CZ283801B6 - Způsob výroby hydroxidu sodného - Google Patents

Způsob výroby hydroxidu sodného Download PDF

Info

Publication number
CZ283801B6
CZ283801B6 CZ93374A CZ37493A CZ283801B6 CZ 283801 B6 CZ283801 B6 CZ 283801B6 CZ 93374 A CZ93374 A CZ 93374A CZ 37493 A CZ37493 A CZ 37493A CZ 283801 B6 CZ283801 B6 CZ 283801B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
chamber
solution
sodium hydroxide
membrane
sodium carbonate
Prior art date
Application number
CZ93374A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ37493A3 (en
Inventor
Louis Dr. Bourgeois
Original Assignee
Solvay (Société Anonyme)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Solvay (Société Anonyme) filed Critical Solvay (Société Anonyme)
Publication of CZ37493A3 publication Critical patent/CZ37493A3/cs
Publication of CZ283801B6 publication Critical patent/CZ283801B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01DCOMPOUNDS OF ALKALI METALS, i.e. LITHIUM, SODIUM, POTASSIUM, RUBIDIUM, CAESIUM, OR FRANCIUM
    • C01D1/00Oxides or hydroxides of sodium, potassium or alkali metals in general
    • C01D1/04Hydroxides
    • C01D1/28Purification; Separation
    • C01D1/38Purification; Separation by dialysis
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D61/00Processes of separation using semi-permeable membranes, e.g. dialysis, osmosis or ultrafiltration; Apparatus, accessories or auxiliary operations specially adapted therefor
    • B01D61/42Electrodialysis; Electro-osmosis ; Electro-ultrafiltration; Membrane capacitive deionization
    • B01D61/44Ion-selective electrodialysis
    • B01D61/445Ion-selective electrodialysis with bipolar membranes; Water splitting

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Urology & Nephrology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)

Abstract

Způsob elektrolytické výroby hydroxidu sodném, při kterém nedochází k vývinu plynů, při němž se používá elektrodialyzační článek, kde se do komory (6,6') článku, vymezené mezi kationtovou memebránou (2,2') a aniontovým povrchem (8,8') bipolární membrány (3,3'), přivádí voda nebo vodný roztok (10,10') hydroxidu sodného do komory (7,7') článku, vymezené mezi kationtovým povrchem (9,9') bipolární membrány (3,3') a další kationtovou memebránou (2',2"), se přivádí vodný roztok (11,11') uhličitanu sodného, v komoře (7,7'), do níž se přivádí roztok (11,11') uhličitanu sodného, se udržuje alkalické pH a z komory (6,6'), obsahující aniontový povrch (3,3') se odvádí vodný roztok (12,12') hydroxidu sodného.ŕ

