CZ26357U1 - Vzduchová dveřní clona s voštinou - Google Patents

Vzduchová dveřní clona s voštinou Download PDF

Info

Publication number
CZ26357U1
CZ26357U1 CZ2013-28150U CZ201328150U CZ26357U1 CZ 26357 U1 CZ26357 U1 CZ 26357U1 CZ 201328150 U CZ201328150 U CZ 201328150U CZ 26357 U1 CZ26357 U1 CZ 26357U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
honeycomb
air
exhaust
grille
air curtain
Prior art date
Application number
CZ2013-28150U
Other languages
English (en)
Inventor
Jaroslav Chlup
Pavel Hazuka
Original Assignee
2Vv S. R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by 2Vv S. R. O. filed Critical 2Vv S. R. O.
Priority to CZ2013-28150U priority Critical patent/CZ26357U1/cs
Publication of CZ26357U1 publication Critical patent/CZ26357U1/cs

Links

Landscapes

  • Air-Flow Control Members (AREA)

Description

Technické řešení se týká vzduchové dveřní clony s voštinou. Vzduchová dveřní clona s voštinou je upravená pro umístění nad horním okrajem dveří, po celé jeho šířce. Vzduchová dveřní clona zahrnuje ventilátory, sací mřížku pro sání vzduchu a výfukovou mřížku pro výfuk vzduchu ve výfukovém otvoru.
Dosavadní stav techniky
Dokument WO 1998/041413 popisuje zařízení pro tvorbu vzduchové clony ve dveřních otvorech, zejména u vozidel místní hromadné dopravy. Zařízení obsahuje prostředky pro vytváření vzduchové clony jako překážky proti pronikání chladného vzduchu do prostoru, nacházejícího se za dveřním otvorem, pokrývající plochu mezi spodním koncem dveřního prostoru a oblastí, ležící nad tímto spodním koncem. Prostředky pro vytváření vzduchové clony, jejíž výška nad spodním koncem dveřního otvoru činí nejméně jednu třetinu a nejvýše jednu polovinu celkové výšky dveřního otvoru. Ve vynálezu je uvedeno, že odstraňuje problémy, jako je vytvoření vzduchové clony po celé výšce dveřního prostoru, k němuž je zapotřebí velké množství vzduchu, aniž by se vířil prach z podlahy.
Nevýhodou tohoto řešení je, že vzduchová clona nepokrývá celý dveřní prostor a dá se předpokládat, že účinnost clonění je snížena.
Dokument CZ 23 369 U1 zařízení pro vytváření vzduchové dveřní clony, tvořené skříní s integrovaným ventilátorem a výstupními lamelami. Skříň je pomocí vzduchovodu pro přívod cirkulačního vzduchu propojena s centrální jednotkou pro úpravu, ohřev a/nebo chlazení a rozvod vzduchu v budově nebo v dopravním prostředku. Ve výhodném provedení je skříň opatřena nasávacím otvorem pro přisávání cirkulačního vzduchu z interiéru.
Výhodou tohoto řešení je, že umožňuje zařízení instalovat ke dveřním otvorům ve skříni s malými zástavbovými rozměry, a také šetří náklady na ohřev vzduchu využitím předehřátého vzduchu z centrálního systému, výhodou je oddělení ventilátorů a hluku z nich od dveřního otvoru.
Nevýhodou tohoto řešení je, že je možno předpokládat tlakové ztráty v potrubí, propojující ventilátorovou skříň s dveřní clonou a též nerovnoměrné rozdělení rychlosti vzduchu po ploše výfukové štěrbiny.
Dokument CZ UV 15 473 U1 popisuje výfuk vzduchové dveřní clony. Výfuk je vytvořen z desky, opatřené soustavou výfukových dýz, jejichž průřez je na vstupu vzduchu vždy větší než na výstupu vzduchu, čímž je docílen příznivý aerodynamický tvar.
Dýzy jsou ve výhodném provedení vytvořeny z plechu a/nebo z plastu a mají kruhový nebo oválný průřez. V příkladech provedení je uvedeno, že dýzy mají na vstupu vzduchu průměr 18 či 20 mm, a na výstupu vzduchu průměr 14 a 16 mm.
