CZ285444B6 - Způsob čištění plynu obsahujícího oxid dusnatý a oxid siřičitý - Google Patents

Způsob čištění plynu obsahujícího oxid dusnatý a oxid siřičitý Download PDF

Info

Publication number
CZ285444B6
CZ285444B6 CZ94750A CZ75094A CZ285444B6 CZ 285444 B6 CZ285444 B6 CZ 285444B6 CZ 94750 A CZ94750 A CZ 94750A CZ 75094 A CZ75094 A CZ 75094A CZ 285444 B6 CZ285444 B6 CZ 285444B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
gas
sulfur dioxide
oxygen
maintained
alkali metal
Prior art date
Application number
CZ94750A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ75094A3 (en
Inventor
Soete Gérard De
Original Assignee
Solvay
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Solvay filed Critical Solvay
Publication of CZ75094A3 publication Critical patent/CZ75094A3/cs
Publication of CZ285444B6 publication Critical patent/CZ285444B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/46Removing components of defined structure
    • B01D53/60Simultaneously removing sulfur oxides and nitrogen oxides
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A50/00TECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE in human health protection, e.g. against extreme weather
    • Y02A50/20Air quality improvement or preservation, e.g. vehicle emission control or emission reduction by using catalytic converters

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)

Abstract

Způsob spočívá v tom, že se použije v plynu množství kyslíku alespoň rovné stechiometrickému množství nutnému k oxidaci dusnatého na oxid dusičitý a plyn se zpracovává s hydrogenuhličitanem alkalického kovu. Koncentrasce kyslíku popřípadně oxidu siřičitého v plynu se reaguje tak aby molární poměr O.sub.2.n.:NO byl alespoň 1 a poměr SO.sub.2.n.:NO alepsoň 0,2 a teplota plynu se udržuje mezi 300-700 K.ŕ

