CZ23582U1 - Spřažení nosníků na bázi dřeva spojených pomocí ocelových destiček s oboustranně prolisovanými trny se základní deskou - Google Patents

Spřažení nosníků na bázi dřeva spojených pomocí ocelových destiček s oboustranně prolisovanými trny se základní deskou Download PDF

Info

Publication number
CZ23582U1
CZ23582U1 CZ201225507U CZ201225507U CZ23582U1 CZ 23582 U1 CZ23582 U1 CZ 23582U1 CZ 201225507 U CZ201225507 U CZ 201225507U CZ 201225507 U CZ201225507 U CZ 201225507U CZ 23582 U1 CZ23582 U1 CZ 23582U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
beams
wood
concrete
base plate
coupling according
Prior art date
Application number
CZ201225507U
Other languages
English (en)
Inventor
Nechanický@Pavel
Kuklíková@Anna
Kuklík@Petr
Original Assignee
Ceské vysoké ucení technické v Praze, Fakulta stavební,
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ceské vysoké ucení technické v Praze, Fakulta stavební, filed Critical Ceské vysoké ucení technické v Praze, Fakulta stavební,
Priority to CZ201225507U priority Critical patent/CZ23582U1/cs
Publication of CZ23582U1 publication Critical patent/CZ23582U1/cs

Links

Landscapes

  • Rod-Shaped Construction Members (AREA)

