CZ283310B6 - Způsob bioasanace ropného znečištění půd pomocí selektovaných mikroorganismů - Google Patents

Způsob bioasanace ropného znečištění půd pomocí selektovaných mikroorganismů Download PDF

Info

Publication number
CZ283310B6
CZ283310B6 CS91509A CS50991A CZ283310B6 CZ 283310 B6 CZ283310 B6 CZ 283310B6 CS 91509 A CS91509 A CS 91509A CS 50991 A CS50991 A CS 50991A CZ 283310 B6 CZ283310 B6 CZ 283310B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
soil
microorganisms
contaminated
contaminated soil
sanitation
Prior art date
Application number
CS91509A
Other languages
English (en)
Inventor
Petr Ing. Musil
Jiří Rndr. Čížek
Jaroslav Žák
Kateřina Doc. Ing. Csc. Demnerová
Miroslav Doc. Ing. Csc. Marek
Original Assignee
Vysoká Škola Chemicko-Technologická
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoká Škola Chemicko-Technologická filed Critical Vysoká Škola Chemicko-Technologická
Priority to CS91509A priority Critical patent/CZ283310B6/cs
Priority to SK509-91A priority patent/SK50991A3/sk
Publication of CZ50991A3 publication Critical patent/CZ50991A3/cs
Publication of CZ283310B6 publication Critical patent/CZ283310B6/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W10/00Technologies for wastewater treatment
    • Y02W10/10Biological treatment of water, waste water, or sewage

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Soil Conditioners And Soil-Stabilizing Materials (AREA)
  • Fertilizers (AREA)

Abstract

Způsob bioasanace půd spočívá v tom, že se do půdy kontaminované ropnými uhlovodíky (letecký petrolej, motorová nafta, motorové oleje apod.) přidá inokulum v množství 0,1 až 1 % hmotn. nakultivovaných mikroorganismů rodu Bacillus sp. a/nebo Acinetobacter sp. a/nebo Klebsiella sp. a/nebo Enterobacter sp. a/nebo Mycobacterium sp. a/nebo Corynebacterium sp. a/nebo Pseudomonas sp. isolovaných z kontaminované půdy a půda se periodicky kultivuje provzdušňováním a promíchávámím např. pomocí podmítacího pluhu, brán nebo vyorávače brambor a současně se zavlažuje vodou, případně se přidávají přírodní (chlévská mrva apod.) nebo minerální fosforečná a dusíkatá hnojiva v koncentraci 0,02 až 2 g fosforečnanových iontů/litr a 0,04 až 0,1 dusíku/litr ve formě dusičnanových nebo s výhodou amonných iontů. ŕ

Description

Způsob bioasanace ropného znečištění půd pomocí selektovaných mikroorganismů
Oblast techniky
Vzrůstající spotřeba ropných produktů v národním hospodářství přináší stále se zvyšující riziko úniku těchto látek do půdy a do kolektorů podzemní vody. Ropné produkty znehodnocují půdu a podzemní vodu tak, že se stává pro člověka nepoživatelnou. Zasáhnou-li tyto produkty vodní zdroj, jsou ekonomické a společenské důsledky obrovské. Rozpad ropných látek přirozenou cestou je dlouhodobou záležitostí, literatura uvádí až 200 let do úplného rozkladu. Pro asanaci ropného znečištění je tedy třeba aktivního přispění člověka.
Dosavadní stav techniky
Dosud nejčastěji používané metody asanace ropného znečištění půdy spočívají vjejím pálení, popřípadě odvětrávání těkavých složek. Kontaminovanou půdu lze také uskladnit propráním této zeminy v pračce.
V poslední době je věnována velká pozornost možnostem odstraňování ropných uhlovodíků pomocí mikroorganismů. Při praktickém uplatňování této metody však vznikají velké problémy s vytvořením vhodných podmínek pro růst mikroorganismů a tím i pro účinný rozklad znečišťujících kontaminantů.
Podle většiny známých pramenů se k dekontaminaci půdy či vody používají mikroorganismy, nakultivované z čistých nebo směsných kultur vpředu vyjmenovaných rodů mikroorganismů.
Aplikované kmeny mikroorganismů mohou v některých případech vykazovat nedostatečnou schopnost utilizovat některé složky kontaminantů, vyskytujících se v dané lokalitě. K tomu, aby se přizpůsobil jejich metabolismus na rozklad těchto kontaminantů, je potřeba určitá časová adaptace. V některých případech musí být hledány jiné kmeny mikroorganismů, aby mohl být rozklad některých kontaminantů vůbec realizován.
Ze znečištěných půd a vod byly izolovány mikroorganismy rodů Bacillus sp., Acinetobacter sp., Klebsiella sp., Enterobacter sp., Mycobacterium sp., Corynebacterium sp., Pseudomonas sp. a další (B. Ellis, M.T. Balba, P. Theile, Bioremediation of oil contaminated land, Enviromental Technology, Vol. 11, pp. 443-455; Ronald M. Atlas, Microbial Degradation of Petroleum Hydrocarbons: an Enviromental Perspective, Microbiological Reviws, March 1981, p. 180-209).
U uvedených kmenů byla sledována schopnost utilizovat ropné kontaminanty.
Tyto mikroorganismy byly blíže charakterizovány a využity k bioasanacím kontaminované půdy, z níž byly předtím izolovány. Namnožení mikroorganismů před vlastní asanací uhlovodíky, a s limitujícím obsahem glukózy. Proces namnožení mikroorganismů trval 48 až 80 hodin a poté byla nakultivovaná biomasa čištěna centrifugací a suspendována ve fiziologickém roztoku. Nevýhodou tohoto procesu namnožení potřebné biomasy k asanaci kontaminované zeminy je poměrně dlouhá doba kultivace.
Podobně jako v EP 0228626 byl zjištěn příznivý vliv přítomnosti dusíku, kyslíku a fosforu během biodegradace uhlovodíků.
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody odstraňuje způsob bioasanace půd, kontaminovaných ropnými produkty, pomocí mikroorganismů, utilizujících uhlovodíky ropného znečištění, vybraných ze skupiny rodů Bacilus, Acinetobacter, Klebsiella, Enterobacter, Mycobacterium, Corynebacterium a Pseudomonas, izolovaných z kontaminované zeminy, při němž se do půdy aplikuje nakultivovaná biomasa včetně kultivačního média, připravená z mikrooorganismů, izolovaných z kontaminované půdy, kultivovaných v minerálním médiu, obsahujícím kontaminující látky podle vynálezu, jehož podstata spočívá vtom, že se narostlé inokulum pomnoží 12 až 24 hodinovou kultivací v médiu, obohaceném bílkovinami a sacharidy při teplotě 20 až 40 °C, za současného provzdušňování, a potom se aplikují do půdy, která se periodicky kultivuje provzdušňováním a promícháváním, například pomocí podmítacího pluhu, brán nebo vyorávače brambor, a současně se zavlažuje vodou. Případně se přidávají přírodní (chlévská mrva apod.) nebo minerální fosforečná a dusíkatá hnojivá v koncentraci 0,02 až 2 g fosforečnanových iontů/litr a 0,04 až 0,1 g dusíku/litr ve formě dusičnanových nebo s výhodou amonných iontů, stopové prvky, popřípadě vitaminy a jiné růstové faktory.
Případně se nakultivovaná biomasa přidá v množství 0,1 až 5 % hmotn. do vyhnojené zeminy, např. kompostu, obsahující ropné uhlovodíky, obsažené v lokalitě, určené k asanaci, a po namnožení mikroorganismů se tato zemina vrací do půdy s ropným znečišťěním v poměru 1 až 5 hmotn. dílů kompostu ku 10 až 100 hmotn. dílům znečištěné zeminy.
Oxidoredukční potenciál se dle vynálezu s výhodou optimalizuje provzdušňováním zeminy, potřebný obsah vody, nezbytný k růstu mikroorganismů, se udržuje pravidelným zvlhčováním půdy. Mikroorganismy jsou dodávány do půdy na začátku bioasanace, případně se dle potřeby dodávají i během ní. Pravidelnou kultivací půdy, např. bránami, podmítacím pluhem apod., se zabezpečuje dokonalé promíchávání kontaminované půdy s mikroorganismy a živinami, zároveň také dochází k provzdušňování a tím ke zrychlení růstu mikroorganismů. Způsobem dle vynálezu se do půdy dodávají mikroorganismy, pocházející přímo z kontaminované lokality po laboratorní selekci a namnožení v potřebném množství. Při bioasanaci lokalit s podobným zdrojem se s výhodou použijí mikroorganismy získané již během předchozí izolace. Jedná se např. o mikroorganismy Bacillus sp., Acinetobacter sp., Klebsiella sp., Enterobacter sp., Mycobacterium sp., Corynebacterium sp., Pseudomonas sp. a jiné.
Výhoda způsobu bioasanace ropného znečištění dle vynálezu spočívá především ve snadnosti získání potřebné kultury mikroorganismu, utilizujícího produkty ropného znečištění, v možnosti optimalizace růstu mikroorganismu a tím i rychlosti biologického odbourávání znečišťujících látek.
Kultivace biomasy mikroorganismů, prováděná na plnohodnotném médiu, obsahujícím sacharidy, bílkoviny a vitaminy, probíhá podstatně kratší dobu, přičemž si narostlé mikroorganismy udržují schopnost utilizovat ropné uhlovodíky. Nakultivovaná biomasa je aplikována do kontaminované zeminy společně s kultivačním médiem, poskytujícím určitý podíl živin v počáteční fázi růstu mikroorganismů v asanované zemině. Pro urychlení růstu mikroorganizmů v počátku biodegradačního procesu se nakultivovaná biomasa před aplikací do kontaminované půdy s výhodou aplikuje do vyhnojené zeminy, kompostu nebo rašeliny, obsahující ropné uhlovodíky, obsažené v lokalitě, určené k asanaci.
Při použití tohoto způsobu jsou znečišťující látky kompletně odstraněny (metabolickými drahami mikroorganismů až na vodu, oxid uhličitý a biomasu mikroorganismu).
-2CZ 283310 B6
Příklady provedení
Vynález je dokumentován příklady použití, aniž by se jimi omezoval.
Příklad 1
Bioasanace půdy, kontaminované leteckým petrolejem. Inokulum se připraví následujícím způsobem: 10 g půdy, kontaminované leteckým petrolejem, se rozsuspenduje v 15 ml fyziologického roztoku. Na sterilní Petriho misku se napipetuje 1 ml tohoto roztoku, přidá se 0,5 ml leteckého petroleje a přelije 15 ml sterilní minerální půdy. Kultivace probíhá při 37 °C po dobu 72 hodin. Z narostlých kolonií se vybere mikrobiální kmen, který má v tomto případě pro danou lokalitu největší schopnost utilizovat letecký petrolej, a blíže se charakterizuje a pracovně označí. V daném případě se jednalo o Acinetobacterium sp.. Takto připravený kmen se pěstuje ve 100 ml sterilního masopeptonového bujónu s přídavkem leteckého petroleje v 1000 ml baňkách na třepacím stroji při teplotě 37 °C po dobu 24 hodin.
% hmotn. inokula kultivovaného selektovaného mikroorganismu Acinetobacter sp. výše uvedeným způsobem se zaočkuje fermentor. Kultivace probíhá v médiu, složeném z 0,4 % hmotn. masopeptonového bujónu a 0,2 % hmotn. baktopeptonu s přídavkem 0,2 % hmotn. melasy, 0,2 % hmotn. kvasničného autolyzátu a 0,05 % hmotn. leteckého petroleje za provzdušňování při 37 °C po dobu 24 hodin. U takto připravené kultury během 24 hodin kultivace dojde k nárůstu biomasy na 1012až 1013 zárodků mikroorganismů/1 ml.
Takto připravená nakultivovaná biomasa z fermentoru se aplikuje přímo do půdy v množství 100 ml na 1 m2 kontaminované půdy. Vrstva půdy se pravidelně zavlažuje, aby nedošlo k vyschnutí této půdy. Pravidelnou kultivací půdy bránami se zabezpečuje dokonalé promíchání kontaminované půdy s mikroorganismy a živinami, zároveň také dochází k provzdušňování a tím ke zrychlení růstu mikroorganismů. Výše uvedeným způsobem se o půdu pečuje několik týdnů až měsíců, dokud se nesníží obsah ropných uhlovodíků pod požadovanou hodnotu.
Příklad 2
Zemina, kontaminovaná leteckým petrolejem, se smíchá s kompostem a s chlévskou mrvou v poměru 5 hmotn. dílů kontaminované půdy, 10 hmotn. dílů kompostu a 1 hmotn. díl chlévské mrvy a směs se rozprostře do vrstvy, vysoké 25 cm. Příslušné živiny pro mikroorganismy se nacházejí v chlévské mrvě. Inokulum se připraví dle příkladu 1 s tím rozdílem, že se ke kultivaci použije vybraný izolovaný Enterobacter aerogenes. Zemina se periodicky provzdušňuje a zavlažuje. Po namnožení mikroorganismu na 1012 zárodků na 1 ml se zemina vpraví do půdy, kontaminované leteckým petrolejem, v poměru 1 hmotn. díl : 2 hmotn. dílům, případně 1 hmotn. díl : 100 hmotn. dílům (v závislosti na množství a druhu kontaminantu) a periodicky se upravuje vhodným způsobem, jako v příkladu 1.
Příklad 3
Zemina, kontaminovaná motorovou naftou, se smíchá s rašelinou v poměru 20 hmotn. dílů kontaminované zeminy ku 1 hmotn. dílu rašeliny. Směs se rozprostře do vrstvy 30 cm. K bioasanaci se použije mikroorganismus Bacillus sp., kultivovaný dle příkladu 1 s tím rozdílem, že se biomasa po odstředění podrobuje mrazové sublimaci s výhodou velmi snadného transportu a možnosti dlouhodobého uchovávání. Před použitím se sušený preparát rozsuspenduje v masopeptonovém bujónu v poměru 1 hmotn. díl sušeného preparátu ku 10 hmotn. dílům
-3 CZ 283310 B6 masopeptonového bujónu. Suspenze se míchá přes noc při 30 °C a druhý den se zředí vodou v poměru 1 obj. díl masopeptonového bujónu ku 100 obj. dílům vody, obsahující rozpuštěné fosforečné hnojivo (KH2PO4, superfosfát apod.) v konečné koncentraci 1 g fosforečnanových iontů/l a dusíkaté hnojivo (NH4NO3, (NH4)2HPO4, (NH4)2SO4, technický ledek a pod.) v konečné koncentraci 0,1 g dusíku/1. Takto připravená biomasa se aplikuje postřikem na kontaminovanou zeminu v množství 1,5 1 na 1 m2. Následná péče o půdu je shodná s příkladem 1 s tím rozdílem, že ke kultivaci se používá vyorávač brambor.
Příklad 4
Zem, kontaminovaná leteckým petrolejem, se podrobí bioasanaci dle příkladu 1 s tím rozdílem, že ke kultivaci se používá izolovaná směsná kultura, složená z Acinetobacter sp., Acinetobacter sp., Bacillus sp. a Enterbacter aerogenes.
Průmyslová využitelnost
Způsob bioasanace půd, kontaminovaných ropnými produkty, pomocí selektovaných bakterií a pomnožených kultivací podle vynálezu je využitelný všude tam, kde dochází k únikům ropných kontaminantů do zemin, tj. v průmyslu, v zemědělství, v dopravě a v armádě.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob bioasanace půd, kontaminovaných ropnými produkty, pomocí mikroorganismů, utilizujících uhlovodíky ropného znečištění, vybraných ze skupiny rodů Bacilus, Acinetobacter, Klebsiella, Enterobacter, Mycobacterium, Corynebacterium a Pseudomonas, izolovaných z kontaminované zeminy, při němž se do půdy aplikuje nakultivovaná biomasa včetně kultivačního média, připravená z mikroorganismů, izolovaných z kontaminované půdy, kultivovaných v minerálním médiu, obsahujícím kontaminující látky, vyznačující se tím, že se narostlé inokulum pomnoží 12 až 24 hodinovou kultivací v médiu, obohaceném bílkovinami a sacharidy, při teplotě 20 až 40 °C za současného provzdušňování, a potom se aplikuje do asanované půdy, která se periodicky kultivuje provzdušňováním a současně se zavlažuje vodou.
  2. 2. Způsob bioasanace dle nároku 1, vyznačující se tím, že se narostlé inokulum přidá v množství 0,1 až 5 % hmotn. do vyhnojené zeminy, např. kompostu, obsahující ropné uhlovodíky, obsažené v lokalitě, určené k asanaci, a po namnožení mikroorganismů se tato zemina vrací do půdy s ropným znečištěním v poměru 1 až 5 hmotn. dílů kompostu ku 10 až 100 hmotn. dílům znčištěné zeminy. 3
  3. 3. Způsob bioasanace dle nároků 1 až 2, vyznačující se tím, že do zavlažovači vody se přidávají přírodní hnojivá nebo minerální fosforečná a dusíkatá hnojivá v koncentraci 0,02 až 2 g fosforečnanových iontů/litr a 0,04 až 0,1 g dusíku/litr ve formě dusičnanových nebo s výhodou amonných iontů.
CS91509A 1991-01-31 1991-01-31 Způsob bioasanace ropného znečištění půd pomocí selektovaných mikroorganismů CZ283310B6 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS91509A CZ283310B6 (cs) 1991-01-31 1991-01-31 Způsob bioasanace ropného znečištění půd pomocí selektovaných mikroorganismů
SK509-91A SK50991A3 (en) 1991-01-31 1991-02-27 Method of biodecontamination of petroleum soil pollution by selective microorganism

