otevřené nebo do uzavřené formy nebo do kontinuálně se pohybující formy vytvořené zařízením z dvojitého transportního pásu, přičemž se reakční směs po případném uzavření formy vytvrdí a tvarová tělesa se následně vyjmou z formy. Přitom se plnivo může předem smísit s polyolovou složkou. Také bylo navrhováno smísit předem kapalné složky polyisokyanátové polyadiční směsi v protiproudé vstřikovací směšovací hlavici a následně smísit ve frikční míchačce plniva s reakční směsí.
Podle vlastností použitého plniva může při tomto způsobu docházet k řadě problémů. Hrubozrnná plniva s velikostí částic příkladně více jak 0,5 mm nebo mechnicky citlivá plniva, jako příkladně plniva v kapslích, se mohou ve výše popsaných míchacích agregátech, jako jsou příkladně směšova• · · • ·
cí hlavice s míchadlem nebo frikční míchačky, na základě vysokých střižných sil mechanicky zničit. Plniva náchylná k sedimentaci se mohou po vmíchání do reakčních složek již při krátkém přerušní provozu usazovat v potrubních vedeních. Kromě toho mají sklon sedimentovat v reagující polyisokyanátové polyadiční směsi a hromadit se tak ve spodní části formy.
K nehořlavé úpravě polyurethanů, obzvláště polyurethanových pěn, existuje příkladně celá řada návrhů použít expandovatelný grafit, viz příkladně US-A 3 574 644,
DE-A 24 28 307, EP-A 192 888 a EP-A 337 228.
Pro expandovaný grafit přicházejí v úvahu příkladně známé adiční sloučeniny S0x, Ν0χ, halogenů a/nebo silné kyseliny v grafitu. Tyto se označují také jako grafitové soli. Výhodné jsou expandované grafity, které při teplotách příkladně 120 až 350 °C za expandování uvolňují S02, SO^, NO a/nebo N02 Expandovaný grafit může mít příkladně formu destiček s maximálním průměrem v rozmězí 0,1 až 5 mm. S výhodou je tento průměr v rozmězí 0,5 až 3 mm. Takové expandované grafity jsou obchodně dodávané.
Vztaženo na hotový izolační prvek připravený k použití a odolný ohni v něm může být obsaženo příkladně 1 až 50 % hmotnostních expandovaného grafitu. S výhodou činí tento obsah grafitu 2 až 30 % hmotnostních, obzvláště 2 až 20 % hmotnostních. Účinek expandovaného grafitu jako ochranného prostředku proti ohni je vázán na velikost grafitových částic. Během procesu zapracování rozemletých částic expandovaného grafitu do pojivá přispívají tyto ještě velmi omezeně k odolnosti proti ohni. Obvyklé způsoby zapracování plniv do polyurethanových reakčních směsí vedou ke značnému • tt
4 4 4
4 9 • · · · • · · · • · » ·· ·· zmenšení velikosti částic, které ovlivňuje odolnost proti ohni. Obzvláště při výrobě polyurethanových pěn obsahujících expandovaný grafit lze pozorovat nadále silnou sedimentaci expandovaného grafitu v dosud nevytvrzené pěně. Tak vykazují izolační desky z tvrdé polyurethanové pěny chráněné proti ohni expandovaným grafitem na své spodní straně (s ohledem na polohu v dopravníku s dvojitým pásem) zvýšený obsah expandovaného grafitu, zatímco horní strana nižší obsah.
Žádný z uvedených pramenů, které se zabývají úpravou polyurethanových pěn proti ohni, neobsahuje pokyny k zapracování expandovaného grafitu do pěny. Expandovaný grafit se také dosud jako prostředek na ochranu proti ohni v polyurethanových izolačních deskách neprosadil.
Předložený vynález poskytuje jednak způsob a odpovídající zařízení k šetrnému zapracování expandovaného grafitu do polyurethanové reakční směsi a jednak způsob a odpovídající prostředky k redukci případně zabránění sedimentace expandovaného grafitu v kapalné pěně.
