CZ289772B6 - Biologický materiál na bázi kolagenu - Google Patents

Biologický materiál na bázi kolagenu Download PDF

Info

Publication number
CZ289772B6
CZ289772B6 CZ1997730A CZ73097A CZ289772B6 CZ 289772 B6 CZ289772 B6 CZ 289772B6 CZ 1997730 A CZ1997730 A CZ 1997730A CZ 73097 A CZ73097 A CZ 73097A CZ 289772 B6 CZ289772 B6 CZ 289772B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cartilage
collagen
biological material
mixture
types
Prior art date
Application number
CZ1997730A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ73097A3 (cs
Inventor
Milan Prof. Mudr. Drsc. Adam
Original Assignee
Revmatologický Ústav
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Revmatologický Ústav filed Critical Revmatologický Ústav
Priority to CZ1997730A priority Critical patent/CZ289772B6/cs
Publication of CZ73097A3 publication Critical patent/CZ73097A3/cs
Publication of CZ289772B6 publication Critical patent/CZ289772B6/cs

Links

Landscapes

  • Materials For Medical Uses (AREA)

Abstract

Popisuje se biologick² materi l vhodn² k l en defekt kloubn chrupavky v hum nn i veterin rn medic n , kter² je tvo°en sm s chrupavkov²ch kolagen typ II, IX nebo/a XI a agrekan v hmotnostn m pom ru 2 a 5:1, a d le autologn ch chondrocyt v mno stv 2 a 4.10.sup.5 .n.bun k/mg sm si dvou v² e uveden²ch komponent. Zm n n² materi l m e d le obsahovat i tk ov r stov² peptid v mno stv od 0,1 do 10 mg vzta eno na 1 g chrupavkov²ch kolagen .\

