CZ27069U1 - Systém pro monitorování pracovního stroje a připojeného nářadí - Google Patents

Systém pro monitorování pracovního stroje a připojeného nářadí Download PDF

Info

Publication number
CZ27069U1
CZ27069U1 CZ2014-29392U CZ201429392U CZ27069U1 CZ 27069 U1 CZ27069 U1 CZ 27069U1 CZ 201429392 U CZ201429392 U CZ 201429392U CZ 27069 U1 CZ27069 U1 CZ 27069U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
unit
communication
machine
identification unit
power supply
Prior art date
Application number
CZ2014-29392U
Other languages
English (en)
Inventor
Martin Fajman
Jiří Čupera
Original Assignee
Mendelova Univerzita V Brně
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mendelova Univerzita V Brně filed Critical Mendelova Univerzita V Brně
Priority to CZ2014-29392U priority Critical patent/CZ27069U1/cs
Publication of CZ27069U1 publication Critical patent/CZ27069U1/cs

Links

Landscapes

  • Operation Control Of Excavators (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká systému pro monitorování pracovního stroje a připojeného nářadí, který obsahuje komunikační a identifikační jednotku napojenou na zdroj elektrické energie a opatřenou prostředky pro sběr, zpracování a bezdrátové posílání informací o provozu stroje do centrálního serveru, přičemž systém je opatřen prostředky pro spřáhnutí s jednotkou nářadí.
Dosavadní stav techniky
V současnosti jsou dobře známé systémy monitorování provozu silničních, resp. kolejových, vozidel, zejména souprav nákladních vozidel s návěsem či přívěsem v mezinárodní dopravě. Tyto systémy mají řadu podob a úrovní výstupů sledování. V podstatě se jedná o sledování polohy vozidla v kombinaci se sledováním zejména základních provozních parametrů motoru (např. časového snímku zatížení motoru) a vybraných diagnostických signálů. Tyto známé systémy jsou dostačující pro silniční, popř. kolejová, vozidla, neboť síť komunikací, po kterých se pohybují, je definována vybudovanou infrastrukturou a režim provozu je dostatečně určen zákony o provozu na pozemních komunikacích a drážních tratích, zejména předpisy o maximálních povolených rychlostech, dobách přestávek atd.
U pracovních strojů, zejména zemědělských či lesnických traktorů, stavebních strojů atd. však již tyto relativně jednoduché systémy nepostačují. Velmi často se totiž tyto pracovní stroje pohybují mimo zpevněné vozovky ve volném terénu a navíc při tomto svém pohybu vykonávají energeticky náročné úkony a to nejen jako samotné stroje jako takové, ale v soupravách s jejich přípojnými prostředky, nářadím a pracovními prostředky atd., které se u daného sledovaného stroje mohou změnit i několikrát za den.
U pracovních strojů jsou tak důležitým parametrem tzv. měrné náklady na zpracovanou jednotku, tj. využití pracovního času v poměru k pracovnímu vytížení obsluhy a práci stroje v optimálním rozsahu pracovních podmínek. V praxi však, zejména díky obsluze strojů, dochází k prodlužování pracovních časů nebo provozování stroje mimo jeho optimální pracovní rozsah, např. udržování otáček motoru mimo optimální hodnoty ve vztahu k aktuálnímu zatížení stroje, což např. vede k prudkému růstu spotřeby paliva a tím i neodůvodněnému nárůstu nákladů, a navíc v důsledku provozu stroje mimo optimální podmínky často dochází ke snížení kvality provedené práce.
Proto nelze jednoduchou modifikací převést systémy monitorování známé ze silniční dopravy do oblasti pracovních strojů a využít je ke sledování činnosti pracovních strojů a k hodnocení kvality práce pracovních strojů.
