CZ267999A3 - Zařízení pro zvýšení mechanické pevnosti a vlastní frekvence statoru v rotačním elektrickém stroji a rotační elektrický stroj - Google Patents

Zařízení pro zvýšení mechanické pevnosti a vlastní frekvence statoru v rotačním elektrickém stroji a rotační elektrický stroj Download PDF

Info

Publication number
CZ267999A3
CZ267999A3 CZ19992679A CZ267999A CZ267999A3 CZ 267999 A3 CZ267999 A3 CZ 267999A3 CZ 19992679 A CZ19992679 A CZ 19992679A CZ 267999 A CZ267999 A CZ 267999A CZ 267999 A3 CZ267999 A3 CZ 267999A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
stator
machine according
slot
yoke
electric machine
Prior art date
Application number
CZ19992679A
Other languages
English (en)
Inventor
Mats Leijon
Claes Ivarson
Jonny Hylander
Lars Gertmar
Peter Templin
Original Assignee
Abb Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Abb Ab filed Critical Abb Ab
Priority to CZ19992679A priority Critical patent/CZ267999A3/cs
Publication of CZ267999A3 publication Critical patent/CZ267999A3/cs

Links

Landscapes

  • Insulation, Fastening Of Motor, Generator Windings (AREA)

Description

Oblast techniky
Tento vynález se týká zařízení pevnosti a vlastní frekvence statoru stroji, tento stator je vybaven štěrbinami udržujícími vinutí, kde umístěné ve vzduchové štěrbině mez Tento vynález se rovněž týká elektrického stroje.
pro zvýšení v rotačním statorovými volné konce i statorem uvedeného mechanické elektrickém zuby mezi zubů jsou a rotorem, rotačního
Dosavadní stav techniky
Vysokonapěťové elektrické stroje pro střídavý proud, jako jsou generátory v elektrárnách pro výrobu elektrické energie, duálně napájené stroje, stroje s vnějším polem a asynchronní statické proudové konvertorové kaskády, byly až do dnešní doby konstruovány pro napětí v rozmezí 15-5-30 kV a hodnota 30 kV byla přitom považována za horní mezní napětí. To obecně znamená, že generátor musí být napojen na elektrickou rozvodnou síť přes transformátor, který zvyšuje napětí na hodnotu, kterou tato síť používá, tj. v rozmezí přibližně 130-5-400 kV.
• · · · ··* Φ··
φ ·»· · φ * φφ ··
V patentové přihlášce U.S. 5036165 je popsán vodič, ve kterém je izolace opatřená vnitřní a vnější vrstvou z polovodivého pyrolyzovaného skelného vlákna. Je rovněž znám způsob opatřování vodičů v dynamo-elektrických strojích takovou izolací, jaká je popsána například v patentové přihlášce U.S. 5066881, kde je polovodivé pyrolyzované skelné vlákno ve styku se dvěma rovnoběžnými tyčemi tvořícími vodič a izolace ve štěrbinách statoru je obklopena vnější vrstvou polovodivého pyrolyzovaného skelného vlákna. Toto polovodivé pyrolyzované skelné vlákno je popsáno jako vhodné z toho důvodu, že si udržuje svůj odpor i poté, co je naimpregnováno.
Vyřešení tohoto problému je popsáno ve švédské patentové přihlášce 9602083-9, která uvádí takové uspořádání, u kterého jsou samostatné distanční podložky, jako štěrbinové klíny, ukládány do prostoru mezi volnými konci přiléhajících statorových zubů. Jednou nevýhodou tohoto řešení je to, že štěrbinové klíny se snadno uvolní následkem vibrací ve statoru a odlišného tepelného rozpínání statorových zubů a štěrbinových klínů.
Speciální systém štěrbinových klínů určený ke vložení do statorových štěrbin je rovněž popsán v patentové přihlášce U.S. 4443725. Účelem tohoto systému klínů je nicméně nikoliv zvyšovat pevnost statorových zubů, ale udržet elektrické vodiče na místě, ve statorových štěrbinách.
Podstata vynálezu
