CZ290398B6 - Způsob a zařízení pro měření trvalých délkových deformací materiálů - Google Patents
Způsob a zařízení pro měření trvalých délkových deformací materiálů Download PDFInfo
- Publication number
- CZ290398B6 CZ290398B6 CZ19991899A CZ189999A CZ290398B6 CZ 290398 B6 CZ290398 B6 CZ 290398B6 CZ 19991899 A CZ19991899 A CZ 19991899A CZ 189999 A CZ189999 A CZ 189999A CZ 290398 B6 CZ290398 B6 CZ 290398B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- measuring
- points
- measured
- impressions
- fixed
- Prior art date
Links
Classifications
-
- G—PHYSICS
- G01—MEASURING; TESTING
- G01B—MEASURING LENGTH, THICKNESS OR SIMILAR LINEAR DIMENSIONS; MEASURING ANGLES; MEASURING AREAS; MEASURING IRREGULARITIES OF SURFACES OR CONTOURS
- G01B5/00—Measuring arrangements characterised by the use of mechanical techniques
- G01B5/30—Measuring arrangements characterised by the use of mechanical techniques for measuring the deformation in a solid, e.g. mechanical strain gauge
-
- G—PHYSICS
- G01—MEASURING; TESTING
- G01N—INVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
- G01N3/00—Investigating strength properties of solid materials by application of mechanical stress
- G01N3/02—Details
- G01N3/06—Special adaptations of indicating or recording means
- G01N3/062—Special adaptations of indicating or recording means with mechanical indicating or recording means
Landscapes
- Physics & Mathematics (AREA)
- General Physics & Mathematics (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Analytical Chemistry (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Immunology (AREA)
- Pathology (AREA)
- Length Measuring Devices With Unspecified Measuring Means (AREA)
- A Measuring Device Byusing Mechanical Method (AREA)
Abstract
Zp sobem m °en trval²ch d lkov²ch deformac materi l , p°i kter m se zji uje zm na p vodn vzd lenosti mezi dv ma body na povrchu materi lu, se na odn mateln m otiskov m t lese (9) vytvo° otisky (15) m °ic ch bod vytvo°en²ch na povrchu materi lu a p°esn vzd lenost identifikovateln²ch m st obou m °ic ch bod se zm ° na otisc ch m °ic ch bod . Za° zen k prov d n zp sobu obsahuje dv m °ic zna ky, upevn n v odstupu od sebe na materi lu, p°i em obsahuje pevnou st (1), upravenou na m °en m ·seku (2) materi lu, a p°enosnou st (3), z nich pevn st (1) je opat°ena dv ma m °ic mi prvky (7) s identifikovateln²mi m °ic mi body, um st n²mi v odstupu od sebe, a p°enosn st (3) je tvo°ena otiskov²m t lesem (9) s otiskovou plochou (10) pro vytvo°en otisk (15) m °ic ch bod .\
Description
Způsob a zařízení pro měření trvalých délkových deformací materiálů
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu měření trvalých délkových deformací materiálů, při kterém se zjišťuje změna původní vzdálenosti mezi dvěma body v materiálu. Vynález se také tyká zařízení k provádění tohoto způsobu, obsahujícího dvě měřicí značky upevněné na materiálu v odstupu od sebe.
Dosavadní stav techniky
Pro měření délkových deformací v pevných látkách, zejména kovových materiálech a jiných látkách, které jsou při působení mechanických namáhání schopny se protahovat přes mez pružnosti a mez kluzu s přibývající deformací až k přetržení, se dosud používají mechanické nebo optické průtahoměry, kterými se měří protažení materiálu mezi dvěma pevně danými body na konstrukci. Tyto průtahoměry vyžadují kvůli své omezené přesnosti umístění měřicích bodů na materiálu nebo na konstrukci ve větší vzdálenosti od sebe, pohybující se například v desítkách centimetrů. Větší přesnosti měření vzdálenosti referenčních bodů od sebe, a tím možnosti umístění těchto bodů blízko sebe, je možno dosáhnout použitím měřicích mikroskopů. Jejich základní nevýhodou jsou velké rozměry těchto přístrojů, a tím také značná hmotnost, takže je v praxi není možno použít pro měření deformací materiálu stávajících kovových konstrukcí, například mostů, velkoprůměrových potrubí a podobně, zejména pokud se zkoušená potrubí nacházejí ve stísněných prostorách, například v jaderných elektrárnách. Další značný problém představuje obtížná přístupnost zkoumaných míst například na izolovaném ropovodu, na rozvodném potrubí uvnitř jiných konstrukcí, na mostech a podobně.