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS91509A CZ283310B6 (cs) 1991-01-31 1991-01-31 Způsob bioasanace ropného znečištění půd pomocí selektovaných mikroorganismů

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ50991A3 CZ50991A3 (en) 1995-08-16
CZ283310B6 true CZ283310B6 (cs) 1998-02-18

Family

ID=5337293

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS91509A CZ283310B6 (cs) 1991-01-31 1991-01-31 Způsob bioasanace ropného znečištění půd pomocí selektovaných mikroorganismů

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ283310B6 (cs)
SK (1) SK50991A3 (cs)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ299601B6 (cs) * 1997-02-25 2008-09-17 Zpusob prípravy smesi mikroorganismu na vázání dusíku ze vzduchu, na zvyšování rozpustnosti sloucenin fosforu a na rozklad potravinárského olejového sedimentu
CZ304147B6 (cs) * 2012-03-06 2013-11-20 Vysoká skola chemicko-technologická v Praze Zpusob remediace a rekultivace kontaminovaných ploch pomocí mikroorganismu a mykorhizních hub

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104001712B (zh) * 2014-02-28 2015-11-04 天津科技大学 碱茅与微生物组联合修复石油污染土壤的方法

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ299601B6 (cs) * 1997-02-25 2008-09-17 Zpusob prípravy smesi mikroorganismu na vázání dusíku ze vzduchu, na zvyšování rozpustnosti sloucenin fosforu a na rozklad potravinárského olejového sedimentu
CZ304147B6 (cs) * 2012-03-06 2013-11-20 Vysoká skola chemicko-technologická v Praze Zpusob remediace a rekultivace kontaminovaných ploch pomocí mikroorganismu a mykorhizních hub

Also Published As

Publication number Publication date
CZ50991A3 (en) 1995-08-16
SK50991A3 (en) 1995-11-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102093975B (zh) 一种快速降解有机废弃物的复合菌剂及应用
CN116640702A (zh) 一种用于处理养殖废水的微生物菌剂的制备方法和应用
RU2437864C1 (ru) Способ микробиологической переработки птичьего помета
RU2378060C2 (ru) Биопрепарат для очистки почв от загрязнений нефтью и нефтепродуктами, способ его получения и применения
CN108033574A (zh) 一种用于城市河道净化的生态净水剂及其制备方法
CN1107178A (zh) 一种生物肥料的生产方法及其使用的微生物
CZ283310B6 (cs) Způsob bioasanace ropného znečištění půd pomocí selektovaných mikroorganismů
KR19980033946A (ko) 폐수처리용 활성미생물 배양물질 및 그 사용방법
NL1017592C2 (nl) Mengsel van micro-organismen, bedoeld voor het fixeren van stikstof uit de lucht en het verhogen van de oplosbaarheid van fosforverbindingen in water, en de bereiding ervan.
CN106754543A (zh) 一种用于污泥厌氧发酵的微生物制剂
Khatab et al. Role of Microorganisms in our life's as ecofrindely and replacement for chemical methods.
EP1150934A1 (en) Bioorganic fertilizer
DE19880157B4 (de) Verfahren zur Vorbereitung einer Mikroorganismenmischung zur Bindung von atmosphärischem Stickstoff, zur Erhöhung der Löslichkeit von Phosphorverbindungen und zur Zersetzung von Lebensmittelölsediment und die genannte Mischung
RU2176164C2 (ru) Способ биологической ремедиации нефтезагрязненных почв
RU2039714C1 (ru) Способ очистки воды и почвы от нефтяных загрязнений
CN110117555A (zh) 一种应用于污水处理中萘降解菌及其菌剂和应用
RU2429089C1 (ru) Способ очистки почвы от нефти и нефтепродуктов
RU2728391C1 (ru) Способ получения комбинированного бактериально-гуминового препарата для разложения пожнивных остатков
Arora et al. Upgrading of distillery effluent by Nitrosococcus oceanus for its use as a low-cost fertilizer
RU2777093C1 (ru) Способ приготовления биоудобрения
RU2637132C1 (ru) Биопрепарат для очистки грунта от загрязнений нефтью и нефтепродуктами
Menshakova et al. Study of the Dynamics of Oil Destruction with the Use of Bacterial Biological Preparations in the Conditions of the Far North
KR930011713B1 (ko) 미생물을 이용한 계분 및 인분 정화제
RU2057724C1 (ru) Способ очистки воды и почвы от загрязнения нефтью и нефтепродуктами
RU2103359C1 (ru) Штамм бактерий erwinia species вкпм в-7005 - деструктор нефтепродуктов и органического субстрата в растительном сырье и отходах животноводства