Úkolem tohoto vynálezu je proto poskytnout nové řešení problému vibrací ve statorových zubech pro typ strojů
4« ···· · · 4
4444 4 4 4 ··· 4 44· 444 • 4 4 4 * · ·
44*4 4 44 ·· »4 44 pracujících se střídavým proudem, kde by byla eliminována nevýhoda předchozích řešení.
Tohoto úkolu je dosaženo pomocí zařízení pro zvýšení mechanické pevnosti a vlastní frekvence statoru v rotačním elektrickém stroji, kde je tento stator vybaven statorovými zuby mezi štěrbinami udržujícími vinutí, kde volné konce zubů jsou umístěné ve vzduchové štěrbině mezi statorem a rotorem. Dále je tohoto úkolu dosaženo pomocí rotačního elektrického stroje s vinutím protaženým ve štěrbinách statoru a je tvořené vysokonapěťovým kabelem.
Umístěním alespoň jednoho tuhost zvyšujícího třmenu přes každou štěrbinu statoru, a vytvořeného v jednom kuse s přiléhajícími zuby statoru, se eliminuje nebezpečí uvolnění třmenu, zajišťujícího statorové zuby v tangenciálním směru.
Podle upřednostňovaného provedení vynálezu je třmen vytvořen na vrcholu štěrbiny. Toto umístění třmenu zajišťuje nej lepší mechanické vyztužení statorového zubu.
Podle dalších výhodných provedení tohoto zařízení dle vynálezu může být třmen vyroben napříč štěrbinou ve vzdálenosti od horní strany štěrbiny, nebo alternativně může být vytvořeno množství třmenů napříč štěrbinou v různých vzdálenostech od vrcholu štěrbiny.
Podle dalšího provedení tohoto vynálezu platí, že pokud je nutné umožnit třmenu absorbovat zatížení, která vznikají v tangenciálním směru, nesmí být šířka ve směru štěrbiny menší než spodní limit, který je obvykle 2^-3 milimetry.
Uzavřením statorové štěrbiny takovýmto způsobem mohou být negativně ovlivněny elektrické vlastnosti stroje, protože třmen nebo třmeny způsobují nárůst průsaku štěrbinou, s následkem zvýšené potřeby buzení při daném «·· · · · · ·*·· • ···· · · · ··· I ··· ··· • · · · · · · ···· · ·· ·· ·· ·· zatížení, tj. dochází ke zvýšeným ztrátám v poli vinutí. Zvýšený průsak štěrbinou rovněž ovlivňuje přechodovou reaktanci stroje.
Uzavření štěrbin rovněž snižuje harmonické kmity v toku vzduchovou Štěrbinou, takže zbývají pouhé zlomky, obvykle ve výši 5+15% harmonických kmitů, kterých je možné dosáhnout s otevřenou štěrbinou. Takto v podstatě zmizí veškerý šum magneticky způsobený harmonickými kmity.
Aby bylo možné snížit výše uvedený nárůst ve ztrátách buzení s uzavřenou štěrbinou statoru, podle výhodného provedení zařízení dle tohoto vynálezu, je třmen zkonstruován tak, že jeho magnetické vlastnosti se odchylují od magnetických vlastností statorových zubů. Třmen může být zkonstruován tak, že relativní magnetická permeabilita v materiálu třmenu se blíží hodnotě 1 a to tím, že třmen je například perforován, nebo tím, že materiál třmenu je opracován, například laserem a to tak, že se snižuje jeho relativní magnetická permeabilita, přednostně na hodnotu v blízkosti 1.
Tento vynález je na prvním místě určen pro použití s rotačním elektrickým strojem, u kterého je vinutí statoru protažené skrze štěrbiny statoru a vinutí je dále navinuto z vysokonapěťového kabelu takového typu, který se skládá z vnitřního jádra s množstvím drátů (pramenů), z vnitřní polovodivé vrstvy obklopující jádro, z izolační vrstvy obklopující vnitřní polovodivou vrstvu a nakonec z vnější polovodivé vrstvy obklopující izolační vrstvu. Použitím vysokonapěťových elektrických vodičů, zde dále označovaných jako vysokonapěťové kabely, s pevnou izolací podobnou té, která se používá v kabelech pro přenos elektrické energie (například XLPE kabely), se může zvyšovat napětí stroje na
