CZ290292B6 - Způsob čiątění dřeva - Google Patents

Způsob čiątění dřeva Download PDF

Info

Publication number
CZ290292B6
CZ290292B6 CZ1995670A CZ67095A CZ290292B6 CZ 290292 B6 CZ290292 B6 CZ 290292B6 CZ 1995670 A CZ1995670 A CZ 1995670A CZ 67095 A CZ67095 A CZ 67095A CZ 290292 B6 CZ290292 B6 CZ 290292B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
wood
oil
linseed oil
paint
hot
Prior art date
Application number
CZ1995670A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ67095A3 (en
Inventor
Ulrich Herbert Schirnig
Original Assignee
Ulrich Herbert Schirnig
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8153993&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ290292(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Ulrich Herbert Schirnig filed Critical Ulrich Herbert Schirnig
Publication of CZ67095A3 publication Critical patent/CZ67095A3/cs
Publication of CZ290292B6 publication Critical patent/CZ290292B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27KPROCESSES, APPARATUS OR SELECTION OF SUBSTANCES FOR IMPREGNATING, STAINING, DYEING, BLEACHING OF WOOD OR SIMILAR MATERIALS, OR TREATING OF WOOD OR SIMILAR MATERIALS WITH PERMEANT LIQUIDS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; CHEMICAL OR PHYSICAL TREATMENT OF CORK, CANE, REED, STRAW OR SIMILAR MATERIALS
    • B27K5/00Treating of wood not provided for in groups B27K1/00, B27K3/00
    • B27K5/0085Thermal treatments, i.e. involving chemical modification of wood at temperatures well over 100°C
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27KPROCESSES, APPARATUS OR SELECTION OF SUBSTANCES FOR IMPREGNATING, STAINING, DYEING, BLEACHING OF WOOD OR SIMILAR MATERIALS, OR TREATING OF WOOD OR SIMILAR MATERIALS WITH PERMEANT LIQUIDS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; CHEMICAL OR PHYSICAL TREATMENT OF CORK, CANE, REED, STRAW OR SIMILAR MATERIALS
    • B27K3/00Impregnating wood, e.g. impregnation pretreatment, for example puncturing; Wood impregnation aids not directly involved in the impregnation process
    • B27K3/34Organic impregnating agents
    • B27K3/38Aromatic compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09DCOATING COMPOSITIONS, e.g. PAINTS, VARNISHES OR LACQUERS; FILLING PASTES; CHEMICAL PAINT OR INK REMOVERS; INKS; CORRECTING FLUIDS; WOODSTAINS; PASTES OR SOLIDS FOR COLOURING OR PRINTING; USE OF MATERIALS THEREFOR
    • C09D9/00Chemical paint or ink removers

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)
  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)

Abstract

Zp sob i t n d°eva, na jeho povrchu byla d° ve nanesena barva, spo v v pono°ov n d°ev n²ch p°edm t do istic kapaliny tvo°en hork²m olejem. D°ev n p°edm ty se pono°uj do ln n ho oleje zah° t ho na teplotu 150 a 250 .degree.C na dobu pot°ebnou pro rozpu t n nebo odlou en barvy a n sledn se ist s vynalo en m m rn mechanick s ly. T mto zp sobem se dos hne vy i t n povrchu d°eva od star barvy a tmelu a tento povrch m podobn vlastnosti jako povrch opat°en² z kladn m n t rem.\

