CZ287095A3 - Transmission method, encoder and decoder for making the same - Google Patents

Transmission method, encoder and decoder for making the same Download PDF

Info

Publication number
CZ287095A3
CZ287095A3 CZ952870A CZ287095A CZ287095A3 CZ 287095 A3 CZ287095 A3 CZ 287095A3 CZ 952870 A CZ952870 A CZ 952870A CZ 287095 A CZ287095 A CZ 287095A CZ 287095 A3 CZ287095 A3 CZ 287095A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
signal
segments
periodic
quasi
window
Prior art date
Application number
CZ952870A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ289724B6 (cs
Inventor
Robert Johannes Sluijter
Eric Kathmann
Rakesh Taori
Original Assignee
Philips Electronics Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Philips Electronics Nv filed Critical Philips Electronics Nv
Publication of CZ287095A3 publication Critical patent/CZ287095A3/cs
Publication of CZ289724B6 publication Critical patent/CZ289724B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04BTRANSMISSION
    • H04B1/00Details of transmission systems, not covered by a single one of groups H04B3/00 - H04B13/00; Details of transmission systems not characterised by the medium used for transmission
    • GPHYSICS
    • G10MUSICAL INSTRUMENTS; ACOUSTICS
    • G10LSPEECH ANALYSIS OR SYNTHESIS; SPEECH RECOGNITION; SPEECH OR VOICE PROCESSING; SPEECH OR AUDIO CODING OR DECODING
    • G10L19/00Speech or audio signals analysis-synthesis techniques for redundancy reduction, e.g. in vocoders; Coding or decoding of speech or audio signals, using source filter models or psychoacoustic analysis
    • G10L19/04Speech or audio signals analysis-synthesis techniques for redundancy reduction, e.g. in vocoders; Coding or decoding of speech or audio signals, using source filter models or psychoacoustic analysis using predictive techniques
    • G10L19/08Determination or coding of the excitation function; Determination or coding of the long-term prediction parameters
    • G10L19/097Determination or coding of the excitation function; Determination or coding of the long-term prediction parameters using prototype waveform decomposition or prototype waveform interpolative [PWI] coders
    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B20/00Signal processing not specific to the method of recording or reproducing; Circuits therefor
    • G11B20/10Digital recording or reproducing
    • G11B20/10527Audio or video recording; Data buffering arrangements

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Computational Linguistics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Audiology, Speech & Language Pathology (AREA)
  • Human Computer Interaction (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Acoustics & Sound (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Compression, Expansion, Code Conversion, And Decoders (AREA)
  • Reduction Or Emphasis Of Bandwidth Of Signals (AREA)

