CZ28616U1 - Vnitřní struktura deformačního bloku, deformační blok a deformační soustava - Google Patents
Vnitřní struktura deformačního bloku, deformační blok a deformační soustava Download PDFInfo
- Publication number
- CZ28616U1 CZ28616U1 CZ2015-31282U CZ201531282U CZ28616U1 CZ 28616 U1 CZ28616 U1 CZ 28616U1 CZ 201531282 U CZ201531282 U CZ 201531282U CZ 28616 U1 CZ28616 U1 CZ 28616U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- deformation
- cells
- deformation block
- block
- congresses
- Prior art date
Links
Landscapes
- Refuge Islands, Traffic Blockers, Or Guard Fence (AREA)
Description
Oblast techniky
Technické řešení se týká vnitřní struktury deformačního bloku zejména pro sjezdy, mostky, přejezdy, vjezdy a podobné konstrukce, které jsou budovány v silničních příkopech odvodňujících dopravní komunikace. Technické řešení se také týká deformačního bloku, ze kterého jsou mostky, přejezdy, vjezdy a podobné konstrukce u silničních komunikací všech druhů budovány, a deformační soustavy, která se skládá z jednotlivých deformačních bloků.
Dosavadní stav techniky
V současné době jsou samostatné sjezdy, mostky, přejezdy a podobné konstrukce u pozemních komunikací konstruovány jako dokonale tuhé překážky. Při nárazu vozidla do samostatného sjezdu není aktivována žádná deformační zóna sjezdu a přímo dochází k borcení deformačních zón vozidla. Čela samostatných sjezdů jsou konstruována jako svislá nebo šikmá a jsou propojena trubkou. Čela samostatných sjezdů nejsou systematicky chráněna proti nárazu vozidla. Dosud nejsou používány žádné srovnatelné technologie, které by dokázaly utlumit náraz vozidla a byly „přátelské“ k osádce vozidla, tedy umožňovaly programovatelnou deformaci od působícího rázového zatížení a zároveň zajistily dostatečnou únosnost ve svislém směru při přejezdu vozidel přes samostatný sjezd. To způsobuje těžké důsledky pro posádky vozidel, které z nejrůznějších důvodů sjedou z vozovky a narazí do této konstrukce.
K řešení tohoto problému přispívá vkládání do základní tvarovky sjezdu určitý počet tuhých nedeformovatelných žeber, která se při nárazu odsouvají a tím do jisté míry eliminují následky nárazu do takto vytvořené konstrukce. Jedná se ale o technické řešení velmi složité, obtížně technologicky proveditelné a v řadě případů je obtížné zajistit, aby skutečně dlouhodobě v těžkých podmínkách dobře fungovalo.
Dalším řešením tohoto technického problému je zabránění vlastního střetu vozidla s pevnou konstrukcí sjezdu, mostku či přejezdu pomocí různých konstrukcí a tvarů svodidel, která automobily před čelem sjezdu odkloní. Praxe ukazuje, že ani tato nákladná řešení nejsou dostatečně účinná.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky jsou výrazně omezeny vnitřní strukturou deformačního bloku, který je základním stavebním prvkem zejména pro dopravní sjezdy, mostky, přejezdy, vjezdy a podobné konstrukce, jejíž podstata spočívá v tom, že vnitřní struktura bloku sestává z nejméně dvou řad buněk, přičemž osy buněk ve směru působení nárazové síly, jsou v jednotlivých řadách buněk navzájem přesazeny.
Je výhodné, aby buňky byly vytvořeny z křehkého betonu, přičemž plocha příčného řezu stěn buněk byla menší než vnitřní plocha buňky. Ve vodorovném příčném řezu jednotlivé buňky mají tvar čtverce, obdélníku nebo pravidelného šestihranu až osmihranu, přičemž příčný řez buněk v sousedních řadách může být rozdílný. Některé ze stěn příčného řezu buňky mohou mít vypouklý tvar.
Deformační blok pro tyto účely sestává z nejméně dvou řad buněk, přičemž osy buněk jsou v jednotlivých řadách buněk navzájem přesazeny a je opatřen průchozím otvorem pro odtok vody. Průchozí otvor v deformačním bloku může zasahovat až na dno jedné ze stěn deformačního bloku.
Z jednotlivých deformačních bloků se sestavuje deformační soustava, která sestává z nejméně dvou deformačních bloků, které jsou uloženy v základové tvarovce, jejíž zadní čelo či přepážka jsou omezeně deformovatelné, takže se o ně drtí vnitřní struktura deformačních bloků.
-1 CZ 28616 Ul
Deformační bloky v deformační soustavě mohou mít rozdílné tvary, rozměry či rozdílnou vnitřní strukturu.
Uvedené technické řešení řeší tuhost všech konstrukcí v horizontální rovině, tedy zejména sjezdů, mostků, přejezdů a vjezdů při zachování tuhosti ve vertikálním směru a průtok vody tak, aby docházelo při nárazu vozidla do této konstrukce k pozvolnému snižování rychlosti vozidla. Tuhost deformačního bloku ve vertikální rovině je s použitím vnitřní struktury podle technického řešení dostatečná pro nápravové tlaky přejíždějících vozidel. Průtok vody skrz deformační bloky je zachován, neboť otvory v deformačním bloku jsou uspořádány až u samého dna deformačního bloku nebo případně v prostoru nad jeho spodní hranou.
Při nárazu je vnitřní struktura deformačního bloku řízené borcena a tím dochází k postupnému zpomalení vozidla. Vnitřní struktura deformačního bloku podle technického řešení účinně disipuje kinetickou energii vozidla pouze odebíráním jeho rychlosti, to znamená, že kinetická energie vozidla není prvotně odebírána na deformaci bezpečnostních zón vozidla. Zároveň má deformační blok dostatečnou tuhost ve svislém směru a dokáže přenést zatížení od nápravových tlaků.
Vzhledem k tomu, že vnitřní struktura deformačního bloku může být vyrobena z běžných surovin, například cementu, křemičité moučky, jemnozmných písků, křemičitého úletu, plastifikátorů a vody je zaručena nízká cena deformačních bloků. V případě použití vysokohodnotných cementových kompozitů jsou tyto výrobky díky své hutné mikrostruktuře a nízké porozitě téměř nepropustné a tím je jejich životnost srovnatelná se životností pozemní komunikace. Mrazuvzdomé materiály zajišťují odolnost deformačního bloku proti mrazu.
Ve vnitřní struktuře deformačního bloku dochází při nárazu ke křehkému lomu a tím dochází k optimální disipaci kinetické energie. Geometrie voštinové konstrukce vnitřní struktury deformačního bloku mohou být přesně stanoveny podle požadavků a podmínek provozu na konkrétní pozemní komunikaci.
Nevratná změna kinetické energie při nárazu vozidla probíhá v deformačním bloku ve třech módech. V rámci prvního módu dochází k borcení jednotlivých buněk vnitřní struktury deformačního bloku v tahu ohybem. Buňky mají v deformačním bloku stejný odpor a úroveň odebírané energie je v tomto módu konstantní.
V druhém doplňkovém módu disipace kinetické energie dochází k tlačení porušeného materiálu z již zborcených buněk vnitřní struktury deformačního bloku před samotným vozidlem. Zborcený materiál se při průchodu deformačním blokem kumuluje před vozidlem a odpor proti prorážejícímu vozidlu roste. Odebírání kinetické energie je v tomto módu lineárně závislé na hloubce penetrace vozidla do deformačního bloku.
Ve třetím módu disipace kinetické energie vozidla dochází ke stlačování drceného materiálu v deformační soustavě o zadní čelo základové tvarovky. Zborcený materiál z celé deformační soustavy je natlačen na zadní čelo základové tvarovky a dochází k dalšímu odebírání kinetické energie, které je v tomto případě lineárně závislé na zbytkové kinetické energii vozidla.
V průběhu tohoto módu se inicializují deformační zóny vozidla.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení je blíže osvětleno prostřednictvím přiložených výkresů, kde obr. 1 znázorňuje vnitřní strukturu deformačního bloku, kde jednotlivé buňky mají v příčném vodorovném řezu tvar obdélníku, obr. 2 znázorňuje vnitřní strukturu deformačního bloku, kde jednotlivé buňky mají v příčném vodorovném řezu tvar kosočtverce, obr. 3 znázorňuje vnitřní strukturu deformačního bloku, kde jednotlivé buňky mají v příčném vodorovném řezu tvar nepravidelného šestistěnu, obr. 4 znázorňuje vnitřní strukturu deformačního bloku, kde jednotlivé buňky mají v příčném vodorovném řezu tvar jiného šestistěnu, obr. 5 znázorňuje vnitřní strukturu deformačního bloku, kde jednotlivé buňky mají v příčném vodorovném řezu tvar osmistěnu, obr. 6 zná-2CZ 28616 Ul zorňuje vnitřní strukturu deformačního bloku, kde jednotlivé buňky mají v příčném vodorovném řezu v sousedních řadách tvar odlišného obdélníku, obr. 7 znázorňuje skutečné provedení deformačního bloku s dutinami ve tvaru obdélníku, obr. 8 znázorňuje skutečného provedení deformačního bloku s dutinami ve tvaru šestistěnu, obr. 9 znázorňuje skutečného provedení deformačního bloku s dutinami ve tvaru obdélníku s průchozím otvorem, obr. 10 znázorňuje skutečného provedení deformačního bloku s dutinami ve tvaru šestistěnu s průchozím otvorem, obr. 11 znázorňuje skutečného provedení deformační soustavy s deformačním blokem s průchozím otvorem, který je uložen v základové tvarovce se zadním čelem a tvoří tak polovinu konstrukce pod sjezdem, obr. 12 znázorňuje skutečného provedení konstrukce pod celým sjezdem, skládající se ze dvou deformačních soustav, obr. 13 znázorňuje schematické provedení vnitřní struktury deformačního bloku se šipkami, které naznačují očekávaný náraz vozidla s buňkami ve tvaru obdélníka a čtverce, obr. 14 znázorňuje schematické provedení vnitřní struktury deformačního bloku se šipkami, které naznačují očekávaný náraz vozidla s buňkami vytvořenými ve tvarech různých šestistěnů, obr. 15 znázorňuje schematické provedení vnitřní struktury deformačního bloku se šipkou, které naznačuje očekávaný náraz vozidla s buňkami, které mají dvě stěny vypouklé a obr. 16 znázorňuje schematické provedení buněk a proces jejich křehkého lomu, který je dominantním módem porušení při disipaci kinetické energie vozidla.
Příklad provedení technického řešení
Technické řešení se týká vnitřní struktury deformačního bloku zejména pro sjezdy, mostky, přejezdy, vjezdy a podobné konstrukce, které jsou budovány v silničních příkopech odvodňujících dopravní komunikace. Technické řešení se také týká deformačního bloku, ze kterého jsou mostky, přejezdy, vjezdy a podobné konstrukce u silničních komunikací všech druhů budovány a deformační soustavy, která se skládá z jednotlivých deformačních bloků. Při nárazu vozidla do deformačního bloku dochází k borcení jednotlivých buněk, které postupně odebírají kinetickou energii vozidla, pouze snižováním jeho rychlosti, na svůj křehký lom. Tuhost jednotlivých voštin a tomu odpovídající tuhost celého deformačního bloku je nastavena tak, aby vždy došlo prvotně k deformaci bloku a nikoli k masivním deformacím vozidla.
Vnitřní struktura deformačního bloku sestává z nejméně dvou řad 1, 2 buněk 3, přičemž osy buněk 3 ve směru působení nárazové síly, jsou v jednotlivých řadách 1, 2 buněk 3 navzájem přesazeny. Buňky 3 jsou vytvořeny z křehkého betonu, přičemž plocha příčného řezu stěn buněk 3 je menší než vnitřní plocha buňky 3. Vnitřní struktura deformačního bloku může být ale vytvořena i z keramického mrazuvzdomého materiálu, nebo jiných materiálů, jejichž fyzikální vlastnosti odpovídají požadavkům
Jednotlivé buňky 3 mají ve vodorovném příčném řezu tvar čtverce, obdélníku nebo pravidelného či nepravidelného šestihranu až osmihranu, ale i jiné tvary buněk vyhovují základním požadavkům směřujícím k podstatě vynálezu. Tak například alespoň jedna stěna příčného řezu buňky 3 může mít vypouklý tvar.
Vždy je nutné dodržet, aby osy buněk 3 deformačního bloku, které jsou rovnoběžné se směrem nárazu vozidla, byly v případě čtvercových a obdélníkových buněk v jednotlivých řadách prostřídány a byla tím zajištěna diskontinuita jejich stěn. Tímto systémem bude docházet k porušení jednotlivých buněk deformačního bloku v tahu ohybem.
Deformační blok sestává z nejméně dvou řad I, 2 buněk 3, přičemž osy buněk 3 jsou v sousedních řadách 1, 2 buněk 3 navzájem přesazeny. Ve své spodní části je deformační blok opatřen průchozím otvorem 4 pro odvod vody. Může dosahovat až na spodní plochu 5 deformačního bloku nebo být umístěn nad ní. Deformační blok může být vytvořen z několika částí, které mohou mít rozdílnou vnitřní strukturu, a tak lze řízené ovlivňovat borcení jednotlivých částí deformačního bloku a tím postupně zpomalovat vozidlo.
Deformační blok je proveden z kvazi-křehkého materiálu. Při nárazu vozidla do deformačního bloku dochází k borcení jednotlivých buněk, které postupně odebírají kinetickou energii vozidla,
-3 CZ 28616 Ul pouze snižováním jeho rychlosti, na svůj křehký lom. Tuhost jednotlivých řad buněk 3 a tomu odpovídající tuhost celého deformačního bloku je nastavena tak, aby vždy došlo prvotně k deformaci bloku a nikoli k masivním deformacím vozidla.
Variantně lze deformační blok vyrobit tak, že bude jeho horní střena uzavřena, což zamezí vniknutí cizích objektů do voštinové konstrukce, což by mělo za následek snížení účinnosti deformačního bloku
Díky použitému materiálu, kterým je vysokohodnotný cementový kompozit, je možné zaručit dostatečnou odolnost vůči zmrazovacím a rozmrazovacím cyklům i vůči chemicky rozmrazovacím látkám a tím zajistit životnost srovnatelnou s životností pozemní komunikace.
Materiál deformačního bloku je mrazuvzdomý, přičemž mrazuvzdomost bloku je stanovena po provedení 50 cyklů zmrazování a rozmrazování. Po provedení cyklů se vyzkouší pevnost v tříbodovém tahu ohybem a tlaková pevnost vzorků.
Deformační soustava dopravního sjezdu sestává z nejméně jednoho deformačního bloku, který je uložen v základové tvarovce 6, jejíž zadní čelo 7 či přepážka 8 jsou omezeně deformovatelné. Právě o zadní čelo 7 případně přepážku 8 deformačního bloku se drtí pod následkem nárazu křehká vnitřní struktura, jak je patrno z obr. 16. Základová tvarovka 6 sestává ze dna 9, pravé a levé boční stěny 10, 11 a zadního čela 7.
Deformační soustava může být složena z několika deformačních bloků, které mohou mít rozdílné tvary či rozměry.
Průmyslová využitelnost
Vnitřní struktura deformačního bloku, kvazi-křehký deformační blok a deformační soustava s řízeným návrhem vnitřní stavby, podle tohoto technického řešení, nalezne uplatnění v oblasti pozemních komunikací, kde je potřeba snížit riziko zranění osob v průběhu dopravní nehody. Kvazi-křehký deformační blok s řízeným návrhem vnitřní stavby se může uplatnit v konstrukci samostatných sjezdů, neboť umožňuje řízenou deformaci ve vodorovném směru a zajišťuje dostatečnou tuhost ve svislém směru. Deformační blok je navíc naprogramovaný tak, aby při dopravní nehodě vždy docházelo k deformaci samotného kvazi-křehkého bloku a teprve poté k borcení deformačních zón vozidla.
Claims (11)
- NÁROKY NA OCHRANU1. Vnitřní struktura deformačního bloku, zejména pro dopravní sjezdy, vyznačující se tím, že sestává z nejméně dvou řad (1, 2) buněk (3), přičemž osy buněk (3) ve směru působení nárazové síly, jsou v jednotlivých řadách (1,2) buněk (3) navzájem přesazeny.
- 2. Vnitřní struktura deformačního bloku, zejména pro dopravní sjezdy, podle nároku 1, vyznačující se tím, že buňky (3) jsou vytvořeny z křehkého betonu, přičemž plocha příčného řezu stěn buněk (3) je menší než vnitřní plocha buňky (3).
- 3. Vnitřní struktura deformačního bloku, zejména pro dopravní sjezdy, podle nároku 1, vyznačující se tím, že jednotlivé buňky (3) mají ve vodorovném příčném řezu tvar čtverce, obdélníku nebo pravidelného šestihranu až osmihranu.
- 4. Vnitřní struktura deformačního bloku, zejména pro dopravní sjezdy, podle nároku 1, vyznačující se tím, že příčný řez buněk (3) v sousedních řadách (1, 2) je rozdílný.-4CZ 28616 Ul
- 5. Vnitřní struktura deformačního bloku, zejména pro dopravní sjezdy, podle nároku 1, 2 a 4, vyznačující se tím, že alespoň jedna stěna příčného řezu buňky (3) má vypouklý tvar.
- 6. Deformační blok, zejména pro dopravní sjezdy, vyznačující se tím, že sestává z nejméně dvou řad (1, 2) buněk (3), přičemž osy buněk (3) jsou v jednotlivých řadách (1, 2) buněk (3) navzájem přesazeny, a je opatřen průchozím otvorem (4).
- 7. Deformační blok, zejména pro dopravní sjezdy, podle nároku 6, vyznačující se tím, že je vytvořen z několika částí s rozdílnou vnitřní strukturou.
- 8. Deformační blok, zejména pro dopravní sjezdy, podle nároku 6, vyznačující se tím, že průchozí otvor (4) zasahuje až ke spodní ploše (5) deformačního bloku.
- 9. Deformační soustava, zejména pro dopravní sjezdy, vyznačující se tím, že sestává z nejméně jednoho deformačního bloku, který je uložen v základové tvarovce (6), jejíž zadní čelo (7) či přepážka (8) jsou omezeně deformovatelné.
- 10. Deformační soustava, zejména pro dopravní sjezdy, podle nároku 9, vyznačující se tím, že deformační bloky jsou rozdílných tvarů či rozměrů.
- 11. Deformační soustava, zejména pro dopravní sjezdy, podle nároku 9, vyznačující se tím, že základová tvarovka (6) sestává ze dna (9), pravé a levé boční stěny (10, 11) a zadního čela (7).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2015-31282U CZ28616U1 (cs) | 2015-07-01 | 2015-07-01 | Vnitřní struktura deformačního bloku, deformační blok a deformační soustava |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2015-31282U CZ28616U1 (cs) | 2015-07-01 | 2015-07-01 | Vnitřní struktura deformačního bloku, deformační blok a deformační soustava |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ28616U1 true CZ28616U1 (cs) | 2015-09-07 |
Family
ID=54151461
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ2015-31282U CZ28616U1 (cs) | 2015-07-01 | 2015-07-01 | Vnitřní struktura deformačního bloku, deformační blok a deformační soustava |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ28616U1 (cs) |
-
2015
- 2015-07-01 CZ CZ2015-31282U patent/CZ28616U1/cs active Protection Beyond IP Right Term
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
ES2974607T3 (es) | Sistema de frenado de emergencia y métodos para formar el mismo | |
CN204311364U (zh) | 棚洞 | |
CN204572000U (zh) | 一种用于桥隧结合部位防护危岩落石的洞棚结构 | |
CN109403169A (zh) | 一种市政桥梁施工用的临时门洞 | |
CN209025104U (zh) | 一种边坡治理用防高空滑石冲击型挡土墙 | |
WO2002025020A1 (es) | Disposición modular de protección antiseísmos aplicable en la construcción de edificios y similares | |
Ghazali et al. | Seismic fragility of concrete box girder bridges in Malaysia | |
US8721214B2 (en) | Culvert with a deformation zone | |
CZ28616U1 (cs) | Vnitřní struktura deformačního bloku, deformační blok a deformační soustava | |
CN108360465B (zh) | 一种楔形泥石流分流拦挡装置及其施工方法 | |
CZ306613B6 (cs) | Vnitřní struktura deformačního bloku, zejména stavebního prvku dopravních sjezdů | |
KR20170008310A (ko) | 유구조의 방호 구조체 | |
CN108560490B (zh) | 一种夹芯式泥石流拦挡坝及其施工方法 | |
ITRM20080411A1 (it) | Dispositivo di contenimento e consolidamento di un terreno. | |
ES2708298T3 (es) | Sistema de retención de vehículos con comportamiento de deformación mejorado | |
ES2643742T3 (es) | Muro de protección de hormigón mezclado in situ | |
CN110847032A (zh) | 一种具有多重缓冲作用的柔性桥梁栏杆 | |
JP3134480U (ja) | 雪崩予防柵 | |
CN110777640A (zh) | 一种悬浮腔体结构高耗能桥梁抗震挡块 | |
CN103758253A (zh) | 一种抗海啸的填充墙框架结构 | |
JP5324907B2 (ja) | 脱線時走行装置 | |
CN210636319U (zh) | 一种适用于铁路刚性棚洞的装配式t型横梁结构 | |
CN211340569U (zh) | 一种小变形高强度护栏结构 | |
EP3680388B1 (de) | Zufahrtschutz | |
CN106400647A (zh) | 用于既有高速公路边坡排水及加固的排水管及其施工方法 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
FG1K | Utility model registered |
Effective date: 20150907 |
|
ND1K | First or second extension of term of utility model |
Effective date: 20190603 |
|
ND1K | First or second extension of term of utility model |
Effective date: 20220527 |