CZ25871U1 - Prefabrikovaná základová konstrukce nosných zdí - Google Patents

Prefabrikovaná základová konstrukce nosných zdí Download PDF

Info

Publication number
CZ25871U1
CZ25871U1 CZ201328047U CZ201328047U CZ25871U1 CZ 25871 U1 CZ25871 U1 CZ 25871U1 CZ 201328047 U CZ201328047 U CZ 201328047U CZ 201328047 U CZ201328047 U CZ 201328047U CZ 25871 U1 CZ25871 U1 CZ 25871U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
prefabricated
concrete
threaded rod
clamping
vertical threaded
Prior art date
Application number
CZ201328047U
Other languages
English (en)
Original Assignee
Ceské vysoké ucení technické v Praze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ceské vysoké ucení technické v Praze filed Critical Ceské vysoké ucení technické v Praze
Priority to CZ201328047U priority Critical patent/CZ25871U1/cs
Publication of CZ25871U1 publication Critical patent/CZ25871U1/cs

Links

Landscapes

  • Underground Structures, Protecting, Testing And Restoring Foundations (AREA)

Description

Prefabrikovaná základová konstrukce nosných zdí
Oblast techniky
Řešení se týká systému základové konstrukce nosných zdí pozemních staveb a je popsána i technologie zhotovení základů stavby.
Dosavadní stav techniky
Zejména u bytové výstavby se téměř výhradně využívá klasická technologie budování základů staveb, odvozená od základů tvořených kamennou rovnaninou s hliněnou výplní spár mezi kameny. Vylepšením této technologie v současnosti je využití cementového pojivá, které umožňuje nahradit kamennou rovnaninu, zaléváním výkopů řídkou betonovou maltou a ponořováním kamenů do této zálivky. Výkop je tímto využit jako forma pro vybetonování základového tělesa. Kritické oblasti na rozhraní podzemní a nadzemní části základové konstrukce až po základovou spáru je ovšem nutno budovat v mrazuvzdomé kvalitě betonu, a to stejně jako základovou nadezdívku z kvalitně hutněného betonu ve formě, respektive v šalování. Další variantou je podsklepení stavebních objektů do úrovně hlubší než je zámrzná hloubka a tím celé sklepní patro považovat za základovou konstrukci, jejíž založení již nemusí řešit problém rizik podmrzání. Stavby založené na základovou desku jsou nevýhodné pro trvalé bydlení, protože vedou k nutnosti budovat externí sklepní prostory.
Společnou nevýhodou dosud známých, ekonomicky reálných, technologií systémů zakládání staveb vhodných pro individuální výstavbu obytných objektů je náročnost na dlouhý interval mezi provedením výkopových prací a instalací základové konstrukce, který zvyšuje riziko zavalení nebo zaplaven výkopu a nutí tím k použití speciálního provizorního pažení nebo vede k podstatnému zvýšení objemu výkopových prací. K dalším zvýšeným nárokům na hloubení výkopů u těchto dosavadních způsobů budování základů vede potřeba budovat nezávisle systém jejich odvodňování. Nákladová náročnost dosud používaných technologii budování základů vyplývá též z toho, že prakticky veškeré betonářské práce probíhají v terénu, a i případná vazba na dodávku betonové směsi z velkokapacitních betonárek je obvykle organizačně náročná a vyžaduje nákladný pronájem speciálních přepravných prostředků. Tím, že i nosné, během stavby plně vytížené části základové konstrukce jsou betonovány na místě stavby, omezuje doba jejich tuhnutí a nabytí plné pevnosti postup další výstavby. S ohledem na obvykle nižší úroveň hutnění betonu při terénní betonáži a na zvýšený však vody z betonových směsí je i obvyklá odolnost betonů základových konstrukci budovaných podle dosavadních postupů proti zmrazovacím cyklům a mechanickému zatížení méně spolehlivá, což vede k potřebě zásadního zvětšování potřeby objemu cementových pojiv potřebných pro základové konstrukce a i k zvýšené spotřebě a dalších speciálních složek betonu.
Při předpokladu dodatečného budování sklepních prostorů je vnitřní obnažovaná stěna základové konstrukce s obtížně kultivovatelným povrchem. Nej závažnější nevýhodou dosud známých řešení výstavby základových konstrukcí je ovšem vysoký podíl obtížně mechanizovatelné práce prováděné přímo v místě stavby.
Podstata technického řešení
Nevýhody dosud známých řešení výstavby základových konstrukcí odstraňuje nebo alespoň významně omezuje prefabrikovaná základnová konstrukce nosných zdí podle předkládaného řešení. Podstatou prefabrikované základnové konstrukce nosných zdí je, že je tvořena základními prefabrikovanými jednotkami sestávajícími z první a z druhé betonové desky. Tyto betonové desky jsou na svých-horizontálních stranách opatřeny alespoň dvěma, symetricky navzájem protilehle umístěnými, dvojicemi horních obvodových zářezů pro zapadnutí horních třmenů a na spodní straně, v protilehlé poloze k horním obvodovým zářezům, jsou vytvořeny dolní obvodové zářezy pro zapadnutí dolních třmenů. Horní třmen je s odpovídajícím dolním třmenem spojen
-1 CZ 25871 Ul stažením svislým závitovým táhlem vyvedeným vně horního a dolního třmenu. Svislé závitové táhlo je na svých koncích opatřeno stahovacími prvky. Délka svislého závitového táhla je větší než je výška betonových desek.
V jednom možném provedení jsou stahovací prvky tvořeny stahovacími maticemi. Jinou možností je, že stahovací prvek na spodní straně svislého závitového táhla je tvořen stahovací maticí a stahovací prvek na horní straně svislého závitového táhla je tvořen závitovou spojkou s nástavcem opatřeným montážní maticí. Tato montážní matice slouží buď pro upevnění závitových táhel pro vertikální upnutí a předepnutí nosných zdí a/nebo pro zavěšení základní prefabrikované jednotky na kozy.
Ve výhodném provedení odpovídají rozteče horních obvodových zářezů na horních hranách prvních betonových desek a rozteče dolních obvodových zářezů na dolních hranách druhých betonových desek násobku rozměrového modulu předpokládané prefabrikované výstavby nad prefabrikovaným základem, a to včetně rozteče mezi krajními horními obvodovými zářezy a krajními dolními obvodovými zářezy sousedících desek prefabrikovaných základových jednotek u jejich svislé stykové spáry. Velikost stykových roztečí je uzpůsobena pro vzájemnou fixaci horních stran sousedících prvních betonových desek a sousedících druhých betonových desek pomocí klem.
