CZ280686B6 - N-acylované fosfolipidy typu 1-0-alkyl-sn-glycero -3-fosfoethanolaminů a způsob jejich semisyntetické přípravy a použití - Google Patents

N-acylované fosfolipidy typu 1-0-alkyl-sn-glycero -3-fosfoethanolaminů a způsob jejich semisyntetické přípravy a použití Download PDF

Info

Publication number
CZ280686B6
CZ280686B6 CS921054A CS105492A CZ280686B6 CZ 280686 B6 CZ280686 B6 CZ 280686B6 CS 921054 A CS921054 A CS 921054A CS 105492 A CS105492 A CS 105492A CZ 280686 B6 CZ280686 B6 CZ 280686B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
acylated
phosphatidylethanolamines
mixture
glycero
product
Prior art date
Application number
CS921054A
Other languages
English (en)
Inventor
Tomáš Vojkovský
Vlastimil Rndr. Csc. Liebl
Original Assignee
Tomáš Vojkovský
Vlastimil Rndr. Csc. Liebl
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tomáš Vojkovský, Vlastimil Rndr. Csc. Liebl filed Critical Tomáš Vojkovský
Priority to CS921054A priority Critical patent/CZ280686B6/cs
Publication of CZ105492A3 publication Critical patent/CZ105492A3/cs
Publication of CZ280686B6 publication Critical patent/CZ280686B6/cs

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Způsob semisyntetické přípravy N-acylovaných fosfolipidů typu 1-0-alkyl-sn-glycero-3-fosfo- ethanolaminů obecného vzroce I |- O(CH.sub.2.n.)n.sup.H.n. RO -| |- OPO(OH)O(CH.sub.2.n.)gNHCOR.sup.1 .n.(I) kde R je vodík nebo R.sup.2.n.CO, R.sup.1 .n.a R.sup.2 .n.jsou stejné nebo navzájem rozdílné radikály odvozené od uhlovodíku s 2 až 30 atomy uhlíku a n = 14 - 22, který spočívá v tom, že fosfatidylethanolaminy živočišného původu s výhodou hydrogenované nebo směs fosfolipidů živočišného původu obsahující fosfatidylethanolaminy výhodně hydrogenované acylují acylačním činidlem, jako je například směs karboxylové kyseliny a kondenzačního činidla nebo chlorid, anhydrid, aktivní ester, aktivní amid této kyseliny a následně při teplotách -40 až + 10 .sup.o.n.C se deacylují působením báze, načež se produkt z reakční směsi izoluje, například chromatograficky a popřípadě acyluje na 2-0 glyrerolové jednotky.ŕ