Description

Vynález se týká způsobu čištění dřeva, na jehož povrch byla dříve nanesena barva, při kterém se dřevěné předměty ponořují do čisticí kapaliny tvořené horkým olejem.
Dosavadní stav techniky
Z francouzského patentu FR 397 789 je známo ponořování dřeva do horkého lněného oleje o teplotě 100 až 110 °C, čímž se po vyjmutí získá suchý dřevěný výrobek.
Ve švédském patentu SE 1378 je popsáno ponořování dřeva do směsi o teplotě přibližně 150 °C, která sestává z bavlněného oleje a pryskyřice, čímž se dosáhne tvrdého a vodovzdorného výrobku, který je odolný vůči kyselinám a zásadám.
V žádném z uvedených patentů však není zmíněno odstraňování stalých barev.
Úkolem vynálezu je proto nalezení způsobu uvedeného druhu, který umožní čištění a dokončovací povrchové zpracování dřeva čistějším a levnějším způsobem než dosud, protože:
barva se odstraní vynaložením jen nepatrné mechanické síly;
předmět je možno čistit postupně a rozložený na jednotlivé části;
případné možné zbytky čisticí kapaliny ve dřevě nebo na dřevě představují přirozenou součást následného ošetření barvou; a není zapotřebí žádná demontáž železných součástí připevněných na dřevě, aby se impregnovalo dřevo zakryté těmito železnými součástmi, protože čisticí kapalina pronikne skrze dřevo i pod tyto železné součásti.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol řeší a nedostatky známých způsobů tohoto druhu do značné míry odstraňuje způsob čištění dřeva, na jehož povrch byla dříve nanesena barva, při kterém se dřevěné předměty ponořují do čisticí kapaliny tvořené horkým olejem, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že dřevěné předměty se ponořují do lněného oleje zahřátého na teplotu 150 až 250 °C na dobu potřebnou pro rozpuštění nebo odloučení barvy a následně se čistí s vynaložením mírné mechanické síly. Závěrečné mechanické čištění lze provést pomocí stěrky, kartáče nebo podobně aniž by došlo k poškození předmětu. Po vyčištění se čistě a ostře objeví profily a drobné detaily předmětu, takže dřevěný předmět je jako nový. Pomocí horkého lněného oleje se dosáhne i změknutí tmelu, například sklenářského tmelu, který pak lze snadno odstranit. Lněný olej, který do dřevěných předmětů nasákne, se přirozeným vysušením vytvrdí a propůjčí tak dřevu a možným spojům určitou tuhost. Dřevěné předměty nemají v důsledku tohoto zpracování sklon ke kroucení. Kromě toho zapotřebí z dřevěných předmětů demontovat železné součásti a podobně, protože lněný olej snadno pronikne za tyto součásti. Po odstranění barvy tvoří zbytky lněného oleje základní vrstvu, na kterou lze v případě potřeby nanést novou barvu.
Významnou zásadou popsaného způsobu je, že ponoření do lněného oleje je tak dlouhé, aby tento lněný olej mohl nejméně částečně proniknou do dřeva, čímž se dosáhne nejen mimořádně
-1 CZ 290292 B6 účinného změkčení staré barvy, ale i tmelů na dřevěném předmětu, což umožňuje mimořádně účinné čištění.
Je výhodné, jestliže dřevo se ponořením do lněného oleje zahřívá na teplotu dostatečnou pro odloučení barvy a pro zničení životních podmínek pro Coniophora puteana uvnitř dřeva.
V souvislosti stím lze přidat i fungicidy zabraňující napadení předmětů v budovách a bytech houbami a plísněmi.
Dále je výhodné, jestliže se dřevo ponořením do lněného oleje zahřívá na teplotu dostatečnou pro odloučení barvy a pro zničení životních podmínek pro hmyz uvnitř dřeva, čímž lze účinně předejít možnému napadení hmyzem.
Použitý lněný olej může podle vynálezu dále obsahovat vysoušedlo, neboli takzvaný sikativ, k urychlení vysychání lněného oleje, nasáklého do dřeva při jeho ponoření.
Dále je podle vynálezu výhodné, jestliže se předměty před ponořením do horkého lněného oleje předehřívají, protože tím se předejde tomu, aby při ponoření dřevěného předmětu do lněného oleje došlo k popraskání zabudovaného skla, například v okenních rámech. V případě okenních rámů se starožitnými skly lze předehřátí provést ponořením do vlažného lněného oleje, takže ve skle nevznikne žádné pnutí a toto sklo nepopraská. Okenní rámy a sklo lze případně ohřívat také ve vyhřívané komoře.
Dřevěné předměty mohou být kromě toho po ponoření do horkého lněného oleje vystaveny teplu, například v sušicí komoře. V průběhu sušení a vytvrzování zvětšuje lněný olej v důsledku absorpce molekul kyslíku svůj objem o přibližně 5 až 10%. Zásluhou toho se vyztuží vnitřní struktura dřeva, takže se zvýší i pevnost dřeva, které pak lze dobře mechanicky opracovávat. Zpevní a utěsní se tak i různé vruby, spáry a spoje v okenních rámech.
Konečně je výhodné, jestliže se teplota horkého lněného oleje pohybuje v rozsahu 170 až 210 °C, s výhodou v rozsahu 175 až 195 °C.
Příklady provedení vynálezu
