CZ28971U1 - Sběrač proudu k napájení vozidla - Google Patents

Sběrač proudu k napájení vozidla Download PDF

Info

Publication number
CZ28971U1
CZ28971U1 CZ2015-31356U CZ201531356U CZ28971U1 CZ 28971 U1 CZ28971 U1 CZ 28971U1 CZ 201531356 U CZ201531356 U CZ 201531356U CZ 28971 U1 CZ28971 U1 CZ 28971U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
current collector
heating
slide
heating plate
trolleybus
Prior art date
Application number
CZ2015-31356U
Other languages
English (en)
Inventor
Jaroslav Vašíček
Original Assignee
Jaroslav Vašíček
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jaroslav Vašíček filed Critical Jaroslav Vašíček
Priority to CZ2015-31356U priority Critical patent/CZ28971U1/cs
Publication of CZ28971U1 publication Critical patent/CZ28971U1/cs

Links

Landscapes

  • Current-Collector Devices For Electrically Propelled Vehicles (AREA)

Description

Sběrač proudu k napájení vozidla
Oblast techniky
Sběrač proudu k napájení vozidla z trolejového vedení prostřednictvím sběrné plochy, zvláště z vedení pro trolejbusy obsahujícího dva troleje, který je uspořádán na konci každé ze dvou sběrných tyčí, přičemž součástí sběrače proudu je topný prostředek připojený do elektrického systému trolejbusu.
Dosavadní stav techniky
Vozidla, jejichž hnací motor je za jízdy napájen elektrickým proudem ze stacionárního elektrického rozvodu, jsou velmi rozšířeným a dnes prakticky nezastupitelným mobilním prostředkem jak dopravy železniční, tak městské hromadné dopravy. Zvláštní postavení mezi těmito vozidly mají trolejbusy. To je dáno způsobem jejich připojení ke zdroji elektrické energie, neboť není možné využít pro připojení k elektrické síti pojezdová kola. Spojení s nutnými dvěma elektrickými vodiči vedenými nad střechou vozidla je realizováno dvěma tyčemi kloubově spojenými se střechou vozidla, na jejichž volných koncích jsou kloubově připojeny sběrače elektrického proudu. Vzhledem k měnící se vzájemné poloze vozidla a elektrických vodičů, dále trolejů, jsou sběrače známým způsobem výškově i bočně vedeny trolej em.
Provoz všech vozidel s elektrickou trakcí jev oblastech, ve kterých v zimním období klesá teplota pod bod mrazu, znepříjemňován tvorbou námrazy na trolejích. Vzhledem k funkci a tvaru sběračů elektrického proudu je námraza trolejů velkou překážkou právě pro trolejbusy.
V době začátků trolejbusové dopravy byla námraza na trolejích otloukána ručně dlouhými tyčemi. Pneumatické vibrační adaptéry poháněné stlačeným vzduchem byly používány v železniční dopravě, v některých případech i u tramvají. Jejích sběrače elektrického proudu jsou ovšem v podstatě tvořeny příčnou vodorovnou tyčí, přičemž je elektrický proud sbírán z jediného vodiče. U trolejbusů je tento způsob odstraňování námrazy prakticky nepoužitelný.
Odstraňování námrazy jejím odtavením pomocí ohřevu troleje zkratovým proudem může být příčinou poruch vlastního troleje a/nebo snížení jeho životnosti.
Zařízení podle JPS 61251402 A má sběrač proudu tvořen dvěma za sebou napříč směru troleje uspořádanými stíracími lištami, jejichž břity stírají námrazu. Přítlačná síla břitů na povrch troleje je nastavitelná podle tloušťky nebo soudržnosti námrazy. Nedostatkem je opotřebení, případně poškozování povrchu troleje. Poměrně úzká kontaktní ploška stíracích lišt není z hlediska opotřebení troleje příliš vhodná ani v běžném provozu bez námrazy.
Je znám i způsob odstraňování námrazy z troleje chemickými látkami. Například DE 202011001494 Ul řeší tento problém nanášením protimrazové kapaliny na trolej tryskami směřujícími na trolej z obou jeho boků. Zařízení obsahuje nádobu s protimrazovou kapalinou s tlakovým zdrojem připojeným hadicí k tryskám. Problematická je doba nutná k rozmražení větší vrstvy, která prakticky neumožňuje, aby si vozidlo samotné odstraňovalo za jízdy silnější námrazu.
Podle JPH 6167637 A se protimrazová kapalina přivádí z nádrže na povrch nanášecích kartáčů, které směřují k troleji pro nanášení a současně k mechanickému k odstraňování chemicky narušené námrazy.
Odstraňování námrazy na tramvajích se podle UA69864A provádí rozkmitáním troleje pulzujícím tlakovým vzduchem. Tlakový vzduch se přerušovaně přivádí do ramínka upevněného kyvně na horní části pantografu před sběračem proudu a je v kmitavém kontaktu s trolej em.
U řešení podle RU2481201C1 se před hlavním sběračem pohybuje vodič, který je veden v malé vzdálenosti od vrstvy námrazy. Dochází k přerušovanému připojení tohoto vodiče ke zdroji tak, že mezi ním a trolej em vzniká přerušovaně elektrický oblouk, který místně vyvolává prudké zvý-1 CZ 28971 Ul šení tlaku vzduchu, což rozkmitá trolej a láme na něm vytvořenou námrazu. Poslední dvě provedení jsou složitá a nákladná, navíc možný kousek ledu, který se neodlomí, může poškodit hlavní sběrač.
