CZ24227U1 - Izolační prostředek se směrovými tepelnými vlastnostmi - Google Patents

Izolační prostředek se směrovými tepelnými vlastnostmi Download PDF

Info

Publication number
CZ24227U1
CZ24227U1 CZ201226175U CZ201226175U CZ24227U1 CZ 24227 U1 CZ24227 U1 CZ 24227U1 CZ 201226175 U CZ201226175 U CZ 201226175U CZ 201226175 U CZ201226175 U CZ 201226175U CZ 24227 U1 CZ24227 U1 CZ 24227U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
insulating
light
layer
guiding elements
absorber
Prior art date
Application number
CZ201226175U
Other languages
English (en)
Inventor
Wiener@Jakub
Original Assignee
Technická univerzita v Liberci
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Technická univerzita v Liberci filed Critical Technická univerzita v Liberci
Priority to CZ201226175U priority Critical patent/CZ24227U1/cs
Publication of CZ24227U1 publication Critical patent/CZ24227U1/cs

Links

Landscapes

  • Building Environments (AREA)

Description

Izolační prostředek se směrovými tepelnými vlastnostmi
Oblast techniky
Izolační prostředek se směrovými tepelnými vlastnostmi, izolující vzhledem k venkovnímu prostoru a tvořený vícevrstvým izolačním plošným útvarem, přičemž alespoň jedna jeho vrstva obsahuje prvky pro vedení světla.
Dosavadní strav techniky
Obvodové zdi budov, nebo například svrchní zimní oblečení, tvoří tepelný izolační prostředek, jehož účelem je bránit přestupu tepla z uzavřeného prostoru směrem ven. Vnitřním zdrojem tepla je v těchto případech vytápění domu, nebo látková přeměna v živých tkáních - metabolismus. Zdrojem určitého množství tepla, které ohřívá vnitřní prostor, je sluneční záření, které na vnější plochu izolačního rozhraní dopadá. Izolační prostředek, například obvodová zeď budovy, nebo vrstva oblečení, toto záření absorbuje, energie světelného záření se v něm mění na tepelnou energii, přičemž je část tepla vyzařována do vnitřního prostoru.
Standardně používané materiály izolačních prostředků a jejich uspořádání mají různé tepelné vlastnosti především z hlediska přestupu tepla vedením. Absorbované teplo je však v tomto případě izolačním prostředkem vyzařováno všemi směry, přičemž teplo vyzářené směrem ven do venkovního prostoru, je z hlediska jeho využití ve vnitřním prostoru ztrátovým teplem.
Z mnoha důvodů by byla velmi žádoucí směrová schopnost tepelné izolace, čili schopnost izolační stěny vytvořit v tepelném toku funkci zpětného (jednosměrného) ventilu, v jehož důsledku by se přestup tepla stěnou v jednom směru podstatně lišil od přestupu tepla ve směru opačném. Využitelnost takových izolačních prostředků tepelné izolace se týká například tepelné izolace mezi povrchem lidského těla a okolím, nebo mezi vnitřním prostorem budovy a okolím v období nízkých venkovních teplot za denního světla.
Spis JP 60042592 popisuje těleso k vedení tepla tvořené svislou dutou stěnou obsahující dvě teplo vodivé povrchové desky, přičemž úzká dutina mezi nimi je vytvořena z izolačního materiálu. Dutina je rozdělena do množství buněk, které jsou odděleny šikmými rovnoběžnými přepážkami svažujícími se pod stejným úhlem od jedné svislé desky ke druhé. Každá buňka obsahuje v ní uzavřené množství pracovní kapaliny, které je podstatně menší, než vnitřní objem buňky. Kapalina se tedy nachází v nejnížší Části buněk, přičemž je v každé buňce ve styku s vnitřním povrchem první desky a nižší částí Šikmé přepážky.
V tomto uspořádání směřuje tepelný tok směrem od prostoru A, v němž na venkovní stranu první desky dopadají světelné (sluneční) paprsky, do média B sousedícího s vnějším povrchem druhé desky. Tepelný tok neproudí v případě, že je venkovní stěna ve styku s prostorem A chladnější, než médium B. Tedy tepelný tok může proudit jen tehdy, když je stěna, která je ve styku s prostorem A ohřívána nad teplotu dostatečnou pro odpařování pracovní kapaliny, která je s první deskou ve styku, přičemž druhá deska je v každé buňce vždy nad hladinou pracovní kapaliny, která na ní vzhledem k její nižší teplotě kondenzuje. Toto zařízení je však složité, jeho spolehlivost záleží na určitém stanoveném množství kapaliny v jednotlivých buňkách, tedy na těsnosti buněk atd.
Je všeobecně známá schopnost vedení světla optickými vlákny a navíc možnost soustředit svazek množství světelných paprsků pomocí optického prostředku do jednoho optického vlákna, což uvádí například spisy US 7295372 B2, US 2004076375 Al aj.
Cílem technického řešení je vytvořit izolační přepážku, která by se vyznačovala rozdílnou schopností přestupu tepla v jednom a druhém směru, její funkce by byla dlouhodobě stabilní, přičemž by nevyžadovala velkých pořizovacích nákladů.
- 1 CZ 24227 Ul
Podstata technického řešení
Izolační prostředek se směrovými tepelnými vlastnostmi tvořený vícevrstvým izolačním plošným útvarem, přičemž alespoň jedna jeho vrstva obsahuje prvky pro vedení světla, jehož podstatou je to, že vrstva izolačního prostředku odvrácená od venkovního prostoru tvoří absorbér obsahující absorpční látku absorbující s minimálními ztrátami záření o vlnových délkách náležejících světelnému spektru.
Prvky pro vedení světla jsou schopné odvádět energii dopadajícího záření do vnitřního prostoru izolačního materiálu a tam ji předávat absorpční látce.
Proto je výhodné, když je vrstva obsahující prvky pro vedení světla přilehlá k venkovnímu prostoru, přičemž prvky pro vedení světla jsou vodivě spojeny s vrstvou tvořící absorbér.
Výhodné je také, když je absorpční látkou uhlíková čerň. Tento materiál je cenově dostupný, navíc lze jeho částečky implantovat do příslušné vrstvy materiálu v dostatečné hustotě a vytvořit tak účinný absorbér.
Rovněž je výhodné, když plocha izolačního prostředku přivrácená k venkovnímu prostoru je opatřena optickými prostředky pro soustřeďování energie dopadajícího světelného záření do prvků pro vedení světla. Přitom je zvláště výhodné, když prvky pro vedení světla jsou světlovody tvořené svazky optických vláken.
Takovými optickými prostředky mohou být čočky, z nichž každá tvoří relativně velkoplošný fokusační sběrač svádějící svazek paprsků vždy trychtýřovitým zahloubením do jednoho světlovodu o malém průřezu, kterým je soustředěná světelná energie přiváděna do absorbéru a zde přeměňována na teplo a ukládána.
Výhodné je, když vrstva přilehlá k venkovnímu prostoru obsahuje další tepelně izolující materiál bránící vedení a absorpci tepla. Při vysokém fokusačním poměru zbývá v této vrstvě relativně velký prostor mezi prvky pro vedení světla, který lze s výhodou vyplnit izolačním materiálem s minimální tepelnou vodivostí.
Objasnění výkresů
Izolační prostředek podle technického řešení je schematicky znázorněn na výkrese, kde značí obr. 1 podélný rez izolačním prostředkem, jehož jedna vrstva je tvořena pouze absorbérem a druhá vrstva obsahuje v příkladném provedení množství rovnoběžně uspořádaných optických vláken zasahujících svou délkou do absorbéru, která jsou uložena ve vrstvě tvořené dalším tepelně izolujícím materiálem a obr. 2 podélný řez izolačním prostředkem, jehož jedna vnější plocha je pokryta optickými čočkami na něž navazují trychtýřovité koncentrační prostory, z nichž vycházejí světlovody uložené v absorbéru.
Příklady uskutečnění technického řešeni
Izolační prostředek podle technického řešení je tvořen dvouvrstvým plošným útvarem 1, jehož první vnější plocha lije určena pro instalaci směrem do prostoru 2, z něhož přichází zpracovávané záření a jeho druhá vnější plocha 12 je určena pro montáž směrem do prostoru 3, který má být izolován.
V provedení podle obr. 1 je ve vrstvě 1_3 plošného útvaru 1 přilehlé k první vnější ploše JT kolmo na plochu JT uspořádáno maximální možné množství x optických vláken 4. Obecně jsou optická vlákna 4 uspořádána ve směru od první vnější plochy JJ. do vrstvy J4 přilehlé ke druhé vnější ploše J_2 tvořené absorbérem 5. Optická vlákna 4 jsou s absorbérem 5 vodivě spojena. Z hlediska poměru objemu vrstvy J3 a množství optických vláken 4 může být výhodné, jsou-li optická vlákna 4 rovnoběžná. První vnější plocha Hje tvořena asi z 80 % čely optických vláken
4. Zbytek vrstvy 13 zaujímá obecně jiný izolační materiál nevhodný pro vedení a absorpci světelného záření.
-2CZ 24227 Ul
V provedení podle obr. 2 je první vnější plocha H pokryta optickými čočkami 111, na něž směrem do izolačního prostředku navazují trychtýřovité prostory 112. v jejichž vrcholech se nacházejí optická ohniska 1111 čoček 111 a vstupy do světlovodů 6. Vrstva 15 přilehlá k první vnější ploše 11 má tloušťku rovnající se alespoň hloubce trychtýřovitých prostorů 112, přičemž zbytek vrstvy 15 zaujímá obecně jiný izolační materiál nevhodný pro vedení a absorpci světelného záření, Světlovod 6 je v příkladném provedení tvořen svazkem optických vláken 4, přičemž je vodivě uložen v absorbéru 5. Vrstva Γ4 plošného útvaru I přilehlá ke druhé vnější ploše 12 tvoří absorbér 5, přičemž světlovody 6 prochází absorbérem 5, se kterým jsou vodivě spojeny.
Absorbér 5 obsahuje uhlíkovou čerň, která má velmi dobré tepelné absorpční vlastnosti.
Světelné záření dopadající na první vnější plochu U izolačního prostředkuje v provedení podle obr. 1 vedeno známým způsobem s minimálními ztrátami optickými vlákny 4 a je pohlcováno absorpčními částicemi absorbéru 5, v němž se světelná energie přeměňuje na teplo a absorbér 5 se ohřívá.
Provedení podle obr. 2 se liší v tom, že určitý svazek dopadajících světelných paprsků odpovídající průměru čočky 111 je soustředěn za čočkou 111 do jejího ohniska 1111. z něhož se vede relativně velké množství okamžité energie světelného záření světlovodem 6 o průřezu podstatně menším, než je průměr čočky 111. Energie světelného záření je potom pohlcována absorbérem 5 a přeměněna na teplo. Hodnota poměru plochy čočky 111 a příčného průřezu světlovodů 6 je charakterizována tzv. fokusačním poměrem.
Černý absorbér 5 vyzařuje pouze infračervené záření, které sklo nevede a které tudíž optická vlákna 4 nejsou schopna odvádět. Od první vnější plochy 11 je absorbér 5 oddělen vrstvou 13, resp. 15, které jsou vyplněny izolačním materiálem nevhodným pro vedení a absorpci světelného záření. Teplo se tedy z absorbéru 5 vyzařuje pouze neizolovanou vyzařovací plochou 12 do temperovaného vnitřního prostoru 3.
Izolační prostředek podle technického řešení tak tvoří rozhraní mezi dvěma prostory, které umožňuje prakticky pouze jednosměrné předávání tepla. To je zásadní výhodou řešení podle technického řešení. Je zřejmé, že přestup tepla z absorbéru 5 se děje jen ve směru z vyzařovací druhé vnější plochy 12 do vnitřního prostoru 3, tedy energie tepelného toku vystupující z plochy 12 je přibližně stejná, jako energie světelného záření vstupující do izolačního prostředku první vnější plochou LL Naopak v opačném směru je vyzařování tepla z absorbéru 5 směrem k první vnější ploše 11 znemožněno vrstvou nepropouštějící infračervené záření a tepelný tok vystupující první vnější plochou H směrem do venkovního prostoru 2 je tudíž zanedbatelný.
Izolační prostředek se směrovými tepelnými vlastnostmi podle technického řešení podstatným způsobem zlepšuje tepelnou bilanci izolovaného prostoru například ve stavebnictví, zvláště k izolaci venkovních zdí budov. Přitom lze vytvořit takový izolační prostředek na bázi textilie, jejíž ohebnost umožňuje využít jej jako součást oděvů absorbujících energii dopadajícího světelného záření k tepelné ochraně člověka například v polárních podmínkách. Izolační prostředek se směrovými tepelnými vlastnostmi je využitelný i v průmyslových provozech s vysokou emisí tepla, jakými jsou například slévárny nebo hutě, kde jím lze odvést nežádoucí přebytek tepla z uzavřeného prostoru do okolí. Lze jej také využít pro detekci množství dopadajícího světelného záření.

Claims (6)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Izolační prostředek se směrovými tepelnými vlastnostmi, izolující vzhledem k venkovnímu prostoru (2) a tvořený vícevrstvým izolačním plošným útvarem (1), přičemž alespoň jedna jeho vrstva (13, 15) obsahuje prvky pro vedení světla, vyznačující se tím, že vrstva (14) izolačního prostředku odvrácená od venkovního prostoru (2) tvoří absorbér (5) obsahující ab-3 CZ 24227 Ul sorpční látku absorbující s minimálními ztrátami záření o vlnových délkách náležejících světelnému spektru.
  2. 2. Izolační prostředek podle nároku 1, vyznačující se tím, že vrstva (13, 15) obsahující prvky pro vedení světlaje přilehlá k venkovnímu prostoru (2), přičemž prvky pro vedení
    5 světla jsou vodivě spojeny s vrstvou (14) tvořící absorbér (5).
  3. 3. Izolační prostředek podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že absorpční látkou je uhlíková Čerň.
  4. 4. Izolační prostředek podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že plocha (11) izolačního prostředku přivrácená k venkovnímu prostoru (2) je opatřena io optickými prostředky pro soustřeďování energie dopadajícího světelného záření do prvků pro vedení světla.
  5. 5. Izolační prostředek podle nároku 4, vyznačující se tím, že prvky pro vedení světla obsahují trychtýřovitá zahloubení (112) a světlovody (6) tvořené svazky optických vláken.
  6. 6. Izolační prostředek podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se 15 t í m , že vrstva (13, 15) přilehlá k venkovnímu prostoru (2) obsahuje tepelně izolující materiál bránící vedení a absorpci tepla.
CZ201226175U 2008-11-06 2008-11-06 Izolační prostředek se směrovými tepelnými vlastnostmi CZ24227U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201226175U CZ24227U1 (cs) 2008-11-06 2008-11-06 Izolační prostředek se směrovými tepelnými vlastnostmi

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201226175U CZ24227U1 (cs) 2008-11-06 2008-11-06 Izolační prostředek se směrovými tepelnými vlastnostmi

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ24227U1 true CZ24227U1 (cs) 2012-08-27

Family

ID=46752290

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201226175U CZ24227U1 (cs) 2008-11-06 2008-11-06 Izolační prostředek se směrovými tepelnými vlastnostmi

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ24227U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101229977B1 (ko) 방열기능이 강화된 모듈화 발광다이오드 장치
US9157657B2 (en) Method of cooling a solar concentrator
ATE323874T1 (de) Absorber-reflektor für solarheizung
US8656906B2 (en) High-yield thermal solar panel
WO2011086747A1 (ja) 太陽電池モジュール及び太陽光発電装置
US20130139808A1 (en) Solar heating device
SE8401416D0 (sv) Plan solfangare
WO2015101692A1 (es) Sistema híbrido de cilindro paramétrico termosolar y receptor fotovoltaico
CZ24227U1 (cs) Izolační prostředek se směrovými tepelnými vlastnostmi
KR101387392B1 (ko) 난방용 건물외벽구조
CZ303509B6 (cs) Izolacní prostredek se smerovými tepelnými vlastnostmi
DE2738667A1 (de) Absorber zur aufnahme von strahlungsenergie und deren umwandlung in waermeenergie
KR101464869B1 (ko) 태양열 진공집열패널 및 이를 이용한 태양열 집열모듈
JP2017096504A (ja) 窓システム、給湯システム、及び空調システム
SI23059A (sl) Kolektor za zbiranje in pretvarjanje solarne energije
Chaturvedi A review of solar flat plate liquid collector’s components
JP2004317117A (ja) 太陽光発電機能を有する太陽熱集熱器
KR101480565B1 (ko) 태양광 발전장치
KR20020047766A (ko) 투명 단열재를 이용한 평판형 태양열 집열기
JPH03267655A (ja) 太陽エネルギー収集装置
JPS5819017B2 (ja) 太陽集熱器
KR20180022278A (ko) 태양에너지 이용장치
CN214670082U (zh) 一种光刻机投影物镜温度均衡装置
EP0962724A2 (en) Solar energy collecting panels
JP2006329491A (ja) 太陽熱集熱装置

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20120827

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20120831

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20151110

MK1K Utility model expired

Effective date: 20181106