CZ26567U1 - Vnější kontaktní zateplovací systém pro stěny budov - Google Patents

Vnější kontaktní zateplovací systém pro stěny budov Download PDF

Info

Publication number
CZ26567U1
CZ26567U1 CZ2013-28030U CZ201328030U CZ26567U1 CZ 26567 U1 CZ26567 U1 CZ 26567U1 CZ 201328030 U CZ201328030 U CZ 201328030U CZ 26567 U1 CZ26567 U1 CZ 26567U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
thermal insulation
building walls
polyurethane
layer
sealant
Prior art date
Application number
CZ2013-28030U
Other languages
English (en)
Inventor
Jan Hodinka
Original Assignee
Pcc Morava - Chem S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pcc Morava - Chem S.R.O. filed Critical Pcc Morava - Chem S.R.O.
Priority to CZ2013-28030U priority Critical patent/CZ26567U1/cs
Priority to SK50122-2013U priority patent/SK6910Y1/sk
Publication of CZ26567U1 publication Critical patent/CZ26567U1/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A30/00Adapting or protecting infrastructure or their operation
    • Y02A30/24Structural elements or technologies for improving thermal insulation
    • Y02A30/244Structural elements or technologies for improving thermal insulation using natural or recycled building materials, e.g. straw, wool, clay or used tires

Landscapes

  • Building Environments (AREA)
  • Finishing Walls (AREA)