Z oblasti výrobců zemědělských strojů jsou známé monitorovací systémy, které však umožňují např. na základě GSP signálu sledovat pohyb a polohu souprav, přenášet do centrály vybraná data o provozu stroje atd. Ze zemědělské praxe jsou dále známé tzv. data loggery, které na bázi offline sběru dat pořizují záznam o provozních údajích stroje, avšak neumožňují sběr informací o připojeném nářadí ani on-line přenos údajů.
Systémy pro monitorování provozu strojů nebo některých provozních parametrů jsou známé také např. z CZ UV 15 658, US 2005/0212665, WO 2013/046237 a dalších. Také je známa řada řešení týkajících se identifikace mobilního energetického prostředku a přípojného prostředku.
Ze stavebnictví a těžebního průmyslu jsou známé systémy, které slouží především pro sledování provozu a údržbových intervalů velkých pracovních strojů, jako jsou bagry a rypadla. Tyto systémy umožňují také sledování provozních parametrů, jako je chod motoru a doby chodu, tlak oleje, teploty provozních kapalin atd. a záznam těchto parametrů pro zpětnou analýzu pracovního režimu stroje. Adaptace těchto rozsáhlých, složitých a nákladných systémů na menší pracovní stroje, jako jsou např. lesní a zemědělské stroje však není snadná a z cenového hlediska je pro provozovatele těchto menších strojů neakceptovatelná.
-1 CZ 27069 Ul
Cílem technického řešení je vytvořit spolehlivý, výkonnostně dostatečně dimenzovaný a přitom cenově dostupný systém pro sledování provozu pracovních strojů, zejména zemědělských, lesnických a stavebních strojů, který umožňuje nejen sledování polohy a pohybu stroje a sledování identity a provozních parametrů připojených pracovních prostředků, ale který by umožňoval i hodnocení kvality prováděných činností ať už online v reálném čase nebo zpětně.
Podstata technického řešení
Cíle technického řešení je dosaženo systémem pro monitorování pracovního stroje a připojeného nářadí, jehož podstata spočívá v tom, že komunikační a identifikační jednotka jsou opatřeny prostředky pro připojení k alespoň dvěma datovým sběrnicím stroje, přičemž komunikační a identifikační jednotka jsou vzájemně propojené.
Takto koncipovaný systém umožňuje vzdálený spolehlivý přístup k širokému spektru dat o provozu stroje (mobilního energetického prostředku) s rozšířenou datovou maticí. Data je možné získávat online nebo v případě nedostupnosti signálu je ukládat do paměťových částí logických obvodů a zasílat dodatečně do centrálního serveru, kde jsou data doplněna do souhrnných sestav a zahrnuta do vyhodnocení kvality práce. Kromě okamžité informace o nasazení stroje umožňuje systém dle technického řešení také identifikaci neoprávněné manipulace se strojem, zasílání informací o okamžité poloze, směru a rychlosti pohybu stroje, např. při jeho odcizení i v případě, že je odpojen akumulátor stroje, a to po dobu, na kterou je dimenzováno záložní napájení systému. Např. v případě doplnění systému o dodatečný snímač hladiny paliva v nádrži pak systém umožňuje detekci neoprávněného odběru paliva z nádrže, zapojením do managementu palivového hospodářství (přičemž jednotky popsané dle technického řešení mohou být i součástí výdejních zařízení paliva) umožňuje správu palivového hospodářství, která je dnes pro uživatele takto výkonných, a tedy na spotřebu paliva náročných strojů, kritickou. Systém pro monitorování pracovního stroje a připojeného nářadí je možno dodatečně implementovat i do strojů, které jsou již v provozu, výhodou je jejich vlastní vybavení vlastními datovými sběrnicemi. Zároveň však tento systém může být montován i výrobcem přímo do nových strojů, údaje o provozu stroje pak mohou být zasílány i přímo výrobci, který takto může kontrolovat plnění garančních podmínek stroje, a teprve zprostředkovaně pak mohou být data poskytována jednotlivým majitelům strojů, nebo naopak data mohou být primárně sbírána přímo majiteli strojů, kteří pak mohou tato data o provozu stroje poskytovat výrobci strojů.
