CZ288017B6 - Zátková tyč - Google Patents

Zátková tyč Download PDF

Info

Publication number
CZ288017B6
CZ288017B6 CZ19984372A CZ437298A CZ288017B6 CZ 288017 B6 CZ288017 B6 CZ 288017B6 CZ 19984372 A CZ19984372 A CZ 19984372A CZ 437298 A CZ437298 A CZ 437298A CZ 288017 B6 CZ288017 B6 CZ 288017B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sleeve
stopper rod
rod
stopper
connecting rod
Prior art date
Application number
CZ19984372A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ9804372A3 (cs
Inventor
Alfred Kramer
Gerhard Langer
Original Assignee
Foseco International Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Foseco International Limited filed Critical Foseco International Limited
Priority to CZ19984372A priority Critical patent/CZ288017B6/cs
Publication of CZ9804372A3 publication Critical patent/CZ9804372A3/cs
Publication of CZ288017B6 publication Critical patent/CZ288017B6/cs

Links

Landscapes

  • Shafts, Cranks, Connecting Bars, And Related Bearings (AREA)
  • Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)

Abstract

Zátková tyč (50) ve formě podélného lisovaného tělesa, opatřeného podélným otvorem (51) je opatřena připevňovacími prostředky pro připevnění zátkové tyče (50) ke zdvihacímu a spouštěcímu mechanizmu. Tyto prostředky pro připevnění obsahují první objímku (10), určenou k zalisování bez izolace přímo do tělesa zátkové tyče (50) v souosé poloze s tělesem zátkové tyče (50) do prstencovitého vybrání (52), obklopujícího podélný otvor (51), přičemž tato první objímka (10) je opatřena dvojicí po obvodě umístěných dovnitř směřujících obloukovitých žeber (11, 12). Prostředky pro připevnění dále obsahují spojovací tyč (20) o průměru, který lícuje do podélného otvoru (51) zátkové tyče (50) a o takové délce, že spojovací tyč (20) vyčnívá směrem ven ze zátkové tyče (50) při průchodu první objímkou (10), když je tato první objímka (10) ustavena ve své poloze v zátkové tyči (50). Spojovací tyč (20) je opatřena dvojicí obvodově umístěných obloukovitých ramen či žeber (22, 23), jejichž velikost je taŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká zátkové tyče a zejména prostředků pro připevnění této zátkové tyče ke zdvihacímu a spouštěcímu mechanizmu.
Dosavadní stav techniky
Zátkové tyče jsou v technické praxi všeobecně známy zejména pro použití při řízení průtoku roztaveného kovu z nádoby, jako je například pánev, do příslušné formy. Zátková tyč je zdvíhána a spouštěna vhodným mechanizmem, přiléhajícím k taviči nádobě, a může tak být použita pro úplné nebo částečné uzavření anebo pro úplné otevření výstupu z tavící nádoby, čímž je umožněno řízení a regulování průtoku roztaveného kovu z taviči nádoby.
Zátková tyč bývá obvykle vytvořena jako podlouhlá vázaná grafitová struktura z jednoho kusu, vyrobená izostatíckým lisováním ve vhodné nádobě. Zátková tyč má obvykle dutou konstrukci, které je dosaženo tím, že je zátková tyč opatřena podélným vnitřním středovým otvorem, a to prostřednictvím využití vhodného odstranitelného jádra ve forma. Spodní konec otvoru v zátkové tyči může být uzavřen nebo může zůstat otevřený tak, aby bylo umožněno plynu, například argonu, proudit vnitřkem zátkové tyče.