Description

Vnější kontaktní zateplovací systém pro stěny budov
Oblast techniky
Technické řešení se týká vnějšího kontaktního zateplovacího systému pro stěny budov z plných i děrovaných cihel, betonu, lehčeného betonu i pěnového betonu, případně kombinovaných materiálů.
Dosavadní stav techniky
V současné době se používají zateplovací systémy, kde je jako tepelný izolant použit polystyren ve formě desek, nebo ve formě desek ze skelného vlákna, tzv. minerální vata. Polystyren se podrobuje různým úpravám podle způsobu použití, přesto však má jednu velkou nevýhodu, kterou je nedostatečná difúze vodních par. Ta způsobuje vnitřní kondenzaci páry, vznik plísní a vlhkosti v objektu. Na lepení a štěrkování polystyrenu se používají stavební lepidla s vysokým difúzním odporem. Celý systém se tak vyznačuje nízkou propustností pro vodní páry. Jsou známy izolační vlastnosti polyuretanu, ovšem problém je jeho instalace na stěnu. Izolační obklad by měl dobře přilnout na stěnu s vysokou trvanlivostí přilnutí. To není dosud dostatečně vyřešeno. Používají se proto různé stříkané polyuretanové izolace, případně deskové izolace k dodatečné izolaci střech, které se nemusí lepit.
Úkolem technického řešení je vyvinout systém kontaktní tepelné izolace. Obklad musí mít dlouhou životnost a dobrou přilnavost ke stěně. Povrchová pohledová úprava musí vyhovovat z hlediska estetického, ale hlavně nesmí zhoršovat tepelně izolační vlastnosti obkladu a zvyšovat difuzní odpor pro prostup vodních par. Základním požadavkem je dosáhnou výrazného zvýšení prostupnosti zateplovací vrstvy pro vodní páry. Je žádoucí, aby zateplené objekty nebyly pro vodní páry utěsněny, neboť pak dochází k eventuelnímu vzlínání zemní vlhkosti u starších budov, ke srážení vzdušné vlhkosti a následnému vzniku plísní, a také k vytvoření nepříznivého mikroklimatu uvnitř budovy, kdy není možné udržet pro člověka příznivou stabilní vlhkost vzduchu.
Podstata technického řešení
Uvedený úkol řeší vnější kontaktní zateplovací systém pro stěny budov, obsahující minimálně tepelně izolační vrstvu a pohledovou fasádní vrstvu, jehož podstata spočívá v tom, že izolantem jsou tvrdé polyuretanové desky tloušťky 10 až 180 mm s objemovou hmotností 30 - 60 kg/m3, které j sou ke stěně kotveny difúzně propustným lepícím tmelem s příměsí polyuretanové frakce do 1,0 mm. Z vnější strany jsou opatřeny difúzně propustným štěrkovým tmelem s příměsí polyuretanové frakce do 1,5 mm, který je nanesený skrze síťovinu ze skleněné tkaniny o plošné hmotnosti 140 až 320 g/m2. Na vrstvu štěrkového tmelu je nanesen penetrační nátěr a pohledová vrstva silikonové nebo silikátové nebo silikon-silikátové omítky.
Lepící tmel a štěrkový tmel mají ve výhodném složení objemovou hmotnost 1100 až 1200 kg/m3 a obsahují polyuretanové frakce alespoň 3,5 % objemu
Pohledová vrstva omítky obsahuje podle určeného použití zrna o velikosti do 3,0 mm.
Jako další kotevní prvky mohou být využity talířové hmoždinky nebo doplňkové lepení.
Zateplovací systém podle technického řešení má několik výhod. Jeho tloušťka je při dosažení srovnatelného tepelně izolačního účinku o 50-60 % menší, než při použití desek z polystyrenu nebo skelného vlákna. Hlavní výhodou však je difuzní propustnost pro vodní páry. V současné době užívané systémy mají vysoký součinitel difuzního odporu, zatímco systém podle technického řešení dosahuje μ<20. Výhodou je také možnost recyklace po skončení životnosti obkladu.
- 1 CZ 26567 U1
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení je blíže popsáno na příkladech provedení za pomoci přiložených výkresů, kde na obr. 1 je prostorový pohled na řez jednotlivými vrstvami zateplovacího systému a na obr. 2 je prostý svislý řez instalovaným systémem na stěně.
Příklady provedení technického řešení
Příklad 1
Zateplovaný objekt je hospodářské stavení pro ustájení dobytka. Stěny jsou provedeny z plného betonu. Požadavek je lehké zateplení, omítka rustikální vzhled, větší zrno.