Description

Oblast techniky —·— ,-.— ——Předmětem vynálezu je přenosový systém,skiádající se z vysílače, který obsahuje kodér vytvářející z kvaziperiodického signálu zakódovaný signál,dále z přenosových prostředků přenášejících zakódovaný signál k přijímači,a konečně z přijímače obsahujícího dekodér .který z přijímaného zakódovaného signálu vytváří rekonstruovaný signál.
Vynález se dále vztahuje na vysί1ač,přijímač,kodér,dekodér a kodek.jež by měly být použity v takovémto přenosovém systému.Přenosový systém definovaný v úvodním paragrafu je popsán v časopiseckém článku Methods for Waveform Interpolation in Speech Coding (Metody pro interpolaci časových průběhů při kódování řeči),autora W.B-Kleijn,v časopise Digital Signál Processing,vol.1, no.4,0ctober 1991,s.215-230.
Přenosové systémy tohoto typu se používají například pro přenos řečových nebo hudebních signálů v kanálech,které mají omezenou přenosovou kapacitu.
Prvním příkladem takového kanálu je rádiový kanál mezi mobilní stanicí a pevnou bázovou (základnovou) stanicí. Přenosová kapacita tohoto kanálu je omezena,nebot ho sdílí velký počet užíváte 1 ů.
Druhým příkladem je kanál pro záznam (informace).využívájící magnetická,optická nebo jiná záznamová média,jako jsou např.polovodičové paměti.Příklady systémů používajících takové záznamové kanály jsou diktafony a stroje s hlasově podporovaným uživatelským interfacem.U těchto systémů se obvykle požaduje co největší redukce nezbytné záznamové kapacity.Systémy prvé kategorie používají pro daný účel lineární predikci nebo subpásmové kódování.
Dosavadní stav techniky
V přenosovém systému popisovaném ve výše zmíněném článku je v kodéru kódována nejvýše jedna perioda z celkového počtu period kvaziperiodického signálu.Takto získaný zakódovaný signál vysílají vysílací obvody komunikačním kanálem k přijímači.Dekodér v přijímači potom dekóduje zakódovaný signál a tím se získá signál rekonstruovaný.Nepřenesené periody kvaziperiodického signálu se získávají interpolací period .které byly skutečně přeneseny.Kvaziperiodickým signálem může být řečová část hovorového signálu.
Alternativně jím však může být residuální signál,který je odvozován z řečové části hovorového signálu pomocí technik založených na lineární predikci.
V přenosovém systému popisovaném ve výše uvedeném článku,je k určování period signálu,jež mají být přeneseny,nezbytné vzorkovat kvaziperiodický signál rychlostí,která je podstatně vyšší,než vyžaduje vzorkovací teorém.Má-li být dosaženo přijatelné kvality rekonstruovaného signálu ,je nutné určovat periody jež mají být přeneseny komplikovaným algoritrnem.Uvedené vlastnosti původního systému vedou potom k jeho značné složitosti.
Podstata vynálezu
Předmětem daného vynálezu je vytvoření přenosového systému,definovaného v úvodním paragrafu,jež je podstatně jednodušší,aniž by přitom docházelo ke ztrátě kvality rekonstruovaného signálu.
Pro vynález je charakteristické to, že kodér obsahuje obvody pro segmentování odvozující signálové segmenty,z nichž každý reprezentuje dvě po sobě jdoucí periody vstupního kvaziperiodického signálu.Dalším charakteristickým rysem je to,že zakódovaný signál reprezentuje neúplnou sekvenci signálových segmentů a také to,že dekodér odvozuje rekonstruovaný signál z kombinace funkcí okna, (značených v domácích pracech též okénkové f iinkce , resp.okna ) vážených po sobě jdoucími signálovými segmenty,a to pomocí signálových segmentů ,jež jsou kompletovány metodou interpolace.
Vynález je založen na poznatku,že rekonstruovaný signál je možné získat ze signálových segmentů reprezentujících dvě periody kvaziperiodického signálu jejich vážením funkcí okna a kombinováním po sobě jdoucích vážených segmentů,což vede k tomu že rekonstruovaný signál je těžko rozeznatelný od vstupního signálu.
Jelikož signálový segment je typický pro dvě následující periody kvaziperiodického signálu,je možné vážit tento signálový segment pomocí funkce okna ,aniž by docházelo k příliš velké ztrátě informace. Jelikož jsou signálové segmenty váženy funkcí okna, je možné je kombinovat sumací,čímž vznikne spojitě se měnící rekonstruovaný signál, který lze jen obtížně odlišit od vstupního signálu.Díky této spojitosti je zde selekce signálových segmentů mnohem méně kritická,než u dosavadního přenosového systému.V důsledku toho ji lze provádět jednodušším způsobem.Kromě toho není nezbytné vzorkovat kvaziperiodický signál frekvencí vyšší ,než jakou vyžaduje vzorkovací teorém.
Koncepce vynálezu je charakterizována tím, že obvody segmentování v sobě zahrnují způsoby vážení funkcí okna sloužící k určování redukovaných signálových segmentů a to pomocí součtu tvořeného první periodou kvaziperiodického signálu váženého první kódovací funkcí okna a druhou periodou kvaziperiodického signálu váženého druhou kódovací funkcí okna,a dále je charakterizována tím,že signálové segmenty obsahují redukované signálové segmenty.
Pokusy ukazují,že lze nahradit signálový segment obsahující dvě následující periody kvaziperiodického signálu jednorázovou re plikou redukovaného signálového segmentu,bez pozorovatelné ztráty kvality.To je výhodné,nebot není nutné přenášet ne více než tento signálový segment,mající délku jedné periody kvaziperiodického signálu,jež má být přenášen. Tím se redukuje potřebná přenosová kapacita systému na polovinu.
Pro první a druhou kódovací funkci okna , které se zdají být vhodné pro daný účel,se ukazuje účelné položit počáteční hodnotu první kódovací funkce okna a konečnou hodnotu druhé kódovací funkce okna rovné nule,a dále položit konečnou hodnotu prvé kódovací funkce okna rovnou počáteční hodnotě druhé kódovací funkce okna.
Taková volba kódovacích funkcí okna může věsti k signálovému segmentu,který může být periodicky prodlužován,aniž by docházelo k pozorovatelné ztrátě kvality.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález může být dále ilustrován pomocí obrázků,v nichž jsou stejné elementy značeny stejnými referenčními symboly,přičemž=
Obr.l znázorňuje přenosový systém určený k implementaci (realizaci) vynálezu:
Obr.2 zobrazuje kodér 12,který by měl být podle vynálezu použit v přenosovém systému z obr.l:
Obr.3 zobrazuje dekodér 28,který by měl být podle vynálezu použit v přenosovém systému z obr.l:
Obr.4 zobrazuje obvody segmentování 40, které by měly být použity v kodéru z obr.2;
Obr.5 zobrazuje průběhy signálů vyskytujících se v obvodech segmentování 40 na obr.4:
Obr.6 zobrazuje průběhy signálů vyskytujících se v dekodéru 28 při odvozování rekonstruovaného signálu;
Obr.7 zobrazuje průběhy signálů v dekodéru 28 při přechodu od neznělého řečového signálu ke znělému řečovému signálu;
Obr.8 zobrazuje průběhy signálů v dekodéru 28 při přechodu od znělého řečového signálu k neznělému řečovému signálu;
