CZ274496A3 - Container for transportation or storage of nuclear fuel systems - Google Patents

Container for transportation or storage of nuclear fuel systems Download PDF

Info

Publication number
CZ274496A3
CZ274496A3 CZ962744A CZ274496A CZ274496A3 CZ 274496 A3 CZ274496 A3 CZ 274496A3 CZ 962744 A CZ962744 A CZ 962744A CZ 274496 A CZ274496 A CZ 274496A CZ 274496 A3 CZ274496 A3 CZ 274496A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cylindrical body
wall
container according
flattening
container
Prior art date
Application number
CZ962744A
Other languages
English (en)
Inventor
Yves Brachet
Bernard Kirchner
Original Assignee
Transnucleaire
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=9461568&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ274496(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Transnucleaire filed Critical Transnucleaire
Publication of CZ274496A3 publication Critical patent/CZ274496A3/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G21NUCLEAR PHYSICS; NUCLEAR ENGINEERING
    • G21FPROTECTION AGAINST X-RADIATION, GAMMA RADIATION, CORPUSCULAR RADIATION OR PARTICLE BOMBARDMENT; TREATING RADIOACTIVELY CONTAMINATED MATERIAL; DECONTAMINATION ARRANGEMENTS THEREFOR
    • G21F5/00Transportable or portable shielded containers
    • G21F5/005Containers for solid radioactive wastes, e.g. for ultimate disposal
    • G21F5/008Containers for fuel elements

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • High Energy & Nuclear Physics (AREA)
  • Stackable Containers (AREA)
  • Butt Welding And Welding Of Specific Article (AREA)
  • Rigid Containers With Two Or More Constituent Elements (AREA)
  • Buffer Packaging (AREA)
  • Containers Having Bodies Formed In One Piece (AREA)
  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)