Tramvajový, resp. železniční sběrač elektrického proudu z troleje, je předmětem řešení podle EP 2792533 A2. V příčném tyčovém sběrači je ohřívací trubkové topné těleso, topným prostředkem je spirála odporového drátu uzavřená v hadici z tepelně stabilního materiálu. Vzhledem k uspořádání tramvajového pantografu je řešení pro trolejbusy nepoužitelné, navíc ohřívací prostředek je v kontaktu s trolejem jen ve velmi malé stykové plošce. Vzhledem ke spotřebě energie a malé plošce, kterou teplo přestupuje do troleje je využití tepla energeticky nevýhodné.
Cílem technického řešení je vytvořit zařízení k odstraňování námrazy přizpůsobené tvaru a funkci sběračů proudu používaných u trolejbusů, které by nebylo výrobně a provozně nákladné a které by umožňovalo adaptovat je i dodatečně na stávající vozidla.
Podstata technického řešení
Cíle technického řešení je dosaženo sběračem proudu k napájení vozidla z trolejového vedení, jehož součástí je topný prostředek, jehož podstatou je to, že topným prostředkem je topná deska vložená mezi smýkadlo a nosné těleso sběrače, která obsahuje alespoň jedno topné těleso, přičemž mezi topnou deskou a nosným tělesem sběrače je vrstva z tepelně izolačního materiálu. Tak je možné dosáhnout v zimním provozu dostatečné teploty pro spolehlivé odstraňování námrazy z trolejů pomocí zdroje o relativně nízkém příkonu.
Topné těleso je do elektrického systému vozidla začleněno tak, že je prvním svým vývodem připojeno ke sběrné ploše vytvořené v kluzné výstelce smýkadla sběrače proudu, přičemž druhý vývod topného tělesa je připojen vodičem ke vstupu do elektrického systému vozidla, v němž je elektricky propojen s druhým sběračem. Délka vodičů topného obvodu je tak minimalizována, což je rovněž energeticky výhodné.
Výhodné je také, když topná deska obsahuje dvě topná tělesa. Tak lze stavebnicově modifikovat vytápění sběrače podle předpokládaného chladu v oblasti, ve které má být trolejbus provozován.
Další znaky zařízení podle technického řešení jsou specifikovány zněním dalších závislých nároků na ochranu.
Objasnění výkresů
Příkladné provedení sběrače proudu pro trolejbusy podle technického řešení je schematicky znázorněno na výkresech, kde je na obr. 1 boční pohled na hlavici sběrače, na obr. 2 pohled ve směru P z obr. 1, na obr. 3 půdorys uložení kontaktní kluzné výstelky v tělese sběrače a na obr. 4 schéma připojení sběračů k elektrickému systému trolejbusu.
Příklady uskutečnění technického řešení
Hnací ústrojí trolejbusu je napájeno elektrickou energií ze dvou trolejů i zavěšených paralelně vedle sebe několik metrů nad trolejbusem. Na střeše trolejbusu jsou kloubově upevněny dvě blíže neznázoměné sběrné tyče 2, na jejichž volných koncích jsou kloubově upevněné sběrače 3 elektrického proudu. Sběrač 3 je v kluzném kontaktu s trolejem I.
Schéma uspořádání sběrače 3 a jeho spojení s koncem sběrné tyče 2 je znázorněno na obr. 1 a 2. Směr jízdy trolejbusu je na obr. 1 označen šipkou S.
Sběrným prostředkem obecně známého sběrače 3 je smýkadlo 4, jehož ocelové těleso 41 má shora otevřený svislý průřez ve tvaru hranatého písmene „U“. V tělese 41 je v prostoru mezi jeho bočnicemi 42 a dnem 43 pevně, ale vyjímatelně uložena kluzná výstelka 44, jejímž materiálem je podobně jako u komutátorových kartáčů elektromotorů obvykle bezolovnatý uhlík. V podélném směru je v homí ploše výstelky 44 podélný vodicí půlkruhový žlábek, tvořící vlastní sběrnou
-2CZ 28971 Ul plochu 45, která jev kontaktu s trolej em i. Bočnice 42 tělesa 41 smýkadla 4 zabraňují bočnímu sklouznutí troleje I mimo sběrač 3. Materiál kluzné výstelky je elektricky í tepelně vodivý, přitom je přiměřeně otěruvzdomý. Na obr. 3 je znázorněn půdorys tělesa 41 smýkadla 4. Vnitřní svislé plochy bočnic 41 se v oblasti výšky kluzné výstelky 44 z hlediska směru jízdy S od předního čela smýkadla 4 vzájemně k sobě přibližují. Tím je vytvořeno klínovité uložení kluzné výstelky 44 v tělese 41, neboť za jízdy trolejbusu je kluzná výstelka 44 třením mezi ní a trolej em 1 vtlačována do zužujícího se klínu v tělese 41 smýkadla 4. To vytváří kvalitní spoj mezi výstelkou a tělesem smýkadla jak z hlediska přestupu tepla, tak z hlediska elektrického kontaktu.
Navíc se kluzná výstelka 44 snadno vymění po jejím vyklepnutí z tělesa 41 smýkadla 4 ve směru šipky S podle obr. 2 a 3.
