CZ28260U1 - Obličejová rouška - Google Patents

Obličejová rouška Download PDF

Info

Publication number
CZ28260U1
CZ28260U1 CZ2014-30060U CZ201430060U CZ28260U1 CZ 28260 U1 CZ28260 U1 CZ 28260U1 CZ 201430060 U CZ201430060 U CZ 201430060U CZ 28260 U1 CZ28260 U1 CZ 28260U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
face mask
layer
face
layers
mask
Prior art date
Application number
CZ2014-30060U
Other languages
English (en)
Inventor
aroch Jan Ĺ
Original Assignee
Žemlička Jaroslav
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Žemlička Jaroslav filed Critical Žemlička Jaroslav
Priority to CZ2014-30060U priority Critical patent/CZ28260U1/cs
Publication of CZ28260U1 publication Critical patent/CZ28260U1/cs

Links

Description

Technické řešení se týká obličejové roušky pro odstraňování biologických a/nebo mechanických nečistot z vdechovaného a/nebo vydechovaného vzduchu, která obsahuje alespoň dvě textilní vrstvy, mezi nimiž je uložena alespoň jedna filtrační vrstva polymemích nanovláken a/nebo alespoň jedna aktivní vrstva polymemích nano vláken, která ve své struktuře obsahuje biocidní látku/y.
Dosavadní stav techniky
Z řady patentových dokumentů je známo několik variant obličejových roušek určených pro odstraňování biologických a/nebo mechanických nečistot z vdechovaného a/nebo vydechovaného vzduchu, které obsahují alespoň jednu vrstvu nano vláken.
K nej jednodušším variantám takových roušek patří například obličejová rouška popsaná v CN 2640523, která obsahuje jednu filtrační vrstvu nanovláken uloženou mezi dvěma vrstvami tkaniny. Konstrukčně podobná je i obličejová rouška popsaná v CN 2650790, kde je však vrstva nanovláken uložena mezi dvěma vrstvami netkané textilie. Obě tyto roušky jsou schopné zachytávat mechanické, případně i biologické nečistoty, zejména mikroorganismy (bakterie, viry, apod.), jejichž rozměry jsou větší než rozměry mezivlákenných prostorů ve vrstvě nanovláken. Mikroorganismy a mechanické nečistoty menších rozměrů rouškami prochází.
Výrobně a technologicky náročnější varianta obličejové roušky je pak popsaná v CZ UV 16988. U ní je mezi dvěma vrstvami netkané textilie uložena aktivní vrstva nanovláken obsahujících částice antimikrobiálního aditiva, které aktivně působí na mikroorganismy zachycené vrstvou nanovláken a částečně i na mikroorganismy, které jí díky svým malým rozměrům procházejí. Mikroorganismy, které rouškou projdou, jsou přitom působením antimikrobiálního aditiva usmrceny nebo alespoň oslabeny, takže jejich nežádoucí působení po vdechnutí je zcela nebo alespoň částečně eliminováno.
Vyšší účinnosti pak dosahuje obličejová rouška popsaná v CZ 297697, která obsahuje jak filtrační vrstvu nanovláken, tak i aktivní vrstvu nanovláken s částicemi antimikrobiálního aditiva uložené mezi dvěma textilními vrstvami. Filtrační vrstva nanovláken přitom zachytává biologické i mechanické nečistoty, a aktivní vrstva nanovláken usmrcuje nebo alespoň oslabuje zachycené nebo procházející mikroorganismy. Kombinace dvou vrstev nanovláken současně podstatně zvyšuje filtrační účinnost roušky, která tak zachytává i nečistoty, které by rouškou s jednou vrstvou nanovláken mohly procházet. Tato obličejová rouška je však výrobně i technologicky nejsložitější a nejnákladnější.
Všechny dosud známé typy obličejových roušek vykazují řadu závažných nedostatků, které výrazně snižují jejich účinnost a užitnou hodnotu, a tím i ochotu uživatelů k jejich užívání. Jednou z nejpodstatnějších nevýhod je nevhodný způsob fixace roušky k obličeji uživatele, obvykle prostřednictvím dvou nebo čtyř pruhů textilie, které jsou vedeny kolem hlavy nebo uší uživatele. Při tomto způsobu fixace však téměř při jakékoliv činnosti uživatele dochází v oblastech obličeje s větším zakřivením, jako například v oblasti nosu, nebo v oblastech většího pohybu obličeje, jako například v okolí úst a na tvářích, k odchlípnutí roušky, a tím k závažnému porušení těsnosti jejího uložení, které může vést až ke vdechnutí biologických a/nebo mechanických nečistot, které mají být rouškou zachyceny.
Pro odstranění těchto nedostatků byla v CZ 303299 navržena skládaná obličejová rouška, která je pro připojení k obličeji uživatele na vnitřní straně své vnitřní textilní vrstvy opatřena vrstvou dermatologicky nezávadného adheziva. Takto vytvořená rouška je schopná se přizpůsobit v podstatě libovolnému tvaru a velikosti obličeje uživatele, a současně na něj po celém svém obvodu dobře dosednout, a po celou dobu uložení si zachovat dobrou těsnost. Její nevýhodou je však to, že všechny její vrstvy jsou vzájemně propojeny sítí bodových nebo úsečkových spojů. Tyto spoje
- 1 CZ 28260 Ul sice zabraňují vzájemnému pohybu jednotlivých vrstev roušky, avšak současně zvyšují celkový tlakový spád roušky, čímž snižují komfort jejího užívání. Další nevýhodou těchto spojů je i to, že jejich vytváření zvyšuje technologickou náročnost a celkový čas potřebný pro výrobu roušky, a v důsledku toho také její konečnou cenu.
Cílem technického řešení je navrhnout obličejovou roušku, která by odstranila nebo alespoň eliminovala nevýhody stavu techniky.
Podstata technického řešení
Cíle technického řešení se dosáhne obličejovou rouškou pro odstraňování biologických a mechanických nečistot z vdechovaného a/nebo vydechovaného vzduchu, která obsahuje alespoň dvě textilní vrstvy, mezi nimiž je uložena alespoň jedna filtrační vrstva polymemích nanovláken a/nebo alespoň jedna aktivní vrstva polymemích nanovláken, která ve své struktuře obsahuje biocidní látku/y, a jejíž podstata spočívá v tom, že je alespoň ve své střední části pro překrytí úst a nosu uživatele opatřena po celé své šířce sklady, které se částečně překrývají, a které jsou fixovány pevným spojením na okrajích bočních stran obličejové roušky. Při tomto uspořádání jsou současně, bez dodatečných vzájemných spojů, zajištěny všechny vrstvy obličejové roušky proti nežádoucímu vzájemnému pohybu, takže při manipulaci s ní a jejím užívání nehrozí samovolné prodření filtrační nebo aktivní vrstvy polymemích nanovláken, a vrstvy obličejové roušky není nutné propojovat v jejich ploše dalším materiálem, a zvyšovat tak tlakový spád obličejové roušky.
K fixování skladů lze s výhodou použít např. natavený materiál alespoň jedné z vrstev roušky nebo pojivo, např. tavné. Kromě toho lze však použít např. také jejich sešití nebo jehlování, přičemž v takovém případě je výhodné, pokud jsou takto vytvořené spoje alespoň z jedné strany obličejové roušky nebo alespoň z jedné strany alespoň jedné její vrstvy překryty neprodyšným a/nebo hydrofobním materiálem, který brání průniku vzdušné vlhkosti a v ní nesených biologických a/nebo mechanických nečistot do obličejové roušky podle technického řešení, nebo přes ni. Objasnění výkresu
Na přiloženém výkrese je na obr. 1 schematicky znázorněna obličejová rouška podle technického řešení, na obr. 2 průřez jednou variantou obličejové roušky podle technického řešení, resp. textilie, ze které je tato obličejová rouška vytvořena, na obr. 3 průřez druhou variantou obličejové roušky podle technického řešení, resp. textilie, ze které je tato obličejová rouška vytvořena, a na obr. 4 průřez třetí variantou obličejové roušky podle technického řešení, resp. textilie, ze které je tato obličejová rouška vytvořena.
Příklady uskutečnění technického řešení
Obličejová rouška I pro odstraňování biologických a mechanických nečistot z vdechovaného a/nebo vydechovaného vzduchu podle technického řešení má v příkladu provedení znázorněném na obr. 1 v podstatě obdélníkový tvar, přičemž delší strany 2 a 20 obdélníka přecházejí při aplikaci roušky I na obličej uživatele přes nos a pod bradou, zatímco kratší boční strany 3 a 30 přecházejí z tváře před ušima na krk uživatele. Ve střední části, která přechází přes ústa a nos je rouška 1 opatřena sklady 4, ve znázorněném příkladu provedení horizontálními, které se částečně překrývají. Tyto sklady 4, které jsou na bočních stranách roušky I fixovány pevným spojením, umožňují natvarování roušky I podle tvaru a/nebo velikosti obličeje uživatele. Homí z delších stran 2 a 20 obdélníka je ve své střední části tvarována směrem vzhůru, ve znázorněném příkladu provedení do tvam vzhůru směřujícího výstupku 21 pro překrytí nosu. Dolní z delších stran 2 a 20 obdélníka je ve své střední části tvarována směrem vzhůru směřujícím vybráním 201, ve znázorněném provedení ve tvam oblouku. Toto tvarování umožňuje lepší přilnutí roušky 1 k obličeji uživatele.
-2CZ 28260 Ul
V jiných neznázoměných variantách provedení však může být tvar obličejové roušky 1 libovolný jiný, dle konkrétních požadavků.
Obličejová rouška I podle technického řešení, respektive textilie, z níž je tato obličejová rouška 1 vyrobena, obsahuje alespoň dvě textilní vrstvy - vnitřní textilní vrstvu 10 a vnější textilní vrstvu li, mezi nimiž je uložena alespoň jedna filtrační vrstva 12 polymemí ch nano vláken (viz obr. 2) a/nebo alespoň jedna aktivní vrstva 13 polymemích nanovláken (viz obr. 3). Vnitřní textilní vrstva 10, která je určena pro kontakt s obličejem uživatele, je s výhodou vytvořena například z netkané textilie typu spunbond z mikro vláken z hydrofobního materiálu, jako například polypropylenu (PP) nebo polyesteru (PES), případně jejich směsi, nebo z netkané textilie typu spunlace z viskózových (VS), celulózových nebo polymemích mikrovláken, případně jejich směsi. Vnější textilní vrstva ii je pak s výhodou vytvořena například z netkané textilie typu meltblown z mikrovláken z hydrofobního materiálu, jako například polypropylenu (PP), viskózy (VS), polyesteru (PES), atd., případně jejich směsi. V nej výhodnějším provedení (viz obr. 4) je vnější textilní vrstva Π. tvořena kombinací sub-vrstvy 110 vytvořené z netkané textilie typu spunbond a sub-vrstvy 111 vytvořené z netkané textilie typu meltblown, kdy sub-vrstva 110 vytvořená z netkané textilie typu spunbond zlepšuje mechanické vlastnosti vnější vrstvy 11 obličejové roušky i a z vnějšku chrání sub-vrstvu 111 vytvořenou z netkané textilie typu meltblown před mechanickým otěrem a poškozením.
Obecně přitom lze vnější i vnitřní textilní vrstvu ϋ, 10 obličejové roušky i vytvořit z textilie libovolného typu z přírodních nebo syntetických vláken (mikrovláken) nebo směsi přírodních a/nebo syntetických vláken.
Filtrační vrstva 12 polymemích nanovláken je tvořena nano vlákny z hydrofobního polymeru, jako je například polyvinyliden fluorid (PVDF), polyuretan (PUR), polyester (PES), kyselina polymléčná (PLA), polykaprolakton (PCL), apod. Aktivní vrstva 13 polymemích nanovláken je s výhodou tvořena nanovlákny ze stejného hydrofobního polymeru, v jejichž struktuře je uspořádána vhodná látka/y s biocidním působením, která zabíjí, nebo alespoň oslabuje mikroorganismy (bakterie, viry, plísně, kvasinky, apod.) zachycené v obličejové roušce 1 nebo obličejovou rouškou 1 procházející, a/nebo je taková alespoň jedna biocidní látka/y uložená v mezivlákenných prostorech aktivní vrstvy 13 polymemích nanovláken (a případně je k povrchu nanovláken připojena kovalentní nebo jinou vazbou) ve formě (nano)částic a/nebo impregnace, a/nebo je uložena na alespoň jednom jejím povrchu ve formě vrstvy/filmu. Materiál a/nebo průměr nanovláken a/nebo porozita a/nebo plošná hmotnost aktivní vrstvy 13 mohou být stejné jako u filtrační vrstvy 12, nebo se může aktivní vrstva 13 od filtrační vrstvy 12 lišit alespoň v jednom z těchto a/nebo jiným parametrem.
Hydrofobní vlastnosti vnější textilní vrstvy 11 a filtrační vrstvy 12 polymemích nanovláken, a v případně potřeby i vnitřní textilní vrstvy 10, přitom zajišťují, že obličejová rouška 1 je v podstatě neproniknutelná pro vzdušnou vlhkost i pro vlhkost z dechu uživatele, a proto nevlhne a nevytváří vhodné podmínky pro prostup a rozmnožování zachycených mikroorganismů. Filtrační vrstva 12 a/nebo aktivní vrstva 13 polymemích nanovláken přitom díky své submikronové porozitě a velkému měrnému povrchu zachytává většinu fyzikálních a biologických nečistot obsažených ve vdechovaném vzduchu, zejména prachových částic apod., které prošly vnější textilní vrstvou obličejové roušky 1.
V případě použití hydrofobní vnitřní textilní vrstvy 10 je její nevýhodou, že vlhkost z dechu uživatele se ukládá na vnitřním povrchu obličejové roušky 1, který je ve styku s obličejem uživatele, což do jisté míry snižuje komfort užívání. Pro větší komfort uživatele je proto výhodné vytvořit tuto vrstvu 10 z hydrofilního materiálu, který je schopen vlhkost z dechu uživatele absorbovat, takže na jeho povrchu nedochází k její kondenzaci.
Pro průmyslovou výrobu obličejových roušek 1 podle technického řešení je nezbytné, zajistit pro každou vyrobenou obličejovou roušku I stejné vlastnosti, zejména filtrační vlastnosti, které z velké části zajišťuje filtrační vrstva 12 polymemích nanovláken a/nebo aktivní vrstva 13 polymemích nanovláken. Tato vrstva (vrstvy) 12, 13 polymemích nanovláken musí proto být rovno-3CZ 28260 U1 měrná jak ve směru své šířky, tak i ve směru své délky. Vzhledem k tomu, že šířka představuje menší rozměr, je nej důležitější rovnoměrnost ve směm její délky. Té lze dosáhnout pouze dlouhodobě a opakovaně stabilním procesem výroby nano vláken, který je v dnešní době představován beztryskovým elektrostatickým zvlákňováním polymemí matrice v elektrickém poli vytvořeném mezi zvlákňovací elektrodou protáhlého tvam a sběrnou elektrodou, např. dle Evropského patentu EP 1673493, Evropského patentu EP 2059630 nebo Evropského patentu EP 2173930. Pro přípravu aktivní vrstvy JJ polymemích nanovláken se přitom s výhodou uplatní obdobný postup popsaný například v Evropské patentové přihlášce EP 1869232.
Ve výhodné variantě provedení obličejové roušky i podle technického řešení se filtrační vrstva 12 nebo aktivní vrstva 13 polymemích nanovláken při výrobě ukládá na nosnou podkladovou vrstvu, která je vytvořena z netkané textilie typu meltblown nebo je tvořená kombinací sub-vrstev tvořených netkanými textiliemi typu spunbond a meltblown. Tato podkladová vrstva má plošnou hmotnost obvykle v intervalu 30 až 80 g/m2, s průměrem vláken od 1 do 5 mikrometrů, a v popisovaném provedení představuje vnější vrstvu 11 obličejové roušky I.
Po uložení filtrační vrstvy 12 a/nebo aktivní vrstvy 13 polymemích nanovláken na nosnou podkladovou vrstvu a případném dosušení a/nebo síťování a/nebo jiné povrchové úpravě polymerních nanovláken se na filtrační vrstvu 12 nebo aktivní vrstvu 13 polymemích nanovláken uloží krycí vrstva. Ta je s výhodou tvořená netkanou textilií typu spunbond, která ve finální obličejové roušce 1 tvoří vnitřní vrstvu 10 určenou pro styk s obličejem uživatele. Tato krycí vrstva má plošnou hmotnost obvykle v intervalu 12 až 50 g/m2, s průměrem vláken od 1 do 5 mikrometrů.
Jednotlivé vrstvy obličejové roušky 1 podle technického řešení nejsou ve své ploše nijak propojeny, neboť jak bylo ověřenou řadou zátěžových testů, pro jejich zajištění proti nežádoucímu vzájemnému posunu, který by mohl poměrně rychle vyústit v prodření filtrační vrstvy 12 a/nebo aktivní vrstvy 13 polymemích nanovláken, překvapivě postačuje pouze kombinace skládání obličejové roušky 1, resp. textilie, ze které je tato obličejová rouška 1 vytvořena do skladů 4, které se částečně překrývají, s fixací těchto skladů 4 jejich pevným spojením na okrajích kratších boční stran 3, 30 obličejové roušky I (viz obr. 1), případně ještě doplněné propojením vrstev obličejové roušky i některým ze známých způsobů používaných u obličejových roušek ze stavu techniky. V případě vertikálních skladů 4 se tyto sklady 4 zafixují spojením na okrajích delších stran 2, 20 obličejové roušky 1. K fixaci skladů 4 a vytvoření pevného spojení je přitom možné použít několik různých postupů, případně kombinaci alespoň dvou z nich.
Jedním z těchto postupů je lokální natavení materiálu alespoň jedné vrstvy obličejové roušky i, resp. textilie, ze které je tato obličejová rouška 1 vytvořena, přičemž natavený materiál proniká díky charakteru ostatních vrstev obličejové roušky i v podstatě samovolně (a v případně potřeby v důsledku působení zvýšeného tlaku) do jejich struktury, takže po svém zatuhnutí tyto vrstvy propojí, a zafixuje sklady 4. Pro dosažení lepších výsledků, resp. snížení působící teploty a ochranu ostatních vrstev obličejové roušky 1 před poškozením zvýšenou teplotou, je výhodné, pokud se takto využije materiál vnější a/nebo vnitřní textilní vrstvy JT, 10, přičemž je možné vnější a/nebo vnitřní textilní vrstvu JT, 10 vytvořit alespoň částečně z materiálu, jehož teplota tání je nižší než teplota tání materiálu ostatních vrstev obličejové roušky 1, a/nebo do alespoň jedné z nich zakomponovat pojivo a/nebo bikomponentní vlákna (mikrovlákna), jejichž jedna složka má teplotu tání nižší než druhá, případně i nižší než je teplota tání materiálu ostatních vrstev obličejové roušky 1. Natavování materiálu, a tedy i spojování vrstev obličejové roušky 1 přitom probíhá lokálně pouze v místech, kde se mají sklady 4 obličejové roušky 1 fixovat, tj. na okrajích kratších boční stran 3, 30 (a v případě vertikálních skladů 4 na okrajích delších boční stran 2, 20) obličejové roušky i, po složení textilie, ze které je tato obličejová rouška J. vytvořena, do skladů 4 požadované velikosti a hustoty.
Jiným postupem vhodným pro fixování skladů 4 obličejové roušky 1 podle technického řešení je aplikování vhodného pojivá mezi její jednotlivé vrstvy po jejich obvodu během jejich ukládání na sebe a/nebo uložení tohoto pojivá alespoň na jeden z povrchů a/nebo na části obvodu obličejové roušky 1, resp. textilie, ze které se obličejová rouška I následně vyrobí, po jejím složení
-4CZ 28260 U1 do skladů 4 požadované velikosti a hustoty. Toto pojivo přitom buď proniká do všech nebo alespoň některých vrstev samovolně, nebo se na něj za tímto účelem působí zvýšenou teplotou a/nebo tlakem.
K lokálnímu natavení materiálu vrstvy/vrstev obličejové roušky i nebo pojivá lze s výhodou použít např. ultrazvuk, horkou matrici vhodného tvaru nebo vzoru, apod.
K fixaci skladů 4 obličejové roušky I a propojení jejích vrstev prostřednictvím pojivá a/nebo tavného pojívaje možné použít například postup popsaný v CZ PV 2010-373, u kterého se dané pojivo nebo tavné pojivo nanáší na některou z vrstev nebo na několik vrstev obličejové roušky X, resp. textilie, ze které se obličejová rouška i vyrobí, přičemž při následné laminaci propojuje všechny j ej í vrstvy.
Kromě těchto postupů, a případně v kombinaci s nimi, je možné fixovat sklady 4 obličejové roušky 1 na jejích bočních okrajích sešitím a/nebo jehlováním. Přitom je však výhodné, pokud se takto vytvořené spoje alespoň z jedné strany obličejové roušky I nebo alespoň jedné strany alespoň jedné její vrstvy překryjí neprodyšným a/nebo hydrofobním materiálem, čímž se zabrání průchodu mechanických a/nebo biologických nečistot přes ně. Vzhledem k charakteru těchto spojů a k tomu, že jsou tyto spoje vytvořeny pouze na bočních okrajích roušky 1, je plocha, kterou je nutno překrýt tímto materiálem v porovnání v celou plochou obličejové roušky 1 zanedbatelná a její překrytí nemá vliv na celkový tlakový spád roušky, ani její filtrační vlastnosti. Překrytí je možno realizovat přímo vrstvou/filmem vhodného materiálu uloženou na povrchu obličejové roušky i nebo některé její vrstvy, nebo materiálem naneseným např. v kapalném nebo plastickém stavu přímo do místa spoje, který samovolně nebo v důsledku působení zvýšené teploty a/nebo tlaku vyplní prostor spoje (např. otvor vytvořený jehlou) a případně i jeho okolí a/nebo pronikne do použitého spojovacího materiálu, např. niti., a to v rámci alespoň jedné vrstvy obličejové roušky i.
Kromě toho lze k fixování skladů 4 obličejové roušky I použít libovolný jiný známý postup pro spojování textilních vrstev. V případě, že tento postup vytvoří v materiálu obličejové roušky i otvory, nebo do ní vnese materiál, který by mohl sloužit jako knot pro přenos vlhkosti (a v ní obsažených biologických a mechanických nečistot), je vhodné, pokud se dále využije některý z výše popsaných způsobů pro neprodyšné a/nebo hydrofilní překrytí tohoto spoje/spojů.
Obličejová rouška 1 podle technického řešení je dále opatřena některým ze známých způsobů fixace na obličej uživatele, např. je na volném povrchu vnitřní vrstvy 10 opatřena neznázoměnou vrstvou známého adheziva s dobrou dermální snášenlivostí. Tato vrstva je přitom nejčastěji ve tvaru pruhu vedeného po celém obvodu roušky 1 a umožňuje, oproti doposud běžným případům, kdy je obličejová rouška 1 k obličeji uživatele fixována pruhy látky, nebo jiným podobným způsobem, dosažení naprostého přilnutí okrajů obličejové roušky I k obličeji, díky čemuž podstatným způsobem roste celková účinnost obličejové roušky 1 a její užitná hodnota, neboť nedochází k vdechování ani vydechování vzduchu mezerami vznikajícími mezi aplikovanou obličejovou rouškou 1 a zakřivenými či pohybujícími se částmi obličeje uživatele, ěi jejím odchlípnutím. Před použitím roušky i je vrstva adhezivního materiálu překrytá antiadhezivním materiálem např. ve formě vrstvy, nebo proužků. Po nalepení okrajů obličejové roušky I na obličej uživatele se uzavře prostor kolem nosu a úst uživatele, a proto všechen vdechovaný i vydechovaný vzduch prochází výhradně přes obličejovou roušku χ. Pokud jsou pevné spoje spojující jednotlivé vrstvy obličejové roušky X a fixující její sklady 4 vytvořeny vně adhezní vrstvy, není nutné je překrývat neprodyšným a/nebo hydrofobním materiálem.
Tento systém uložení přitom může být kombinován s kterýmkoliv jiným ze známých způsobů upevnění obličejové roušky X na obličej uživatele - vč. pásu/pásů/pruhu/pruhů z textilního nebo elastického materiálu vedených kolem hlavy a/nebo uší uživatele.
V dalších variantách provedení obličejové roušky X podle technického řešení je obličejová rouška X, resp. textilie, ze které se tato obličejová rouška X vytváří, opatřena dalšími vrstvami uloženými na její vnitřní a/nebo vnější textilní vrstvě 10, XX, které zvyšují její filtrační účinnost
-5 CZ 28260 Ul vůči biologickým a/nebo mechanickým nečistotám, případně aktivně působí proti zachyceným mikroorganismům, nebo zpříjemňují dotyk roušky 1 s obličejem uživatele, zvyšují její životnost, otěruvzdomost, soudržnost, apod. Jednou z dalších vrstev přitom může být také další filtrační vrstva 12 a/nebo aktivní vrstva 13 polymemích nanovláken. Kromě toho může být obličejová rouška 1 dále opatřena známými výztužnými prvky, které svým vytvarováním (provedeným během výroby obličejové roušky I, nebo uživatelem po/při její aplikaci) zvyšují těsnost jejího uložení a/nebo brání jejímu odchlípnutí od obličeje uživatele.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (7)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Obličejová rouška (1) pro odstraňování biologických a mechanických nečistot z vdechovaného a/nebo vydechovaného vzduchu, která obsahuje alespoň dvě textilní vrstvy (10, 11), mezi nimiž je uložena alespoň jedna filtrační vrstva (12) polymemích nanovláken a/nebo alespoň jedna aktivní vrstva (13) polymemích nanovláken, která ve své struktuře obsahuje biocidní látku/y, vyznačující se tím, že obličejová rouška (1) je alespoň ve své střední části pro překrytí úst a nosu uživatele opatřena po celé své šířce sklady (4), které se alespoň částečně překrývají, přičemž sklady (4) jsou fixovány pevným spojením na okrajích bočních stran (3, 30) obličejové roušky (1), čímž jsou, bez dodatečných vzájemných spojů, všechny vrstvy roušky (1) zajištěny proti vzájemnému pohybu.
  2. 2. Obličejová rouška (1) podle nároku 1, vyznačující se tím, že pevné spojení je tvořeno nataveným materiálem alespoň jedné z vrstev roušky (1).
  3. 3. Obličejová rouška (1) podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že pevné spojení je tvořeno tavným pojivém.
  4. 4. Obličejová rouška (1) podle libovolného z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že pevné spojení je tvořeno sešitím.
  5. 5. Obličejová rouška (1) podle libovolného z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že pevné spojení je tvořeno jehlováním.
  6. 6. Obličejová rouška (1) podle nároku 4 nebo 5, vyznačující se tím, že pevné spojení je alespoň z jedné strany obličejové roušky (1) nebo alespoň z jedné strany alespoň jedné její vrstvy překryto neprodyšným a/nebo hydrofobním materiálem.
  7. 7. Obličejová rouška (1) podle nároku 1, vyznačující se tím, že je na obvodu svého vnitřního povrchu opatřena vrstvou adheziva s dobrou dermální snášenlivostí.
CZ2014-30060U 2014-10-07 2014-10-07 Obličejová rouška CZ28260U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-30060U CZ28260U1 (cs) 2014-10-07 2014-10-07 Obličejová rouška

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-30060U CZ28260U1 (cs) 2014-10-07 2014-10-07 Obličejová rouška

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ28260U1 true CZ28260U1 (cs) 2015-06-02

Family

ID=53396039

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-30060U CZ28260U1 (cs) 2014-10-07 2014-10-07 Obličejová rouška

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ28260U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ303299B6 (cs) Oblicejová rouška a zpusob její výroby
CN110691526B (zh) 口罩
JP4316678B2 (ja) スパンボンド・メルトブロー・スパンボンド積層を含む顔用マスク
US8622059B2 (en) Face mask with absorbent element
KR101283522B1 (ko) 입체 마스크
US20050079379A1 (en) Enhancement of barrier fabrics with breathable films and of face masks and filters with novel fluorochemical electret reinforcing treatment
JP5474645B2 (ja) マスク用フィルタ材及びマスク
CN105246552A (zh) 具有一个或多个纳米纤维层的口罩
JP2001505070A (ja) エラストマー複合ヘッドバンド
JP2015527500A (ja) 形状適合性フェイスマスク
TW202038785A (zh) 纖維構造物及其之用途
JP3227263U (ja) マスク
JP7152034B2 (ja) フィルター濾材及びレスピレーター
CZ28260U1 (cs) Obličejová rouška
TWI804867B (zh) 具有由多組分長絲製成的過濾介質的面罩
CN115697500A (zh) 呼吸防护罩
EP3964275A1 (en) Composite filter material with adhesive layer for reversible attachment to textile face masks
JP2007021026A5 (cs)
JPS6112704B2 (cs)
JP2020183586A (ja) マスク
CN213604563U (zh) 一种超细纤维口罩
WO2023073944A1 (ja) フィルタおよびその製造方法、マスク
CZ34055U1 (cs) Textilní materiál a textilní prostředek obsahující tento textilní materiál pro odstraňování mechanických a biologických kontaminantů z vdechovaného vzduchu
JP2023048786A (ja) マスク
EP4088602A1 (en) Face mask with filter medium from split multicomponent filaments and meltblown fibres

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20150602

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20181011

MK1K Utility model expired

Effective date: 20211007