CZ281906B6 - Tremolové a ladicí zařízení - Google Patents

Tremolové a ladicí zařízení Download PDF

Info

Publication number
CZ281906B6
CZ281906B6 CS904295A CS429590A CZ281906B6 CZ 281906 B6 CZ281906 B6 CZ 281906B6 CS 904295 A CS904295 A CS 904295A CS 429590 A CS429590 A CS 429590A CZ 281906 B6 CZ281906 B6 CZ 281906B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tremolo
string
tuning
support
base plate
Prior art date
Application number
CS904295A
Other languages
English (en)
Inventor
D. Rose Floyd
Original Assignee
D. Rose Floyd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by D. Rose Floyd filed Critical D. Rose Floyd
Publication of CS9004295A2 publication Critical patent/CS9004295A2/cs
Publication of CZ281906B6 publication Critical patent/CZ281906B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G10MUSICAL INSTRUMENTS; ACOUSTICS
    • G10DSTRINGED MUSICAL INSTRUMENTS; WIND MUSICAL INSTRUMENTS; ACCORDIONS OR CONCERTINAS; PERCUSSION MUSICAL INSTRUMENTS; AEOLIAN HARPS; SINGING-FLAME MUSICAL INSTRUMENTS; MUSICAL INSTRUMENTS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G10D3/00Details of, or accessories for, stringed musical instruments, e.g. slide-bars
    • G10D3/14Tuning devices, e.g. pegs, pins, friction discs or worm gears
    • GPHYSICS
    • G10MUSICAL INSTRUMENTS; ACOUSTICS
    • G10DSTRINGED MUSICAL INSTRUMENTS; WIND MUSICAL INSTRUMENTS; ACCORDIONS OR CONCERTINAS; PERCUSSION MUSICAL INSTRUMENTS; AEOLIAN HARPS; SINGING-FLAME MUSICAL INSTRUMENTS; MUSICAL INSTRUMENTS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G10D3/00Details of, or accessories for, stringed musical instruments, e.g. slide-bars
    • G10D3/14Tuning devices, e.g. pegs, pins, friction discs or worm gears
    • G10D3/147Devices for altering the string tension during playing
    • G10D3/153Tremolo devices

Abstract

Tremolové a ladicí zařízení (10), když je namontováno na strunném hudebním nástroji má nízký profil, blokování strun a možnost jemného ladění. Zařízení (10) obsahuje tremolo pro současnou změnu intonačního ladění všech strun (22) nástroje a základní desku (26) s opěrnou plochou (96). Otočná zadní opěrná kostka (42) pro každou struhu je otočně připevněna na základní desce (26) tremola. Upínač strun je připojen ke každé zadní opěrné kostce (42) pro upnutí každé struny k otočné zadní opěrné kostce (42). Otočné rameno (68) je připojeno ke každé otočné zadní opěrné kostce (42)a obsahuje prodlouženou část, která je v odstupu pod opěrnou plochou (96) základní desky (26),když je tremolo namontováno na strunném hudebním nástroji. Na tremolu jsou upraveny seřizovací členy (94), které dosedají na dosadu zasahující prodloužené části otočných ramen (68) pro otáčení otočných zadních opěrných kostek (42) a upínačů strun (22) jako celku pro jemné doladění nástroje.ŕ