Při konvenční výrobě zátkové tyče je požadovaná grafitová směs umístěna kolem odnímatelného jádra do deformovatelné formy, což znamená, že grafitová směs zaplní formovací prostor mezi jádrem a deformovatelnou formou. Deformovatelná forma je poté umístěna do nádrže s kapalinou, například s vodou, načež je tlak kapaliny příslušně zvýšen pomocí známých prostředků až na tlak, požadovaný pro převedení grafitové směsi na požadovanou samonosnou konstrukci. Po vyjmutí izostaticky slisovaného výrobku z formy je jádro odstraněno, čímž je dosaženo výsledné duté zátkové tyče.
Horní konec zátkové tyče musí být opatřen prostředky s jejichž pomocí může být zátková tyč připevněna ke zdvihacímu a spouštěcímu mechanizmu. Z dosavadního stavu techniky je známa celá řada uspořádání, a to například společné nalisování závitového pouzdra do horního konce zátkové tyče za účelem uložení závitového vřetene, nebo opatření horního konce středového otvoru v zátkové tyči vnitřním závitem pro uložení vložky, například z keramického materiálu, a uložení přídržného čepu do vzájemně hraničících otvorů, vyvrtaných v zátkové tyči a v připevňovací tyči.
V patentovém spise WO 98/03145 jsou popsány připevňovací prostředky ve formě objímky, nalisované při výrobě do tělesa zátkové tyče tak, že leží souose s podélným otvorem tělesa v prstencovitém zahloubení či vybrání, vytvořeném kolem tohoto podélného středového otvoru, přičemž je do podélného otvoru uložena připevňovací nebo nosná tyč a z této nosné tyče vycházejí uvolnitelně uložené blokovací či uzamykací členy, ležící radiálně směrem ven z nosné tyče za účelem dosažení záběru s uvedenou objímkou.
Podstata vynálezu
Přestože mají uspořádání známá z dosavadního stavu techniky, své určité přednosti, ani jedno z nich není zcela vyhovující, a proto je úkolem tohoto vynálezu vyvinout zdokonalené prostředky pro připevnění zátkové tyče ke zdvihacímu a spouštěcímu mechanizmu.
-1 CZ 288017 B6
Proto tedy byly v souladu s předmětem předloženého vynálezu, na jedné straně, navrženy prostředky pro připevnění zátkové tyče ve formě podlouhlého lisovaného tělesa, opatřeného podélným otvorem, ke zdvihacímu a spouštěcímu mechanizmu, přičemž tyto prostředky obsahují první objímku, určenou k zalisování bez izolace přímo do tělesa zátkové tyče v souosé poloze s tělesem zátkové tyče do prstencovitého vybrání, obklopujícího podélný otvor, spojovací tyč o průměru, který lícuje do podélného otvoru zátkové tyče a o takové délce, že spojovací tyč vyčnívá směrem ven ze zátkové tyče při průchodu první objímkou, když je tato první objímka ustavena ve své poloze v zátkové tyči, přičemž podstata tohoto vynálezu spočívá v tom, že první objímka je opatřena dvojicí po obvodě umístěných dovnitř směřujících obloukovitých žeber, spojovací tyč je opatřena dvojicí obvodově umístěných obloukovitých ramen či žeber, jejichž velikost je taková, že mohou procházet prostory mezi obloukovitými žebry první objímky, přičemž spojovací tyč může procházet první objímkou, až její obloukovitá ramena či žebra projdou za obloukovitá žebra první objímky a poté je pootočena, až její obloukovitá ramena či žebra obvodově odpovídají obloukovitým žebrům; a že je opařena druhou objímkou s vnějším průměrem, který lícuje s průměrem podélného otvoru zátkové tyče, která je na jednom konci opatřena dvojicí po obvodě umístěných obloukovitých osově orientovaných výstupků, kteréžto výstupky vykazují vnitřní poloměr postačující k uložení spojovací tyče do druhé objímky, a kteréžto výstupky vykazují takový rozměr, který lícuje do prostorů mezi obloukovitými žebry první objímky, přičemž obloukovitá ramena či žebra spojovací tyče mohou být upevněna za obloukovitými žebry první objímky.