Description

Kontejner na dopravu nebo skladování jaderných palivových sestav
Oblast techniky
Vynález se týká kontejneru pro dopravu nebo skladování jaderných palivových sestav, který obsahuje kované kovové těleso, zpravidla z kované oceli, vymezující dutinu, do níž se sestavy ukládají. Vynález se rovněž vztahuje na prostředek pro jeho realizaci.
Dosavadní stav techniky
Jaderné palivové sestavy mají zpravidla tvar hranolu nebo válce a často mají čtvercový průřez (např.PWR, BWR,...), někdy šestiúhelníkový (WER,...) a někdy kruhový (CANDU,
RBMK,.....). Problémem při řešení kontejneru je to, aby se do jeho dutiny dal uložit maximální počet palivových sestav při současném splňování platných předpisů. Kontejner zejména může zajistit dostatečné clonění proti záření radioaktivních látek, v něm uložených. Dále musí mít mechanickou pevnost a těsnost dostatečné k tomu, aby zajistil uzavření radioaktivních látek, a to i v mimořádných případech. Současně musí mít tepelnou vodivost dostatečnou pro to, aby teplo, eventuelně uvolňované radioaktivními sestavami, uloženými v dutině, mohlo být odváděno k tělesu kontejneru, aby se omezovala dosahovaná teplota. Kromě toho musí být hmotnost kontejneru a prostor jím zaujímaný omezené, aby byly slučitelné se zařízeními, pro jejichž obsluhu slouží (reaktory, mezisklady, továrny na zpětné zpracování, dopravní prostředky).
Zejména je výhodné používat kontejner mající dutinu jejíž příčný průřez má tvar odpovídající tvaru palivových sestav a mající tvar tělesa takový, že uložení více kontejnerů vedle sebe zaujme co nejméně místa. Z tohoto hlediska není použití kontejneru, mající například dutinu kruhového průřezu, zcela vhodná pro ukládání palivových sestav. Podobně nejsou vždy uspokojivé kontejnery, jejichž těleso vnější
-2průřez kruhového tvaru.
Je řada technologií pro výrobu kovových kontejnerů. Jsou to jednak odlévané kontejnery z litiny, vícevrstvé kontejnery z válcovaných a svařovaných vrstev oceli, kontejnery z olova litého mezi válcované a svařované plášťové vrstvy a kontejnery z kované oceli, kde se plášť kove a po té se obrábí na soustruhu. Technologie, které jsou založeny na rotačním zpracovávání okolo osy (válcování plechů, kování plášťů, obrábění na soustruhu, atd.) jsou málo vhodné pro realizaci výše uvedené myšlenky kompaktního ukládání. Na druhé straně technologie spočívající na procesech, jako je lití, dovolují v principu získávat kontejnery, které mají v principu nekruhový tvar, avšak pro získání bezvadného odlitého materiálu je často výhodnější použít válcových tvarů kontejneru, které dovolují lépe ovládat podmínky chlazení.
Vynález si proto klade za úkol vytvořit kontejnery umožňující snížit hmotnost a nároky na prostor vzhledem k množství palivových sestav, které jsou v nich uloženy, a to při současném uspokojování požadovaných podmínek clonění, tepelné vodivosti a mechanické odolnosti.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je kontejner na jaderné palivové sestavy, obsahující tlusté válcové těleso z kované oceli, vymezující dutinu pro uložení výše uvedených jaderných palivových sestav, přičemž dutina může být hermeticky uzavřena na jejích obou koncích zátkami, které jsou rovněž kovové, přičemž podle vynálezu je příčný průřez válcového tělesa nekruhový.
Kontejner podle vynálezu má tedy tvar válcového tělesa z kovu, jehož příčný profil je nekruhový. Jinak řečeno má tento příčný průřez tvar věnce, jehož vnitřní obvod a vnější obvod nemají tvar kruhu, ale obsahují úsečky. Obvody mohou mít například čtvercové tvary nebo tvary jiných pravidelných
-3mnohoúhelníků, které jsou soustředné a jejichž rohy mohou být zaoblené.
Toto vyplývá ze skutečnosti, že se z kovového pláště majícího kruhový příčný průřez a vymezující vnitřní dutinu, kam se budou ukládat sestavy, se vytvoří jedno nebo více zploštění po celé výšce vnější stěny pláště zbroušením a/nebo se vkládají měsíčkovité útvary dovnitř dutiny, které mají tvar vnitřní stěny a jsou zde upevněny. Tyto měsíčkovité útvary mají příčný průřez, vymezovaný jednak kruhovým obloukem stejného průměru, jaký má vnitřní stěna dutiny, a jednak tětivou, přepínající kruhový oblouk a odpovídající tedy rovinné části vnitřní stěny dutiny.
Tlouštka kovového válcového tělesa nekruhového příčného průřezu podle vynálezu je v každém bodě dostatečná k tomu, aby zajistila clonění podle požadavků. Dosahuje zpravidla několik desítek centimetrů.
Je zřejmé, že tvar vnitřní dutiny může být přizpůsoben typu palivových sestav, které do ní mají být uloženy. Když tak mají sestavy například čtvercový příčný průřez, zvolí se s výhodou dutina mající příčný průřez ve tvaru čtverce nebo obdélníka se zaoblenými rohy. To dovoluje zvýšit jeho koeficient naplnění (bez mrtvého prostoru v dutině kruhového průřezu).
Když se vytvoří zploštění na vnější stěně válcového tělesa, kde zploštění leží zpravidla proti rovinným plochám vnitřní stěny, se současné zmenší hmotnost kontejneru a jeho nároky na prostor při současném zachování dostatečného clonění a mechanické odolnosti. Navíc se zvýší, vzhledem k vnějšímu tvaru, skladovací hustota kontejnerů na jeden metr čtvereční.
Dutina leží uvnitř kovového válcového tělesa a je
-4zpravidla uzavřena na obou koncích, a to na jednom dnem upevněným například svařením se stažením tepelným smrštěním nebo bez něj, a na druhém pohyblivým víkem.
Výchozí plášťový díl kruhového průřezu, který se musí upravovat pro získání válcového tělesa podle vynálezu, je zpravidla na bázi kované oceli.
Válcové těleso kontejneru kontejneru podle vynálezu je tak ze stejného materiálu.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr.l příčný řez kovovým válcovým kontejnerem podle vynálezu a obr.2 detail upevnění měsíčkovitého útvaru na vnitřní stěnu válcového tělesa.
Příklady provedení vynálezu
Na obr.l je patrné kovové válcové těleso 1 kontejneru, mající nekruhový tvar s vnitřní dutinou 2. Na obrázku je rovněž vyznačen výchozí plášťový díl 3, na němž byly vytvořena obrobením zploštění 5. Plášťový díl 2 má vnitřní stěnu 6., na níž byly upevněny měsíčkovoté útvary 7, jejichž obvod má v příčném průřezu tvar v podstatě kruhového oblouku 8. stejného průměru, jaký má vnitřní dutina 2. vymezovaná vnitřní stěnou 6. Kruhový oblouk 8 je přepínám tětivou 9, vymezující rovinnou plochu vnitřní dutiny 2. Z obrázku je patrné, že válcové těleso kontejneru, obsahující zploštění 5 a měsíčkovité útvary 7 přepínané tětivami 9 rovnoběžnými se zploštěními 5, má skutečně nekruhový příčný průřez.
Rozměry zploštění a měsíčkovitých útvarů mohou být různé a mohou být přizpůsobeny sestavám, které se mají umístit v dutině 2, při současném dodržování podmínky, aby tlouštky válcového tělesa 1 odpovídaly požadavkům clonění a mechanické odolnosti.
-5Na obr.2 je znázorněno těleso plášťového dílu 3. a měsíčkovitého útvaru, upevněného na vnitřní stěně plášťového dílu pomocí šroubu 10.
I
-6«iůOj. 'VV í/XS ‘StíVOX 3?

Claims (10)

  1. NÁROKY
    PATENTOVÉ
    1. Kontejner na jaderné palivové sestavy, obsahující tlusté válcové těleso z kované oceli, vymezující dutinu pro uložení výše uvedených jaderných palivových sestav, přičemž dutina může být hermeticky uzavřena na jejích obou koncích zátkami, které jsou rovněž kovové, vyznačený tím, že příčný průřez válcového tělesa je nekruhový.
  2. 2. Kontejner podle nároku 1 vyznačený tím, že nekruhový příčný průřez tvarově vychází z kruhového věncového útvaru, v němž je vytvořeno jedno nebo více zploštění na jeho vnějším a/nebo vnitřním obvodě.
  3. 3. Kontejner podle nároku 2 vyznačený tím, že zploštění jsou uspořádána symetricky na vnějším a vnitřním obvodě .
  4. 4. Kontejner podle nároku 2 nebo 3 vyznačený tím, že zploštění na vnějším obvodě na vnitřním obvodě leží proti sobě.
  5. 5. Kontejner podle nejméně jednoho z nároků 2 až 4 vyznačený tím, že zploštění jsou dvě, čtyři nebo šest a v obou posledních případech má vnější nebo vnitřní obvod věncového útvaru tvar čtverce nebo obdélníka, když jsou zploštění čtyři, nebo šestiúhelníka, když je zploštění šest, se zaoblenými rohy.
  6. 6. Kontejner podle nejméně jednoho z nároků 1 až 5 vyznačený tím, že válcové těleso je plášťový díl z kované oceli, jehož vnější a vnitřní stěna byly obrobeny na soustruhu souose pro dodání válcovému tělesu nejprve kruhového průřezu, načež se vnégsí stěna obrobí pro získání nejméně jednoho zploštění po celé výšce plášťového dílu s výhodou dvou, čtyř nebo šesti zploštění, rovnoběžných po dvojicích
    -Ίs osou válcového tělesa.
  7. 7. Kontejner podle nejméně jednoho z nároků 1 až 5 vyznačený tím, že válcové těleso je plástový díl z kované oceli, jehož vnější a vnitřní stěna byly obrobeny souose na ' soustruhu pro dodání válcovému tělesu nejprve kruhového prů( řezu, přičemž se po té upevní do dutiny proti vnitřní stěně válcového tělesa alespoň jeden měsíčkovitý útvar, jehož průřez obsahuje kruhový oblouk poloměru shodného s poloměrem vnitřní stěny, t.j.dutiny, a který je přepínán tětivou, přičemž měsíčkovité útvary jsou s výhodou dva, čtyři nebo šest, které mohou být tvarově shodné nebo odlišné, přičemž jejich tětivy jsou v uspořádány rovnoběžných dvojicích a jsou také uspořádány ve dvojicích souměrně k ose válcového tělesa.
  8. 8. Kontejner podle nároku 6 nebo 7 vyznačený tím, že vnější stěna je obrobena pro získání nejméně jednoho zploštění, přičemž k vnitřní stěně je upevněn nejméně jeden měsíčkovitý útvar, přičemž s výhodou je uvedené nejméně jedno zploštění rovnoběžné s tětivou nebo tětivami ve dvojicích.
  9. 9. Kontejner podle nejméně jednoho z nároků 6 až 8 vyznačený tím, že měsíčkovité útvary jsou upevněny přišroubováním k vnitřní stěně.
  10. 10. Kontejner podle nejméně jednoho z nároků 6 až 9 vyznačený tím, že vnitřní stěna a měsíčkovité útvary jsou • opatřeny kovovým povlakem.
    1 11. Kontejner podle nároku 10 vyznačený tím, že povlak je povlak hliníku a zinku, nanesený šopováním.
CZ962744A 1994-03-24 1994-03-30 Container for transportation or storage of nuclear fuel systems CZ274496A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9403723A FR2717945B1 (fr) 1994-03-24 1994-03-24 Emballage comprenant un corps en acier forgé à section non circulaire pour assemblages combustibles nucléaires.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ274496A3 true CZ274496A3 (en) 1997-01-15

Family

ID=9461568

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ962744A CZ274496A3 (en) 1994-03-24 1994-03-30 Container for transportation or storage of nuclear fuel systems

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5844245A (cs)
EP (1) EP0752150B1 (cs)
JP (1) JP3502100B2 (cs)
KR (1) KR100315717B1 (cs)
CZ (1) CZ274496A3 (cs)
DE (1) DE69413259T2 (cs)
ES (1) ES2122265T3 (cs)
FR (1) FR2717945B1 (cs)
TW (1) TW265448B (cs)
WO (1) WO1995026029A1 (cs)
ZA (1) ZA952420B (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE507525C2 (sv) * 1996-10-15 1998-06-15 Gert Johansson Förfarande för framställning av avlånga kapslar för förvaring av utbrända kärnbränsleelement
US5949083A (en) * 1997-03-18 1999-09-07 Transnucleaire Container comprising a forged steel body of non-circular cross-section for nuclear fuel assemblies
JP3150669B2 (ja) * 1999-09-02 2001-03-26 三菱重工業株式会社 キャスク
JP3150670B1 (ja) * 1999-09-09 2001-03-26 三菱重工業株式会社 キャスクおよびキャスクの製造方法、並びに埋没型
JP3600535B2 (ja) * 2001-02-26 2004-12-15 三菱重工業株式会社 キャスク

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1521389A (fr) * 1967-01-16 1968-04-19 Tefal Sa Procédé de traitement et structure, à reliefs durs, de surfaces permettant la fixation de polytétrafluoréthylène
US3619616A (en) * 1969-01-24 1971-11-09 Gen Electric Forced air cooled radioactive materials container
US3731101A (en) * 1971-04-14 1973-05-01 Nl Industries Inc Shipping container for radioactive material
US3886368A (en) * 1973-02-27 1975-05-27 Nuclear Fuel Services Spent fuel shipping cask
US3962587A (en) * 1974-06-25 1976-06-08 Nuclear Fuel Services, Inc. Shipping cask for spent nuclear fuel assemblies
DE7727690U1 (de) * 1977-09-07 1977-12-22 Steag Kernenergie Gmbh, 4300 Essen Abschirmtransport- und/oder abschirmlagerbehaelter fuer radioaktive abfaelle
JPS60190568A (ja) * 1984-03-12 1985-09-28 Hitachi Cable Ltd 金属管材の内面処理方法
FR2563652B1 (fr) * 1984-04-25 1986-07-25 Bignier Schmid Laurent Procede de fabrication d'une enveloppe a double paroi contenant un ecran absorbeur de neutrons pour le transport et le stockage d'une matiere radioactive
KR920006059B1 (ko) * 1990-01-31 1992-07-27 한국중공업 주식회사 핵 폐기물 수송용기의 납주조 방법
FR2698205B1 (fr) * 1992-11-19 1995-02-03 Sgn Soc Gen Tech Nouvelle Cuve de stockage d'une solution active de matières fissiles.

Also Published As

Publication number Publication date
ZA952420B (en) 1996-01-16
US5844245A (en) 1998-12-01
FR2717945B1 (fr) 1996-04-26
DE69413259D1 (de) 1998-10-15
DE69413259T2 (de) 1999-04-08
EP0752150A1 (fr) 1997-01-08
EP0752150B1 (fr) 1998-09-09
KR970700921A (ko) 1997-02-12
KR100315717B1 (ko) 2002-02-19
WO1995026029A1 (fr) 1995-09-28
JPH09510545A (ja) 1997-10-21
FR2717945A1 (fr) 1995-09-29
ES2122265T3 (es) 1998-12-16
JP3502100B2 (ja) 2004-03-02
TW265448B (cs) 1995-12-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0673541B1 (en) Container for transportation and storage of nuclear fuel assemblies
EP0757361B1 (en) Transport/storage cask for a radioactive material
EP2041753B1 (en) Apparatus, system and method for storing high level waste
US4800283A (en) Shock-absorbing and heat conductive basket for use in a fuel rod transportation cask
US7786456B2 (en) Apparatus for providing additional radiation shielding to a container holding radioactive materials, and method of using the same to handle and/or process radioactive materials
CA1111577A (en) Transport and storage vessel for radioactive materials
US6195404B1 (en) Anti-radiation device for containers used to ship radioactive materials
US4339411A (en) Shielding container for the transportation and/or for storage of spent fuel elements
US4868400A (en) Ductile iron cask with encapsulated uranium, tungsten or other dense metal shielding
US4680159A (en) Storage container assembly for accommodating individual fuel rods of irradiated nuclear reactor fuel elements
US4914306A (en) Versatile composite radiation shield
US4997618A (en) Fuel rod shipping cask having peripheral fins
US4896046A (en) Fuel rod shipping cask having peripheral fins
US5995573A (en) Dry storage arrangement for spent nuclear fuel containers
US5715289A (en) Rack for nuclear fuel assemblies, mainly comprising a single bundle of contiguous tubes
CZ274496A3 (en) Container for transportation or storage of nuclear fuel systems
US6784444B2 (en) Containment and transportation of decommissioned nuclear reactor pressure vessels
JPH0672947B2 (ja) 放射性物質輸送用キャスク
US5881120A (en) Nuclear fuel assembly storage rack whose cells contain a neutrophage section
US5949083A (en) Container comprising a forged steel body of non-circular cross-section for nuclear fuel assemblies
JP2000098082A (ja) 使用済み燃料貯蔵キャスクおよびその使用方法
JP2003315488A (ja) 使用済核燃料収納容器
JP2005009960A (ja) 輸送・貯蔵方法及び輸送・貯蔵容器用構造体
CZ281739B6 (cs) Nádoba k dopravě a ke konečnému skladování atomových palivových článků
JP4316153B2 (ja) 使用済燃料保管キャスク