ΦΦΦ· φ
v » « · • ··· * • φ φφ· φ
φ φ ·»· φ
takovou úroveň, že tento stroj poté může být napojen přímo na elektrickou rozvodnou síť bez vloženého transformátoru. Transformátor může být proto vynechán. U tohoto typu stroje jsou štěrbiny, do kterých se kabely umisťují ve statoru, hloubější, než je tomu u konvečních technologií, protože je vyžadována silnější izolace díky vyššímu napětí a většímu počtu závitů vinutí. Toto zvyšuje problémy mechanických vlastních frekvencí v zubech statoru mezi statorovými štěrbinami. U statoru s hlubokými Štěrbinami mohou poškozující frekvence vyvstat poměrně snadno, protože jsou generovány elektromagnetickými silami a jsou rovněž výsledkem resonančního efektu, obvykle s frekvencí rovnou dvojnásobku síťové frekvence. Výhody zařízení podle tohoto vynálezu jsou proto obzvláště zvýrazněné pro tento druh strojů.
Se strojem podle tohoto vynálezu jsou vinutí přednostně složená z kabelu takového typu, který má tuhou tvarovanou izolaci jako je ta, jenž se dnes používá u kabelů pro rozvod elektrické energie, například XLPE kabelů nebo kabelů s EPR izolací. Takovéto kabely jsou pružné, což je důležitá vlastnost v tomto kontextu, protože technologie pro zařízení podle tohoto vynálezu je založena primárně na systémech vinutí, kde je vinutí tvořené kabelem, který je během sestavování ohýbán. Pružnost XLPE kabelu normálně odpovídá poloměru zakřivení přibližně 20 centimetrů pro kabel s průměrem 30 milimetrů a dále poloměru zakřivení přibližně 65 centimetrů pro kabel s průměrem 80 milimetrů. U tohoto typu použití je termín „pružný míněn k označení toho, že vinutí je pružné při poloměru zakřivení v řádu čtyřnásobku průměru kabelu, přednostně osmi- až dvanáctinásobku průměru kabelu.
• tt tt · · · « · · «
tt «tttt· tttt · ··· • tttttt tttttt
tt • · · • ·
• tttttt tt • tt tttt • tt tttt
Přednostně se průměr kabelu pohybuje od 20 do 200 milimetrů a průřez vodiče je v rozmezí od 80 do 3000 milimetrů čtverečných.
U stroje podle tohoto vynálezu jsou vinutí konstruována tak, aby si udržovala své vlastnosti i poté, co jsou zohýbána a když jsou vystavena tepelnému namáhání během provozu. Je velmi důležité, aby si vrstvy udržovaly svou adhezi navzájem k sobě, v tomto kontextu. Materiálové vlastnosti vrstev jsou zde rozhodující, obzvláště jejich pružnost a relativní součinitele tepelné roztažnosti. U XLPE kabelu se například izolační vrstvy skládají z polyethylenu s nízkou hustotou a příčnou vazbou, a polovodivé vrstvy se skládají z polyethylenu se sazemi a kovovými částečkami do něj zamíchanými. Změny v objemu, jako následek změn teploty, jsou zcela absorbovány jako změny v poloměru zakřivení to díky srovnatelně malému rozdílu mezi tepelné roztažnosti ve vrstvách, ve vztahu těchto materiálů. Radiální roztažnost může nastat bez ztráty adheze mezi vrstvami.
Kombinace materiálů uvedené výše by měly být považovány pouze za příklady. Další kombinace splňující specifikované podmínky a rovněž podmínky polovodivosti, tj. vlastnosti měrného odporu pohybujícího se v rozmezí od 10'1 4- 106 Ω/cm, kabelu, a součiniteli k pružnosti například 1 4- 500 Ω/cm, nebo 10 4- 200 Ω/cm, přirozeně rovněž spadají do rozsahu pole působnosti tohoto vynálezu.
Izolační vrstvy se mohou skládat například z pevného termoplastického materiálu, jako je polyetylén s nízkou hustotou (LDPE), polyetylén s vysokou hustotou (HDPE), polypropylén (PP), polybutylen (PB), polymetyl penten (PMP), může to být materiál s příčnou vazbou, jako je