Na druhé straně, v souladu s předmětem předloženého vynálezu byla navržena zátková tyč, která je opatřena prostředky pro připevnění ke zdvihacímu a spouštěcímu mechanizmu podle předcházejícího předmětu předloženého vynálezu.
Spojovací tyč je s výhodou opatřena vnějším závitem a to alespoň v části její délky, určené ktomu, aby vyčnívala ze zátkové tyče, v důsledku čehož může být pomocí závitu připojena k odpovídající části zdvihacího a spouštěcího mechanizmu. (Tímto zdvihacím a spouštěcím mechanizmem může být zcela běžný, standardně používaný mechanizmus.)
Je však zcela pochopitelné, že po připevňování spojovací tyče ke zdvihacímu a spouštěcímu mechanizmu může být podle požadavku využito jakýchkoliv dalších alternativních spojovacích prostředků.
Otvor v zátkové tyči může být, pokud je to vyžadováno, proveden po celé délce této zátkové tyče, přičemž spodní konec tohoto otvoru v zátkové tyči může být uzavřen. U těch provedení, u nichž je spodní konec otvoru v zátkové tyči otevřen, to znamená, že předmětný otvor, i když má popřípadě redukovaný průměr, prochází celou délkou zátkové tyče, takže plyn, například argon může proudit zátkovou tyčí, přičemž tímto otvorem spojovací tyče může být osově orientovaný otvor.
První objímka, která může být vyrobena z jakéhokoliv vhodného materiálu, například z kovu nebo z keramického materiálu, je s výhodou zalisována do požadované polohy v tělese zátkové tyče již během lisování tohoto tělesa zátkové tyče. Takže například během jinak konvenčního izostatického lisování zátkové tyče ve formě, obsahující vyjímatelné pouzdro za účelem vymezení otvoru, je první objímka umístěna do požadované polohy ve formě.
První objímka může mít v půdoryse kruhový obrys, avšak toto není nezbytné. Může být například opatřena jednou nebo několika „ploškami“, to znamená plochými bočními částmi podél svého obvodu, a to za účelem dosažení lepšího upevnění ve své poloze při lisování na místě do tělesa zátkové tyče.
Druhá objímka může být rovněž vyrobena z jakéhokoliv vhodného materiálu, například z kovu nebo z keramického materiálu.
-2CZ 288017 B6
Druhá objímka má s výhodou takovou výšku, aby její konec, vzdálený od jejích výstupků, ležel v rovině horního konce zátkové tyče nebo v jeho těsné blízkosti, pokud jsou připevňovací prostředky připojeny. Je výhodné, aby vnější průměr druhé objímky byl takový, že tato druhá objímka je těsně uložena v otvoru na horním konci zátkové tyče.
U výhodného provedení předmětu tohoto vynálezu je na spojovací tyči nesen tlakový kotouč, opatřený otvorem, který je udržován pod tlakem na horní čelní ploše zátkové tyče. Může tak být udržován potřebný tlak, působící na konec druhé objímky, který zajišťuje, že při provozu zátkové tyče nemůže druhá objímka pohybovat spojovací tyčí vzhůru, čímž by došlo k porušení zajištěné polohy připevňovacích prostředků. Tlak může být udržován prostřednictvím závitové matice, našroubované na spojovací tyč tak, že spočívá dostatečně těsně na tlakovém kotouči.
Je-li to požadováno, může být pochopitelně využito jiných alternativních prostředků za účelem vyvíjení osového dovnitř směřujícího tlaku na konec druhé objímky, a to z důvodu, aby tato druhá objímka zůstala ve své upevněné, zajištěné poloze.