Vynález se však neomezuje na zapracování expandovaného grafitu do polyurethanu, nýbrž je obecně využitelný pro zapracování mechanicky citlivých plniv do polyurethanů. Takovými plnivy jsou příkladně krátká skleněná vlákna, která se obecně při vpracovávání lámou a tím ztrácí část svého potenciálu ke zpevnění.
Dalším příkladem je zapracování pigmentů z oxidů železa při výrobě izolačních hmot k odstíněni elektromagnetického záření.
• · · · · • 9 99 9 9 • 9 9 9 9
999 99 99
Podstata vynálezu
Předmětem předloženého vynálezu je jednak směšovací hlavice k míchání polyolové složky obsahující plniva s isokyanátovou složkou k výrobě polyisokyanátové polyadični reakční směsi, obsahující směšovací komoru se vpouštěcím otvorem pro polyolovou složku obsahující plnivo a s jedním nebo několika vpouštěcími otvory pro isokyanátovou složku, přičemž plocha příčného průřezu vpouštěcího otvoru polyolové složky je 10- až 100-krát, s výhodou 30- až 100-krát, obzvláště nejméně 50-krát větší než součet ploch příčných průřezů vpouštěcích otvorů pro isokyanátovou složku. Podle vynálezu neobsahuje směšovací komora žádné pohyblivé nebo nepohyblivé vestavby k vyvolání turbulence.
S výhodou má přívod polyolové složky obsahující plniva do směšovací komory, směšovací komora samotná a navazující vedení až k vynášení směsi v podstatě stejný průměr, přičemž směšovací komoru představuje pouze neostře definovaná oblast rozšíření ve směru proudění, do které ústí jeden nebo několik vpouštěcích otvorů pro isokyanátovou složku.
S výhodou se pro isokyanátovou složku předpokládá provedení dvou až čtyř vpouštěcích otvorů. Vpouštěcí otvory pro isokyanátovou složku mohou být uspořádány v jedné rovině směšovací komory příčně ke směru proudění. V případě, kdy se předpokládá více vpouštěcích otvorů pro isokyanátovou složku, mohou však být tyto otvory uspořádány ve více na sebe navazujících rovinách.
S výhodou činí tlak polyolové složky obsahující plniva při uvádění do směšovací komory mezi 0,02 a 0,2 MPa, obzvláště výhodně mezi 0,1 a 0,15 MPa. Isokyanátová složka se může s výhodou vstřikovat do směšovací komory při tlaku mezi 5 a 25 MPa, s výhodou při tlaku vyšším než 10 MPa.
Rychlost vtékající polyolové složky má činit nejméně 1 m/s, s výhodou 2 až 5 m/s. Rychlost proudění isokyanátové složky činí s výhodou 80 až 150 m/s.
Předmětem předloženého vynálezu je také způsob míchání polyolové složky obsahující plniva s isokyanátovou složkou, který se vyznačuje tím, že se isokyanátová složky vstřikuje do polyolové složky obsahující plniva, přičemž polyolová složka má tlak 0,02 až 0,2 MPa a tlak isokyanátové složky před vstřikováním činí nejméně 5 MPa, s výhodou 10 až 25 MPa. S výhodou se isokyanátová složka vstřikuje do polyolové složky pod úhlem nejméně 90° ke směru proudění polyolové složky.
Výroba polyolové složky obsahující plnivo se provádí s výhodou následovně :
Plnivo se dávkuje dávkovacími šneky, dávkovacími pásovými váhami nebo natřásacími žlaby a přivádí se ke směšovacímu šneku ke smísení s polyolem.
