CZ26947U1 - Segmentový most - Google Patents

Segmentový most Download PDF

Info

Publication number
CZ26947U1
CZ26947U1 CZ2014-29296U CZ201429296U CZ26947U1 CZ 26947 U1 CZ26947 U1 CZ 26947U1 CZ 201429296 U CZ201429296 U CZ 201429296U CZ 26947 U1 CZ26947 U1 CZ 26947U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
bridge
segments
bars
side walls
segment
Prior art date
Application number
CZ2014-29296U
Other languages
English (en)
Inventor
Jan Vítek
Štěpán Kohoutek
Original Assignee
Metrostav A.S.
České vysoké učení technické v Praze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Metrostav A.S., České vysoké učení technické v Praze filed Critical Metrostav A.S.
Priority to CZ2014-29296U priority Critical patent/CZ26947U1/cs
Publication of CZ26947U1 publication Critical patent/CZ26947U1/cs

Links

Landscapes

  • Bridges Or Land Bridges (AREA)

Description

Segmentový most
Oblast techniky
Předmětem technického řešení je rozebíratelný segmentový most, jehož segmenty jsou vytvořeny z vysokopevnostního betonu.
Dosavadní stav techniky
Segmentové mosty začaly být používány poměrně nedávno, před několika desítkami roků. Jsou stavěny po krátkých sekcích (segmentech), vždy postupně po jedné sekci, na rozdíl od tradičních způsobů stavby mostů. Segmentové mosty jsou ekonomicky výhodné pro střední rozpětí, obvykle 40 až 80 metrů, zejména v případech, kdy je omezen přístup ke staveništi.
ío Jejich konstrukce jsou popsány v řadě patentových dokumentů, např. v patentových spisech US 3794433, US 3832748, US 4777686, US 5195204, US 6751918, US 7520014 a dalších.
Cílem tohoto technického řešení je uspořádání segmentového mostu, určeného pro využití jako mostního provizoria v naléhavých situacích, kdy dočasně nahradí zřícené nebo jinak poškozené definitivní konstrukce menšího rozsahu. To znamená uspořádání dočasného mostu pro převedení dopravy osobními automobily, popř. lehčími nákladními auty do maximální hmotnosti 48 t. Též je možné most použít jako definitivní.
Podstata technického řešení
Předmětem technického řešení je segmentový most, uložený na podpěrách a po své délce dělený do segmentů, spojených do jednoho celku ocelovými předpínacími tyčemi, kde segmenty mostu zahrnují koncové segmenty a mezi nimi situované mezilehlé vnitřní segmenty. Podstata technického řešení spočívá v tom, že segmentový most je tvořen nosníkem parapetního průřezu z vysokopevnostního betonu, se spodní horizontální deskou a svislými bočními stěnami každého segmentu, kde ve spodní desce a v homí koncové oblasti bočních stěn jsou otvory pro umístění předpínacích tyčí, boční stěny segmentů jsou dále opatřeny otvory pro umístění smykových (na25 váděcích) tmů při montáži mostu a po své vnitřní straně mají kapsy pro rozebírání segmentů při demontáži mostu, přičemž po obvodu tenkých bočních stěn každého vnitřního segmentu jsou jedno homí vodorovné a dvě svislá ztužující žebra, která plynule svým zkosením přecházejí do vnější plochy stěn.
Otvory ve spodní desce každého vnitřního segmentu jsou s výhodou ve tvaru rovnostranných trojúhelníků se zkosenými hranami pro vylehčení průřezu těchto segmentů a pro vedení spojkovaných předpínacích tyčí, zatímco otvory v bočních stěnách segmentů a ve spodní desce obou koncových segmentů mostu j sou kruhového tvaru.
Koncové segmenty jsou ve své spodní desce se zkosenou hranou na vnější straně opatřeny kapsami pro kotvení dolních předpínacích tyčí a v homí části každé z obou bočních stěn kapsou pro kotvení předpínacích tyčí horního předpětí, přičemž v bočních stěnách je průchozí montážní otvor.
Výhodou tohoto technického řešení je výsledná jednoduchá mostní konstrukce z betonu velmi vysokých pevností. Konstrukce splňuje všechny předpoklady pro to, aby v případě naléhavých situací mohla sloužit jako dočasná náhrada za silniční mosty menšího rozsahu na dopravních komunikacích nižších návrhových kategorií. Mezi výhodami lze dále uvést nízkou hmotnost a stavební šířku konstrukce, jednoduchou dopravu dílů mostu a jejich montáž na stavbě, rychlou náhradu původní poškozené konstrukce, opakovatelnost montáže a demontáže, vysokou odolnost proti opotřebení a dlouhou životnost.