Description

Tremolové a ladicí zařízení
Oblast techniky
Vynález se týká tremolového a ladicího zařízení pro strunné hudební nástroje, a zejména zlepšeného tremolového a ladicího zařízení, které má relativně nízký profil, a když je namontováno na strunném hudebním nástroji, ještě k tomu je uzpůsobeno pro upnutí strun a jemné dolaďování.
Dosavadní stav techniky
Jak je známo odborníkům v oboru strunných hudebních nástrojů, jako například kytar, struny nástroje jsou nataženy mezi dvěma kritickými dotykovými místy, jednak na nebo v hlavové části nástroje a jednak na nebo v kobylce nástroje. Každá ze strun je také natažena za alespoň jedno kritické dotykové místo, kde je upnuta k ladicímu kolíčku nebo ladicímu strojku upravenému na nástroji, pro nastavení napětí struny. Druhý konec struny také zasahuje za druhé ovládací dotykové místo, aby byl připevněn k nástroji.
Jak je také v tomto oboru známé, zvuk vydávaný každou ze strun je ovlivňován jak délkou struny mezi kritickými dotykovými místy, tak napětím struny. Obecně je délka struny nastavena seřízením vzdálenosti mezi kritickými dotykovými místy, ve kterých se struna dotýká kobylky a hlavového elementu nástroje. To je všeobecně označováno jako harmonické nebo délkové ladění strun.
Napětí strun hudebního nástroje se obecně seřizuje ladicími kolíčky nebo strojky, které slouží pro zvýšení nebo snížení napětí strun. Tento typ seřizování je často označován jako intonační nebo jemné ladění strun. Celkově shrnuto, každá ze strun hudebního nástroje může být intonačně a harmonicky naladěna individuálně a nezávisle na dalších strunách hudebního nástroje.
Tremolová zařízení pro strunné hudební nástroje jsou rovněž obecně dobře známá a jsou běžně používaná pro současné a značné buď snížení, nebo zvýšení napětí všech strun hudebního nástroje, aby tak byly vytvářeny neobvyklé tónové změny nebo speciální zvukové efekty. Ačkoliv efekty dosahované tremolovými zařízeními na kytarách apod. byly velmi populární v šedesátých létech, mnoho hudebníků se snadno nepřizpůsobilo a/nebo nepokračovalo v používání tremolových zařízení vzhledem k problémům s rozlaďováním strun kytar, na kterých byla tremolová zařízení namontována a používána.
Výsledkem několika vynálezů autora Floyda Rose v sedmdesátých a osmdesátých letech, bylo minimalizování několika problémů spojených s rozlaďováním strun kytar využívajících tremolová zařízení.
Zvláště pak podle jednoho z vynálezů Floyda Rose, který je předmětem jeho patentu US 4 141 661, vydaného 23. října 1979, je kobylka hudebního nástroje provedena na tremolovém zařízení a struny jsou upevněny nebo upnuty na nebo v blízkosti kobylky a hlavy nástroje, aby bránily relativnímu klouzavému pohybu v průběhu aktivace a vracení tremolového zařízení. Tímto způsobem, potom co tremolo bylo použito a vrátilo se do neúčinné polohy, strunám se v podstatě vrátí stejné napětí, jaké měly před tím, a proto zůstanou naladěny.
Podle výhodného provedení, obsaženého v patentu US 4 141 661 jsou struny nástroje upnuty jak na hlavě kytary, tak na její kobylce, přičemž upínací elementy kobylky jsou namontovány na tremolovém zařízení a pohybují se s ním. Tento vynález Floyda Rose je někdy označován jako jeho vynález blokování strun.
- 1 CZ 281906 B6
Další významná zlepšení Floyda Rose u tremolových zařízení jsou obsažena v patentu US 4 497 236 (a jeho pokračování, patentu US 4 549 461). Jedno ze zlepšení spočívá v upravení prostředků pro jemné ladění namontovaných na tremolovém zařízení a pohyblivých s ním, pro jemné dolaďování strun v podstatě beze změn jejich harmonického ladění. Druhé zlepšení spočívá ve zvláštním typu prostředků jemného ladění, ve kterých se opěmé prostředky strun (které obsahuje kobylka nástroje) a upínací prostředky strun (které strunu drží) pohybují v podstatě jako jeden celek pro dosažení jemného ladění strun individuálně beze změn jejich harmonického ladění. Toto poslední zlepšení umožňuje jemné ladění strun i použití prvního vynálezu Floyda Rose, který je předmětem patentu US 4 141 661, ve kterém je pohyb strun vůči kobylce nástroje minimalizován.
Ve zvláštním provedení uvedeném v patentu US 4 497 236, který využívá obou zmíněných zlepšení, jsou upraveny pro každou strunu nástroje individuální kobylkové elementy. Každý z kobylkových elementů sestává ze dvou kusů a obsahuje první přední kostkový element a druhý zadní kostkový element, který je otočně namontován na prvním předním kostkovém elementu a který obsahuje dotykovou plochu pro strunu. Každý přední kostkový element je připevněn pro kluzný pohyb na základní desce tremolového zařízení pro seřízení nebo změnu harmonického ladění své struny. Každý zadní otočný kostkový element obsahuje upínací kostku pro upnutí struny proti ploše dotyku struny. Upínací kostka je tlačena proti struně závitovým vřetenem nebo tyčkou která zasahuje dozadu za zadní kostkový element vhodným zářezem upraveným v nahoře umístěné přírubě tremolového zařízení.
Šrouby jemného dolaďování jsou namontovány k přírubě tremolového zařízení a jsou umístěny tak, aby se dotýkaly vystupující části závitového vřetena nebo tyčky, a tím seřizovaly otočnou polohu zadního kostkového elementu. Ten zase nastavuje napětí struny, kterou upíná, v podstatě beze změn jejího harmonického ladění, protože vzdálenost mezi kritickým dotykovým místem na hlavě a kritickým dotykovým místem na kobylce (upravené na přední části dotykové plochy struny na zadním kostkovém elementu) zůstává v podstatě stejná.
Tremolové a ladicí zařízení podle vynálezů Floyda Rose mělo ohromný komerční úspěch, patentované vynálezy byly rozšířeny formou licencí v průmyslové výrobě kytar. Výsledkem toho bylo množství variací tremolového a ladicího zařízení využívajících vynálezů Floyda Rose podle patentů '661 a '236 vyřešených ve snaze o provedení optimálního tremolového a ladicího zařízení.
Mezi několika zlepšeními a/nebo variacemi bylo tremolové a ladicí zařízení, ve kterém šlo o pokus provedení snížení profilu tremolového zařízení snížením výšky nebo elevace příruby, na které byly prvky pro jemné ladění připevněny. Tremolové kobylkové systémy byly dosud prováděny s dozadu prodlouženými přírubami, které byly šikmé vůči ploše základní desky tremola a které měly dolů protaženou část, na které se upevňují prostředky jemného ladění, takže tyto prostředky se pohybují ve směru obecně šikmém vůči ploše základní desky tremola, místo kolmo k ní, jak je znázorněno v patentu '236.
V jiné variantě tremolového kobylkového systému je použit mechanismus s výstředníkem, ve kterém jsou dozadu zasahující vřetena rotačních kostkových elementů opatřeny otočnými objímkami, které zabírají proti skloněné ploše zadní příruby tremolového zařízení. Při otáčení objímek se nastaví pootočená poloha otočného kostkového elementu pro nastavení napětí struny na něm upnuté.
V každé z těchto variant předešlých tremolových kobylkových systémů jsou však dozadu prodloužené členy, připojené k otočným kobylkovým elementům, uspořádány nebo umístěny ve výšce nad plochou základní desky tremola a mají proto dosud relativně vysoký profil i relativně komplikovanou, nešikovnou proceduru seřízení.
-O .
Zde je nutno poznamenat, že tremolové kobylkové systémy pro kytary s relativně nízkým profilem jsou hudebníky vyžadovány, protože jsou pohodlnější a rovněž proto, aby byla menší pravděpodobnost náhodného a/nebo nepozorného rozladění strun následkem opření ruky o dozadu zasahující přírubu trémolového zařízení. Současně je dosud požadováno provádět blokování strun a jemné ladění, aby se umožnilo využívání zlepšení Floyda Rose, která jsou předmětem jeho patentů '661 a '236.