Obr.9 znázorňuje průběhy rekonstrukce funkcí okna , které se mohou vyskytovat v alternativních provedeních;a konečně
Obr.10 znázorňuje průběhy rekonstrukce funkcí okna . které se mohou vyskytovat v nepřekrývajících se nejkratších periodách po sobě jdoucích signálových segmentů.
Příklady provedení vynálezu
V přenosovém systému na Obr.l je přiváděn k vysílači 2 kvaziperiodický-zde konkrétně řečový signál.V tomto vysílači 2 je uvedený řečový signál přiváděn k analogově-čís1icovému převodníku 8. Výstup analogově-číslicového převodníku 8 je připojen ke vstupu detektoru 10,dále ke vstupu kodéru kvaziperiodického signálu 12 a ke vstupu dalšího kodéru neperiodických signálů 14.Výstup detektoru 10 je připojen ke vstupu multiplexoru 18,k řídicímu vstupu kodéru 12 a k řídicímu vstupu dvojcestného přepínače 16. Výstup kodéru 12,přenášející zakódovaný signál pro jeho výstupní signál,je připojen k prvnímu kontaktu zapnuto-vypnuto” dvojcestného přepínače 16,kdežto výstup kodéru 14 je připojen k druhému kontaktu dvojcestného přepínače 16.Centrální kontakt dvojcestného přepínače 16 je připojen ke druhému vstupu multiplexoru 18.Výstup multiplexoru 18 je připojen ke vstupu vysílacích obvodů 20. Výstup vysílacích obvodů 20 je rovněž výstupem vysílače 2 a je připojen na vstup přenosového kanálu 4.
Výstup kanálu 4 je připojen na vstup přijímacích obvodů 22 přijímače 6.Výstup přijímacích obvodů 22,přenášející zakódovaný signál pro jeho výstupní signál,je připojen ke vstupu demultiplexoru 24.První výstup demultiplexoru 24 je připojen k řídicímu vstupu dvojčestného přepínače 26 a k řídicímu vstupu dvojcestného přepínače 32.Druhý výstup demultiplexoru 32 je připojen k centrálnímu kontaktu dvojcestného přepínače 26.První kontakt zapnuto-vypnuto dvojcestného přepínače 26 je připojen k dekodéru 28,provádějícímu rekonstrukci signálu ze zakódovaného signálu.Druhý kontakt zapnuto-vypnuto dvojcestného přepínače 26 je připojen k dalšímu dekodéru 30.Výstup dekodéru 28,obsahující rekonstruovaný signál pro jeho výstupní signál,je připojen k prvnímu kontaktu zapnuto-vypnuto dvojcestného přepínače 32,kdežto výstup dalšího dekodéru 30 je připojen k druhému kontaktu zapnuto-vypnuto dvojcestného přepínače 32.Centrální kontakt dvojcestněho přepínače 32 je připojen ke vstupu čís 1icově-analogového převodníku 34.Výstup číslicově-analogového převodníku 34 je výstupem přijímače 6.
V přenosovém systému z obr.l je řečový signál,který má být přenášen (nebo zaznamenáván),v analogově-číslicovém převodníku 8 převáděn na digitální signál se vzorkovací frekvencí 8 kHz.Detektor 10 detekuje,zda výstup analogově-číslicového převodníku 8 je kvaziperiodický (znělý),nebo neperiodický (neznělý).Výstupní signál uvazovaného detektoru 10 má první logickou hodnotu pro kvaziperiodický signál a druhou logickou hodnotu pro neperiodický signál.Obvody detektoru 10 jsou popsány např.v patentu USfl.a to v
US 4,384,335,dále US 4,625,327 a US 4,384,335.
Kodér 12 je určen pro kódování kvaziperiodických signálů,kdežto kodér 14 je určen pro kódování neperiodických signálů.V kodéru 12 je uplatněna idea vynálezu .vysvětlená dále.Vhodné řešení kodéru 14 je popsáno např. v publikované PCT Patentové aplikaci
92/06470.
Je-li přítomen kvaziperiodický vstupní signál,zakódovaný výstupní signál kodéru 12 je přiváděn k multiplexoru 18 pres dvojcestný přepínač,pres který se také přivádí výstupní signál kodéru k multiplexoru 18 v případě,kdy je přítomen neperiodický signál.K multiplexoru 18 je také přiváděn výstupní signál detektoru 10-Tímto způsobem se dosahuje toho,že kvaziperiodické a neperiodické části řečového signálu jsou kódovány kodérem,který je vždy nejvhodnější pro zmíněné dílčí části řečového signálu.Výstupní signál multiplexoru 18 se přivádí přes vysílací obvody 20 ke kaná lu 4.Tyto vysílací obvody mohou obsahovat např. také modulátor.
Výstupní signál přenosového kanálu 4 je přiváděn k přijímacím obvodům 22 přijímače.Tyto přijímací obvody mění výstupní signál kanálu do podoby vhodné pro následující multiplexor.Přijímací obvody 22 mohou obsahovat např. demodulátor a detektor.Dvojčestné přepínače 26 a 32 jsou přepínány do vhodné polohy výstupním signálem prvního výstupu demultiplexoru 24:tento signál indikuje, zda zakódovaný signál reprezentuje kvaziperiodický nebo neperiodický signál.Reprezentuje-1 i zakódovaný signál kvaziperiodický signál,druhý výstup demultiplexoru 24 je připojen k dekodéru 28 a výstup dekodéru 28 je připojen ke vstupu číslicově-analogového převodníku 34.Reprezentuje-1 i zakódovaný signál neperiodický signál,druhý výstup demultiplexoru 24 je připojen k dalšímu dekodéru 30 a výstup tohoto dalšího dekodéru 30 je připojen ke vstupu čís1icově-analogového převodníku 34.Tímto způsobem je použit pro vytváření rekonstruovaného signálu vždy vhodný detektor.Cis 1icově a nalogový převodník 34 potom vytváří rekonstruovaný signál v ana logové podobě,představující výstup přijímače.
Jak již bylo uvedeno,je možné aby kvaziperiodický signál obsahoval resíduální signál,odvozovaný z řečového signálu pomocí predikčního filtru,jehož koeficienty jsou určovány lineární predikcí. V tomto případě predikční filtr musí bý zařazen přímo za analogově-čísl i cový převodník 8 a musí být použity predikční obvody, které určují z výstupního signálu analogově-číslicového převodku 8 predikční parametry.Tyto predikční parametry jsou potom přiváděny k multiplexoru 18 v digitalizované podobě,v níž se musí přivádět k přijímači 6.V přijímači 6 musí být zařazen mezi centrální kontakt dvojcestného přepínače 32 a vstup číslicově-analogového převodníku inverzní filtr.Tento inverzní filtr má přenosovou funkci,která je inverzní k přenosové funkci predikčního filtru.Pro tyto účely je predikční filtr nastaven v souladu s predikčními koeficienty přístupnými na přídavném výstupu demultiplexoru 24.
V kodéru 12,znázorněném na obr.2,je přiváděn vzorkovaný kvaziperiodický vstupní signál ke vstupu detektoru základního tónu 36 a ke vstupu segmentačních obvodu 40,,přičemž n je plovoucí proměn ná,značící pořadové číslo jistého vzorku. Výstup detektoru základ ního tónu 36,jež obsahuje výstupní signál reprezentující pořadové číslo nk prvního signálového vzorku po sobě jdoucích k period kva ziperiodického signálu,je připojen k prvnímu vstupu kontroléru 38.Výstup detektoru základního tónu 36 je dále připojen k prvému vstupu multiplexoru 42. Druhý vstup kontroléru 38 je připojen k výstupu detektoru 10 z obr.l-První výstup kontroléru 38 je připojen k řídicímu vstupu segmentačních obvodů 40.