Stoupání, charakteristika stěn, délka a otáčky se s výhodou sladí tak, aby se ve šneku minimalizovalo tření a nárůst tlaku. Výhodná forma provedení směšovacího šneku vykazuje průběžný dopravní šnek (jednolistový šnek), který ponechává volnou mezeru ke skříni šneku, větší, než je velikost zrna plniva. S výhodou má mezera 2- až 4-násobnou šiřku než je střední velikost zrna. Při použití expandovaného grafitu se střední velikostí zrna od 0,6 do 0,8 mm (průměr destiček) činí mezera mezi šnekem a skříní s výhodou 1,5 až
Μ· • ·· • ··
2,5 mm. Stoupání šneku H/D (zdvih jednoho závitu dělený průměrem) může být 0,8 až 1,5. Rychlost rotace šneku se s výhodou volí tak, že střih v mezeře ke šnekové skříni nepřesahuje 30/s. Obzvláště má střih činit 10 až 25/s.
Ze směšovacího šneku se polyolová složka obsahující plnivo uvádí do zásobní kuželové násypky, která slouží jako sací předloha pro dávkovači čerpadlo k dopravě polyolové složky obsahující plnivo do směšovací hlavice. Jako dávkovači čerpadla jsou vhodná čerpadla se šroubovým vřetenem ne bo čerpadla s excentrickým šnekem, která se provozuji v oblasti nízkých tlaků do 2 MPa vnitřního tlaku, to znamená v rozmezí otáček 300 až 500 otáček/minuta.
Mezi dávkovacím čerpadlem a směšovací hlavicí je s výho dou plynovací zařízení, kterým se do polyolové složky obsahující plnivo vhání vzduch a/nebo dusík v množství od 1 do 30 % objemových (za normálních podmínek). Se zohledněním množství vzduchu, které se již v polyolu rozpustilo při skladování, má činit množství vzduchu v polyolu po provzduš nění 10 až 30 % objemových. S výhodou se provzdušňování provádí v průtočném zásobníku pomocí dutého míchadla, obzvláště výhodně pomocí dutého kuželového míchadla. Za daného tlaku se plyn úplně rozpustí. Po snížení tlaku polyisokyanátové polyadiční reakční směsi za směšovací hlavicí na nor mální tlak je směs přesycena plynem, takže se na částicích plniva vylučují plynové bublinky, které působí proti sedimentaci plniva v kapalné polyurethanové pěně.
Při kontinuální výrobě polyurethanových pěn se polyisokyanátová polaydiční reakční směs obsahující plnivo nanáší tryskou s dutým kuželem, jazýčkovou nebo lžicovou tryskou nebo tryskou se širokou štěrbinou na spodní transportní pás • ta • tata • ta • * • ta ·· · · · · • · · · tatata· • · ·· · · · · • ·· ·· ·«· ··· ···· · · ·· ·· ·« «· zařízení s dvojitým transportním pásem. Obzvláště výhodné jsou jazýčkové trysky, které lze získat na trhu pod označením Z1 až Z4 od firmy Lechler, Metzingen, Německo. Pomocí takových trysek lze vyrobit široký plochý paprsek s ostře ohraničeným průřezem vstřiku. S výhodou se plochý paprsek směruje paralelně ke směru pohybu transportního pásu, přičemž se směšovací hlavice s vynášecím zařízením pohybuje střídavě jedním a druhým směrem přes celou šířku transportního pásu.
Způsobem podle předloženého vynálezu se daří zapracovat do polyurethanů mechanicky citlivá plniva, obzvláště expandovaný grafit. Přitom nejsou plniva během procesu zapracování vystavena žádným tlakům, které by byly vyšší než 2 MPa. S výhodou jsou vystaveny tlakům maximálně 1 MPa.
Vynález je blíže vysvětlen na základě připojených obrázků :
Přehled obrázků na výkresech
Obrázky la a lb ukazují směšovací hlavici podle vynálezu s výstupem formovaným jako tryska se širokou štěrbinou.
Obrázek 2 ukazuje směšovací hlavici podle vynálezu s výstupem formovaným jako lžícová tryska případně jazýčková tryska.
Obrázky 3a a 3b ukazují směšovací hlavici podle vynálezu pro dávkový provoz.