• 00 « · · 0 · 00 0 4000 04 0 004 0 000 0 4 0«40 · *00* 0 0400 440
polyetylén s příčnou vazbou (XLPE) nebo guma, jako je
například etylén propylénová guma (EPR) nebo silikonová
guma.
Vnitřní a vnější polovodivé vrstvy mohou být ze
stejného materiálu, avšak s částicemi vodivého materiálu, jako jsou například saze nebo kovový prášek, do něj vmíšenými.
Mechanické vlastnosti těchto materiálů, obzvláště jejich koeficienty teplotní roztažnosti, jsou ovlivňovány relativně málo tím, zda-li saze nebo kovový prášek je do nich vmíšen nebo nikoliv - alespoň v míře vyžadované k dosažení vodivosti potřebné podle tohoto vynálezu. Izolační vrstva a polovodivé vrstvy tak mají v podstatě shodné koeficienty teplotní roztažnosti.
Vhodnými polymerovými materiály pro polovodivé vrstvy mohou být rovněž kopolymer etylén-vinyl-acetátu / nitrilová guma, butylem očkovaný polyetylén, kopolymery etylén-butylakrylátu a kopolymery etylén-etyl-akrylátu.
Rovněž pokud jsou použity různé typy materiálu jako základ pro různé vrstvy, je žádoucí pro jejich koeficienty tepelné roztažnosti, aby byly v podstatě shodné. Toto je případ s kombinací materiálů, které jsou uvedeny výše.
Výše uvedené materiály mají relativně dobrou pružnost, s Youngovým modulem pružnosti E < 500 MPa, přednostně pak E < 200 MPa. Pružnost je dostatečná pro jakékoliv menší rozdíly mezi koeficienty teplotní roztažnosti u materiálů v jednotlivých vrstvách, aby mohly tepelné roztahování absorbovat v radiálním směru pružnosti a tak zabránit jakémukoliv vzniku trhlin, nebo jiného poškození a tudíž i možnému oddělení jednotlivých vrstev od sebe. Materiál ve vrstvách je pružný a adheze mezi vrstvami je alespoň stejné
9 9 · t · 9 9 9 9
9999 99 9 ··· 9 9*9 999
9 9 * · 9 9
9999 9 99 ·9 99 «9 velikosti jako je u nejslabšího materiálu.
Vodivost dvou polovodivých vrstev je dostatečná k tomu, aby v podstatě vyrovnala potenciál podél každé vrstvy. Vodivost vnější polovodivé vrstvy je dostatečně veliká aby udržela elektrické pole v kabelu, ale zároveň dostatečně nízká k tomu, aby nedocházelo k významným ztrátám díky proudu, indukovanému v podélném směru vrstvy.
Proto přednostně každá ze dvou polovodivých vrstev v podstatě tvoří jednu ekvipotenciální plochu a vinutí s těmito vrstvami bude v podstatě uzavírat elektrické pole do této ekvipotenciální plochy.
Samozřejmě, že zde není nic, co by zabránilo jedné nebo několika dodatečným polovodivým vrstvám v tom, aby byly umístěny v izolační vrstvě.
Seznam obrázků na výkresech
Vynález bude nyní popsán detailněji s odkazy na připojené obrázky na výkresech, na kterých:
Obr.1 ukazuje rozdělení štěrbiny ve statoru s otevřenou štěrbinou,
Obr.2 ukazuje rozdělení štěrbiny v provedení podle tohoto vynálezu,
Obr. 3 ukazuje alternativní provedení štěrbiny podle tohoto vynálezu, a
Obr. 4 ukazuje průřez vysokonapěťovým kabelem, používaným podle tohoto vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Obr.1 ukazuje rozdělení Štěrbiny z jádra z železného ·»· · · · 4 44 4 • 4··· 44 4 444 4 444 «44
4 · 4 > * 4
4444 4 44 44 44 44 plechu ve statoru, která se skládá ze štěrbiny 2, a části statorového zubu 4 a 6 na každé straně štěrbiny 2. Štěrbina 2 je umístěna tak, aby do ní bylo možné vkládat kabely 12 vinutí, protažené axiálně skrze stator a štěrbiny 2 jsou obvykle hloubejší u tohoto typu stroje na střídavý proud, než je tomu u běžných strojů. Toto způsobuje nevýhody statoru majícího nízké vlastní frekvence a oscilací, které snadno nastávají ve statorových zubech £ a 6, jak již bylo uvedeno výše.