Description

Spřažení nosníků na bázi dřeva spojených pomocí ocelových destiček s oboustranně prolisovanými trny se základní deskou
Oblast techniky
Technické řešení se týká spřažení nosníků na bázi dřeva spojených pomocí ocelových destiček s oboustranně prolisovanými tmy se základní deskou. Řešení se týká zejména smykového spojení dřevěných prvků s betonovou deskou za účelem vytvoření kompozitní dřevobetonové konstrukce určené zejména pro nosné stropní a stěnové konstrukce. Řešení je vhodné zejména pro realizaci částečně nebo zcela prefabrikovaných velkoplošných dílců.
Dosavadní stav techniky
Principem působení drevobetonového spřaženého nosníku je přenos tlakového namáhání železobetonovou deskou, nejčastěji z hutného nebo lehčeného betonu o tloušťce 60 až 250 mm, a tahového namáhání dřevěným průřezem z rostlého nebo lepeného lamelového dřeva. Dřevěný průřez může být obdélníkový nebo tvarovaný různými zářezy, dále pak kulatina nebo křížem lamelované či jiné masivní dřevěné panely. Na materiálovém rozhraní dochází vlivem posouvající síly ke smykovému toku, který je nutné zachytit smykovým spojovacím prostředkem, aby došlo ke kompozitnímu působení obou materiálů. Pro toto spojení se používá tradičních nebo speciálně vyvinutých mechanických spojovacích prostředků, V současnosti je též možné využít moderních chemických prostředků nebo jejich kombinace s mechanickými. Tuhost smykového spojení pak rozhoduje o celkovém chování kompozitní konstrukce. Obecně platí, že tradiční mechanické spojovací prostředky, jako jsou například hřebíky, vruty, hmoždíky, ocelové kolíky, svorníky, apod., jsou více poddajné a celkové spřažení není příliš tuhé. Pro zvýšení tuhosti spojení je možné mechanické prostředky skombinovat s chemickými prostředky, zejména lepidly, například ocelové vlepované tyče, vlepovaná betonářská výztuž s ohyby, apod. Pro vytvoření polotuhého spojení je možné též využít speciálně vyvíjených výrobků, nejčastěji v kombinaci s různě tvarovanými zářezy na styku dřeva a betonu. Pro tuhé spojení se pak používá speciálních systémů, jako jsou průběžné vlepované lišty, nebo čistě chemického spojení dřeva a betonu pomocí speciálních lepidel.
Z hlediska technologie je znám tradiční způsob provádění, kdy se vylije čerstvá betonová směs na záklop dřevěných nosníků. Nosníky jsou předem opatřeny mechanickými spojovacími prostředky, nejčastěji hřebíky nebo vruty. Nevýhodou tohoto postupu je především to, že je třeba ochránit dřevěné prvky od pronikající vlhkosti z čerstvé betonové směsi a ohlídat i chemické složení dřevní hmoty, aby nedošlo vlivem chemických reakcí k znehodnocení kvality betonu. Dalšími nevýhodami jsou nutnost ošetřování čerstvé betonové směsi, nutnost podpírat dřevěněné nosníky a technologické pauzy brzdící další výstavbu. Tento způsob se používá především pro zvýšení únosnosti a tuhosti tradičních dřevěných stropů v historických objektech. Výše zmíněné nevýhody lze snadno omezit nebo odstranit pomocí částečně nebo zcela prefabrikovaných konstrukcí. Prefabrikace dřevobetonových kompozitu ovšem není celosvětově příliš prozkoumána a používána, především z důvodů velké pracnosti pri výrobě a aplikaci spřahovacích prostředků, jejich umístěním na dřevěné nosníky - mezi ně nebo do nich, a také vlastním betonováním desky.
Podstata technického řešení
Zmíněné nevýhody je možné úspěšně odstranit spřažením nosníků na bázi dřeva spojených pomocí ocelových destiček s oboustranně prolisovanými tmy se základní deskou, podle tohoto technického řešení. Jeho podstatou je to, že část ocelové destičky přečnívá přes homí okraj nosníků na bázi dřeva a tyto přečnívající části alespoň dvou nosníků jsou navzájem propojeny základní deskou.
Ocelové destičky jsou ve výhodném provedení v místě přechodu mezi zakončením nosníků a základní deskou bez tmů. Přečnívající části ocelové destičky jsou s výhodou zality v základní desce ze směsi z hutného betonu pro vznik kompozitního dřevobetonového průřezu.
-1 CZ 23582 Ul
Nosníky na bázi dřeva mohou být tvořeny konstrukčním řezivem, lepeným lamelovým dřevem, vrstveným dřevem, modifikovaným dřevem nebo inženýrským produktem na bázi dřeva. Základní deska může být z lehčeného betonu, vláknobetonu nebo vysokopevnostního betonu. Základní deska je s výhodou opatřena vyztužením při dolním a/nebo horním okraji tvořeným betonářskou výztuží.
Pomocí ocelových destiček s oboustranně prolisovanými tmy může být spojeno více než dva nosníky. Nosníky jsou s výhodou spojeny pomocnými destičkami v blízkosti dolního okraje nosníků.
Nosníky jsou ve výhodném provedení opatřeny záklopem z desek na bázi dřeva, sádrokartonových nebo sádrovláknitých desek tvořících bednění pro betonovou desku. Nosníky mohou mít obdélníkový nebo půlkruhový průřez.
Podstata technického řešení spočívá ve spojení alespoň dvojice dřevěných nosníků z rostlého dřeva obdélníkového nebo půlkruhového průřezu pomocí ocelových destiček s oboustranně prolisovanými tmy tak, aby část ze Šířky ocelové destičky přečnívala přes homí okraj dřevěných nosníků. Tento přesah je následně zalit směsí z hutného betonu, čímž vznikne kompozitní dřevobetonový průřez. Dimenze dřevěných nosníků a tloušťka betonové desky vychází ze statického a dynamického výpočtu konstrukce. Dimenze, počet ocelových destiček ajejich umístění po délce nosníků a výškové umístění destičky v průřezu vychází ze statického a dynamického výpočtu konstrukce. K zalisování ocelových destiček se používá speciálního lisovacího zařízení.
Nosníky mohou být realizovány z konstrukčního řeziva - KVH, BSH, lepeného lamelového dřeva, vrstveného dřeva, modifikovaného dřeva nebo jiného inženýrského produktu na bázi dřeva. Betonová část průřezu může být z lehčeného betonu, vláknobetonu, vysokopevnostního betonu nebo jiné speciální směsi. Betonová deska může být vyztužena pri dolním, horním nebo obou okrajích betonářskou výztuží. Ocelové destičky s oboustranně prolisovanými tmy mají různou úpravu tvaru nebo profilaci v zabetonované části. Pojmem ,,nosník/4 jsou míněny dřevěné prvky, které v konstrukci působí jako tlačené prvky, nebo prvky namáhané různými kombinacemi tahu, tlaku a ohybu. Výsledná konstrukce tedy může působit jako vodorovná deska, stěna, šikmá deska, šikmá stěna, nebo prostorová konstrukce.
Objasnění obrázků na výkrese
Kompozitní drevobetonová konstrukce podle tohoto technického řešení bude popsána na konkrétním příkladu pomocí přiložených obrázků. Na Obr. 1 a Obr. 3 jsou znázorněny příčný a podélný řez základního příkladného řešení. Na Obr. 2 a Obr. 4 jsou znázorněny příčný a podélný řez pokročilého příkladného řešení s využitím pomocné destičky s oboustranně prolisovanými tmy.
Příklad uskutečnění technického řešení
V základním příkladném provedení jsou oboustranné ocelové destičky 3 s prolisovanými tmy zalisovány mezi dvojici dřevěných nosníků 2 s obdélníkovým průřezem 80 x 240 mm. Destička 3 je vyrobena z plechu tloušťky 1,5 mm a má rozměry 84 x 210 mm, délka trnů je 15 mm. Část ocelové destičky 3 s oboustranně prolisovanými tmy přečnívá přes homí okraj dřevěných nosníků 2 a tvoří tím prostředek pro smykové spojení dřeva a betonu. Betonová část průřezu je tvořena železobetonovou monolitickou základní deskou I tloušťky 80 mm vyztuženou výztuží 4 - KARI sítí položenou na homí hraně ocelových destiček 3.
V druhém, pokročilém, provedení je výše popsaná konstrukce doplněna o menší ocelovou pomocnou destičku 5 35 * 84 mm s oboustranně prolisovanými tmy délky 15 mm umístěnou v blízkosti dolního okraje dřevěných nosníků 2, plnící pomocnou funkci při zalisování a bránící případnému oddalování dřevěných nosníků 2.
V dalších provedeních je možné využít základní desku 1 v podobě ocelového nebo dřevěného roštu, skla, plastu a podobně.
-2CZ 23582 Ul
Průmyslová využitelnost
Technické řešení je možné využít především pro výrobu velkoformátových prefabrikovaných dřevobetonových nosných i nenosných konstrukci, zejména stropních a stěnových panelů.

