CZ27854U1 - Zařízení pro čištění plynů obsahujících těkavé organické sloučeniny - Google Patents

Zařízení pro čištění plynů obsahujících těkavé organické sloučeniny Download PDF

Info

Publication number
CZ27854U1
CZ27854U1 CZ2014-30332U CZ201430332U CZ27854U1 CZ 27854 U1 CZ27854 U1 CZ 27854U1 CZ 201430332 U CZ201430332 U CZ 201430332U CZ 27854 U1 CZ27854 U1 CZ 27854U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
gas
reactor
photocatalytic reactor
photocatalytic
organic compounds
Prior art date
Application number
CZ2014-30332U
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Krýsa
Martin Zlámal
Radek Bleha
Luboš Zápotocký
Original Assignee
Vysoká škola chemicko- technologická v Praze
DEKONTA, a.s.
PLASTIME.CHEMI s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoká škola chemicko- technologická v Praze, DEKONTA, a.s., PLASTIME.CHEMI s.r.o. filed Critical Vysoká škola chemicko- technologická v Praze
Priority to CZ2014-30332U priority Critical patent/CZ27854U1/cs
Publication of CZ27854U1 publication Critical patent/CZ27854U1/cs

Links

Landscapes

  • Catalysts (AREA)
  • Exhaust Gas Treatment By Means Of Catalyst (AREA)