Obrázky 4a, 4b a 4c ukazují alternativní formu provedení ··· · · φ φ φ φ φ φ • ··· φ φ φφ φ φ φ φ • · φφφ φφ φφ φφφ φφφ • φ φ φ φ φ φ φ φ ··· ·· ·· φφ φφ φφ směšovací hlavice podle vynálezu pro dávkový provoz.
Obrázek 5 zobrazuje schematicky zařízení podle vynálezu k výrobě polyurethanových izolačních desek obsahujících plniva.
Směšovací hlavice 1 podle obrázku la sestává z přívodního vedení 11 pro polyol obsahující plniva a ze vpouštěcích otvorů 12 pro isokyanát. Vpouštěcí otvory 12 vykazují uzavírací kuželky 15 pohybující s proti předepjatým pružinám, které se při uvádění isokyanátu (šipka 14) potřebným tlakem otvírají. Geometricky nikoliv přesně definovaná směšovací zóna 13 je vytvořena ve formě jednoduché průtočné trubky, do které ústí vstřikovací trysky pro isokyanát 12. Směšovací zóna 13 neobsahuje žádné vestavby ke vzniku turbulence.
S výhodou nejsou vstřikovací trysky 12 pro isokyanát orientovány do směru na osu směšovací zóny 13 . nýbrž jsou pootočeny v rovině kolmo k ose takovým způsobem, že se proudu polyolu obsahujícího plniva vstřikováním isokyanátu uděluje podnět k rotačnímu pohybu ve směšovací zóně 13 k podpoře promíchání. Výstup 2 směšovací hlavice 1 je vytvořen v podobě trysky se širokou štěrbinou. Obrázek lb ukazuje řez kolmý k rovině výkresu obrázku la výstupem 2 směšovací hlavice .
Obrázek 2 ukazuje směšovací hlavici 1 jako na obrázku la, kde je však výstup 2 vytvořen jako jazýčková tryska.
Směšovací hlavice 1 podle obrázku 3a je vhodná pro přerušovaný dávkový provoz k výrobě tvarových pěnových dílů. Směšovací hlavice je opatřena uzavíracím pístem 20, kterým je možné ve směru osy (šipka 21) hydraulicky pohybovat.
K plnění formy se uzavírací píst 20 (jak naznačuje šipka • ♦♦ 99 9« 99 99
9 9999 9999 ···· 99 99 «999
999999« « *
9 9 9 9 «9 «« · · * φ
21) stáhne, takže přívod 11 pro polyol obsahující plniva a vstřikovací tryska 12 pro isokyanát uvolní ke vstupu do směšovací zóny 13 . Ze směšovací zóny 13 pokračuje směs do výtokové trubky 2, kterou se směs plní do formy. Po ukončení plnění formy zajede uzavírací píst 20 do zobrazené pozice, čímž se přívody 11 a 12 do směšovací zóny 13 uzavřou. Zároveň se přívody 11 a 12 spojí pomocí drážek 28 a 29 uzavíracího pístu 20 s recirkulačním vedením 24 a 25, kterým se polyol obsahující plniva a isokyanát dopravuje zpět do daného zásobníku. Recirkulační proud se udržuje během přerušení vytlačování, jak je při technologiích pro výrobu polyurethanů obvyklé. Směšovací hlavice je dále opatřena hydraulicky ovládaným čisticím pístem 26, který po ukončení vytlačování, poté, co uzavírací píst 20 zajede do pozice uzavřeno, vytlačí směs zbylou ve výtokové trubce 2 z této trubky. Obrázek 3 ukazuje řez A-A zobrazení 3a. V tomto vzorovém zobrazení se počítá se třemi vstřikovacími tryskami pro uvádění isokyanátu. Jinak jsou možné vaříce konstrukčního provedení směšovací hlavice, které mohou odborníci bez dalšího odvodit z pramenu Becker/Braun, Kunststoff-Handbuch, svazek 7, Polyurethany, strany 177-182 (1993). Podstatný podle vynálezu je velký průřez přívodu pro vysoceviskozní polyol s odpovídajícími velkými průřezy pro recirkulační vedení ve srovnání se vpouštěcími otvory pro isokyanát, takže se polyol obsahhující plniva může dopravovat vpodstatě beztlakově.