Uplatnění systému podle tohoto technického řešení není omezeno jen na pracovní stroje, ale je možné i v silničních vozidlech, např. silničních nákladních vozidlech, kde je provozovatelem žádán sběr dat nad rámec standardního FMS systému (fleet management systém), např. u pracovních nástaveb apod., kdy systém dle technického řešení umožňuje nahradit FMS a přidat další funkce požadované provozovatelem vozidel atd. Specifický způsob využití systému dle technického řešení představuje nasazení v závodních vozidlech jako telemetrický systém.
Objasnění výkresů
Technické řešení je schematicky znázorněno na výkrese, kde ukazuje obr. la první příklad uspořádání jednotlivých prvků systému v soupravě pracovního stroje s připojeným nářadím, obr. lb druhý příklad uspořádání jednotlivých prvků systému v soupravě pracovního stroje s připojeným nářadím, obr. lc třetí příklad uspořádání jednotlivých prvků systému v soupravě pracovního stroje s připojeným nářadím, obr. 2 blokové schéma zapojení systému podle obr. 1, obr. 3 příklad provedení komunikační jednotky a obr. 4 příklad provedení identifikační jednotky.
Příklad uskutečnění technického řešení
Systém pro monitorování pracovního stroje 8, zejména traktoru a jiného energetického mobilního prostředku, bude popsán na několika příkladech provedení svého vnitřního uspořádání.
Z pohledu celkového uspořádání obsahuje systém pro monitorování pracovního stroje 8 komunikační jednotku I a identifikační jednotku 2, které jsou spolu provozně a funkčně propojeny, např.
-2CZ 27069 Ul jsou spolu propojeny vhodným komunikačním spojem, viz obr. la a lb, nebojsou vytvořeny jako společné zařízení, viz obr. lc. Komunikační jednotka 1 a/nebo identifikační jednotka 2 získávají data o monitorovaném stroji 8 a připojeném nářadí 9 z alespoň dvou datových sběmic stroje 8 a bezdrátově je předávají v podobě datové věty do centrálního serveru 4.
Komunikační jednotka I je připojena k alespoň jedné primární datové sběrnici 10 stroje 8, ke které jsou připojeny snímače 6 provozních parametrů stroje 8. Typicky je komunikační jednotka 1 připojena k alespoň jedné CAN datové sběrnici 10 stroje 8, ke které jsou připojeny řídicí jednotka motoru, řídicí jednotka převodovky, měření okamžité spotřeby paliva, primární, tj. výrobcem stroje 8 instalované snímače, např. množství paliva v nádrži nebo nádržích.
Identifikační jednotka 2 je napojena na zdroj elektrické energie, buď samostatně, neboje energeticky napojena na komunikační jednotku I (je napájena komunikační jednotkou i), a dále je připojena k alespoň jedné primární datové sběrnici 10 a/nebo alespoň jedné doplňkové datové sběrnici 11 stroje 8 a/nebo je k identifikační jednotce samostatně připojen alespoň jeden doplňkový snímač 7. Typicky je doplňková datová sběrnice 11 tvořena standardizovanou ISO-BUS sběrnicí stroje 8, což je ve své podstatě sběrnice CAN s protokolem ISO-BUS, kterým se přenáší některá data o provozu stroje a připojeného nářadí, jak bude popsáno dále. Na doplňkové datové sběrnici ii jsou připojeny další snímače 6 provozních parametrů stroje 8 a případně i alespoň některé doplňkové snímače 7. Doplňkovými snímači 7 jsou typicky snímače, které se instalují až na přání uživatele, např. doplňkové snímače hladiny paliva v nádrži nebo nádržích, snímač přítomnosti obsluhy v kabině, snímač otevření a uzavření dveří kabiny, snímače teploty v kabině atd. Identifikační jednotka 2 je dále opatřena prostředky pro identifikaci obsluhy, např. je opatřena vhodným identifikačním zařízením obsluhy, např. bezkontaktním zařízením, zejména čtečkou RFID čipových prostředků, nebo kontaktním zařízením, zejména čtečkou čipových karet, nebo snímačem otisků prstů atd.