Druhý výstup kontroléru 38,obsahující ve svém výstupním signálu signál,indikující počet nepřenesených signálových segmentů mezi dvěma přenesenými signálovými segmenty,je připojen k druhému vstupu multiplexoru 42-Výstup segmentačních obvodů 40 je připojen ke vstupu subkodéru 41. Výstup subkodéru 41, obsahující zakódovaný signál pro svůj výstupní signál,je připojen ke třetímu vstupu multiplexoru 42.Na výstupu multiplexoru 42 je přítomen zakódovaný kvaziperiodický signál.
V kodéru na obr.2 určuje detektor zákl.tónu 36 začátek ηκ každé periody kvaziperiodického signálu s[n].Reálizace detektoru tónu 36 je popsána např. v časopiseckém článku Automatic and Reliable Estimation of Glottal Closure Instant and Period od autorů
Y.M.Cheng a D.O Shaughnessy, v časopise IEEE Transaction on Acoustics,Speech and Signál Processing,vol.37,no 12,December 1989,str
1805-1815.Ze začátku každé z period může být určena doba trvání
Pk každé k té periody,a to pomocí vztahu
PR = ur+1 - riR .
Kontrolér 38 počítá počet period kvaziperiodického signálu a přivádí řídicí signál k segmentačním obvodům pro dvě následné periody z většího počtu periodCnapř. čtyřech).V prvé realizaci segmentačních obvodů 40 se odvozuje signálový segment o délce dvou period z kvaziperiodického signálu a je přiváděn k subkodéru 41-Je třeba připomenout,že doba trvání po sobě jdoucích period kvaziperiodického signálu nemusí být stejná.V druhé realizaci segmentačních obvodů se také odvozuje signálový segment o délce dvou period z kvaziperiodického signá1u,avšak tento dvouperiodový signálový segment je převáděn do redukovaného signálového segmentu Mr[nl.Redukovaný signálový segment je dán jako součet pr vé segmentové periody,vážené prvou funkcí okna a druhé segmentové periody.vážené druhou funkcí okna.Potom pro Mklnl platí relace
Mklnl = slnlv,ln] + s[n+pidv. [n+pkl Cl)
0V (O
V (1) jsou v [nl a w„lnl funkce okna. volené tak,že Mklnl má ná(£>
sledující vlastnosti:
-MkEnl má periodu rovnou Pk,a Mklnl se rovná nule pro hodnoty n menší než nk a pro hodnoty n větší, nebo rovné nk + Pk-periodické pokračování Ckln + mpkl Cm je číslo celé) z Mklnl neobsahuje nežádoucí diskontinuity.Toho se dosáhne položením Mklnkl rovno slnk+il a položením Mklnk+l- 11 rovno slnk+i-11 - Potom ale poslední vzorek z Mklnl a první vzorek z Mklnl jsou dva po sobě jdoucí vzorky z původního kvaziperiodického signálu.Kromě toho, funkce okna v a w musí mít vzestupný průběh, tak aby samy nemohly způsobovat nežádoucí diskontinuity.
Vhodné funkce okna a v^ jsou komplementární,takže v^-ln] + v^ln+pkl se rovná 1 pro nk^ n <nk+Pk-Vhodné funkce okna jsou napr.
;n<n^
0.5-0.5cos n~nk
Pmin--1ink^n<nk+Pmm '/nk + Pmin-n<nk+Pk (2) ;nk+pk<n
0.5 +0.5COS
7Γ (3)
V (2) a (3) Pmin je minimální hodnota Pk a pk+1 - Jelikož takto získaný signálový segment má pouze poloviční dobu trvání,než původní segment.přenosová kapacita potřebná pro přenos signálového segmentu se redukuje na polovinu.
Přechody z periodického signálu na neperiodický , jsou také dedetekovány detektorem základ.tónu. Redukovaný signálový segment s takovým přechodem se odvodí z poslední periody kvaziperiodického signálu.Zacíná-Ii neperiodický signál při n = nu.poslední perioda kvaziper iodického signálu obsahuje vzorky s [ nu-i 1 , s [ nu-i -*· li.---.
slnu-11- Redukovaný signálový segment se nyní určí z této poslední periody a z části neperiodického signálu,který má dobu trvání rovnou periodě Pu-i posledního signálového segmentu kvaziperiodic kého signálu.Pro určení funkce okna podle (2) a (3) se potom volí
PK — Pk+l — Ptnin = Pu-1 .
Odhad originálního signálového segmentu o délce dvou period se potom může získat v dekodéru opakováním přijatého signálového segmentu (jednonásobným).
Experimenty ukazuji,že mezi originálním signálovým segmentem a jedenkrát opakovaným redukovaným signálovým segmentem není slyšitelný rozdíl.
Subkodér 41 může být koncipován jako kodér DPCM (Diferenciální pulsní kódová modulace).Diferenciální pulsní kódová modulace je známa např. z titulu Digital Coding of Vaveforms” autorů N.S.
Jayant a P.Nol1,1984,ISBN 0-13-211913-7,kapitola 6.str.252-272.
V multiplexoru 42 se kombinuje informace týkající se tivání period základního tónu se zakódovaným segmentem a vytváří se tak zakódovaný signál.Jestliže počet nepřenesených segmentů situovaných mezi dva přenesené segmenty je proměnný,tento počet je také kódován a přiváděn k multiplexoru 42V dekodéru 28 je zakódovaný signál přiváděn k demultiplexoru
44.První výstup demultiplexoru 44 je připojen ke vstupu kontroléru 46.Výstup kontroléru 46 je připojen k řídicímu vstupu registru 48,dále k řídicímu vstupu registru 50 a k také k prvnímu řídicímu vstupu interpolátoru 52.Druhý výstup demultiplexoru je připojen ke vstupu registru 48 a ke vstupu registru 50.Výstup registru 48 je připojen k prvnímu signálnímu vstupu interpolátoru
52.Výstup registru 50 je připojen k druhému signálnímu vstupu interpolátoru 52.Třetí výstup demultiplexoru 44,obsahujxcí ve svém výstupním signálu zakódovanou informaci o počtu chybějících segmentů mezi dvěma zakódovanými segmenty,je připojen k druhému řídicímu vstupu interpolátoru 52.Výstup interpolátoru 52 potom vytváří rekonstruovaný kvaziperiodický signál.
Demultiplexor 44 dělí zakódovaný signál na signál základního tónu a na určitý počet nepřenesených signálových segmentů,situovaných mezi dva skutečně přenesené signálové segmenty.Dva po sobě následující zakódované signálové segmenty jsou uloženy do registrů 48 a 50.To se provádí podle odezvy k řídicí informaci o délce segmentu,odvozené ze signálu základního tónu.Interpolátor 52 provádí rekonstrukci kompletní sekvence signálových segmentů,pomocí interpolace signálových segmentů uložených v registrech 48 a 50.
Zde se předpokládá,že určitý počet r redukovaných signálových segmentů mezi dvěma přenesenými redukovanými signálovými segmenty chybí.Aby mohl být rekonstruován kvaziperiodický signál.redukovavaný signálový segment MkEnl je periodicky rozšiřován k signálovému segmentu M kínl o délce 2pk ,a druhý redukovaný signálový segment M k+r+itn] je periodicky rozšiřován k signálovému segmentu o délce 2pk+r+i(nl-Pro první signálový segment Mklnl a druhý signálový segment ΜΪ+r+iln] lze potom psát relace z 0 ;n<nk
;nk<n<nk+pk >nk+Pk-n<nk + 2Pk ;nk + 2pk<n (4)
O ;n<nk+r+l ' ^ž+r+1<-nž+r+l +Pk+r+l *k +r+l t·1^ Př+r+1 ] >nk+r+\ +Pk+r+\ -n<nk+r+'[ + Pk+r+1 θ i ^k+r+l + ^Pk+r+1^11 (5)
Je-li přenášen signálový segment o délce dvou period základního tónu.není obvykle již zapotřebí tento signálový segment rozšiřovat v souladu s relacemi (4) a (5)-Potom r interpolováných signálových segmentů je vytvářeno pomocí interpolace dvou známých signálových segmentů.Pro i-tý signálový segment (k^i^k+r+l) potom platí vztah í I! Ιπ«%·.Γ.1-<3,) <6>
v němž veličina di je rovna výrazu i
di = Σ pm <7 ) m*k