Podle technického řešení je smýkadlo 4 svojí dolní rovinnou plochou 46 v kontaktu s vloženou topnou deskou 5, která má v podstatě stejnou půdorysnou plochu jako smýkadlo 4. V zadním čele topné desky 5 (z hlediska směru jízdy trolejbusu) jsou dva podélné válcové otvory 51. procházející prakticky celou délkou topné desky 5. V otvorech 51 jsou těsně uloženy válcovité elektrické topné patrony 52. V příkladném provedení jsou použity topné patrony o vnějším průměru 8 mm a délce 60 mm, výkon jedné topné patrony jev rozmezí 150 až 300 W. Materiálem topné desky 5 je v příkladném provedení lisovaná tyč z hliníkové slitiny. V neznázorněném provedení je topná deska osazena jen jedním topným tělesem s příslušně větším výkonem. Obě čela otvorů 51 s topnými patronami 52 jsou blíže neznázoměným způsobem uzavřena. Topné patrony 52 jsou svým jedním vývodem vodivě spojeny neznázoměným způsobem prostřednictvím tělesa 44 smýkadla 4 a kluzné výstelky 44 přímo s příslušným trolej em i, druhým vývodem jsou připojeny ke kabelu 53, který vychází svislým otvorem 54 z topné desky 5 směrem dolů spolu se silovými kabely 47 elektrického pohonu trolejbusu. Tím jsou kabely chráněny před teplem od elektrického oblouku, který může krátkodobě vznikat mezi trolej em i a kluznou výstelkou 44· Ke stínění kabelů navíc napomáhá vodorovná krycí stříška 48 vystupující směrem dozadu z tělesa 41 smýkadla 4. Kabely 53 z topných desek 5 jsou v příkladném provedení podle technického řešení vedeny na střechu trolejbusu společně se silovými kabely 47 elektrického pohonu trolejbusu ve svazku 49 uvnitř sběrné tyče 2.
Topná deska 5 je svojí dolní rovinnou plochou v kontaktu s izolační deskou 6, která má v podstatě stejnou půdorysnou plochu jako topná deska 5 a smýkadlo 4. V příkladném provedení je materiálem izolační desky 6 tkanina ze skelných vláken zalitá ve vytvrditelné epoxidové pryskyřici. Izolační deska může být protažena i na boční strany topné desky.
Vrstvená sestava „smýkadlo 4 - topná deska 5 - izolační deska 6“ je shora upevněna neznázoměnými dvěma svislými průchozími šrouby k známému nosnému tělesu 7 sběrače 3, které má homí dosedací plochu o stejné půdorysné ploše jako smýkadlo 4, topná deska 5 a izolační deska 6.
Nosné těleso 7 má podélné směrem dolů směřující svislé bočnice 71, ve kterých je průchozí otvor 72 pro čep 73 kyvného spojení sběrače 3 s konzolou 21 sběrné tyče 2 kolem vodorovné osy čepu 73. Konzola 21 je otočně uložena čepem 22 v otvoru 23 vytvořeném v koncové části sběrné tyče 2. Osa otvoru 22 je kolmá na osu čepu 73 kyvného spojení sběrače 3 s konzolou 21, je tedy v podstatě svislá.
Na obr. 4 je znázorněno schéma připojení sběračů 3 k blíže neznázoměnému elektrickému systému 8 trolejbusu. Část 9 elektrického systému 8 trolejbusu je uložena na střeše trolejbusu ve spínací skříni 91 topných desek 5 sběračů 3 a na pojistkové desce 92.
Z hlediska směru S jízdy levý a pravý sběrač 3L a 3P jsou prostřednictvím smýkadel 4 v přímém vodivém kontaktu s levým a pravým trolejem 1L, IP· Troleji je přiváděno stejnosměrné napětí 600 V.
Vodiče 53L, 53P od vývodů jsou v příkladném provedení vedeny uvnitř příslušných sběrných tyčí 2 do spínací skříně 91 k vstupním kontaktům stykačů 93L, 93P topných okruhů sběračů 3L, 3P. Za stykači 92L, 92P jsou mimo spínací skříň 91 umístěny na pojistkové desce 92 elektrické pojistky 94L, 94P. Elektrický obvod topné desky 5L je uzavřen připojením výstupu stykače 93L
-3CZ 28971 Ul přes pojistku 94L k vodiči 95P a jeho prostřednictvím k sběrači 3P pravého troleje IP. Stejným způsobem je elektrický obvod topné desky 5P uzavřen připojením výstupu stykače 93P přes pojistku 94P k vodiči 95L a jeho prostřednictvím k sběrači 3L levého troleje 1L. Při jmenovitém provozním napětí elektrického systému 600 V jsou topné okruhy sběračů jištěny pojistkami 94 o hodnotě 1 A.
Elektrický proud pro ostatní spotřebiče trolejbusu včetně neznázoměného hnacího motoru pojezdu je do neznázoměné částí střešní nástavby trolejbusu přiváděn z trolejů 1L, IP vodiči 47L a 47P. Na vstupu do prostoru nástavby je mezi vodiči 47L, 47P, resp. mezi troleji 1L, IP vložena bleskojistka 96 zabraňující nežádoucímu přepětí vzniklému z jakéhokoliv důvodu.
ío Ohřívání sběračů 3L, 3P proudu elektrickým topným tělesem podle technického řešení je kompaktním malým a lehkým zařízením, které jen nepatrně zvyšuje hmotnost sběračů. Tepelná izolace plochy topné desky 5L. 5P odvrácené od troleje 1L, IP usměrňuje přestup tepla do relativně malé kontaktní plochy smýkadla 4 a jeho prostřednictvím na povrch troleje 1. Účinnost ohřevu je vysoká, což umožňuje použít topná tělesa o relativně malém výkonu. Při použití topných patron
51 o výkonu 300 W a při jízdě trolejbusu rychlostí 15 až 20 km/hod je na povrchu kluzné výstelky 44 teplota v rozmezí 250 až 280 °C, která je dostatečně vysoká pro účinné odstraňování běžné námrazy. Přitom při této teplotě nedochází k vzájemnému poškozování kontaktních ploch kluzné výstelky 44 a troleje 1, které souvisí s dvojicí jejich materiálů.
Průmyslová využitelnost
Sběrač podle předloženého technického řešení je využitelný na běžných trolejbusech nasazovaných v městské hromadné dopravě, přičemž odstraňování námrazy probíhá obvykle při mírně snížené rychlosti na 15 až 20 km/hod a na povrchu kluzné výstelky teplota v rozmezí 250 až 280°C, která je dostatečně vysoká pro účinné odstraňování běžné námrazy.