Identifikační jednotka 2 je spojena s jednotkou 3 nářadí 9, která je umístěna na příslušném nářadí 9, je napojena na zdroj elektrické energie z identifikační jednotky 2, popř. ze sítě nářadí 9, a je zařazena v neznázoměné datové sběrnici nářadí 9. Jednotka 3 nářadí 9 shromažďuje, udržuje a předává k dalšímu zpracování do identifikační jednotky 2 datově využitelné informace o příslušném typu a kusu nářadí, přičemž tyto informace jsou poskytovány neznázoměnými snímači nářadí, které na nářadí instaluje jeho výrobce, a/nebo jsou poskytovány doplňkovými snímači 7 instalovanými na nářadí až jeho uživatelem nebo na přání uživatele. Spojení mezi identifikační jednotkou 2 a jednotkou 3 nářadí 9 je realizováno jako obousměrné datové spojení, např. pomocí obousměrné datové sběrnice CAN. Nářadí 9 je pomocí některého ze známých způsobů připojitelné ke stroji 8, resp. k přípojným prostředkům stroje 8, ať už nosným, např. tříbodový závěs traktoru, tak i energetickým, např. vývodový hřídel traktoru atd. Jednotka 3 nářadí nejenže zprostředkovává tok dat z datové sběrnice nářadí 9 do identifikační jednotky 2 a komunikační jednotky 1, ale je opatřena identifikačními prostředky konkrétního typu a např. i kusu nářadí 9, což umožňuje provádět zaručenou identifikaci připojeného nářadí 9 vůči stroji 8. Komunikace mezi identifikační jednotkou 2 a jednotkou 3 nářadí 9 je z důvodu bezpečnosti šifrována, např. pro zabránění simulace připojení nářadí bez skutečného připojení nářadí.
Komunikační jednotka I je opatřena prostředky pro shromažďování dat a vytváření datových vět a také prostředky pro obousměrnou bezdrátovou komunikaci s centrálním serverem 4, který je opatřen prostředky pro obousměrnou komunikaci s uživatelskou stanicí 5, která je tvořena počítačem a/nebo kapesním počítačem a/nebo mobilním komunikačním prostředkem, jako je např. chytrý telefon, tablet atd. Komunikační signály, tj. datové věty vytvořené komunikační jednotkou I, ať již částečně předzpracované, např. průměrováním atd., nebo nezpracované, jsou do datového serveru 4 předávány s nastavenou požadovanou frekvencí, zejména s ohledem na charakter konkrétního stroje 8 jako takového (traktor, lesní traktor, bagr atd.) a charakter jeho činnosti (parkování, plné vytížení, přesun mezi pracovišti místy atd.), např. je pro monitorování vytíženého stroje 8 vhodná frekvence shromažďování dat a odesílání z nich vytvořených datových vět v řádech jednotek sekund, typicky např. ls až 3s. Datový server 4 a/nebo uživatelská stanice 5 jsou opatřeny výpočetními prostředky pro kontrolu konzistence přijímaných dat, pro zálohování dat, pro analýzu získaných dat, zejména z hlediska ukazatelů majících souvislost
-3CZ 27069 Ul s kvalitou provádění dané operace příslušným strojem 8 s připojeným příslušným typem nebo přímo kusem nářadí 9 atd.
Jak vyplývá z výše uvedeného popisu, jsou komunikační jednotka I, Identifikační jednotka 2 a jednotka 3 nářadí 9 opatřeny výpočetními a komunikačními prostředky pro sběr a zpracování získaných dat a pro přenos dat do komunikační jednotky I a do centrálního serveru 4.
V příkladu provedení na obr. laje komunikační jednotka I připojena k dvojici primárních datových sběmic 10 stroje 8. Dále je komunikační jednotka I propojena s identifikační jednotkou 2, která je připojena k jedné doplňkové datové sběrnici 11 stroje 8, ve které je zapojena soustava doplňkových snímačů 7. Identifikační jednotka 2 je dále propojena s jednotkou 3 nářadí 9.
V příkladu provedení na obr. lb je komunikační jednotka 1 připojena k jedné primární datové sběrnici 10 stroje 8. Dále je komunikační jednotka i propojena s identifikační jednotkou 2, která je připojena k jedné primární datové sběrnici 10 stroje 8. K identifikační jednotce 2 je vlastními vedeními připojena soustava doplňkových snímačů 7. Identifikační jednotka 2 je dále propojena s jednotkou 3 nářadí 9.