Description

Oblast techniky
Vynález se týká biologického materiálu na bázi kolagenu, vhodného pro regeneraci hyalinní chrupavky. Tento biologický materiál je určen převážně k aplikacím v humánním a veterinárním lékařství.
Dosavadní stav techniky
Při léčbě některých patologických stavů se jeví jako výhodné požití biomateriálů, resp. tkáňových náhrad vlastních tělu příjemce. V poslední době se k tomuto účelu začínají používat tělu vlastní buňky. V tomto směru se jeví jako velmi perspektivní příprava chrupavkové náhrady pro léčbu traumatických chrupavkových lesí na bázi kultivace tělu vlastních chondrocytů v prostředí kolagenu a hyaluronové kyseliny, resp. agrekanů (proteoglykanů chrupavkového původu) tak, aby nedošlo ke změně fenotypu chondrocytů a při tom se vytvořil implantát s dostatečnými mechanickými vlastnostmi, aby jej bylo možno fixovat v místě defektu.
Pokroky v operační technice vyžadují nové materiály, které jsou organismem dobře snášeny a které jsou schopny se přizpůsobit požadavkům organismu. Kovové a keramické materiály mohou nahradit jen tvrdé tkáně (kost, chrupavka) a proto jsou hledány materiály, které mohou nahradit tkáně měkké. V tomto směru stojí v popředí polymery - původně syntetické, v poslední době pak přirozeného původu.
Z přirozených polymerů se jedná hlavně o kolagen, vzhledem k jeho vlastnostem mechanickým i biologickým (vliv na proliferaci a diferenciaci buněk, nízká antigenicita, dobrá buněčná adherence a biokompatibilita; Hogervorst a spol., 1992). Kolagen je vláknitá bílkovina a jeho různé typy (v současné době je jich známo 18) jsou přítomny prakticky ve všech tkáních. Jedná se o jednu z nejstarších a také nejrozšířenějších bílkovin - tvoří asi třetinu všech bílkovin organismu obratlovců. O jeho významu svědčí jeho raný výskyt jak ve íylogenesi tak ontogenesi. Kolagen je v podstatě konservativní bílkovinou podléhající ve fylogenesi jen nepatrným změnám. Záměna některých jeho aminokyselin v kritických místech jeho molekuly (hlavně glycinu) může vést k patologickým stavům (například osteogenesis imperfecta; Adam a Deyl, v tisku).
Kolagen jako substrát pro buněčné kultury je používán již řadu let a to buď ve formě filmu kryjícího dno kultivační nádoby nebo jako přísada do kultivačního média, kde činností fibroblastů vznikne trojrozměrná síť, s níž buňky vytvářejí v průběhu doby velice kompaktní substanci, jejíž konzistence je ekvivalentní kůži (Bell a spol., 1979, Coulomb a spol., 1984).
Trvalým problémem ortopedické praxe zůstává obnovení poškozeného povrchu kloubních chrupavek (Rosenberg, 1984). Povrchové defekty hyalinní chrupavky i defekty hlubší, nedosahující však až do subchondriální kosti, se většinou nehojí. Defekty dosahující až do subchondriální kosti se hojí méně hodnotnou tkání vyrůstající z dřeně kostní. Z experimentálních prací vyplývá, že osud chrupavkových defektů nezávisí ani na velikosti či lokalizaci, ani na stáří organismu. Pokud defekt byl ponechán bez výplně, došlo k hojení vazivovou chrupavkou (Campbell, 1969, Ghadially, 1983, Mitchell a Shepard, 1976, Furukawa a spol., 1980). Snahy obnovit kontinuitu kloubní chrupavky pomocí izolovaných chondrocytů selhaly buď proto, že implantované buňky neadherovaly k povrchu defektu (Bentley a Greci, 1971) nebo proto, že během hojení vznikaly ostrůvky chrupavky zavzaté do fibrosní tkáně nebo vznikala vazivová chrupavka (Bentley a Greci, 1971, Bentley a spol., 1978, Aston a Bentley, 1986). Itay a spol. (1987) vyplnili defekt zasahující celou tloušťku chrupavky u čtyřměsíčního kuřete směsí embiyonálních kuřecích chondrocytů zavzatých do směsi fibrinogenu a thrombinu. Vytvořená tkáň bylo podobná chrupavce. Robinson a spol. (1990) použili embryonální kuřecí chondrocyty spolu s kyselinou hyalu-1 CZ 289772 B6 ronovou, implantát však nebyl dostatečně mechanicky odolný. Hogervorst a spol. (1992) použili při pokusu na králících k vyplnění osteochondrálního defektu směsi granulí trikalciumfosfátu s20% hydroxyapatitem s prasečím nebo ovčím kolagenem. Vzniklá tkáň se podle autorů podobala chrupavce.
Podstata vynálezu
Shora uvedené obtíže a nevýhody řeší popisovaný vynález, jehož předmětem je biologický materiál na bázi kolagenu, vhodný zejména pro regeneraci hyalinní chrupavky, sestávající z kombinace chrupavkových kolagenů typu II, IX a XI, proteoglykanu chrupavkového původu, autologních chondrocytů a popřípadě tkáňově růstového peptidu. Jak již bylo řečeno výše, je biologický materiál podle vynálezu vhodný zejména pro léčení defektů kloubní chrupavky.
Biologický materiál podle vynálezu se účelně získává tak, že se autologní (tělu vlastní) chrupavkové buňky (chondrocyty) pomnoží z bioptického materiálu a vnesou se do kompozitního materiálu složeného ze směsi chrupavkových kolagenů typu II, IX a XI, proteoglykanu chrupavkového původu a popřípadě tkáňově růstového peptidu.
Hlavní složkou shora zmíněného kompozitního materiálu jsou chrupavkové kolageny (typy Π, IX a XI) obohacené chrupavkovým proteoglykanem v hmotnostním poměru 2:1a obsahující popřípadě 0,1 až 10 mg tkáňově růstového peptidu vztaženo na 1 g kolagenu. Autologní chondrocyty se do tohoto kompozitního materiálu vnášejí v množství 2 až 4.105 buněk/mg kompozitního materiálu.
K vysvětlení výrazů „chrupavkové kolageny typů Π, IX a XI“ uvádíme, že kolageny typů Π a XI jsou tvořeny trojnásobnými šroubovicemi o molekulové hmotnosti cca 3000 a liší se od sebe pouze nevýznamnými záměnami aminokyselin. Kolagen typu IX se liší od typů II a XI kratšími řetězci, které jsou v jednom místě zahnuté a dále má na jednom polypeptidovém řetězci ještě připojený jeden glykosaminoglykanový řetězec, kteiý vytváří další vazby s oněmi dvěma kolagenními typy II a XI. Všechny tři řetězce jsou navzájem spojeny příčnými vazbami typu pyridinolinu, které jsou odvozeny od lysylových resp. hydroxylysylových zbytků, jež jsou součástí třech různých kolagenních molekul shora uvedených typů.
Uvedený kompozitní materiál má řadu výhod. Především je biokompatibilní, dále je výhodný pro udržení fenotypu chondrocytů a konečně pak případná přítomnost tkáňově růstového peptidu podporuje pozitivní vliv kolagenu a proteoglykanu na proliferaci buněk.
Významnou roli hraje i vodné prostředí, v němž je kompozitní materiál rozpuštěn. Pro chondrocyty je tak vytvořeno přirozené prostředí. Při pokusech prováděných v souvislosti s vynálezem bylo zjištěno, že výraznou úlohu hraje kolagenní složka sestávající z typů II, IX a XI izolovaných z kloubní chrupavky pepsinovou digescí.
Chrupavkový proteoglykan, jímž je kolagenní složka obohacena, hraje významnou úlohu při udržení fenotypu chondrocytů.
Podle výhodného provedení obsahuje výše zmíněný kompozitní materiál, a tedy i výsledný biologický materiál podle vynálezu, jako tkáňově růstový peptid tkáňově stimulační peptid (gly— his-lys)2Cu.2H2O.2NaCl.l,8AcOH (kde Ac = acetyl).
Podle dalšího výhodného provedení se směs chrupavkových kolagenů používá ve formě kolagenního gelu tvořeného roztokem kolagenů v Eaglově minimálním esenciálním médiu.
Hlavní výhoda biologického materiálu podle vynálezu spočívá vtom, že obsahuje autologní chondrocyty pocházející z hyalinní (kloubní) chrupavky, které se nacházejí ve svém přirozeném
-2CZ 289772 B6
I prostředí (chrupavkové kolageny a proteoglykan), v němž si uchovají svůj fenotyp a nediferencují. Hyalinní chrupavka (obsahující jen chrupavkové kolageny), vznikající při použití biologického materiálu podle vynálezu, je oproti fibrilámí chrupavce (obsahující vazivové kolageny typu I a eventuálně III) vzhledem k většímu solvátovému obalu typu II vhodnější pro frikční pohyby, k jakým v kloubech dochází.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Složení a příprava biologického materiálu podle vynálezu.
2,0 ml kultivačního média tvořeného Eaglovým minimálním esenciálním médiem obsahujícím 10 % fetální telecí sérum,
3,0 mg chrupavkového kolagenu tvořeného převážně typy Π, IX a XI,
1,5 mg agrekanu (proteoglykanová podjednotka) izolovaného z telecí nebo vepřové chrupavky, streptomycin (100 pg.mr1), penicilín (200 jedn.ml_I), autologní chondrocyty (pocházející z kloubní chrupavky daného pacienta) (4 až 10.105 buněk).
Jednotlivé složky se smísí a nechá se probíhat kultivace. Po několikadenní kultivaci se vytvoří solidní implant, který lze použít k vyplnění chrupavkového defektu.
Příklad 2
Složení a příprava biologického materiálu podle vynálezu.
2,0 ml kultivačního média tvořeného Eaglovým minimálním esenciálním médiem obsahujícím 10 % fetální telecí sérum, 3,0 mg chrupavkového kolagenu tvořeného převážně typy Π, IX a XI,
1,5 mg agrekanu izolovaného z telecí nebo prasečí chrupavky,
0,3 mg tkáňově růstového peptidů [(gly-his-lys)2Cu.2H2O.2NaCl.l,8AcOH], streptomycin (100 pg.ml”1), penicilín (200 jedn.ml’1), autologní chondrocyty (4 až 12.105 buněk).
Jednotlivé složky se smísí a nechá se probíhat kultivace. Po několikadenní kultivaci se vytvoří solidní implant, který lze použít k vyplnění chrupavkového defektu.
-3CZ 289772 B6
Příklad 3
Složení a příprava biologického materiálu podle vynálezu.
Chrupavkové kolageny obsahující převážně typy Π, IX a XI v množství podle velikosti defektu, a agrekan izolovaný z telecí nebo prasečí chrupavky, v hmotnostním poměru kolagen : agrekan 2 : 1, se smísí s následujícími složkami tak, aby vznikla hustá pasta:
io Eaglovo minimální esenciální médium,
0,3 mg tkáňově růstového peptidů [(gly-his-lys)2Cu.2H2O.2NaCl.l,8AcOH], streptomycin (100 pg.ml-1), penicilín (200 jedn.mf1), autologní chondrocyty (4 až 12.105 buněk).
Získaná pasta se použije k vyplnění chrupavkového defektu.
Příklad 4
Příprava a složení biologického materiálu podle vynálezu a jeho použití k hojení chrupavkového defektu.
3,0 mg chrupavkového kolagenu extrahovaného z prasečí nebo telecí kloubní chrupavky pomocí enzymové digesce (poměr enzym : substrát 1:10, teplota 22 °C, 24 hodiny) a 1,5 mg proteo30 glykanu izolovaného z vepřové nebo telecí chrupavky pomocí extrakce 4M GuHCl se vnese do
2,0 ml kultivačního prostředí tvořeného Eaglovým minimálním esenciálním médiem do něhož byl přidán tripeptid (gly-his-lys)2Cu.2H2O.2NaCl, dále streptomycin (100 pg.mf1), penicilín (200 jedn.ml'1) a 10 % fetální telecí sérum. Do tohoto prostředí se v množství 4 až 12.105 buněk vnesou autologní chondrocyty získané odběrem z kloubní chrupavky a následně izolované 35 pomocí kolagenasové digesce (0,25 %) trvající 18 hodin. Po několikadenním pěstování se vytvoří solidní implant, který se použije k vyplnění defektu v kloubní chrupavce. Po asi 8 až 10 týdnech je implant přihojen.
Příklad 5
Hojení chrupavkového defektu za použití biologického materiálu podle vynálezu.
Chrupavkové kolageny získané jako v příkladu 1 pepsinovou digescí prasečí nebo telecí chrupav45 ky se v hmotnostním poměru 2 : 1 smísí s chrupavkovým proteoglykanem izolovaným obdobně jako v příkladu 4 extrakcí 4M GuHCl, načež se přidá Eaglovo minimální esenciální médium obsahující růstový peptid, penicilín a streptomycin jako v příkladu 4, a autologní chondrocyty tak, aby vznikla solidní pasta použitá k vyplnění defektu v kloubní chrupavce. Po 8 až 10 týdnech je implant přihojen.
Průmyslová využitelnost
Biologický materiál podle vynálezu se používá zejména v ortopedii pro léčení defektů kloubní 55 chrupavky.

Claims (3)

1. Biologický materiál na bázi kolagenu vhodný zejména pro regeneraci hyalinní chrupavky, vyznačující se tím, že obsahuje směs
a) chrupavkových kolagenů typů II, IX nebo/a XI a
b) agrekanů v hmotnostním poměru a : b 2 až 5 : 1, a
c) autologních chondrocytů v množství 2 až 4.105 buněk/mg směsi a + b.
2. Biologický materiál podle nároku 1,vyznačující se tím, že dále obsahuje tkáňově růstový peptid v množství 0,1 až 10 mg vztaženo na 1 g chrupavkových kolagenů.
3. Biologický materiál podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že jako tkáňově růstový peptid obsahuje (gly-his-lys)2Cu.2H2O.2NaCl.
CZ1997730A 1997-03-10 1997-03-10 Biologický materiál na bázi kolagenu CZ289772B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ1997730A CZ289772B6 (cs) 1997-03-10 1997-03-10 Biologický materiál na bázi kolagenu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ1997730A CZ289772B6 (cs) 1997-03-10 1997-03-10 Biologický materiál na bázi kolagenu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ73097A3 CZ73097A3 (cs) 1998-09-16
CZ289772B6 true CZ289772B6 (cs) 2002-04-17

Family

ID=5462153

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1997730A CZ289772B6 (cs) 1997-03-10 1997-03-10 Biologický materiál na bázi kolagenu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ289772B6 (cs)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP4936892B2 (ja) * 2004-07-30 2012-05-23 大塚製薬株式会社 軟骨細胞の三次元培養方法
US8486676B2 (en) 2005-12-16 2013-07-16 Bioright Worldwide Company Limited Carriers for enzyme or cell immobilization and immobilization method using the carriers

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP4936892B2 (ja) * 2004-07-30 2012-05-23 大塚製薬株式会社 軟骨細胞の三次元培養方法
US9238092B2 (en) 2004-07-30 2016-01-19 Otsuka Pharmaceutical Co., Ltd. Method of three-dimensionally culturing chondrocytes
US8486676B2 (en) 2005-12-16 2013-07-16 Bioright Worldwide Company Limited Carriers for enzyme or cell immobilization and immobilization method using the carriers

Also Published As

Publication number Publication date
CZ73097A3 (cs) 1998-09-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Dinoro et al. Sulfated polysaccharide-based scaffolds for orthopaedic tissue engineering
ES2209107T3 (es) Matriz colageno-polisacarida para la reparacion de huesos y cartilago.
EP1255577B1 (en) Cellular matrix
Ko et al. Type II collagen-chondroitin sulfate-hyaluronan scaffold cross-linked by genipin for cartilage tissue engineering
US5916557A (en) Methods of repairing connective tissues
US4789663A (en) Methods of bone repair using collagen
AU2004208038B2 (en) Freeze-dried fibrin matrices and methods for preparation thereof
AU2002211850B2 (en) Mineralized collagen-polysaccharide matrix for bone and cartilage repair
Reddi Collagen and cell differentiation
El Blidi et al. Extraction methods, characterization and biomedical applications of collagen: A review
EP3419678B1 (en) Trizonal membranes for periosteum regeneration
JPH06505258A (ja) 軟骨損傷の治療のための成長因子含有マトリックス
EP0429438A2 (en) Bone repair using collagen
EP0862617A1 (en) Tissue-engineered bone repair using cultured periosteal cells
CN110585484A (zh) 一种骨组织用复合骨粉及其制备方法和应用
JP5454980B2 (ja) 間葉系細胞増殖促進剤およびそれを含有する骨格系生体材料
Yadav et al. Ultrashort peptide-based hydrogel for the healing of critical bone defects in rabbits
US20070020245A1 (en) Composition for the treatment of arthrosis/arthritis, especially for treating joints
JP2008507971A (ja) 新軟骨構造体を用いて損傷若しくは傷害を受け又は病変若しくは老化した関節軟骨を生体位で修復する方法、及び新軟骨構造体の調整方法
AU2015220785B2 (en) Implant comprising FGF-18
AU2002239965B2 (en) Stimulation of bone growth and cartilage formation with thrombing peptide derivatives
CZ289772B6 (cs) Biologický materiál na bázi kolagenu
Park et al. Repair of partial thickness cartilage defects using cartilage extracellular matrix membrane-based chondrocyte delivery system in human Ex Vivo model
AU2002239965A1 (en) Stimulation of bone growth and cartilage formation with thrombing peptide derivatives
ES2308709T3 (es) Membranas de colageno multimicrolaminares.

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20030310