Description

Zařízení pro čištění plynů obsahujících těkavé organické sloučeniny
Oblast techniky
Zařízení je určeno pro dekontaminaci výstupních vzdušných proudů v provozních podmínkách pomocí fotooxidace.
Dosavadní stav techniky
V současné době je známo, že světlo spadající do kategorie ultrafialového záření (UV záření, jehož hodnota vlnové délky je od 400 nm a nižší) dokáže vyvolat fotokatalytický jev. Fotolýza polutantu zapříčiněná UV zářením může být přímá, kdy UV záření rozkládá molekuly při svém dopadu, nebo nepřímá, kdy světlo aktivuje v reakčním prostoru přítomný fotokatalyzátor, který iniciuje vznik volných radikálů. Alternativou je postup, kdy UV záření rozkládá do plynu přidanou chemickou látku (ozon, peroxid vodíku) na volné radikály, které rozkládají polutanty obsažené v plynu do formy bezpečnějších sloučenin a minerálů.
UV záření je možné rozdělit podle parametrů do tří skupin. UVA záření je tzv. dlouhovlnné „černé světlo“, jehož vlnová délka se nachází v rozmezí od 320 nm do 400 nm. Zářená typu UVB se nazývá středovlnné a jeho vlnová délka se nachází v rozmezí od 280 nm do 320 nm. Posledním typem je UVC záření, tzv. dezinfekční, které má nejmenší vlnovou délku a to pod 280 nm.
Z americké přihlášky vynálezu US 5707595 (A) je znám fotokatalytický reaktor pro rozklad těkavých organických látek obsažených vplynu. Reaktor je tvořen dutým tělesem v podstatě tvaru kvádru. Uvnitř tělesa reaktoru jsou uspořádány přepážky, které vnitřní prostor dělí na více menších částí. Přepážky jsou v tělese fotokatalytického reaktoru rozmístěny střídavě tak, aby ošetřovaný plyn procházel serpentinovitě celým objemem tělesa reaktoru a urazil v reaktoru nej delší možnou dráhu. Prodloužení dráhy znečištěného plynu poskytne dostatek času pro rozklad polutantů obsažených v plynu. Mezi jednotlivými přepážkami jsou uspořádány UV zářivky, jejichž UV záření rozkládá polutanty. Současně jsou přepážky vyrobeny ze sorbentu, který zachytává nově vznikající sloučeniny, čímž se plyn stává na konci své dráhy postupu reaktorem pročištěným. Paralelně se zářivkami jsou mezi přepážkami uspořádány chladící trubky, neboť UV zářivky jsou současně tepelnými zdroji.
Nevýhody řešení spočívají vtom, že pro dostatečnou efektivitu rozkladu všech polutantů musí být ultrafialové záření velice intenzivní, neboť organické sloučeniny vykazují nízký absorpční koeficient UV záření, což má za následek přehřívání vnitřního prostoru reaktoru, který se musí dochlazovat. Chladící okruhy konstrukci reaktoru komplikují a prodražují, přičemž i samotné vytvoření intenzivního ultrafialového světla potřebuje dostatečně dimenzované světelné zdroje, jejich pořizovací náklady nejsou nejnižší. Přepážky ze sorbentu se musejí pravidelně vyměňovat, ať už z důvodu vyčerpaní svého sorpčního potenciálu, tak z důvodu degradace přepážek vlivem působení vysoké teploty uvnitř fotokatalytického reaktoru.
V korejské přihlášce vynálezu KR 2007 0 090 855 (A) je popsáno zařízení pro zpracování znečištění obsaženého v plynném prostředí, přičemž jednou skupinou likvidovaných polutantů jsou těkavé organické látky. Součástí zařízení je fotokatalytický reaktor, za nímž je ve směru postupu čištěného plynu připojen biologický filtr. Fotokatalytický reaktor je sestaven ze dvou soustředných trubek s odlišnými průměry. Vnitřní trubka je průhledná pro průchod UV záření, jehož zdroj je obsažen uvnitř průhledné trubky. Vnější trubka je vyrobena z neprůhledného materiálu. Prostorem mezikruží mezi trubkami prochází znečištěný plyn. Současně se v prostoru mezikruží vyskytují tzv. filtry potažené vrstvou T1O2. Tento fotokatalyzátor při osvětlení UV zářením v přítomnosti vody připravuje OH radikály, které mají silné oxidační účinky. OH radikály reagují s polutanty a mění je na minerální látky, či neškodné sloučeniny.
Nevýhody řešení spočívají vtom, že plyn proudí prostorem v mezikruží trubic, kde setrvá krátkou dobu a tak nemůže dojít k účinnému odbourání polutantů a vyčištění. Plyn je proto hnán reaktorem opakovaně, čímž zařízení ztrácí provozní kapacitu.
-1 CZ 27854 Ul
V korejském patentovém dokumentu KR 100 943 882 (Bl) je popsáno zařízení pro dekontaminaci odpadního vzduchu obsahujícího těkavé organické sloučeniny, které využívá synergického efektu zapojení fotokatalytického reaktoru a biologického filtru do jednoho systému. Zařízení zahrnuje rovněž propojení kratší tzv. bypass, kdy plyn rovnou opouští fotokatalytický reaktor pro případy dostatečného vyčištění těkavých organických látek, aniž by byl odveden do biologického filtru. Fotokatalytický reaktor sestává ze zdroje UV záření uloženého v krytu, průhledné trubice pro vedení znečištěného plynu a jeho prosvětlování UV světlem a deponované vrstvy TiO2 uvnitř průhledné trubice. Nevýhody řešení spočívají v tom, že je použito průhledné trubice, která odděluje znečištěný plyn od UV zdrojů. Průhledná trubice je náchylná na mechanické poškození, dále v průběhu likvidace znečištění obsaženého v plynu dochází k degradaci jejího materiálu a mění své fyzikálně chemické vlastnosti, které se negativně projevují na účinnosti fotokatalytického reaktoru, zejména prostupnosti UV světla.
Úkolem technického řešení je vytvoření takového zařízení, které by vykazovalo dostatečnou provozní odolnost a účinnost pro komerční provozy, které by bylo variabilně nastavitelné pro různé druhy znečištění těkavými organickými sloučeninami, bylo by snadno udržováno, bylo by bezpečné a efektivně by likvidovalo polutanty již při prvním ošetření vháněného znečištěného vzduchu, a proto by pracovalo v kontinuálním režimu.
Podstata technického řešení
Vytčený úkol je vyřešen vytvořením zařízení pro čištění plynu obsahujícího těkavé organické sloučeniny podle tohoto technického řešení, kde je součástí zařízení fotokatalytický reaktor pro rozklad těkavých organických sloučenin iniciovaný fotokatalytickou reakcí. Uvnitř fotokatalytického reaktoru je uspořádán alespoň jeden zdroj UV záření a alespoň jedna přepážka pro rozdělení vnitřního prostoru fotokatalytického reaktoru pro serpentinovité proudění plynu vnitřkem fotokatalytického reaktoru od vstupu k výstupu.
Podstata technického řešení spočívá v tom, že na vstupu fotokatalytického reaktoru je uspořádána sytící komora, která je opatřena alespoň jedním sytícím prostředkem pro objemové sycení plynu alespoň jednou příměsí obsahující alespoň jeden prekurzor pro oxidační nebo redukční činidlo. Plyn vystupující z přívodního plynovodu do sytící komory zpomalí své proudění a změní skladbu svých proudnic, přičemž dojde k turbulencím plynu v sytící komoře. Příměs dodaná do sytící komory se v plynu rovnoměrně promísí a sytící komoru opouští promíchaná směs plynu a příměsi. Příměsí je alespoň jedna látka ze skupiny peroxid vodíku, ozon.
V dalším výhodném provedení zařízení pro čištění plynu obsahujícího těkavé organické sloučeniny podle tohoto technického řešení tvoří sytící komora s fotokatalytickým reaktorem integrální těleso, ve fotokatalytickém reaktoru je soustava střídavě přesazených přepážek, přičemž otvor v krajní přepážce přiléhající k sytící komoře tvoří vstup. Uspořádání fotokatalytického reaktoru a sytící komory do jednoho celku přináší výhody v promíchání plynu hned před vstupem a v ušetření požadavku na prostor, který zařízení zabírá.
V dalším výhodném provedení zařízení pro čištění plynu obsahujícího těkavé organické sloučeniny podle tohoto technického řešení je sytící prostředek tvořen rozprašovací tryskou připojenou k zásobníku příměsi. Rozprašovací tryska produkuje aerosolový oblak, který se snáze rozprostře v objemu sytící komory. Sytící komora je s výhodou opatřena třemi rozprašovacími tryskami. Tři trysky výhodně zajistí rovnoměrné zásobení sytící komory aerosolem příměsi. S výhodou jsou trysky sytícího prostředku ovládány časovacím spínačem pro dávkové sycení plynu.