Úkolem vynálezu je vyřešit způsob a zařízení pro měření trvalých délkových deformací pevných látek a materiálů konstrukcí, způsobených nadměrným nebo dlouhodobě působícím zatížením, aby se tato měření prováděla v podmínkách, umožňujících dosažení co největší přesnosti měření, například v laboratořích nebo na připravených měřicích stanicích, ve vzdálenosti od měřené konstrukce.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen způsobem měření trvalých délkových deformací v pevných látkách podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se na odnímatelném otiskovém tělese vytvoří otisky měřicích bodů vytvořených na povrchu materiálu a přesná vzdálenost identifikovatelných míst obou měřicích bodů se změří na otiscích měřicích bodů.
Ve výhodném provedení způsobu podle vynálezu se na odnímatelném tělese vytvoří první dvojice otisků měřicích bodů před deformací materiálu a po kritickém zatížení materiálu se vytvoří druhá dvojice otisků měřicích bodů a porovnají se vzdálenosti první dvojice a druhé dvojice otisků.
Tento úkol je dále vyřešen zařízením k provádění tohoto způsobu, obsahujícím dvě měřicí značky, upevněné na materiálu v odstupu od sebe, podle vynálezu jehož podstata spočívá v tom, že zařízení obsahuje pevnou část, upravenou na měřeném úseku materiálu, a přenosnou část, z nichž pevná část je opatřena dvěma měřicími prvky s identifikovatelnými měřicími body, umístěnými v odstupu od sebe, a přenosná část je tvořena otiskovým tělesem s otiskovou plochou pro vytvoření otisků měřicích bodů.
- 1 CZ 290398 B6
Ve výhodném provedení zařízení podle vynálezu jsou měřicí prvky upevněny na společné planžetě, upevněné na povrchu měřeného úseku materiálu. Každý měřicí bod je tvořen vrcholem měřicího prvku ve tvaru jehlanu, jehož vždy nejméně jedna boční ostrá hrana je rovnoběžná s nejméně jednou boční ostrou hranou druhého jehlanu druhého měřicího prvku. Kolem upevněné planžety je umístěn vodicí prstenec s vnitřní vodicí plochou pro otiskové těleso, upevněný k měřenému úseku materiálu.
Způsobem a zařízením podle vynálezu se získává možnost přesného měření trvalých deformací materiálu na jeho krátkých měřených úsecích použitím velmi přesných měřicích zařízení jako jsou měřicí mikroskopy. Protože tento objemný a těžký přístroj není možno nasadit přímo v terénu na mostě, ropovodu, plavidle nebo jiné konstrukci, u které je nutno po nadměrném zatížení, například po zemětřesení, sledovat stav konstrukce, je výhodné použití zařízení podle vynálezu, u kterého se měření rozteče měřicích prvků před a po zatížení provádí měřicím mikroskopem na otiscích měřicích bodů, vytvořených na odnímatelném otiskovém tělese.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález bude blíže objasněn pomocí příkladu provedení, zobrazeného na výkresech, kde na obr. 1 je znázorněn podélný řez úsekem měřeného materiálu, na kterém je upevněna stabilní část zařízení se dvěma měřicími prvky, a nad kterým je umístěna přenosná část zařízení, připravená pro přemístění do měřicí stanice, přičemž řez je veden rovinou A-A z obr. 2, a na obr. 2 je znázorněn pohled shora na planžetu s měřicími prvky.
Příklady provedení vynálezu
Zařízení pro měření trvalých délkových deformací v pevných látkách, v tomto příkladu v kovových materiálech, sestává z pevné části 1 zařízení, upevněné k měřenému úseku 2 materiálu, a z přenosné části 3 zařízení, která je tvořena otiskovacím prvkem, přemístitelným mimo měřené místo.