Na stěnu je nanesena vrstva cementového lepícího tmelu 2, jehož objem tvoří minimálně 3,5 % polyuretanová zrna o velikosti do 1,0 mm. Jako tepelně izolační vrstva jsou použity polyuretanové desky 3 tloušťky 20 mm. Vzhledem k požadavku lehkého zateplení je tloušťka dostatečná. Objemová hmotnost je zvolena alespoň 50 kg/m3, případně až 60 kg/m3, a to z důvodu požadavku na vyšší mechanickou odolnost vzhledem k hospodářskému využití budovy. Pro dosažení spolehlivého kotvení ke stěně budovy jsou použity talířové hmoždinky 8. Na polyuretanové desky 3 je natažena a difůzně propustným štěrkovým tmelem 4 přitmelena síťovina 5 ze skleněné tkaniny. Její plošná hmotnost je opět vzhledem k požadavku na odolnost a požadavku na hrubší vzhled vnější plochy volena vyšší, tedy 300 g/m2. Štěrkový tmel 4 obsahuje rovněž alespoň 3,5 % objemu polyuretanová zrna. Na přitmelenou síťovinu 5 je nanesen penetrační nátěr 6 v odstínu požadovaného vzhledu a jako vrchní vrstva je nanesena silikonová nebo silikátová omítka 7, která obsahuje zrna o velikosti až do 3,0 mm. Je vzhledem k požadavku na vzhled provedena jako zatřená, rýhovaná, vzhledem k velikosti zrn je dosaženo hrubšího rustikálního vzhledu.
Všechny použité vrstvy jsou difůzně propustné, takže celý objekt zůstává paropropustný, což byl požadavek.
Složení zateplovacího systému umožňuje značnou variabilitu provedení, v tomto případě bylo dosaženo lehkého zateplení vhodného pro ustájení dobytka. Použití pevnějších desek 3 a pevnější síťoviny 5 umožnilo nanesení větší vrstvy vnější omítky a její úpravu rýhováním pro dosažení požadovaného vzhledu.
Příklad 2
Zateplovaný objekt je mala rekreační chata k občasnému užívání i v zimním období. Stěny jsou, provedeny z jedné řady plných cihel. Požadavkem je výraznější zateplení a hladký jednoduchý vnější vzhled.
Na cihlovou stěnu je po odstranění původní nesoudržné omítky nanesena vrstva cementového lepícího tmelu 2, jehož objem obsahuje alespoň 3,5 % objemu polyuretanová zrna o velikosti do 1,0 mm. Jako tepelně izolační vrstva jsou použity polyuretanové desky 3 tloušťky 150 mm. Vzhledem k požadavku výraznějšího zateplení je volena větší tloušťka. Objemová hmotnost je; zvolena 30 kg/m3. Vzhledem k umístění objektu na chráněném místě se nepředpokládá nutnost zvýšené odolnosti zateplení proti mechanickému poškození, proto je volena nižší objemová hmotnost. Na polyuretanové desky 3 je natažena a difůzně propustným štěrkovým tmelem 4 přitmelena síťovina 5 ze skleněné tkaniny. Její plošná hmotnost je volena rovněž nižší, tedy 145 g/m2, což je pro slabší vrstvu hladké vnější plochy dostatečné. Štěrkový tmel 4 obsahuje rovněž alespoň 3,5 % objemu polyuretanová zrna. Na přitmelenou síťovinu 5 je nanesen penetrační nátěr 6 v odstínu požadovaného vzhledu a jako vrchní vrstva je nanesena silikonová nebo silikátová omítka 7, která obsahuje zrna o velikosti do 1,0 mm. Je vzhledem k požadavku na vzhled provedena jako zatřená, hladká, vzhledem k velikosti zrn je dosaženo hladkého čistého vzhledu.
-2CZ 26567 U1
Všechny použité vrstvy jsou difuzně propustné, takže celá objekt zůstává paropropustný, což je pro rekreační objekt, který není pravidelně větrán, nezbytné. Je tak zabráněno například vzniku vlhkých koutů kondenzací vzdušné vlhkosti a vzniku plísní.
Další příklady provedení
Výše uvedené příklady provedení nejsou omezující pro další možná provedení. Ve všech případech však je použit difuzně propustný lepící tmel 2 a difuzně propustný štěrkový tmel 4 obsahující portlandský cement a vápenný hydrát s příměsí polyuretanové frakce, která zajišťuje difúzní propustnost pro vodní páry. Síťovina 5 ze skleněné tkaniny může být použita podle požadavků na vzhled nebo mechanickou odolnost s plošnou hmotností 140 až 320 g/m2. Stavební tvrdé polyuretanové desky 3 se mohou použít různé tloušťky, obvykle od 10-ti do 180 mm, a také různé objemové hmotnosti, od 30-ti do 60-ti kg/m3. Podmínkou pro vysokou difuzní propustnost je použití silikonové nebo silikátové, případně silikon-silikátové omítky 7 jako vnější pohledové vrstvy. Ta může být plněna zrny různé velikosti s ohledem na požadovaný vzhled a konečnou úpravu.
Průmyslová využitelnost
Zateplovací systém pro stěny budov podle technického řešení lze průmyslově využívat tím, že je opakovatelně použitelný s deklarovaným účinkem ve variantách v rozsahu nároků na ochranu.

Claims (5)

1. Vnější kontaktní zateplovací systém pro stěny budov, obsahující minimálně tepelně izolační vrstvu a pohledovou fasádní vrstvu, vyznačující se tím, že izolantem jsou tvrdé polyuretanové desky (3) tloušťky 10 až 180 mm s objemovou hmotností 30 - 60 kg/m3, které jsou ke stěně (1) lepeny difuzně propustným lepícím tmelem (2) s příměsí polyuretanové frakce do 1,0 mm a z vnější strany jsou opatřeny difuzně propustným štěrkovým tmelem (4) s příměsí polyuretanové frakce do 1,0 mm naneseným skrze síťovinu (5) ze skleněné tkaniny o plošné hmotnosti 140 až 320 g/m2, na který je nanesen penetrační nátěr (6) a pohledová vrstva silikonové nebo silikátové nebo silikon-silikátové omítky (7).
2. Vnější kontaktní zateplovací systém pro stěny budov podle nároku 1, vyznačující se tím, že lepící tmel (2) a štěrkový tmel (4) mají objemovou hmotnost 1100 až 1200 kg/m3.
3. Vnější kontaktní zateplovací systém pro stěny budov podle nároku 1, vyznačující se tím, že pohledová vrstva omítky (7) obsahuje zrna o velikosti až 3,0 mm.
4. Vnější kontaktní zateplovací systém pro stěny budov podle nároku 1, vyznačující se tím, že lepící tmel (2) a štěrkový tmel (4) obsahují polyuretanové frakce alespoň 3,5 % objemu.
5. Vnější kontaktní zateplovací systém pro stěny budov podle nároku 1, vyznačující se tím, že jako další kotevní prvky jsou využity talířové hmoždinky (8) a/nebo doplňkové lepení.
CZ2013-28030U 2013-06-05 2013-06-05 Vnější kontaktní zateplovací systém pro stěny budov CZ26567U1 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-28030U CZ26567U1 (cs) 2013-06-05 2013-06-05 Vnější kontaktní zateplovací systém pro stěny budov
SK50122-2013U SK6910Y1 (sk) 2013-06-05 2013-10-16 Vonkajší kontaktný zatepľovací systém na steny budov

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-28030U CZ26567U1 (cs) 2013-06-05 2013-06-05 Vnější kontaktní zateplovací systém pro stěny budov

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ26567U1 true CZ26567U1 (cs) 2014-03-06

Family

ID=50278920

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-28030U CZ26567U1 (cs) 2013-06-05 2013-06-05 Vnější kontaktní zateplovací systém pro stěny budov

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ26567U1 (cs)
SK (1) SK6910Y1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
SK501222013U1 (sk) 2014-05-06
SK6910Y1 (sk) 2014-10-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3389518A (en) Resilient cellular wall covering and applying it
CN105518233A (zh) 机械锚固网格加强筋无机改性泡沫保温板的外保温墙体
EA025522B1 (ru) Плоский отделочный элемент
US20150101276A1 (en) Exterior insulation and thermal insulation composite area, as well as wall structure, comprising the composite thermal insulation or thermal insulation composite and complex process for the production of wall structures
KR100950086B1 (ko) 옥상용 단열방수공법 및 단열방수용 복합판재
CZ307788B6 (cs) Vnější kontaktní zateplovací systém pro stěny budov
CN202099886U (zh) 一种外墙体保温防火结构
KR20050022974A (ko) 방음 방수 패널 및 그 제조방법
CZ26567U1 (cs) Vnější kontaktní zateplovací systém pro stěny budov
EP2744949B1 (en) Method for applying plaster to an external wall and plaster carrier
CN204491970U (zh) 混凝土自保温复合砌块
RU117468U1 (ru) Комплексная система утепления &#34;теплолинк&#34; для зданий и сооружений
KR20140101034A (ko) 무기 발포 판재를 이용한 내단열 밀착 시공방법
RU2171340C1 (ru) Способ наружного утепления фасада здания
RU86630U1 (ru) Навесной вентилируемый штукатурный фасад (варианты)
WO2013164432A1 (en) External thermal insulation composite facade system (etics)
KR20090016266A (ko) 팽창질석을 이용한 건축물의 층간소음 방지구조
CN212827225U (zh) 一种可贴瓷砖或大理石干法施工的基材
KR200414319Y1 (ko) 벽체의 습기제거용 단열재
JP4435046B2 (ja) 木造軸組工法における耐火用外壁構造体
CN201649350U (zh) 外墙保温防火隔离带、隔离梁
NO20161526A1 (en) Insulating sandwich panel
ES2875740T3 (es) Elemento de modenatura para sistema de aislamiento térmico de fachadas por el exterior, su procedimiento de fabricación, sistema de aislamiento y su procedimiento de realización
Straube et al. Building Enclosure Fundamentals
CZ31915U1 (cs) Obvodový plášť budov

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20140306

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20161122

MK1K Utility model expired

Effective date: 20200605