Oblast techniky
Vynález se týká kloubového spoje pro dvoudílné rameno kružidla, přičemž v oblasti dělicí roviny má jedna jeho část na čelní straně dvě vnější patky, které vymezují v pravém úhlu vzhledem k ose kloubu upravenou drážku, zatímco druhá jeho část má na čelní straně upravenou, centrálně uloženou a do uvedené drážky zasahující patku, s tím, že každá z patek je opatřena průchozím otvorem, který společně s průchozími otvory obou ostatních patek tvoří uložení pro upínací element, představující osu kloubu, a nejméně jedna část je vytvořena z plastické hmoty.
Dosavadní stav techniky
U těchto známých kloubových spojů může být dělicí rovina upravena šikmo nebo v pravém úhlu k podélné ose ramena kružidla. V této oblasti se vytvářejí u kovových ramen kružidla ostré hrany a špičky, které ve vykývnuté poloze obou částí ramena přečnívají a mohou být příčinou zranění. Mimoto musejí být navzájem přivrácené plochy dělicí roviny velmi přesně opracovány, aby ve vykývnuté poloze obou částí ramena nemohla vzniknout žádná štěrbina v dělicí rovině a aby se bezpečně zachovala přímost ramena kružidla. Nebezpečí zranění, které je dáno ostrými hranami a špičkami, lze při používání kružidla zmenšit tím, že se obě části ramena kružidla vytvoří z plastické hmoty, což umožňuje také snížit výrobní náklady. Taková volba plastické hmoty však způsobuje podstatnou nestabilitu kloubového spoje, zejména na štěrbině obou vnějších patek, což má za následek možnost propružování ramen kružidla a nepřesnost při zhotovování výkresů.
Podstata vynálezu
Vynález si klade za úkol vytvořit kloubový spoj v úvodu popsaného typu, který by byl zbaven uvedených nedostatků, avšak nejméně z části by umožňoval použití plastické hmoty, protože tento materiál je ekonomicky výhodný.
Vytčený úkol se řeší kloubovým spojem podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že jednak je z plastické hmoty vytvořena ta část, která má obě vnější patky, jednak je drážka mezi oběma vnějšími patkami uzavřena na jedné straně stěnou, a jednak jsou ktéto stěně přivrácená rohová oblast patky jedné částí a od této stěny odvrácená rohová oblast obou patek druhé části odebrány.
První význak vytváří možnost výhodně využít pružnost plastické hmoty pro řádné uložení obou částí v kloubovém spoji, případně zabezpečit takové uložení i tehdy, pokud není lícování patek vzhledem na v nich uloženou drážku tak přesné, jako u kloubového spoje, vytvořeného z kovových částí. Druhý význak vytváří stabilizaci obou z plastické hmoty sestávajících vnějších patek kloubového spoje a vylučuje možnost nepřesnosti výkresů, která již byla zmíněna ve spojení s používáním plastické hmoty jako materiálu pro ramena kružidla. Konečně třetí význak vytváří předpoklad pro volnou vykývnutelnost obou částí bez omezení stěnou, která na jedné straně uzavírá drážku.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu jsou obě patky první části upnutelné prostřednictvím upínacího elementu, vytvořeného jako šroub se samořezným závitem. Toto konstrukčně zvláště elegantní řešení je možné teprve vytvořením té části, která je opatřena oběma vnějšími patkami, z plastické hmoty. Tím se uspoří výroba předem zhotovovaného závitu. Mimoto toto uspořádání umožňuje při využití pružnosti plastického materiálu vyrovnání tolerancí, které vznikají u do sebe navzájem zasahujících částí kloubu, to znamená, že se dosáhne uložení jedné patky v drážce, tvořené oběma vnějšími patkami, bez viklání.