CZ 26947 Ul
Objasnění výkresů
Příklad provedení technického řešení je zobrazen na připojených výkresech, kde na obr. 1 je boční pohled na segmentový most, sestavený ze dvou koncových segmentů a řady mezilehlých vnitřních segmentů. Na obr. 2 je zobrazen koncový segment v pohledu na vnější a vnitřní čelo, v bočním pohledu a v příčném řezu. Na obr. 3 je vnitřní segment v čelním a bočním pohledu a ve dvou svislých příčných řezech. Na obr. 4 je zobrazen segmentový most v podélném řezu osou mostu, na obr. 5 je v půdorysném pohledu. Na obr. 6 je zobrazeno ve svislém příčném řezu rozmístění předpínací výztuže mostu, v homí části obr. 6 řezu koncovým segmentem nad podporou mostu a ve spodní části obr. 6 řezu vnitřním segmentem ve středu rozpětí mostu. Na obr. 7 je i o vodorovný řez stěnou mostu a na obr. 8 pohled na vnitřní stranu stěny mostu s kapsami pro hydraulické lisy.
Příklady uskutečnění technického řešení
Předmětem tohoto technického řešení je dočasný most, určený pro převedení dopravy osobními automobily, popř. lehčími nákladními auty do maximální hmotnosti 48 t. Předpokládá se jeho využití jako mostního provizoria v naléhavých situacích, kdy dočasně nahradí zřícené nebo jinak poškozené definitivní konstrukce menšího rozsahu. Rozpětí mostu v jeho základní variantě je 20 m, volná šířka na mostu je 3 m.
Most je vytvořen jako parapetní nosník z vysokopevnostního betonu, uložený na operách 3 (v případě více polí mostu též na pilířích) a po své délce je dělený do segmentů i, 2, spojených do jednoho celku ocelovými předpínacími tyčemi 15. Segmenty mostu zahrnují koncové segmenty 2 a mezi nimi situované mezilehlé vnitřní segmenty 1. Každý ze segmentů 1, 2 je tvořen horizontální spodní deskou 7 a svislými bočními stěnami 8, vytvářejícími zábradlí mostu. Homí povrch spodní desky 7 vytváří povrch 4 vozovky. Ve spodní desce 7 a v homí koncové oblasti bočních stěn 8 jsou otvory pro umístění předpínacích tyčí 15. Jsou jednak kruhového tvaru (otvory 9 v bočních stěnách 8 segmentů I, 2 a otvory 91 ve spodní desce 7 obou koncových segmentů 2 mostu) a jednak trojúhelníkového tvaru (vylehčovací otvory 14 ve spodní desce 7 vnitřních segmentů 1 mostu). Boční stěny 8 segmentů 1, 2 jsou dále opatřeny otvory 12 pro umístění smykových naváděcích tmů při montáži mostu a po své vnitřní straně mají kapsy Π. pro rozebírání segmentů 1, 2 při demontáži mostu. Po obvodu bočních stěn 8 vnitřních segmentů 1 jsou ztužují30 cí žebra 13, která plynule svým zkosením přecházejí do vnější plochy stěn 8. Koncové segmenty 2 mají v homí části každé z obou bočních stěn 8 kapsu 5 pro kotvení předpínacích tyčí 15 horního předpětí a ve své spodní desce 2 kapsy 10 pro kotvení dolních předpínacích tyčí 15. V bočních stěnách 8 mají rovněž průchozí montážní otvor 6.
Tvar průřezu parapetního nosníku segmentového mostu nabízí minimální stavební výšku, protože stojiny (stěny 8) po obou stranách jeho průřezu se nacházejí nad niveletou mostu. Tím je umožněno překročit širokou škálu překážek a přitom co nejméně omezit prostor pod mostem.
Rozměry průřezu vyplývají z funkce mostu, což je dočasné převedení silniční komunikace nižší návrhové kategorie. Celková šířka průřezu 3400 mm byla určena požadovanou minimální volnou šířkou na mostě 3000 mm, odpovídající šířce jednoho jízdního pruhu přilehlé pozemní komuni40 kace. Celková výška průřezu 1400 mm se skládá z výšky stěny 8 (stojiny) průřezu a tloušťky desky (spodní desky 7) mostovky. Minimální výška stěny 8 parapetu vyplynula z požadavku, aby stojina průřezu mohla plnit více fůnkcí najednou. Ze statického hlediska svou výškou pozitivně ovlivňuje moment setrvačnosti průřezu a s výškou 1100 mm může též suplovat funkci mostního zábradlí, a tím zajistit bezpečnost případných chodců na mostě. Tloušťka vylehčené spodní desky mostu činí 300 mm. Zdánlivě velká tloušťka desky mostovky 7 vyplývá ze statických požadavků, jelikož je deska finálního průřezu v podélném směru velmi výrazně vylehčena dutinami (trojúhelníkovými vylehčovacími otvory 17 ve spodní desce 7 vnitřních segmentů 1 mostu).