Je třeba připomenout,že lze používat ne jenom lineární interpolaci, nýbrž i interpolaci vyšších řádů,avšak v tomto případě jsou nezbytné více než dva redukované signálové segmenty.
Rekonstruovaný signál se získává vážením každého z interpolovaných signálových segmentů (překrývání po přibližně jednu periodu základního tónu) pomocí funkce okna a sčítáním vážených signálových segmentů.Funkce okna nabývá své maximální hodnoty ve středu určitého segmentu a klesá směrem k oběma jeho okrajům.
Rekonstruovaný signál je potom dán vztahem
5[n] = Σ (8) k
Vhodné funkce okna vr mohou mít např. tvar'0.5-0.5cos
π.
^[n] =
0.5+0.5cos
π.
n-njt “pT n~nk+l
Pk+1 ;n<nk ; nk<n<nk+i z'nk+l-n<nA:+2 ž-hjt+2^ (9)
Rekonstruovaný signál je potom k dispozici na výstupu interpolátoru 52.Při přechodech od neperiodické části signálu k části kvaziperiodické a naopak je nezbytné k odstranění diskontinuit přijmout speciální opatření.Při přechodu od neperiodické části signálu k části kvaziperiodické, pro n = nf,kvaziperiodická část je rozšířena pomocí vzorků signálu redukovaného signálového segmentu Mf-i[n] = Mf t n+-pf 3 , pro nf - Pf £ n v nf .Signálové vzorky redukovaného signálového segmentu Mf-itn] jsou násobeny vzorkovanými hodnotami okna s předvahováním. přičemž okno je rovno
Vf _i[n] =<
0.5-0.5COS 7Γ n-n f+Pf
Pf (10)
Neperiodická část signálu je násobena vzorky okna s postváhováním které je rovno
0.5+0.5cos n-njr +pjr
Pf •rn<nj· -pjr •,nj· -pj-<n<n (11)
Kromě toho,v první periodě periodického signálu,kdy perioda začíná při n = m,je funkce okna wí volena tak, aby byla pro nf< n< nf + i rovna 1.Pro jiné části kvaziperi od ického signálu je funkce okna dána relacemi (9).Jestliže poslední přenesený signálový segment začíná při n = m ,a neperiodická část signálu začíná při n = nu,kde ni je rovno nu-i,potom na konci kvaziperiodické části signálu nescházejí žádné periody-To znamená,že zde nevzniká žádný problém s i n terpo 1 ac i . Avšak je-li ni< nu-i .signál M , nezbytný pro interpolaci,není přítomen.Pak M k+r+i se získá jako první úsek neperiodické části signálu,o délce Pu-i- Poslední funkce okna w [n] je potom vytvořena v souladu s relacemi (9),přičemž k se zde položí rovno u-1 a k+2 se nahradí výrazem nu +Pu-i - Výsledkem toho je potom to,že rekonstruovaný kvaziperiodický signál má okno s postváhováním,jež překrývá začátek neperiodické části signálu o interval pu-i- Plynulé přechody neperiodické části rekonstruovaného signálu se získají tak,že první úsek neperiodické části signálu se násobí oknem s předváhováním,které je určeno relacemi 0.5-0.5cos tt n-n,
Pu-1 ;n<nu ;nu<n<nu +pu-\ ;nu +pu-i 5>n (12)
Sečtením kvaziperiodické a neperiodické části signálu-vytvořené výše uvedeným způsobem,se získají plynule přechody,bez nežádoucích di skontinuit.
i’oužijí-li se funkce okna dle (9), ie možné že za určitých okolnost.í se diskontinuity ještě objeví.Vyto diskontinuity se vytvá115 reji v segmentech M Lni interpolováných v souladu s (6),při přechodech kde kratší signálový segment ze segmentů M k Ln+Pk-dil a
M k + r+i In+dk+r-o-di ] se rovná nule. Jestl iže Pk a Pk+r+i vykazují časové rozdíly,tyto rušivé diskontinuity jsou potlačeny pomocí rekonstrukčních oken s postváhováním v souladu s (9).Mají-li však Pk a Pk+r+i značné rozdíly v čase, nežádoucí diskontinuity již nejjsou dostatečně potlačeny.V těchto případech může být rekonstruovaný signál,v periodě i pro kterou platí k< i < k+r+l,lépe získán ze vztahů^
S[n] =M-[n]wí[n]+M;C1[n] (l-wz[n]) ;n,· <n<n/+1 <13:> kde
0.5-0.5cos ji ne~nb ;ni<n<nb ;nb<n<ne ;ne<n<ní+1 (14)
Ve vztazích (14) je= ni nk+r+!
+ ;k<i<k+r+l ;i =k+r+l (15)
Při P = min <PK.PK+r+A >
(16) + ;i = k+l min{nř+i,n,-+pm} ;k + l<i<k+r+l Tyto funkce okna popisují povlovný průběh, který se objeví pouze v intervalu, kde po sobě jdoucí nejkratší segmenty M i[ni se překrývá j í . J estl iže se tyto nejkratší segmenty nepřekrývají úie < nb+l),funkce okna podle (14) již nevykazují povlovný průběh. Za této situace je rekonstruovaný signál vytvořen v souladu s relacemi / -Λ - .J -Ur s[n]=M-[Ji)Ki[n]+Hi.1vi[n] ; η,·ίη<ηί+ι (17) kde jni<n<nb (18)
0.5-0.5cos 7Γ //. .. [n] =· n-n,
0.5+0.5cos jt__
Jle Jlj;nb<n<n^i ;ni^n<ne ;ne-2n<ni+i (19)
Jsou-li použity tyto funkce okna,rekonstruovaný signál se stává nulovým pro hodnoty n.v nichž není situován žádný nejkratší signálový segment.
Při přechodu mezi neperiodickou částí vstupního signálu a části kvaziperiodickou,lze použít funkcí okna s predváhováním a s postváhováním,v souladu s relacemi CIO) a (11).
Jestliže při přechodu mezi kvaziperiodickou a neperiodickou částí signálu je po zbytek periody kvaziperiodické části signálu k dispozici redukovaný signálový segment.potom kvaziperiodická část signálu se prodlužuje až potud,pokud je neperiodická část násobena funkcí okna s postváhováním:
=
0.5+0.5cos (tt_íí
Pu-l ;nu<,n<nu +pu _ j j nu+pu_i<n (20)
Neperiodická část signálu je potom násobena funkcí okna,jež je komplementární k funkci (20).
Není-li k dispozici žádný redukovaný signálový segment,rekonstrukce signálu se provede v souladu s relacemi (9) a (12).
Je třeba uvésti.že kromě přenosu hodnoty period pí(k<i<k+r+l), je alternativně možné určitě hodnotu těchto period pomocí interpolace hodnot pr a Pk+r+i-Pro pí se potom odvodí:
Pi = k+r+l-i r+i
Pk ·+· i-k r+1
PJt+r+1 (21)
V obvodech segmentování (40),zobrazených na obr.4,se vstupní signál přivádí k prvnímu oddělovacímu obvodu 54 a k druhému oddělovacímu obvodu 56.Výstup prvního oddělovacího obvodu 54 je připojen k prvnímu obvodu okna 58, naproti tomu výstup druhého oddělovacího obvodu 56 je připojen k druhému obvodu okna 60.Výstup prvního obvodu okna 58 je připojen k prvnímu vstupu sčítacího obvodu 62 a výstup druhého obvodu okna 60 je připojen k druhému vstupu sčítacího obvodu 62.Výstup sčítacího obvodu 62 také představuje výstup obvodů segmentování 40.
V oddělovacích obvodech 54 a 56 jsou uloženy dvě po sobě jdoucí periody základního tónu kvaziperiodického signálu.V oddělovacím obvodu 54 je uložena první perioda kvaziperiodického signálu, kdežto v oddělovacím obvodu 56 je uložena druhá perioda tohoto kvaziperiodického signálu.Tato druhá perioda kvaziperiodického signálu bezprostředně následuje po jeho periodě prvé.Obvod okna 58 násobí první periodu kvaziperiodického signálu funkcí okna v souladu s (1),kdežto druhý obvod okna násobí druhou periodu kvaziperiodického signálu funkcí okna v souladu s (2).Pro tento účel obvody okna 58 a 60 přijímají informace o periodách pr a
Pk+i-Sčítací obvod 62 vytváří redukovaný signálový segment,v němž jsou sčítány výstupní signály obvodů oken 58 a 60.Je evidentní,že kodér a dekodér v souladu se základní ideou vynálezu mohou být re alizovány ve formě speciálního hardwaru,je však také možné kodér nebo dekodér realizovat ve formě vhodného programovatelného procesoru.