Podstata vynálezu je dále objasněna na následujících neomezujících příkladech jeho provedení:
Příklad 1
Způsobem podle vynálezu bylo postupně za sebou vyčištěno 15 okenních rámů se starou barvou. Čistění se provedlo ponořením okenních rámů do lázně z lněného oleje o teplotě 180 °C po dobu přibližně 15 minut, po předchozím vyjmutí zabudovaných skel. Po vyjmutí z lázně byly rámy pomocí montážního nože zbaveny zbytků barvy a tmelu, což bylo usnadněno změknutím staré barvy, kterou lze snadno seškrábat. Část barvy a tmelu odpadla již sama od sebe v lázni. Zbytky barvy a tmelu byly mechanicky odstraněny kartáčem.
Okenní rámy pak byly na přibližně 24 hodin umístěny do sušicí komory, aby se urychlilo vysychání oleje. Lněný olej kromě odstranění staré barvy pronikl i pod železné součásti a do spár, například ve vlysech a v rozích, takže se po vysušení dosáhlo tvrdšího a hutnějšího povrchu dřeva v těchto místech.
Starý nátěr na dřevě sestával z více vrstev olejové barvy na bázi přírodního a syntetického oleje.
-2CZ 290292 B6
Výsledkem popsaného ošetření jsou krásně čisté okenní rámy, čehož se dosáhlo bez nabobtnání těchto rámů. Ošetření bylo provedeno tak šetrně, že po mechanické části čisticího procesu nezůstaly žádné rušivé škrábance.
Příklad 2
V ohřívací komoře bylo postupným zvyšování teploty z pokojové teploty na přibližně 120 °C předehřáto 10 okenních rámů se starou barvou a starožitným sklem.
Následně byly tyto okenní rámy postupně ponořeny do přibližně 190 °C teplé lázně stejného typu jako v případě příkladu 1. Po přibližně 20 minutách byly okenní rámy z lázně vyjmuty a podrobeny mechanickému ošetření jako v příkladu 1.
Z takto vyčištěných okenních rámů lze snadno bez rozbití vyjmout starožitná skla. Rámy vypadají krásně čisté a lze je bez problémů zabudovat na staré místo v budově, ve kterém byly původně umístněny. Budova mohla být mezitím renovována.
Příklad 3
Stejným způsobem jako v příkladu 2 bylo ošetřeno 10 okenních rámů stejného typu jako v příkladu 2, přičemž však teplota lázně činila přibližně 200 °C. V sušicí komoře pak byly tyto rámy znovu zahřátý na teplotu přibližně 50 °C. Vyčištěné rámy vypadaly krásně čisté a jejich povrch byl poměrně tvrdý, takže byl již připraven pro natírání podobně, jako kdyby byl tento povrch opatřen základním nátěrem.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob čištění dřeva, na jehož povrch byla dříve nanesena barva, při kterém se dřevěné předměty ponořují do čisticí kapaliny tvořené horkým olejem, vyznačující se tím, že dřevěné předměty se ponořují do lněného oleje zahřátého na teplotu 150 až 250 °C na dobu potřebnou pro rozpuštění nebo odloučení barvy a následně se čistí s vynaložením mírné mechanické síly.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že dřevěné předměty se do lněného oleje ponořují na dobu potřebnou pro nejméně částečné proniknutí oleje do dřeva.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že dřevo se ponořením do lněného oleje zahřívá na teplotu dostatečnou pro odloučení barvy a pro zničení životních podmínek pro Coniophora puteana uvnitř dřeva.
  4. 4. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že dřevo se ponořením do lněného oleje zahřívá na teplotu dostatečnou pro odloučení barvy a pro zničení životních podmínek pro hmyz uvnitř dřeva.
  5. 5. Způsob podle některého nebo více předchozích nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že k použitému lněnému oleji se přidávají fungicidy k docílení odolnosti povrchu dřeva proti napadení houbami a plísněmi.
    -3CZ 290292 B6
  6. 6. Způsob podle některého nebo více předchozích nároků laž5,vyznačující se tím, že k použitému lněnému oleji se přidává vysoušedlo k urychlení vysychání lněného oleje, nasáklého do dřeva při jeho ponoření.
  7. 7. Způsob podle některého nebo více předchozích nároků laž 6, vyznačující se tím, že dřevěné předměty se před ponořením do horkého lněného oleje předehřívají.
  8. 8. Způsob podle některého nebo více předchozích nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že dřevěné předměty se po ponoření do horkého lněného oleje vysoušejí teplem v sušicí komoře.
  9. 9. Způsob podle některého nebo více předchozích nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že se používá horký lněný olej o teplotě v rozsahu 170 až 210 °C.
  10. 10. Způsob podle některého nebo více předchozích nároků laž 9, vyznačující se tím, že se používá horký lněný olej o teplotě v rozsahu 175 až 195 °C.
CZ1995670A 1992-09-15 1992-09-15 Způsob čiątění dřeva CZ290292B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/DK1992/000278 WO1994006638A1 (en) 1992-09-15 1992-09-15 A method of cleansing woodwork