Hlavním přínosem systému základové konstrukce je, že maximálně omezuje technologické přestávky při budování základu stavby, minimalizuje nároky na výkopové práce a minimalizuje spotřebu cementových pojiv. Nosné prvky základů nad zámrznou hloubkou jsou plně vyrobitelné v optimálních podmínkách průmyslového provozu s vysokou úrovní automobilizace. Vnitřní stěny základové konstrukce lze přímo využít jako stěny sklepních prostorů, jejichž prostor lze od stávající zeminy uvolnit až dodatečně.
Další výhodou je, že přeprava stavebního materiálu ani montážních přípravků nevyžaduje žádné speciální dopravní a skladovací prostředky a i mechanizace výstavby se orientuje pouze na použití nejběžnějších technických prostředků.
Systém základové konstrukce prakticky bez přídavných nákladů a realizačních komplikaci umožňuje vybavit tuto konstrukci soustavou upínacích míst pro svislá táhla zvyšující odolnost nadzemní stavby proti horizontálnímu zatížení.
Tento systém s předpoklady pro zatím nej operativnější výstavbu je předurčen a byl vyvinut pro potřeby operativní obnovy zástavby katastrofou postižených oblastí.
Objasnění výkresů
Příkladné provedení prefabrikované základové konstrukce je schematicky znázorněno na Obr. 1, který je axonometrickým pohledem na základovou konstrukci ve fázi její instalace do své konečné polohy ve výkopu. Na Obr. 2a je v podélném řezu a na Obr. 2b je v příčném řezu zobrazeno základní provedení základových prefabrikátů.
Příklady uskutečnění technického řešení
Základní prefabrikovanou jednotku stavebnicového systému základové konstrukce tvoří dvojice první betonové desky i a druhé betonové desky 2, které jsou na svých horizontálních stranách opatřeny alespoň dvěma, symetricky navzájem protilehle umístěnými dvojicemi horních obvodových zářezů IT a na spodní straně, v protilehlé poloze k horním obvodovým zářezům 11, jsou vytvořeny dolní obvodové zářezy 12. První betonová deska 1 a druhá betonová deska 2 jsou spřažené horním třmenem 4 a dolním třmenem 5 přitlačenými do horních obvodových zářezů IT a do dolních obvodových 12 pomoci svislého závitového táhla 6. Toto svislé závitové táhlo je na svých koncích opatřeno stahovacími prvky. Délka svislého závitového táhla 6 je větší, než je výška betonových desek 1 a 2. Stahovací prvky jsou například tvořeny stahovacími maticemi 18. Jinou možností je, že stahovací prvek na spodní straně svislého závitového táhla 6 je tvořen sta-2CZ 25871 Ul hovací maticí 18 a stahovací prvek na homí straně svislého závitového táhla 6 je tvořen závitovou spojkou 25 s nástavcem 7 opatřeným montážní maticí 26. Tato montážní matice 26 slouží buď pro upevnění závitových táhel 17 pro vertikální upnutí a předepnutí nosných zdí 27 a/nebo pro zavěšení základní prefabrikované jednotky na kozy 8.
Při realizaci je vhodné, když rozteče horních obvodových zářezů Π. na horních hranách prvních betonových desek 1 a rozteče dolních obvodových zářezů 12 na dolních hranách druhých betonových desek 2 odpovídají násobku rozměrového modulu předpokládané prefabrikované výstavby nad prefabrikovaným základem, a to včetně rozteče mezi krajními horními obvodovými zářezy H a krajními dolními obvodovými 12 u svislé stykové spáry 19 prefabrikovaných základových jednotek. Velikost stykových roztečí je uzpůsobena pro vzájemnou fixaci horních stran sousedících prvních betonových desek 1 a sousedících druhých betonových desek 2 pomocí klem 9.
Takovéto prefabrikované jednotky jsou postupně během hloubení ukládány do výkopu 3 jako provizorní pažení. S využitím šroubového zakončení svislých závitových táhel 6 lze pomocí koz 8 a šroubových nástavců 7 svislých závitových táhel 6 vyzdvihnout prefabrikované jednotky základové konstrukce do patřičné nivelety. Podélně lze tyto jednotky provizorně spřáhnout pomocí klem 9, směrově je nejsnáze fixovat klínováním mezi bočními stěnami výkopu 3 a návaznost styků jednotek lze pojistit násypkami 10. Je výhodné též v této fázi výstavby uložit do výkopu porézní odvodňovací potrubí 13 a zemnicí pásnici 14 hromosvodu. Následně je možné přes násypky 10 podbetonovat dolní stykovou oblast prefabrikovaných jednotek. Po zatuhnutí této betonové zálivky 15 lze svislá závitová táhla 6 s horními třmeny 4 a s dolními třmeny 5 odstranit pro potřeby opakované aplikace a usnadnit tak pokládku potrubí 13 nebo ponechat v polohách, které vyžaduje zakotvení a svislé předpětí nadzemních dílu stavby za účelem zvýšené odolnosti proti horizontálním zatížením nadzemní stavby. Následně se předpokládá dokončení betonové zálivky 1_5 v celé délce spodních stran betonových desek 1 a 2 a zasypání prostoru výkopu 3 v okolí betonových desek 1 a 2 štěrkem nebo jiným hrubozmnějším materiálem. Homí strany betonových desek i a 2 je vhodné překrýt až do výše základové spáry 21 prefabrikovanými základovými dlaždicemi 16. Při použití mechanicky odolnější hydroisolační folie lze hydroisolační základovou spáru 21 přesunout mezi homí stranu betonových desek i a 2 a základové dlaždice 16 a tak usnadnit tvarovou shodu homí strany základových dlaždic 16 s dolní stranou prefabrikovaných tvárnic zvolených pro budování nadzemní části stavby.
Průmyslová využitelnost
Prefabrikovanou základnovou konstrukci nosných zdí a technologické principy, které jsou předmětem uvedeného řešení jsou s výhodou aplikovatelné obecně v pozemním stavitelství. Avšak nejzávažnější přínosy se očekávají v aplikační oblasti, pro kterou byla tato nova technologie vyvinuta, neboli jako součást systému maximálně operativní obnovy existenční zástavby v oblastech postižených katastrofou tak, aby se minimalizovalo utrpení postižených a s maximální účinností byly využívány prostředky získávané například cestou sbírek mezinárodní charitativní pomocí těmto oblastem.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (4)