Obr-5a znázorňuje dvě po sobě jdoucí periody kvaziperiodického signálu,v závislosti na čase.V souladu s ideou vynálezu a pro účely určení redukovaných segmentů je prvá perioda násobena prvou funkcí okna a druhá perioda je násobena druhou funkcí okna w^. Na obr.5b jsou znázorněny příklady funkcí okna v, a v.-Obr.5b zřetelně ukazuje,že funkce okna a na sebe vzájemně navazují.
Obr.5c zobrazuje dvě po sobě jdoucí periody kvaziperiodického signálu,v nichž jsou tyto periody násobeny funkcí okna w^resp.w^. Redukované signálové segmenty jsou potom získány posunutím signálové periody vážené funkcí okna w^.jež je zobrazena na obr.5c během časové periody pk, a přičtením této signálové periody k signálové periodě vážené funkcí okna .Takto získaný signálový segment je znázorněn na obr.5d.Experimenty ukazují,že mezi signálem podle obr.5d,periodicky prodlužovaném pro další přídavnou periodu času a mezi původním signálem z obr.5a,ne jsou pozorovatelné rozdíly.Pro přenos signálu z obr.Sd je však nezbytná pouze poloviční přenosová kapacita,než kterou vyžaduje přenos signálu z obr.5a.
Obr.6a znázorňuje dva následné přenášené redukované signálové segmenty v jejich správných časových relacích.Za situace znázorněné na obr.6 je hodnota veličiny r rovna třem.Zobrazené redukované signálové segmenty jsou potom redukované signálové seg menty Mk a Mk+r+i19
Z redukovaných signálových segmentů Mk a Mk+r-t l jsou odvozeny signálové segmenty M k a M k+r+i pro periodické pokračování jediné periody. Chybějící segmenty M k+i,M k+2 a M k+3 jsou odvozeny ze signálových segmentů M k a M k+r+l implementací relací (6) a (7). Segmenty M k,M k+i ,M k+2 ,M k+3 a M k+r-+i jsou pak znázorněny v přesných časových relacích na příslušných obr.6b,6c,6d,6e a 6f.
Obr.6b,6c,6d,6e a 6f kromě toho zobrazují příslušné funkce okna Wk,Wk+i,Wk+2,Vk+3 a Wk+r+i odpovídající vztahu (9). Střed (tj. přechod mezi dvěma periodami) signálového segmentu M i a maximum odpovídající funkce okna Vijsou vždy situovány do okamžiků n = rii .Na obr.6g je znázorněn rekonstruovaný signál, který se získá sumací signálových segmentů Mi .vážených vhodnými funkcemi okna vi.
Obr.7a znázorňuje přechod od neznělého řečového signálu ke zně lemu řečovému signálu.V intervalu U (neznělý) leží podstatná část neznělého řečového signálu,která musí být plně kódována.V intervalu V (znělý) znělého (kvaziperiodického) řečového signálu posta čuje přenášet neúplnou sekvenci signálových segmentů a chybějící signálové segmenty potom rekonstruovat podle základní myšlenky vynálezu.
Aby se odstranilo slyšitelné zkreslení, vznikající v rekonstruovaném signálu při přechodech od neznělého řečového signálu ke znělému,je první redukovaný signálový segment rozšířen z doby periody Pf na signálový segment mající dobu periody 3pf,kdy je určován rekonstruovaný signál.Tento signálový segment je situován v čase tak,aby druhá perioda tohoto rozšířeného signálového segmentu byla v koincidenci s periodou redukovaného signálového segmentu,tak jak ukazuje obr.7b.V tomto signálovém segmentu dva zde obsažené signálové segmenty o délce 2pf jsou váženy funkcí okna v f-i podle (10) a funkcí w f podle (9),které jsou rovněž zobrazeny na obr.7b. Předpokládá se, že okamžik n = nf je v koincidenci se začátkem první periody znělého řečového signálového segmentu.Neznělý řečový signál je kromě toho vážen funkcí okna (11) ,a to v okamžiku n situovaném mezi nf a nf- Pf .Tato funkce okna je zobrazena na obr.7c.Rekonstruovaný signál je potom roven součtu váženého znělého a neznělého řečového signálového segmentu.Tento rekonstruovaný signál je zobrazen na obr.7d.
Na obr.8a je znázorněn přenášený signál při přechodu od znělého řečového signálu k neznělému řečovému signálu.V intervalu V (znělý) leží podstatná část znělého řečového signálu,kdežto v intervalu U (neznělý) se nachází neznělá část řečového signálu.Rovněž při přechodu od znělého řečového signálu k neznělému .znázorněném na obr.8a,je nutné přijmout speciální opatření k odstranění slyšitelného zkreslení.Možným řešením je interpolace využívající nejposlednější redukovaný znělý řečový signálový segment o délce pu-i—i a signálový segment o délce pu-i z neznělého řečového signálového segmentu,který začíná v okamžiku přecho du od znělého k neznělému řečovému signálu.Tato interpolace je provedena přesně stejným způsobem jako interpolace popsaná výše,jež využívá dva redukované signálové segmenty.Je třeba uvésti.že hodnota veličiny r na konci znělé části řečového signálu může nabýt menší hodnoty,než je hodnota r během uvažované znělé části řečového signálu.To je patrné např. z obr.8a,kde hodnota r se rovná 3 v intervalu a,kdežto v intervalu b je rovna 2.
Další možností odstranění slyšitelného zkreslení během přechodu od znělého k neznělému řečovému signálu je vážení pomocí funkce okna neznělé části řečového signálu, během časové periody o délce pk+r-Tato funkce se rovná 0 při přechodu od znělého rečo21 vého signálu k neznělému a rovná se 1 v pozdější časové periodě ρκ+r- -Daná funkce okna je znázorněna na obr. 8b. Kompletní rekonstruovaný signál,jak je zobrazen na obr.8c,se získá sčítáním interpolováné znělé části řečového signálu a vážené neznělé části řečového signálu.Je zřejmé,že k realizaci uvedených opatření pro odstranění nežádoucích vedlejších efektů,musí být nahrazen dvojcestný přepínač 32 v přijímací 6 na obr.l elementem,který může provádět uvažované operace s výstupními signály dekodéru 28 a dekodéru 30.
Obr.9 ukazuje aplikace alternativních funkcí okna dle (15).
Obr.9a symbolicky znázorňuje redukované segmenty Mk a Mk+r+i-Obr.
9b zobrazuje segmenty M k a M k-n~-» i a nad nimi příslušné funkce okna 1 - vk a νκ+r+i- Obr.9c znázorňu je signálový segment M k+i s příslušnou funkcí okna, tvořenou kombinací funkcí okna vk+i a
- uk+2 - 0br.9d znázorňuje signálový segment M k+2. s příslušnou funkcí okna , tvořenou kombinací funkcí okna Wk+2 a 1 - wk+3 0br.9e konečně zobrazuje signálový segment M k+n s příslušnou funkcí okna .tvořenou kombinací funkcí okna Uk+r a 1- Wk-n~+l-Tyto obrázky zřetelně ukazují,že přechody situované mezi různé signálové segmenty jsou v koincidenci s překrýváním nejkratších segmentů patřícím po sobě následujícím kombinačním segmentům.
Obr.10 znázorňuje situaci,při níž se vyskytují po sobě jdoucí, nepřekrývající se segmenty-Ta nastává mezi segmenty M k+i a M k+2
Na konci nejkratší periody v signálovém segmentu M k+i se potom funkce okna wk+2 rovná nule.Začátek funkce okna Vk+2 je v koinci denci se začátkem nejkratší periody ze signálového segmentu M k+2
Mezi koncem nejkratší periody v signálovém segmentu M k-+i a začátkem nejkratší periody v signálovém segmentu M k+2 se rekonstru ováný signál rovná nule.

