CZ27208U1 - Obnovený kryt ploch, zejména poškozených lesních a účelových vozovek a cest z penetračního makadamu - Google Patents

Obnovený kryt ploch, zejména poškozených lesních a účelových vozovek a cest z penetračního makadamu Download PDF

Info

Publication number
CZ27208U1
CZ27208U1 CZ2014-29618U CZ201429618U CZ27208U1 CZ 27208 U1 CZ27208 U1 CZ 27208U1 CZ 201429618 U CZ201429618 U CZ 201429618U CZ 27208 U1 CZ27208 U1 CZ 27208U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
layer
cover
macadam
coarse
renewed
Prior art date
Application number
CZ2014-29618U
Other languages
English (en)
Inventor
Karel Blažek
Igor Večerka
Věra Vrtěnová
Original Assignee
Silmos S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Silmos S.R.O. filed Critical Silmos S.R.O.
Priority to CZ2014-29618U priority Critical patent/CZ27208U1/cs
Publication of CZ27208U1 publication Critical patent/CZ27208U1/cs

Links

Landscapes

  • Road Paving Structures (AREA)
  • Road Repair (AREA)

Description

Obnovený kryt ploch, zejména poškozených lesních a účelových vozovek a cest z penetračního makadamu
Oblast techniky
Technické řešení se týká obnoveného krytu ploch, zejména poškozených lesních a účelových vozovek a cest z penetračního makadamu, kdy se k obnově krytu s asfaltovým pojivém použije vrstva s hydraulickým pojivém.
Dosavadní stav techniky
Kryty vozovek z penetračního makadamu jsou v současnosti na celé síti silnic I. a II. třídy nahrazeny modernější technologií obalovaných asfaltových vrstev. Na lesních a účelových komunikacích zůstává penetrační makadam dosud nejrozšířenějším stmeleným krytem. Z celkové délky lesní dopravní sítě v ČR, což představuje přibližně 48 000 km, náleží do nej zatíženější kategorie zhruba 12 500 km lesních cest. Problematika obnovy, recyklace a zesílení vozovek z penetračního makadamu je aktuální nejen z důvodu vyčerpané životnosti, ale zejména zvýšených požadavků moderní těžební techniky na únosnost komunikace. Samotná recyklace starých penetrační ch makadamů, které na prolévání kameniva používaly dehet namísto později užívaného nezávadného asfaltového pojívaje i nezanedbatelným ekologickým problémem.
Oblast recyklace starých povrchů a vrstev je technicky zpracovaná a popsaná např. v Technických podmínkách Ministerstva dopravy ČR z roku 2009: TP 208 Recyklace konstrukčních vrstev netuhých vozovek za studená a TP 209 Recyklace asfaltových vrstev netuhých vozovek na místě za horka. Některé v nich pojednávané postupy mají charakter marginální a do praxe se nikdy nedostaly (například zpěněný asfalt), užití jiných omezuje vysoká cena provádění recyklačními soupravami a použití speciálních pojiv. Obrazem skutečného stavu obnovy vozovek z penetračního makadamu je praktická zásada „asfalt na asfalt“. Vozovky z penetračního makadamu jsou tedy zpravidla obnovovány zesílenými asfaltovými obalovanými vrstvami, nebo opravovány vyrovnáním a doplněním opět penetračním makadamem. První způsob představuje nej dražší běžně prováděnou technologii, druhý způsob přináší jen částečné zlepšení provozních vlastností bez potřebného zvýšení únosnosti pro nové zatížení.
V CZ patentu 304374 je popisován způsob vytváření krytu vozovky s obnovovanými protismykovými vlastnostmi. Tato vozovka je vytvářena podle principu prolévaných vrstev pojivém z hydraulické maltoviny.
Podstata technického řešení
Předložené technické řešení se týká obnoveného krytu ploch, zejména poškozených lesních a účelových vozovek a cest z penetračního makadamu. Podstata technického řešení spočívá v tom, že vrstva původního krytu kameniva stmeleného asfaltem, mechanickým způsobem rozpojená na nesoudržný materiál, je doplněna hrubým drceným kamenivem frakce 22 až 63 mm v množství odpovídajícím tloušťce 80 až 250 mm, a dále obsahuje směs cementu, popílku a vody o pevnosti v tlaku po 28 dnech nejméně 6,1 MPa.
Vrstva původního krytu kameniva stmeleného asfaltem, frézováním rozpojená na nesoudržný materiál, je doplněna hrubým drceným kamenivem frakce 32 až 63 mm v množství odpovídajícím tloušťce 80 až 150 mm.
Alternativně je vrstva původního krytu kameniva stmeleného asfaltem, která je rozrytím rozpojená na nesoudržný materiál, jehož hrubozmné části jsou rozmělněny a vyrovnány zhutněním, doplněna hrubým drceným kamenivem frakce 22 až 63 mm v množství odpovídajícím tloušťce 150 až 250 mm, případně je doplněna hrubým drceným kamenivem frakce 22 až 45 mm v množství odpovídajícím tloušťce 150 až 250 mm.
Výhodou kombinace dvou vrstev podle zásady „cement na asfalt“ je zejména využití jejich účelného spolupůsobení a spojení příznivých vlastností obou použitých pojiv. Původní vrstva krytu
-1 CZ 27208 Ul z penetračního makadamu, to je kameniva stmeleného asfaltem, je rozpojena na nesoudržné části, které se stávají dobrým základem pro následující vrstvu. Nová vrstva se vytváří dosypáním určené frakce hrubého drceného kameniva ve stanoveném množství, odpovídajícím tloušťce zesílení. Spodní zrna dodaného kameniva se zaklíní mezi rozpojený podklad z penetračního makadamu. Následně se vrstva prolije směsí cementu, popílku a vody, která pronikne i do mezer vytvořených v rozpojené spodní vrstvě z penetračního makadamu. Hutněním dojde k dokonalému zaklínění zm v celé vrstvě původního podkladu i nového dodaného materiálu.
Vzniklá vrstva nese charakteristiky svého nového krytu, je na rozdíl od netuhého penetračního makadamu polotuhá, s výrazně příznivější únosností než původní vrstva. Nárůst únosnosti je způsoben přítomností cementu jako pojivá vlastní výplňové směsi (cement, popílek, voda), která má předepsanou minimální pevnost v tlaku. Další výhodou této kombinace původního krytu z penetračního makadamu a zesílené vrstvy je úspora tloušťky zesílení. Rozpojený původní kryt vytváří únosný, rovinatý podklad, který obvykle nespočívá přímo na pláni účelové či lesní komunikace, ale leží na původní vrstvě ze štěrkodrti. Zesílení může v tomto případě využít menší tloušťky, než jaké uvádí technologická zásada pro samostatnou vrstvu na nezpevněné zemní pláni - minimální tloušťka je rovna trojnásobku největšího použitého zma kameniva (tedy pro frakci 32 až 63 mm se doporučuje minimální tloušťka 3 x 63 = 189 mm, obvykle 200 mm). Vrstva pro zesílení může být díky základu z rozpojeného penetračního makadamu, případně spodní vrstvy ze štěrkodrti, výrazně tenčí, jak uvádějí oba následující příklady uskutečnění vynálezu.
Příklad 1 ukazuje z hlediska tloušťky a dimenzování zcela srovnatelnou vrstvu jako je používaná vrstva z penetračního makadamu, a to v tloušťce 80 mm.
Příklad 2 ukazuje vrstvu, která reaguje na případ nehomogenity hrubšího rozrušení původní vrstvy z penetračního makadamu tloušťkou 150 mm.
Předmět technického řešení byl vyzkoušen v ověřené posloupnosti popsaných technologických operací. Prvním krokem je rozpojení vrstvy z penetračního makadamu, které je nezbytností. Na hladké nerozpojené původní vrstvě by nedošlo k zaklínění přidaného hrubého kameniva, a tím k požadovanému spojení materiálů obou vrstev, zesilovací vrstva by v zatížených místech „sklouzla“ po hladkém povrchu původního krytu. Postup rozpojování a výsledná granulometrie podkladu, vytvořeného z penetračního makadamu, jsou závislé na použité technice - od zemních fréz až po rozrytí noži dozerů, kdy je vhodné rozmělnit rozpojený penetrační makadam na menší zma pojezdem silničního válce. Na takto upravený podklad pak nastupují další technologické operace, to je dosypání hrubého drceného kameniva stanovené frakce v množství odpovídajícím požadované tloušťce zesílení, následné prolití směsí cementu, popílku a vody ve stanoveném poměru tak, aby byla dosažena minimální pevnost v tlaku pojivové výplně po 28 dnech Rc = min. 6,1 MPa a následným hutněním došlo k vytvoření kompaktní vrstvy.
Příklady uskutečnění technického řešení
Příklad 1
Obnova krytu vozovky (plochy) z penetračního makadamu provedená rozpojením stávající vrstvy poškozeného penetračního makadamu zemní frézou, doplněním hrubým drceným kamenivem frakce 32 až 63 mm v množství odpovídající tloušťce vrstvy 80 mm, prolitím směsí cementu, popílku a vody, která dosahuje pevnosti v tlaku po 28 dnech nejméně 6,1 MPa s následným zhutněním.
Příklad 2
Obnova krytu vozovky (plochy) z penetračního makadamu provedená rozpojením stávající vrstvy poškozeného penetračního makadamu přídavnými noži dožeru a rozmělněním, vyrovnáním a zhutněním silničním válcem. Následně se takto upravený podklad doplní hrubým drceným kamenivem frakce 22 až 63 mm nebo 22 až 45 mm v množství odpovídajícím tloušťce vrstvy 150 mm a prolitím směsí cementu, popílku a vody, která dosahuje pevnosti v tlaku po 28 dnech nejméně 6,1 MPa, a následným zhutněním.

Claims (3)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Obnovený kryt ploch, zejména poškozených lesních a účelových vozovek a cest z penetračního makadamu, vyznačující se tím, že vrstva původního krytu kameniva stmeleného asfaltem, mechanickým způsobem rozpojená na nesoudržný materiál, je doplněna hrubým
    5 drceným kamenivem frakce 22 až 63 mm v množství odpovídajícím tloušťce 80 až 250 mm, a dále obsahuje směs cementu, popílku a vody o pevnosti v tlaku po 28 dnech nejméně 6,1 MPa.
  2. 2. Obnovený kryt podle nároku 1, vyznačující se tím, že vrstva původního krytu kameniva stmeleného asfaltem, frézováním rozpojená na nesoudržný materiál, je doplněna hrubým drceným kamenivem frakce 32 až 63 mm v množství odpovídajícím tloušťce 80 až ío 150 mm.
  3. 3. Obnovený kryt podle nároku 1, vyznačující se tím, že vrstva původního krytu kameniva stmeleného asfaltem, rozrytím rozpojená na nesoudržný materiál, jehož hrubozmné části jsou rozmělněny a vyrovnány zhutněním, je doplněna hrubým drceným kamenivem frakce 22 až 63 mm v množství odpovídajícím tloušťce 150 až 250 mm.
    15 4. Obnovený kryt podle nároku 3, vyznačující se tím, že vrstva původního krytu kameniva stmeleného asfaltem, rozrytím rozpojená na nesoudržný materiál, jehož hrubozmné části jsou rozmělněny a vyrovnány zhutněním, je doplněna hrubým drceným kamenivem frakce 22 až 45 mm v množství odpovídajícím tloušťce 150 až 250 mm.
CZ2014-29618U 2014-05-30 2014-05-30 Obnovený kryt ploch, zejména poškozených lesních a účelových vozovek a cest z penetračního makadamu CZ27208U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-29618U CZ27208U1 (cs) 2014-05-30 2014-05-30 Obnovený kryt ploch, zejména poškozených lesních a účelových vozovek a cest z penetračního makadamu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-29618U CZ27208U1 (cs) 2014-05-30 2014-05-30 Obnovený kryt ploch, zejména poškozených lesních a účelových vozovek a cest z penetračního makadamu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ27208U1 true CZ27208U1 (cs) 2014-07-21

Family

ID=51264399

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-29618U CZ27208U1 (cs) 2014-05-30 2014-05-30 Obnovený kryt ploch, zejména poškozených lesních a účelových vozovek a cest z penetračního makadamu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ27208U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Glasby et al. EFC geopolymer concrete aircraft pavements at Brisbane West Wellcamp Airport
Harrington et al. Guide for roller-compacted concrete pavements
Abukhettala Use of recycled materials in road construction
EP2202359A1 (en) Semi-flexible multi-layer paving
CN103343502A (zh) 一种道路施工方法和一种道路
Ribeiro de Rezende et al. Reuse of fine quarry wastes in pavement: Case study in Brazil
CN105401519A (zh) 一种具有抗爆性能的钢箱梁桥面铺装结构及铺装方法
CN204825551U (zh) 一种防水防裂沥青路面结构
Suescum-Morales et al. Feasible use of colliery spoils as subbase layer for low-traffic roads
International Transport Forum ITF Research Reports Long-life Surfacings for Roads Field Test Results: Field Test Results
Cocks et al. The use of naturally occurring materials for pavements in Western Australia
WO2015048838A1 (en) A mixture for a road formation and methods for blending and compaction thereof
Tóth et al. New Hungarian mechanistic-empirical design procedure for asphalt pavements
CZ2014372A3 (cs) Způsob obnovy krytů ploch, zejména poškozených lesních a účelových vozovek a cest z penetračního makadamu
Gabr et al. Comparison of specifications for recycled concrete aggregate for pavement construction
CZ27208U1 (cs) Obnovený kryt ploch, zejména poškozených lesních a účelových vozovek a cest z penetračního makadamu
Van Dam et al. Using recycled concrete in MDOT's transportation infrastructure: manual of practice.
Harshita et al. RAP as an improved layer for low volume roads
Estates A guide to airfield pavement design and evaluation
AU2014101042A4 (en) Method of roadway construction
CZ304374B6 (cs) Způsob vytváření krytu vozovky
Aziz et al. A review on crack relief layer (CRL) in roads and highways
Udayakantha et al. Use of glass fibers in thin lift stone mastic asphalt (SMA) production for low volume roads
Lema et al. ABSRACT
Liew et al. Capability of chained interlocking plastic beads in enhancing properties of dense bituminous macadam

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20140721

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20180504

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20210412

MK1K Utility model expired

Effective date: 20240530