1. Prefabrikovaná základová konstrukce nosných zdí, vyznačující se tím, že je tvořená základními prefabrikovanými jednotkami sestávajícími z první betonové desky (1) a z druhé betonové desky (
2), které jsou na svých horizontálních stranách opatřeny alespoň dvěma, symetricky navzájem protilehle umístěnými dvojicemi horních obvodových zářezů (11) pro zapadnutí horních třmenů (4) a na spodní straně, v protilehlé poloze k horním obvodovým zářezům (11), jsou vytvořeny dolní obvodové zářezy (12) pro zapadnutí dolních třmenů (5), kde
-3CZ 25871 Ul homí třmen (4) je s odpovídajícím dolním třmenem (5) spojen stažením svislým závitovým táhlem (6) vyvedeným vně horního třmenu (4) a dolního třmenu (5), kde svislé závitové táhlo (6) je na svých koncích opatřeno stahovacími prvky, přičemž délka svislého závitového táhla (6) je větší než je výška betonových desek (1) a (2).
5 2. Prefabrikovaná základová konstrukce nosných zdí podle nároku 1, vyznačující se tím, že stahovací prvky jsou tvořeny stahovacími maticemi (18).
3. Prefabrikovaná základová konstrukce nosných zdí podle nároku 1, vyznačující se tím, že stahovací prvek na spodní straně svislého závitového táhla (6) je tvořen stahovací maticí (18) a stahovací prvek na homí straně svislého závitového táhla (6) je tvořen závitovou io spojkou (25) s nástavcem (7) opatřeným montážní maticí (26) pro zavěšení základní prefabrikované jednotky na kozy (8), nebo pro upevnění závitových táhel (17) pro vertikální upnutí a předepnutí nosných zdí (27).
4. Prefabrikovaná základová konstmkce podle kteréhokoli z nároků laž3, vyznačující se tím, že rozteče horních obvodových zářezů (11) na horních hranách prvních betonových
15 desek (1) a (2) a rozteče dolních obvodových zářezů (12) na dolních hranách druhých betonových desek (1) a (2) odpovídají násobku rozměrového modulu předpokládané prefabrikované výstavby nad prefabrikovaným základem a to včetně rozteče mezi krajními horními obvodovými zářezy (11) a krajními dolními obvodovými zářezy (12) sousedících desek prefabrikovaných základových jednotek u jejich svislé stykové spáry (19), přičemž velikost stykových roztečí je
20 uzpůsobena pro vzájemnou fixaci horních stran sousedících prvních betonových desek (1) a sousedících druhých betonových desek (2) pomocí klem (9).
CZ201328047U 2013-06-10 2013-06-10 Prefabrikovaná základová konstrukce nosných zdí CZ25871U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201328047U CZ25871U1 (cs) 2013-06-10 2013-06-10 Prefabrikovaná základová konstrukce nosných zdí

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201328047U CZ25871U1 (cs) 2013-06-10 2013-06-10 Prefabrikovaná základová konstrukce nosných zdí

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ25871U1 true CZ25871U1 (cs) 2013-09-16

Family

ID=49210374

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201328047U CZ25871U1 (cs) 2013-06-10 2013-06-10 Prefabrikovaná základová konstrukce nosných zdí

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ25871U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN107030874B (zh) 用于边坡加固的预制格构梁及其制作方法和施工方法
US6434900B1 (en) Prefabricated concrete wall system
CN207194006U (zh) 一种装配式预制混凝土挡土墙
CN105201012B (zh) L型混凝土预制件装配后浇筑电缆沟及其施工方法
CN106759439B (zh) 用于基坑的塔吊基础及其施工方法
CN107119712A (zh) 一种连拱式挡土墙及其施工方法
CN108612110A (zh) 一种地铁车站深基坑复合式支护施工方法
CN109972638B (zh) 预制装配式薄壁模壳格构梁生态护坡的施工方法
CN104328790A (zh) 现浇喷射混凝土暗承台及暗地梁胎模
EP2935715B1 (en) Reinforced blockwork construction method
CN113417300A (zh) 边坡支护系统及其施工方法
US10829924B2 (en) Composite wall and methods of constructing a composite wall
CN217896563U (zh) 一种用于台地建筑岩质边坡的锚喷式桩板挡墙
DE102005049414A1 (de) Verfahren zur Herstellung von Massivmauersystemen und tragenden Wänden aller Art
EP2049739A1 (de) Anordnung zur gründung eines bauwerks mit vorgefertigten bauelementen
CN109706970A (zh) 一种预制方形电缆工作井
CZ25871U1 (cs) Prefabrikovaná základová konstrukce nosných zdí
KR100860592B1 (ko) Pc블럭 적층시공용 가설구조
RU2379424C1 (ru) Способ возведения фундаментной плиты рамной конструкции
CN210066763U (zh) 一种基坑侧壁结构加固支护装置
CN107604939B (zh) 一种用于重力式挡土墙的加固方法
CZ305043B6 (cs) Prefabrikovaná základová konstrukce nosných zdí a způsob její instalace
KR101056395B1 (ko) 조립식 저류조 구조물 및 상기 저류조 구조물의 시공방법
CN111501832B (zh) 二墙合一式地下管廊施工方法及二墙合一式地下管廊结构
CN212801939U (zh) 厂房装配式钢混凝土排架结构

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20130916

MK1K Utility model expired

Effective date: 20170610