Výhodou tohoto řešení je, že proud vzduchu za dýzou způsobuje indukci okolního vzduchu do proudu vzduchu, který je vyfukován clonou. Tím zvyšuje hybnost proudu vzduchu, a tedy i clonící efekt vzduchové clony. Dýzy mohou mít kruhový nebo oválný průřez.
Nevýhodou tohoto řešení je, že může docházet k poklesu rychlosti proudícího vzduchu se vzdáleností od výfukové štěrbiny, následkem čehož může klesat rychlost proudícího vzduchu.
Pevné lehěené struktury s pravidelnými dutinkami či kanály, připomínající včelí plást, tzv. voštinové hmoty jsou využívány k různým účelům, jako je větrání, klimatizace a výústky přívodu čerstvého vzduchu.
Dokument GB 978 845 (A) popisuje větrací zařízení. Je podrobně popsáno tlumení zvuku při průchodu zvuku mezi dvěma perforovanými deskami vyplněnými voštinovou strukturou pohlcu- 1 CZ 26357 Ul jící zvuk. Dá se předpokládat další přednost mimo utlumení též rovnoměrné rozložení rychlosti proudění vzduchu.
Nevýhodou bude vzhledem ke konstrukci větracího zařízení poměrně velká tlaková ztráta, což následně může způsobit nízkou rychlost proudění vzduchu a malý dosah proudu vzduchu.
Dokument EP 667 496 (AI) popisuje větrací skříň, s jedním výstupním otvorem vzduchu s alespoň jednou větrací trubicí, spojenou s přívodem vzduchu a v níž je uspořádána regulační klapka. Větrací skříň má základní desku kryjící výstup vzduchu, deska se skládá z děrovaného plechu a voštinové vložky. Obvodová plocha větrací trubice a regulační klapka jsou perforovány. Větrací trubice na svém konci, který je v trubici, má zaslepené dno. Děrovaný plech navazuje na výstupní konec voštinové vložky. Perforovaná obvodová plocha větrací trubice i perforovaná regulační klapka mají stejnou perforaci. Perforování obvodu větrací trubice i perforované regulační klapky má pravidelně rozdělené otvory s průměrem od 4 - 6 mm. Větrací skříň má s výhodou otvory o průměru 10 mm. Kanály voštinové vložky mají větší průměr než otvory v děrovaném plechu. Otvory v děrovaném plechu mají průměr 2 - 4 mm, přednostně 2 mm.
Větrací skříň řeší rovnoměrný přívod vzduchu do místnosti. Výhodou konstrukčního uspořádání je rovnoměrné rozdělení rychlostí vzduchu po ploše výústky.
Nevýhodou je zařazení děrovaného plechu do směru proudícího vzduchu, který bude zřejmě představovat tlakovou ztrátu větracího zařízení.
Dokument GB 1344170 (A) popisuje ventilační systém, kde výtok je tvořen svislou voštinovou vložkou, nad níž je situována vodorovně uspořádaná voštinová vložka.
Voštinové vložky jsou azbestové.
Zajímavé je konstrukční uspořádání kombinace svislé a vodorovné voštinové vložky.
Nevýhodou je použití zdravotně nevhodného materiálu, jako je azbest.
Dokument GB 982 389 (A) popisuje zdokonalení výtokové trysky. Na výtoku z přívodního kanálu je rovinná voštinová vložka a pod ní relativně silná prohnutá voštinová přepážka, která usměrňuje proud vzduchu rovnoměrně na celou plochu rovinné výtokové voštinové vložky. Pomocí prohnuté voštinové vložky se proudící vzduch lépe rozděluje do všech částí výústky. Několik voštin v proudu vzduchu bude představovat tlakovou ztrátu proudícího vzduchu.
Dokument DE 102004001765 (AI) popisuje vzduchovou dveřní clonu, která má mřížku pro generování laminámího proudění s výrazným snížením objemu průtoku vzduchu ve srovnání s konvenčními systémy clon. Dveřní clona pro otevírání dveří má stropní mřížku s paralelními vnitřními stěnami k produkci laminámího proudění s clonou s redukovaným objemem toku rychlosti vzduchu až 30 m za sekundu. Mřížka je vytvořena z tenkých paralelních stěn lamel, mezi nimiž je distanční vzdálenost. Mřížka je uspořádána na celou šířku dveří. Mřížkové desky mohou být nahrazeny voštinovou strukturou, vytvořenou hexagonálními kanálky nebo strukturou s oky. Nad výstupními voštinami jsou rovnoběžné naváděcí desky. Uspořádání výstupní rychlosti je takové, že horizontální závan vzduchu 3 m/s neodkloní svislý proud vzduchu od odvodního kanálu v podlaze.
Výhodou tohoto řešení je, že vzduch cirkuluje skrze stropní a podlahovou mřížku a vytváří tak vysoký clonící efekt.
Nevýhodou tohoto řešení je komplikovaná konstrukce stropní mřížky s deskami, které zbytečně zvyšují tlakovou ztrátu a snižují rychlost proudu vzduchu. Další nevýhodou je nutnost stavebních úprav k vytvoření podlahové mřížky, čímž se stává celé zařízení konstrukčně náročné a nákladné.
-2 CZ 26357 Ul
Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody odstraní nebo podstatně omezí vzduchová dveřní clona s voštinou, podle tohoto technického řešení. Podstata tohoto technického řešení spočívá v tom, že výfukový otvor vzduchové dveřní clony, uspořádaný po celé šířce dveří, je osazen výfukovou mřížkou, vytvořenou pouze z voštiny, která obsahuje soustavu přímých, svisle orientovaných a těsně vedle sebe paralelně uspořádaných kanálků shodného průřezu, kruhovitého či mnohoúhelníkového, pro vytvoření laminámího proudění vzduchu ve výfukovém otvoru vzduchové dveřní clony s rychlostí do 20 m.s1.
Hlavní výhodou tohoto technického řešení je zvýšení clonícího účinku vzduchové dveřní clony s minimálními náklady. Další předností je tlumící účinek voštiny výfukové mřížky na snížení hlučnosti zařízení. Konstrukční uspořádání vzduchové dveřní clony s výfukovou mřížkou s voštinou zajišťuje dosažení příznivého laminámího proudění vzduchu při minimální tlakové ztrátě.
Laminámí a usměrněný proud vzduchu ve výfukovém otvoru se získá, když výška výfukové mřížky z voštiny je 3 až 10 krát větší, než je vnitřní průměr kanálků.
Tloušťka stěn výfukové mřížky z voštiny 0,1 mm až 2 mm, tedy co nej menší tloušťka stěn výfukové mřížky, minimalizuje tlakovou ztrátu vzduchové dveřní clony.
Maximálnímu usměrnění proudu vzduchu ze vzduchové dveřní clony napomáhá, když výška výfukové mřížky odpovídá 10 až 150 mm.
Optimální průměr kanálků výfukové mřížky z voštiny, příznivý pro dosažení laminámího proudění vzduchu, odpovídá rozmezí 4 až 15 mm. Když jsou kanálky menší, tak se sníží průtok a je vysoká hlučnost.
Výfuková mřížky z voštiny provedena z plastu představuje dostupný materiál, vhodný pro voštinu výfukové mřížky. Je možné použít v případě požadavku na vyšší mechanickou pevnost případně kovu.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení je dále podrobně popsáno na příkladných provedeních, blíže objasněných na přiložených schematických výkresech, z nichž představuje obr. 1 axonometrický pohled na dveře s dveřní clonou a detailem voštiny 'výfukové mřížky, obr. 2 axonometrický pohled z detailu A z obr. 1 na voštinu s kruhovými kanálky, obr. 3 axonometrický pohled na alternativní voštinu výfukové mřížky s hexagonálními kanálky.
Příklad provedení technického řešení
Příklad 1 (Obr. 1,2)
Na obr. 1 je znázorněna nad dveřmi 1_ zavěšená vzduchová dveřní clona 2 přes celou šířku dveří 1, kde šířka dveří I je, např. 2 m. Vzduchová dveřní clona 2 je vybavena ventilátory 3 pro pohyb vzduchu, sací mřížkou 4 pro nasávání vzduchu a výfukovou mřížkou 5 ve výfukovém otvoru 6. Na obr. 1 je pro názornost a přehlednost znázorněn pouze jeden ventilátor 3, ve skutečnosti může být tato vzduchová dveřní clona 2 osazena, např. čtyřmi ventilátory 3. Sací mřížka 4 pro nasávání vzduchu je zhotovena běžným a známým způsobem, např. je vyrobena z tahokovu, je perforovaná s otevřenou plochou pro sání vzduchu cca 80 až 90 % z celkové plochy sací mřížky 4.
Na detailu A na obr. 1 znázorněna část výfukové mřížky 5 s kanálky 7. Kanálky 7 jsou vytvořeny z přímých trubiček kruhového průřezu kanálků 7, které jsou ve dveřní cloně 2 svisle orientovány.
-3CZ 26357 U1
Na obr. 2 je znázorněna část výfukové mřížky 5 s kruhovými kanálky 7a. Výfuková mřížka 5 pro výfuk vzduchu má výšku, např. 40 mm, šířku po šířce dveří i např. 2 m, a je zhotovená z plastové voštiny o tloušťce stěn voštiny, např. 0,2 mm, s vnitřním průměrem kanálků např. 10 mm.
Vzduchová dveřní clona 2 odděluje úzkým proudem vzduchu, přes celý průřez dveřního otvoru, vnější prostor od vnitřního prostoru v budově. Omezuje tak především únik tepla nebo chladu z budovy pří zachování prostupnosti dveřního otvoru. Vzduchová dveřní clona 2 tak potlačuje, např. únik tepla z budovy v zimním období, kdy umožňuje průchod osob a materiálu dveřmi i. Děje se tak úzkým proudem vzduchu skrz výfukový otvor 6 vzduchové dveřní clony 2. Vzduchová dveřní clona 2 pracuje takovým způsobem, že vzduch vstupuje do vzduchové clony 2 nasávací mřížkou 4, prochází ventilátory 3 a vystupuje skrze kanálky 7 výfukové mřížky 5 s voštinou přes celé dveře i v rovině dveří. Směr nasávání vzduchu do vzduchové dveřní clony 2 je znázorněn na obr, 1 šipkami. Šipkami je na obr. 1 označen i výfuk vzduchu ze vzduchového otvoru 6 směrem dolů v rovině dveří 1.
Voština vzduchové dveřní clony 2 usměrňuje proud vzduchu jdoucí ze clony 2, která díky tomu lépe cloní. Voština laminarizuje proudění ve výfukovém otvoru 6 i z něj a zvyšuje tak její dofuk, který je hlavním měřítkem clonícího účinku vzduchové dveřní clony 2. V tomto konkrétním příkladném provedení se dosahuje cca laminámího proudění vzduchu vycházejícího z výfukového otvoru 6 o rychlosti cca 10 m.s1.
Sací mřížka 5 z voštiny zároveň tlumí hluk ventilátorů 3 a snižuje tak celkovou hlučnost vzduchové dveřní clony 2.
Příklad 2 (Obr. 3)
Na obr. 3 je zhotoveno alternativní provedení výfukové mřížky 5a sestavené z hexagonálních kanálků 7a. Toto provedení hexagonálních kanálků 7a představuje velmi těsné vzájemné spojení styčných ploch stěn výfukové mřížky 5a, což vede ke snížení hluku.
Popsaná a zobrazená příkladná provedení technického řešení jsou uvedena pro ilustraci, a nejsou omezující pro další uskutečnění provedení technického řešení u v rámci nároků na ochranu tohoto technické řešení. Výfuková mřížka 5 z voštiny může být 3 až 1 Okřát větší, než je vnitřní průměr kanálků 7. Výfuková mřížka 5 z voštiny může mít tloušťku stěn 0,1 mm až 2 mm a výšku 10 až 150 mm. Průměr kanálků 7 voštiny výfukové mřížky 5 může být 4 až 15 mm.
Je zřejmé, že výfuková mřížka 5, může být vytvořena z dalších alternativních voštin, s jinými tvary kanálků 7, např. v průřezu čtvercovými, obdélníkovými, pětiúhelníkovými, oválnými, kapkovitými atp.
Průmyslová využitelnost
Řešení je vhodné k tepelnému odstínění dveří 1, respektive dveřních otvorů v budovách, kancelářích a obchodech atp.

Claims (6)

1. Vzduchová dveřní clona s voštinou, upravená pro umístění nad horním okrajem dveří (1) a zahrnující ventilátory (3), sací mřížku (4) pro sání vzduchu a výfukovou mřížku (5) pro výfuk vzduchu ve výfukovém otvoru (6), vyznačující se tím, že výfukový otvor (6) vzduchové dveřní clony (2), uspořádaný nad horním okrajem dveří (1) a po celé šířce dveří (1), je osazen výfukovou mřížkou (5), která je vytvořena z voštiny a obsahuje soustavu přímých, svisle
-4CZ 26357 U1 orientovaných a těsně vedle sebe paralelně uspořádaných kanálků (7) shodného průřezu, kruhového či mnohoúhelníkového průřezu, pro vytvoření laminámího proudění vzduchu ve výfukovém otvoru (6) vzduchové dveřní clony (2) s rychlostí do 20 m.s1.
2. Vzduchová dveřní clona s voštinou podle nároku 1, vyznačující se tím, že prů5 měr kanálků (7) výfukové mřížky (5) z voštiny je 4 až 15 mm.
3. Vzduchová dveřní clona s voštinou podle nároku 2, vyznačující se tím, že výška výfukové mřížky (5) z voštiny je 3 až 10 krát větší, než je vnitřní průměr kanálků (7).
4. Vzduchová dveřní clona s voštinou podle nároku 3, vyznačující se tím, že výška výfukové mřížky (
5) je 10 až 150 mm.
ío 5. Vzduchová dveřní clona s voštinou podle některého z předcházejících nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že tloušťka stěn výfukové mřížky (5) z voštiny je 0,1 mm až 2 mm.
6. Vzduchová dveřní clona s voštinou podle nároku 1, vyznačující se tím, že výfuková mřížka (5) z voštiny je provedena z plastu, případně kovu.
CZ2013-28150U 2013-07-01 2013-07-01 Vzduchová dveřní clona s voštinou CZ26357U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-28150U CZ26357U1 (cs) 2013-07-01 2013-07-01 Vzduchová dveřní clona s voštinou

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-28150U CZ26357U1 (cs) 2013-07-01 2013-07-01 Vzduchová dveřní clona s voštinou

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ26357U1 true CZ26357U1 (cs) 2014-01-20

Family

ID=49993333

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-28150U CZ26357U1 (cs) 2013-07-01 2013-07-01 Vzduchová dveřní clona s voštinou

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ26357U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10900229B2 (en) Hanger profile and ceiling assembly
DK2614196T3 (en) Device for ventilating a room, in particular a laboratory
RU2708105C1 (ru) Компактная система приточной вентиляции (устройство в целом), устройство для принудительной подачи воздуха и вентиляционная решетка (самостоятельные части устройства)
JP6348689B2 (ja) 送風装置及び空調システム
US10677491B2 (en) Air distribution device
CZ20011566A3 (cs) Klimatizační zařízení
HU219104B (hu) Eljárás és frisslevegő-armatúra friss levegő szellőztetett térbe való bevezetésére
RU2560870C1 (ru) Вентиляционное воздуховыпускное устройство
CZ26357U1 (cs) Vzduchová dveřní clona s voštinou
CN206669913U (zh) 一种新风系统
JP3141914U (ja) エアーカーテン装置
NL2018913B1 (nl) Plafondeiland met innovatief luchtkanaal
JPH06323594A (ja) エアカーテン装置
EP3387329B1 (en) A supply air device
KR100636342B1 (ko) 기류형성 루버가 구비된 배기장치
EP3222928B1 (en) Ventilation unit
KR100611881B1 (ko) 실내공조용 취출구의 송풍베인
WO2020089572A1 (en) Air barrier
JP2006145117A (ja) 空調用吹出口
KR102311161B1 (ko) 창호 장착형 환기장치 및 이를 갖는 창호 시스템
JP7494118B2 (ja) ブース及び噴出装置
JP7232462B2 (ja) 吹出口装置
RU172824U1 (ru) Воздухораспределитель "генератор комфорта"
JP7049105B2 (ja) 送風構造
KR100337233B1 (ko) 다중 집합 제트팬을 이용한 환기장치

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20140120

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20171102

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20200611

MK1K Utility model expired

Effective date: 20230701