Description

Způsob čištění plynu, obsahujícího oxid dusnatý, oxid siřičitý a kyslík, od oxidu dusnatého
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu čištění plynu, obsahujícího oxid dusnatý, oxid siřičitý a kyslík, od oxidu dusnatého, při kterém se na plyn určený k čištění působí hydrogenuhličitanem alkalického kovu.
Dosavadní stav techniky
Paliva fosilního původu (uhlí, koks, ropa, ropné deriváty) zpravidla obsahují síru nebo simé sloučeniny a dusíkaté sloučeniny. Spaliny vznikající spalováním těchto paliv na vzduchu nebo v přítomnosti kyslíku jsou obvykle znečištěny oxidem siřičitým a oxidy dusíku. Hlavní podíl oxidů dusíku v uvedených spalinách tvoří oxid dusnatý a zbytek je tvořen převážně oxidem dusičitým.
Značná toxicita oxidu dusnatého a oxidu dusičitého je příčinou toho, že je třeba tyto oxidy ze spalin odstraňovat, a to ještě před jejich vypouštěním do okolní atmosféry.
V patentovém dokumentu US-A-4839147 se navrhuje způsob čištění spalin od oxidů dusíku, při kterém se do spalin zavádí siřičitan alkalického kovu a plynný amoniak za účelem redukce oxidů dusíku na oxid dusný, který se potom redukuje amoniakem na dusík. V případě spalin obsahujících současně oxidy dusíku a oxid siřičitý se siřičitan alkalického kovu tvoří ve spalinách in šitu v průběhu přidávání uhličitanu nebo hydrogenuhličitanu alkalického kovu. Nevýhoda tohoto způsobu spočívá v nutnosti použít několik reakčních činidel, přičemž jedním z těchto činidel je plynný amoniak, jehož toxicita vyžaduje použít při čištění plynu mimořádná bezpečnostní opatření.
V mezinárodní patentové přihlášce WO 86/06711 se popisuje dvojstupňový způsob čištění plynu, obsahujícího oxid siřičitý, oxid dusnatý a oxid dusičitý. V prvním stupni se do čištěného plynu, udržovaného na teplotě vyšší než 700 K, zavádí směs kyslíku a uhlovodíku za účelem oxidace oxidu dusnatého na oxid dusičitý přes intermediámí peroxylové ionty. Ve druhém stupni se na plyn z prvého stupně působí hydrogenuhličitanem sodným za účelem odstranění oxidu siřičitého a oxidu dusičitého za vzniku siřičitanu sodného, síranu sodného, dusičnanu sodného a dusíku. Nevýhodou tohoto způsobu je nutnost použití několika reakčních činidel (kyslíku, uhlovodíku a hydrogenuhličitanu sodného). Další nevýhoda tohoto způsobu spočívá v tom, že je při jeho realizaci zapotřebí použít složitější zařízení pro vstřikování směsi kyslíku a uhlovodíku do plynu za teploty vyšší než 700 K.
Nevýhody dosud známých výše popsaných způsobů do značné míry eliminuje způsob podle vynálezu, který umožňuje provádět účinné čištění plynu za účelem výrazného snížení obsahu oxidu dusnatého v plynu pomocí hydrogenuhličitanu alkalického kovu, a to bez nutnosti použít další relativně drahé a nebezpečné reakční složky, přičemž tento způsob může být navíc realizován při relativně nízké teplotě.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je způsob čištění plynu, obsahujícího oxid dusnatý, oxid siřičitý a kyslík, od oxidu dusnatého působením hydrogenuhličitanu alkalického kovu, jehož podstata spočívá v tom, že se koncentrace kyslíku a oxidu siřičitého v plynu udržují na hodnotách odpovídajících
-1 CZ 285444 B6 molámímu poměru O2:NO alespoň rovnému 1 a molámímu poměru SO2:NO alespoň rovnému
0,2, přičemž se teplota plynu udržuje mezi 300 a 700 K.
Výhodně se při způsobu vynálezu udržuje koncentrace kyslíku v plynu na hodnotě odpovídající molámímu poměru O2:NO alespoň rovnému 2.
Výhodně se při způsobu podle vynálezu udržuje koncentrace kyslíku v plynu na hodnotě odpovídající molámímu poměru O2:NO vyššímu než 5.
Výhodně se při způsobu podle vynálezu udržuje koncentrace oxidu siřičitého v plynu na hodnotě odpovídající molámímu poměru SO2:NO alespoň rovnému 0,5.
Výhodně se při způsobu podle vynálezu udržuje množství oxidu siřičitého na hodnotě, která je alespoň rovna teoretickému množství oxidu siřičitého nezbytnému k vytvoření reakcí s hydrogenuhličitanem alkalického kovu disiřičitanu alkalického kovu v množství nezbytném pro reakci s oxidem dusnatým a oxidem dusičitým, které jsou přítomné v plynu.
Výhodně se při způsobu podle vynálezu udržuje koncentrace oxidu siřičitého v plynu na hodnotě odpovídající molámímu poměru SO2:NO rovnému 1 až 2.
Výhodně se při způsobu podle vynálezu udržuje koncentrace kyslíku v plynu na hodnotě alespoň rovné 0,06 % objemu a objemová koncentrace oxidu siřičitého se udržuje na hodnotě alespoň rovné 100 ppm.
Výhodně se při způsobu podle vynálezu udržuje koncentrace kyslíku v plynu na hodnotě alespoň rovné 0,25 % objemu a objemová koncentrace oxidu siřičitého se udržuje na hodnotě alespoň rovné 500 ppm.
Výhodně se při způsobu podle vynálezu použije více než 0,5 molu hydrogenuhličitanu alkalického kovu na mol oxidu dusnatého přítomného v plynu.
Výhodně se při způsobu podle vynálezu použije 0,8 až 5 molů hydrogenuhličitanu alkalického kovu na mol oxidu dusíku přítomného v plynu.
Výhodně se při způsobu podle vynálezu použije teplota 400 až 500 K.
Výhodně se při způsobu podle vynálezu jako hydrogenuhličitan alkalického kovu použije hydrogenuhličitan sodný.
Výhodně se způsob podle vynálezu provádí suchou cestou.
Způsob podle vynálezu je použitelný pro čištění všech plynů, které současně obsahují oxid dusnatý a oxid siřičitý. Obzvláště je vhodný pro čištění plynů vznikajících spalováním paliv v přítomnosti vzduchu nebo kyslíku. Charakter spalovaných paliv není rozhodující, přičemž se může jednat o plynné, kapalné nebo pevné palivo. Může jít o palivo fosilního původu (jakým je například zemní plyn, ropa a její deriváty, uhlí a koks), biomasu nebo hořlavé organické nebo anorganické látky, pocházející například z domácího nebo městského odpadu. Původ spalin rovněž není rozhodující. Spaliny mohou například pocházet z tepelné elektrárny, z centrální jednotky pro městské vytápění nebo ze spalovacích zařízení domácího nebo městského odpadu.
Plyn zpracovatelný způsobem podle vynálezu obsahuje vedle kyslíku nezbytně oxid siřičitý a oxid dusnatý. Kromě oxidu dusnatého může obsahovat další oxidy dusíku, například oxid dusný, oxid dusitý, oxid dusičný a oxid dusičitý. Soubor všech těchto oxidů dusíku se obecně označuje zkratkou NOX. Obecně činí objemový podíl oxidu dusnatého v celkovém souboru oxidů
-2CZ 285444 B6 dusíku alespoň 50 % a obvykle více než 75 %, i když mohou být oxidy dusíku tvořeny pouze oxidem dusnatým. Plyn určený k čištění může samozřejmě obsahovat i další sloučeniny.
V případě, kdy jsou zpracovávaným plynem spaliny, je potřebný kyslík dodáván ve formě vzduchu, jehož kyslík nebyl spotřebován v průběhu spalování paliva.
Aniž je zde snaha vázat se na nějaký konkrétní mechanismus způsobu čištění podle vynálezu, předpokládá se, že čištění plynu od oxidu dusnatého a oxidu dusičitého působením hydrogenuhličitanu alkalického kovu probíhá přes tvorbu meziproduktu, tvořeného disiřičitanem alkalického kovu, podle následujících reakčních rovnic, ve kterých M znamená alkalický kov:
MHCO3 + 2 SO2 ---> M2S2O5 + H2O + 2 CO2
M2S2O5 + 2 NO2 --> MNO2 + MNO3 + 2 SO2
M2S2O5 + 2 NO + O2 > MNO2 + MNO3 + 2 SO2
Množství oxidu siřičitého v plynu má být proto alespoň rovné teoretickému množství, nutnému k tomu, aby reakcí s hydrogenuhličitanem alkalického kovu vzniklo dostatečné množství disiřičitanu alkalického kovu ke zreagování veškerého oxidu dusnatého a oxidu dusičitého v plynu a vytvoření dusitanu a dusičnanu alkalického kovu podle uvedených rovnic. Obecně je proto nutné, aby v plynu byla přítomna (vyjádřeno v mol) stejná množství oxidu siřičitého, oxidů dusíku NOX a hydrogenuhličitanu alkalického kovu. Zjistilo se však, že jakmile je proces spuštěn, uvolňuje stejné množství oxidu siřičitého, jaké spotřebovává. V praxi se ukázalo žádoucí používat v plynu, podrobovaném čištění, molámí poměr SO2/NO vyšší než 0,2, přednostně alespoň rovný 0,5.1 když postup neukládá homí hranici obsahu oxidu siřičitého, je důležité, aby nebyl překročen molámí poměr SO2/NO rovný 3, aby se zbytečně nezvětšoval objem zpracovávaných spalin. Zvlášť výhodným se ukázal molámí poměr SO2/NO v rozmezí 1 až 2.
Praktické pokusy ukazují, že pro účinné čištění od oxidů dusíku NOX je žádoucí, aby v plynu, podrobovaném čištění, byla objemová koncentrace kyslíku alespoň rovná 0,06 %, přednostně vyšší než 0,1 %, a objemová koncentrace oxidu siřičitého alespoň rovná 100 ppm, přednostně vyšší než 200 ppm. Dobře vyhovují objemové koncentrace kyslíku nad 0,15 % a oxidu siřičitého nad 350 ppm plynu a zvlášť výhodné jsou objemové koncentrace kyslíku alespoň 0,25 % a oxidu siřičitého alespoň 500 ppm. Obecně se prokázalo zbytečným překračovat objemové koncentrace oxidu siřičitého 750 ppm; vyhovující jsou proto hodnoty mezi 600 a 750 ppm pro oxid siřičitý. Nejčastěji nepřesahuje objemová koncentrace kyslíku v plynu 10 %.
Hydrogenuhličitan alkalického kovu má být používán v množství vyšším než 0,5 mol, přednostně alespoň rovném 0,8 mol na mol oxidu dusnatého v čištěném plynu. V případě, kdy čištěný plyn obsahuje oxid dusnatý a oxid dusičitý, má být hydrogenuhličitan alkalického kovu používán v množství vyšším než 0,5 mol, přednostně alespoň rovném 0,8 mol na mol oxidu dusnatého a oxidu dusičitého v plynu. V principu neexistuje homí hranice množství použitého hydrogenuhličitanu alkalického kovu. V praxi na základě ekonomických úvah nemá význam překračovat 100 mol (přednostně 10 mol) hydrogenuhličitanu alkalického kovu na mol oxidů dusíku (NOX) v čištěném plynu, přičemž zvlášť doporučené jsou hodnoty mezi 0,8 a 5 mol a nejvýhodnější hodnoty mezi 1 a 3 mol.
Při provádění způsobu podle vynálezu má být teplota obecně vyšší než 250 K a výhodně alespoň rovná 300 K. Dobře vyhovují teploty ležící mezi 300 K a 700 K. Výhodné jsou teploty mezi 350 a 550 K, zvláště mezi 400 a 500 K.
Při způsobu podle vynálezu může být zpracování plynu hydrogenuhličitanem alkalického kovu prováděno mokrou nebo suchou cestou. Při zpracování mokrou cestou se plyn pere roztokem nebo vodnou suspenzí hydrogenuhličitanu alkalického kovu. Při zpracování suchou cestou, které
-3 CZ 285444 B6 je výhodné, se hydrogenuhličitan alkalického kovu používá v plynu v pevném stavu v nepřítomnosti kapaliny, zejména vody. Při zpracování suchou cestou je možno použít různých pracovních metod. Podle první pracovní metody se hydrogenuhličitan alkalického kovu vstřikuje v práškovém stavu do plynu uvnitř reakční komory. Podle druhého pracovního postupu se plyn nechá proudit pevným ložem, pohyblivým ložem nebo fluidním ložem částic hydrogenuhličitanu alkalického kovu. Tyto pracovní postupy jsou v chemické technologii známy. Je při nich důležité používat prášek o pravidelné granulometrii a co nejjemnější, aby se dosáhlo urychlení reakce hydrogenuhličitanu alkalického kovu s oxidem siřičitým a oxidy dusíku v plynu. Obecně se doporučuje používat prášek, jehož částice mají střední průměr nižší než 250 pm. Výhodná granulometrie odpovídá střednímu průměru částic nepřesahujícímu 200 pm, například v rozmezí 5 až 150 pm.
Při způsobu podle vynálezu může být hydrogenuhličitanem alkalického kovu například hydrogenuhličitan sodný, hydrogenuhličitan draselný, hydrogenuhličitan česný nebo jejich směsi. Výhodný je hydrogenuhličitan sodný.
Způsob podle vynálezu vede k tvorbě pevného zbytku, obsahujícího dusitan alkalického kovu, dusičnan alkalického kovu a popřípadě síran alkalického kovu. Tento zbytek je možno snadno odstranit zpracováním plynu ve vhodném odprašovacím zařízení, které může například obsahovat elektrostatický filtr. V případě zpracování suchou cestou podle výše uvedeného postupu je možno použít filtr s filtračními tkaninami (rukávový filtr), jehož účinnost je optimální.
Způsob podle vynálezu je vhodný k čištění všech plynů, obsahujících oxidy dusíku NOX a oxid siřičitý. Nachází zajímavé použití při čištění spalin, pocházejících ze spalování domácích nebo městských odpadů, stejně jako při čištění spalin, pocházejících ze spalování simých paliv fosilního původu, jako je uhlí a deriváty ropy. Hodí se zvláště pro čištění spalin, pocházejících z tepelných elektráren.
Příklady provedení vynálezu
K objasnění vynálezu slouží následující příklady. Vztahují se výslovně k připojeným výkresům.
Obr. 1, 2 a 3 představují tři diagramy reprezentující složení plynu, obsahujícího oxidy dusíku (NOX) a oxid siřičitý.
Obr. 4 a 5 představují dva diagramy, znázorňující vliv koncentrace kyslíku, resp. oxidu siřičitého na stupeň čištění plynu od oxidu dusnatého.
První série příkladů
Dále uvedené příklady 1 a 3 jsou podle vynálezu a týkají se zpracování plynu, obsahujícího argon, oxid dusnatý a oxid siřičitý, hydrogenuhličitanem alkalického kovu.
Příklad 1
Byl připraven syntetický plyn, tvořený v podstatě argonem, oxidem dusnatým, oxidem siřičitým a kyslíkem, o tomto objemovém složení:
-4CZ 285444 B6
NO
SO2
O2
412 μΐ/l plynu
675 μΐ/ΐ plynu
22.940 μΐ/ΐ plynu
Dále bylo připraveno lože 6 g částic hydrogenuhličitanu sodného, spočívající na horizontální mříži. Pro lože byly použity částice hydrogenuhličitanu sodného se středním průměrem kolem 100 pm. Plyn byl podroben rovnoměrnému vzestupnému pohybu skrze lože s rychlostí řízenou k fluidizaci lože.
Teplota v loži byla postupně zvýšena z 300 K na 700 K.
Výsledky pokusu jsou zaznamenány na diagramu na obr. 1, jehož osa úseček představuje teplotu plynu na vstupu do lože (vyjádřenou v Kelvinech), levá osa pořadnic představuje objemovou koncentraci každé ze složek NO, NO2 a N2O v plynu na výstupu z lože (tyto koncentrace jsou vyjádřeny v ppm nebo μΐ složky/1 plynu a v případě N2O je nutno je dělit 50) a pravá osa pořadnic představuje objemovou koncentraci kyslíku vplynu na výstupu z lože (vyjádřenou v ppm nebo μΐ kyslíku/1 plynu).
Je patrné, že k optimálnímu čištění plynu došlo při teplotách mezi asi 400 a 450 K. Při teplotě asi 420 K měl plyn na výstupu z lože toto přibližné složení:
NO 20 μΐ/ΐ
no2 70 μΐ/ΐ
n2o 2 μΐ/l
o2 21.500 μΐ/l
Příklad 2
Pokus podle příkladu 1 byl opakován tentokrát s použitím lože hydrogenuhličitanu draselného. Plyn, přiváděný do lože, byl tvořen směsí argonu, oxidu dusnatého, oxidu siřičitého a kyslíku a měl složení:
NO
SO2
O2
415 μΐ/ΐ plynu
675 μΐ/ΐ plynu
22.907 μΐ/ΐ plynu
Teplota v loži byla postupně zvýšena z 300 K na 800 K.
Výsledky pokusu jsou zaznamenány na diagramu na obr. 2, jehož osa úseček představuje teplotu plynu na vstupu do lože (vyjádřenou v Kelvinech), levá osa pořadnic představuje objemovou koncentraci každé ze složek NO, NO2 a N2O v plynu na výstupu z lože (tyto koncentrace jsou vyjádřeny v ppm nebo μΐ složky/1 plynu a v případě N2O je nutno je dělit 20) a pravá osa pořadnic představuje objemovou koncentraci kyslíku v plynu na výstupu z lože (vyjádřenou v ppm nebo μΐ kyslíku/1 plynu).
Je patrné, že k optimálnímu čištění plynu došlo při teplotách mezi asi 400 a 500 K.
-5CZ 285444 B6
Příklad 3
Pokus podle příkladu 1 byl opakován tentokrát s použitím lože hydrogenuhličitanu česného. Plyn, přiváděný do lože, byl tvořen směsí argonu, oxidu dusnatého, oxidu siřičitého a kyslíku a měl složení:
NO 410
SO2 675
O2 22.871 μΐ/ΐ plynu μΐ/ΐ plynu μΐ/ΐ plynu
Teplota v loži byla postupně zvýšena z 300 K na 700 K.
Výsledky pokusu jsou zaznamenány na diagramu na obr. 3, jehož osa úseček představuje teplotu plynu na vstupu do lože (vyjádřenou v Kelvinech), levá osa pořadnic představuje objemovou koncentraci každé ze složek NO, NO2 a N2O v plynu na výstupu z lože (tyto koncentrace jsou vyjádřeny v ppm nebo μΐ složky/1 plynu a v případě N2O je nutno je dělit 50) a pravá osa pořadnic představuje objemovou koncentraci kyslíku v plynu na výstupu z lože (vyjádřenou v ppm nebo μΐ kyslíku/l plynu).
Je patrné, že k optimálnímu čištění plynu došlo při teplotách mezi asi 450 a 500 K. Při teplotě asi 425 K měl plyn na výstupu z lože toto přibližné složení:
NO 150 μΐ/ΐ
no2 50 μΐ/ΐ
n2o 3 μ1/1
o2 21.700 μΐ/l
Druhá série příkladů
Příklady 4 a 5 slouží k demonstraci vlivu koncentrace kyslíku, resp. oxidu siřičitého v čištěném plynu.
Příklad 4
Byl opakován pokus podle příkladu 1 se syntetickým plynem, tvořeným v podstatě argonem, oxidem dusnatým (410 μΐ/ΐ) oxidem siřičitým (675 μΐ/ΐ) a různými koncentracemi kyslíku.
Byly provedeny čtyři pokusy se čtyřmi různými objemovými koncentracemi kyslíku. V každém pokusu se plyn nechal procházet fluidním ložem 6 g hydrogenuhličitanu sodného jako v případě příkladu 1 a byl měřen stupeň odstranění oxidů dusíku NOX z plynu. Získané výsledky jsou znázorněny na obr. 4, kde osa úseček představuje objemovou koncentraci (v %) kyslíku v plynu na vstupu do lože a osa pořadnic vyjadřuje objemový zlomek oxidů dusíku (NOX), odstraněný z plynu na konci pokusu. Diagram ukazuje, že čištění plynu od oxidů dusíku je optimální poté, co objemová koncentrace kyslíku v plynu překročí asi 0,2 %. Koncentrace 0,3 až 0,4 jsou tedy pro dostatečné čištění vyhovující. Je pak možno konstatovat, že se dosáhne dobrého vyčištění plynu od oxidů dusíku již při molámích poměrech O2/NO asi 7.
-6CZ 285444 B6
Příklad 5
Byl opakován pokus podle příkladu 1 se syntetickým plynem, tvořeným v podstatě argonem, oxidem dusnatým (410 μΐ/ΐ), kyslíkem a oxidem siřičitým a byl měněn obsah oxidu siřičitého za udržování objemové koncentrace kyslíku v plynu kolem 2,3 %.
Bylo provedeno pět pokusů s pěti různými objemovými koncentracemi oxidu siřičitého. V každém pokusu se plyn nechal procházet fluidním ložem 6 g hydrogenuhličitanu sodného jako v případě příkladu 1 a byl měřen stupeň odstranění oxidů dusíku (NOX) z plynu. Získané výsledky jsou znázorněny v diagramu na obr. 5, kde osa úseček představuje objemovou koncentraci (v ppm) oxidu siřičitého vplynu na vstupu do lože a osa pořadnic vyjadřuje objemový zlomek oxidů dusíku, odstraněný z plynu na konci pokusu. Diagram ukazuje, že čištění plynu od oxidů dusíku vzrůstá s koncentrací oxidu siřičitého v plynu a blíží se k optimální konstantní hodnotě, je-li objemová koncentrace oxidu siřičitého v plynu alespoň rovná 600 ppm.

Claims (13)

1. Způsob čištění plynu, obsahujícího oxid dusnatý, oxid siřičitý a kyslík, od oxidu dusnatého působením hydrogenuhličitanu alkalického kovu, vyznačený tím, že se koncentrace kyslíku a oxidu siřičitého vplynu udržují na hodnotách odpovídajících molámímu poměru O2:NO alespoň rovnému 1 a molámímu poměru SO2:NO alespoň rovnému 0,2, přičemž se teplota plynu udržuje mezi 300 a 700 K.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se koncentrace kyslíku v plynu udržuje na hodnotě odpovídající molámímu poměru O2:NO alespoň rovnému 2.
3. Způsob podle nároku 2, vyznačený tím, že se koncentrace kyslíku v plynu udržuje na hodnotě odpovídající molámímu poměru O2:NO vyššímu než 5.
4. Způsob podle některého z nároků laž3, vyznačený tím, že se koncentrace oxidu siřičitého v plynu udržuje na hodnotě odpovídající molámímu poměru SO2:NO alespoň rovnému 0,5.
5. Způsob podle některého z nároků laž4, vyznačený tím, že se v plynu udržuje množství oxidu siřičitého na hodnotě, která je alespoň rovna teoretickému množství oxidu siřičitého nezbytnému k vytvoření reakcí s hydrogenuhličitanem alkalického kovu disiřičitanu alkalického kovu v množství nezbytném pro reakci s oxidem dusnatým a oxidem dusičitým, které jsou přítomné v plynu.
6. Způsob podle nároku 5, vyznačený tím, že se koncentrace oxidu siřičitého v plynu udržuje na hodnotě odpovídající molámímu poměru SO2:NO rovnému 1 až 2.
7. Způsob podle některého z nároků laž6, vyznačený tím, že se koncentrace kyslíku v plynu udržuje na hodnotě alespoň rovné 0,06 % objemu a objemová koncentrace oxidu siřičitého se udržuje na hodnotě alespoň rovné 100 ppm.
8. Způsob podle nároku 7, vyznačený tím, že se koncentrace kyslíku vplynu udržuje na hodnotě alespoň rovné 0,25 % objemu a objemová koncentrace oxidu siřičitého se udržuje na hodnotě alespoň rovné 500 ppm.
-7CZ 285444 B6
9. Způsob podle některého z nároků laž8, vyznačený tím, že se použije více než 0,5 molů hydrogenuhličitanu alkalického kovu na mol oxidu dusnatého přítomného v plynu.
10. Způsob podle nároku 9, vyznačený tím, že se použije 0,8 až 5 molu hydrogenuhličitanu alkalického kovu na mol oxidu dusíku přítomného v plynu.
11. Způsob podle některého z nároků lažlO, vyznačený tím, že se provádí při teplotě 400 až 500 K.
12. Způsob podle některého z nároků lažll, vyznačený tím, že se provádí suchou cestou.
13. Způsob podle některého z nároků lažl2, vyznačený tím, že se jako hydrogenuhličitan alkalického kovu použije hydrogenuhličitan sodný.
CZ94750A 1991-09-30 1992-09-18 Způsob čištění plynu obsahujícího oxid dusnatý a oxid siřičitý CZ285444B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9112097A FR2681795B1 (fr) 1991-09-30 1991-09-30 Procede pour epurer un gaz contenant de l'oxyde nitrique et du dioxyde de soufre.
PCT/EP1992/002172 WO1993006915A1 (fr) 1991-09-30 1992-09-18 Procede pour epurer un gaz contenant de l'oxyde nitrique et du dioxyde de soufre

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ75094A3 CZ75094A3 (en) 1994-12-15
CZ285444B6 true CZ285444B6 (cs) 1999-08-11

Family

ID=9417494

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ94750A CZ285444B6 (cs) 1991-09-30 1992-09-18 Způsob čištění plynu obsahujícího oxid dusnatý a oxid siřičitý

Country Status (21)

Country Link
US (1) US5540902A (cs)
EP (1) EP0606268B1 (cs)
JP (1) JPH06510944A (cs)
KR (1) KR100236882B1 (cs)
AR (1) AR247112A1 (cs)
AT (1) ATE146696T1 (cs)
AU (1) AU665781B2 (cs)
BR (1) BR9206567A (cs)
CA (1) CA2119639C (cs)
CZ (1) CZ285444B6 (cs)
DE (1) DE69216246T2 (cs)
DK (1) DK0606268T3 (cs)
ES (1) ES2097923T3 (cs)
FI (1) FI112040B (cs)
FR (1) FR2681795B1 (cs)
GR (1) GR3022925T3 (cs)
HU (1) HU213844B (cs)
NO (1) NO301966B1 (cs)
PL (1) PL170298B1 (cs)
RU (1) RU2076772C1 (cs)
WO (1) WO1993006915A1 (cs)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2724328B1 (fr) * 1994-09-09 1997-01-10 Solvay Composition reactive et procede pour l'epuration d'un gaz contenant de l'oxyde nitrique
US7531154B2 (en) 2005-08-18 2009-05-12 Solvay Chemicals Method of removing sulfur dioxide from a flue gas stream
AT502375B1 (de) * 2006-02-28 2007-03-15 Voest Alpine Ind Anlagen Verfahren zur behandlung von abgas aus sinter- und pelletanlagen
FR2934790B1 (fr) * 2008-08-08 2011-11-18 Lab Sa Procede et installation d'epuration de fumees de combustion contenant des oxydes d'azote
WO2012164072A1 (en) 2011-06-01 2012-12-06 Solvay Chemicals, Inc. Sodium bicarbonate product with excellent flowability and its method of manufacture
US20150314155A1 (en) 2012-12-05 2015-11-05 Solvay Sa Treatment of Sodic Fly Ash for Reducing the Leachability of Selenium Contained Herein
TW201614052A (en) 2014-06-04 2016-04-16 Solvay Stabilization of sodic fly ash of type F using calcium-based material
TW201609222A (zh) 2014-06-04 2016-03-16 首威公司 使用水溶性矽酸鹽源和含有鈣和/或鎂的材料穩定含鈉粉煤灰
US10766782B2 (en) 2015-09-23 2020-09-08 Solvay Sa Production of crystalline sodium bicarbonate

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH462359A (de) * 1966-06-29 1968-09-15 Bbc Brown Boveri & Cie Verfahren zum Betrieb eines thermischen Kraftwerkes
DK450781A (da) * 1981-10-12 1983-04-13 Niro Atomizer As Fremgangsmaade til fjernelse af nitrogenoxider og svovloxider fra spildgasser
AT382089B (de) * 1985-04-05 1987-01-12 Waagner Biro Ag Verfahren und einrichtung zur reinigung von mit staeuben und schadgasen verunreinigten abgasen
US4783325A (en) * 1985-05-14 1988-11-08 Jones Dale G Process and apparatus for removing oxides of nitrogen and sulfur from combustion gases
EP0301272A3 (de) * 1987-07-29 1990-12-05 Waagner-Biro Aktiengesellschaft Verfahren und Vorrichtung zur Abgas- oder Abluftreinigung
US5002741A (en) * 1989-11-16 1991-03-26 Natec Resources Inc. Method for SOX /NOX pollution control
US5165902A (en) * 1991-07-31 1992-11-24 Research Cottrell, Inc. Method and apparatus for reducing nitrogen dioxide emissions in a dry sodium scrubbing process using humidification

Also Published As

Publication number Publication date
AU2563592A (en) 1993-05-03
FR2681795B1 (fr) 1993-11-19
WO1993006915A1 (fr) 1993-04-15
FI941454A0 (fi) 1994-03-29
US5540902A (en) 1996-07-30
DE69216246T2 (de) 1997-07-10
HUT67831A (en) 1995-05-29
HU9400896D0 (en) 1994-06-28
EP0606268B1 (fr) 1996-12-27
AR247112A1 (es) 1994-11-30
RU2076772C1 (ru) 1997-04-10
HU213844B (en) 1997-11-28
CA2119639C (fr) 2002-04-16
ES2097923T3 (es) 1997-04-16
EP0606268A1 (fr) 1994-07-20
DK0606268T3 (da) 1997-06-16
FI941454A (fi) 1994-03-29
JPH06510944A (ja) 1994-12-08
KR100236882B1 (ko) 2000-01-15
ATE146696T1 (de) 1997-01-15
NO301966B1 (no) 1998-01-05
DE69216246D1 (de) 1997-02-06
PL170298B1 (pl) 1996-11-29
GR3022925T3 (en) 1997-06-30
FI112040B (fi) 2003-10-31
CZ75094A3 (en) 1994-12-15
CA2119639A1 (fr) 1993-04-15
AU665781B2 (en) 1996-01-18
NO941156D0 (no) 1994-03-29
BR9206567A (pt) 1995-10-17
NO941156L (no) 1994-03-29
FR2681795A1 (fr) 1993-04-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8012438B2 (en) Wet scrubber additive for simultaneous removal of oxides and metals from a gas
US20030206843A1 (en) Methods and compositions to sequester combustion-gas mercury in fly ash and concrete
US8277545B2 (en) Method of reducing an amount of mercury in a flue gas
CN102883794A (zh) 控制从烧煤的热工艺释放汞的方法和系统
US5002741A (en) Method for SOX /NOX pollution control
US4416748A (en) Process for reduction of the content of SO2 and/or NOx in flue gas
US4908194A (en) Method for baghouse brown plume pollution control
US4954324A (en) Method of baghouse brown plume pollution control
US20050075236A1 (en) Mercury removal from activated carbon and/or fly ash
CZ285444B6 (cs) Způsob čištění plynu obsahujícího oxid dusnatý a oxid siřičitý
CZ74994A3 (en) Purification process of nitrogen(ii) oxide-containing gas
US5935539A (en) Reactive composition and method for the purification of a nitric oxide containing gas
US5348716A (en) Process for purifying a gas containing nitric oxide
Tamm et al. Transformations of sulfur compounds in oil shale ash suspension
WO1994008892A1 (en) Ash ammonia stripping
CZ297608B6 (cs) Zpusob odstranování kyselých skodlivin z odplynu
Hooper et al. Method for SO X/NO X pollution control
MXPA97001736A (en) Reactive composition and procedure for the depuration of a gas containing oxide nitr
Harkness et al. Combined NO sub x/SO sub 2 control technology

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20090918