Pevná část 1 zařízení je tvořena planžetou 4, mající ve zobrazeném příkladném provedení tvar obdélníkové destičky a opatřenou ve dvou místech v koncových oblastech své plochy dvěma děrami 5, které jsou v příkladném provedení průchozími děrami, probíhajícími až do spodní plochy planžety 4, ale které mohou mít také tvar slepých děr. V každé z těchto dvou děr 5 je upevněno například zalitím zálivkovou hmotou 17 kotevní tělísko, tvořící držák 6 komole jehlanovitého nebo kuželovitého tvaru, jehož větší základna je rovinná a kolmá na normálu vedenou k povrchu měřeného úseku 2 materiálu, který může být rovinný například u mostních konstrukcí, válcový s poměrně velkým poloměrem křivosti například u ropovodů nebo jiných potrubí s větším průměrem, popřípadě jinak zakřivený u plášťů tankerů a jiných konstrukcí s proměnným tvarem. Z menší základny obou držáků 6 vystupuje horní jehlanovitá část měřicího prvku 7, zužující se do měřicího bodu ve tvaru vrcholu jehlanu.
Ve znázorněném příkladném provedení je měřicí bod měřicího prvku 7 tvořen vrcholem čtyřbokého diamantového jehlanu, používaného k měření tvrdosti pevných látek podle Wickerse, jehož nejméně jedna boční ostrá hrana 8, ukončená ve vrcholu měřicího prvku 7, je kolmá na spojnici vrcholů těchto dvou čtyřbokých diamantových jehlanů, takže oba vrcholy jsou prodlouženy do ostré hrany 8, rovnoběžné s ostrou hranou 8 vrcholu druhého měřicího prvku 7. Přesná rovnoběžná poloha těchto dvou ostrých hran 8 je důležitá pro umožnění přesného měření, popsaného v další části popisu.
Na měřeném úseku 2 mostní konstrukce, ropovodu, lodního trupu nebo podobných sledovaných konstrukcí je planžeta 4 s měřicími prvky 7 upevněna trvale pomocí lepidla, schopného sledovat
-2 CZ 290398 B6 bez porušení průtah a deformaci materiálu v oblasti měřeného úseku 2 a naneseném na spodní plochu planžety 4 ve tvaru dvou lepicích terčů 18 vytvořených na spodní straně držáku 6 a spodní ploše planžety 4 kolem díry 5 nebo v případě slepé díry proti jejímu dnu. Aby pevnost planžety 4 nenarušovala deformace měřeného úseku 2 materiálu, je planžeta 4 opatřena ve své střední části zeslabením 16 svého průřezu, tvořeným ve znázorněném příkladném provedení drážkou trojúhelníkového průřezu, ovšem neznázoměné zeslabení může být tvořeno například řadou vyvrtaných děr nebo podobně.
Druhou částí zařízení je jeho přenosná část 3, tvořená otiskovým tělesem 9, majícím tvar válečku s otiskovou čelní plochou 10, kolmou na podélnou osu válečkového otiskového tělesa 9, a vyrobeným z měkkého kovu, například olova, voskového materiálu, například ze zubolékařského vosku. Ve znázorněném příkladném provedení je otiskové těleso 9 vytvořeno z měkkého kovu a opatřeno na čele, protilehlém kjeho čelní otiskové ploše 10, osovým nárazovým výstupkem 11. Pro lepší vedení otiskového tělesa 9 při vytváření otisků vrcholů měřicích prvků 7 je zařízení v tomto příkladném provedení opatřeno vodicím prstencem 12, jehož stěny jsou výhodně seříznuty ze dvou vzájemně protilehlých stran šikmými řezovými rovinami, takže na dvou protilehlých stranách vodícího prstence 12 vznikají zaoblené výřezy 13, jak je to patrno z obr. 1, které umožňují kontrolu stavu planžety 4 s vrcholy měřicích prvků 7. Vodicí prstenec 12 má kromě vodicí funkce pro vedení otiskového tělesa 9 také ochrannou funkci a chrání pevnou část 1 zařízení proti poškození, přičemž slouží také ke snadnějšímu nalezení poměrně malých planžet 4 na rozsáhlejších konstrukcích, například ropovodech nebo bocích plavidel. Vodicí prstenec 12 je upevněn k povrchu měřeného úseku 2 mimo oblasti zaoblených výřezů 13 v tomto příkladu koutovými svary 14.
Měření trvalých délkových deformací v materiálu zejména po extrémních namáháních, například po zemětřesení, posuvech zeminy, nebo po dlouhodobě a opakovaně působících namáháních se u způsobu podle vynálezu provádí pomocí popsaného zařízení nepřímou metodou spočívající v tom, že se neměří přímo vzdálenost vrcholů měřicích prvků 7 na planžetě 4, nalepené pevně a trvale na sledovaném materiálu, ale vzdálenost otisků 15 těchto vrcholů měřicích prvků 7, vytvořených přitlačením otiskové plochy 10 voskového otiskového tělesa 9 nebo naražením otiskové plochy 10 otiskového tělesa 9 z měkkého kovu, například z olova, úderem kladiva nebo jiného nástroje na osový nárazový výstupek 11, zajišťující osové a tedy rovnoměrné působení rázů, na dvojici měřicích prvků 2·
Je-li každý měřicí prvek 7 tvořen diamantem používaným pro měření tvrdosti materiálu podle Wickerse a majícím svou část, vyčnívající z držáku 6 ve tvaru čtyřbokého jehlanu, jehož dvě ostré hrany 8 jsou u obou měřicích prvků 7 vzájemně přesně rovnoběžné, mají otisky 15 vytvořené v čelní otiskové ploše 10 válečkového otiskového tělesa 9 tvar jehlanovitých důlků s ostrými hranami protínajícími se v jednom bodě v nejhlubším místě důlků, přičemž nejméně dvě z těchto hran jsou u obou otisků 15 vzájemně přesně rovnoběžné.
Po vytvoření těchto otisků 15 vrcholů měřicích prvků 7 pevné části 1 zařízení podle vynálezu na měřené konstrukci se při provádění způsobu podle vynálezu přenosná část 3 zařízení, tvořená otiskovým tělesem 9, vyjme z vodícího prstence 12 a přemístí se do laboratoře, měřicí stanice nebo podobně, kde je k dispozici přesné a neznázoměné měřicí zařízení, například měřicí mikroskop, na kterém je možno s velkou přesností změřit vzdálenost vzájemně rovnoběžných hran otisků 15 měřicích prvků 7.
Princip nepřímé metody měření trvalých deformací materiálu nejrůznějších konstrukci spočívá v tom, že na počátku provozování sledované konstrukce se na ni nalepí soustava planžet 4 s měřicímu prvky 7 a po tomto trvalém upevnění měřicích prvků 7 se na přenosné části 3 zařízení, to znamená na otiskovém tělese 9, vytvoří dvojice základních otisků 15. Otiskové těleso 9 se potom odejme, opatří se identifikační značkou konkrétní planžety 4 a popřípadě údajem
-3 CZ 290398 B6 o teplotních podmínkách v době vytvoření otisků 15 a změří se vzdálenost identifikovatelných bodů těchto otisků a získané délkové údaje se uloží k pozdějšímu využití.
Po výskytu kritického namáhání konstrukce, například po zemětřesení, nebo po dlouhodobém namáhání konstrukce například tankeru a podobně, kdy je třeba zjistit, zda v namáhaném materiálu nedošlo k překročení meze pružnosti a zda Δ1 v trhacím diagramu σ (kg/mm2) - Δ1 (mm) se již dostalo do rozsahu meze průtažnosti, kdy by bylo nutno konstrukci opravit nebo strhnout, se vyhledá příslušné uložené otiskové těleso 9, a přemístí se k odpovídající planžetě 4 s měřicími prvky 7, které se znovu otisknou do otiskové plochy 10 otiskového tělesa 9. Otiskové těleso 9 se potom může opět přenést do laboratoře pro změření přesné vzdálenosti hran nových otisků 15, například pomocí měřicího mikroskopu, přičemž porovnáním obou délkových hodnot je možno posoudit stav konstrukce v době druhého měření.
Měřicí zařízení je zejména vhodné pro sledování statické pevnosti mostních konstrukcí po nadměrném zatížení například zemětřesením, protože na nosníky mostní konstrukce je možno již při stavbě nebo dodatečně za normálního provozu upevnit dostatečné množství měřicích planžet 4, a po jejích upevnění je možno vytvořit na stejném počtu otiskových těles 9 otisky 15 jako podklady pro přesné měření. Měřicí zařízení může být využito také zejména na ropovodech uložených na nestabilním podloží nebo na podloží porušeném například zemětřesením, na trupech velkých tankerů a jiných plavidel, na potrubních systémech jaderných elektráren, dále při měření deformací na konstrukcích letadel, raket nebo raketoplánů a podobně.
PATENTOVÉ NÁROKY
Claims (6)
1. Způsob měření trvalých délkových deformací materiálů, při kterém se zjišťuje změna původní vzdálenosti mezi dvěma body na povrchu materiálu, vyznačující se tím, že se na odnímatelném otiskovém tělese (9) vytvoří otisky (15) měřicích bodů vytvořených na povrchu materiálu a přesná vzdálenost identifikovatelných míst obou měřicích bodů se změří na otiscích měřicích bodů.
2. Způsob podle nároku 1, vyznaču j í cí se t í m , že naodnímatelném otiskovém tělese (9) se vytvoří první dvojice otisků (15) měřicích bodů před deformací materiálu a po kritickém zatížení materiálu se vytvoří druhá dvojice otisků (15) měřicích bodů a porovnají se vzdálenosti první dvojice a druhé dvojice otisků (15).
3. Zařízení k provádění způsobu podle nároků 1 a 2, obsahující dvě měřicí značky, upevněné na materiálu v odstupu od sebe, vyznačující se tím, že obsahuje pevnou část (1), upravenou na měřeném úseku (2) materiálu, a přenosnou část (3), z nichž pevná část (1) je opatřena dvěma měřicími prvky (7) s identifikovatelnými měřicími body, umístěnými v odstupu od sebe, a přenosná část (3) je tvořena otiskovým tělesem (9) sotiskovou plochou (10) pro vytvoření otisků (15) měřicích bodů.
4. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že měřicí prvky (7) jsou upevněny na společné planžetě (4), upevněné na povrchu měřeného úseku (2) materiálu.
5. Zařízení podle nároků 3a 4, vyznačující se tím, že měřicí bod je tvořen vrcholem měřicího prvku (7) ve tvaru jehlanu, jehož vždy nejméně jedna boční ostrá hrana (8) je rovnoběžná s nejméně jednou boční ostrou hranou (8) druhého jehlanu druhého měřicího prvku (7).
-4CZ 290398 B6
6. Zařízení podle nároků 3 až 5, vy z n a č uj í c í se t í m , že kolem upevněné planžety (4) je umístěn vodicí prstenec (12) s vnitřní vodicí plochou pro otiskové těleso (9), upevněný k měřenému úseku (2) materiálu.
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19991899A CZ290398B6 (cs) | 1999-05-28 | 1999-05-28 | Způsob a zařízení pro měření trvalých délkových deformací materiálů |
US09/349,582 US6170337B1 (en) | 1999-05-28 | 1999-07-08 | Method and device for measuring permanent length deformations of materials |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19991899A CZ290398B6 (cs) | 1999-05-28 | 1999-05-28 | Způsob a zařízení pro měření trvalých délkových deformací materiálů |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ9901899A3 CZ9901899A3 (cs) | 2002-03-13 |
CZ290398B6 true CZ290398B6 (cs) | 2002-07-17 |
Family
ID=5464006
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ19991899A CZ290398B6 (cs) | 1999-05-28 | 1999-05-28 | Způsob a zařízení pro měření trvalých délkových deformací materiálů |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US6170337B1 (cs) |
CZ (1) | CZ290398B6 (cs) |
Cited By (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CZ300924B6 (cs) * | 2002-05-21 | 2009-09-09 | Meridlo délkových deformací materiálu a zpusob jeho výroby | |
CZ301142B6 (cs) * | 2004-11-02 | 2009-11-18 | Meridlo délkových deformací materiálu a zpusob jeho výroby |
Families Citing this family (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US7340961B2 (en) * | 2005-08-04 | 2008-03-11 | Hayes Lemmerz International, Inc. | Fixture and method for measuring elongation |
US7552642B2 (en) | 2007-09-14 | 2009-06-30 | Velocys, Inc. | Pressure vessel testing |
CN101526331B (zh) * | 2009-04-03 | 2013-06-26 | 中国地震局工程力学研究所 | 峰值形变仪 |
CN107131862B (zh) * | 2017-06-23 | 2022-02-11 | 中国电建集团贵阳勘测设计研究院有限公司 | 一种堆石坝面板变形监测装置及施工方法 |
CN109357598A (zh) * | 2018-10-22 | 2019-02-19 | 江西北斗变电科技有限公司 | 一种新型便携式硅钢片毛刺形状检测识别装置及方法 |
Family Cites Families (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CH491247A (fr) * | 1968-05-15 | 1970-05-31 | Matisa Materiel Ind Sa | Appareillage de mesure pour le contrôle géométrique des voies ferrées |
JPS5226888A (en) * | 1975-08-26 | 1977-02-28 | Japan Synthetic Rubber Co Ltd | Automatic tension testing machine |
US4483075A (en) * | 1982-01-29 | 1984-11-20 | Kundin Jane I | Apparatus and method for measuring deformed areas of skin surface |
US4669106A (en) * | 1985-03-25 | 1987-05-26 | Ammerman Stephen W | Apparatus for aiding in cervical spine radiographic production |
US5668324A (en) * | 1996-04-01 | 1997-09-16 | Voss; Karl Friedrich | Strain sensors having ultra-high dynamic range |
-
1999
- 1999-05-28 CZ CZ19991899A patent/CZ290398B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1999-07-08 US US09/349,582 patent/US6170337B1/en not_active Expired - Fee Related
Cited By (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CZ300924B6 (cs) * | 2002-05-21 | 2009-09-09 | Meridlo délkových deformací materiálu a zpusob jeho výroby | |
CZ301142B6 (cs) * | 2004-11-02 | 2009-11-18 | Meridlo délkových deformací materiálu a zpusob jeho výroby |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
US6170337B1 (en) | 2001-01-09 |
CZ9901899A3 (cs) | 2002-03-13 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Tebedge et al. | Residual-stress measurement by the sectioning method: A procedure for residual-stress measurements by the sectioning method is described. Two different hole-drilling methods were performed and the results are compared | |
US3763697A (en) | Method and apparatus for determining stress | |
CZ290398B6 (cs) | Způsob a zařízení pro měření trvalých délkových deformací materiálů | |
ITMI20090591A1 (it) | Durometro di tipo universale con dispositivo di lettura dell'impronta perfezionato. | |
Bynum | Modifications to the hole-drilling technique of measuring residual stresses for improved accuracy and reproducibility: The method of drilling the hole, the size and shape of the hole, and the equations used to calculate the principal residual stresses from the relaxed-strain measurements are among the factors evaluated in this investigation | |
JP4261080B2 (ja) | 残留応力測定方法 | |
CZ8914U1 (cs) | Zařízení pro měření trvalých délkových deformací materiálů | |
GB2284669A (en) | Determination of in situ stress in concrete | |
JP2000065674A (ja) | 棒状体の座屈試験方法および棒状試験片装着治具 | |
JP3225286B2 (ja) | 金属材料の残留応力測定方法 | |
CZ2006783A3 (cs) | Zarízení pro merení deformací a vzájemných posuvukontrolovaných míst konstrukcí, zejména stavebních | |
Peech et al. | Local crush rigidity of pipes and elbows | |
US7533576B2 (en) | Set for measuring the linear strain in materials | |
CN214333568U (zh) | 一种建筑工程测量用塞尺 | |
EA010533B1 (ru) | Прибор для измерения линейной деформации материалов и способ его изготовления | |
US6367307B1 (en) | Calibrated stop bolt for longitudinal shock test fixture | |
Myers et al. | Measurement techniques for determining the static stiffness of foundations for machine tools | |
RU2077718C1 (ru) | Устройство для исследования деформационных свойств плоских волокно-содержащих материалов | |
Kirk et al. | A procedure for drop-tower testing of shallow-cracked, single-edge notched bend specimens | |
RU1778691C (ru) | Прибор дл определени прочности бетона | |
SU1280304A1 (ru) | Способ определени зависимости радиальных и широтных деформаций образца из листового материала от времени при двухосном раст жении под действием ударной волны и устройство дл его осуществлени | |
Tuncer et al. | Surface stress measurement techniques in metal forming | |
JP3194133B2 (ja) | 原子炉用金属管の残留応力測定用マーキング装置およびこの装置を用いた金属管の残留応力測定方法 | |
CZ12445U1 (cs) | Měřidlo délkových deformací materiálů | |
Ellyin | Elastoplastic strain distribution around an oblique aperture in plates: Purpose of this paper is to systematically study the elastoplastic strain distribution for plates containing skewed holes at various angles |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
PD00 | Pending as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20100528 |