CZ284128B6 - Spojovací sestava zátkové tyče pro metarulgickou nádobu a způsob výroby této sestavy - Google Patents

Spojovací sestava zátkové tyče pro metarulgickou nádobu a způsob výroby této sestavy Download PDF

Info

Publication number
CZ284128B6
CZ284128B6 CZ96108A CZ10896A CZ284128B6 CZ 284128 B6 CZ284128 B6 CZ 284128B6 CZ 96108 A CZ96108 A CZ 96108A CZ 10896 A CZ10896 A CZ 10896A CZ 284128 B6 CZ284128 B6 CZ 284128B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
stopper rod
assembly according
sleeve
pressed
rod
Prior art date
Application number
CZ96108A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ10896A3 (en
Inventor
Burkhard Labod
Original Assignee
Burkhard Labod
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Burkhard Labod filed Critical Burkhard Labod
Publication of CZ10896A3 publication Critical patent/CZ10896A3/cs
Publication of CZ284128B6 publication Critical patent/CZ284128B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D41/00Casting melt-holding vessels, e.g. ladles, tundishes, cups or the like
    • B22D41/14Closures
    • B22D41/16Closures stopper-rod type, i.e. a stopper-rod being positioned downwardly through the vessel and the metal therein, for selective registry with the pouring opening
    • B22D41/18Stopper-rods therefor

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)
  • Furnace Charging Or Discharging (AREA)

Abstract

Spojovací sestava (100) obsahuje nosník (10), na jehož jednom konci působí zdvihací zařízení a který svým druhým koncem zasahuje do vnitřního podélného vybrání (8) zátkové tyče (2). Zátková tyč (2) má podélné vybrání (8), bočně zvětšený vestavný prostor (17), jehož směrem dolů navazující boční stěny zakřiveně nebo kuželovitě přecházejí do podélného vybrání (8). Nosník (10) obsahuje alespoň jeden závěrný člen (14, 24), který je přemístitelný pomocnou montážní tyčí (36) způsobilou k zavedení do podélného vybrání (8), takže vyčnívá z průřezu nosníku (10) do vestavného prostoru (17). K uvolnění spojení se po uvolnění matky (7), která je opřena o čelní stranu (11) zátková tyč (2) pouze na nosníku (10) přemístí dále nahoru, čímž jsou závěrné členy (14, 24) samočinně přemístěny zpět do průřezu nosníku (10) a zátková tyč (2) může být stažena dolů od nosníku (10). Je tedy možné vestavný prostor (17) vestavět ve vícenásobně použitelná tlačná pouzdra (29), která se při isostatickém lisování keramŕ