Claims (5)

1. Způsob přenosu, při kterém se odvozuje kódovaný signál z kvaziperiodického signálu, kódovaný signál se vysílá, kódovaný signál se přijímá a z kódovaného signálu se odvozuje rekonstruovaný signál, vyznačený tím, že se odvozují signálové segmenty, z nichž každý reprezentuje dvě po sobě jdoucí periody kvaziperiodického vstupního signálu, přičemž kódovaný signál reprezentuje neúplnou sekvenci signálových segmentů, a rekonstruovaný signál se rekonstruuje z kombinace po sobě jdoucích signálových segmentů, vážených funkcí okna, ze sekvence signálových segmentů, která byla kompletována interpolací .
2. Způsob podle nároku 1 vyznačený tím, že se určují redukované signálové segmenty ze součtu tvořeného první periodou kvaziperiodického signálu, váženého první kódovací funkcí okna, a druhou periodou kvaziperiodického signálu váženého druhou kódovací funkcí okna, přičemž signálové segmenty obsahují redukované signálové segmenty.
3. Způsob podle nároku 2 vyznačený tím, že počáteční hodnota první kódovací funkce okna a konečná hodnota druhé kódovací funkce okna jsou rovné nule, a konečná hodnota první kódovací funkce okna je rovná počáteční hodnotě druhé kódovací funkce okna.
4. Kodér (12) pro provádění způsobu podle nároku 1, vyznačený tím, že obsahuje segmentovací prostředky (40) pro odvozování signálových segmentů, které jsou každý reprezentativní pro dvě po sobě jdoucí periody kvaziperiodického vstupního signálu, přičemž kódovaný signál je reprezentativní pro neúplnou sekvenci signálových segmentů.
5. Dekodér (28) pro provádění způsobu podle nároku 1, vyznačený tím, že je uzpůsoben pro odvozování rekonstruované-2ho signálu z kombinace po sobě jdoucích signálových segmentů, vážených funkcí okna, ze sekvence signálových segmentů, kompletovaných interpolací.
CZ19952870A 1994-03-11 1995-03-03 Způsob přenosu signálů a kodér a dekodér pro provádění způsobu CZ289724B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP94200637 1994-03-11