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ67095A3 CZ67095A3 (en) 1995-09-13
CZ290292B6 true CZ290292B6 (cs) 2002-07-17

Family

ID=8153993

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1995670A CZ290292B6 (cs) 1992-09-15 1992-09-15 Způsob čiątění dřeva

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0660786B1 (cs)
AU (1) AU2769792A (cs)
CZ (1) CZ290292B6 (cs)
DE (1) DE69216864T2 (cs)
RU (1) RU2106259C1 (cs)
WO (1) WO1994006638A1 (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19623899A1 (de) * 1996-06-07 1997-12-11 Rolf Charlier Verfahren zum Entlacken von Holz
DE19852827A1 (de) 1998-11-17 2000-05-18 Menz Martin Holzschutzverfahren
CN108948848B (zh) * 2018-06-05 2021-07-20 安徽阜南县万家和工艺品有限公司 一种对木制品水性漆的回收再利用方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR397786A (fr) * 1908-03-06 1909-05-17 Cyprien Gillet Aine Procédé de traitement pour sécher et augmenter les qualités du bois
SE465760B (sv) * 1985-05-28 1991-10-28 Kemira Kemwood Ab Saett att impregnera och infaerga trae med traekonserveringsmedel och pigment i ett steg
DK169613B1 (da) * 1991-03-18 1994-12-27 Ulrich Schirnig Fremgangsmåde til afrensning af træværk
DK172239B1 (da) * 1991-05-07 1998-02-02 Ulrich Schirnig Fremgangsmåde til kvalitetsforbedring, såsom forbedret konservering, af træemner ved imprægnering af disse

Also Published As

Publication number Publication date
RU2106259C1 (ru) 1998-03-10
AU2769792A (en) 1994-04-12
RU95110695A (ru) 1996-11-27
EP0660786B1 (en) 1997-01-15
CZ67095A3 (en) 1995-09-13
DE69216864D1 (de) 1997-02-27
WO1994006638A1 (en) 1994-03-31
EP0660786A1 (en) 1995-07-05
DE69216864T2 (de) 1997-05-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0576608B1 (en) Method of quality improvement of wooden articles, such as improved preservation of the wood through impregnation thereof
CZ290292B6 (cs) Způsob čiątění dřeva
WO2009047551A1 (en) Powder coating
DE69204852D1 (de) Verfahren zum entfernen von wachs mit einem nichtchlorierten lösungsmittel.
JPH08309712A (ja) 建築用木材の処理方法
DK169613B1 (da) Fremgangsmåde til afrensning af træværk
PL170599B1 (pl) Sposób czyszczenia powierzchi drewnianych pokrytych farbą
DE68917498D1 (de) Verfahren zum Entfernen einer Farbschicht von der Oberfläche eines Gegenstandes, wie z.B. Gestelle oder Rahmen und Produkte und Zusammenstellungen zum Durchführen des Verfahrens.
EP0656231A1 (en) Process for treatment of aluminium surfaces
WO2002051558A1 (en) Treatment of wood surfaces
KR20050026456A (ko) 주철 및 알미늄 제품의 표면 도장방법
US5338570A (en) Method for finishing wood slatted articles of furniture
CN110315617A (zh) 一种防水木质门窗的制作方法
KR950704057A (ko) 규산염 화합물을 사용한 표면 보호 방법(Process for Protecting a Surface using Silicate Compounds)
Orlenko et al. Reproduction and restoration of iconostases of Ukrainian churches
Wright Removing Paint from Old Buildings
US2290955A (en) Treatment of bark
SU212410A1 (ru) Способ покрытия пористых поверхностей
Larson The conservation of alabaster monuments in churches
Hawks Wood Finishing & Refinishing: Removing Spots, Dents, and Surface Imperfections
JPH0371189B2 (cs)
GB141052A (en) Process for reducing or softening the colours of exotic woods
CN115591851A (zh) 一种镀膜工装的处理方法
US935603A (en) Finishing process.
JPH03224701A (ja) 防水及び汚染防止処理木材

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20060915