Jak je možné vidět na obr.l, štěrbiny 2 u tohoto typu stroje, na rozdíl od konvenčních generátorů, připomínají cyklistický řetěz s výčnělky 10 mezi každým kabelem 12 ve statorových zubech 4 a 6, umístěných mezi štěrbinami 2, takže kabel je zajištěn radiálně. Tento typ štěrbiny je často znám jako „polouzavřený, aby bylo možné odlišit jej od konvenčních, otevřených obdélníkových štěrbin s perfektně přímými stranami vedoucími ven ze vzduchové štěrbiny.
Štěrbina 2 je otevřená ke vzduchové štěrbině na svém vrcholu, nalevo na obr.l. Protilehlý konec štěrbiny je nazván dnem štěrbiny.
Aby bylo možné zvládnout problémy vlastních vibrací statoru jak jsou tyto diskutovány výše v textu, a zvýšit tangenciální tuhost systému, třmeny 14 jsou umístěny napříč štěrbinami podle tohoto vynálezu, viz obr.2. U provedení ukázaném na tomto obrázku, je třmen umístěn na vrcholu štěrbiny a další třmen je umístěn přibližně ve středu štěrbiny 2. Z mechanického hlediska je nejúčinnější umístnění třmenu na vrcholu štěrbiny. Nicméně může být dobrým nápadem použít několik třmenů v případě hlubokých štěrbin, a v jistých případech může být žádoucí nemít na vrcholu štěrbiny žádný třmen. Třmen (nebo třmeny) 14 je • φ · φ ΦΦ φ φ ΦΦ φ « ΦΦΦ· φ · φ φφφ · φφφ φφφ φ «φφφ φ · φφφφ φ ΦΦ ΦΦ ΦΦ ΦΦ vyroben z jednoho kusu materiálu s přiléhajícími zuby £ a 6 statoru. Tangenciální stabilita dosažená třmeny 14 zvyšuje vlastní frekvenci každého jednotlivého zubu, stejně jako zvyšuje ohybovou pevnost celého tělesa statoru. Další důležitou výhodou je to, že tangenciální, elektromagnetické síly ve vzduchové štěrbině, odvozené od pólů statoru, jsou rozložené rovnoměrně mezi zuby.
Aby bylo možné zajistit, že třmen nebo třmeny 14 budou udržovat dostatečnou mechanickou vzpěru, jejich šířka d ve směru štěrbiny 2 by neměla normálně klesnout pod mezní limit 2t-3 milimetry.
Jak již bylo uvedeno výše, třmeny způsobují zvýšený průsak štěrbinami. Zvýšený průsak toku štěrbinami omezuje zkratové proudy v případě jakéhokoliv zkratu a eliminuje, nebo alespoň snižuje, harmonické kmity štěrbiny v toku vzduchovou štěrbinou. Nicméně zvýšený průsak štěrbinou způsobuje zvýšené budící ztráty. Z tohoto důvodu třmen nebo třmeny 14 by měly být konstruovány přednostně tak, aby se jejich magnetické vlastnosti lišily od magnetických vlastností statorových zubů £ a 6. Třmen je přednostně konstruován tak, aby relativní magnetická permeabilita materiálu třmenu byla v blízkosti hodnoty £. Toho může být dosaženo perforací třmenů tak, jak je to naznačeno na obr.3 pozicí 16. Nicméně musí být zajištěno, aby perforace neohrožovala stabilizační vliv třmenu nebo třmenů. Alternativně by magnetická permeabilita materiálu třmenu mohla být snížena vhodným opracováním materiálu, například opracováním laserem.
Obr.4 ukazuje řez napříč vysokonapěťovým kabelem 29, použitým v rotačním elektrickém stroji podle tohoto vynálezu. Vysokonapěťový kabel 29 je složen z množství • · · • 0000 * 0
0000 0 *·** 0 0 0 0 • * 000 000 0 0 0 0 0 00 00 00 00 pramenů 31, majících kruhový průřez a které jsou vyrobeny například z mědi. Tyto prameny 31 jsou umístěné ve středu vysokonapěťového kabelu 29 a okolo pramenů 31 je umístěna první polovodivé vrstva 32. Okolo první polovodivé vrstvy 32 je uložena izolační vrstva 33, například z XLPE izolace, a okolo izolační vrstvy 33 je umístěna druhá polovodivé vrstva