Description

(57) Anotace:
N-acylované fosfolipidy typu 1-O-alkyl-sn-glycero-3-fosfoethanolaminů obecného vzorce I kde R Je vodík nebo R2CO, R* 1 a R2 jsou stejné nebo navzájem rozdílné radikály odvozené od uhlovodíku s 2 až 30 atomy uhlíku a n = 14 až 22. Způsob Jejich přípravy spočívá v tom, že se fosfatidylethanolaminy živočišného původu s výhodou hydrogenované nebo směs fosfollpldů živočišného původu obsahující fosfatldylethanolamlny výhodně hydrogenované acylují acylačním činidlem, jako je například směs karboxylové kyseliny a kondenzačního činidla nebo chlorid, anhydrld, aktivní ester, aktivní amid této kyseliny a následně při teplotách -40 až + 10 °C se deacylují působením báze, potom se produkt z reakční směsi izoluje, například chromatograflcky a popřípadě acyluje na 2-0 glycerolové Jednotky.
O(CH2)nH
OPO(OH)0(CH2)2NHCOR| f
N-acylované fosfolipidy typu l-0-alkyl-sn-glycero-3-fosfoethanolaminů, způsob jejich semisyntetické přípravy a použití
Oblast techniky
Vynález se týká N-acylovaných fosfolipidů typu 1-0-alkyl-sn-glycero-3-fosfoethanolaminů, způsobu jejich semisyntetické přípravy a jejich využití.
Dosavadní stav techniky
N-acylovaný fosfolipid struktury l-0-alkyl-2-0-oleoyl-sn-glycero-3-fosfo(N-palmitoyl)ethanolamin je znám jako hlavní účinná složka biopreparátu cACPL (J. Kára et al.: Neoplasma 33, 187 až 205 (1986)). Izolace uvedené látky z embryonálních slepičích vajec je popsána v čs. AO 252 177. Překážkou možné průmyslové realizace postupu izolace podle tohoto autorského osvědčení je nízký obsah látky v embryonálních vejcích. Jiný známý způsob přípravy l-0-alkyl-2-oleoyl-sn-glycero-3-fosfo(N-palmitoyl)ethanolaminu využívá směsi fosfatidylethanolaminů z vaječných žloutků jako výchozího materiálu pro izolaci l-0-alkyl-2-oleoyl-sn-glycero-3-fosfoethanolaminu. Tato čistá, izolovaná látka je potom převedena na požadovaný produkt účinkem palmitoylimidazolu (čs. patent č. 275 396).
Nevýhodou dosud známých postupů je, že nejsou využity plasmalogeny, které mohou být převedeny na AAPE (l-0-alkyl-2-0-acyl-sn-glycero-3-fosfoethanolaminy). Další nevýhodou je, že dochází k částečnému odbourání AAPE a také to, že produkt nežádoucího odbourání - lyso-AAPE - není využit.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu jsou N-acylované fosfolipidy typu l-0-alkyl-sn-glycero-3-fosfoethanolaminů obecného vzorce I
0(CH2)nH opo(oh)o(ch2)2nhcor1 (I) kde R je vodík nebo R2C0,
R1 a R2 jsou stejné nebo navzájem rozdílné radikály odvozené od uhlovodíku s 2 až 30 atomy uhlíku a n = 14 až 22.
Způsob jejich semisintetické přípravy spočívá v tom, že se fosfatidylethanolaminy živočišného původu s výhodou hydrogenované nebo směs fosfolipidů živočišného původu obsahující fosfatidylethanolaminy výhodně hydrogenované acylují acylačním činidlem, jako je například směs karboxylové kyseliny a kondenzačního činidla nebo chlorid, anhydrid, aktivní ester, aktivní amid této kyseliny a následně při teplotách -40 až +10 ’C se deacylují
-1CZ 280686 B6 působením báze, potom se produkt z reakční směsi izoluje, například chromatografíčky a popřípadě acyluje až na 2 glycerolové j ednotky.
V případech, kdy v obecném vzorci I R = R2CO jedná se o látky typu Ia; jestliže R = H jedná se o 1^.
Postup podle vynálezu je tedy založen na izolaci látek typu Ia a Ib z reakční směsi po bází-mediované deacylaci N-acylovaných fosfatidylethanolaminů a na případné reacylaci látky typu Ib na Ia·
Zdrojem fosfatidylethanolaminů mohou být vaječné žloutky, jateční materiál, například nervová tkáň, srdce, erytrocyty a tkáně mořských živočichů. Rostlinné zdroje přírodních fosfolipidů, například sojové boby, pro přípravy látek Ia,b nejsou vhodné. Izolace fosfatidylethanolaminů z uvedených zdrojů se provádí podle konvenčních postupů (extrakce, chromatografická separace, hydrogenace v přítomnosti vhodného hydrogenačního katalyzátoru).
Hydrogenací se přítomné plasmalogeny kefalinového typu převedou na AAPE (l-0-alkyl-2-0-acyl-sn-glycero-3-fosfoethanolaminy), čímž se odstraní a současně se ve výchozích fosfolipidech zvýší podstatně obsah AAPE.
Hydrogenací lze provést výhodně například v ethanolickém nebo methanolickém roztoku za atmosferického tlaku vodíku za katalytického účinku paládia na aktivním uhlí nebo kysličníku platičitého za laboratorní nebo zvýšené teploty.
Deacylace N-acylovaných fosfatidylethanolaminů se provádí působením bází (jako jsou například hydroxidy alkalických kovů, akoholáty nebo kvarterní amoniové hydroxidy) na roztok těchto látek ve vhodném rozpouštědle za nízké nebo snížené teploty. S výhodou lze deacylaci provést hydroxidem nebo alkoholátem sodným nebo draselným v prostředí nižšího alkoholu obsahujícího 1 až 3 atomy uhlíku při teplotě -20 až 0 °C. Za uvedených podmínek dochází k chemickému odlišení subspecies směsi N-acylovaných fosfatidylethanolaminů. Zatímco 1-0,2-0-diacyl-sn-glycero-3-fosfo(N-acyl)ethanolaminy se deacylují za vzniku sn-glycero-3-fosfo-(N-acyl)ethanolaminů, látky typu Ia přítomné ve směsi N-acylovaných fosfatidylethanolaminů za těchto podmínek nereagují nebo poskytují 1^. V závislosti na volbě konkrétních reakčních podmínek je hlavním produktem bud Ia, nebo Ib· Za nižších teplot, koncentrací báze a při kratší reakční době je přednostním produktem látka typu Ia, za vyšších teplot, koncentrací báze a při delší reakční době vzniká 1^. Experimentální provedení N-acylace fosfatidylethanolaminů a následné deacylace lze uspořádat tak, že oba stupně se provedou v jednom stepu (v jedné reakční nádobě) tj. bez nutnosti izolace N-acylovaných fosfatidylethanolaminů jako meziproduktu.
-2CZ 280686 B6
Typ Ia izolovaný z reakční směsi po deacylaci N-acylovaných fosfatidylethanolaminů není jednotný pokud se týká substituentu R2. Protože přírodní fosfatidylethanolaminy jsou tvořeny směsí sloučenin s různými délkami řetězců, obsahuje takto připravený Ia až na 2 glycerolové jednotky acylovanou směs homologických acylů, jejichž zastoupení závisí na použitém zdroji. Například, u produktu připraveného z vaječných fosfatidylethanolaminů dominuje mezi acyly v této poloze stearoyl, u produktu připraveného z fosfatidylethanolaminů izolovaných z nervové tkáně jsou zastoupeny především vyšší mastné kyseliny s 20 až 24 atomy uhlíku v řetězci .
Aby byl získán Ia s jednotnou požadovanou skupinou R2CO, provede se deacylace tak, že výlučným produktem je Ib. Potom se působením vhodného acylačního činidla (jakým je například směs karboxylové kyseliny a kondenzačního činidla, nebo chlodrid, anhydrid, aktivní ester a aktivní amid karboxylolvé kyseliny) v aprotickém organickém rozpouštědle převede na Ia, s výhodou v přítomnosti acylačního katalyzátoru, jakým je například dimethylaminopyridin nebo pyrrolidinopyridin s výhodou při teplotě 40 až 70 C. Jako aprotické rozpouštědlo se s výhodou používá tetrachlormethan, chloroform, tetrahydrofuran, dioxan a podobně.
Uvedené látky jsou biologicky aktivní a lze je s výhodou používat jako prostředek k léčení neoplastických onemocnění vyšších organismů, zvláště savčích. Léčením se pro účely tohoto vynálezu rozumí inhibice charakteristických znaků a příznaků onemocnění biologických objektů nesoucích nádory, zejména inhibice růstu nádoru, prodlouženi doby přežíváni biologického objektu, inhibice zvyšování počtu a růstu nádorových buněk. Nádorový růst může být pozorován bud klinicky, nebo v pokusech na experimentálních zvířatech, nebo na modelech in vitro, například na tkáních a buňkách připravených z nádorů. Stanovení inhibice nádorového růstu může být prováděno měřením nádorové hmoty nebo efektivněji měřením radioaktivity po inkorporaci radioaktivně značených látek přirozeného původu, jako jsou například aminokyseliny nebo nukleosidy, postupem podle M. Mika (Cancer Res. 39., 4242 (1979), Neoplasma 26, 449 (1979), ibid 16., 161 (1969)) modifikovaným podle J. Matterna (Human Tumors in Short Term Culture, red. P.P. Dendy, Academie Press 1976).
Jak vyplývá z testů provedených s uvedenými látkami na kulturách savčích nádorových buněk (příklad 8), jsou tyto látky schopny účinně narušovat jejich nukleosyntézu a proteosyntézu. Inhibice těchto základních metabolických procesů u nádorových buněk se všeobecně považuje za průkaz účinnosti antineoplastických prostředků.
Způsob přípravy látek podle vynálezu je jednoduchý, ekonomicky výhodný a dosahuje se jím výrazného zvýšení výtěžku produktů oproti známým postupům, přičemž produkty nemohou obsahovat balastní látky typu plasmalogenů. Způsobem podle vynálezu lze připravit N-acylované alkylfosfolipidy s definovanou délkou řetězců na glycerolové jednotky 2-0- a N-acylu.
-3CZ 280686 B6
Způsob výroby sloučenin podle vynálezu a ilustrace jejich biologické aktivity jsou blíže objasněny v následujících příkladech provedení; těmito příklady není omezen rozsah vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Materiál
Fosfatidylethanolaminy použité pro preparace byly získány z přírodních zdrojů (vaječné žloutky, hovězí mozky, hovězí erytrocyty) obvyklým způsobem (extrakce, acetonová precipitace expraktu, chromatografická separace) a hydrogenovány v ethanolu při 65 °C v přítomnosti PtO2 za atmosférického tlaku vodíku.
Příklad 1
N-acylace fosfatidylethanolaminů chloridem kys. palmitové
14,1 g fosfatidylethanolaminů a 14 g K2CO3 se smíchá s 60 ml CHC13, směs se ohřeje, aby se fosfatidylethanolaminy rozpustily. Potom se za míchání přikape 10,5 g palmitoylchloridu a směs se míchá dalších 10 minut. Potom se reakční směs ochladí, vyloučené soli se odstraní filtrací a filtrát se odpaří. Z odparku se N-palmitoyl-fosfatidylethanolaminy izolují chromatograficky na koloně silikagelu za použití směsi chloroform-methanol-amoniak jako elučního systému. Výtěžek je 18,1 g látky ve formě NH4 + soli, tj. 96 % theorie.
N-acylované fosfatidylethanolaminy připravené podle uvedeného postupu obsahují látky typu Ia v množství, které závisí na zdroji fosfatidylethanolaminů. Aby bylo možné srovnávat efektivnost postupů podle vynálezu s výsledky dosud známé metody přípravy (čs. patent č. 275 396), všechny dále uvedené příklady jsou založeny na materiálu z vaječných žloutků.
Příklad 2
Příprava l-0-alkyl-sn-glycero-3-fosfo(N-palmitoyl)ethanolaminu (Ι^, R^CO = palmitoyl)
2,01 g N-palmitoylethanolaminů připravených postupem podle příkladu 1 se rozpustí v 50 ml chloroformu, roztok se ochladí na 0 °C a přidá se roztok 1,0 g NaOH ve 40 ml methanolu. Reakční směs se míchá 2 h při 0 °C. Potom se přidá zředěná kys. chlorovodíková do neutrální reakce. Vyloučené soli se odfiltrují a filtrát se odpaří. Z odparku se produkt izoluje chromatograficky obdobně jako v příkladu 1. Výtěžek je 106,5 mg látky ve formě NH4 + soli, tj. 5,30 % hmot, výchozích N-palmitoyl-ethanolaminů XH NMR(CDC13) δ 0.880(br t,6H,UJ-CH3), 1.257(br s,54H,(-CH2-)n), 1.51-1.63(m,4H, -CH2-CH2O a -CH2-CH2CO), 2.189(t,2H,-CH2-CONH),
-4CZ 280686 B6
3.35-3.46(m,6H, -CH2-O-CH2 a -CH2-NHCO), 3.76-3.96(m,4H,-CH2~OPO (o-)o-ch2-) 13C NMR a APT(CDC13) δ 14.06q(W-CH3 ) , 22.69t, 25.88t, 26.14t,
29.39t, 29.60t, 29.65-29.96t, 31.95t((-CH2-)n), 36.51t(-CH2-CONH), 40.18t(CH2-NHCO), 64.55t, 67.73t(-CH2~ glycerolové jednotky),
69.64d(-CH(OH)-), 71.60t(PO4-CH2-CH2NH), 71.89t(O-CH2)n),
174.44s(CO-NH)
Elementár. složení: 63.60% C, 11.64% H, 3.68% N, 4.18% P (theorie: 63.56% C, 11.35% H, 3.80% N, 4.20% P)
Příklad 3
Příprava l-0-alkyl-2-0-linoleyl-sn-glycero-3-fosfo(N-palmitoyl)ethanolaminu (Ia, R^CO = palmitoyl, R = linoleyl) mg 1^, připraveného postupem podle příkladu 2 se smíchá s 1,5 ml 0,359 M roztoku anhydridu kys. linolové v tetrachlormethanu a přidá se 30 mg pyrrolidinopyridinu. Směs se míchá 4 h při 55 C, potom se rozpouštědlo odpaří a z odparku se Ia izoluje chromatografíčky obdobně jako v příkladu 1. Produkt se získá ve formě NH4 + soli ve výtěžku 102 mg, tj. 83 % theorie.
τΗ NMR(CDC13) δ 0,879(br t, 9H ,ttf*-CH3) , 1.252(br s,
68H,(-CH2-)n), 1.52(m,2H,-CH2-CH2O), 1.58(m,4H,-CH2-CH2CO), 2.046 (q,4H,-CH2-CH=CH), 2.184(t,2H,-CH2-CONH), 2.25-2.37 (m,2H, -CH2COO), 2.765(t,2H,CH=CH-CH2-CH=CH), 3.33-3.47 (m,4H,
O-CH2-(CH2)n a -CH2-NHCO), 3.50-3.57(m,2H,O-CH2-CH(OCOR)),
3.81-3.99(m,4H,-CH2-OPO(O-)O-CH2-), 5.09-5.18(m,1H,-CH(OCOR)-), 5.27-5.4 2(m,4H,-CH=CH-) 13C NMR a APT(CDC13) δ 14.llq(O7-CH3), 22.70t, 25.85t, 26.lit,
29.38t, 29.40t, 29.62-29.92t, 31.95t((-CH2~)n), 36.44t (-CH2-CONH), 40.03t(-CH2NHC0), 64.17t(-CH2- glycerolové jednotky), 69.18t(PO4-CH2-CH2NH), 71.85t(O-CH2-(CH2)n), 72.20d (CH2-CH(OCOR)-CH2), 127.87d, 128.08d, 1129.93d,
130.22d(-CH=CH-), 174.06s(-C0-0), 174.35s(-CO-NH)
-5CZ 280686 B6
Příklad 4
Příprava l-0-alkyl-2-0-acyl-sn-glycero-3-fosfo(N-palmitoyl)ethanolaminu (Ia, RICO=palmitoyl, R=acyl)
3,89 g N-palmitoylethanolaminů připravených postupem podle příkladu 1 se rozpustí ve směsi 400 ml chloroformu a 250 ml methanolu a roztok se ochladí na 0 °C. Při této teplotě se přidá za míchání roztok 22 g NaOH v 500 ml methanolu. Reakční směs se míchá 20 minut při +1 °C. Potom se přidá zředěná kys. chlorovodíková do neutrální reakce. Vyloučené soli se odfiltrují a filtrát se odpaří. Z odparku se produkt izoluje chromatografíčky obdobně jako v příkladu 1. Výtěžek je 132,5 mg látky ve formě NH4 + soli, tj. 3,40 % hmotnosti výchozích N-palmitoylethanolaminů. Produkt není jednotný pokud se týká substituentu R. Majoritním acylem R v produktu je stearoyl.
XH a C NMR spektra produktu jsou shodná se spektry produktu připraveného podle příkladu 3, s absencí signálů 2.05, 2.77, 5.27-5.42(¼) resp. 127.9, 128.1, 129.9, 130.2 (13C).
Příklad 5
Jednostupňová příprava l-0-alkyl-sn-glycero-3-fosfo(N-palmitoyl) ethanolaminu(I , R1CO=palmitoyl)
1,20 g fosfatidylethanolaminů a 1,2 g K2CO3 se smíchá s 6 ml chloroformu a směs se zahřeje, aby se fosfatidylethanolaminy rozpustily. Potom se za míchání přikape 0,9 g palmitoylchloridu a reakční směs se míchá dalších 10 minut. Po uplynutí reakční doby se přidá 40 ml chloroformu, směs se ochladí na 0 °C a přidá se roztok 1,0 g NaOH ve 40 ml methanolu. Směs se míchá 2 hodiny při 0 °C, okyselí se zředěnou kys. chlorovodíkovou, vyloučené soli se odfiltrují a filtrát se odpaří. Z odparku se Ib izoluje chromatografíčky obdobně jako v příkladu 1. Ib se získá ve formě NH4 + soli ve výtěžku 86 mg, tj. 7,17 % hmot, výchozích fosfatidylethanolaminů. Produkt je identický s produktem připraveným postupem podle příkladu 2.
Příklad 6
Příprava l-0-alkyl-2-0-acyl-sn-glycero-3-fosfo(N-palmitoyl)ethanolaminu (Ia, RICO=palmitoyl, R = acyl) podle postupu použitého v čs. patentu č. 275 396
-6CZ 280686 B6
5,5 g přírodních fosfatidylethanolaminů, izolovaných z 500 g vaječných žloutků pomocí konvenčních postupů, se rozpustí ve směsi 10 ml chloroformu a 50 ml bezvodého methanolu. K tomuto roztoku se při teplotě 4 °C přidá 50 ml IN NaOH v bezvodém methanolu a směs se nechá při této teplotě reagovat 20 minut. Potom se reakční směs rozloží přídavkem 6N HC1 (po částech, až do dosažení neutrální reakce), přidá se 50 ml destilované vody a 200 ml chloroformu. Směs se protřepe, organická fáze se oddělí a vodná fáze se reextrahuje 50 ml chloroformu. Spojené organické fáze se přefiltrují přes dvojitou vrstvu filtračního papíru a odpaří se. Odparek se rozpustí v 1 ml směsi chloroform-methanol 2:1, nanese se na 2 preparativní chromatografické desky (Měrek, 20x20 cm, tloušťka vrstvy silikagelu 2 mm) a desky se vyvinou v soustavě chloroform- methanol-25 % NH-j-voda 65:25:4:1 (v/v) . Zóny obsahující l-0-alkyl-2-0-oleoyl-sn-glycero-3-fosfoethanolamin se vyškrábou a obsažená látka se extrahuje směsí chloroform-methanol 2:1. Odpařením se získá 139 mg čistého meziproduktu (výtěžek činí 2,5 % hmot, výchozích fosfatidylethanolaminů). K roztoku 139 mg čistého l-0-alkyl-2-0-oleoyl-sn-glycero-3-fosfo-ethanolaminu v 3 ml bezvodého pyridinu se přidá roztok 52 mg N,N-dimethyl-4-amino-pyridinu v 1 ml bezvodého pyridinu a 10 ml benzenu. Potom se přidá roztok N-palmitoylimidazolu připravený čtyřhodinovým zahříváním směsi 56 mg kys. palmitové a 34 mg karbonyldiimidazolu v 30 ml bezvodého benzenu při 40 °C. Reakční směs se zahřívá v uzavřené nádobě na 40 °C po dobu 20 hodin. Potom se organická rozpouštědla odpaří. Odparek se dosuší v proudu dusíku, rozpustí se v 1 ml směsi chloroform-methanol 2:1 a nanese se na preparativní chromatografickou desku (Měrek, 20x20 cm, tloušťka vrstvy silikagelu 2 mm). Deska se vyvine v systému chloroform-methanol-25% NH3-voda 65:24:4:1 (v/v). Zóna obsahující chloroform-methanol 2:1. Odpařením extraktu se získá 156 mg Ia. Výtěžek činí 2,84 % hmot, výchozích fosfatidylethanolaminů. Produkt není jednotný pokud se týká substituentu R. Majoritním acylem R v produktu je oleoyl.
Příklad 7
Jednostupňová příprava l-0-alkyl-2-0-acyl-sn-glycero-3-fosfo(N-palmitoyl)ethanolaminu (Ia, RICO=palmitoyl, R = acyl)
2,00 g fosfatidylethanolaminů a 2,0 g K2CO3 se smíchá s 8 ml chloroformu a směs se zahřeje, aby se fosfatidylethanolaminy rozpustily. Potom se za míchání přikape 1,5 g palitoylchloridu a reakční směs se míchá dalších 10 minut. Po uplynutí reakční doby se přidá 350 ml směsi chloroform-methanol (4:1, v/v) a směs se ochladí. Při teplotě -0,5 °C se přidá roztok 11,2 g NaOH v 210 ml methanolu. Směs se míchá 20 minut při teplotě -0,5 ’C, okyselí se zředěnou kys. chlorovodíkovou, vyloučené soli se odfiltrují a filtrát se odpaří. Z odparku se Ia izoluje chromatograf icky obdobně jako v příkladu 1. Ia se získá ve formě NH4 + soli ve výtěžku 88,5 mg, tj. 4,43 % hmot, výchozích fosfatidylethanolaminů. Produkt je identický s produktem připraveným postupem podle příkladu 4.
-7CZ 280686 B6
Příklad 8
Antineoplastická účinnost látek Ia, Ib in vitro
Mírou antineoplastické aktivity sledovaných látek je stupeň ovlivnění inkorporace [6-3H]thymidinu do frakce z buněk Erlichova karcinomu nerozpustné v kys. trichloroctové. Hodnota EC50 je koncentrace antineoplastického prostředku, která zapříčiňuje snížení hodnoty relativní rychlosti inkorporace radioaktivní značky na 50 % oproti hodnotám u neovlivněných kontrolních buněk. Výsledky experimentu shrnuje následující tabulka:
Inhibice nukleosyntézy buněk Erlichova karcinomu látka
EC50(p.g/ml)
Ia (R=sat. acyl, R1CO=palmitoyl)
Ib (RICO=palmitoyl)
Ia (R=linoleyl, R1CO=palmitoyl)
2,5 >40
Analogicky uspořádaný pokus se směsí [U-14C]aminokyselin vede k následujícím výsledkům:
Inhibice proteosyntézy buněk Erlichova karcinomu látka EC50^g/ml)
Ia (R=sat. acyl, R1CO=palmitoyl)1,0
Ib (R1CO=palmitoyl)10,3
Ia (R=linoleyl, R1CO=palmitoyl)26
Ve všech případech je u sledovaných látek prokazatelná statisticky významná závislost sledovaného parametru na koncentraci v rozmezí 0,6-40 μg/ml.
Průmyslová využitelnost
Látky podle vynálezu jsou biologicky aktivní a lze je s výhodou používat jako prostředek k léčení neoplastických onemocnění vyšších organismů, zvláště savčích.

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. N-acylované fosfolipidy typu l-0-alkyl-sn-glycero-3-fosfoethanolaminů obecného vzorce I
    RO f— O(CH2)nH — OPO(OH)O(CH2)2NHCOR1 (I) kde R je vodík nebo R2CO,
    R1 a R2 jsou stejné nebo navzájem rozdílné radikály odvozené od uhlovodíku s 2 až 30 atomy uhlíku a n = 14 až 22.
  2. 2. Způsob semisyntetické přípravy N-acylovaných fosfolipidů podle nároku 1, vyznačený tím, že se fosfatidylethanolaminy živočišného původu nebo směs fosfolipidů živočišného původu obsahující fosfatidylethanol- aminy acylují acylačním činidlem a následně při teplotách -40 až +10 °C se deacylují působením silné báze, potom se produkt z reakční směsi izoluje.
  3. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačený tím, že deacylace se provádí hydroxidem nebo alkoholátem sodným nebo draselným v prostředí nižšího alkoholu obsahujícího 1 až 3 atomy uhlíku při teplotě -20 až 0 ’C.
  4. 4. Způsob podle nároku 2, vyznačený tím, že produkt se acyluje až na 2 glycerové jednotky.
  5. 5. Způsob podle nároků 2 až 4, vyznačený tím, že acylačním činidlem je směs karboxylové kyseliny a kondenzačního činidla nebo chlorid, anhydrid, aktivní ester, aktivní amid této kyseliny.
  6. 6. Způsob podle nároků 2 až 5, vyznačený tím, že acylace produktu až na 2 glycerové jednotky se provádí působením anhydridu karboxylové kyseliny v přítomnosti acylačního katalyzátoru, jakým je pyrrolidinopyridin nebo dimethylaminpyridin v prostředí aprotického organického rozpouštědla.
  7. 7. Způsob podle nároku 2, vyznačený tím, že N-acylace fosfatidylethanolaminů a jejich deacylace bází se provádí v jednom kroku.
  8. 8. Způsob podle nároku 2, vyznačený tím, že fosfatidylethanolaminy živočišného původu se N-acylují chloridem karboxylové kyseliny v přítomnosti uhličitanu alkalického kovu v prostředí aprotického organického rozpouštědla.
  9. 9. Použití N-acylovaných fosfolipidů podle nároku 1 jako antineoplastického prostředku.
CS921054A 1992-04-07 1992-04-07 N-acylované fosfolipidy typu 1-0-alkyl-sn-glycero -3-fosfoethanolaminů a způsob jejich semisyntetické přípravy a použití CZ280686B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS921054A CZ280686B6 (cs) 1992-04-07 1992-04-07 N-acylované fosfolipidy typu 1-0-alkyl-sn-glycero -3-fosfoethanolaminů a způsob jejich semisyntetické přípravy a použití

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS921054A CZ280686B6 (cs) 1992-04-07 1992-04-07 N-acylované fosfolipidy typu 1-0-alkyl-sn-glycero -3-fosfoethanolaminů a způsob jejich semisyntetické přípravy a použití

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ105492A3 CZ105492A3 (en) 1994-01-19
CZ280686B6 true CZ280686B6 (cs) 1996-04-17

Family

ID=5343934

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS921054A CZ280686B6 (cs) 1992-04-07 1992-04-07 N-acylované fosfolipidy typu 1-0-alkyl-sn-glycero -3-fosfoethanolaminů a způsob jejich semisyntetické přípravy a použití

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ280686B6 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US10493086B2 (en) 2016-06-29 2019-12-03 Machavert Pharmaceuticals Llc Phospholipid compositions

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US10493086B2 (en) 2016-06-29 2019-12-03 Machavert Pharmaceuticals Llc Phospholipid compositions
US11433085B2 (en) 2016-06-29 2022-09-06 Machavert Pharmaceuticals, Llc Phospholipid compositions

Also Published As

Publication number Publication date
CZ105492A3 (en) 1994-01-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5923373B2 (ja) 免疫アジュバントの調製のための化合物
EP0167449B1 (en) New ganglioside derivatives
HU193151B (en) Process for producing ganglyoside derivatives and pharmaceutical compositions containing them as active agents
WO1993023418A1 (en) Purine derivatives
Charon et al. Chemical synthesis and immunological activities of glycolipids structurally related to lipid A
EP0445299A1 (en) Inositol derivative and production thereof
CZ280686B6 (cs) N-acylované fosfolipidy typu 1-0-alkyl-sn-glycero -3-fosfoethanolaminů a způsob jejich semisyntetické přípravy a použití
WO1998009668A2 (en) Use of amphiphiles as phosphatidyl choline synthesis inhibitors
Brachwitz et al. Halo lipids. V. Synthesis, nuclear magnetic resonance spectra and cytostatic properties of halo analogues of alkyllysophospholipids
EP0497234A2 (en) Phosphatidylinositol analogues, inhibitors of phosphatidyl-inositol-specific phospholipase C
JPH02200697A (ja) リゾガングリオシド誘導体
EP0410883B1 (en) Di-lysogangliosides derivatives
Colombo et al. New 6-amino-6-deoxy-glycoglycerolipids derived from 2-O-β-d-glucopyranosylglycerol: insights into the structure–activity relationship of glycoglycerolipids as anti-tumor promoters
EP0222172B1 (en) N-glycolylneuraminic acid derivative
MUROFUSHI et al. Studies on griseolic acid derivatives. IV. Synthesis and phosphodiesterase inhibitory activity of acylated derivatives of griseolic acid
US4504474A (en) Synthetic phosphoglycerides possessing platelet activating properties
US4443458A (en) Aminocrotonyl 3,5-dinitropyridine useful as adjuncts to radiation therapy
TW202302590A (zh) Etv之抗病毒前藥及其調配物
NO178729B (no) Terapeutisk aktive sukkerderivater
KR810001776B1 (ko) 하이드라지노피리다진 유도체의 제조방법
RU2024539C1 (ru) Способ получения производных гризеолевой кислоты
RU2073000C1 (ru) Производные гризеоловой кислоты или их фармацевтически приемлемые соли или их сложные эфиры (варианты)
Kulikov et al. Synthesis of 1-O-alkyl-2-methoxy-sn-glycero-3-phosphocholine from alkylglyceryl ethers of Commander Island squid liver and its biological activity