V jiném dalším výhodném provedení zařízení pro čištění plynu obsahujícího těkavé organické sloučeniny podle tohoto technického řešení je na výstupu fotokatalytického reaktoru ve směru proudění plynu uspořádána homogenizační komora, která je opatřena alespoň jedním čidlem pro měření fyzikálních a chemických parametrů plynu. Homogenizační komora je s výhodou tvořena společně s fotokatalytickým reaktorem jedním tělesem. Ošetřený plyn vystupující z reaktoru se turbulentně rozpíná po celém objemu homogenizační komory, čímž dojde opět k jeho promíchání a rovnoměrnému zastoupení produktů nově vzniklých z likvidace znečišťujících látek v rámci celého objemu homogenizační komory. Čidlo vložené do homogenizační komory nasnímá aktu-2CZ 27854 U1 ální hodnoty zastoupení výstupních látek v plynu a podá o tom zprávu. Zejména může bytí čidlo uskutečněno jako analyzátor těkavých organických sloučenin, nebo analyzátor koncentrace příměsi, např. peroxidu vodíku.
V jiném dalším výhodném provedení zařízení pro čištění plynu obsahujícího těkavé organické sloučeniny podle tohoto technického řešení je homogenizační komora opatřena alespoň jedním katalyzacním prostředkem pro odloučení příměsi z plynu. Katalyzační prostředek je tvořen drátěnou spirálou z kovového katalyzátoru, nebo mřížkou z kovového katalyzátoru. Katalyzační prostředek eliminuje sekundární znečištění výstupního plynu, které může být zapříčiněno přítomností nadlimitního množství příměsi, nebo přítomností výstupních sloučenin vzniklých z chemického rozkladu polutantů.
V jiném dalším výhodném provedení zařízení pro čištění plynu obsahujícího těkavé organické sloučeniny podle tohoto technického řešení jsou přepážky ve fotokatalytickém reaktoru uspořádány vyjímatelně a zároveň posuvně pro nastavení vzájemné rozteče. Díky variabilitě přepážek je možné ovlivňovat celkovou délku dráhy plynu, který serpentinovitě proudí reaktorem. Rovněž je možné měnit teplotní podmínky uvnitř reaktoru změnou roztečí. Přepážky se dají rovněž snadno vyjmout a měnit, nebo vyjmutím pouze kontrolovat jejich technický stav.
V jiném dalším výhodném provedení zařízení pro čištění plynu obsahujícího těkavé organické sloučeniny podle tohoto technického řešení je vlnová délka světla emitovaného ze zdroje UV záření v rozmezí od 200 um do 400 nm. Jedná se o tzv. blízké UV záření, které zapříčiňuje fotolýzu chemických látek obsažených v znečištěném plynu, ať už se jedná o škodlivé látky, nebo látky do znečištěného plynu dotované a určené pro tvorbu volných radikálů.
V jiném dalším výhodném provedení zařízení pro čištění plynu obsahujícího těkavé organické sloučeniny podle tohoto technického řešení jsou přepážky vyrobeny z chemicky stabilního materiálu. Zdroj UV záření je zdroj UVC záření. Chemicky stabilní přepážky jsou pro zařízení nezbytné z důvodu, že UVC záření způsobuje při dopadu změny v materiálech a chemických sloučeninách na atomární úrovni, přičemž materiály mění své vlastnosti a degradují. UVC záření rovněž rozkládá přítomné příměsi na radikály, které mohou také degradovat materiály použité k výrobě přepážek. Použité materiály musejí být chemicky stabilní, aby nedošlo ohrožení zdraví a majetku, neboť UVC záření je zdraví ohrožující.
V jiném dalším výhodném provedení zařízení pro čištění plynu obsahujícího těkavé organické sloučeniny podle tohoto technického řešení jsou přepážky vyrobeny z chemicky stabilního materiálu, na povrchu přepážek je vytvořena tenká vrstva z TiO2 a zdroje UV záření jsou UVA zdroje a/nebo UVB zdroje. Na fotokatalyzátoru osvětlovaném UVA nebo UVB zářením dochází ke vzniku OH radikálů z vlhkosti přítomné v plynu, které následně degradují kontaminanty obsažené v plynu. Vzhledem k vysoké reaktivitě OH radikálů je potřeba zamezit degradaci samotných přepážek použitím vhodného stabilního materiálu.