Obrázek 4a zobrazuje alternativní formu provedení směšovací hlavice podle vynálezu pro přerušovaný dávková provoz, přičemž úhel vstupu polyolu obsahujícího plniva se udržuje malý. Stejné vztahové značky označují stejné prvky jako na obrázku 3a. Obrázek 4b ukazuje řez B-B zobrazením podle obrázku 4a. Obrázek 4c ukazuje zobrazení podle 4a, přičemž uzavírací píst 20 se nachází v poloze uzavřeno. Proud póly10
999 9 <
• · 9 9 9 9 ·· 9 9 9 9
99 999 «99 • · · 9 ·· 99 99 olu obsahujícího plniva přiváděný vedením 11 se při uvádění do směšovací zóny obrací pouze o asi 20 až 35°. Uvádění isokyanátů (čtyři párové proti sobě ležící vpouštěcí otvory 12a a 12b) se provádí příčně k proudu polyolu. Přitom jsou přívody isokyanátů 14a a 14b v párech posunuty tak, že se proud polyolu uvádí ve vpouštěcí rovině protiběžně do rotace. Recirkulace isokyanátů po ukončení výstřiku se provádí drážkami 29 uzavíracího pístu 20. Recirkulace vysoceviskozního polyolu se provádí vývrtem 28 procházejícím uzavíracím pístem 20., který v poloze zavřeno zprostředkuje spojení k recirkulačnímu vedení 24.
Obrázek 5 zobrazuje schematicky způsob šetrného zapracování plniv do polyurethanů. Plnivo, obzvláště expandovaný grafit, se dopravuje ze zásobního kužele 51 pomocí dávkovacího šneku 52 do směšovacího šneku 55 . Polyol se dopravuje ze zásobníku 53 přes dávkovači čerpadlo 54 rovněž do směšovacího šneku 55. Ze směšovacího šneku 55 se polyol obsahující plnivo vede do zásobního kužele 56, přičemž řízení hladiny 61 zásobního objemu polyolu obsahujícího plnivo se provádí tak, aby doba prodlení nepřesáhla 8 až 20 s. Krátkou dobou prodlení v zásobním kuželu 56 se zabrání sedimentaci plniva v zásobním kuželu. Pomocí čerpadla se šroubovým vřetenem 57, provozovaným za nízkých otáček, se polyol obsahující plnivo dopravuje do plynovacího zařízení 58, které je vytvořeno jako průtočný zásobník. Sycení plynem se provádí pomocí kuželového dutého míchadla 60 , jehož dutou osou se přivádí vzduch nebo dusík 59.. Z plynovacího zásobníku 58 se uvádí plynem sycená polyolové složka obsahující plnivo do směšovací hlavice i. Ve směšovací zóně 13 se ze zásobníku 62 přes dávkovači čerpadlo 63 vstřikuje za tlaku isokyanát. Na výstupu 2 směšovací hlavice se vyrábí do šířky rozložený paprsek polyisokyanátové polyadiční směsi obsa11
4 4» 4 % 0 4 44 «4
• «1 4 • · 9 4 4
• >«« • K 4 4 4
4 4 4 tt · · « • 44 • 4 *· • 4 4 4 **
hující plnivo, který se ve směru šipky 71 nanáší na transportní pás 70 zařízení pro vypěňování v bloku. K příčnému rozdělení směsi po šířce transportního pásu se směšovací hlavice 1 pohybuje střídavě jedním a druhým směrem, jak je naznačeno šipkou 72. Na výstupu ze směšovací hlavice 1 se plyn rozpuštěný ve formě jemných bublinek uvolňuje na částice plniva, takže částice plniva ve vznikající kapalné pěně 73 nesedimentují. Při přerušovaném provozu směšovací hlavice (směšovací hlavice podle obrázků 3 a 4) k výrobě tvarových dílů dochází při přerušení výstřiku ke zpětnému uvádění isokyanátu do zásobníku 62 a zpětnému uvádění polyolu obsahujícího plnivo do zásobního kužele 56.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Jako složka A slouží směs 85 dílů polyolové formulace o viskozitě asi 2000 mPa.s (25 °C) a s hydroxylovým číslem
590 mg KOH/g, která je k dostání pod označením Baymer VP.PU
22HB96 firmy Bayer AG, Leverkusen, 15 dílů tris(chlorisopropyl))fosfátu (TCPP), 2 dílů stabilizátoru, který je k dostání pod označením Tegostab B8421 firmy Goldschmidt AG,
Essen, 1,6 dílu aktivátoru, který je k dostání pod označením
Demorapid 726b firmy Bayer, Leverkusen, a 2,0 dílů vody.