Claims (9)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    25 1. Sběrač (3) proudu k napájení vozidla z trolejového vedení prostřednictvím sběrné plochy (45), zvláště z vedení pro trolejbusy obsahujícího dva troleje (1), který je uspořádán na konci každé ze dvou sběrných tyčí (2), přičemž součástí sběrače (3) proudu je topný prostředek připojený do elektrického systému (8) trolejbusu, vyznačující se tím, že topným prostředkem je topná deska (5) vložená mezi smýkadlo (4) a nosné těleso (7) sběrače (3), která ob30 sáhuje alespoň jedno elektrické topné těleso, přičemž mezi topnou deskou (5) a nosným tělesem (7) sběrače (3) je vrstva z tepelně izolačního materiálu.
  2. 2. Sběrač (3) proudu podle nároku 1, vyznačující se tím, že topné těleso je do elektrického systému vozidla začleněno tak, že je prvním svým vývodem připojeno ke kluzné výstelce (44) smýkadla (4) jednoho sběrače (3L, 3P) proudu, přičemž druhý vývod topného tě35 lesa je připojen vodičem (53) ke vstupu do elektrického systému (8) vozidla, v němž je elektricky propojen s druhým sběračem (3P, 3L).
  3. 3. Sběrač (3) proudu podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že topná deska (5) obsahuje dvě topná tělesa.
  4. 4. Sběrač (3) proudu podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím,
    40 že topným tělesem je válcová topná patrona (52), která je těsně uložena ve válcovém otvoru (51) v topné desce (5), přičemž prvním jejím elektrickým vývodem je její vnější plocha, která je s trolejem (1) spojena prostřednictvím vodivých materiálů topné desky (5) a kluzné výstelky (44) smýkadla (4), přičemž druhý její elektrický vývod je tvořen vodičem (53) vystupujícím z topné
    -4CZ 28971 Ul patrony (5) a vedeným po sběrné tyčí (2) do vstupu elektrického systému (8) obvodů trolejbusu, v němž je elektricky propojen s druhým sběračem.
  5. 5. Sběrač (3) proudu podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že topná deska (5) je vyrobena z ploché tyče, jejímž materiálem je hliníková slitina.
  6. 6. Sběrač (3) proudu podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že vrstvou z tepelně izolačního materiálu je izolační deska (6) vyrobená z tkaniny ze skelných vláken zalité ve vytvrditelné epoxidové pryskyřici.
  7. 7. Sběrač (3) proudu podle nároku 3 až 5, vyznačující se tím, že topné těleso má výkon alespoň 150 W.
  8. 8. Sběrač (3) proudu podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že sběrná plocha (45) je tvořena povrchem kluzné výstelky (44) vodivě spojené se sběračem (3).
  9. 9. Sběrač (3) proudu podle nároku 8, vyznačující se tím, že kluzná výstelka (44)je vyrobena z uhlíku.
CZ2015-31356U 2015-07-24 2015-07-24 Sběrač proudu k napájení vozidla CZ28971U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-31356U CZ28971U1 (cs) 2015-07-24 2015-07-24 Sběrač proudu k napájení vozidla

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-31356U CZ28971U1 (cs) 2015-07-24 2015-07-24 Sběrač proudu k napájení vozidla

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ28971U1 true CZ28971U1 (cs) 2015-12-14

Family

ID=54883675

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-31356U CZ28971U1 (cs) 2015-07-24 2015-07-24 Sběrač proudu k napájení vozidla

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ28971U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10875411B2 (en) Electric vehicles and charging stations
US9030163B2 (en) Energy recharging device for a vehicle
US10406922B2 (en) Charging module for an electric vehicle
CA2837923C (en) Ice breaking pantograph
DK2839982T3 (en) Railway vehicle pantograph comprising de-icing means and method of de-icing a pantograph
ES2744874T3 (es) Dispositivo de recarga de energía para un equipo de almacenamiento de energía a bordo de un vehículo
KR101006836B1 (ko) 철도 차량용 판토그라프
CZ28971U1 (cs) Sběrač proudu k napájení vozidla
KR102004313B1 (ko) 제3궤조 집전슈의 결빙 방지 장치
CZ307937B6 (cs) Sběrač proudu k napájení trolejbusu
US20220332200A1 (en) Charging station for charging an electrical energy accumulator of a road vehicle
KR102007774B1 (ko) 롤러형 전차선 결빙 방지제 도포장치
JP6317179B2 (ja) 鉄道車両用の集電システム
WO2008000953B1 (fr) Perfectionnement à un système d'alimentation en énergie électrique à très basse tension pour véhicule a traction électrique à stockage d'énergie embarqué
US1476052A (en) Overhead catenary suspension construction for transmitting electricity to vehicles
CN220904749U (zh) 用于轨道车辆的洗车线
RU2784652C1 (ru) Контактное устройство, транспортное средство и зарядная станция
US587720A (en) Electric-railway system
CZ307230B6 (cs) Sběrač proudu pro napájení elektricky poháněného kolejového vozidla
CN116568548A (zh) 用于将车辆电连接至充电站的快速充电系统和方法
US1729900A (en) Guard for trolley conductors and hangers
KR20120082599A (ko) 경량 전철용 제3 궤조 집전 장치
US544312A (en) Trolley for underground electric railways
US766952A (en) Electrical contact device for intermittently establishing circuits on moving cars.
US1370143A (en) Current-collector

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20151214

MK1K Utility model expired

Effective date: 20190724