V příkladu provedení na obr. lc jsou komunikační jednotka 1 a identifikační jednotka 2 tvořeny jedním zařízením 1+2, které je připojeno k dvojici primárních datových sběmic 10 stroje 8 a dále je připojeno k jedné doplňkové datové sběrnici ϋ stroje 8. K zařízení 1+2 ie dále samostatnými vedeními připojena soustava doplňkových snímačů 7 a zařízení 1+2 je dále propojeno s jednotkou 3 nářadí 9.
V neznázorněném příkladu provedení je komunikační jednotka I připojena k alespoň jedné primární datové sběrnici 10 stroje 8. Dále je komunikační jednotka I propojena s identifikační jednotkou 2, která je připojena k alespoň jedné primární datové sběrnici 10 stroje 8 a/nebo je připojena k alespoň jedné doplňkové datové sběrnici JJ.. K identifikační jednotce 2 je buď vlastními vedeními, nebo pomocí další datové sběrnice připojen alespoň jeden doplňkový snímač 7. Identifikační jednotka 2 je dále propojena s jednotkou 3 nářadí 9.
Komunikační jednotka i je s identifikační jednotkou 2 příkladně spřažena pomocí kabeláže 13 standardu ETHERNET a komunikace mezi oběma jednotkami J_ a 2 probíhá šifrovaně, což umožňuje soustavnou kontrolu konzistence systému a zabraňuje možné simulaci neautorizovaného přístupu k datové komunikaci, Zároveň provedení kabeláže 13 detekuje neoprávněné odpojení komunikační jednotky 1 od identifikační jednotky 2, popř. přerušení kabeláže 13.
Ve výhodném provedení je komunikační jednotka J umístěna v kabině stroje 8 skrytě, aby obsluha nevhodnou manipulací s komunikační jednotkou I nevyřadila neoprávněně zařízení z provozu. Zároveň je identifikační jednotka 2 osazena falešnými anténami, takže obsluha s cílem dosáhnout nedovoleného použití stroje 8 záměrně odpojí tyto antény, což však nevyřadí systém z činnosti, přestože se obsluha domnívá, že systém vyřadila. Následující neoprávněné použití stroje 8 je i v takovém případě plně monitorováno a zaznamenáno.
Na obrázku 2 je znázorněn příklad blokového schématu systému podle technického řešení s naznačením možností připojení různého druhu a počtu sběmic a samostatných snímačů atd.
Na obr. 3 je znázorněno blokové schéma uspořádání komunikační jednotky 1, která obsahuje napájecí jednotku 16, která je přívodem 160 napojena na zdroj elektrické energie, např. na elektrický rozvod stroje 8. K napájecí jednotce 16 je připojen blok 17 logických prvků a blok J8 komunikačních prvků. Napájecí jednotka J6 slouží ke stabilizaci a zálohování napájení komunikační jednotky i elektrickou energií a obsahuje blok J9 akumulace elektrické energie a řídicí obvod 20 napájení bloku 17 logických prvků. Blok 17 logických prvků obsahuje výpočetní jednotku 26 a alespoň jeden převodník 170 signálů primární datové sběrnice 10. Blok J8 komunikačních prvků obsahuje GPS přijímač 25 s anténou 6 a GSM/GPRS modemem 24 s anténou 5.
Na obr. 4 je znázorněno provedení identifikační jednotky 2 se samostatným napájením. V tomto provedení obsahuje identifikační jednotka 2 napájecí jednotku 16, která je přívodem 160 napojena na zdroj elektrické energie, např. na elektrický rozvod stroje 8. K napájecí jednotce 16 ie připojen blok 17 logických prvků a blok 18 komunikačních prvků. Napájecí jednotka 16 slouží
-4CZ 27069 Ul ke stabilizaci a zálohování napájení identifikační jednotky 2 elektrickou energií a obsahuje blok 19 akumulace elektrické energie a řídicí obvod 20 napájení bloku 17 logických prvků. Blok 17 logických prvků obsahuje výpočetní jednotku 26 a alespoň jeden převodník 171 signálů doplňkové datové sběrnice 1L Pro komunikaci s jednotkou 3 nářadí 9 je blok 17 logických prvků opatřen alespoň jedním převodníkem 172 signálů komunikační sběrnice s jednotkou 3 nářadí. Blok 18 komunikačních prvků identifikační jednotky 2 obsahuje výše již uvedené identifikační zařízení 180 obsluhy (např. RFID čtečku).
V neznázoměném příkladu provedení, kde je identifikační jednotka 2 napájena elektrickou energií z komunikační jednotky 1, je identifikační jednotka 2 provedena bez vlastní napájecí jednotky 16, protože stabilizaci a zálohování napájení provádí napájecí jednotka 16 komunikační jednotky
1.
Jak je patrno z podobností provedení jednotek 1 a 2 na obr. 3 a 4, jsou v neznázoměném příkladu provedení komunikační jednotka 1 a identifikační jednotka 2 vytvořeny jako identická zařízení s napájecí jednotkou 16, blok 17 logických prvků a blok 18 komunikačních prvků, kde blok 17 logických prvků obsahuje výpočetní jednotku 26, alespoň jeden převodník 170 signálů primární datové sběrnice 10, alespoň jeden převodník 171 signálů doplňkové datové sběrnice H a alespoň jeden převodník 172 signálů komunikační sběrnice s jednotkou 3 nářadí, přičemž blok 18 komunikačních prvků obsahuje GPS přijímač 25 s anténou 6, GSM/GPRS modemem 24 s anténou 5 a identifikační zařízení 180 obsluhy. V tomto provedení jsou pak zapojeny jen ty části každé z jednotek 1 nebo 2, které jsou potřeba k činnosti systému.
V jiném neznázoměném příkladu provedení, které odpovídá schématu systému podle obr. lc, u kterého je společná komunikační a identifikační jednotka 1+2, jsou komunikační jednotka 1 a identifikační jednotka 2 vytvořeny jako jediná jednotka mající napájecí jednotku 16, blok 17 logických prvků a blok 18 komunikačních prvků, kde blok 17 logických prvků obsahuje alespoň jednu výpočetní jednotku 26, alespoň jeden převodník 170 signálů primární datové sběrnice 10, alespoň jeden převodník 171 signálů doplňkové datové sběrnice H a alespoň jeden převodník 172 signálů komunikační sběrnice s jednotkou 3 nářadí, přičemž blok 18 komunikačních prvků obsahuje GPS přijímač 25 s anténou 6, GSM/GPRS modemem 24 s anténou 5 a identifikační zařízení 180 obsluhy.
Výše uvedený blok 16 napájení jednotky 1 a/nebo 2 obsahuje ve znázorněných příkladech provedení blok 19 akumulace elektrické energie, příkladně obsahuje alespoň jednu baterii, např. Li-Ion baterii, s vlastním kontrolérem nabíjení a vybíjení, a dále obsahuje řídicí obvod 20 napájení bloku 17 logických prvků. Řídicí obvod 20 napájení bloku 17 logických prvků obsahuje blok 21 řízení napájení logické jednotky 26 bloku 17 logických prvků a dále obsahuje vnitřní záložní zdroj 22, který je příkladně tvořen např. superkapacitorem, který umožňuje téměř okamžité nabití na maximální kapacitu zálohy a okamžitý provoz kontroléru 20. Kontrolér 20 napájení bloku 17 logických prvků monitoruje úroveň napětí v palubní síti stroje 8 a stav nabití vnitřního záložního zdroje 22 a případně i bloku akumulace 19 elektrické energie. V případě výpadku napájení ze sítě 160 stroje 8 a následnému stavu kritické úrovně vybití záloh elektrické energie (prvky 19 a 22), pak kontrolér 20 díky oboustranné komunikaci 27 s blokem 17 logických prvků umožní bezpečné odstavení celé jednotky 1 a/nebo 2 a zejména se zabrání přechodu logické jednotky 26 do nevhodného režimu, např. do tzv. brown-out režimu.
Technické řešení není omezeno pouze na výslovně zde uvedená provedení a kombinace, protože tyto lze v rámci zde uvedených zásad modifikovat.
Průmyslová využitelnost
Systém podle technického řešení je využitelný zejména pro provozovatele větších skupin traktorů a dalších typů mobilních energetických prostředků (MEP) provozovaných v zemědělství, lesnictví, stavebnictví atd. Zejména v případech, kdy část flotily MEP je rozmístěna ve vzdálených lokalitách, kde není možná fyzická kontrola a přítomnost příslušné zodpovědné osoby.

Claims (10)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Systém pro monitorování pracovního stroje a připojeného nářadí, který obsahuje komunikační a identifikační jednotku napojenou na zdroj elektrické energie a opatřenou prostředky pro sběr, zpracování a bezdrátové posílání informací o provozu stroje do centrálního serveru, přičemž systém je opatřen prostředky pro spřáhnutí s jednotkou nářadí, vyznačující se tím, že komunikační a identifikační jednotka (1, 2) jsou opatřeny prostředky pro připojení k alespoň dvěma datovým sběrnicím stroje (8), přičemž komunikační a identifikační jednotka (1, 2) jsou vzájemně datově propojené.
  2. 2. Systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že alespoň jedna z datových sběrnic stroje (8) je sběrnicí CAN a alespoň jedna z datových sběmic stroje (8) je sběrnicí ISO-BUS.
  3. 3. Systém podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že alespoň identifikační jednotka (2) je opatřena alespoň jedním vstupem pro samostatné připojení doplňkového snímače (7).
  4. 4. Systém podle kteréhokoli z nároků laž3, vyznačující se tím, že komunikační jednotka (1) a identifikační jednotka (2) jsou vzájemně fyzicky oddělené, přičemž jsou spřaženy komunikačním vedením a jejich komunikace je šifrována a alespoň komunikační jednotka (1) je opatřena prostředky pro detekci odpojení identifikační jednotky (2).
  5. 5. Systém podle kteréhokoli z nároků laž3, vyznačující se tím, že komunikační jednotka (1) a identifikační jednotka (2) jsou tvořeny společným zařízením.
  6. 6. Systém podle kteréhokoli z nároků laž5, vyznačující se tím, že identifikační jednotka (2) je opatřena prostředky pro spojení s jednotkou (3) nářadí (9) šifrovanou komunikací.
  7. 7. Systém podle kteréhokoli z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že komunikační jednotka (1) a identifikační jednotka (2) obsahují napájecí jednotku (16), blok (17) logických prvků a blok (18) komunikačních prvků, kde blok (17) logických prvků obsahuje alespoň jednu výpočetní jednotku (26), alespoň jeden převodník (170) signálů primární datové sběrnice (10), alespoň jeden převodník (171) signálů doplňkové datové sběrnice (11) a alespoň jeden převodník (172) signálů komunikační sběrnice s jednotkou (3) nářadí (9), přičemž blok (18) komunikačních prvků obsahuje GPS přijímač (25) s anténou (6), GSM/GPRS modemem (24) s anténou (5) a identifikační zařízení (180) obsluhy.
  8. 8. Systém podle kteréhokoli z předchozích nároků, vyznačující se tím, že alespoň komunikační jednotka (1) je opatřena napájecí jednotkou (16) se záložním zdrojem elektrické energie.
  9. 9. Systém podle nároku 8, vyznačující se tím, že napájecí jednotka (16) se záložním zdrojem elektrické energie je přívodem (160) napojena na zdroj elektrické energie stroje (8) a obsahuje blok (19) akumulace elektrické energie a řídicí obvod (20) napájení bloku (17) logických prvků komunikační a/nebo identifikační jednotky (1,2).
  10. 10. Systém podle nároku 9, vyznačující se tím, že blok (19) akumulace elektrické energie obsahuje alespoň jednu baterii s vlastním kontrolérem nabíjení a vybíjení, a řídicí obvod (20) napájení bloku (17) logických prvků komunikační a/nebo identifikační jednotky (1, 2) obsahuje blok (21) řízení napájení logické jednotky (26) bloku (17) logických prvků a dále obsahuje vnitřní záložní zdroj (22).
CZ2014-29392U 2014-03-27 2014-03-27 Systém pro monitorování pracovního stroje a připojeného nářadí CZ27069U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-29392U CZ27069U1 (cs) 2014-03-27 2014-03-27 Systém pro monitorování pracovního stroje a připojeného nářadí

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-29392U CZ27069U1 (cs) 2014-03-27 2014-03-27 Systém pro monitorování pracovního stroje a připojeného nářadí

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ27069U1 true CZ27069U1 (cs) 2014-06-16

Family

ID=50977201

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-29392U CZ27069U1 (cs) 2014-03-27 2014-03-27 Systém pro monitorování pracovního stroje a připojeného nářadí

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ27069U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7819312B2 (en) Method and system for operating machines
AU2005280608B2 (en) System and method for controlling machine operations
JP5179183B2 (ja) 無線周波数起動用のシステムおよび方法
US7677452B2 (en) Method and system for providing signatures for machines
US8559937B2 (en) Wireless system for providing critical sensor alerts for equipment
JP6059027B2 (ja) 農作業機と農作業管理プログラム
US20150349977A1 (en) Method and System for Transmitting Telematics Data from a Truck to a Telematics Portal
US7690565B2 (en) Method and system for inspecting machines
WO2020236392A1 (en) Wireless vehicle network having connected temperature sensors
WO2010008622A1 (en) Data processing systems and methods
US20110093093A1 (en) System and method for remotely controlling machines
CN110291421B (zh) 用于作业车的卫星电波灵敏度分布管理系统及方法
CN108416990A (zh) 车载定位装置及判断车载定位装置被拆除的方法
DE102017119970B4 (de) Anhänger mit einer montierten Anhänger-Steuervorrichtung und System zum Auffinden eines Anhängers
KR101160657B1 (ko) 유조차 관리 시스템
CZ27069U1 (cs) Systém pro monitorování pracovního stroje a připojeného nářadí
KR20070030862A (ko) 원격모니터링 및 제어 가능한 차량용 보안 및 관리 시스템및 방법
CN104049604A (zh) 一种基于3g无线网络的车载货物监控系统
JP2008203019A (ja) 異常通報装置を備える車両
EP3598410A1 (en) Improved apparatus and method for a vehicle fleet management
JP2017079758A (ja) 農作業機と農作業管理プログラム
CN105682947B (zh) 用于对过境交通工具的轮胎参数进行检测的设备和组件
KR20240085485A (ko) 농업용 차량의 정보 처리 시스템
DE112022003527T5 (de) Überwachung von komponenten basierend auf magnetischen signalen
BR202021008806U2 (pt) Dispositivo para telemetria e diagnóstico remoto dos sistemas eletrônicos embarcados automotivos

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20140616

MK1K Utility model expired

Effective date: 20180327