Těsnicí prostředky mohou být uspořádány podle potřeby. Takže například mezi tlakovým kotoučem a horní čelní plochou zátkové tyče, nebo mezi horní čelní plochou obloukovitých žeber první objímky a příslušnou čelní plochou druhé objímky může být umístěna příslušná těsnicí podložka.
Přehled obrázků na výkresech
Výhodná provedení předloženého vynálezu budou podrobně popsána dále prostřednictvím jejich konkrétních příkladů v kombinaci s přiloženými výkresy, ve kterých:
obr. 1 znázorňuje podélný řez první objímkou;
obr. 2 znázorňuje půdorysný pohled na první objímku, vyobrazenou na obr. 1;
obr. 3 znázorňuje podélný řez spojovací tyčí;
obr. 4 znázorňuje půdorysný pohled na spojovací tyč, vyobrazenou na obr. 3;
obr. 5 znázorňuje podélný řez druhou objímkou;
obr. 6 znázorňuje půdorysný pohled na druhou objímku, vyobrazenou na obr. 5;
obr. 7 znázorňuje pohled na tlakový kotouč v řezu;
obr. 8 znázorňuje pohled v částečném řezu, zobrazující sestavené a smontované připevňovací prostředky na horním konci zátkové tyče;
obr. 8A znázorňuje zvětšený pohled na oblast A, vyznačenou na obr. 8;
obr. 9 znázorňuje pohled podobný pohledu z obr. 8, avšak v tomto případě je příslušná sestava pootočena o 90° kolem své podélné osy; a obr. 10, obr. 11a obr. 12 znázorňují pohledy na tlakový kotouč v řezu podobné pohledu z obr. 7, představující jednotlivá alternativní provedení tlakového kotouče.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 a na obr. 2 je znázorněna první objímka 10, opatřená dvojicí po obvodě umístěných a dovnitř směřujících obloukovitých žeber 11 a 12, z nichž každé je umístěno v poměrně krátké a stejné osové vzdálenosti od jednoho konce 10A první objímky 10. Tento konec 10A první objímky 10 se bude při nalisovávání první objímky 10 do zátkové tyče 50 nacházet nahoře, což znamená, že bude ležet blíže k hornímu pracovnímu povrchu zátkové tyče 50 při jejím provozu.
-3CZ 288017 B6
Každé obloukovité žebro 11 a 12 je opatřeno příslušnou rovinnou horní povrchovou plochou 1 IA a 12A, příslušnou osově směřující vnitřní povrchovou plochou 11B a 12B, a příslušnou skloněnou spodní povrchovou plochou 11C a 12C. Jak je znázorněno na obr. 1 a na obr. 2, tak vnější obvod první objímky 10 netvoří kompletní kružnici, neboť je opatřen plochou stranou za účelem zvýšení uzamykacího či blokovacího účinku, když je první objímka 10 zalisována do tělesa zátkové tyče 50.
Po obvodu mezi obloukovitými žebry 11 a 12 leží protilehlá dvojice komolých prstencovitých prostorů 13 a 14. Obvodový oblouk každého komolého prstencovitého prostoru 13 a 14 může zaujímat úhel a, vyznačený šipkami na obr. 2, kterýžto úhel a je poněkud větší než 90°, přičemž například vykazuje velikost 96°. V důsledku toho je obloukovitý rozsah komolých prstencovitých prostorů 13 a 14 o něco větší než obloukovitý rozsah žeber 11 a 12.
Na obr. 3 a na obr. 4 je znázorněna spojovací tyč 20, která je opatřena podélně probíhajícím průchozím středovým otvorem 21. Na jednom konci 20A spojovací tyče 20, který bude horním koncem této spojovací tyče 20 při jejím provozu, je průchozí středový otvor 21 osazený za účelem vytvoření širší úsťové části 21A pro uložení přípojky plynového vedení, a to obvykle pro přívod argonu.
Vnější povrch spojovací tyče 20 je opatřen směrem k jejímu spodnímu konci protilehlou dvojicí obvodově umístěných obloukovitých ramen či žeber 22 a 23. Každé z těchto obloukovitých ramen či žeber 22 a 23 je opatřeno příslušnou skloněnou horní povrchovou plochou 22A a 23A, příslušnou osově směřující vnější povrchovou plochou 22B a 23B a příslušnou rovinnou spodní povrchovou plochou 22C a 23C.