Description

Spojovací sestava dlouhé zátkové tyče pro metalurgickou nádobu a způsob výroby této sestavy
Oblast techniky
Vynález se týká spojovací sestavy dlouhé zátkové tyče ze žáruvzdorného materiálu pro metalurgickou nádobu se zdvihacím zařízením pro zátkovou tyč, s nosníkem, na jehož jednom konci zdvihací zařízení působí a který zasahuje druhým koncem do vnitřního vybrání zátkové tyče z její horní čelní strany, a se zařízením pro uvolnitelné zakotvení nosníku v zátkové tyči. Vynález se dál týká způsobu výroby spojovací sestavy definované výše.
Dosavadní stav techniky
Použití žárovzdomých zátkových tyčí k řízení toku kovové taveniny z pánve nebo z mezipánve do kokily je dávno známé. Zátková tyč se k tomu pohybuje zdvihacím zařízením, hraničícím s vnější stěnou mezipánve, ve směru své podélné osy, čímž se vylévací otvor, uspořádaný ve dnu mezipánve, do kterého zátková tyč zasahuje při spuštěném stavu a dokonale těsní, více či méně otevře. Tok kovové taveniny je tím řiditelný. Toto řízení je sice principielně velmi jednoduché, mezní podmínky, panující při zpracování oceli, však kladou mezní požadavky na materiály a na technické provedení zátkové tyče. Tak musí například zátková tyč po řadu hodin odolávat působení kovové taveniny. Zátková tyč musí také mít schopnost odolávat silným kolísáním na ni působící teploty a bočně zasahujícím silám, vyvolávaným vztlakem kovové taveniny, které vyvíjejí na zátkovou tyč silný ohybový moment. Lom zátkové tyče vede k tomu, že výtok nemůže být znovu uzavřen, což má za následek nekontrolovatelný výtok taveniny. Představuje tedy vysoké nebezpečí.
U známé dřívější formy provedení (viz Karl-Emst Mayer: Stahleisen-Schriften, sešit 3, „Was der Siemens-Martin-Stahlwerker von sainer Arbeit Wissen muss“, 2. Vydání, Nakladatelství Stahleisen MbH, Důsseldorf, 1963) sestává zátková tyč z ocelové tyče, na jednom konci opatřené závitem, na který je našroubována vlastní, při pozdějším použití do vypouštěcího otvoru mezipánve zasahující keramická zátka. Nad zátkou je několik, na svých čelních stranách přes drážku a pero do sebe zasahujících a ocelovou tyč úplně obklopujících keramických zátkových trubek, nasunutých ze strany protilehlé zátce, takže při mezipánvi naplněné ocelovou taveninou a úplně spuštěné zátkové tyči část zátkové tyče, obklopená zátkovými trubkami, vyčnívá určitou délkou z taveniny. Homím koncem ocelové tyče je zátková tyč uložena ve zdvihacím zařízení. Protože by přímý styk taveniny s ocelovou tyčí vedl k jejímu okamžitému roztavení, musí se při této z více dílů sestavené zátkové tyči (zátka, zátkové trubky) zvláště dbát na to, aby spoje mezi jednotlivými díly byly těsné proti vnikání ocelové taveniny. Spojovací místa se proto dodatečně zatmělí. Připravené zátkové tyče se před jejich použitím usuší v sušicí peci při teplotě asi 100 °C po dobu asi dva dny.
Při této dřívější formě provedení je nevýhodné, že příprava zátkových tyčí vyžaduje poměrně vysokou spotřebu materiálu a práce. Ocelové tyče také mají následkem teplotních gradientů a kolísání teploty při lití sklon k protažení, což snadno vede k lomu opláštění a tím i k rozrušení zátkové tyče. Tyto nevýhody a poznatek, že zavedením inertních plynů - například argonu - se do ocelové taveniny jednak dostávají nekovové nečistoty, jejich součinností s bublinami na hladinu taveniny a jednak se snižuje vyvíjení oxidu během procesu lití, vedly k vývoji keramických zátkových tyčí z jednoho kusu, kterými je současně možno zavádět inertní plyn do ocelové taveniny. Tyto zátkové tyče z jednoho kusu, téměř výlučně používané při současné výrobě oceli, mají centrální otvor, který neproniká jejich spodním koncem a mají spojovací otvory spojené z vnějšku s podélným vývrtem, které slouží k zavádění inertního plynu do ocelové taveniny.
- 1 CZ 284128 B6
Výroba takových zátkových tyčí se obvykle provádí isostatickým lisováním práškovitého keramického materiálu na surový výrobek, který se potom vypaluje, to je podrobí se tepelnému zpracování za účelem spékání.
Ke spojení zátkové tyče se zdvihacím zařízením a k připojení přívodního plynového potrubí slouží obvykle z oceli vyrobená jednodílná nosná tyč, která v určitém rozsahu vyčnívá dolů do zátkové tyče a s touto je pevně spojena. V nosné tyči je vytvořen plynový kanál, který je spojen jednak s podélným vývrtem zátkové tyče, jednak s připojovacím zařízením pro přívodní plynové potrubí. Velký význam při tom má skutečnost, že spojením mezi nosnou tyčí a zátkovou tyčí se žádný okolní vzduch nedostává do vnitřku zátkové tyče a tím i do ocelové taveniny, což by vedlo ke zvýšené oxidaci a tím i ke zhoršení jakosti oceli.
Technické provedení spojení mezi keramickou zátkovou tyčí a kovovou nosnou tyčí je problematické zejména pro vysoká tepelná a mechanická zatížení, působící na spojení.
Jsou známa různá zařízení k výrobě spojení mezi jednodílnou zátkovou tyčí a nosnou tyčí, která odpovídají významu zátkové tyče s ohledem na bezpečnost a jakost oceli.
U prvního, z výroby oceli známého zařízení, je spojení provedeno keramickou závitovou vložkou, přizpůsobenou nosné tyči, která je uzpůsobena pro zašroubování do závitu, vyrobeného isostatickým lisováním v horní oblasti zátkové tyče. U tohoto zařízení je nevýhodné, že v oblasti vsazeného závitu je značně zmenšena tlouštka stěny zátkové tyče, čímž tato může v této oblasti snadno prasknout. Kromě toho je výroba tohoto poměrně nákladná vlivem použití odděleně vyráběných keramických závitových vložek.
U druhého zařízení, známého z patentového spisu DE PS 40 40 189 Cl, je v oblasti, ve které je nosná tyč zasunuta do zátkové tyče, vytvořen příčný otvor, procházející oběma díly, do kterého je vsunut pro držení zátkové tyče kolík. U tohoto zařízení je výroba zátkové tyče i nosné tyče sice jednoduchá a seskupení lze snadno rozebrat, celkové namáhání, působící při zdvihání zátkové tyče, však působí na materiál obklopující příčný vývrt, čímž opět často vznikají lomy materiálu. Kromě toho je ztížena výroba plynotěsného spojení.
U třetího zařízení, rovněž známého z výroby oceli, je vyroben isostatickým lisováním v horním konci zátkové tyče závitem opatřený otvor, do kterého je zašroubována nosná tyč prostřednictvím závitu, vytvořeného na jejím spodním konci. S tímto zařízením je sice principiálně možné vytvořit plynotěsné spojení mezi zátkou a nosnou tyčí, rozdílné součinitele tepelného roztažení keramického materiálu a oceli však vedou k vyvíjení napětí v závitu, což může, zejména při vyšších teplotách, vést k lomu zátkové tyče.
Další vývoj uvedených forem provedení představuje zařízení, popsané v patentovém spise EP 0 358 535 A 2. V tomto zařízení je v horní oblasti podélného vývrtu isostaticky vlisováno kovové pouzdro, opatřené závitem, kteté je na vnější straně v záběru přes střídavě uspořádané oběžné drážky a oběžné můstky s keramickým materiálem zátkové tyče. Nad pouzdrem, opatřeným závitem, je v zátkové tyči zvětšením průměru podélného vývrtu vytvořena prstenovitá těsnicí plocha. S horní strany je do pouzdra, opatřeného závitem, zašroubována nosná tyč, opatřená odpovídajícím závitem, tak daleko, že se nad závitem uspořádaný těsnicí člen opře o těsnicí plochu prstenovitého těsnicího sedla. Nad těsnicím členem je podle EP 0 358 535 A 2 vytvořen na nosné tyči vnější závit, aby zátka byla přídržnou deskou a našroubovanou matkou zajištěna. U tohoto provedení je nevýhodné, že kovové pouzdro, opatřené závitem, se při vypalování může snadno rozštěpit, takže zašroubování nosné tyče může být ztíženo. Kromě toho může, zejména při vyšších teplotách, proti přitlačovacímu tlaku těsnicího členu nosné trubky na prstenovitou těsnicí plochu zátkové tyče působící utažení protimatky vést následkem rozdílných součinitelů tepelného roztahování materiálů k odklonu obou těsnicích ploch od sebe. I toto zařízení je výrobně poměrně nákladné. Zejména těsnicí člen, vytvořený na nosné tyči, a závit
- 2 CZ 284128 B6 nutný pro našroubování protimatky vyžaduje výrobu nosné tyče obráběním z předvýrobku, který má přinejmenším průměr těsnicího členu. Ztráta materiálu, způsobená při obrábění, je asi 50%. To činí tudíž značnou nákladovou položku, neboť životnost nosné tyče, zejména při rychlém vzniku opálu ve spodní oblasti, vystavené nejsilnějšímu působení teploty, je poměrně krátká.
Tyto nevýhody se snaží vyřešit nezveřejněné zařízení, náležící k dosavadnímu stavu techniky tím, že nosná tyč je rozdělena na spodní část, večnívající do zátkové tyče, a na horní část, připojitelnou ke zdvihacímu mechanismu. Přes rychlé spojkové zařízení, kterým jsou obě části nosné tyče pevně a plynotěsně spolu spojitelné, je možné spojené zátkové tyče včetně spodního dílu nosné tyče při tomto uspořádání snadno vyměnit. Spodní díl nosné tyče, mající na svém do zátkové tyče večnívajícím konci záběrový prostředek pro záběr s materiálem zátkové tyče, se isostaticky vylisuje spolu se zátkovou tyčí a potom se vypálí, takže oba díly jsou následně spolu nerozebratelně spojeny. Ačkoliv následkem tohoto opatření je spodní díl zátkové tyče použitelný pouze jednou, může při tomto uspořádání ve srovnání s dříve popisovanými formami provedení být uspořen materiál, protože zejména spodní díl nosné tyče je vystaven vysokým tepelným zátěžím, a proto je již po krátkém provozu opálen. Kdyby u dřívějších forem provedení po dosažení určitého stupně opálu v dolní oblastí nosné tyče musela být celá nosná tyč vyměněna, zůstane rozdělením na dva kusy horní výrobně nákladnější díl podstatně déle použitelný.
Nevýhodné u tohoto provedení však je, že po společném lisování spodního dílu, večnívajícího do zátkové tyče, a zátkové tyče v jejím délkovém vybrání není možné následně zavádět žádné prostředky, které by byly způsobilé omezit zpětný ráz při ponoření studené zátkové tyče do kovové taveniny, popřípadě při plnění mezipánve, opatřené zátkovou tyčí, vzniklý náhlým, tepelně indukovaným roztažením plynů. V praxi se pro tento účel osvědčily porézní keramické vložky, které se vloží do podélného vybrání hotové zátkové tyče a vyplňují alespoň část jejího vnitřního objemu. Těmito vložkami se také zamezí, při náhlém smrštění plynu, který se nachází ve vnitřním objemu, které může nastat například při částečném vytažení zátkové tyče z mezipánve za účelem uvolnění výtokového otvoru částečným ochlazením zátkové tyče, nasávání kovové taveniny do vnitřního objemu zátkové tyče.
Úkolem předloženého vynálezu je dále vyvinout spojovací sestavu zátkové tyče pro metalurgickou nádobu tak, aby jednak uzavřená zátková tyč mohla být obsluhujícím personálem malým počtem ručních zásahů vyměněna za novou, jednak aby provedení zátkové tyče umožnilo po vypálení vložky, jejichž působení bylo popsáno, vložit do podélného vybrání zátkové tyče za účelem omezení účinků, vyvolaných změnami objemu plynů, novou vložku.
Podstata vynálezu
Vynález řeší úkol tím, že vytváří spojovací sestavu dlouhé zátkové tyče ze žáruvzdorného materiálu pro metalurgickou nádobu, opatřená zdvihacím zařízením pro zátkovou tyč; nosníkem, na jehož jednom konci zdvihací zařízení působí a který zasahuje druhým koncem do vnitřního vybrání zátkové tyče z její horní čelní strany; a zařízením pro uvolnitelné zakotvení nosníku v zátkové tyči, jejíž podstata spočívá v tom, že zátková tyč obklopuje vestavný prostor, bočně rozšiřující podélné vybrání, jehož horní omezovači plocha probíhá kolmo k podélné ose zátkové tyče a jehož směrem dolů navazující boční stěny přecházejí zakřiveně nebo kuželovité do podélného vybrání; že nosník má alespoň jeden příčný otvor, ve kterém je kolmo k podélné ose nosníku uložen závěrný člen přestavitelný tak, že volitelně zůstává celý v průřezu nosníku nebo z něho vyčnívá a zachycuje horní omezovači plochu; a že zahrnuje uvolnitelný doraz nosníku, opřený o horní čelní stranu zátkové tyče. Tímto opatřením podle předloženého vynálezu se může montáž zátkové tyče na nosníku jednoduše provést tak, že nosník s předem nasazeným dorazem se vsune do podélného vybrání zátkové tyče a závěrný člen, který je uložen v příčném otvoru, souvisejícím s vnitřním objemem nosníku, se vhodným prostředkem přemístí tak, že zachytí horní omezovači plochu vestaveného prostoru, vytvořeného v zátkové tyči. Tím, že boční stěny
- j CZ 284128 B6 vestaveného prostoru směrem dolů přecházejí zakřiveně nebo kuželovité do podélného vybrání, může být za účelem demontáže zátkové tyče závěrný člen přemístěn zpět do průřezu nosníku tím, že nosník po uvolnění dorazu se poněkud zasune do zátkové tyče. Po tomto přemístění může být zátková tyč z nosníku stažena směrem dolů.
Podle výhodného provedení předloženého vynálezu zátková tyč obklopuje s ní pevně spojené vtlačené pouzdro, jehož vnitřní objem tvoří vestavný prostor, jakož i nad vestavným prostorem část podélného vybrání. Tímto opatřením podle předloženého vynálezu se dosáhne výhodnějšího rozdělení přídržných sil působících na zátkovou tyč.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu vtlačené pouzdro sestává z rotačně souměrného soustruženého dílu. Tímto opatřením podle předloženého vynálezu se dosáhne jednoduché a levné výroby vtlačeného pouzdra.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu vtlačené pouzdro obklopuje alespoň jedna vnější kruhová drážka. Tímto opatřením podle předloženého vynálezu se dosáhne rozdělení přídržných sil na větší plochu materiálu zátkové tyče a tím možnosti snížení namáhání materiálu.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu je v alespoň jedné kruhové drážce vložen žáruvzdorný těsnicí kroužek. Tímto opatřením podle předloženého vynálezu se dosáhne zvláště dobrého těsnicího účinku mezi vtlačeným pouzdrem a zátkovou tyčí.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu má vtlačené pouzdro v oblasti tvořící část podélného vybrání, alespoň jednu kruhovou drážku, ve které je uložen žáruvzdorný těsnicí kroužek. Tímto opatřením podle předloženého vynálezu se dosáhne zlepšeného těsnicího účinku mezi vtlačeným pouzdrem a nosníkem.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu nosník má ve své spodní oblasti alespoň jednu vnější kruhovou drážku, která obsahuje těsnicí kroužek, spolupůsobící s boční stěnou podélného vybrání zátkové tyče. Toto opatření podle předloženého vynálezu představuje další alternativu pro dosažení zlepšeného těsnicího účinku.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu je horní omezovači plocha tvořena opěrným kroužkem, zalisovaným do zátkové tyče při její výrobě. Tímto opatřením podle předloženého vynálezu se jednoduše dosahuje příznivého rozdělení přídržných sil v těch případech, kdy není nutný vysoký těsnicí účinek mezi nosníkem a zátkovou tyčí.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu má horní omezovači plocha podřezání, spolupůsobící s výstupkem závěrného členu. Tímto opatřením podle předloženého vynálezu se dosahuje zamezení samovolného přemísťování závěrného členu montované zátkové tyče, například následkem vibrací.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu má nosník střední podélný vývrt. Toto opatření podle předloženého vynálezu je zvláště výhodné s ohledem na možnost připojení přívodu plynu a na montáž do zátkové tyče.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu příčný otvor sestává z radiálního vývrtu, který je uspořádán kolmo k podélné ose nosníku a je ve spojení sjeho podélným vývrtem.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu závěrný člen sestává z válcového čepu, jehož délka odpovídá polovině vnějšího průměru nosníku. V zasunutém stavu, tedy v poloze „nearetováno“ vyčnívá čep směrem k podélné ose nosníku do jeho podélného vývrtu.
-4CZ 284128 B6
Poloha čepu „aretováno“ může být s výhodou zvolena tak, že odpovídá přemístění čepu do polohy uzavřené s vnitřním obvodem podélného vývrtu. Zaj ištění čepu v poloze „aretováno“ se potom dosahuje jednoduše tím, že podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu je na spodním konci nosníku zúžení průřezu, zmenšující průměr podélného vývrtu.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu je vytvořeno zajišťovací pouzdro, uzpůsobené pro zavedení do podélného vývrtu nosníku, které se opírá o zúžení průřezu a zakrývá radiální vývrt.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu příčný otvor sestává z radiálního vývrtu, uspořádaného kolmo k podélné ose nosníku a spojeného s podélným vývrtem a majícího na vnější straně zahloubení.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu sestává závěrný člen z čepu, jehož ven směřující konec má tvar zapuštěné hlavy.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu se konec závěrného členu přivrácený vnitřnímu objemu nosníku zužuje do vrcholu.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu doraz sestává z matky, našroubované na vnější závit nosníku, rozprostírající se od horní čelní strany zátkové tyče směrem nahoru, přičemž tato matka je opřena o čelní stranu prostřednictvím tlačného kotouče. Tímto opatřením podle předloženého vynálezu se dosahuje toho, že jednak může být poloha dorazu individuálně přizpůsobována odchylkám polohy horní omezovači plochy vestavného prostoru a jednak je možné jednoduchým způsobem dosáhnout pevného zatažení zátkové tyče, nasazené na nosníku.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu je vtlačené pouzdro, popřípadě opěrný kroužek, vyroben z kovového materiálu.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu je vtlačené pouzdro, popřípadě opěrný kroužek, vyroben z ušlechtilé oceli. Toto opatření podle předloženého vynálezu umožňuje vícenásobné použití vtlačeného pouzdra, popřípadě opěrného kroužku.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu pro přemístění závěrného členu je opatřena pomocná montážní tyč, uzpůsobená pro zavádění do podélného vývrtu nosníku, jejíž zaváděcí konec se sbíhá do vrcholu a působí na stranu závěrného členu, přivrácenou podélnému vývrtu, a kterou tento může být vytlačen z průřezu nosníku.
Vynález dále navrhuje způsob výroby spojovací sestavy, definované výše, jehož podstata spočívá v tom, že vtlačené pouzdro, popřípadě opěrný kroužek, se při isostatickém lisování zátkové tyče současně do ní vlisuje a že zátková tyč se po isostatickém lisování vypaluje spolu s vtlačeným pouzdrem, popřípadě s opěrným kroužkem. Tímto opatřením podle předloženého vynálezu se dosáhne bezpečného, neuvolnitelného a v podstatě utěsněného usazení vtlačeného pouzdra, popřípadě opěrného kroužku, v zátkové tyči.
Podle výhodného provedení předloženého vynálezu se pod opěrný kroužek se při isostatickém lisování současně do zátkové tyče vlisuje distanční pouzdro, které sestává z materiálu odolného proti tlaku, jako je umělá hmota a které se při následujícím vypalování odpaří a/nebo spálí. Tímto opatřením podle předloženého vynálezu se výhodným způsobem vytvoří požadovaný vestavný prostor, uspořádaný pod opěrným kroužkem.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu se vtlačené pouzdro, popřípadě opěrný kroužek, před společným isostatickým lisováním se zátkovou tyčí povleče materiálem,
- 5 CZ 284128 Β6 který se při vypalování vypaří. Tímto opatřením podle předloženého vynálezu se zamezí nadměrná, zejména při vysokých teplotách vznikající pnutí mezi vtlačenými díly a zátkovou tyčí.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu se vnější závit nosníku vyrobí beztřískovým obráběním. Tímto opatřením podle předloženého vynálezu se dosáhne snížení spotřeby materiálu a tedy i snížení výrobních nákladů.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je znázorněn na připojených výkresech, kde na obr. 1 je podélný řez prvním provedením spojovací sestavy zátkové tyče podle předloženého vynálezu, obr. 2 znázorňuje pomocnou montážní tyč, na obr. 3 je podélný řez druhým provedením spojovací sestavy zátkové tyče podle předloženého vynálezu, na obr. 4 je podélný řez třetím provedením spojovací sestavy zátkové tyče podle předloženého vynálezu, na obr. 5 je podélný řez obrysovou vložkou tvořenou kovovým tvarovým dílem, kterou může být uvedení podle obr. 4 vestavný prostor a na obr. 6 je podélný řez distančním pouzdrem, kterým může být u provedení podle obr. 4 tvarován vestavný prostor.
Příklady provedení vynálezu
Výrazy „nahoře“, popřípadě „dole“, dále používané se vztahují na provozní polohu spojovací sestavy podle obr. 1, 3 a 4. V těchto obrázcích jsou po obou stranách podélné osy znázorněny různé formy provedení závěrného členu, které se obvykle používají alternativně. Je však principiálně možné použít obě formy provedení v jedné spojovací sestavě podle předloženého vynálezu.
Spojovací sestava 100 zátkové tyče sestává z dlouhého kovového nosníku 10, který ve své spodní části 1 je uložen v podélném vybrání 8 žáruvzdorné keramické zátkové tyče 2. Nosník 10 má ve své celé délce střední podélný vývrt 3, jehož průměr tvoří asi 30 % vnějšího průměru nosníku 10. Nosník 10 má na svém vnějším obvodu vnější závit 6, mající rozsah od horního konce 4 až ke spodní části 1. Závit 6 slouží jednak k nesení matky 7, jednak k upevnění nosníku JO k neznázoměnému zdvihacímu zařízení. Matka 7, tvořící doraz 70, omezuje spodní část 1 nosníku 10, uzpůsobeného pro zavádění do podélného vybrání 8 zátkové tyče 2 a je opřena prostřednictvím tlačného kotouče 9 o horní čelní stranu 11 zátkové tyče 2. Asi uprostřed spodní části 1 nosníku 10 jsou dva radiální vývrty 12, 13, kolmé k podélné ose L spojovací sestavy. Vývrty 12, 13 tvoří příčné otvory 50, 50’, a slouží k uložení kolmo k ose L uložených závěrných členů 60, 60’, sloužících k aretací nosníku 10 v zátkové tyči 2. Na obr. 1, 3 a 4 jsou na obou stranách podélné osy L různé formy provedení závěrných členů 60, 60’. U formy provedení, znázorněné na levé straně, sestává závěrný člen 60’ z válcového čepu 14, který je kluzně uložen ve vývrtu 12. Čep 14 má délku rovnou asi polovině vnějšího průměru nosníku 10. Konec čepu 14, přiléhající k podélnému vývrtu 3, je vytvořen jako strmý kužel 15, sbíhající se do vrcholu. V poloze „nearetováno“ zůstává čep 14 celý uvnitř nosníku 10 a zaujímá místo od vnějšího vyústění vývrtu 12 až k podélné ose spojovací sestavy, takže spodní část 1 nosníku 10 může být vsunuta do podélného vybrání 8 zátkové tyče 2. V poloze „aretováno“ čep 14 vyčnívá asi o polovinu průměru podélného vývrtu 3 z průřezu ven a zachycuje kolmo k podélné ose L spojovací sestavy uspořádanou horní omezovači plochu 16 vestaveného prostoru 17, vytvořeného uvnitř zátkové tyče 2 a bočně rozšiřujícího podélné vybrání 8. Následkem tohoto opatření není v této poloze čepu 14 možné vytáhnout nosník 10 nahoru za zátkové tyče 2. Aby se zamezilo, v důsledku opření horní omezovači plochy 16 o čep 14 působení na tento čep 14 radiálně dovnitř směřujících složek sil, které by přesunulo čep 14 z polohy „aretováno“ do polohy „nearetováno“, je horní omezovači plocha 16 opatřena podřezáním 18. Pro další zajištění čepu 14 v jeho poloze „aretováno“ slouží zajišťovací pouzdro 19, které je opřeno na zúžení 51
-6CZ 284128 B6 průřezu, vytvořeném na spodním konci 20 nosníku 10. Zúžení 51 průřezu je tvořeno děrovaným kotoučem 21. který je uložen na spodním konci 20 nosníku 10 a jehož průměr otvoru 22 odpovídá vnitřnímu průměru zajišťovacího pouzdra 19. Děrovaný kotouč 21 je na nosníku 10 zajištěn bodovým svarem 35. který může být uvolněn působením vnější síly, například úderem 5 kladiva. Zajišťovací pouzdro 19 sahá od děrovaného kotouče 21 v podélném vývrtu 3 nahoru tak daleko, že svým vnějším obvodem překryje vývrt 12, takže není možné čep 14 přemístit z jeho polohy „aretováno“.
U příkladu provedení závěrného členu 60. znázorněného na pravé straně podélné osy L v obr. 1, 10 3 a 4, tento sestává z čepu 24, který má na svém ven směřujícím konci prodloužení 25 tvaru zapuštěné hlavy. Celková délka čepu 24 je rovná asi polovině průměru nosníku 10. Strana čepu 24, přivrácená k podélnému vývrtu 3, končí rovněž ve strmém kuželi 26, sbíhajícím se do vrcholu. V poloze „nearetováno“ je čep 24 kluzně uložený ve vývrtu 13 tak, že je úplně zasunut do nosníku 10, přičemž je prodloužení 25 tvaru zapuštěné hlavy uloženo v zahloubení 27, 15 vytvořeném z vnějšku v nosníku 10. Ve stavu „aretováno“ je čep 14 v poloze, ve které vyčnívá z nosníku 10 pouze o tlouštku prodloužení 25 tvaru zapuštěné hlavy. Vyčnívající šikmá prstenovitá plocha 28 prodloužení 25 tvaru zapuštěné hlavy působící spolu s podřezáním 18 horní omezovači plochy 16 vestaveného prostoru 17, takže čep 24 se nemůže samovolně vysunout ze své polohy „aretováno“.
K přemístění čepů 14, 24 z polohy „nearetováno“ do polohy „aretováno“ po zasunutí spodní části i nosníku 10 slouží pomocná montážní tyč 36, znázorněná na obr. 2 a zasouvatelná shora do podélného vývrtu 3 nosníku 10. Pomocná montážní tyč 36 sestává z dlouhé kulaté tyče 37, která má na svém horním konci rukojeť 38. Její spodní konec tvoří do vrcholu sbíhající se kužel 25 39, který při zasunutí spolupůsobí s kužely 15, 26 čepů 14, 24, nacházejícími se v průřezu nosníku 10 a tyto přemísťuje směrem ven. Čepy 14, 24 zachycují v této „aretované“ poloze horní omezovači plochu 16, takže nosník 10 nemůže být více vytažen ze zátkové tyče 2. Následujícím dotažením matky 7 proti horní čelní straně 11 zátkové tyče 2 může být nosník 10 zatažen, čímž je zajištěno pevné spojení. Pro přídavné utěsnění může být do závitů, zakrytých matkou 7, vložena 30 neznázoměná těsnicí ucpávka.
Rotačně souměrný vestavný prostor 17 je ve formě provedení podle obr. 1 vestavěn do vtlačeného pouzdra 29, které sestává z vysoustruženého dílu, vyrobeného z kovového materiálu. Vestavný prostor 17 sestává z válcové oblasti 30, která se od horní omezovači plochy 16 35 rozkládá směrem dolů a ke které se přimyká směrem dolů plochá kuželovité sbíhavá oblast 31, která přechází do podélného vybrání 8. Tímto vytvořením vestaveného prostoru 17 mohou být čepy 14, 24, popřípadě po odstranění zajišťovacího pouzdra 19, po odstranění, popřípadě přemístění matky 7 směrem nahoru, přemístěny z jejich polohy „aretováno“ do polohy „nearetováno“, takže nosník 10 bude dále zasunut do podélného vybrání 8 zátkové tyče 2 a čepy 40 14, 24 budou bočními stěnami ploché kuželovité oblasti 31 vestavného prostoru 17 zasunuty do průřezu nosníku 10. Po tomto úkonu je možné nosník 10 vysunout nahoru ze zátkové tyče 2.
V oblasti 32 nad horní omezovači plochou 16 vestavného prostoru 17 tvoří vtlačené pouzdro 29 část podélného vybrání 8. V této oblasti 32 je ve vtlačeném pouzdru 29 vytvořena vnitřní 45 kruhová drážka 33, která slouží k uložení žáruvzdorného těsnicího kroužku 34. Těsnicím kroužkem 34 může být dosažen vysoký těsnicí účinek mezi vtlačeným pouzdrem 29 a nosníkem 10, požadovaný při zvláštním použití.
U příkladu provedení spojovací sestavy 100 zátkové tyče, znázorněného na obr. 1, má vtlačené 50 pouzdro 29 vnější válcový tvar. Kjeho zajištění proti otočení v zátkové tyči 2 slouží rovinná, v jeho vnějším obvodu vyfrézovaná zámková plocha 40. Protože se vtlačené pouzdro 29 isostaticky lisuje společně se zátkovou tyčí 2, je jeho vnější obvod úplně obklopen keramickým materiálem zátkové ty če 2.
U příkladu provedení podle obr. 1 jsou do vnějšího obvodu vtlačeného pouzdra 29’ přídavně vytvořeny dvě ve svislém směru od sebe vzdálené kruhové drážky 41, 42. Tímto vytvořením vtlačeného pouzdra 29’ se vytvoří přídavné spojovací plochy mezi vtlačeným pouzdrem 29’ a zátkovou tyčí 2, takže celkové plošné zatížení, působící na materiál zátkové tyče 2, je ve 5 srovnání s provedením podle obr. 1 menší. Toto provedení je také výhodné pro použití, u kterých musí být obzvláště dobré těsnění mezi nosníkem 10 a zátkovou tyčí 2, nebo například do horní kruhové drážky 41 může být vložen žáruvzdorný těsnicí kroužek 43, jak je znázorněno v obr. 3.
Je-li možné se bez zvláště dobrého těsnění obejít, doporučuje se cenově příznivé provedení podle io obr. 4. U tohoto provedení je pro rozdělení přídržných sil vyvíjených nosníkem 10 na materiál zátkové tyče 2 do zátkové tyče 2 isostaticky současně vtlačen opěrný kroužek 44, jehož spodní strana 45 tvoří homí omezovači plochu 16, která má podřezání 18. K. zajištění opěrného kroužku 44 proti otočení v zátkové tyči 2 může opět sloužit neznázoměná zámková plocha. V tomto provedení může být vestavný prostor 17 vytvořen dvěma způsoby. Jednak může být pod opěrným 15 kroužkem 44 isostaticky současně vlisována obrysová vložka 46 z kovu, jejíž vnitřní objem má popsaný tvar vestavného prostoru 17. Na druhé straně je možné při isostatickém lisování pod opěrným kroužkem 44 současně vlisovat distanční pouzdro 47 odolné proti tlaku, jehož vnější obrys odpovídá „negativu“ popsaného tvaru vestavného prostoru 17, což znamená, že se při isostatickém lisování vestavný prostor 17 zaformuje přímo do materiálu zátkové tyče 2. Takové 20 distanční pouzdro 47 sestává například z umělé hmoty, odolné proti tlaku nebo podobně, která se při následujícím tepelném zpracování zátkové tyče 2, při tak zvaném „vypalování“, vypaří a/nebo spálí.

Claims (25)

  1. 30 1. Spojovací sestava dlouhé zátkové tyče ze žáruvzdorného materiálu pro metalurgickou nádobu, opatřená zdvihacím zařízením pro zátkovou tyč; nosníkem, na jehož jednom konci zdvihací zařízení působí a který zasahuje druhým koncem do vnitřního vybrání zátkové tyče z její homí čelní strany; a zařízením pro uvolnitelné zakotvení nosníku v zátkové tyči, vyznačující se tím, že zátková tyč (2) obklopuje vestavný prostor (17), bočně 35 rozšiřující podélné vybrání (8), jehož homí omezovači plocha (16) probíhá kolmo k podélné ose zátkové tyče (2) a jehož směrem dolů navazující boční stěny přecházejí zakřiveně nebo kuželovité do podélného vybrání (8); že nosník (10) má alespoň jeden příčný otvor (50, 50’), ve kterém je kolmo k podélné ose nosníku (10) uložen závěrný člen (60, 60’), přestavitelný tak, že volitelně zůstává celý v průřezu nosníku (10) nebo z něho vyčnívá a zachycuje homí 40 omezovači plochu (16); a že zahrnuje uvolnitelný doraz (70) nosníku (10), opřený o homí čelní stranu (11) zátkové tyče (2).
  2. 2. Spojovací sestava podle nároku 1, vyznačující se tím, že zátková tyč (2) obklopuje s ní pevně spojené vtlačené pouzdro (29, 29’), jehož vnitřní objem tvoří vestavný
    45 prostor (17), jakož i nad vestavným prostorem (17) část podélného vybrání (8).
  3. 3. Spojovací sestava podle nároku 2, vyznačující se tím, že vtlačené pouzdro (29, 29’) sestává z rotačně souměrného soustruženého dílu.
    50
  4. 4. Spojovací sestava podle nároků 2 nebo 3, vyznačující se tím, že vtlačené pouzdro (29’) obklopuje alespoň jedna vnější kruhová drážka (41, 42).
    -8CZ 284128 B6
  5. 5. Spojovací sestava podle nároku 4, vyznačující se tím, že v alespoň jedné kruhové drážce (41,42) je vložen žáruvzdorný těsnicí kroužek (43).
  6. 6. Spojovací sestava podle kteréhokoli z nároků 2až5, vyznačující se tím, že vtlačené pouzdro (29, 29’) má v oblasti (32), tvořící část podélného vybrání (8), alespoň jednu kruhovou drážku (33), ve které je uložen žáruvzdorný těsnicí kroužek (34).
  7. 7. Spojovací sestava podle kteréhokoli z nároků laž6, vyznačující se tím, že nosník (10) má ve své spodní oblasti alespoň jednu vnější kruhovou drážku, která obsahuje těsnicí kroužek, spolupůsobící s boční stěnou podélného vybrání (8) zátkové tyče (2).
  8. 8. Spojovací sestava podle nároku 1, vyznačující se tím, že horní omezovači plocha (16) je tvořena opěrným kroužkem (44), zalisovaným do zátkové tyče (2) při její výrobě.
  9. 9. Spojovací sestava podle kteréhokoli z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že horní omezovači plocha (16) má podřezání (18), spolupůsobící s výstupkem (61) závěrného členu (60).
  10. 10. Spojovací sestava podle kteréhokoli z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že nosník (10) má střední podélný vývrt (3).
  11. 11. Spojovací sestava podle nároku 10, vy z n a č u j í c í se t í m , že příčný otvor (50, 50’) sestává z radiálního vývrtu (12, 13), který je uspořádán kolmo k podélné ose nosníku (10) a je ve spojení s jeho podélným vývrtem (3).
  12. 12. Spojovací sestava podle nároku 11, vyznačující se tím, že závěrný člen (60’) sestává z válcového čepu (14), jehož délka odpovídá polovině vnějšího průměru nosníku (10).
  13. 13. Spojovací sestava podle kteréhokoli z nároků 9ažl2, vyznačující se tím, že na spodním konci (20) nosníku (10) je zúžení (51) průřezu, zmenšující průměr podélného vývrtu (3).
  14. 14. Spojovací sestava podle nároku 13, vyznačující se t í m , že zahrnuje zajišťovací pouzdro (19), uzpůsobené pro zavedení do podélného vývrtu (3) nosníku (10), které se opírá o zúžení (51) průřezu a zakrývá radiální vývrt (12).
  15. 15. Spojovací sestava podle nároku 10, vyznačující se tím, že příčný otvor (50) sestává z radiálního vývrtu (13), uspořádaného kolmo k podélné ose nosníku (10) a spojeného s podélným vývrtem (3), a majícího na vnější straně zahloubení (27).
  16. 16. Spojovací sestava podle nároku 15, vyznačující se tím, že závěrný člen (60) sestává z čepu (24), jehož ven směřující konec má tvar zapuštěné hlavy.
  17. 17. Spojovací sestava podle kteréhokoli z nároků 10ažl6, vyznačující se tím, že konec závěrného členu (60, 60’), přivrácený vnitřnímu objemu nosníku (10), se zužuje do vrcholu.
  18. 18. Spojovací sestava podle kteréhokoli z nároků 1 až 17, vyznačující se tím, že doraz (70) sestává z matky (7), našroubované na vnější závit (6) nosníku (10), rozprostírající se od horní čelní strany (11) zátkové tyče (2) směrem nahoru, přičemž tato matka (7) je opřena o čelní stranu (11) prostřednictvím tlačného kotouče (9).
    -9 CZ 284128 B6
  19. 19. Spojovací sestava podle kteréhokoli z nároků 1 až 18, vyznačující se tím, že vtlačené pouzdro (29), popřípadě opěrný kroužek (44), jsou vyrobeny z kovového materiálu.
  20. 20. Spojovací sestava podle nároku 19, vyznačující se tím, že vtlačené pouzdro (29), popřípadě opěrný kroužek (44), jsou vyrobeny z ušlechtilé oceli.
  21. 21. Spojovací sestava podle kteréhokoli z nároků 10 až 20, vyznačující se tím, že pro přemístění závěrného členu (60, 60’) je opatřena pomocná montážní tyč (36), uzpůsobená pro zavádění do podélného vývrtu (3) nosníku (10), jejíž zaváděcí konec se sbíhá do vrcholu a působí na stranu závěrného členu (60, 60’), přivrácenou podélnému vývrtu (3), a kterou tento může být vytlačen z průřezu nosníku (10).
  22. 22. Způsob výroby spojovací sestavy dlouhé zátkové tyče podle kteréhokoli z nároků 1 až 21, vyznačující se tím , že vtlačené pouzdro (29), popřípadě opěrný kroužek (44), se při isostatickém lisování zátkové tyče (2) současně do ní vlisuje a že zátková tyč (2) se po isostatickém lisování vypaluje spolu s vtlačeným pouzdrem (29), popřípadě s opěrným kroužkem (44).
  23. 23. Způsob podle nároku 22, vyznačující se tím, že pod opěrným kroužkem (44) se při isostatickém lisování současně do zátkové tyče (2) vlisuje distanční pouzdro (47), které sestává z materiálu odolného proti tlaku, jako je umělá hmota, a které se při následujícím vypalování odpaří a/nebo spálí.
  24. 24. Způsob podle nároků 22 nebo 23, vyznačující se tím, že vtlačené pouzdro (29), popřípadě opěrný kroužek (44), se před společným isostatickým lisováním se zátkovou tyčí (2) povleče materiálem, který se při vypalování vypaří.
  25. 25. Způsob výroby spojovací sestavy podle kteréhokoli z nároků laž21, vyznačující se t í m , že vnější závit (6) nosníku (10) se vyrobí beztřískovým obráběním.
CZ96108A 1993-07-23 1994-07-13 Spojovací sestava zátkové tyče pro metarulgickou nádobu a způsob výroby této sestavy CZ284128B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4324768A DE4324768C1 (de) 1993-07-23 1993-07-23 Anordnung zur Verbindung einer Stopfenstange für ein metallurgisches Gefäß mit ihrer Hebevorrichtung und für die Anordnung geeignete Stopfenstange sowie Verfahren zur Herstellung der Anordnung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ10896A3 CZ10896A3 (en) 1996-05-15
CZ284128B6 true CZ284128B6 (cs) 1998-08-12

Family

ID=6493547

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ96108A CZ284128B6 (cs) 1993-07-23 1994-07-13 Spojovací sestava zátkové tyče pro metarulgickou nádobu a způsob výroby této sestavy

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5695675A (cs)
EP (1) EP0710166B1 (cs)
JP (1) JP3272726B2 (cs)
CZ (1) CZ284128B6 (cs)
DE (2) DE4324768C1 (cs)
ES (1) ES2107844T3 (cs)
HU (1) HU218192B (cs)
PL (1) PL178337B1 (cs)
WO (1) WO1995003145A1 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4444617A1 (de) * 1994-12-15 1996-06-27 Burkhard Labod Anordnung zur Verbindung einer Stopfenstange für ein metallurgisches Gefäß mit ihrer Hebevorrichtung
GB9613810D0 (en) * 1996-07-02 1996-09-04 Foseco Int Stopper rod
DE19823988C2 (de) * 1998-05-29 2000-07-20 Didier Werke Ag Stopfen für den Verschluß von Metallschmelze aufnehmenden Behältnissen
JP2007117553A (ja) * 2005-10-31 2007-05-17 Matsushita Electric Ind Co Ltd 食器洗い機
TWI801368B (zh) 2017-03-17 2023-05-11 法商維蘇威法國公司 用於機械式地耦接一陶瓷件至一桿的零件的套件以及用於一輸送系統的輸送輥總成

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2210305A (en) * 1987-10-02 1989-06-07 Thor Ceramics Ltd Refractory monoblock stopper
US4946083A (en) * 1988-12-29 1990-08-07 Vesuvius Crucible Company One-piece stopper rod
DE4028793A1 (de) * 1990-09-11 1992-03-12 Didier Werke Ag Einrichtung zum halten eines stopfens bei einem metallurgischen gefaess sowie stopfen fuer eine solche einrichtung
DE4040189C1 (en) * 1990-12-15 1992-01-02 Didier-Werke Ag, 6200 Wiesbaden, De Ceramic plug for outlet from metallurgical vessel - has supporting pipe with annular space to form sealing face, and nut is screwed onto it through which gas is delivered
DE4212450A1 (de) * 1991-11-26 1993-05-27 Didier Werke Ag Einrichtung zum halten eines stopfens und stopfen

Also Published As

Publication number Publication date
US5695675A (en) 1997-12-09
WO1995003145A1 (de) 1995-02-02
HUT73825A (en) 1996-09-30
ES2107844T3 (es) 1997-12-01
JP3272726B2 (ja) 2002-04-08
PL312620A1 (en) 1996-04-29
EP0710166A1 (de) 1996-05-08
HU9600120D0 (en) 1996-03-28
HU218192B (hu) 2000-06-28
JPH09500580A (ja) 1997-01-21
PL178337B1 (pl) 2000-04-28
CZ10896A3 (en) 1996-05-15
DE4324768C1 (de) 1994-08-25
EP0710166B1 (de) 1997-10-01
DE59404228D1 (de) 1997-11-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4946083A (en) One-piece stopper rod
KR100420054B1 (ko) 스토퍼 로드
CZ284128B6 (cs) Spojovací sestava zátkové tyče pro metarulgickou nádobu a způsob výroby této sestavy
EP1885516B1 (en) Stopper rod
US7959853B2 (en) Stopper rod
CZ282555B6 (cs) Zařízení ke spojení ucpávkových tyčí pro metalurgickou nádobu se zdvíhacím zařízením a ucpávková tyč a způsob výroby zařízení
EP1401599B1 (en) Stopper rod
JP2001524390A (ja) ストッパーロッド
GB2210305A (en) Refractory monoblock stopper
EP1621270B1 (en) An elongated stopper device
CZ20001957A3 (cs) Zátková tyč
CZ288017B6 (cs) Zátková tyč
KR20050109849A (ko) 턴디쉬용 스토퍼장치
DE2014493B (de) Vorrichtung zum Vergießen von Metallschmelzen in Gußformen

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20070713