V jiném dalším výhodném provedení zařízení pro čištění plynu obsahujícího těkavé organické sloučeniny podle tohoto technického řešení je vnitřní prostor reaktoru rozdělen na dvě části, přičemž v prvním části reaktoru ve směru proudění plynu jsou uspořádány přepážky a zdroje UVC záření a v druhé části reaktoru jsou uspořádány přepážky s vrstvou TiO2 a zdroje UVA záření a/nebo zdroje UVB záření, přičemž obě části jsou na sebe plynule navazující ve směru serpentinovitého postupu plynu reaktorem. Peroxid vodíku použitý jako příměs dodaná do čištěného plynu v první části reaktoru reaguje s kontaminanty a rovněž se částečně přeměňuje na vodní páru, která je využita v druhé části reaktoru, kde je vodní pára rozkládána fotokatalyzátorem na další volné radikály, které opět reagují s polutanty v plynu.
V jiném dalším výhodném provedení zařízení pro čištění plynu obsahujícího těkavé organické sloučeniny podle tohoto technického řešení je reaktor u dna opatřen ventilem pro odvod vodního kondenzátu. V reaktoru se v průběhu čištění plynů vysráží voda, která se musí odvést z reaktoru pryč, aby neohrozila UV zdroje záření.
V jiném dalším výhodném provedení zařízení pro čištění plynu obsahujícího těkavé organické sloučeniny podle tohoto technického řešení zahrnuje zařízení alespoň dva fotokatalytické reak-3CZ 27854 U1 tory zapojené do série ve směru postupu plynu. Je možné zapojit stejné reaktory do série, neboje možné kombinovat reaktory, které mají odlišné zdroje UV záření, či jinak nastavené přepážky.
V jiném dalším výhodném provedení zařízení pro čištění plynu obsahujícího těkavé organické sloučeniny podle tohoto technického řešení zařízení zahrnuje alespoň jeden biologický filtr pro čištění plynu zařazený za fotokatalytickým reaktorem. Ačkoliv dojde ve fotokatalytickém reaktoru k degradaci nebezpečných a toxických těkavých organických látek, stále je potřeba nově vzniklé jednodušší sloučeniny z plynu odloučit. Lze k tomuto úkolu využít známý biologický filtr, který by jinak byl v přímém zapojení v provozu bez degradace těkavých organických látek brzy zničen, nebo neúčinný.
Mezi výhody zařízení podle výše uvedeného technického řešení řadíme vysokou efektivitu čištění plynů při kontinuálním proudění znečištěného plynu, které je dosaženo kombinací fotooxidačních jevů na bázi fotokatalýzy a na bázi oxidace pomocí volných radikálů, jednoduchou konstrukci zařízení, která je dostatečně odolná do provozních podmínek, snadnou údržbu zařízení, vysokou bezpečnost zařízení, variabilnost a ekonomičnost provozu zařízení.
Objasnění výkresů
Uvedené technické řešení bude blíže objasněno na následujících vyobrazeních, kde:
obr. 1 ve zjednodušeném řezu zařízení vyobrazuje serpentinovité proudem plynu reaktorem, obr. 2 vyobrazuje axonometrický pohled na řez zařízením, obr. 3 vyobrazuje axonometrický pohled na částečný řez zařízením, obr. 4 vyobrazuje axonometrický pohled na zařízení zbavené části pláště, obr. 5 vyobrazuje axonometrický pohled na zařízení opatřené dvěma fotokatalytickými reaktory.
Příklad uskutečnění technického řešení
Rozumí se, že dále popsané a zobrazené konkrétní případy uskutečnění technického řešení jsou představovány pro ilustraci, nikoliv jako omezení příkladů technického řešení na uvedené příklady. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zajistit za použití rutinního experimentování větší či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním technického řešení, která jsou zde popsána. I tyto ekvivalenty budou zahrnuty v rozsahu následujících nároků na ochranu.
Na obr. 1 je vyobrazen řez zařízením i pro čištění plynu 21. Čištěný plyn 21 obsahující těkavé organické sloučeniny je přiveden plynovodem, který jej zavede přes vstupní přírubu 18 do sytící komory 6. Do sytící komory 6 je rovněž zaveden sytící prostředek 7 zakončený tryskou 8 pro dávkování aerosolu peroxidu vodíku. Plyn 21 proudí sytící komorou 6 ke vstupu 3, kudy pronikne do vnitřního prostoru reaktoru 2. V reaktoru 2 se střídají přepážky 5, které jsou střídavě průchozí a rozdělují vnitřní prostor reaktoru 2. Mezi přepážkami 5 jsou UVC zdroje 13, které mohou být rovněž doplněny UVA zdroji 14 a UVB zdroji 15. Plyn 21 hadovitě, proudí mezi přepážkami 5. Po průchodu reaktorem 2 plyn 2± proudí přes výstup 4 do homogenizační komory
10. V homogenizační komoře 10 je uspořádáno Čidlo li pro detekci zbylého peroxidu vodíku v plynu 2L Před připojením odvodního plynovodu na výstupní přírubu 19 je v homogenizační komoře 10 upevněn katalyzační prostředek 12 v podobě měděné mřížky.
Na obr. 2 je zařízení i pro čištění plynu 21 opět vyobrazeno v řezu. Konstrukce zařízení 1 zahrnující fotokatalytický reaktor 2, sytící komoru 6 a homogenizační komoru 10, je vyrobena z nerezové oceli s vyšší chemickou odolností. Plynovod je vyroben z nerezového potrubí. Sytící prostředek 7 je vyroben z umělé hmoty a je zakončen rozprašovací tryskou 8. UVC zdroje 13 jsou zářivky a jsou uloženy mezi přepážkami 5 v řadách po pěti zářivkách. Samotné přepážky 5 jsou vyrobeny rovněž z nerezové oceli, nebo v levnější variantě ze skelné tkaniny napnuté
-4CZ 27854 U1 v rámkách. Čidlo 11 je chemický analyzátor nastavený pro detekci koncentrace peroxidu vodíku, který je připojen k nevyobrazené jednotce řízení zařízení 1.
Obr. 3 vyobrazuje zařízení I opatřené pláštěm 20 z obyčejného plechu, napájecí a ovládací elektroinstalací 17. Na obr. 4 je dále viditelný zásobník 9 peroxidu vodíku připojený k sytícímu prostředku 7. Součástí elektroinstalace 17 je nevyobrazený časový spínač, který ovládá sytící prostředky 7 a je propojen s nevyobrazenou jednotkou řízení.
Na obr. 5 je vyobrazeno zařízení 1 pro čištění plynu 21, které má dva reaktory 2 zapojené do série ve směru postupu proudění plynu 21_. V prvním reaktoru 2 ve směru postupu plynu 21 jsou UVC zdroje 13 záření, které nejsou přes plášť 20 viditelné a nerezové přepážky 5. Ve druhém reaktoru 2 ve směru postupu plynu 21 jsou do poloviny reaktoru 2 opět použity UVC zdroje 13 záření a přepážky 5 z nerezové oceli a ve druhé polovině druhého reaktoru 2 jsou UVA zdroje 14 a UVB zdroje 15 s nerezovými přepážkami 5 potaženými vrstvou TiO2. V nevyobrazeném uskutečnění technického řešení je za reaktor 2 připojen biologický filtr.
Zařízení 1 dekontaminuje znečištěný proud vzduchu, jak je uvedeno v následujícím příkladu: Příklad 1
Na vstup 3 zařízení 1 je přiveden odpadní vzduch z polygrafického závodu. V odpadním vzduchu se nachází ethylacetát (zástupce organických těkavých uhlovodíků), jehož koncentrace je 500 ppm (objemových) a aceton (zástupce organických tekavých uhlovodíků), jehož koncentrace je 275 ppm (objemových). Plyn 21 proudí zařízením 1 rychlostí 25 Nm3 za hodinu. Do proudícího plynu 21 je kontinuálně dávkován peroxid vodíku o koncentraci 50 %. Na výstupu 4 ze zařízení 1 je maximální obsah ethylacetátu ve vzduchu 125 ppm a maximální obsah acetonu ve vzduchu je 110 ppm. Zářivky tvořící zdroj 13 byly UVC zářivky vyzařující o vlnové délce 254 nm. Celková ozařovaná plocha přepážek 5 byla 10 m2.
Průmyslová využitelnost
Zařízení pro čištění plynů obsahující těkavé organické sloučeniny podle technického řešení najde uplatnění v polygrafickém průmyslu, v lakovnách, provozech zabývajících se výrobou lepidel a nátěrových hmot, v koželužnách a v neposlední řadě v potravinářském průmyslu, kde je potřeba kontinuálně odbourávat polutanty z těkavých organických sloučenin v odpadních plynech.

Claims (20)

1. Zařízení (1) pro čištění plynu (21) obsahujícího těkavé organické sloučeniny zahrnující alespoň jeden fotokatalytický reaktor (2) pro rozklad těkavých organických sloučenin iniciovaný fotokatalytickou reakcí, kde uvnitř fotokatalytického reaktoru (2) je uspořádán alespoň jeden zdroj UV záření a alespoň jedna přepážka (5) pro rozdělení vnitřního prostoru fotokatalytického reaktoru (2) pro serpentinovité proudění plynu (21) vnitřkem fotokatalytického reaktoru (2) od vstupu (3) kvýstupu (4), vyznačující se tím, že na vstupu (3) fotokatalytického reaktoru (2) je uspořádána sytící komora (6), která je opatřena alespoň jedním sytícím prostředkem (7) pro objemové sycení plynu (21) příměsí obsahující alespoň jeden prekurzor pro oxidační nebo redukční činidlo.
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že příměs obsahuje alespoň jednu látku ze skupiny peroxid vodíku, ozon.
3. Zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že sytící komora (6) tvoří s reaktorem (2) integrální těleso, v reaktoru (2) je soustava střídavě přesazených přepážek (5), přičemž vstup (3) fotokatalytického reaktoru (2) je tvořen otvorem v krajní přepážce (5) přiléhající k sytící komoře (6).
-5CZ 27854 U1
4. Zařízení podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že sytící prostředek (7) je tvořen rozprašovací tryskou (8) pro tvorbu aerosolu, která je připojena k zásobníku (9) příměsi.
5. Zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že sytící komora (6) je opatřena třemi rozprašovacími tryskami (8).
6. Zařízení podle některého z nároků laž5, vyznačující se tím, že sytící prostředek (7) je opatřen ěasovacím spínačem pro dávkové sycení plynu (21) příměsí.
7. Zařízení podle některého z nároků laž6, vyznačující se tím, že na výstupu (4) fotokatalytického reaktoru (2) ve směru proudění plynu (21) je uspořádána homogenizační komora (10), která je opatřena alespoň jedním čidlem (11) pro měření fyzikálních a/nebo chemických parametrů plynu (21).
8. Zařízení podle nároku 7, vyznačující se tím, že homogenizační komora(10) a fotokatalytický reaktor (2) tvoří integrální těleso.
9. Zařízení podle nároku 7 nebo 8, vyznačující se tím, že čidlo (11) je analyzátor těkavých organických sloučenin.
10. Zařízení podle nároku 7 nebo 8, vyznačující se tím, že čidlo (11) je analyzátor koncentrace příměsi.
11. Zařízení podle některého z nároků 7 až 10, vyznačující se tím, že homogenizační komora (10) je opatřena alespoň jedním katalyzačním prostředkem (12) pro odloučení příměsi.
12. Zařízení podle nároku 11, vyznačující se tím, že katalyzační prostředek (12) je tvořen drátěnou spirálou z kovového katalyzátoru, nebo mřížkou z kovového katalyzátoru.
13. Zařízení podle některého z nároků 3 až 12, vyznačující se tím, že přepážky (5) jsou ve fotokatalytickém reaktoru (2) uspořádány vyjímatelně a zároveň posuvně pro nastavení vzájemné rozteče.
14. Zařízení podle některého z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že vlnová délka světla emitovaného ze zdroje UV záření je v rozmezí od 200 nm do 400 nm.
15. Zařízení podle některého z nároků 1 až 14, vyznačující se tím, že přepážky (5) jsou vyrobeny z chemicky stabilního materiálu a zdroj UV záření je zdroj (13) UVC záření.
16. Zařízení podle některého z nároků lažl4, vyznačující se tím, že přepážky (5) jsou vyrobeny z chemicky stabilního materiálu, na povrchu přepážek (5) je vytvořena tenká vrstva z TiO2, a zdroj UV záření je zdroj (14) UVA záření a/nebo zdroj (15) UVB záření.
17. Zařízení podle nároků 15 a 16, vyznačující se tím, že vnitřní prostor fotokatalytického reaktoru (2) je rozdělen na dvě části, přičemž v prvním části ve směru proudění plynu (21) jsou uspořádány přepážky (5) a zdroje (13) UVC záření a v druhé části jsou uspořádány přepážky (5) s vrstvou TiO2 a zdroje (14) UVA záření a/nebo zdroje (15) UVB záření, přičemž obě části jsou na sebe plynule navazující ve směru serpentinovitého postupu plynu (21) fotokatalytickým reaktorem (2).
18. Zařízení podle některého z nároků lažl7, vyznačující se tím, že fotokatalytický reaktor (2) je u dna opatřen ventilem (16) pro odvod vodního kondenzátu.
19. Zařízení podle některého z nároků 1 až 18, vyznačující se tím, že zahrnuje alespoň dva fotokatalytické reaktory (2) zapojené do série ve směru postupu plynu (21).
-6CZ 27854 U1
20. Zařízení podle některého z nároků 1 až 19, vyznačující se tím, že zahrnuje alespoň jeden biologický filtr pro čištění plynu (21) zařazený za fotokatalytíckým reaktorem (2) ve směru postupu plynu (21) zařízením (1).
CZ2014-30332U 2014-11-26 2014-11-26 Zařízení pro čištění plynů obsahujících těkavé organické sloučeniny CZ27854U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-30332U CZ27854U1 (cs) 2014-11-26 2014-11-26 Zařízení pro čištění plynů obsahujících těkavé organické sloučeniny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-30332U CZ27854U1 (cs) 2014-11-26 2014-11-26 Zařízení pro čištění plynů obsahujících těkavé organické sloučeniny

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ27854U1 true CZ27854U1 (cs) 2015-02-23

Family

ID=52598479

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-30332U CZ27854U1 (cs) 2014-11-26 2014-11-26 Zařízení pro čištění plynů obsahujících těkavé organické sloučeniny

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ27854U1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ305690B6 (cs) * 2014-11-19 2016-02-03 Vysoká škola chemicko- technologická v Praze Zařízení pro čištění plynů obsahujících těkavé organické sloučeniny

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ305690B6 (cs) * 2014-11-19 2016-02-03 Vysoká škola chemicko- technologická v Praze Zařízení pro čištění plynů obsahujících těkavé organické sloučeniny

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2371206T3 (es) Sistema de purificación de aire.
KR101317355B1 (ko) 축사의 대기처리장치
KR101044810B1 (ko) 악취 제거를 위한 휘발성 유기화합물 처리기 및 이를 이용한 고도악취처리장치
KR101946320B1 (ko) 광촉매를 이용한 다단 정화장치
SE504204C2 (sv) Förfarande och anordning för behandling av fluida samt användning av detta fluidum
NZ597220A (en) Fluid treatment apparatus
CN205650079U (zh) 异味废气臭氧-光催化联合高级氧化模块化设备
KR20020035432A (ko) 오염된 공기의 악취와 휘발성 유기물질 처리방법 및 장치
KR101292731B1 (ko) 가스 포집형 기체-액체 반응장치와 이를 이용한 수처리 장치, 가스 정화장치
CN108554021B (zh) 一种市政污水处理厂产生的恶臭气体的处理工艺
KR20070004479A (ko) 휘발성 유기화합물 또는 악취가 포함된 공정폐가스를안전하고 효율적으로 처리하기 위한 새로운광촉매산화반응기와 바이오필터로 조합된재순환하이브리드시스템공정
KR101581236B1 (ko) 자외선 오존 발생기 및 오존수 발생기를 이용한 공기 정화장치
KR100392413B1 (ko) 기체및액체의정화방법및장치
CZ27854U1 (cs) Zařízení pro čištění plynů obsahujících těkavé organické sloučeniny
CN112263903A (zh) 一种化工污水的恶臭气体收集处理系统
KR100465923B1 (ko) 이산화티타늄(TiO2)광촉매 피복 비다공성 담체를이용한 환경정화 장치 및 그 정화방법
KR100606503B1 (ko) 광촉매 폭기장치
KR20200080938A (ko) 오존가스를 병용한 자외선 수질 정화장치
CZ305690B6 (cs) Zařízení pro čištění plynů obsahujících těkavé organické sloučeniny
CN107854984B (zh) 一种臭氧催化除臭装置及除臭方法
KR20110050127A (ko) 그물망 복합형 광촉매 정화 장치
KR100766272B1 (ko) Uv(또는 가시광선)/광촉매산화, 혼합조 및 바이오필터로 조합된 하이브리드시스템 공정
KR102584115B1 (ko) 오염 가스 처리 장치
KR20090009439A (ko) 수 처리장치
RU2742273C1 (ru) Способ и устройство для очистки воздуха от вредных и дурнопахнущих веществ, УФ-лампа и блок сорбционно-каталитической засыпки для их осуществления

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20150223

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20180926

MK1K Utility model expired

Effective date: 20211126