Obloukovitý rozsah ramen či žeber 22 a 23,to znamená úhel β, vyznačený šipkami na obr. 4, je menší než obloukovitý rozsah komolých prstencovitých prostorů první objímky 10, to znamená menší než úhel a, vyznačený šipkami na obr. 2. V důsledku toho mohou obloukovitá ramena či žebra 22 a 23 procházet komolými prstencovitými prostory 13 a 14, když spojovací tyč 20 prochází první objímkou JO.
Na obr. 5 a na obr. 6 je znázorněna druhá objímka 30. Tato druhá objímka 30 má válcové těleso 31, na jehož jednom konci 31A je uspořádána dvojice po obvodě umístěných obloukovitých a osově orientovaných výstupků 32. Tyto výstupky 32 mají stejnou obloukovitou délku, přičemž každý z těchto výstupků 32 je na svém konci zkosen do bodu 33. Vnější oblouk každého z výstupků 32 má menší průměr než je vnitřní průměr válcového tělesa 31.
Každý z výstupků 32 má obloukovitý rozsah přibližně 90°, takže oblouk mezi sousedními konci dvou výstupků 32, který vytváří úhel δ, vyznačený šipkami na obr. 6, má rovněž velikost přibližně 90°. V důsledku toho mají obloukovité výstupky 32 velikost dostatečně malou ktomu, aby mohly procházet komolými prstencovitými prostory 13 a 14 první objímky JO.
Na obr. 7 je znázorněn tlakový kotouč 40, který má hlavní čelní plochy 40A a 40B, a který je opatřen středovým otvorem 44. Z jedné čelní plochy 40B vyčnívá malý výčnělek 42, který má tvar prstencovitého žebra, obklopujícího středový otvor 41 a vystupujícího z hlavní čelní plochy 40B.
Na obr. 8 a na obr. 9 jsou znázorněny připevňovací prostředky v poloze na horním konci zátkové tyče 50, opatřené středově umístěným osovým otvorem 51. Tento středově umístěný osový otvor 51 je uvnitř osazen za účelem vytvoření prstencovitého vybrání 52, vytvářejícího prostor kolem uvedeného otvoru 54.
První objímka 10 byla bez izolace přímo zalisována do prstencovitého vybrání 52 během výroby zátkové tyče 50. První objímka 10 má konstrukci, která je znázorněna na obr. 1 a na obr. 2, pouze stou výjimkou, že je opatřena jedním nebo více otvory, provedenými v její stěně. V každém
-4CZ 288017 B6 takovémto otvoru je umístěn čep 15 tak, že vyčnívá směrem dovnitř do prstencovitého vybrání 52. První objímka 10 je opatřena dvojicí po obvodě umístěných a dovnitř směřujících obloukovitých žeber 11 a 12, z nichž je možno vidět pouze jedno, a to obloukovité žebro 12.
Spojovací tyč 20, jejíž konstrukce je vyobrazena na obr. 3 a na obr. 4, byla prostrčena středově umístěným osovým průchozím otvorem 51 zátkové tyče 50, až její obvodově umístěná obloukovitá ramena či žebra 22 a 23, z nichž je možno na obr. 8 vidět pouze rameno či žebro 23, prošla komolými prstencovitými prostory 13 a 14 mezi obloukovitými žebry 11 a 12. Čepy 15, umístěné v první objímce 10 vymezují dráhu spojovací tyče 20 do otvoru 51, neboť vytvářejí překážku pro její obloukovitá ramena či žebra 22 a 23.
Spojovací tyč 20 byla poté pootočena tak, že se její ramena či žebra 22 a 23 nalézala přímo pod obloukovitými žebry 11 a 12 první objímky 10, načež byla zdvižena směrem vzhůru, až se skloněné horní a spodní povrchové plochy příslušných ramen či žeber spojovací tyče a objímky dostaly do vzájemného styku. V tomto uspořádání jsou komolé prstencovité prostory 13 a 14 první objímky 10 volné.
Druhá objímka 30, která byla navlečena na spojovací tyč 20, byla stlačena dolů do středově umístěného průchozího otvoru 51 tak, že její po obvodě umístěné obloukovité osově orientované výstupky 32 zapadnou do komolých prstencovitých prostorů 13 a 14. Druhá objímka 30 má takovou délku, že v této poloze její horní konec v podstatě lícuje s horním koncem zátkové tyče 50.
Mezi spodní čelní plochu 31A druhé objímky 30 a rovinnou horní povrchovou plochu 1 IA a 12A první objímky 10 byla umístěna těsnění 60, z nichž je možno vidět pouze jedno.
Na horní čelní plochu zátkové tyče 50 je uložena těsnicí podložka 61, přičemž spojovací tyč 20 prochází touto těsnicí podložkou 61. Tlakový kotouč 40 je uložen na spojovací tyči tak, že je ve styku s uvedenou těsnicí podložkou 61. Na spojovací tyč 20 je našroubována matice 62, přičemž je s ní dále otáčeno směrem dolů až do styku s horní čelní plochou 40A tlakového kotouče 40 za účelem přitlačování těsnicí podložky 61, uložené pod tlakovým kotoučem 40, a to tak, že malý výčnělek 42, vyčnívající ze spodní čelní plochy 40B tlakového kotouče 40, je zatlačován do těsnicí podložky 61.
Tímto způsobem, to znamená otáčením matice 62 směrem dolů, jsou jednotlivé součásti připevňovacích prostředků k sobě vzájemně pevně připojeny, takže je nemožné, aby se spojovací tyč 20 pohybovala vůči zátkové tyči 50. Spojovací tyč 20 tak může být poté bezpečně připevněna k příslušnému zdvihacímu a spouštěcímu mechanismu pro zátkovou tyč 50.
Na obr. 8A je znázorněna oblast A, vyznačená na obr. 8, a to v detailním zvětšení. Jedná se o oblast, ve které se horní konec druhé objímky 30 dotýká těsnicí podložky 61 pod tlakovým kotoučem 40 a maticí 62. Jak může být z tohoto obr. 8A seznatelné, nachází se horní konec druhé objímky 30 mírně nad horním koncem tělesa zátkové tyče 50 a je příslušným způsobem vtlačován do těsnicí podložky 61. Tímto způsobem může druhá objímka 30 vyrovnávat tepelné roztahování spojovací tyče 20 během provozu zátkové tyče 50, čímž je zajištěno udržování dobrého utěsnění.
Na obr. 9 je znázorněn obdobný pohled, jako na obr. 8, pouze s tím rozdílem, že je zde celá sestava poněkud pootočena kolem své podélné osy, jak již bylo shora vysvětleno.
Tlakový kotouč 40 může mít celou řadu různých tvarů, záležejících na umístění a tvarech výčnělků nebo prohloubenin, provedených zde za účelem zvýšení tlakového těsnicího účinku. Jednotlivé příklady jsou znázorněny na obr. 10, na obr. 11 a na obr. 12, kde jsou vyobrazeny příslušná provedení tlakových kotoučů 40', 40, a 40'.
-5CZ 288017 B6
Tlakový kotouč 40'je opatřen výčnělkem 43, který vyčnívá z jeho spodní čelní plochy, přičemž tento výčnělek 43 má tvar prstencovitého žebra, přiléhajícího ke středovému otvoru 41’ tlakového kotouče 40'.
Tlakový kotouč 40 je opatřen na své spodní čelní ploše zářezem 45, kterýžto zářez 45 je proveden ve formě prstencovité drážky s plochým dnem, která je umístěna v určité vzdálenosti od středového otvoru 44, a která tento středový otvor 44 prstencovité obklopuje. Tlakový kotouč 40 je dále opatřen šikmo sraženým okrajem 47, a to ve stykové části jeho spodní čelní plochy a středového otvoru 44.
Tlakový kotouč 40' je podélného provedení jako tlakový kotouč 40 avšak s tím rozdílem, že je opatřen prstencovitou drážkou 48, která má zaoblené dno, přičemž je dále opatřen sraženým okrajem 49, vedoucím do středového otvoru 44', kterýžto sražený okraj 49 je rovněž zaoblený.

Claims (16)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Prostředky pro připevnění zátkové tyče (50) ve formě podlouhlého lisovaného tělesa, opatřeného podélným otvorem (51), ke zdvihacímu a spouštěcímu mechanizmu, přičemž tyto prostředky obsahují první objímku (10), určenou k zalisování bez izolace přímo do tělesa zátkové tyče (50) v souosé poloze s tělesem zátkové tyče (50) do prstencovitého vybrání (52), obklopujícího podélný otvor (51); a spojovací tyč (20) o průměru, který lícuje do podélného otvoru (51) zátkové tyče (50) a o takové délce, že spojovací tyč (20) vyčnívá směrem ven ze zátkové tyče (50) při průchodu první objímkou (10), když je tato první objímka (10) ustavena ve své poloze v zátkové tyči (50), v y z n a č u j i c í se tím, že první objímka (10) je opatřena dvojicí po obvodě umístěných dovnitř směřujících obloukovitých žeber (11, 12), spojovací tyč (20) je opatřena dvojicí obvodově umístěných obloukovitých ramen či žeber (22, 23), jejichž velikost je taková, že mohou procházet prostory mezi obloukovitými žebry (11, 12) první objímky (10), přičemž spojovací tyč (20) může procházet první objímkou (10), až její obloukovitá ramena či žebra (22, 23) projdou za obloukovitá žebra (11, 12) první objímky (10) a poté je pootočena, až její obloukovitá ramena či žebra (22, 23) obvodově odpovídají obloukovitým žebrům (11, 12); a že je opatřena druhá objímka (30) s vnějším průměrem, který lícuje s průměrem podélného otvoru (51) zátkové tyče (50), a která je na jednom konci opatřena dvojicí po obvodě umístěných obloukovitých osově orientovaných výstupků (32), kteréžto výstupky (32) vykazují vnitřní poloměr postačující k uložení spojovací tyče (20) do druhé objímky (30), a kteréžto výstupky (32) vykazují takový rozměr, který lícuje do prostorů mezi obloukovitými žebry (11, 12) první objímky (10), přičemž obloukovitá ramena či žebra (22, 23) spojovací tyče (20) mohou být upevněna za obloukovitými žebry (11,12) první objímky (10).
  2. 2. Připevňovací prostředky podle nároku 1, vyznačující se tím, že spojovací tyč (20) je opatřena vnějším závitem alespoň na části své délky, určené k vyčnívání ze zátkové tyče (50).
  3. 3. Připevňovací prostředky podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že spojovací tyč (20) je opatřena osově orientovaným otvorem (21).
  4. 4. Připevňovací prostředky podle kteréhokoliv z nároků 1 až 3,vyznačující se tím, že první objímka (10) má kruhový půdorys.
  5. 5. Připevňovací prostředky podle kteréhokoliv z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že první objímka (10) je na svém obvodu opatřena plochými bočními částmi.
    -6CZ 288017 B6
  6. 6. Připevňovací prostředky podle kteréhokoliv z nároků laž5, vyznačující se tím, že spojovací tyč (20) nese tlakový kotouč (40, 40', 40, 40'), opatřený otvorem.
  7. 7. Připevňovací prostředky podle nároku 6, vyznačující se tím, že spojovací tyč (20) je opatřena závitovou maticí (62).
  8. 8. Připevňovací prostředky podle kteréhokoliv z nároků laž7, vyznačující se tím, že mezi horními povrchovými plochami obloukovitých žeber (11, 12) první objímky (10) a odpovídající čelní povrchovou plochou (31 A) druhé objímky (30) je umístěna těsnicí podložka (60).
  9. 9. Zátková tyč (50), opatřená prostředky pro připevnění ke zdvihacímu a spouštěcímu mechanizmu, vy z n a č uj í c í se tím, že těmito prostředky jsou prostředky pro připevnění podle nároku 1.
  10. 10. Zátková tyč (50) podle nároku 9, vyznačující se tím, že otvor (51) v zátkové tyči (50) probíhá po celé délce této zátkové tyče (50).
  11. 11. Zátková tyč (50) podle nároku 9, vyznačující se tím, že spodní konec otvoru (51) v zátkové tyči (50) je uzavřen.
  12. 12. Zátková tyč (50) podle kteréhokoliv z nároků 9 až 11, vyznačující se tím, že výška druhé objímky (30) je taková, že konec této druhé objímky (30), vzdálený od jejích výstupků (32), leží v rovině horního konce zátkové tyče (50) nebo v její těsné blízkosti.
  13. 13. Zátková tyč (50) podle kteréhokoliv z nároků 9 až 12, vyznačující se tím, že vnější průměr druhé objímky (30) je takový, že je tato druhá objímka (30) těsně uložena v otvoru (51) na horním konci zátkové tyče (50).
  14. 14. Zátková tyč (50) podle kteréhokoliv z nároků 9ažl3, vyznačující se tím, že otvorem opatřený tlakový kotouče (40, 40’, 40, 40’) je nesen na spojovací tyči (20) a je udržován pod tlakem na homí čelní ploše zátkové tyče (50).
  15. 15. Zátková tyč (50) podle nároku 14, vyznačující se tím, že tlak je udržován prostřednictvím závitové matice (62), našroubované na spojovací tyči (20) tak, že spočívá dostatečně těsně na tlakovém kotouči (40,40', 40, 40').
  16. 16. Zátková tyč (50) podle nároku 14 nebo 15, vyznačující se tím, že mezi tlakovým kotoučem (40,40', 40, 40’) a homí čelní plochou zátkové tyče (50) je umístěna těsnicí podložka (61).
CZ19984372A 1997-06-24 1997-06-24 Zátková tyč CZ288017B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19984372A CZ288017B6 (cs) 1997-06-24 1997-06-24 Zátková tyč

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19984372A CZ288017B6 (cs) 1997-06-24 1997-06-24 Zátková tyč

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ9804372A3 CZ9804372A3 (cs) 2000-12-13
CZ288017B6 true CZ288017B6 (cs) 2001-04-11

Family

ID=5468015

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19984372A CZ288017B6 (cs) 1997-06-24 1997-06-24 Zátková tyč

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ288017B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ9804372A3 (cs) 2000-12-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4234156A (en) Snap-tie
US6270303B1 (en) Anchor bolt with a bevelled tooth expansion core to reduce friction
CA1043073A (en) Pouring of molten metals
JPH0137227B2 (cs)
BR9810826A (pt) Processo para formar uma haste de válvula basculante para aerossol integrada, e, válvula basculante para aerossol e capa de montagem
CA2259998A1 (en) Stopper rod
CZ288017B6 (cs) Zátková tyč
US4155492A (en) Stopper valve for a pouring ladle
US5983979A (en) Hot chamber die casting machine for aluminum and its alloys
US3401737A (en) Wax cup and handle for investment casting
EA013415B1 (ru) Стержень стопора
KR20010032488A (ko) 스토퍼 로드
US4269220A (en) Tank valve mounting arrangement
EP1276579A1 (en) Clamping device for a refractory- made plate of a sliding gate
US3091823A (en) Stopper for a ladle or similar receptacle
KR910004277A (ko) 용융금속 탕출용 밸브
PL178337B1 (pl) Połączenie żerdzi zatyczkowej do kadzi metalurgicznej ze wspornikiem
US6386503B1 (en) Mold for embedding casts in an embedding compound for producing molds for dental workpieces
EP0598972A1 (en) A bush for directing a stream of molten metal into a mould
MXPA99000015A (en) Obtured rod
GB2235889A (en) Improvements in or relating to refractory monoblock stoppers
EP0733423B1 (en) Casting system with sliding shutdown device to control the flow of molten metal from a casting recipient
JPS5937322Y2 (ja) 注出ノズルに用いるガス導入用ソケツト構造
WO2000074880A1 (en) Stopper rod
FR2608475A1 (fr) Obturateur tournant pour un recipient metallurgique ainsi que corps rotatif pour un tel obturateur

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20020624