Description

Způsob výroby hydroxidu sodného
Oblast techniky
Vynález se týká výroby hydroxidu sodného, zejména způsobu výroby hydroxidu sodného elektrodialýzou.
Dosavadní stav techniky
Elektrodialýza je známou metodou výroby vodných roztoků hydroxidu sodného. Tak například v patentu US-A-4238305 se popisuje způsob, při němž se používá elektrodialyzační článek, obsahující střídavě kationtové a bipolámí membrány, do komor, vymezených mezi kationtovou 15 membránou a aniontovým povrchem bipolámí membrány, se zavádí voda nebo zředěný vodný roztok hydroxidu sodného a do komor, vymezených mezi kationtovou membránou a kationtovým povrchem bipolámí membrány, se zavádí vodný roztok uhličitanu sodného. Při tomto známém postupu se v komorách, které jsou plněny vodou nebo roztokem hydroxidu sodného, udržuje alkalické pH a v komorách, které jsou plněny roztokem uhličitanu sodného, kyselé pH. 20 V kyselých komorách tak vzniká oxid uhličitý. Vývin oxidu uhličitého v elektrodialyzačním článku je nevýhodu tohoto známého postupu. V praxi se bipolámí membrány, používané při tomto známém postupu, vytvářejí spojením aniontové a kationtové membrány takovým způsobem, že tvoří-li se oxid uhličitý v pórech kationtového povrchu bipolámí membrány, vzniká nebezpečí odtržení obou membrán. Na druhé straně takto vznikající plyn vystavuje 25 membrány mechanickému namáhání, které je poškozuje a kromě toho značným způsobem zvyšuje elektrický odpor elektrolytu, a v důsledku toho spotřebu elektřiny.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje vynález prostřednictvím zdokonaleného postupu, který umožňuje vyrábět vodný roztok hydroxidu sodného v elektrodialyzačním článku, kde nedochází k vývinu plynu.
Předmětem vynálezu je způsob výroby hydroxidu sodného, podle něhož se používá elektrodialyzační článek. Do komory článku, vymezené mezi kationtovou membránou a aniontovým povrchem bipolámí membrány, se uvádí voda nebo vodný roztok hydroxidu sodného, do komory článku, vymezené mezi kationtovým povrchem bipolámí membrány a další kationtovou membránou, se uvádí vodný roztok uhličitanu sodného a z komory, obsahující aniontový povrch 40 bipolámí membrány, se odebírá vodný roztok hydroxidu sodného, přičemž podle vynálezu se v komoře, která je plněna roztokem uhličitanu sodného, udržuje alkalické pH.
Při způsobu podle vynálezu se kationtovou membránou rozumí tenká fólie, která je neporézní a selektivně propustná pro kationty a nepropustná pro anionty. Kationtové membrány použitelné 45 podle vynálezu, musejí být z materiálu, který je inertní vůči vodným roztokům hydroxidu sodného. Mezi kationtové membrány, použitelné při způsobu podle vynálezu, patří například fólie z fluorovaného polymeru, obsahujícího kationtové funkční skupiny, odvozené od sulfonových kyselin, karboxylových kyselin nebo kyselin fosfonových, nebo směsi takových funkčních skupin. Příklady membrán tohoto typu jsou popsány v patentech GB-A-1497748 50 a GB-A-1497749 (ASAHI KASEI KOGYO K.K.), GB-A-1518387 a GB-A-1522877 (ASAHI
GLASS COMPANY LTD) a GB-A-1402920 (DIAMOND SHAMROCK CORP.). Membrány, speciálně přizpůsobené této aplikaci článku podle vynálezu, jsou známy pod názvy NAFION (DU PONT) a FLEMION (ASAHI GLASS COMPANY LTD).
- 1 CZ 283801 B6
Bipolámí membrány jsou membrány, které vykazují na jednom povrchu vlastnosti kationtové membrány a na druhém povrchu vlastnosti aniontové membrány, kde aniontová membrána je definována jako tenká fólie, která je neporézní a selektivně propustná pro anionty a nepropustná pro kationty. Bipolámí membrány je možno obecně získávat spojením kationtové a aniontové membrány s použitím například metod, popsaných v britské patentové přihlášce GB-A-2122543 a v mezinárodní patentové přihlášce WO 89/1059 (obě na jméno UNISEARCH LTD). Aniontové membrány, použitelné při konfekci bipolámích membrán, použitelných při způsobu podle vynálezu, jsou fólie z polymemího materiálu, inertního vůči vodným roztokům hydroxidu sodného a obsahujícího kvartemí amonné skupiny, které plní funkci fixních aniontových míst.
V praxi nejsou kationtové membrány ideálně nepropustné pro anionty a aniontové membrány ideálně nepropustné pro kationty. Podle definice je proudová účinnost kationtové membrány rovna molámímu zlomku kationtů, který efektivně projde membránou působením elektrického náboje o velikosti jednoho Faradaye. Podobně proudová účinnost aniontové membrány je rovna molámímu zlomku aniontu, který efektivně projde membránou působením elektrického náboje o velikosti jednoho Faradaye.
Elektrodialyzační článek obsahuje alespoň jednu bipolámí membránu a dvě kationtové membrány mezi anodou a katodou, které jsou připojeny ke kladné, resp. záporné svorce zdroje stejnosměrného proudu. Anoda je umístěna na straně aniontového povrchu bipolámí membrány a katoda je umístěna na straně kationtového povrchu bipolámí membrány.
Do komory, obsahující kationtový povrch bipolámí membrány, se uvádí vodný roztok uhličitanu sodného. Vodný roztok uhličitanu sodného může být zředěný nebo koncentrovaný. Výhodné je používat koncentrované roztoky, jejichž koncentrace musí být v každém případě kompatibilní s rozpustností hydrogenuhličitanu sodného ve vodě tak, aby nedocházelo ke srážení hydrogenuhličitanu sodného v článku.
Do komory, obsahující aniontový povrch bipolámí membrány, se uvádí voda nebo zředěný vodný roztok hydroxidu sodného. Zředěným vodným roztokem hydroxidu sodného se rozumí roztok, který není nasycený. Koncentrace hydroxidu sodného ve vodném roztoku je podmíněna nutností zabránit poškození membrán hydroxidem sodným. Z toho důvodu se doporučuje volit koncentraci hydroxidu sodného nižší než 10 mol/1, výhodně nižší než 5 mol/1; zvlášť doporučené koncentrace nepřesahují 2,5 mol/1. V praxi se dosahuje dobrých výsledků při volbě roztoků, jejichž koncentrace hydroxidu sodného je vyšší než 0,2 mol/1, výhodně alespoň rovná 0,5 mol/1; výhodné koncentrace se pohybují mezi 1 a 2 mol/1.
Působením elektrického proudu při elektrodialýze dochází k disociaci vody v bipolámí membráně, difúzi kationtů Na+ kationtovými membránami, tvorbě hydroxidu sodného v komoře, obsahující aniontový povrch bipolámí membrány, a k alespoň částečné přeměně uhličitanu sodného na hydrogenuhličitan sodný v druhé komoře.
Podle vynálezu se v komoře, obsahující kationtový povrch bipolámí membrány, udržuje dostatečně alkalické pH k zamezení rozkladu hydrogenuhličitanu sodného. Obecně závisí minimální prakticky použitelná hodnota pH na koncentraci použitého vodného roztoku uhličitanu sodného. V praxi je žádoucí udržovat pH nad 8, výhodně alespoň rovné 8,2. Hledaná hodnota pH se obecně realizuje příslušnou regulací obsahů uhličitanu a hydrogenuhličitanu sodného ve vodném roztoku, přítomném v článku, a tyto obsahy samy závisí na průtoku roztoku v článku. V praxi se pH udržuje pod 10 a obvykle nepřesahuje 9. Zvlášť doporučené hodnoty jsou v rozmezí od 8,2 až do 9.
Při způsobu podle vynálezu se odebírá vodný roztok hydroxidu sodného z komory, obsahující aniontový povrch bipolámí membrány, a vodný roztok hydrogenuhličitanu sodného (obsahující popřípadě uhličitan sodný) z komory, obsahující kationtový povrch bipolámí membrány. Tyto
-2CZ 283801 B6 roztoky mohou být zhodnocovány odděleně. Roztok hydrogenuhličitanu sodného může být zejména podroben ochlazení k vyvolání krystalizace hydrogenuhličitanu sodného, nebo být použit jako takový při výrobě sody Solvayovým způsobem.
Při zvlášť výhodném provedení způsobu podle vynálezu se hydrogenuhličitan sodný, odebíraný z článku, rozkládá za vzniku uhličitanu sodného, který se recirkuluje do komory, obsahující kationtový povrch bipolámí membrány. V tomto provedení způsobu není rozhodující prostředek, použitý k rozkladu hydrogenuhličitanu sodného. Například je možno na vodný roztok hydrogenuhličitanu sodného, odváděný z článku, působit oxidem nebo hydroxidem alkalického kovu nebo 10 kovu alkalických zemin. Výhodně se používá vápenné mléko.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je podrobněji popsán v souvislosti s připojeným výkresem, který schematicky představuje elektrodialyzační článek pro provádění způsobu podle vynálezu.
Článek, znázorněný na výkrese, obsahuje v obvodu 1 střídavě tři kationtové membrány 2, 2’ a 2 a dvě bipolámí membrány 3, 3' mezi anodou 4 a katodou 5. Membrány 2, 3, 2', 3' a 2 definují 20 mezi sebou čtyři elektrodialyzační komory 6, 7, 6', 7. Membrány 2, 2’ a 2 jsou kationtové a membrány 3 a 3' jsou bipolámí. Umístění bipolámí membrány 3 v článku je takové, že jeho aniontový povrch 8 se nachází v komoře 6 a jeho kationtový povrch 9 v komoře 7. Podobně bipolámí membrána 3’ má svůj aniontový povrch 8' v komoře 6' a svůj kationtový povrch 9' v komoře 7.
V praxi obsahují průmyslové elektrodialyzační články velký počet (obvykle několik desítek) komor 6 (a 6') a 7 (a 7).
Během využívání elektrodialyzačního článku se voda nebo zředěný vodný roztok 10 (10') hydroxidu sodného přivádí do komory 6 (6'), vodný roztok 11 (1Γ) uhličitanu sodného do komory 7 (7) a elektrody, tj. anoda 4 a katoda 5, jsou připojeny ke svorkám zdroje stejnosměrného proudu. V krajních komorách 18 a 19, obsahujících anodu 4, respektive katodu 5, se nechá cirkulovat elektrolyt, jehož složení není rozhodující. Vlivem rozdílu potenciálů mezi anodou 4 a katodou 5 dochází k disocíaci vody na bipolámích membránách 3 a 3', způsobující 35 vývin protonů v komorách 7 a 7 a tvorbu hydroxylových iontů v komorách 6 a 6'. Současně migrují kationty sodíku z komory 7 do komory 6' přes kationtovou membránu 2'. Dochází tak v komorách 6 a 6' ke tvorbě hydroxidu sodného a v komorách 7 a 7 hydrogenuhličitanu sodného na úkor uhličitanu sodného.
Podle vynálezu se průtok roztoků reguluje tak, aby pH v komoře 7 bylo udržováno v okolí 8,5 k zamezení rozkladu hydrogenuhličitanu sodného, který se zde tvoří.
Z komor 6 a 6' se odebírá vodný roztok 12 (resp. 12') hydroxidu sodného, z komor 7 a 7 vodný roztok 13 (resp. 13') uhličitanu a hydrogenuhličitanu sodného. Vodný roztok 13, J3' se vede do 45 reakční komory 14, do níž se odjinud přivádí vápenné mléko 15 v množství, postačujícím k rozkladu hydrogenuhličitanu sodného. Z reakční komory 14 se odebírá uhličitan vápenný 16 a vodný roztok 17 uhličitanu sodného, který se recirkuluje do komor 7, 7.
Příklad provedení vynálezu
Použije se elektrodialyzační článek, znázorněný na výkrese, jehož každá membrána má povrch 1 m2, a nechá se jím procházet proud 1 kA.
-3CZ 283801 B6
Do komory 6 se přivádí voda v množství 12,87 l/h a do komory 7 vodný roztok uhličitanu sodného (obsahující 156 g/1 uhličitanu sodného) v množství 23,3 l/h.
Za předpokladu účinnosti bipolámí membrány 3, rovné 0,95, a účinnosti kationtové membrány 2, rovné 0,97, je produkce článku 12,3 l/h vodného roztoku s 10 % hmotnostními hydroxidu sodného a 23,3 kg/h nasyceného vodného roztoku hydrogenuhličitanu sodného (obsahujícího 0,124 kg hydrogenuhličitanu sodného na 1 kg).

Claims (7)

1. Způsob výroby hydroxidu sodného, při němž se používá elektrodialyzační článek, kde se do komory (6, 6') článku, vymezené kationtovou membránou (2, 2') a aniontovým povrchem (8, 8') bipolámí membrány (3, 3'), přivádí voda nebo vodný roztok (10, 10') hydroxidu sodného, do komory (7, 7') článku, vymezené mezi kationtovým povrchem (9, 9') bipolámí membrány (3, 3') a další kationtovou membránou (2, 2), se přivádí vodný roztok (11, 1Γ) uhličitanu sodného a z komory (6, 6'), obsahující aniontový povrch (8, 8') bipolámí membrány, se odvádí vodný roztok (12, 12') hydroxidu sodného, vyznačující se tím, že se v komoře (7, 7') , do níž se přivádí roztok (11, 1 Γ) uhličitanu sodného, udržuje alkalické pH.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se v komoře (7, 7'), do níž se přivádí roztok (11, 1 Γ) uhličitanu sodného, udržuje alkalické pH nižší než 10 pro zamezení rozkladu hydrogenuhličitanu sodného.
3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že se v komoře (7, 7'), do níž se přivádí roztok (11, 1Γ) uhličitanu sodného, udržuje pH vyšší než 8.
4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že se v komoře (7, 7'), do níž se přivádí vodný roztok (11, 1Γ) uhličitanu sodného, udržuje pH v rozmezí 8,2 až 9.
5. Způsob podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že se z komory (7, 7'), do níž se přivádí roztok (11, 11’) uhličitanu sodného, odvádí vodný roztok (13, 13') hydrogenuhličitanu sodného, tento hydrogenuhličitan sodný se rozkládá a uhličitan sodný, získaný rozkladem hydrogenuhličitanu sodného, se recirkuluje do článku.
6. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že se působí na roztok (13,13') hydrogenuhličitanu sodného hydroxidem nebo oxidem alkalického kovu nebo kovu alkalických zemin za účelem rozkladu.
7. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že se na roztok (13, 13') hydrogenuhličitanu sodného působí vápenným mlékem (15).
CZ93374A 1992-03-09 1993-03-09 Způsob výroby hydroxidu sodného CZ283801B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BE9200235A BE1005716A3 (fr) 1992-03-09 1992-03-09 Procede de fabricatiion d'hydroxyde de sodium.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ37493A3 CZ37493A3 (en) 1994-01-19
CZ283801B6 true CZ283801B6 (cs) 1998-06-17

Family

ID=3886178

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ93374A CZ283801B6 (cs) 1992-03-09 1993-03-09 Způsob výroby hydroxidu sodného

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5308455A (cs)
EP (1) EP0560422B1 (cs)
JP (1) JP3252925B2 (cs)
AT (1) ATE132836T1 (cs)
BE (1) BE1005716A3 (cs)
CA (1) CA2090828A1 (cs)
CZ (1) CZ283801B6 (cs)
DE (1) DE69301258T2 (cs)
DK (1) DK0560422T3 (cs)
ES (1) ES2085102T3 (cs)
FI (1) FI931036A (cs)
HU (1) HU211782B (cs)
NO (1) NO306773B1 (cs)
PL (1) PL171710B1 (cs)
SK (1) SK279624B6 (cs)
TR (1) TR27072A (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5766270A (en) 1996-05-21 1998-06-16 Tg Soda Ash, Inc. Solution mining of carbonate/bicarbonate deposits to produce soda ash
US6322767B1 (en) 1996-05-21 2001-11-27 Fmc Corporation Process for making sodium carbonate decahydrate from sodium carbonate/bicarbonate liquors
US5955043A (en) 1996-08-29 1999-09-21 Tg Soda Ash, Inc. Production of sodium carbonate from solution mine brine
IT1287127B1 (it) * 1996-10-31 1998-08-04 Solvay Procedimento di fabbricazione di una soluzione acquosa di idrossido di sodio
US6139714A (en) * 1997-12-02 2000-10-31 Gemma Industrial Ecology Ltd. Method and apparatus for adjusting the pH of a liquid
US5977765A (en) * 1997-12-05 1999-11-02 Ford Global Technologies, Inc. Speed, direction, and acceleration sensor for a rotating shaft having a rotor with teeth having unequal spacing
KR100289726B1 (ko) 1999-04-22 2001-05-15 윤종용 신호간 간섭 및/또는 크로스토크 감소 장치 및 방법
JP2008100211A (ja) * 2006-09-21 2008-05-01 Yukio Yanagisawa 混合ガス分離方法およびシステム
EP2078697A1 (en) * 2008-01-08 2009-07-15 SOLVAY (Société Anonyme) Process for producing sodium carbonate and/or sodium bicarbonate from an ore mineral comprising sodium bicarbonate
EP2078698A1 (en) * 2008-01-08 2009-07-15 SOLVAY (Société Anonyme) Process for producing sodium carbonate
KR102433195B1 (ko) * 2020-10-13 2022-08-19 (주)테크윈 수산화나트륨 생성장치 및 이를 포함하는 차아염소산나트륨 생성장치

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE790369A (fr) * 1971-10-21 1973-04-20 Diamond Shamrock Corp Procede et appareil pour la preparation d'hydroxydes de metaux alcalins de haute purete dans une cuve electrolytique.
JPS551351B2 (cs) * 1974-03-07 1980-01-12
GB1518387A (en) * 1975-08-29 1978-07-19 Asahi Glass Co Ltd Fluorinated cation exchange membrane and use thereof in electrolysis of an alkali metal halide
JPS5248598A (en) * 1975-10-17 1977-04-18 Asahi Glass Co Ltd Method for producing alkali hydroxide
US4049519A (en) * 1976-10-06 1977-09-20 Walter John Sloan Carbonate reduction
US4238305A (en) * 1979-10-29 1980-12-09 Allied Chemical Corporation Electrodialytic process for the conversion of impure soda values to sodium hydroxide and carbon dioxide
AU1615983A (en) * 1982-06-22 1984-01-05 Unsearch Ltd. Bipolar membrane
US4584077A (en) * 1984-08-13 1986-04-22 Allied Corporation Process for recovering sodium carbonate from trona and other mixtures of sodium carbonate and sodium bicarbonate
ATE111165T1 (de) * 1987-07-30 1994-09-15 Unisearch Ltd Bipolare hochleistungsmembranen.
WO1990014877A1 (en) * 1989-06-02 1990-12-13 Unisearch Limited Minimizing electrical resistance of bipolar membrane by limiting carbon dioxide uptake by solution

Also Published As

Publication number Publication date
CA2090828A1 (fr) 1993-09-10
SK279624B6 (sk) 1999-01-11
DK0560422T3 (da) 1996-06-03
TR27072A (tr) 1994-10-12
NO930845D0 (no) 1993-03-08
FI931036A0 (fi) 1993-03-09
PL171710B1 (pl) 1997-06-30
BE1005716A3 (fr) 1993-12-28
NO930845L (no) 1993-09-10
HU211782B (en) 1995-12-28
DE69301258T2 (de) 1996-08-22
NO306773B1 (no) 1999-12-20
HU9300615D0 (en) 1993-05-28
US5308455A (en) 1994-05-03
SK17793A3 (en) 1993-10-06
EP0560422B1 (fr) 1996-01-10
DE69301258D1 (de) 1996-02-22
EP0560422A1 (fr) 1993-09-15
CZ37493A3 (en) 1994-01-19
ATE132836T1 (de) 1996-01-15
HUT66144A (en) 1994-09-28
JPH0610176A (ja) 1994-01-18
ES2085102T3 (es) 1996-05-16
PL297963A1 (en) 1993-09-20
FI931036A (fi) 1993-09-10
JP3252925B2 (ja) 2002-02-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5098532A (en) Process for producing sodium hydroxide and ammonium sulfate from sodium sulfate
CN1124983A (zh) 碱金属过氧化物溶液的制备方法
IE922602A1 (en) Electrochemical process
CZ283801B6 (cs) Způsob výroby hydroxidu sodného
US6375824B1 (en) Process for producing potassium hydroxide and potassium sulfate from sodium sulfate
US5395497A (en) Process for the manufacture of an aqueous solution of sodium hydroxide
CA2085424A1 (en) Process and apparatus for the production of sulphuric acid and alkali metal hydroxide
US5888368A (en) Process for manufacturing an aqueous sodium hydroxide solution
US5522972A (en) Nickel hypophosphite manufacture
WO1990010733A1 (en) Process for generating chloric acid and chlorine dioxide
US6554990B1 (en) Process for the manufacture of alkali metal hydroxide
US5480517A (en) Electrolytic production of hypophosphorous acid
Kuehn et al. The electrolytic synthesis of hydrogen peroxide in a dual membrane cell
WO1997009465A1 (en) Electrolytic production of hypophosphorous acid
US20060000713A1 (en) Methods and apparatus for electrodialysis salt splitting
RU2070426C1 (ru) Способ получения гидроксида цезия или рубидия и кислоты
Gómez et al. Recovery of weak organic acids by electroneutralisation. Electroneutralisation of sodium acetate.
Gómez et al. Recovery of weak organic acids by electroneutralisation. Application to sodium acetate

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20030309