Claims (18)

  1. ···· « ·· ·· ·· ««
    PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro zvýšení mechanické pevnosti a vlastní frekvence statoru v rotačním elektrickém stroji, tento stator je vybaven statorovými zuby (4, 6) mezi štěrbinami (2) udržujícími vinutí, kde volné konce zubů (4, 6) jsou umístěné ve vzduchové štěrbině (2) mezi statorem a rotorem, vyznačující se tím, že alespoň jeden třmen (14), konstruovaný tak, aby zvýšil pevnost a vytvořený v jednom kuse s přiléhajícím zubem (4, 6) statoru, je umístěn napříč každou statorovou štěrbinou (2) tak, aby mechanicky zajišťoval zuby (4, 6) statoru v tangenciálním směru.
  2. 2. Zařízení pro zvýšení mechanické pevnosti a vlastní frekvence statoru v rotačním elektrickém stroji podle nároku
    1., vyznačující se tím, že třmen (14) je vytvořen na vrcholu štěrbiny (2) .
  3. 3. Zařízení pro zvýšení mechanické pevnosti a vlastní frekvence statoru v rotačním elektrickém stroji podle nároku
    1., vyznačující se tím, že třmen (14) je vytvořen napříč Štěrbinou (2) ve vzdálenosti od vrcholu štěrbiny (2).
  4. 4. Zařízení pro zvýšení mechanické pevnosti a vlastní frekvence statoru v rotačním elektrickém stroji podle nároku
    1., vyznačující se tím, že šířka (d) třmenu (14) ve směru štěrbiny (2) není menší než spodní limit obvykle 2^-3 milimetry.
  5. 5. Zařízení pro zvýšení mechanické pevnosti a vlastní frekvence statoru v rotačním elektrickém stroji podle nároku
    1., vyznačující se tím, že množství třmenů • 9 · 9 9 9 9 9999 • 99*· · 9 · 9·9 * 999 99*
    9 9 · 9 * 9 9 *999 * 9* 99 9* 9* (14) je vytvořeno napříč Štěrbinou (2) v různých vzdálenostech od vrcholu štěrbiny (2).
  6. 6. Zařízení pro zvýšení mechanické pevnosti a vlastní frekvence statoru v rotačním elektrickém stroji podle jakéhokoliv z nároků 1. až 5., vyznačující se tím, že třmen (14) je konstruován tak, aby se jeho magnetické vlastnosti odchylovaly od magnetických vlastností statorových zubů (4, 6) .
  7. 7. Zařízení pro zvýšení mechanické pevnosti a vlastní frekvence statoru v rotačním elektrickém stroji podle nároku
    6., vyznačující se tím, že třmen (14) je konstruován tak, aby se magnetická permeabilita materiálu třmenu (14) blížila k hodnotě 1.
  8. 8. Zařízení pro zvýšení mechanické pevnosti a vlastní frekvence statoru v rotačním elektrickém stroji podle nároku
    6. nebo 7., vyznačující se tím, že třmen (14) je perforovaný.
  9. 9. Zařízení pro zvýšení mechanické pevnosti a vlastní frekvence statoru v rotačním elektrickém stroji podle jakéhokoliv z nároků 6. až 8., vyznačující se tím, že materiál třmene (14) je opracován, aby se tím dosáhlo snížení jeho magnetické permeability.
  10. 10. Rotační elektrický stroj mající vinutí protažení skrze štěrbiny (2) ve statoru, vyznačující se tím, že vinutí jsou navinuta z vysokonapěťových kabelů (12) a dále tím, že stroj je opatřen zařízením, jak je toto uvedeno v jakémkoliv z patentových nároků 1. až 9..
  11. 11. Rotační elektrický stroj podle nároku 10., vyznačující se tím, že vysokonapěťový kabel (12) je takového typu, který se skládá z jádra tvořeného množstvím pramenů (31), z vnitřní polovodivé • · 4 ·
    9 4·9* · 9 • 4 4 4 4
    4 4 994 ·
    4 4 4 «4 · • 4·4 vrstvy (32) obklopující jádro, dále z izolační vrstvy (33) obklopující tuto polovodivou vrstvu (32) a nakonec z vnější polovodivé vrstvy (34) obklopující izolační vrstvu (33).
  12. 12. Rotační elektrický stroj podle nároku 11., vyznačující se tím, že vysokonapeťový kabel (12) má průměr v rozmezí od 20 do 200 milimetrů a vodivou plochu o průřezu v rozmezí od 80 do 3000 milimetrů čtverečných.
  13. 13. Rotační elektrický stroj podle jakéhokoliv z nároků 10. až 12., vyznačující se tím, že vinutí je pružné a dále v tom, že uvedené vrstvy přiléhají navzájem na sebe.
  14. 14. Rotační elektrický stroj podle jakéhokoliv z nároků 10. až 13., vyznačující se tím, že uvedené vrstvy se skládají z materiálů s takovou pružností a takovým vztahem mezi součiniteli teplotní roztažnosti materiálu, Že změny v objemu vrstev, způsobené změnami teploty během provozu, jsou absorbovány pružností materiálů, takže vrstvy si udržují svou adhezi navzájem k sobě při teplotních změnách nastávajících během provozu.
  15. 15. Rotační elektrický stroj podle nároku 6. nebo 7., vyznačující se tím, že uvedené vrstvy mají vysokou pružnost, přednostně s modulem E menším, než 500 MPa, ještě lépe pak s modulem E nižším než 200 MPa.
  16. 16. Rotační elektrický stroj podle jakéhokoliv z nároků 10. až 15., vyznačující se tím, že součinitele teplotní roztažnosti materiálů v uvedených vrstvách jsou shodné velikosti.
  17. 17. Rotační elektrický stroj podle jakéhokoliv z nároků 10. až 16., vyznačující se tím, že adheze mezi vrstvami je alespoň shodné velikosti, jako je
    9 9 9 9
    9 9 999
    9*9 « »9··
    9 9 • 99* 9
    9 9 9
    99 99
    9*99 999 999
    9 ·
    99 99 pevnost nejslabšího z materiálů.
  18. 18. Rotační elektrický stroj podle jakéhokoliv z nároků 10. až 17., vyznačující se tím, že každá z polovodivých vrstev tvoří jednu ekvipotenciální plochu.
CZ19992679A 1998-02-02 1998-02-02 Zařízení pro zvýšení mechanické pevnosti a vlastní frekvence statoru v rotačním elektrickém stroji a rotační elektrický stroj CZ267999A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992679A CZ267999A3 (cs) 1998-02-02 1998-02-02 Zařízení pro zvýšení mechanické pevnosti a vlastní frekvence statoru v rotačním elektrickém stroji a rotační elektrický stroj