Složka A se v mísícím šneku smíchá s 25 hmotnostními díly expandovaného grafitu, který je k dostání pod obchodním jmén nem Sigraflex firmy SGL Carbon. Do směsi se v plynovacím zásobníku uvede 10 objemových dílů vzduchu. Do směšovací hlavice se vstřikuje směs 160 hmotnostních dílů polyisokyanátu, který je k dostání pod označením Desmodur 44V70L firmy Bayer AG a 8 hmotnostních dílů n-pentanu (údaje o množství
vztaženy vždy na jednotku času). V zařízení s dvojitým transportním pásem se vyrobí izolační deska o síle 10 cm a surové hustotě 34 kg/m . Expandovaný grafit je rovnoměrně rozdělen po tlouštce desky. Test hořlavosti podle DIN 4102, část 1 je splněn. Izolační deska splňuje požadavky na stavební hmoty třídy B2.

Claims (7)

1. Směšovací hlavice k míchání polyolové složky obsahující plniva s isokyanátovou složkou k výrobě polyisokyanátové polyadiční reakční směsi, obsahující směšovací komoru se vpouštěcím otvorem pro polyolovou složku obsahující plnivo a s jedním nebo několika vpouštěcími otvory pro isokyanátovou složku, přičemž plocha příčného průřezu vpouštěcího otvoru polyolové složky je 10- až 100-krát větší než součet ploch příčných průřezů vpouštěcích otvorů pro isokyanátovou složku.
2. Způsob směšování polyolové složky obsahující plniva s isokyanátovou složkou k výrobě polyisokyanátové polyadiční reakční směsi, vyznačující se tím, že se isokyanát vstřikuje do polyolové složky s tlakem 5 až 25 MPa, přičemž polyolová složka má tlak 0,02 MPa až 0,2 MPa.
3. Způsob výroby polyurethanů obsahujících plniva, vyznačující se tím, že se polyolová složka předem smísí s plnivem ve směšovacím šneku s plným listem, přičemž štěrbina mezi šnekem a skříní šneku má 2- až 4-násobnou šířku střední velikosti zrna plniva, směs se pomocí čerpadla se šroubovým vřetenem nebo čerpadlem s excentrickým šnekem uvádí do směšovací hlavice, přičemž čerpací tlak nepřestoupí 2 MPa a tlak směsi při uvádění do směšovací hlavice nepřestoupí 0,2 MPa, do polyolové složky obsahující plnivo se vstřikuje isokyanát s tlakem 5 až 25 MPa a poylisokyanátová polyadiční směs se vede do kontinuální nebo diskontinuální formy a vytvrzuje se.
• ·
14 ····.». .
*·· ·· ·· «« ·· ··
4. Způsob podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že se jako plnivo použije expandovaný grafit.
5. Způsob podle nároku 3 nebo 4, vyznačující se tím, že se polyol obsahující plnivo dočasně ukládá v beztlakém mezizásobníku s dobou prodlení nepřesahující 20 sekund.
6. Způsob podle některého z nároků 2 až 5, vyznačující se tím, že se do polyolové složky obsahující plnivo vnááší 1 až 30 % objemových vzduchu a/nebo dusíku.
7. Zařízeni k výrobě polyurethanů obsahujících plnivo, obsahující dávkovači zařízení pro plnivo, dávkovači zařizenípro polyol, směšovací šnek s plným listem k míšení plniva a polyolu, přičemž štěrbina mezi šnekem a skříní šneku má 2- až 4-násobnou šířku střední velikosti zrna plniva, beztlaký mezizásobník pro polyolovou složku obsahující plnivo, čerpadlo se šroubovým vřetenem případně čerpadlo s excentrickým šnekem k dopravě směsi do směšovací hlavice ke smísení polyolové složky obsahující plnivo s isokyanátovou složkou, přičemž směšovací hlavice je opatřena vpouštěcím otvorem pro polyolovou složku obsahující plnivo, jehož plocha příčného průřezu je 10- až 100-krát větší než součet ploch příčných průřezů vpouštěcích otvorů pro isokyanátovou složku.
CZ19992907A 1998-02-04 1998-02-04 Způsob a zařízení k výrobě polyurethanů obsahujících plniva CZ290799A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992907A CZ290799A3 (cs) 1998-02-04 1998-02-04 Způsob a zařízení k výrobě polyurethanů obsahujících plniva

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992907A CZ290799A3 (cs) 1998-02-04 1998-02-04 Způsob a zařízení k výrobě polyurethanů obsahujících plniva

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ290799A3 true CZ290799A3 (cs) 2000-02-16

Family

ID=5465801

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992907A CZ290799A3 (cs) 1998-02-04 1998-02-04 Způsob a zařízení k výrobě polyurethanů obsahujících plniva

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ290799A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5604267A (en) Process for producing froth polyurethane foam
US6353053B1 (en) Method and device for producing polyurethanes containing filling materials
US6127442A (en) Process for foam production using dissolved under pressure carbon dioxide
DE69523070T2 (de) Extrudierter polymerschaum mit füllstoffteilchen und verfahren
JPH0853562A (ja) 高い充填剤含有量を有する2−成分反応系からの成形体の製造方法
US3031271A (en) Mixing apparatus
DE2649996A1 (de) Verfahren und vorrichtung zum herstellen eines fuellstoffhaltigen reaktionsgemisches aus mindestens zwei fliessfaehigen komponenten, insbesondere zum erzeugen von polyurethan
CN1681633A (zh) 制备无缩孔和无针孔的聚氨酯泡沫块的方法
KR101612296B1 (ko) 단열성이 우수한 폴리우레탄 폼 보드의 제조장치
US5643970A (en) Method and apparatus for foam manufacture using carbon dioxide dissolved under pressure
DE1694621A1 (de) Verfahren zur Herstellung von gegebenenfalls verschaeumten Urethangruppen aufweisenden Kunststoffen
EP1943010B1 (en) Dynamic helical mixer and mixing apparatus using same and methods of mixing
EP1539450A1 (de) Verfahren zur vermischung einer polyol- und einer isocyanatkomponente
DE102005054153A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Mischen und dosierten Austragen hochgefüllter Polyurethansysteme
US6767932B2 (en) Method and apparatus for producing discretely striped multi-property foam
CZ290799A3 (cs) Způsob a zařízení k výrobě polyurethanů obsahujících plniva
GB1589306A (en) Method and apparatus for mixing polyurethane foam
US5521224A (en) Method and apparatus for controlling the number of cells in polyurethane foam
US1649062A (en) Apparatus for mixing and proportioning materials
PL185128B1 (pl) Sposób wytwarzania mieszaniny reakcyjnej z izocyjanianu i preparatu poliolowego
US3674720A (en) Process for mixing coreactive liquids which form polyurethanes
JP2709425B2 (ja) 発泡ウレタン樹脂混合装置
MXPA99007463A (en) Method and device for producing polyurethanes containing filling materials
KR20170026082A (ko) 단열성이 우수한 폴리우레탄 폼 보드의 제조방법 및 제조장치
KR100322320B1 (ko) 유동성이고발포성이며경화성인페놀레졸수지혼합물의연속제조방법

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic