CZ24862U1 - Tangenciální pohon remenic na rotorovém doprádacím stroji - Google Patents

Tangenciální pohon remenic na rotorovém doprádacím stroji Download PDF

Info

Publication number
CZ24862U1
CZ24862U1 CZ201226973U CZ201226973U CZ24862U1 CZ 24862 U1 CZ24862 U1 CZ 24862U1 CZ 201226973 U CZ201226973 U CZ 201226973U CZ 201226973 U CZ201226973 U CZ 201226973U CZ 24862 U1 CZ24862 U1 CZ 24862U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
guide rollers
pulleys
tangential
machine
spinning machine
Prior art date
Application number
CZ201226973U
Other languages
English (en)
Inventor
Kubes@Vítezslav
Krycner@Vladimír
Original Assignee
Rieter Cz S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rieter Cz S.R.O. filed Critical Rieter Cz S.R.O.
Priority to CZ201226973U priority Critical patent/CZ24862U1/cs
Publication of CZ24862U1 publication Critical patent/CZ24862U1/cs
Priority to CN201320896789.4U priority patent/CN203878262U/zh

Links

Landscapes

  • Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Description

Úřad průmyslového vlastnictví v zápisném řízení nezjišťuje, zda předmět užitného vzoru splňuje podmínky způsobilosti k ochraně podle § 1 zák. č. 478/1992 Sb.
Tangenciální pohon řemenic na rotorovém dopřádacím stroji
Oblast techniky
Technické řešení se týká tangenciálního pohonu řemenic na rotorovém dopřádacím stroji, zejména řemenic vyčesávacích válečků ojednocovacích ústrojí rotorového doprádacího stroje, majícího množství pracovních míst uspořádaných v řadě vedle sebe a rozdělených do vzájemně spojitelných sekcí o sudém počtu pracovních míst, které obsahují osm až dvanáct pracovních míst na jedné straně stroje, jejichž řemenice vyčesávacích válečků ojednocovacích ústrojí jsou opásány hnací větví tangenciálního řemene, která je mezi řemenice vtlačována vodícími kladkami, přičemž vratná větev tangenciálního řemene je v kontaktu se zadní stranou vodicích kladek.
Dosavadní stav techniky
Charakteristickým znakem moderních bezvřetenových dopřádacích strojů je velké množství v řadě vedle sebe uspořádaných konstrukčně shodných pracovních míst, která jsou přitom rozdělena do sekcí například po osmi nebo deseti až dvanácti místech na jedné straně stroje. Pohon jednotlivých uzlů pracovních míst je obvykle centrální, a to buď průběžným hnacím hřídelem, nebo tangenciálním řemenem, jemuž jsou na jednotlivých pracovních místech přiřazeny řemenice. Je zřejmé, že při mnoha desítkách pracovních míst v jedné řadě stroje je velmi důležité vyřešit spolehlivě přenos kroutícího momentu na řemenice příslušných ústrojí.
Pohon vyčesávacích válečků ojednocovacích ústrojí spřádacích jednotek podle dosavadního stavu techniky je obvykle řešen tak, že řemenice všech ojednocovacích ústrojí mají stejný průměr pro záběr s tangenciálním řemenem. Pro zachování požadovaného úhlu opásání všech řemenic je nutné, aby byl řemen podél řady spřádacích jednotek veden vodícími kladkami umístěnými vzhledem k hnaným řemenicím tak, aby byl dosažen bezpečný úhel opásání u každé řemenice, přičemž velikost opásání je dána přesahem vodicích kladek tangenciálního řemene zasahujících mezi řemenice.
Vratná větev tangenciálního řemene je pak vedena po protilehlé straně vodicích kladek. Přitom je důležité, aby i ve vratné větvi bylo dosaženo alespoň minimálního úhlu opásání vodicích kladek tangenciálním řemenem, aby nedocházelo ke kmitání řemene, zvyšování hluku a nadměrného opotřebení řemene nebo kladek. Je zřejmé, že k vytvoření opásání musí na plochu tangenciálního řemene působit ze strany odvrácené od vodicích kladek přítlačné kladky, které zasahují vždy mezi dvě vodicí kladky. To znamená, že sekce stroje obsahující deset pracovních míst na jedné straně má deset řemenic pro pohon vyčesávacích válečků ojednocovacích ústrojí, jimž je přiřazeno pět přítlačných kladek o stejném průměru, které zajišťují dostatečné opásání hnací větve řemene kolem řemenic. Vratné větvi řemene jsou v každé sekci přiřazeny tri až čtyři přítlačné kladky.
Vzhledem k tomu, že současné rotorové dopřádací stroje mají i více než čtyři sta pracovních míst je cílem technického řešení snížit počet přítlačných kladek a tím snížit náklady na výrobu stroje při zachování dokonalé funkčnosti tangenciálního pohonu řemenic ojednocovacích ústrojí.
Podstata technického řešení
Cíle technického řešení je dosaženo tangenciálním pohonem řemenic na rotorovém dopřádacím stroji, jehož podstata spočívá v tom, že vratné větvi tangenciálního řemene je v každé sekci stroje přiřazena jedna vratná přítlačná kladka uspořádaná mezi centrálními vodícími kladkami ve střední části sekce za zadní stranou vratné větve tangenciálního řemene, přičemž centrální vodicí kladky sekce mají menší průměr než ostatní vodicí kladky příslušné sekce.
Výhodou řešení je zejména to, že na každé sekci stroje, a tedy i na celém stroji jsou použity pouze dva průměry vodicích kladek tangenciálního řemene, přičemž je zajištěno jak potřebné opásá
- 1 CZ 24862 ul ní řemenic vyčesávacích válečků ojednocovacích ústrojí, tak kontakt vratné větve tangenciálního řemene s vodícími kladkami.
Přitom je výhodné, když sekce stroje obsahující deset nebo dvanáct pracovních míst na jedné straně stroje obsahuje krajní vodicí kladky, které jsou vůči vodicím kladkám sousedícím s centrálními vodícími kladkami posunuty o vzdálenost, která je menší než přesah vodicích kladek sousedících s centrálními vodícími kladkami.
Objasnění výkresu
Příkladné provedení technického řešení na jedné sekci rotorového dopřádacího stroje je schematicky znázorněno na přiloženém výkrese, na obr. 1.
Příklady uskutečnění technického řešení
Rotorový dopřádací stroj obsahuje množství pracovních míst uspořádaných v řadě vedle sebe po obou stranách stroje. Každé pracovní místo obsahuje spřádací jednotku, v níž se vyrábí příze z pramene vláken, který je podávacím ústrojím přiváděn do ojednocovacího ústrojí, v němž je vyčesávacím válečkem ojednocován na jednotlivá vlákna a pomocí podtlaku přiváděn do spřádacího rotoru. Každé pracovní místo dále obsahuje odtahové ústrojí příze a navíjecí ústrojí příze. Aby bylo možno stroj vyrábět a smontovat u uživatele, je rozdělen do vzájemně spojitelných sekcí, které jsou stejné a mají sudý počet pracovních míst, který se rovná osmi až dvanácti.
Vyčesávací váleček je známým neznázoměným způsobem uložen na hřídeli s hnací řemenicí 1, která je opásána hnací větví 21 tangenciálního řemene 2, jak je schematicky znázorněno na výkrese pro jednu sekci o dvanácti pracovních místech na jedné straně stroje. Aby bylo zajištěno potřebné opásání jednotlivých řemenic 1 všech dvanácti pracovních míst sekce, jsou řemenice 1 rozděleny do dvojic a každé dvojici řemenic 1 je přiřazena jedna vodicí kladka 3. Každá vodicí kladka 3 zasahuje mezi řemenice 1 částí svého průměru, který bude dále označován jako přesah Y. Ve střední části sekce jsou uspořádány centrální vodicí kladky 31, které mají menší průměr než ostatní vodicí kladky 32, 33 sekce, které jsou ve znázorněném příkladu provedení dvě po každé straně centrálních vodicích kladek 31 a mají stejný průměr. Sekce stroje obsahuje jednu vratnou přítlačnou kladku 4, která je uspořádána mezi centrálními vodícími kladkami 31 ve střední části sekce za zadní stranou vratné větve 22 tangenciálního řemene 2.
Vratná větev 22 tangenciálního řemene 2 je touto přítlačnou kladkou 4 přitlačována k centrálním vodicím kladkám 31 a s nimi sousedícím vodicím kladkám 32 takže je s nimi v kontaktu, což zabraňuje jejímu kmitání. Aby byl zajištěn kontakt vratné větve 22 tangenciálního řemene 2 i s krajními vodícími kladkami 33 sekce, jsou tyto krajní vodicí kladky 33 vůči vodicím kladkám 32, které sousedí s centrálními vodícími kladkami 31, posunuty ve směru od řemenic 1 o vzdálenost X, která je menší než přesah Y32 vodicích kladek 32 sousedících s centrálními vodícími kladkami
i. Tím se zajistí přesah Ϊ33 dostatečný k opásání řemenic 1 hnací větvi 22 tangenciálního řemene 2 a zároveň se umožní kontakt krajních vodicích kladek 33 sekce s vratnou větví 22 tangenciálního řemene 2.
V neznázoměném provedení obsahuje sekce stroje deset pracovních míst na jedné straně stroje. Uspořádání tangenciálního pohonu řemenic 1 vyčesávacích válečků je v podstatě stejné jako výše popsané provedení sekce s dvanácti pracovními místy, pouze je použita jen jedna z krajních vodicích kladek 33. Sekce stroje tedy obsahuje dvě centrální vodicí kladky 31, dvě vodicí kladky 32 sousedící s centrálními vodícími kladkami 31, a jednu krajní vodicí kladku 33.
Z popisu přihlášky a výkresu lze dovodit, že zajištění kontaktu mezi vratnou větví 22 tangenciálního řemene 2 a krajními vodícími kladkami 33 u sekcí s deseti nebo s dvanácti pracovními místy lze dosáhnout také zvětšením průměru krajních vodicích kladek 33. Zásadní nevýhodou tohoto řešení je však nutnost vyrábět a dodávat vodicí kladky 3 o třech různých průměrech, což při množství pracovních míst stroje výrazně zvyšuje náklady ve srovnání s výše popisovaným provedením, kdy jsou na stroji používány pouze dva průměry vodicích kladek 3.
. 7 CZ 24862 Ul
V dalším neznázoměném příkladu provedení obsahuje sekce stroje osm pracovních míst. Uspořádání tangenciálního pohonu řemenic 1 vyčesávacích válečků je rovněž v podstatě stejné jako výše popsané provedení sekce s dvanácti pracovními místy, pouze jsou použity jen centrální vodicí kladky 31 a s nimi sousedící vodicí kladky 32.

Claims (2)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Tangenciální pohon řemenic (1) na rotorovém dopřádacím stroji, zejména řemenic (1) vyčesávacích válečků ojednocovacích ústrojí rotorového dopřádacího stroje, majícího množství pracovních míst uspořádaných v řadě vedle sebe a rozdělených do vzájemně spojitelných sekcí o sudém počtu pracovních míst, které obsahují osm až dvanáct pracovních míst na jedné straně stroje, jejichž řemenice (1) vyčesávacích válečků ojednocovacích ústrojí jsou opásány hnací větví (21) tangenciálního řemene (2), která je mezi řemenice (1) vtlačována vodícími kladkami (3), přičemž vratná větev (22) tangenciálního řemene (2) je v kontaktu se zadní stranou vodicích kladek (3), vyznačující se tím, že vratné větvi (22) tangenciálního řemene (2) je v každé sekci stroje přiřazena jedna vratná přítlačná kladka (4) uspořádaná mezi centrálními vodícími kladkami (31) ve střední části sekce za zadní stranou vratné větve (22) tangenciálního řemene (2), přičemž centrální vodicí kladky (31) sekce mají menší průměr než ostatní vodicí kladky (32, 33) příslušné sekce.
  2. 2. Tangenciální pohon podle nároku 1, vyznačující se tím, že sekce stroje obsahující deset nebo dvanáct pracovních míst na jedné straně stroje obsahuje krajní vodicí kladky (33), které jsou vůči vodicím kladkám (2) sousedícím s centrálními vodícími kladkami (31) posunuty ve směru od řemenic (1) o vzdálenost (X), která je menší než přesah (Y32) vodicích kladek (32) sousedících s centrálními vodícími kladkami (31).
CZ201226973U 2012-11-07 2012-11-07 Tangenciální pohon remenic na rotorovém doprádacím stroji CZ24862U1 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201226973U CZ24862U1 (cs) 2012-11-07 2012-11-07 Tangenciální pohon remenic na rotorovém doprádacím stroji
CN201320896789.4U CN203878262U (zh) 2012-11-07 2013-11-06 自由端纺纱机上的带轮的切向传动装置

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201226973U CZ24862U1 (cs) 2012-11-07 2012-11-07 Tangenciální pohon remenic na rotorovém doprádacím stroji

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ24862U1 true CZ24862U1 (cs) 2013-01-28

Family

ID=47625653

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201226973U CZ24862U1 (cs) 2012-11-07 2012-11-07 Tangenciální pohon remenic na rotorovém doprádacím stroji

Country Status (2)

Country Link
CN (1) CN203878262U (cs)
CZ (1) CZ24862U1 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102015016583A1 (de) * 2015-12-19 2017-06-22 Saurer Germany Gmbh & Co. Kg Spindelanordnung und Ringspinnmaschine mit der Spindelanordnung

Also Published As

Publication number Publication date
CN203878262U (zh) 2014-10-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN107447303B (zh) 具有多个工位和一个抽吸装置的纺纱机
CZ24862U1 (cs) Tangenciální pohon remenic na rotorovém doprádacím stroji
JP2010508449A5 (cs)
EP1300495A1 (en) Fiber condensing device for spinning machine
GB1574853A (en) Drive assembly for yarn-forming machine and a yarn-forming machine incorporating such an assembly
JP6126892B2 (ja) 少なくとも二つの機能的に同一のドラフトシステムを有する繊維機械
JP2007505019A (ja) 繊維ケーブルの案内、搬送又は処理を行う装置
IN2014CN02857A (cs)
JP2008274519A5 (cs)
CN207618425U (zh) 一种轴输送料架
CN204959142U (zh) 捻线机的锭子传动机构
JP2023014040A (ja) 巻取り機
IN2014DE01459A (cs)
CN211171020U (zh) 一种初复捻一体机用中间导线结构
ITBS20110166A1 (it) Apparato di movimentazione per la cilindrata di un filatoio
CN203807619U (zh) 长纤维并条机
CN107745997B (zh) 纤维条输送装置单元
CN201276626Y (zh) 高速并条机前张力调节装置
CN204874835U (zh) 一种用于轧花机工作箱上的排棉杆装置
CN201648602U (zh) 用于氨纶纤维生产的多列布置导丝装置
CN202755126U (zh) 一种短纤维用粗纱机的后喂架装置
CN102658278A (zh) 一种链条传动清洗机
CN204550861U (zh) 一种齿轮连接牵伸传动装置
CN202849626U (zh) 并条机喂入装置
CN102330225A (zh) 用于粗纱机车头传动部件上的张紧机构

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20130128

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20161019

MK1K Utility model expired

Effective date: 20191107