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992679A CZ267999A3 (cs) 1998-02-02 1998-02-02 Zařízení pro zvýšení mechanické pevnosti a vlastní frekvence statoru v rotačním elektrickém stroji a rotační elektrický stroj

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ267999A3 true CZ267999A3 (cs) 2000-08-16

Family

ID=5465385

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992679A CZ267999A3 (cs) 1998-02-02 1998-02-02 Zařízení pro zvýšení mechanické pevnosti a vlastní frekvence statoru v rotačním elektrickém stroji a rotační elektrický stroj

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ267999A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ385998A3 (cs) Izolovaný vodič pro velmi vysoké napětí a způsob jeho výroby
US6646363B2 (en) Rotating electric machine with coil supports
AU724972B2 (en) Axial air-cooling of transformers
CZ267999A3 (cs) Zařízení pro zvýšení mechanické pevnosti a vlastní frekvence statoru v rotačním elektrickém stroji a rotační elektrický stroj
US6825585B1 (en) End plate
AU725272B2 (en) A device in the stator of a rotating electric machine
WO1998034325A9 (en) A device in the stator of a rotating electric machine
AU725113B2 (en) Rotating electric machine and a bracing device for such a machine
MXPA99006969A (en) A device in the stator of a rotating electric machine
CZ264499A3 (cs) Otáčivý elektrický stroj s podpěrami cívky
CZ9902739A3 (cs) Rotační elektrický stroj
CZ9902740A3 (cs) Rotační elektrický stroj
NZ337071A (en) Resilient layer on cable(s) to avoid wear between adjacent cables
EP1034603A1 (en) A method for manufacturing a stator for a rotating electric machine, where the stator winding includes joints, a stator and a rotating electric machine
JP2023132032A (ja) 電動機および電動機のコイルの保護方法
JP2001510016A (ja) 回転電気機器
CZ9902736A3 (cs) Rotační elektrický stroj
US20020195897A1 (en) Device in the stator of a rotating electric machine
CZ9902677A3 (cs) Rotační elektrický stroj a způsob jeho výroby
CZ261499A3 (cs) Koncová deska
EP1020004A1 (en) Method and arrangement for earthing a rotating electric machine, and a rotating electric machine
CZ262099A3 (cs) Sériová kompenzace elektrických strojů na střídavý proud
CZ261999A3 (cs) Provedení spojek kabelu a otáčivého elektrického stroje zahrnujícfho toto provedení

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic