CZ283559B6 - Bezpečnostní štípací zařízení - Google Patents

Bezpečnostní štípací zařízení Download PDF

Info

Publication number
CZ283559B6
CZ283559B6 CZ9358A CZ5893A CZ283559B6 CZ 283559 B6 CZ283559 B6 CZ 283559B6 CZ 9358 A CZ9358 A CZ 9358A CZ 5893 A CZ5893 A CZ 5893A CZ 283559 B6 CZ283559 B6 CZ 283559B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
pin
splitting
switching
lifting
lifting pin
Prior art date
Application number
CZ9358A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ5893A3 (en
Inventor
Fritz Scheppach
Original Assignee
Josef Scheppach Maschinenfabrik Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Josef Scheppach Maschinenfabrik Gmbh filed Critical Josef Scheppach Maschinenfabrik Gmbh
Publication of CZ5893A3 publication Critical patent/CZ5893A3/cs
Publication of CZ283559B6 publication Critical patent/CZ283559B6/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16PSAFETY DEVICES IN GENERAL; SAFETY DEVICES FOR PRESSES
    • F16P3/00Safety devices acting in conjunction with the control or operation of a machine; Control arrangements requiring the simultaneous use of two or more parts of the body
    • F16P3/18Control arrangements requiring the use of both hands
    • F16P3/24Control arrangements requiring the use of both hands for mechanical controls
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27LREMOVING BARK OR VESTIGES OF BRANCHES; SPLITTING WOOD; MANUFACTURE OF VENEER, WOODEN STICKS, WOOD SHAVINGS, WOOD FIBRES OR WOOD POWDER
    • B27L7/00Arrangements for splitting wood

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Debarking, Splitting, And Disintegration Of Timber (AREA)
  • Forklifts And Lifting Vehicles (AREA)

Abstract

Bezpečnostní zařízení pro štípání štípatelných bloků, zejména palivového dřeva, obsahuje pevné zařízení (3) pro uložení materiálu (4a) určeného pro štípání. Proti tomuto zařízení (3) pro uložení materiálu je umístěn nahoru a dolů pohyblivý štípací nástroj (2), k němuž je přiřazeno hnací zařízení, které se uvádí v činnost spínacím zařízením ovládaným obsluhující osobou. Spínací zařízení je realizováno jako ručně ovládané dvojruční spínací zařízení v podobě dvou spínacích rukojetí (21) napojených jednak na ochranné třmeny (26), které obvodově objímají pracovní oblast štípacího nástroje (2), jednak přes tažná bowdenova lanka na kolébku pro zapojení hnacího zařízení. V oblasti zařízení (3) pro uložení materiálu proti jeho opěrné ploše upraven zdvihový mechanismus v podobě prvního zdvihového kolíku (27) a druhého zdvihového kolíku (28), které jsou ovládány pákovím (32) přes nožní páku (30).ŕ

Description

Bezpečnostní štípací zařízení
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro štípání štípatelných bloků, zejména palivového dřeva, se zařízením pro uložení materiálu určeného pro štípání, při provozu nepohyblivým, a se štípacím nástrojem, který je proti zařízení pro uložení materiálu pohyblivý nahoru a dolů a jemuž je přiřazeno hnací zařízení, které se uvádí v činnost spínacím zařízením, ovládaným obsluhující osobou.
Dosavadní stav techniky
Zařízení tohoto druhu je známé z evropského patentu 0 424 357 AI. U tohoto známého uspořádání se spínací zařízení ovládá nožní pákou. Při štípání odřezků kulatiny a tak dále může totiž dojít k tomu, že jejich čelní plocha probíhá vůči ose šikmo nebo stupňovitě a podobně tak, že materiál, který má být štípán na zařízení pro uložení materiálu nezůstane stát a musí být rukou zajišťován proti překocení až dojde k záběru se štípacím nástrojem. Jinak by bylo nutno se obávat, že štípací nástroj se nedostane do spolehlivého záběru s materiálem, určeným ke štípání. Při tom ruce obsluhující osoby, která drží materiál, přicházející do záběru se štípacím nástrojem, jsou vystaveny vysokému nebezpečí poranění.
Bylo sice již zkoušeno vybavit shora uvedené uspořádání dvojručním spínáním. Při tom však není možné zpracovávat materiál, který· má snahu se překotit vzhledem k tomu, že tento materiál nemůže být bezpečně zajištěn proti překocení.
Úkolem předkládaného vynálezu je tedy zlepšit shora uvedené zařízení jednoduchými a nákladově výhodnými prostředky tak, že materiál určený pro štípání neodvisle od jeho čelní plochy je zajištěn bezpečně proti překocení a přes to jsou možná spolehlivá bezpečnostní opatření proti poranění rukou tak. že je zajištěna vysoká bezpečnost při velmi snadném způsobu ovládání pro obsluhu.
Podstata vynálezu
Podstata vynálezu spočívá v tom, že spínací zařízení je vytvořeno jako ručně ovládané spínání oběma rukama a že v oblasti zařízení pro uložení materiálu je upraven zdvihový mechanismus, nadzvedávací nad opěrnou plochou zařízení pro uložení materiálu, přičemž tento mechanismus je ovládán nožní pákou.
Pomocí zdvihového mechanismu, ovládaného nožní pákou, se blok se šikmou čelní plochou, nasazený na zařízení pro uložení materiálu, nadzvedne tak vysoko až jeho horní čelní plocha se dostane do záběru se štípacím nástrojem, který vyčkává ve své koncové horní poloze. V důsledku toho je takto nadzvednutý blok upnut mezi zdvihový mechanismus a štípací nástroj a takto je bezpečně zajištěn proti překocení. Nožní páka je přes pákoví přímo spojena se zdvihovým mechanismem tak, že síla zdvihu je vyvinuta samotnou obsluhující osobou a žádné vnější síly se na tom nezúčastní, v důsledku čehož i během postupu zdvihu je jakékoli nebezpečí poranění vyloučeno. Nemůže dojít k nezamýšlenému uvedené v činnost v důsledku zajišťovacího spínání oběma rukama, což dále zvyšuje bezpečnost. Když je materiál, určený pro štípání, upnut mezi zdvihovým mechanismem a štípacím nástrojem a je tak zajištěn proti překocení, může obsluhující osoba uvolnit upnutý materiál a oběma rukama uvést v činnost dvojruční spínání, čímž je zajištěno, že obsluhující osoba v průběhu zdvihu štípacího nástroje se svýma rukama nalézá bezpečně mimo oblast nebezpečí. V počáteční fázi pracovního zdvihu štípacího nástroje zdvihový mechanismus proti síle nožní páky, která je s ním v záběru, zajede zpět do své výchozí
- 1 CZ 283559 B6 polohy a blok určený pro štípání se spustí na zařízení pro uložení materiálu. Obsluhující osoba může při tom nohu ponechat na nožní páce vzhledem k tomu, že síla nožní páky se bez dalšího překoná odporem proti posuvu, působícím na štípacím nástroji, takže i v průběhu postupu spouštění dolů je zajištěno spolehlivé zajištění materiálu, určeného ke štípání. Tento se prakticky po uvedení v činnost zdvihového mechanismu již nedostane ze záběru s nástrojem pro štípání. Opatření pole vynálezu umožňují podle toho také při zpracovávání materiálu, který samočinně na zařízení pro uložení materiálu nezůstane stát, zajistit vysokou bezpečnost a snadný způsob obsluhy.
Výhodné úpravy a účelná rozvinutí nadřazených provedeni jsou uvedeny v závislých patentových nárocích. Tak může mít zařízení pro dvojruční spínání dvě spínací rukojeti, které jsou účelně upevněny na dvou pevných ochranných třmenech, jež jsou upraveny ve výši rukou pracovní obsluhy a kryjí z boku pracovní rozsah štípacího nástroje. Tato provedení ulehčují ovládání spínacích rukojetí, které se zde vždy stiskávají bez ruční protiopěry, což výhodně působí na zabránění projevů únavy a proto také slouží ke zvýšení bezpečnosti. Současně představují pevné ochranné třmeny boční přístupovou přehradu, pomocí níž je zajištěn pracovní rozsah štípacího nástroje proti neoprávněnému přístupu. Mimo to se mohou pevné ochranné třmeny jednoduchým způsobem upravit tak, že pomocí toho jsou polena, vyráběná při postupu štípání, zajištěna proti vypadnutí a mohou být podle toho pohodlně odnímána.
Další výhodná úprava spočívá v tom, že spínací rukojeti přes bowdenová lanka jsou spojeny s konci kolébky, v důsledku čehož hnací zařízení může být zapojováno a vypojováno. Tato opatření zajišťují také při robustních poměrech nasazení vysokou spolehlivost.
S výhodou může být zdvihový mechanismus vytvořen jako zdvihový kolík, upravený pro vyjetí ze zařízení pro uložení materiálu, přičemž je kolík ve své dolní poloze vzhledem k opěrné ploše zařízení pro uložení materiálu zapuštěn. Tato opatření poskytují jednoduché a nákladově výhodné provedení zdvihového zařízení a zajišťují také při nepříznivé povaze povrchu materiálu, určeného pro štípání, spolehlivý záběr s ním. Účelně může být zdvihový kolík za tímto účelem na svém horním konci opatřen trnem, což umožňuje řádné upevnění, odpovídající tvaru.
Při dalším rozvinutí nadřazených úprav může mít zařízení pro uložení materiálu základní stůl se stolní deskou, podpíranou nosičem, na němž je pohyblivě veden v osovém směru zdvihový kolík, přičemž pro další zdokonalení je uspořádán nad základním stolem přídavný stůl do stran přítočný a odtočný. Tento je na nosiči uchycujícím desku stolu opatřen zdvihovým kolíkem, vedeným osovým směrem, který vyjíždí nad desku stolu. Prostor zdvihu zdvihového kolíku je omezen dorazy a uvádí se do záběru zezdola se zdvihovým kolíkem základního stolu. Tato opatření umožňují přizpůsobení výše stolu délce materiálu, který má být štípán, aniž by byla nepříznivě ovlivněna bezpečnostní opatření a aniž by bylo třeba provádět přetváření. Z toho vyplývá, že při použití základního stolu a též při použití přídavného stolu, totéž zařízení pro zdvih kolíků, ovládané nožní pákou, zůstane.
Dále je možné i takové uspořádání, při němž druhý zdvihový kolík, tvořící ve své dolní poloze prodloužení prvního zdvihového kolíku, příslušejícího k základnímu stolu, přečnívá přídavný stůl nebo k němu nedosahuje, přičemž přídavný stůl má pro první zdvihový kolík základního stolu upravené zajížděcí vybrání.
Při výše popsaných výhodných provedeních může mít druhý zdvihový kolík přídavného stolu ve svém spodním konci upraven vývrt pro zajíždění tmu prvního zdvihového kolíku základního stolu.
Lze vytvořit také uspořádání, kdy nožní páka je přes pákoví a přes spojení příčného kolíku a výřezů spojena se zdvihovým mechanismem, tvořeným prvním zdvihovým kolíkem a druhým zdvihovým kolíkem.
-2CZ 283559 B6
Přehled obrázků na výkresech
Dále se uvádí jedno přednostní provedení vynálezu, doložené výkresy. Na nich představuje obr. 1 boční pohled štípacího zařízení podle vynálezu s odsunutým přídavným stolem, obr. 2 uspořádání podle obr. 1 se zasunutým přídavným stolem, obr. 3 dílčí pohled na štípací zařízení, obr. 5 horní pohled na uspořádání podle obr. 1 a obr. 5 vertikální řez zařízením pro uložení materiálu podle uspořádání dle obr. 2 ve zvětšeném znázornění v poměru k obr. 2.
Příklady provedení vynálezu
Štípací zařízení pro palivové dřevo, jež je znázorněno na obr. 1, obsahuje svislý stojan 1 stroje, na němž je upevněn dopředu vystupující štípací nástroj 2, zde v podobě štípacího meče, v osovém směru pohyblivý nahoru a dolů a který je na svém spodním konci vybaven nohou opatřeným zařízením 3 pro uložení materiálu 4, který zde má tvar metrového odřezku kulatiny. Štípací nástroj 2 je uchycen na držáku 5, který je upevněn na sáních 6, vedených v stojanu 1 stroje. Stojan 1 může být vytvořen jako útvar s dutým profilem. Sáně 6 jsou pohyblivé nahoru a dolů pomocí hnacího zařízení 7 v podobě zdvihového válce, které je rovněž uspořádáno v stojanu 1 stroje. Zdvih zdvihového válce je nastavitelný.
K hnacímu zařízení 7, tvořenému zdvihovým válcem, je připojen štípací nástroj 2 a přiřazeno hydraulické čerpadlo 8. Toto je nasazeno na konzole, upevněné na stojanu 1 stroje. Čerpadlo 8 pohání na něm nasazený motor 9. Konzola, na níž je upevněno hydraulické čerpadlo 8, je v znázorněném příkladu opatřeno podvozkem 10. Takto může být celé zařízení snadným způsobem posunováno jako kára. K tomu je nad motorem 9 upraveno držadlo 11. Toto může také sloužit, jak je nejlépe možno poznat z pohledu shora, jako místo přiřazení pro přípoj celého zařízení na trojbodovou hydrauliku tahače a podobně. Pro tento případ je na dolním prostoru upraven první nosič 12, který tvoří dvě boční přiřazovací místa. Materiál 4, určený pro štípání, je spodní čelní stranou nasazen na zařízení 3 pro uložení materiálu. Toto zahrnuje dolní základní stůl 13, který se používá, jak je naznačeno na obr. 1, při poměrně dlouhém materiálu, například u metrových odřezků kulatiny, které mají být štípány. Nad základním stolem 13 je instalován po straně dovnitř a ven otočný přídavný stůl 14, který je použit, jak je naznačeno na obr. 2, jestliže má být štípán poměrně krátký materiál, zde v podobě odřezků 4a kulatiny, v délce potřebné pro kamna. Na obr. 1 je přídavný stůl 14 po straně ven otočen. Na obr. 2 je přídavný stůl 14 ve své pracovní poloze otočen dovnitř.
Základní stůl 13 zahrnuje pevnou stolní desku 15, která je uchycena na stojanu 1 stroje dvěma upevněnými konzolami 16, které jsou opatřeny dvěma nosiči, a to uchycujícím nosičem 19 a dalším nosičem 12. K vytvoření přídavného stolu 14 je upraven uchycující nosič 19, který je otočný kolem svislé osy 17 na stojanu 1 stroje a který uchycuje desku 18 stolu, rovnoběžnou se stolní deskou 15. Tento nosič 19 je zajištěn v přítočných a odtočných polohách proti nežádanému natáčení.
Aby se obsluhující osoba při činnosti štípacího nástroje 2 nemohla dostat do pracovní oblasti štípacího nástroje 2, je k hnacímu zařízení štípacího nástroje 2 přiřazeno dvojruční spínání tak, že štípací nástroj 2 může být uveden v chod pouze za pomoci obou rukou, držících dvě spínací rukojeti 21. Tyto dvě spínací rukojeti 21 jsou upraveny na přední straně obsluhy zařízení a jsou přes tažná bowdenová lanka 22 spojeny s kolébkou 23, která je nejlépe patrná zobr. 3. Tato kolébka 23 je nejlépe uspořádána na oblasti zadní strany stojanu 1 stroje. Kolébka 23je ve svém bodu otáčení uložena na svislé vodicí tyči 24, pomocí níž je ovládán spínací ventil 25, zařazený za hydraulickým čerpadlem 8. Na koncích kolébky 23 zabírají tažná bowdenová lanka 22, jež jsou uváděna v činnost rukama na spínacích rukojetích 21. Když je uváděno v činnost pouze
-3 CZ 2835S9 B6 jedno tažné bowdenovo lanko 22, přijde kolébka 23 do nakloněné polohy, která je na obr. 3 naznačena čerchovanými čarami. Jen když jsou obě tažná bowdenová lanka 22 uvedena v činnost, zvedne se kolébka 23 a s ní i na ní upevněná vodicí tyč 24 do spínací polohy, která je podkladem obr. 3 a v níž se ventil 25 uvede v činnost tak, že štípací nástroj 2 se pohybuje pomocí hnacího zařízení 7 v podobě zdvihového válce ve směru posuvu.
Rukojeti 21 jsou osazeny na předních koncích ochranných třmenů 26, přičemž ochranné třmeny 26 obvodově objímají pracovní oblast štípacího nástroje 2. Pevné ochranné třmeny 26 brání bočnímu přístupu k pracovní oblasti štípacího nástroje 2 a současně zabraňují tomu, aby rozštípaná polena nepadala ze základního stolu 13, případně přídavného stolu 14. Proto je možno rozštípaná polena pohodlně odebírat. Na pevných ochranných třmenech 26 otočně uložené ruční spínací rukojeti 21, jak je naznačeno na obr. 1 a 2, mohou být vždy uchopeny celou rukou a stláčeny dolů, což umožňuje i po dobu delšího časového intervalu pracovat bez únavy.
K. štípání určený materiál 4 nebo odřezky 4a kulatiny jsou přirozené vždy o něco kratší než je vzdálenost mezi deskou 15 stolu, případně s ní rovnoběžnou deskou 18 stolu, a štípacím nástrojem 2, aby materiál 4, určený pro štípání, mohl být pohodlně nasazen. Pokud pro štípání určený materiál 4 nebo odřezky 4a kulatiny, postavené na základní stůl B, případně přídavný stůl 14, v důsledku dolní čelní plochy, probíhající šikmo kose, nezůstanou samy stát, ale mají sklon k překocení, musí být tento materiál 4 zajištěn proti překocení, aby byl zajištěn spolehlivý postup štípání. Proto, jak ukazují obr. 1 a 2, v oblasti zařízení 3 pro uložení materiálu, kterou tvoří základní stůl 13, případně přídavný stůl 14, je upraven proti opěrné ploše základního stolu 13, případně přídavného stolu 14, zvedatelný zdvihový člen, pomocí něhož pro štípání určený materiál 4, případně odřezky 4a kulatiny, mohou být tak daleko zvednuty, že se svou horní čelní stranou dostanou do záběru se štípacím nástrojem 2, který stojí ve své horní koncové poloze, čímž dojde k upnutí.
Zdvihový člen je zde vytvořen jako první zdvihový kolík 27, případně druhý zdvihový kolík 28, které jsou upraveny pro vyjetí z pevné desky 15 stolu, případně rovnoběžné desky 18 stolu, přičemž kolíky 27 a 28 jsou na svém horním konci opatřeny trnem 29, což umožňuje bezpečný, proti sklouznutí zajištěný, záběr s materiálem 4, určeným pro štípání nebo s odřezky 4a kulatiny. V dolní poloze prvního zdvihového kolíku 27 nebo druhého zdvihového kolíku 28 nevyčnívá tm 29 nad opěrnou plochu přiřazené pevné desky 15 stolu, případně rovnoběžné desky 18 stolu, nýbrž je naopak vůči nim spíše zapuštěný, jak je naznačeno protaženými liniemi na obr. 5.
Pro ovládání uspořádání zdvihových kolíků 27 a 28 je upravena nožní páka 30, kterou může obsluhující osoba pomocí nohy stlačit, jak vyplývá z obr. 1 a 2. Nožní páka 30, upravená na výšku obsluhující nohy, je spojena pákovím 32, jež není samosvomé nebo blokující, s prvním zdvihovým kolíkem 27 základního stolu 12. První zdvihový kolík 27 základního stolu 13 se vede, jak dále ukazuje obr. 5. Navzájem lícujícími vývrty pevné desky 15 a s ní rovnoběžné příčné stěny základního stolu 13 a je zvedán přes prostupující příčný kolík 33. který svými koncovými částmi proniká přiřazenými výřezy 34 konzol 16 a je přiřazen k pákoví 32. Z výřezů 34 vznikají automaticky pevné narážky pro horní a dolní polohy příslušného prvního zdvihového kolíku 27.
Druhý zdvihový kolík 28 přídavného stolu 14, jak ukazují obr. 2 a 5, lícuje s prvním zdvihovým kolíkem 27 základního stolu 13 a může být prvním zdvihovým kolíkem 27 základního stolu 13 zvedán. Za tím účelem je dolní krycí deska uchycujícího nosiče 19 přídavného stolu 14 opatřena zajížděcím vybráním 35 pro první zdvihový kolík 27 základního stolu ]_3· Druhý zdvihový kolík 28 přídavného stolu 14 je na své dolní čelní straně opatřen slepým vývrtem 36 pro tm 29 spodního prvního zdvihového koliku 27. Pro zabránění kolizi při přitočení a odtočení přídavného stolu 28 nesmí příslušný druhý zdvihový kolík 28 ve své dolní poloze dolů vyčnívat. Horní konec druhého zdvihového kolíku 28 je stejně jako horní konec prvního zdvihového kolíku 27 na straně základního stolu v dolní poloze vůči přiřazené rovnoběžné desce 18 stolu zapuštěn. Pohyblivost horního druhého zdvihového kolíku 28 je omezena dorazy 37, zde v podobě nasazených kroužků,
-4CZ 283559 B6 které v dolní, případně horní, poloze zdvihového kolíku spoluúčinkují s přepážkou 38, jež je rovnoběžná s deskou stolu, jak je naznačeno na obr. 2 a 5 plnými, případně čerchovanými, čárami.
Vzhledem ktomu, že obsluhující osoba ovládá nožní páku 30 nohou, má obě ruce volné pro nasazování a zajišťování materiálu, určeného k štípání. Při tom však musí obsluhující osoba nutně pustit ovládací páky, to jest spínací rukojeti 21 spínacího zařízení, takže štípací nástroj 2 v žádném případě nemůže být uveden v činnost. Jakmile materiál 4 pro štípání, případně odřezky 4a kulatiny jsou pomocí uspořádání zdvihových kolíků, to jest prvního zdvihového kolíku 27, a druhého zdvihového kolíku 28, zvednuty a upnuty tak, že již nemohou se překotit, může obsluhující osoba nasadit obě ruce pro ovládání spínacích rukojetí 21, přičemž je zaručeno, že obě ruce jsou zaručeně mimo oblast nebezpečí. V počáteční fázi pohybu dolů štípacího nástroje 2 se upnutý materiál 4 pro štípání, případně odřezky 4a kulatiny, nejprve proti síle nožní páky 30 stlačí dolů až vždy na přidruženou pevnou desku 15 stolu, případně rovnoběžnou desku 18 stolu. Jakmile sem materiál přibude, vnikne štípací nástroj 2 do něho a provede proces štípání.
Jakmile je vložený materiál naštípán v polena, obsluhující osoba může uvolnit spínací rukojeti 21. Při tom štípací nástroj 2 zajede automaticky pět do horní polohy. Totéž platí rovněž pro ten případ, že štípací nástroj 2 dosáhne svou dolní polohu poněkud nad stolní deskou základního stolu 13 nebo přídavného stol 14. Při tom ochranné třmeny 26 kryjící stranově z boku pracovní prostor štípacího nástroje 2, zabraňující, aby štípaná polena s příslušného stolu nespadla stranou. Tato spíše přilehnou k ochranným třmenům 26 a mohou pak být pohodlně odnímána.
Průmyslová využitelnost
Primární využití vynálezu pro štípání dřeva je podrobně popsáno v popisu vynálezu podle přihlášky. Samozřejmě ho lze použít i při jakémkoli materiálu při jeho štípání a především tam, kde jde jednak o bezpečnost rukou obsluhujícího personálu a zajištění materiálu na desce stolu při pracovním postupu k zabránění spadání materiálu i po skončení zpracování.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Bezpečnostní štípací zařízení, pro štípání štípatelných bloků, zejména palivového dřeva, se zařízením pro uložení materiálu, určeného pro štípání, při provozu nepohyblivým, a se štípacím nástrojem, který je proti zařízení pro uložení materiálu pohyblivý nahoru a dolů a jemuž je přiřazeno hnací zařízení, které se uvádí v činnost spínacím zařízením, ovládaným obsluhující osobou, vyznačující se tím, že spínací zařízení je vytvořeno jako ručně ovládané spínací zařízení pro spínání oběma rukama a že oblast zařízení (3) pro uložení materiálu (4) má, proti jeho opěrné ploše nadzvedávací, zdvihový mechanismus, který je ovládán nožní pákou (30).
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že spínací zařízení pro spínání oběma rukama má dvě spínací rukojeti (21), které jsou upevněny na dvou pevných ochranných třmenech (26), jež jsou upraveny ve výši rukou pracovní obsluhy a kryjí z boku pracovní rozsah štípacího nástroje (2).
    - 5 CZ 283559 B6
  3. 3. Zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že spínací rukojeti (21) jsou spojeny přes bowdenová lanka (22) s konci kolébky (23), která je ve svém bodu otáčení napojena na vodicí tyč (24), pomocí níž je poháněno hnací zařízení (7).
  4. 4. Zařízení podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že zdvihový mechanismus je vytvořen jako první zdvihový kolík (27), případně druhý zdvihový kolík (28), upravené pro vyjetí ze zařízení (3) pro uložení materiálu (4), přičemž kolíky (27, 28) jsou ve své dolní poloze vzhledem k přiřazené opěrné ploše zařízení (3) pro uložení materiálu (4) zapuštěny.
  5. 5. Zařízení podle nároku 4, vy z n aču j í cí se tím, že první zdvihový kolík (27), případně druhý zdvihový kolík (28), jsou na svém horním konci opatřeny trnem (29).
  6. 6. Zařízení podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že zařízení (3) pro uložení materiálu (4) má základní stůl (13) se stolní deskou (15), podpíranou nosičem, na němž je pohyblivě veden v osovém směru první zdvihový kolík (27).
  7. 7. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že zařízení (3) pro uložení materiálu (4) má nad základním stolem (13) upraven do stran přítočný a odtočný přídavný stůl (14), který je opatřen druhým zdvihovým kolíkem (28), vedeným osovým směrem nosičem (19) a vysunovatelným nad desku (18) přídavného stolu (14), uchycenou na nosiči (19), přičemž rozsah zdvihu druhého zdvihového kolíku (28) je omezen dorazy (37) a tento druhý zdvihový kolík (28) je upraven pro záběr zezdola s prvním zdvihovým kolíkem (27).
  8. 8. Zařízení podle nároku 7, vyznačující se tím, že druhý zdvihový kolík (28), tvořící ve své dolní poloze prodloužení prvého zdvihového kolíku (27), příslušejícího k základnímu stolu (13), přečnívá přídavný stůl (14) nebo k němu nedosahuje, přičemž přídavný stůl (14) má pro první zdvihový kolík (27) základního stolu (13) upravené zajížděcí vybrání (35).
  9. 9. Zařízení pole nároků 7 nebo 8, vyznačující se tím, že druhý zdvihový kolík (28) přídavného stolu (14) má ve svém spodním konci upraven vývrt (36) pro zajíždění tmu (29) prvního zdvihového kolíku (27) základního stolu (13).
  10. 10. Zařízení podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že nožní páka (30) je přes pákoví (32) a přes spojení příčného kolíku (33) a výřezů (34) spojena se zdvihovým mechanismem, tvořeným prvním zdvihovým kolíkem (27) a druhým zdvihovým kolíkem (28).
CZ9358A 1992-01-23 1993-01-22 Bezpečnostní štípací zařízení CZ283559B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4201751A DE4201751C2 (de) 1992-01-23 1992-01-23 Vorrichtung zum Spalten von spaltbaren Blöcken

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ5893A3 CZ5893A3 (en) 1993-08-11
CZ283559B6 true CZ283559B6 (cs) 1998-05-13

Family

ID=6450090

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ9358A CZ283559B6 (cs) 1992-01-23 1993-01-22 Bezpečnostní štípací zařízení

Country Status (4)

Country Link
AT (1) AT401903B (cs)
CZ (1) CZ283559B6 (cs)
DE (1) DE4201751C2 (cs)
IT (1) IT1261031B (cs)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1279909B1 (it) * 1995-01-30 1997-12-18 Ircem S R L Spaccalegna perfezionato
AT402037B (de) * 1995-04-06 1997-01-27 Knabl Stefan Ing Vorrichtung zum spalten von holzstücken
DE29704773U1 (de) * 1997-03-15 1997-05-15 Stockmann, Hans, 84513 Erharting Modifizierung des herkömmlichen Spalttisches eines kombinierten, hydraulischen Lang/Kurzholzspalters
DE10052159C2 (de) * 2000-10-20 2003-11-20 Guenter Wickert Vorrichtung und Verfahren zur Verarbeitung von Holzstammabschnitten
FR2851494B1 (fr) * 2003-02-21 2005-08-05 Rabaud Sa Perfectionnement aux fendeuses de buches
DE102009040851B4 (de) * 2009-09-09 2011-09-01 Scheppach Fabrikation Von Holzbearbeitungsmaschinen Gmbh Holzspalter mit Schutzbuegelanordnung
DE102009040850B4 (de) * 2009-09-09 2015-05-07 Scheppach Fabrikation Von Holzbearbeitungsmaschinen Gmbh Holzspalter
CN102528872B (zh) * 2012-02-06 2013-10-30 常熟通润汽车零部件股份有限公司 劈柴机构
DE202020004589U1 (de) * 2020-11-02 2020-11-20 Scheppach Fabrikation Von Holzbearbeitungsmaschinen Gmbh Stehend-Holzspalter

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE8434108U1 (de) * 1984-11-22 1985-04-25 Kretzer, Walter, 7951 Eberhardzell Vorrichtung zum spalten von holz
DE9010008U1 (de) * 1990-07-03 1990-09-06 Clauss Maschinenbau GmbH & Co, 7340 Geislingen Hydraulisch angetriebene Keilspaltmaschine (Holzspalter) für Brennholz
DE9110458U1 (de) * 1991-08-23 1991-10-17 Rau, Matthias, 7323 Hattenhofen Vorrichtung zum Aufspalten von Rundholzstücken o.dgl. in Brennholzscheite

Also Published As

Publication number Publication date
DE4201751A1 (de) 1993-07-29
AT401903B (de) 1996-12-27
IT1261031B (it) 1996-05-08
ITTO930006A0 (it) 1993-01-11
ITTO930006A1 (it) 1994-07-11
ATA244892A (de) 1996-05-15
CZ5893A3 (en) 1993-08-11
DE4201751C2 (de) 1993-11-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ283559B6 (cs) Bezpečnostní štípací zařízení
US20040069103A1 (en) Method and apparatus for cutting underwater structures
US4700759A (en) Wood splitter
US20190001521A1 (en) Wood splitting device and wood splitting method
US6832873B1 (en) Installation vehicle
US3802663A (en) Device for felling timber
US3738401A (en) Apparatus for severing the root system of the tree from the trunk during the tree-felling operation
US4742992A (en) Roofing membrane puller
FI60340C (fi) Maskin foer kvistning av utgallrade traed
US3688818A (en) Pulp cutting and loading machine
ITVI960041A1 (it) Dispositivo e procedimento per la spinta della tavola da tagliare in una segatrice a disco
EP3623125B1 (en) Trunk sawing machine
FI3995276T3 (fi) Seisova puunhalkaisukone
CA1130174A (en) Tree-felling apparatus
EP0664190A1 (en) Horizontal wood riving machine with safety means
US2658638A (en) Wood gathering apparatus
CA1318222C (en) Wood processor
JPH05138604A (ja) 加工物の切断装置及びその送り機構
SU753998A1 (ru) Бульдозер
SU1069708A1 (ru) Лесозаготовительна машина
ITMI20081314A1 (it) Tagliapiastrelle a doppia barra.
EP2355963B1 (en) A combined cutting machine with safety device
US3721143A (en) Pulp cutting and loading machine
US3105529A (en) Pivoted-cylinders log turner means for handling logs
SU829047A1 (ru) Установка дл валки и трелевкидЕРЕВьЕВ

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20100122