- 1 CZ 284141 B6
Ukázalo se jako účelné, aby z plastické hmoty vytvořená část představovala spodní část ramena kružidla. Spodní část ramena kružidla slouží pro uložení špičky, jehly nebo zvláštních vložek s příslušnými upínacími prostředky, což vyžaduje zvláštní členění, případně konstrukci této oblasti, což je možné nejjednodušeji uskutečnit prostřednictvím lití vstřikováním.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu je stěna přiřazena k té straně drážky, která je protilehlá ke směru výkyvu. Pokud má být tedy spodní část ramena kružidla vykývnutelná směrem dovnitř, což je normální případ, bude stěna upravena na vnější straně ramena kružidla, zatímco tehdy, pokud má být spodní část ramena kružidla vykývnutelná směrem ven, bude stěna uspořádána na vnitřní straně drážky.
Z hlediska odebrání rohových oblastí tří patek se doporučuje upravit úkos nebo zaoblení, přičemž je výhodné, vytvoří-li se ta část, která má jednu patku, z kovu.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález je v dalším popisu podrobněji vysvětlen na příkladu provedení ve spojení s výkresovou částí.
Na obr. 1 je schematicky znázorněn kloubový spoj podle vynálezu v bokorysu a v rozloženém stavu. Na obr. 2 je znázorněn další bokorys, pootočený o 90°. Na obr. la a na obr. 2a je znázorněn vždy jeden půdorys spodní části kloubového spoje.
Příklad provedení vynálezu
Na obr. 1 a na obr. 2 je znázorněno rameno 1 kružidla, které má v postatě čtvercový průřez a které sestává z horní části la a spodní části lb, které jsou navzájem spojeny prostřednictvím kloubu 2. U znázorněného příkladu provedení je horní část la vyrobena z kovu a spodní část lb z plastické hmoty jako vstřikovacím litím zhotovený odlitek.
Horní část la má ve své horní oblasti rozšíření 3 s průchozím otvorem 4 pro vytvoření hlavového kloubu kružidla, zatímco na její spodní straně, to je na spodní čelní straně 5, vyčnívá patka 6 s průchozím otvorem 7. Tloušťka patky 6 má hodnotu zhruba jedné třetiny délky strany průřezu ramena 1 kružidla. Zaujímá střední třetinu spodní čelní strany 5 a je upravena v rovině výkyvu ramena 1 kružidla. Navenek směřující plochy horní části la a patky 6, to znamená podle obr. 1 směrem vlevo, jsou navzájem přesazené, a to tak, že patka 6 má osazení 8. Rohová oblast 9, směřující ven a dolů, a upravená na patce 6, je opatřena zaoblením 10.
Spodní část lb má ve své spodní oblasti tyčku nebo jehlu 11, která je upevněna prostřednictvím utahovacího šroubu 12. Ve své horní oblasti má dvě vnější patky 13a, 13b s průchozími otvory 14a. 14b, které mezi sebou vymezují drážku 1.5. Vnější patky 13a, 13b a drážka 15 jsou upraveny, stejně tak jako patka 6, v rovině výkyvu ramena 1 kružidla. Také jejich tloušťka a šířka drážky 15 mají vždy zhruba jednu třetinu délky strany průřezu ramena 1 kružidla. Upínací element 16 je tvořen šroubem se samořezným závitem, který se zavádí do průchozích otvorů 14a, 14b a přitom v jejich stěnách vytváří závit.
Na ven směřující straně spodní části lb, to znamená podle obr. 1 vlevo, je drážka 15 uzavřena stěnou 17, která společně s oběma vnějšími patkami 13a, 13b vytváří drážku 15 pro uložení patky
5. Tloušťka stěny 17 odpovídá šířce osazení 8, čímž se spolehlivě dosáhne přesného polohování patky 6 v drážce 15 a vzájemného lícování průchozích otvorů 14a, 7, 14b. Rohová oblast 18, která na dovnitř a vzhůru směřujících plochách vnějších patek 13a, 13b, je opatřena zaoblením 19.
Šipkou je označen směr x výkyvu spodní části lb.
PATENTOVÉ NÁROKY