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ287095A3 true CZ287095A3 (en) 1997-11-12
CZ289724B6 CZ289724B6 (cs) 2002-03-13

Family

ID=8216706

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19952870A CZ289724B6 (cs) 1994-03-11 1995-03-03 Způsob přenosu signálů a kodér a dekodér pro provádění způsobu

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5878081A (cs)
EP (1) EP0713618B1 (cs)
JP (1) JPH08510572A (cs)
KR (1) KR100329876B1 (cs)
CN (1) CN1099663C (cs)
CZ (1) CZ289724B6 (cs)
DE (1) DE69527408T2 (cs)
HK (1) HK1012802A1 (cs)
WO (1) WO1995024776A2 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR100568889B1 (ko) * 1997-07-11 2006-04-10 코닌클리케 필립스 일렉트로닉스 엔.브이. 개선된 스피치 인코더 및 디코더를 갖는 송신기
DE19814084B4 (de) 1998-03-30 2005-12-22 Lts Lohmann Therapie-Systeme Ag D2-Agonist enthaltendes transdermales therapeutisches System zur Behandlung des Parkinson-Syndroms und Verfahren zu seiner Herstellung
EP1187337B1 (en) * 1999-04-19 2008-01-02 Fujitsu Limited Speech coding processor and speech coding method
US6738739B2 (en) 2001-02-15 2004-05-18 Mindspeed Technologies, Inc. Voiced speech preprocessing employing waveform interpolation or a harmonic model
DE10234673B4 (de) 2002-07-30 2007-08-16 Schwarz Pharma Ag Heißschmelz-TTS zur Verabreichung von Rotigotin und Verfahren zu seiner Herstellung sowie Verwendung von Rotigotin bei der Herstellung eines TTS im Heißschmelzverfahren

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH637510A5 (de) * 1978-10-27 1983-07-29 Ibm Verfahren und anordnung zur uebertragung von sprachsignalen sowie anwendung des verfahrens.
NL177950C (nl) * 1978-12-14 1986-07-16 Philips Nv Spraakanalysesysteem voor het bepalen van de toonhoogte in menselijke spraak.
EP0092611B1 (en) * 1982-04-27 1987-07-08 Koninklijke Philips Electronics N.V. Speech analysis system
DE3374109D1 (en) * 1983-10-28 1987-11-19 Ibm Method of recovering lost information in a digital speech transmission system, and transmission system using said method
US5357594A (en) * 1989-01-27 1994-10-18 Dolby Laboratories Licensing Corporation Encoding and decoding using specially designed pairs of analysis and synthesis windows
DE3902948A1 (de) * 1989-02-01 1990-08-09 Telefunken Fernseh & Rundfunk Verfahren zur uebertragung eines signals
JP3222130B2 (ja) * 1989-10-06 2001-10-22 トムソン コンシューマー エレクトロニクス セイルズ ゲゼルシャフト ミット ベシュレンクテル ハフツング オーディオ信号の符号化方法、ディジタルオーディオ信号の伝送方法、復号化方法、及び、符号化装置、復号化装置
DE4020656A1 (de) * 1990-06-29 1992-01-02 Thomson Brandt Gmbh Verfahren zur uebertragung eines signals
AU653969B2 (en) * 1990-09-28 1994-10-20 Philips Electronics N.V. A method of, system for, coding analogue signals
JPH0580799A (ja) * 1991-09-19 1993-04-02 Fujitsu Ltd 可変レート音声符号化器
JPH0637734A (ja) * 1992-07-16 1994-02-10 Fujitsu Ltd 音声伝送方式
JP3182032B2 (ja) * 1993-12-10 2001-07-03 株式会社日立国際電気 音声符号化通信方式及びその装置

Also Published As

Publication number Publication date
HK1012802A1 (en) 1999-08-06
CZ289724B6 (cs) 2002-03-13
US5878081A (en) 1999-03-02
CN1099663C (zh) 2003-01-22
EP0713618A1 (en) 1996-05-29
KR960702699A (ko) 1996-04-27
DE69527408D1 (de) 2002-08-22
CN1127563A (zh) 1996-07-24
KR100329876B1 (ko) 2002-08-13
JPH08510572A (ja) 1996-11-05
WO1995024776A2 (en) 1995-09-14
EP0713618B1 (en) 2002-07-17
DE69527408T2 (de) 2003-02-20
WO1995024776A3 (en) 1995-10-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1181857A (en) Silence editing speech processor
US4703480A (en) Digital audio transmission
JPH0731280Y2 (ja) 符号化音声信号の処理装置
EP0154381B1 (en) Digital speech coder with baseband residual coding
JPS6156400A (ja) 音声処理装置
EP0012766A1 (en) Predictive speech signal coding with reduced noise effects
US4742550A (en) 4800 BPS interoperable relp system
EP0139803A1 (fr) Procédé de reconstitution d&#39;informations perdues dans un système de transmission numérique de la voix et système de transmission utilisant ledit procédé
US5497154A (en) Dither generating apparatus
CA1144650A (en) Predictive signal coding with partitioned quantization
US4319082A (en) Adaptive prediction differential-PCM transmission method and circuit using filtering by sub-bands and spectral analysis
CZ287095A3 (en) Transmission method, encoder and decoder for making the same
EP0578436B1 (en) Selective application of speech coding techniques
USRE32124E (en) Predictive signal coding with partitioned quantization
Atal et al. On synthesizing natural-sounding speech by linear prediction
CA2053133C (en) Method for coding and decoding a sampled analog signal having a repetitive nature and a device for coding and decoding by said method
JP2006503323A (ja) 位相の更新による正弦波オーディオコーディング
KR100329875B1 (ko) 신호샘플들을연속적으로전송하는전송시스템,이시스템에사용되는전송기,수신기,코더,디코더,및신호샘플을재구성하는보간수단,신호샘플에용장성을부가하는방법,및신호샘플을재구성하는방법
Chang et al. Smoothed DPCM codes
PL193723B1 (pl) Sposób i urządzenie do kodowania sygnału mowy oraz sposób i urządzenie do dekodowania sygnału mowy
JP2691189B2 (ja) 符号復号器
EP0475520A2 (en) Method for coding an analog signal having a repetitive nature and a device for coding by said method
CA2218223C (en) Reduced complexity signal transmission system
Sakane et al. Two-bit instantaneously adaptive delta modulation for pcm encoding
Jayant Delta modulation of pitch, formant, and amplitude signals for the synthesis of voiced speech

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20080303