Nízké profily jsou rovněž požadovány proto, aby dovolily hudebníkovi, když si to žádá, bmkat nebo hrát na struny blíže dotykového místa na kobylce nástroje. S tremolovým kobylkovým systémem, který má profil, ve kterém je zadní příruba obsahující členy pro jemné ladění umístěna ve značné vzdálenosti nad strunami, je často obtížné pikovat struny blízko dotykového místa na kobylce. Proto výzkumy pokračovaly za dalšími zlepšeními ve snaze optimalizovat tremolové a ladicí zařízení pro hudební nástroje.
Podstata vynálezu
Jedním z takových zlepšených zařízení je tremolové a ladicí zařízení pro strunné hudební nástroje, u nichž každá ze strun má první kritický dotyk s nástrojem v místě na jeho hlavě a druhý kritický dotyk v místě na jeho kobylce, samotné zařízení obsahuje tremolový prostředek upravený pro namontování na strunný hudební nástroj pro současnou změnu ladění všech strun nástroje, přičemž tremolový prostředek sestává ze základní desky, která má opěrnou plochu, opěrné prostředky pro každou strunu otočně připevněné na základní desce a tvořící opěrnou plochu pro struny nad zmíněnou opěrnou plochou, upínací prostředky pro upnutí struny připojené ke každému opěrnému prostředku pro strunu pro upnutí každé struny vůči svému příslušnému opěrnému prostředku a prostředky pro jemné ladění spojené s každým ze zmíněných opěrných prostředků pro struny pro seřízení napětí struny upnuté v upínacím prostředku pro upnutí struny otáčením zmíněným opěrným prostředkem a zmíněným upínacím prostředkem jako jedním celkem pro jemné doladění struny v podstatě beze změny vzdálenosti mezi prvním a druhým dotykovým místem struny, podle vynálezu, jehož podstatou je, že každý ze zmíněných prostředků pro jemné ladění sestává z otočného ramene připojeného k opěrnému prostředku pro strunu a z prodloužené části, která.je ve výšce pod zmíněnou opěrnou plochou základní desky, když je tremolový prostředek připevněn k strunnému hudebnímu nástroji, a ze seřizovacího prostředku upevněného na tremolovém prostředku a zabírajícího s prodlouženou částí otočného ramena pro otáčení opěrného prostředku pro strunu.
Podle výhodného provedení má opěmý prostředek jemného ladění tloušťku větší než je tloušťka základní desky, a zasahuje od této základní desky dozadu za opěmý prostředek jemného ladění, když tremolový prostředek je připevněn k hudebnímu nástroji a nese každý ze zmíněných seřizovačích prostředků.
Opěmý prostředek jemného ladění obsahuje v podstatě trojúhelníkovou opěrnou přírubu, která má spodní plochu rovnoběžnou s opěrnou plochou základní desky, přední nakloněnou horní plochu a zadní nakloněnou horní plochu.
Každý ze zmíněných seřizovačích prostředků obsahuje seřizovači element nesený opěrným členem jemného ladění, aby jeho první část umístěná pod opěrným prostředkem jemného ladění zabírala s prodlouženou částí otočného ramena a jeho druhá část umístěná nad opěrným členem jemného ladění, která je manipulovatelná pro seřízení polohy zmíněné první části, aby seřizovala otočnou polohu zmíněného opěrného prostředku struny.
Každý ze seřizovačích elementů je nesen opěrným členem jemného ladění pod úhlem sklonu mezi 45° a 90°, s výhodou 50° až 70° vůči rovině opěrné plochy.
Každý z upínacích prostředků struny obsahuje upínací prostředky pro upnutí struny k příslušnému opěrnému prostředku, přičemž každý z těchto upínacích prostředků je spojen s příslušným opěrným prostředkem ve výšce nad opěrnou plochou základní desky.
Každý z upínacích prostředků obsahuje seřizovači upínací element orientovaný k opěrnému prostředku struny tak, aby byl přístupný pro seřizování podél směru, který se rozprostírá od opěrného prostředku struny k místu nad výškou opěrného členu jemného ladění.
Každý ze zmíněných seřizovačích elementů je orientován pod úhlem 0° až 45°, s výhodou 10° až 30° vůči rovině opěrné plochy.
Podle dalšího znaku vynálezu jsou dozadu prodloužené části zmíněných otočných ramen umístěny v určité vzdálenosti pod spodní plochou základní desky.
Přitom tato základní deska je opatřena zářezem pro každé z otočných ramen směřujících dozadu ze zmíněných opěrných prostředků strun a každé z otočných ramen obsahuje dolů směřující část upravenou pro průchod zmíněným zářezem a dozadu podélně zasahující část, která je prodlouženou částí.
Zařízení pak může obsahovat prostředky pro udržování boční polohy otočných ramen vůči základní desce, přičemž tyto prostředky jsou tvořeny pružinou pro každé otočné rameno pro tlačení podélně dozadu prodloužené části směrem nahoru a mají konkávní úsek pro uložení a opření bočních stranových částí této dozadu prodloužené části.
Opěrný prostředek struny sestává z první přední kostky a druhé zadní kostky, přičemž druhá zadní kostka je namontovaná tak, aby byla otočná vůči první přední kostce a druhá zadní kostka má na sobé jedno z kritických dotykových míst; každé otočné rameno je provedeno vcelku s druhou zadní kostkou příslušného opěrného prostředku struny.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále vysvětlen s odkazem na přiložené výkresy, na nichž obr. 1 je zvětšeným perspektivním pohledem na tremolové a ladicí zařízení podle vynálezu, obr. 2 je perspektivním pohledem na elektrickou kytaru, jako typicky strunný hudební nástroj, na kterém je tremolové a ladicí zařízení podle vynálezu z obr. 1 namontováno, obr. 3 je nárysem tremolového a ladicího zařízení z obr. 1 znázorněného v namontovaném stavu na elektrické kytaře, bez nepodstatných částí, které jsou pro jasnost vynechány, obr. 4 je půdorysem tremolového a ladicího zařízení z obr. 1, znázorněného v namontovaném stavu na elektrické kytaře, opět bez nepodstatných částí, které jsou pro jasnost vynechány, obr. 5 je nárysným pohledem zezadu na tremolové a ladicí zařízení podle vynálezu, braným podle čáry 5-5 z obr. 4, obr. 6 je perspektivním pohledem na kobylkový element použitý u výhodného provedení tremolového a ladicího zřízení podle vynálezu, rovněž znázorňujícím strunu v něm upnutou a
obr. 7 je bočním řezem podle čáry 7-7 z obr. 6.
-4CZ 281906 B6
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněno výhodné provedení tremolového a ladicího zařízení 10 podle vynálezu a na obr. 2 je znázorněno tremolové a ladicí zařízení 10 namontované na elektrické kytaře 12. Kytara 12 se obecně skládá z těla 14 a krku 16. U horní části krku 16 je drážkovaný pražec 18 a za tímto pražcem 18 jsou na hlavě kytary 12 upraveny ladicí kolíčky nebo strojky 20, jeden pro každou strunu 22 kytary 12. Na těle 14 kytary 12 je upravena kobylka 24.
Tremolové a ladicí zařízení 10 podle vynálezu v sobě spojuje funkci kobylky 24 kytary 12 i tremolového zařízení pro současné a podstatné zvyšování a/nebo snižování napětí všech strun 22 kytary 12 pro vydávání neobvyklých tónových variací nebo zvukových efektů. Vzhledem k tomu je vedle drážkovaného pražce 18 na hlavě upraveno svěrací nebo blokovací zřízení 17 pro sevření či blokování strun k drážkovanému pražci 18.
Ačkoli je vynález vysvětlen při aplikaci na elektrické kytaře 12, rozumí se, že může být použit i na jiných· strunných hudebních nástrojích, například na bendžu, ukulele, mandolíně, loutně, houslích, čelu a dokonce i piánu. Vynález však zřejmě najde největší využití u elektrických kytar a proto je popisován při této aplikaci. Dále, ačkoli je vynález popisován a znázorněn jako kobylkový element, je samozřejmé, že může být také upraven pro použití jako pražcový element na hlavové straně strunného hudebního nástroje.