S cílem dosáhnout co nejnižší spotřeby materiálu, hmotnosti, a tím i jednodušší manipulace se segmenty, bylo přistoupeno k maximálnímu možnému vylehčení průřezu. V důsledku toho bylo umožněno dosáhnout snížení jednorázových výrobních nákladů a také opakovaných nákladů na . 7 .
CZ 26947 Ul montáž a demontáž. Optimální vylehčení bylo dosaženo otvory T7 ve tvaru rovnostranných trojúhelníků se zkosenými hranami. Otvory jsou uzpůsobeny tak, aby v nich mohly být umístěny i spojky předpínacích tyčí. Každý následující otvor je v průřezu orientován opačně - překlopením přes horizontální osu desky průřezu. Tím v rovině řezu vznikla zdánlivá příhradovina s patrnými styčníky a pruty ukloněnými od vodorovné o 60° resp. 120°. Tloušťka těchto podélných, ukloněných žeber desky klesla až na 40 mm. Tloušťka vrchní pojížděné desky vylehčené mostovky činí také 40 mm a dolní deska má tloušťku 30 mm. Předpětí u dolních vláken průřezu, v podobě tyčí, je vedeno v každém lichém otvoru - tedy ve všech těch s níže položeným těžištěm (s výjimkou středového otvoru), aby bylo dosaženo největší možné excentricky, a tedy vyšší účinnosti ío předpětí.
Aby bylo dosaženo účinného vylehčení a zároveň aby byla zajištěna tuhost příčného řezu, jsou navrženy velmi tenké stěny segmentů (tloušťka 50 mm) a ztužující žebra na okrajích segmentů. Horní vodorovné ztužující žebro poskytuje prostor pro umístění horních předpínacích tyčí 15. Horní předpínací tyče 15 zajišťují optimální rozdělení tlakového napětí po průřezu. Kvůli styč15 ným spárám, které nejsou nijak vyztuženy, je nutné za všech okolností zachovat tlakové normálové napětí ve všech vláknech průřezu, a to v každém příčném řezu mostu.
Aby se zajistila dostatečná tuhost příčného řezu byla navržena svislá ztužující žebra 13. Nakonec byla jejich osová vzdálenost 2000 mm navržena tak, aby se ztužující žebra 13 nacházela po obou koncích každého vnitřního segmentu 1. Při takovém uspořádání mohou žebra plnit i další funkci, po sepnutí prefabrikátů do jednoho celku nosné konstrukce se o sebe jednotlivé segmenty ve styčných spárách mohou opírat širokými žebry, která též poskytují dostatečný prostor pro umístění naváděcích trnů
Pro konstrukci segmentového mostu podle tohoto technického řešení je podstatné využití betonu velmi vysokých pevností (UHPC - Ultra High Performance Concrete). Díky své extrémně hutné mikrostruktuře a rozptýlené výztuži v podobě vláken dosahuje tento materiál nejen velmi vysoké pevnosti v tlaku. Právě extrémně kompaktní mikrostruktura tohoto materiálu je základní odlišností od ostatních cementových kompozitů a je příčinou většiny výjimečných vlastností. Zajišťuje jí především pečlivě stanovená křivka zrnitosti použitých složek a vysoký obsah křemičitého úletu, který vzhledem ke své pucolánové aktivitě, tedy schopnosti chemicky reagovat s hydroxi30 dem vápenatým za vzniku kalciumhydrosilikátů (CSH gelů), plní ve směsi UHPC funkci tzv. aktivního plniva. Tlaková pevnost betonu velmi vysokých pevností je řádově srovnatelná s pevností běžné konstrukční oceli a podle obvykle užívané definice má být vyšší nebo rovná 150 MPa. Významnou výhodou oproti oceli je relativně nízká objemová hmotnost, která je v přímém srovnání přibližně třetinová. UHPC ve srovnání s betonem běžných a vysokých pevností má až několikanásobně vyšší pevnost v prostém tahu, tahu za ohybu a také mírně vyšší Youngův modul pružnosti. Velice důležitá vlastnost se projeví teprve při vysokém obsahu vláken ve směsi. Pak totiž materiál není křehký a je schopen dosáhnout větších přetvoření při tahovém namáhání.
Dalšími jeho významnými přednostmi jsou velmi vysoká trvanlivost, to je schopnost dlouhodobě odolávat vysoce agresivnímu prostředí, cyklickému působení mrazu a vysoká odolnost vůči meto chanickému opotřebení. Dále vysoká lomová houževnatost, dosažená zejména díky obsahu ocelových vysokopevnostních drátků. Pokud se během výroby aplikuje tepelné ošetřování s konkrétním postupem, je dokonce možné dosáhnout výrazného omezení Teologických jevů - smršťování a dotvarování. Vysoké mechanické parametry UHPC jsou využity tím, že vozidla mohou přímo pojíždět po betonové konstrukci, aniž by byla významně opotřebována. Ušetří se tím tíha i nákla45 dy vozovkového souvrství.

Claims (15)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Segmentový most, uložený na opěrách (3) a po své délce dělený do segmentů (1,2), spojených do jednoho celku ocelovými předpínacími tyčemi (15), kde segmenty mostu zahrnují kon5 cové segmenty (2) a mezi nimi situované mezilehlé vnitřní segmenty (1), vyznačující se tím, že je tvořen nosníkem parapetního průřezu z vysokopevnostního betonu, se spodní horizontální deskou (7) a svislými bočními stěnami (8) každého segmentu (1,2), kde ve spodní desce (7) a v homí koncové oblasti bočních stěn (8) jsou otvory (9, 9' resp. 14) pro umístění předpínacích tyčí (15), boční stěny (8) segmentů (1,2) jsou dále opatřeny otvory (12) pro umístění smylo kových naváděcích tmů při montáži mostu a po své vnitřní straně mají kapsy (11) pro rozebírání segmentů (1, 2) při demontáži mostu, přičemž po obvodu bočních stěn (8) každého vnitřního segmentu (1) jsou jedno homí vodorovné a dvě svislá ztužující žebra (13), která plynule svým zkosením přecházejí do vnější plochy stěn (8).
  2. 2. Segmentový most podle nároku 1, vyznačující se tím, že otvory (14) ve spodní
    15 desce (7) každého vnitřního segmentu (1) jsou ve tvaru rovnostranných trojúhelníků se zkosenými hranami pro vylehčení průřezu těchto segmentů a pro vedení spoj kovaných předpínacích tyčí (15), zatímco otvory (9) v bočních stěnách (8) segmentů (1, 2) a otvory (9') ve spodní desce (7) obou koncových segmentů (2) mostu jsou kruhového tvaru.
  3. 3. Segmentový most podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že koncové seg20 menty (2) jsou ve své spodní desce (7) se zkosenou hranou na vnější straně opatřeny kapsami (10) pro kotvení dolních předpínacích tyčí (15) a v homí části každé z obou bočních stěn (8) kapsou (5) pro kotvení předpínacích tyčí (15) horního předpětí, přičemž v bočních stěnách (8) je průchozí montážní otvor (6).
    25 8 výkresů
    Seznam vztahových značek:
    1 - vnitřní segment
    2 - koncový segment
    3 - opěra mostu
  4. 4 - povrch vozovky
  5. 5 - kapsy pro kotvení předpínacích tyčí horního předpětí
  6. 6 - kapsy pro kotvení dolních předpínacích tyčí
  7. 7 - spodní deska
  8. 8 - stěna
  9. 9 - otvory v bočních stěnách pro předpínací tyče
    9' - otvory ve spodní desce koncového segmentu pro předpínací tyče
  10. 10 - kapsy v koncovém segmentu pro kotvení dolních předpínacích tyčí
  11. 11 - kapsa pro rozebírání segmentů při demontáži mostu
  12. 12 - otvory pro umístění smykových naváděcích tmů pri montáži mostu
  13. 13 - ztužující žebra
  14. 14 - vylehčovací otvory
  15. 15 - předpínací tyče.
CZ2014-29296U 2014-03-03 2014-03-03 Segmentový most CZ26947U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-29296U CZ26947U1 (cs) 2014-03-03 2014-03-03 Segmentový most

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-29296U CZ26947U1 (cs) 2014-03-03 2014-03-03 Segmentový most

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ26947U1 true CZ26947U1 (cs) 2014-05-19

Family

ID=50771754

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-29296U CZ26947U1 (cs) 2014-03-03 2014-03-03 Segmentový most

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ26947U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9309634B2 (en) Continuous CFRP decked bulb T beam bridges for accelerated bridge construction
US20040216249A1 (en) Corrosion-free bridge system
EP2307631B1 (en) Light-weight load-bearing structures reinforced by core elements made of segments
CZ308615B6 (cs) Mostní konstrukce pro mosty na pozemních komunikacích
KR101020765B1 (ko) 포스트텐션 방식의 아치형 프리캐스트 콘크리트 풍도 슬래브 및 이의 시공방법
US7832178B2 (en) Segmented support assembly
CZ26947U1 (cs) Segmentový most
CN111424521A (zh) 一种钢混梁v形支承连续刚构桥
EP3327200B1 (en) Prefabricated bridge girder
CN104562925A (zh) 一种带可调式钢板锚固构件的伸缩装置
Zatar et al. Rehabilitation of Transportation Infrastructure in West Virginia with FRP Wraps
Bhargavi et al. Comparative Parametric Study of Steel Bridge Trusses by Applying External Prestressing
Elbadry et al. Experimental evaluation of connections in hybrid precast concrete bridge truss girders
KR102551244B1 (ko) 개방형복부를 가진 강재박스, 이를 이용하여 제작된 교량 및 그 시공방법
Näsbom et al. Construction and Testing of a CFRP-prestressed Railway Bridge Prototype
Kacker et al. Comparative study of the shear resistance of different types of shear connectors in steel beamconcrete slab composite construction
CZ2020247A3 (cs) Zesílení visutého pásu externím předpětím
KR101532261B1 (ko) 몰드 일체형 거더를 이용한 교량
Shreedhar et al. Comparative study of T-beam bridge longitudinal girder design using IRC 112: 2011 and IRC 21: 2000
CZ2019786A3 (cs) Systém betonových prefabrikovaných prvků pro mostní konstrukce
Tamon FRP for construction in Japan
Sayhood et al. Evalution the Load Distribution Factors for Horizontally Curved Composite Concrete-Steel Girder Bridges
Nilsson International Workshop on Eurocode 4-2–Composite Bridges
Sayed-Ahmed et al. DEVELOPMENT OF TRANSVERSE JOINTS FOR FULL-DEPTH PRECAST DECK PANELS INCORPORATING RIBBED-SURFACE GFRP BARS AND UHPC
Wang et al. Design of concrete voided slab of highway bridge pretensioned with CFRP tendons

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20140519

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20180216

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20210127

MK1K Utility model expired

Effective date: 20240303