Jak je dobře známo, každá ze strun 22 kytary 12 se dotýká kytary 12 na drážkovaném pražci 18 a na kobylce 24, přičemž vzdálenost mezi druhým místem dotyku struny 22 na drážkovaném pražci 18 (tj. místem dotyku nejbližším kobylce 24) a prvním místem dotyku na kobylce 24 (tj. místem dotyku nejbližším drážkovanému pražci 18) určuje účinnou vibrační délku struny 22 při hraní. Místa dotyku určující účinnou vibrační délku struny 22 tak mohou být označena jako kritická dotyková místa každé struny 22.
Jak je rovněž dobře známo, jsou struny 22 naladěny harmonicky a intonačně. Harmonického ladění je dosaženo seřízením vzdálenosti mezi kritickými dotykovými místy na drážkovaném pražci 18 a na kobylce 24 kytary 12. Například, harmonického ladění může být dosaženo pohybováním kritického dotykového místa struny 22 na kobylce 24 v podélném směru vůči druhému kritickému dotykovému místu na drážkovaném pražci 18.
Intonačního ladění strun 22 je dosaženo změnou napětí strun 22. Ideálně by ho mělo být dosaženo beze změny vzdálenosti mezi kritickými dotykovými místy na drážkovaném pražci 18 a kobylce 24. Zvýšením napětí struny 22 stoupne výška tónu struny 22, zatímco snížení napětí způsobí pokles výšky tónu. Intonační ladění se obecně provádí pomoci ladicích kolíčků nebo strojků 20 na hlavě kytary 12 a/nebo pomocí seřizovačích elementů 94 jemného ladění na tremolovém a ladicím zařízení 10, jak bude dále podrobněji popsáno.
Tremolové a ladicí zařízení 10 podle vynálezu obecně využívá předměty patentů US 4 171 661 a 4 497 236, které už byly zmíněny. Jak je detailněji popsáno s odkazem na obr. 1 a 3 až 5, samotné tremolové a ladicí zařízení 10 podle vynálezu obsahuje obecně základní desku 26, přírubu 28 umístěnou dolů od základní desky 26 a dozadu směřující opěmý člen 30 jemného ladění. Tremolové a ladicí zařízeni 10 rovněž obsahuje tremolovou páku 32 připevněnou k základní desce 26 u jedné z jejích bočních stran.
Základní deska 26 je opatřena úseky 34 s ostrou hranou u každého rohu na přední straně tremolového a ladicího zařízení 10. Tremolové a ladicí zařízení JO je upraveno pro namontování na kytaru 12 vzpřímenými připevňovacími šrouby 36, které jsou připevněny k tělu 14 kytary 12, a které se směrem dolů zužují pro dobré uložení v úsecích 34 s ostrou hranou na tremolovém a ladicím zařízení 10, takže základní deska 26 je obecně vyrovnána rovnoběžně s horní plochou kytary 12 (viz obr. 3).
- 5 CZ 281906 B6
Příruba 28 potom zasahuje dolů do dutiny v těle 14 kytary 12 a má horizontální pružinu nebo pružiny 38 připojené k její spodní části pro vyrovnávání tremolového a ladicího zařízení 10 proti tahu strun 22. které jsou upevněny k tremolovému a ladicímu zařízení 10, jak bude blíže popsáno níže.
Tímto způsobem potom, co se tremolovou pákou 32 pohybuje k tělu 14 kytary 12, tremoiová základní deska 26 se natáčí nebo vychyluje nahoru kolem dvou připevňovacích šroubů 36, proti tahu pružin 38. Tento pohyb podstatně mění původní intonační ladění strun 22 směrem dolů vlivem napětí strun 22, které se sníží, a umožňuje zvětšení rozsahu zvuků kytary 12. Když je io potom vyžadováno opět původní intonační ladění, tremoiová páka 32 se uvolní a pružiny 38 vrátí tremolovou základní desku 26 do její původní polohy, která vrátí i kobylku 24 a struny 22 do jejich původní polohy.
Podobně, když se tremolovou pákou 32 pohybuje od těla 14 kytary 12, základní deska 26 se 15 natáčí nebo naklání dolů kolem dvou připevňovacích šroubů 36, za současného zvyšování napětí kytarových strun 22, čímž dochází ke změně původního ladění směrem nahoru. Po uvolnění tremolové páky 32 opět zvýšené napětí strun 22 vrátí tremolovou základní desku 26 do její původní neutrální polohy, čímž se vrátí do původní polohy i kobylka 24 a struny 22.
Na základní desce 26 tremolového a ladicího zařízení 10 jsou upraveny individuální kobylkové elementy 40 pro každou strunu 22 kytary 12. Jak je nejlépe vidět na obr. 6 a 7, každý kobylkový element 40 obsahuje otočný opěrný element struny 22, který tvoří opěrnou plochu (obecně označenou 78, 80. 82) pro struny 22, a který ve výhodném provedení je upevněn otočné kolem osy rozkládající se napříč k podélnému směru strun 22.
Podle výhodného provedení je každý kobylkový element 40 proveden ze dvou kusů, tj. z první přední kostky 46 a druhé zadní kostky 42. Zadní kostka 42, která slouží jako otočný opěrný člen struny a má na sobě opěrné plochy pro strunu, je otočné připevněna k přední kostce 46.
Přední kostka 46 obsahuje přední destičkovou část 48, která má v sobě vytvořen zářez 50, zasahující dozadu od její přední hrany do místa ležícího přibližně ve středu její šířky. Zářez 50 je dosti široký pro umístění šroubu 54 strojku nebo jiného připevňovacího zařízení, které je zašroubováno do základní desky 26 tremolového a ladicího zařízení 10, a které přitahuje přední kostku 46 k základní desce 26 (viz obr. 1, 4).
Uvolnění šroubku 54 strojku umožňuje podélný pohyb přední kostky 46 (spolu se zadní kostkou 42 a připojenými částmi) pro harmonické ladění příslušné struny 22, jak bude blíže objasněno dále.
Zadní část přední kostky 46 zasahuje nad přední destičkovou část 48, ale je opatřena zářezem, takže má obecné tvar U, při pohledu zepředu shora. Zadní část přední kostky 46 tak sestává ze dvou bočních částí 58 spojených na svých předních částech střední částí 60. Horní strana střední části 60 je odlehčena zářezem 62.
Zadní kostka 42 má hlavní část 64, která má obecné stejnou šířku jako přední kostka 46, přední úchytnou část 66, která je upravena pro otočné připojení k přední kostce 46 a otočný člen nebo rameno 68, které zasahuje dolů a dozadu za hlavní část 64. Přední úchytná část 66 má přibližně stejnou šířku jako je vzdálenost mezi dvěma bočními stranami 58 zadní části přední kostky 46 a je upravená pro umístění mezi nimi.
Ve dvou bočních stranách 58 i v přední úchytné části 66 zadní kostky 42 jsou provedeny kruhové otvory, do kterých je vložen čep 70, takže zadní kostka 42 je otočná vůči přední kostce 46 kolem čepu 70. V této souvislosti je nutno si uvědomit, že čep 70 se rozkládá obecně kolmo k podélnému směru strun 22.
-6CZ 281906 B6
Přední úchytná část 66 je opatřena středovým podélným žlábkem 72. Hlavní část 64 zadní kostky 42 je opatřena středovým vybráním 74 otevřeným nahoru pro umístění upínací kostky 76. Přední část středového vybrání 74 je u zadní části žlábku 72 a zasahuje dolů a mírně dozadu. Žlábek 72 a středové vybrání 74 obsahují dotykovou plochu 78, 80, 82 struny, která ve výhodném provedení je v podstatě plynulá z místa, ve kterém se jí struna 22 dotýká a místa, ve kterém je struna 22 upnuta.
Jak je nejlépe vidět z obr. 7, opěrná nebo dotyková plocha struny obsahuje přední opěrnou část 78, na které je kritické dotykové místo struny 22, dozadu skloněnou přechodovou část 80 a dolů skloněnou upínací část 82 struny 22. Přední opěrná část 78 je zakřivená a provádí počáteční nebo nejpřednější dotyk kobylkového elementu 40 se strunou 22. Je nutno si uvědomit, že když je zadní kostka 42 otočná (pro účely jemného ladění struny 22, jak bude podrobněji popsáno dále), místo, ve kterém dochází k prvotnímu dotyku struny 22 s přední opěrnou částí 78 se bude měnit, respektive posouvat na zadní kostce 42, avšak vzdálenost mezi tímto místem prvotního dotyku (které odpovídá kritickému dotykovému místu kobylky 24) a kritickým dotykovým místem na drážkovaném pražci 18 kytary 12 zůstane v podstatě nezměněna.
Z těchto důvodů je poloměr zakřivení přední opěrné části 78 s výhodou přibližně stejný jako vzdálenost od přední opěmé části 78 k ose otáčení zadní kostky 42. Dále, přední opěrná část 78 má účelně značnou délku pro zajištění dostatečného rozsahu jemného ladění, například na úhlu od asi 30° do asi 60°. Poloměr zakřivení přední opěmé části 78 a její délka mohou být samozřejmě větší nebo menší.
Ve výhodném provedení jsou dozadu skloněná přechodová část 80 a dolů skloněná upínací část 82 struny 22 uspořádány vzhledem k sobě tak, že spolu svírají vnitřní úhel větší než 90°, s výhodou asi 110° až 140°. Například v provedení na přiložených obr. je dozadu skloněná přechodová část 80 skloněna pod úhlem přibližně 20° k horizontále a dolů skloněná upínací část 82 je pod úhlem přibližně 15° k vertikále. Toto uspořádání přechodové části 80 a upínací části 82 je důležité, aby se předešlo přílišnému ohnutí a možnému přetržení struny 22, která je upnuta do kobylkového elementu 40.
Jak bylo uvedeno výše, středové vybrání 74 obsahuje upínací kostku 76, v něm uspořádanou, která je upravena pro přitlačování k dolů skloněné upínací části 82 pro sevření či upnutí struny 22 mezi druhou dolů skloněnou plochou části 82 a přední plochou upínací kostky 76. Proto je v zadní skloněné ploše hlavní části 64 zašroubován odtlačovací šroub 84, který zasahuje do středového vybrání 74. Odtlačovací šroub 84 má konec 86 s menším průměrem, který zasahuje do zahloubení 88 provedeném v zadní ploše upínací kostky 76.
Otáčením odtlačovacího šroubu 84 dochází k tlačení kostky 76, která spočívá na spodní ploše vybrání 74, směrem k dolů skloněné ploše upínací části 82. Je nutno si uvědomit z obr. 7, že zadní plocha hlavní části 64 zadní kostky 42 je skloněná pod úhlem v podstatě přizpůsobeným úhlu sklonu dolů skloněné plochy upínací části 82, takže odtlačovací šroub 84 je k této zadní ploše kolmý. Podle výhodného provedení je tento úhel sklonu přibližně 15° k vertikále.
Jak je možno vidět na obr. 6 a 7, aby byla struna 22 upnuta k zadní kostce 42, odtlačovací šroub 84 se nejprve povolí a konec struny 22 (ze kterého byla předtím odstraněna koncová kulička nebo jiný koncový element na ní upravený) se vloží dolů mezi upínací kostku 76 a dolů skloněnou plochu upínací části 82 proti spodku vybrání 74. Potom se odtlačovací šroub 84 utáhne a struna 22 se umístí do žlábku 72, aby dolehla na dozadu skloněnou přechodovou část 80 a přední opěrnou část 78, načež se natáhne dopředu přes celý krk 16 kytary 12 a navine na běžný ladicí kolíček nebo strojek 20.
Jak bylo už výše uvedeno, je dotykové místo struny 22 na kobylce 40 provedeno na přední opěmé části 78 v místě, kde se struna 22 přestává dotýkat žlábku 72. Struna 22 se potom
-7CZ 281906 B6 harmonicky i intonačně naladí, jak bude dále popsáno podrobněji.
Jak je nejlépe vidět z obr. 3, 6 a 7, otočné rameno 68 zadní kostky 42 je tvořeno dolů směřující částí nebo odvěsnou 90 a prodlouženou částí nebo odvěsnou 92. Ve výhodném provedení je otočné rameno 68 provedeno vcelku se zadní kostkou 42 a má šířku, která je přibližně stejná nebo nepatrně menší než polovina šířky hlavní části 64. Ačkoli je otočné rameno 68 umístěno ve středu zadní kostky 42. což je výhodné provedení, může být rovněž umístěno u jednoho z bočních okrajů hlavní části 64 zadní kostky 42. když to usnadní výrobu.
Dolů směřující část 90 otočného ramena 68 slouží k polohování jeho prodloužené části 92 (která je činná působením seřizovacího šroubu 94 pro jemné ladění, jak je popsáno dále) v poloze pod horní plochou 96 základní desky 26 a, zejména, pod její spodní plochou 98. To umožňuje otáčení otočné zadní kostky 42 pro jemné doladění, které je účinné umístěním pod plochou základní desky 26, na které je umístěna kobylka 40, a umožňuje aby šrouby 94 pro jemné ladění nesené opěrným členem 30 jemného ladění byly uspořádány v nižší výšce, což umožňuje snížit profil celého tremolového a ladicího zařízení 10.
Jak je nejlépe vidět z obr. 1 a 3, opěmá příruba nebo člen 30 jemného ladění má v podstatě trojúhelníkový průřez a jeho spodní plocha 100 je vyrovnána se spodní plochou 98 základní desky 26. Jeho jedna horní plocha 102 ie skloněná dopředu a druhá horní plocha 104 je skloněná dozadu, přičemž obě skloněné horní plochy, 102, 104 se protínají ve vrcholu 106 opěrného členu 30, který je umístěn ve výšce v podstatě odpovídající výšce otočného čepu 70, kolem kterého se otáčejí zadní kostky 42, a pod horní plochou zadní kostky 42.
Jak je nelépe vidět z obr. 1 a 4, rovněž zadní část základní desky 26 a přední část opěrného členu 30 nebo příruby obsahují množství zářezů 110 vyrovnaných se středovými částmi každé zadní kostky 42, a kterými procházejí otočná ramena 68, takže prodloužené části 92 leží pod spodní plochou 100 opěrného členu 30. Zde je nutno si uvědomit, že když jsou otočná ramena 68 umístěna u jedné ze stran zadní kostky 42, zářezy 110 v základní desce 26 a opěrný člen 30 budou podobně posunuty do strany, aby byly vyrovnány s bočními okraji každé zadní kostky 42.
V opěrné přírubě nebo členu 30 je provedeno více závitových děr pro Šroubovité seřizovači elementy nebo šrouby 94 pro jemné ladění. Závitové díry jsou vyrovnány se zářezy 110 a zasahují od dozadu skloněné horní plochy 104 upínací příruby nebo členu 30 ke spodní ploše 100. Jak je nejlépe vidět z obr. 3, konec 114 každého šroubu 94 pro jemné ladění zasahuje pod spodní plochu 100. aby zabíral s horní plochou prodloužené části 92 příslušného otočného ramena 68 s ním vyrovnaného.
Z tohoto důvodu jsou konce 114 každého seřizovacího šroubu 94 pro jemné ladění provedeny s vhodným zaoblením (místo závitu), aby hladce zabíraly s dozadu zasahující částí 92 otočného ramena 68 a klouzaly podél ní při seřizování napětí struny 22.
Jak je nejlépe vidět z obr. 3, seřizovači šrouby 94 pro jemné ladění jsou orientovány v směru, který je v podstatě kolmý k dozadu skloněné horní ploše 104 opěrné příruby nebo členu 30 a umístěny směrem k vrcholu 106. Účelně jsou seřizovači šrouby 94 pro jemné ladění skloněny pod úhlem asi 45° až asi 90° vůči horní ploše 96 základní desky 26, výhodněji pod úhlem 50° až 70°. Dozadu skloněná horní plocha 104 je výhodně skloněna pod úhlem asi 20° až asi 40° k horizontále. Dopředu skloněná horní plocha 102 je skloněna pod úhlem obecně odpovídajícím sklonu plochy 108 na zadní části zadní kostky 42.
Toto provedení je žádoucí, protože tak bude minimalizováno vzájemné ovlivňování mezi zadní kostkou 42 a přírubou nebo členem 30, když se kobylkové elementy 40 pohybují do zadní polohy při seřizování harmonického ladění strun 22. Jinými slovy, kobylkové elementy 40 se mohou pohybovat dozadu do takového rozsahu, že zadní okraj zadní kostky 42 leží nad dopředu
-8CZ 281906 B6 skloněnou horní plochou 102. Výhodně je dopředu skloněná horní plocha 102 skloněna pod úhlem přibližně 10° až asi 30°.
Podle výhodného provedení, a jak je nejlépe vidět na obr. 3 a 5, je tremolové a ladicí zařízení 10 rovněž opatřeno pružným prostředkem pro tlačení každého otočného ramena 68 nahoru proti svému příslušnému seřizovacímu šroubu 94 pro jemné ladění. Pružný prostředek podle výhodného provedení sestává z mnoha listových pružin nebo prstů 118 vycházejících ze společné lamely 120. která je upnuta mezi spodní plochou 98 základní desky 26 a dolů směřující přírubou 28 tremolového a ladicího zařízení 10, přičemž každá listová pružina nebo prst 118 sestává z dolů skloněného úseku a nahoru skloněného úseku upraveného pro přítlak na spodek příslušného otočného ramena 68. Proto každá listová pružina nebo prst 118 má vydutou - konkávní část (viz obr. 5), která je upravena pro opření bočních stran otočného ramena 68, aby bylo zajištěno, že otočné rameno 68 je udržováno v požadované boční poloze a vyrovnané v řadě se seřizovacím šroubem 94 pro jemné ladění. Když jsou otočná ramena 68 vcelku se zadními kostkami 42, které upínají konce strun 22, listové pružiny nebo prsty 118 rovněž slouží pro udržování zadní kostky 42 v požadované boční poloze, tedy udržování vlastní náležité boční polohy strun 22. Tímto způsobem je možné rozladění strun 22 jako výsledku velmi malých změn v napětí struny 22 vlivem nějakého bočního vychýlení minimalizováno.
Ve výhodném provedení obsahují otočná ramena 68 zaoblenou nižší plochu vhodnou pro uložení v konkávní ploše listových pružin nebo prstů 118. Je nutno si však uvědomit, že nižší část otočného ramena 68 by mohla mít jiný tvar, jako V-tvar průřezu, který zabírá s neboje uložen v konkávním tvaru listových pružin nebo prstů 118 pro minimalizování bočního vychylujícího pohybu.
Dále je nutno poznamenat, že u výhodného provedení tremolového a ladicího zařízení 10 výše popsaného, je přístup k odtlačovacím šroubům 84 pro jejich utažení a uvolnění vždy proveden, bez ohledu na polohu seřizovačích šroubů 94 pro jemné ladění, na opěmé přírubě nebo členu 30 jemného ladění. Zvláště je nutno poznamenat, že když jeden ze seřizovačích šroubů 94 je zašroubován do opěmé příruby nebo členu 30 v plném rozsahu, jeho příslušná zadní kostka 42 bude umístěna tak. aby se opíral o horní plochu 96 základní desky 26. V této poloze bude úhel sklonu příslušného odtlačovacího šroubu 84 (vůči ploše 96 základní desky 26) minimální, tj. odtlačovací šroub 84 bude ve své nejnižší poloze. V tomto příkladě je však výška seřizovacího šroubu 94 pro jemné ladění rovněž na minimu, jak je nejlépe vidět na obr. 3.
Do hlavy odtlačovacího šroubu 84 je možno snadno zasunout šroubovák nebo jiný nástroj pro utažení nebo povolení upínací kostky 76. Podobně, když je dosaženo výšky seřizovacího šroubu 94 pro jemné ladění jeho vyšroubováním z opěmé příruby nebo členu 30, odpovídající zadní kostka 42 se natočí směrem nahoru, takže úhel sklonu odpovídajícího odtlačovacího šroubu 84 bude největší.
Opět je uspořádání takové, že šroubovák nebo jiný nástroj je možno snadno vsunout do hlavy odtlačovacího šroubu 84 pro jeho povolení a/nebo dotažení ve spojení se změnou napětí struny 22. Takto se provádí volba sklonu zadní plochy hlavní části 64 zadní kostky 42 (a tím orientace odtlačovacího šroubu 84) a konfigurace opěmé příruby nebo členu 30 jemného ladění, aby se tím zabezpečilo, že struny 22 se upnou do zadní kostky 42 s relativně snadno dosažitelnými všemi možnými polohami různých komponent.
Je nutno si uvědomit, že tremolové a ladicí zařízení 10 podle vynálezu umožňuje harmonické i intonační ladění strun 22 strunného hudebního nástroje - kytary 12. Zejména, harmonické ladění strun 22 se provádí obvyklým způsobem povolováním příslušného šroubku 54 strojku a seřízením polohy přední kostky 46 na základní desce 26. V tomto případě se, jak je dobře známo, harmonické ladění řídí vzdáleností mezi kritickým dotykovým místem upraveným na drážkovaném pražci 18 kytary 12 a kritickým dotykovým místem upraveným na kobylce 24
-9CZ 281906 B6 kytary 12, které je u tremolového a ladicího zařízení 10 podle vynálezu dáno místem, kde má struna 22 první dotyk s přední opémou plochou nebo částí 78 zadní kostky 42.
Jakmile je nastavena harmonická vzdálenost, struny 22 kytary 12 se potom naladí obvyklým způsobem použitím obvyklých ladicích strojků 20. Poté, co struny 22 byly harmonicky a intonačně naladěny ladicími strojky 20, zablokují se v blízkosti drážkovaného pražce 18 svěracím nebo blokovacím zařízením Γ7. To slouží pro izolování napětí struny 22 od obvyklého ladicího strojku 20 a rovněž brání relativnímu pohybu strun 22 nad drážkovaným pražcem 18 při činnosti a následném uvolnění tremolového a ladicího zařízení 10 v průběhu hry na kytaru 12. Jemné seřízení intonačního ladění strun 22 se potom provede seřizovacím šroubem 94 upraveným na tremolovém a ladicím zařízení 10. Konkrétně, otáčením seřizovacího šroubu 94 pro jemné ladění se může měnit otočná poloha zadní kostky 42 buď pro zvýšení, nebo pro snížení napětí struny 22 upnuté v upínací kostce 76.
Zde je nutno poznamenat, že upínací blok 76 slouží pro upnutí struny 22 v těsné blízkosti kritického dotykového místa upraveného na přední opěrné ploše nebo části 78. Když už je struna 22 upnuta, nenastává žádný pohyb struny 22 vůči kritickému dotykovému místu v průběhu činnosti tremolového zařízení 10 a uvolnění páky 32 pro navrácení tremolového zařízení 10 do jeho neaktivní polohy.
Tremolové zařízení podle vynálezu tak využívá znaky patentu US '661 Floyda Rose i znaky jeho patentu US '236. Současně však možnost provedení relativně nízkého profilu tremolového a ladicího zařízení 10, jak je znázorněno ve výhodném provedení, je daná faktem, že otočné rameno 68 má nižší rozsah, konkrétně prodloužená odvěsna nebo část 92, která je v odstupu pod horní plochou 96 základní desky 26 a zejména pod spodní plochou 98 základní desky 26.
Je to nižší odvěsna nebo prodloužená část 92. která je v kontaktu se seřizovacím šroubem 94 pro jemné ladění pro seřízení otočné polohy zadní kostky 42, a tím napětí struny 22. Protože se seřizovači šroub 94 pro jemné ladění dotýká nižší odvěsny nebo prodloužené části 92 otočného ramena 68, výška seřizovacího šroubu 94 vzhledem k celému tremolovému a ladícímu zařízení 10 může být podstatně nižší a ve výhodném provedení se přibližně rovná výšce strun 22. Tento nízký profil tremolového a ladicího zařízení 10 a zejména seřizovačích šroubů 94 pro.jemné ladění je výhodný a preferovaný mnoha hudebníky.
Doposud byly seřizovači šrouby pro jemné ladění obecně umístěny v relativně vysoké poloze (tj. nad výškou strun), která byla pro hudebníka méně pohodlná a rovněž překážela hraní na nástroji, zejména když bylo nutno brnkat velmi blízko u kobylky. U dřívějších uspořádání rovněž opírání ruky o tremolovou kobylku mělo za následek mírné rozladění strun dané možným náhodným otočením seřizovačích šroubů pro jemné ladění. Tyto problémy jsou tremolovým a ladicím zařízením 10 podle vynálezu minimalizovány.
Podle dalšího znaku vynálezu jsou seřizovači šrouby 94 pro jemné ladění namontovány na dozadu prodloužené opěrné přírubě nebo členu 30, který má trojúhelníkový průřez. Zde je nutno si uvědomit, že tato příruba nebo člen 30 podle výhodného provedení není pouze esteticky provedený, ale rovněž je bytelnější a tužší než příruby dřívějších tremolových kobylkových systémů, které v základě obsahovaly pouze deskové části.
Jako takový je opěrný člen 30 podle výhodného provedení funkčně kvalitní, protože má menší tendenci se ohnout nebo pohnout při hraní na kytaru 12. V podstatě vzhledem k jeho větší tuhosti a bytelnosti zůstanou struny 22 pod náležitým požadovaným napětím poté, co byly jemně doladěny seřizovacím šroubem 94.
Na tremolovém a ladicím zařízení 10 podle vynálezu jsou podle dalšího výhodného provedení upraveny ještě další prostředky - listové pružiny nebo prsty 118 pro minimalizování bočního
- 10CZ 281906 B6 pohybu otočných ramen 68. Tyto pružiny nebo prsty 118 mohou mít upraveny konkávní části pro dotek s bočními stranami otočných ramen 68.
Ačkoli byl vynález popsán na výhodném provedení, je jasné, že toto provedení je toliko 5 ilustrativní pro principy a použití. Je tedy zřejmé, že je možno v rámci vynálezu provést další uspořádání aniž by došlo k odchýlení od rozsahu vynálezu daného zněním předmětu vynálezu.

Claims (15)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Tremolové a ladicí zařízení pro strunný hudební nástroj, u něhož každá ze strun má první 15 kritický dotyk s nástrojem v místě na drážkovaném pražci u jeho hlavy a druhý kritický dotyk v místě na jeho kobylce, a které obsahuje tremolový prostředek upravený pro namontování na strunný hudební nástroj pro současnou změnu intonačního ladění všech strun nástroje, přičemž tremolový prostředek sestává ze základní desky, která má opěrnou plochu, opěrné prostředky pro každou strunu otočně připevněné na základní desce a tvořící opěrnou plochu pro struny nad 20 zmíněnou opěrnou plochou, upínací prostředky pro upnutí struny připojené ke každému opémému prostředku pro upnutí každé struny vůči svému opěrnému prostředku a prostředky pro jemné ladění spojené s každým ze zmíněných opěrných prostředků strun pro seřízení napětí struny upnuté v upínacím prostředku pro upnutí struny otáčením zmíněným opěrným prostředkem a zmíněným upínacím prostředkem jako jedním celkem pro jemné doladění struny v 25 podstatě beze změny vzdálenosti mezi prvním a druhým dotykovým místem struny, vyznačující se tím, že každý z prostředků pro jemné ladění obsahuje otočné rameno (68) připojené k opěrnému prostředku pro struny a mající prodlouženou část (92), která je v odstupu pod zmíněnou opěrnou plochou základní desky (26), když je tremolový prostředek připevněn na strunném hudebním nástroji, a seřizovači prostředek upevněný na tremolovém 30 prostředku a zabírající s prodlouženou částí (92) otočného ramena (68) pro otáčení opěrného prostředku pro strunu.
  2. 2. Tremolové a ladicí zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje opěrný člen (30) jemného ladění, který má tloušťku větší než je tloušťka základní desky (26) a
    35 zasahuje od této základní desky (26) dozadu za opěrný prostředek pro strunu (22), když je tremolový prostředek připevněn na hudebním nástroji a nese každý ze zmíněných seřizovačích prostředků.
  3. 3. Tremolové a ladicí zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že opěmý 40 člen (30) jemného ladění sestává z trojúhelníkové opěrné příruby, která má spodní plochu (100) rovnoběžnou s opěrnou plochou základní desky (26), přední nakloněnou horní plochu (102) a zadní nakloněnou horní plochu (104).
  4. 4. Tremolové a ladicí zařízení podle jednoho z nároků laž3, vyznačující se tím, 45 že každý ze seřizovačích prostředků obsahuje seřizovači šroub (94) nesený opěrným členem (30) jemného ladění, aby jeho první část umístěná pod opěrným členem (30) jemného ladění zabírala s prodlouženou částí (92) otočného ramena (68) a jeho druhá část umístěná nad opěrným členem (30) jemného ladění, která je manipulovatelná pro seřízení polohy první části, aby seřizovala otočnou polohu opěrného prostředku pro strunu.
  5. 5. Tremolové a ladicí zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že každý ze seřizovačích šroubů (94) je nesen opěrným členem (30) jemného ladění pod úhlem sklonu mezi 45° a 90° vůči rovině opěrné plochy.
    - 11 CZ 281906 B6
  6. 6. Tremolové a ladicí zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že každý ze seřizovačích šroubů (94) je nesen opěrným členem (30) jemného ladění v úhlu mezi 50° a 70° vůči rovině opěrné plochy.
  7. 7. Tremolové a ladicí zařízení podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že každý z upínacích prostředků obsahuje připevňovací prostředek pro připevnění struny k příslušnému opěrnému prostředku, přičemž každý z těchto připevňovacích prostředků je spojen s příslušným opěrným prostředkem ve výšce nad opěrnou plochou základní desky (26).
  8. 8. Tremolové a ladicí zařízení podle nároku 7, vyznačující se tím, že každý z připevňovacích prostředků obsahuje seřizovači odtlačovací šroub (84), jehož osa je orientována k opěrnému prostředku struny v souhlase se směrem od opěrného prostředku struny k místu nad úrovní opěrného členu (30) jemného ladění.
  9. 9. Tremolové a ladicí zařízení podle nároku 8, vyznačující se tím, že osa každého ze seřizovačích odtlačovacích šroubů (84) je orientována pod úhlem mezi 0° až 45° vůči rovině opěrné plochy.
  10. 10. Tremolové a ladicí zařízení podle nároku 9, vyznačující se tím, že osa každého ze seřizovačích odtlačovacích šroubů (84) je orientována pod úhlem mezi 10° a 30° vůči rovině opěrné plochy.
  11. 11. Tremolové a ladicí zařízení podle jednoho z nároků lažlO, vyznačující se tím, že prodloužené části (92) otočných ramen (68) jsou umístěny v odstupu pod spodní plochou základní desky (26).
  12. 12. Tremolové a ladicí zařízení podle jednoho z nároků lažll, vyznačující se tím, že základní deska (26) je opatřena průchozím zářezem (110) pro každé z otočných ramen (68) směřujících dozadu z opěrných prostředků strun a každé z otočných ramen (68) obsahuje dolů směřující část (90), upravenou pro průchod zářezem (110), a prodlouženou část (92), přičemž tato prodloužená část (92) vystupuje podélně dozadu z dolů směřující části (90).
  13. 13. Tremolové a ladicí zařízení podle nároku 12, vyznačující se tím, že obsahuje prostředky pro udržování boční polohy otočných ramen (68) vůči základní desce (26).
  14. 14. Tremolové a ladicí zařízení podle nároku 13, vyznačující se tím, že prostředky pro udržování boční polohy otočných ramen (68) vůči základní desce (26) jsou tvořeny pružinou (118) pro každé otočné rameno (68) pro tlačení prodloužené části (92) směrem nahoru k opěrné ploše základní desky (26) a mají konkávní úsek pro uložení a opření bočních stranových částí této prodloužené části (92).
  15. 15. Tremolové a ladicí zařízení podle jednoho z nároků lažl4, vyznačující se tím, že opěmý prostředek pro struny sestává z první přední kostky (46) a druhé zadní kostky (42), přičemž druhá zadní kostka (42) je připojena k první přední kostce (46) otočně kolem osy kolmé ke směru rozložení strun hudebního nástroje a druhá zadní kostka (42) má na sobě jedno z kritických dotykových míst a každé otočné rameno (68) je provedeno v celku s druhou zadní kostkou (42) příslušného opěrného prostředku struny.
CS904295A 1989-09-05 1990-09-04 Tremolové a ladicí zařízení CZ281906B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/402,784 US4967631A (en) 1989-09-05 1989-09-05 Tremolo and tuning apparatus

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS9004295A2 CS9004295A2 (en) 1991-12-17
CZ281906B6 true CZ281906B6 (cs) 1997-03-12

Family

ID=23593296

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS904295A CZ281906B6 (cs) 1989-09-05 1990-09-04 Tremolové a ladicí zařízení

Country Status (10)

Country Link
US (1) US4967631A (cs)
JP (1) JP2894511B2 (cs)
KR (1) KR940005037B1 (cs)
CA (1) CA2021488C (cs)
CZ (1) CZ281906B6 (cs)
DD (1) DD296772A5 (cs)
DE (1) DE4025441C2 (cs)
FR (1) FR2651599B1 (cs)
GB (1) GB2235807B (cs)
MX (1) MX169451B (cs)

Families Citing this family (43)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2256077B (en) * 1991-04-19 1994-11-02 John Glover Smith Combined bridge/vibrato system for guitar
DE4216475C1 (en) * 1992-05-15 1993-07-15 Miroslav Dipl.-Ing. 1000 Berlin De Dlesk Tuning mechanism for stringed musical instrument - has hinged block with string holder forming arm adjustable for angle
US5686681A (en) * 1992-11-09 1997-11-11 Powell; Steven Donald String clamping plate extractor for Floyd Rose tremolo
US5359144A (en) * 1993-05-21 1994-10-25 Robert Benson Pitch changing apparatus for stringed instrument tremolo
US5413019A (en) * 1993-05-26 1995-05-09 Fender Musical Instruments Corporation Guitar tremolo apparatus
US5438902A (en) * 1993-06-29 1995-08-08 Baker; Michael V. Memory tuning system for stringed instruments
GB2280299A (en) * 1993-07-19 1995-01-25 Sumio Yamamoto Bridge and tailpiece for a string instrument
WO1997005600A1 (en) * 1995-07-26 1997-02-13 Markley, Donald, D. Tipping bridge for electric guitar
GB9611084D0 (en) * 1995-10-10 1996-07-31 Hill James A tremolo effect unit
USD425107S (en) * 1996-04-12 2000-05-16 Mike Haynes Tremolo actuator
DE19712286A1 (de) * 1997-03-24 1998-10-01 Shadow Elektroakustik Josip Ma Piezoelektrischer Tonabnehmer an einem Tremolo, insbesondere an einem solchen für eine Elektrogitarre und Blockelement dafür
US6040511A (en) * 1999-01-11 2000-03-21 Hall; Brian W. Method of optimizing a guitar tremolo
JP3676717B2 (ja) * 2001-10-05 2005-07-27 星野楽器株式会社 電気ギターのトレモロ装置及び電気ギター
CN101540162A (zh) 2002-01-11 2009-09-23 弗洛伊德·D·罗斯 用于弦乐器的弦马组件
US6875911B2 (en) * 2002-03-28 2005-04-05 Thomas G. Schryer Tremolo device for a stringed musical instrument
US6812389B2 (en) * 2003-02-19 2004-11-02 Aaron Rhett Trooien Locking device for a tremolo
US7427703B2 (en) * 2003-06-18 2008-09-23 Kevan J. Geier Releasable tremolo lock device
US8658879B2 (en) * 2004-12-03 2014-02-25 Stephen Gillette Active bridge for stringed musical instruments
US7453040B2 (en) * 2004-12-03 2008-11-18 Stephen Gillette Active bridge for stringed musical instruments
US7247780B2 (en) * 2005-04-01 2007-07-24 Sanders Peter J Wrench tremolo bar for a guitar
US7189908B2 (en) * 2005-06-03 2007-03-13 Trem King L.L.C. Tremolo assembly
US7297851B2 (en) * 2005-06-28 2007-11-20 Caldwell Marcus Guitar bridge apparatus
US8207433B1 (en) 2006-03-01 2012-06-26 Maiorana Christopher P Locking post system for a guitar bridge
US7663039B2 (en) * 2006-03-01 2010-02-16 Maiorana Christopher P Locking post system for a guitar bridge
US20070214932A1 (en) * 2006-03-20 2007-09-20 Stalans Tommy L Individual string adjusting tailpiece
US8536430B2 (en) * 2009-01-14 2013-09-17 Geoffrey McCabe Fine tuning means for fulcrum tremolo
US8697969B2 (en) 2010-12-01 2014-04-15 GDK Technologies, Inc. Tremolo assembly
US9818382B2 (en) 2011-01-11 2017-11-14 Floyd D. Rose Top mounted tremolo and tuning apparatus
US8895823B2 (en) 2011-09-23 2014-11-25 Walter Musel Sustain block for stringed instruments
US8710338B2 (en) 2011-11-16 2014-04-29 David E. Galatas Apparatus for tuning a musical instrument, and a related instrument
US9123312B2 (en) 2012-01-19 2015-09-01 Geoffrey Lee McCabe Tuning mechanisms
US8946529B2 (en) 2013-01-24 2015-02-03 Floyd D. Rose Top mounted tremolo and tuning apparatus
US9542915B2 (en) 2014-12-26 2017-01-10 Mark E. Hackett Keyless locking tremolo systems and methods
US9595245B2 (en) 2015-04-28 2017-03-14 Geoffrey Lee McCabe Locking bearing mechanisms for fulcrum tremolo
US9734804B1 (en) 2015-10-11 2017-08-15 Geoffrey Lee McCabe Drop tuner for fulcrum tremolo
US9484007B1 (en) 2015-11-18 2016-11-01 Geoffrey Lee McCabe Tremolo stop tuner and tremolo stabilizer
US9847076B1 (en) 2016-10-18 2017-12-19 Geoffrey Lee McCabe Tremolo spring and stabilizer tuner
US10733966B2 (en) 2017-12-29 2020-08-04 Rustin B. Penland Guitar tremolo
US11727907B2 (en) * 2019-08-20 2023-08-15 Benjamin Thomas Lewry Electronic control arm for musical instruments
US11250822B2 (en) 2020-03-01 2022-02-15 John Michael Kebrle Torsional based tremolo system with a moving bridge
US11100905B1 (en) 2020-10-20 2021-08-24 Daniel Swartz Tremolo device
US11869462B2 (en) * 2021-08-16 2024-01-09 Joseph PESSANO Tremolo clamp
WO2023077211A1 (en) * 2021-11-03 2023-05-11 Naidoo Thamir Tone changer device for a stringed musical instrument

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3407696A (en) * 1967-09-14 1968-10-29 Jimmy G. Smith Stringed musical instrument stable, harmonic-free tuning
US4171661A (en) * 1977-01-03 1979-10-23 Rose Floyd D Guitar tremolo method and apparatus
US4457201A (en) * 1981-05-06 1984-07-03 Storey David C Combined bridge and tailpiece assembly for a stringed musical instrument
US4638711A (en) * 1981-10-26 1987-01-27 Stroh Paul F Tremolo accessory
US4497236A (en) * 1982-03-15 1985-02-05 Rose Floyd D Apparatus for restraining and fine tuning the strings of a musical instrument, particularly guitars
US4549461A (en) * 1982-03-15 1985-10-29 Rose Floyd D Apparatus for restraining and fine tuning the strings of a musical instrument, particularly guitars
US4608904A (en) * 1982-06-08 1986-09-02 Steinberger Sound Corporation Tuning system for stringed musical instrument
JPS60178893U (ja) * 1984-05-09 1985-11-27 星野楽器株式会社 ギタ−のブリツジサドルの前後調節機構
JPS61193U (ja) * 1984-06-07 1986-01-06 星野楽器株式会社 ギタ−のトレモロア−ムの保持構造
US4632005A (en) * 1984-10-01 1986-12-30 Steinberger Sound Corporation Tremolo mechanism for an electric guitar
US4674389A (en) * 1984-10-18 1987-06-23 Fender C Leo Tuning system for vibrato guitar with string lock
JPS61149053A (ja) * 1984-12-24 1986-07-07 Karupisu Shokuhin Kogyo Kk 水親和性乳蛋白質
US4677891A (en) * 1985-01-31 1987-07-07 Fender Musical Instruments Corporation Tremolo bridge for guitars
US4768415A (en) * 1985-01-31 1988-09-06 Fender Musical Instruments Corporation Tremolo bridge for guitars
US4611523A (en) * 1985-05-17 1986-09-16 Mcfarland John H Device for setting the intonation of the individual strings of a fretted string instrument
JPS6278595A (ja) * 1985-10-02 1987-04-10 ヤマハ株式会社 弦楽器の調弦装置
US4690027A (en) * 1986-03-26 1987-09-01 Nobuyuki Ido Apparatus for fine tuning strings of a stringed musical instrument
JPS6392396U (cs) * 1986-12-08 1988-06-15
US4882967A (en) * 1988-04-21 1989-11-28 Rose Floyd D Tremolo apparatus having broken string compensation feature

Also Published As

Publication number Publication date
DE4025441A1 (de) 1991-03-07
KR940005037B1 (ko) 1994-06-10
FR2651599A1 (fr) 1991-03-08
CA2021488A1 (en) 1991-03-06
GB9015940D0 (en) 1990-09-05
DE4025441C2 (de) 2002-05-29
JPH03100598A (ja) 1991-04-25
CS9004295A2 (en) 1991-12-17
JP2894511B2 (ja) 1999-05-24
CA2021488C (en) 1994-10-25
DD296772A5 (de) 1991-12-12
US4967631A (en) 1990-11-06
GB2235807B (en) 1994-03-23
KR910006914A (ko) 1991-04-30
MX169451B (es) 1993-07-05
FR2651599B1 (fr) 1994-11-18
GB2235807A (en) 1991-03-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ281906B6 (cs) Tremolové a ladicí zařízení
KR890003823B1 (ko) 브리지(Bbridge)와 테일피이스(tailpiece)가 결합된 어셈블리(ASSEMBLY)
US5589653A (en) Tuning systems for stringed instruments
US7339102B2 (en) Cam activated tremolo bridge
US5717150A (en) Tuning systems for stringed instruments
CZ247289A3 (en) Tremolo apparatus
US4611523A (en) Device for setting the intonation of the individual strings of a fretted string instrument
US4549461A (en) Apparatus for restraining and fine tuning the strings of a musical instrument, particularly guitars
US5700965A (en) Tuning systems for stringed instruments
GB2153580A (en) Apparatus for tuning a stringed musical instrument, particularly a guitar, and the combination of such apparatus and a guitar
JPH0145076B2 (cs)
US4681010A (en) Multidirectionally adjustable vibrato device
GB2414850A (en) Tuning apparatus for stringed musical instrument
US5537907A (en) Tuning systems for stringed instruments
US5705760A (en) Tuning systems for stringed instruments
US5438902A (en) Memory tuning system for stringed instruments
US5684256A (en) Tuning systems for stringed instruments
US5539143A (en) Tuning systems for stringed instruments
US5689075A (en) Tuning systems for stringed instruments
US5522299A (en) Tuning systems for stringed instruments
US5696335A (en) Tuning systems for stringed instruments
US20130291705A1 (en) Top mounted tremolo and tuning apparatus
US4655116A (en) Fine tuning mechanism for guitars and the like stringed instruments
US7470841B1 (en) Tuning apparatus for stringed instrument
US6825406B2 (en) Device for string instruments

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20050904