Claims (10)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    5 1. Spřažení nosníků na bázi dřeva spojených pomocí ocelových destiček s oboustranně prolisovanými tmy se základní deskou, vyznačující se tím, že část ocelové destičky (3) přečnívá přes horní okraj nosníků (2) na bázi dřeva a tyto přečnívající části alespoň dvou nosníků (2) jsou navzájem propojeny základní deskou (1).
  2. 2. Spřažení nosníků podle nároku 1, vyznačující se tím, že ocelové destičky (3) io jsou v místě přechodu mezi zakončením nosníků (2) a základní deskou (1) bez trnů.
  3. 3. Spřažení nosníků podle nároku l nebo 2, vyznačující se tím, že přečnívající části ocelové destičky (3) jsou zality v základní desce (1) ze směsi z hutného betonu pro vznik kompozitního dřevobetonového průřezu.
  4. 4. Spřažení nosníků podle kteréhokoli z předchozích nároků, vyznačující se tím,
    15 že nosníky (2) na bázi dřeva jsou tvořeny konstrukčním řezivem, lepeným lamelovým dřevem, vrstveným dřevem, modifikovaným dřevem nebo inženýrským produktem na bázi dřeva.
  5. 5. Spřažení nosníků podle kteréhokoli z předchozích nároků, vyznačující se tím, že základní deska (1) je z lehčeného betonu, vláknobetonu nebo vysokopevnostního betonu.
  6. 6. Spřažení nosníků podle nároku 5, vyznačující se tím, že základní deska (1) je
    20 opatřena vyztužením při dolním a/nebo horním okraji tvořeným betonářskou výztuží (4).
  7. 7. Spřažení nosníků podle kteréhokoli z předchozích nároků, vyznačující se tím, že pomocí ocelových destiček (3) s oboustranně prolisovanými tmy jsou spojeny více než dva nosníky (2).
  8. 8. Spřažení nosníků podle kteréhokoli z předchozích nároků, vyznačující se tím,
    25 že nosníky (2) jsou spojeny pomocnými destičkami (5) v blízkosti dolního okraje nosníků (2).
  9. 9. Spřažení nosníků podle kteréhokoli z předchozích nároků, vyznačující se tím, že nosníky (2) jsou opatřeny záklopem z desek na bázi dřeva, sádrokartonových nebo sádrovláknitých desek tvořících bednění pro betonovou desku.
  10. 10. Spřažení nosníků podle kteréhokoli z předchozích nároků, vyznačující se tím,
    30 že nosníky (2) mají obdélníkový nebo půlkruhový průřez.
CZ201225507U 2012-01-24 2012-01-24 Spřažení nosníků na bázi dřeva spojených pomocí ocelových destiček s oboustranně prolisovanými trny se základní deskou CZ23582U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201225507U CZ23582U1 (cs) 2012-01-24 2012-01-24 Spřažení nosníků na bázi dřeva spojených pomocí ocelových destiček s oboustranně prolisovanými trny se základní deskou

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201225507U CZ23582U1 (cs) 2012-01-24 2012-01-24 Spřažení nosníků na bázi dřeva spojených pomocí ocelových destiček s oboustranně prolisovanými trny se základní deskou

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ23582U1 true CZ23582U1 (cs) 2012-03-22

Family

ID=45891625

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201225507U CZ23582U1 (cs) 2012-01-24 2012-01-24 Spřažení nosníků na bázi dřeva spojených pomocí ocelových destiček s oboustranně prolisovanými trny se základní deskou

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ23582U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6754560B2 (ja) 耐力板部材
CA2692723C (en) Structural insulated roof panels with a rigid foam core
CA2692597C (en) Structural insulated panels with a rigid foam core and without thermal bridging
AU2022100084A4 (en) Building Panel
US8782993B2 (en) Structural unit comprising a truss and fibrous cementitious slab building element connected together
FI2260153T4 (fi) Rakenne-elementin palosuojaus
JP6592958B2 (ja) 耐火構造材梁とコンクリートスラブとの接合構造、及び、耐火構造材梁とコンクリートスラブとの接合方法
JP6929163B2 (ja) 合成スラブ
KR100979264B1 (ko) 골판지소재의 거푸집패널을 이용한 거푸집조립체
JP6988048B2 (ja) 木質版の接合構造
EP2557244A1 (en) A bracket for connecting timber to concrete
JP2009228361A (ja) 建築用合成材及びその製造方法
RU2393307C2 (ru) Деревогипсобетонная панель
CZ23582U1 (cs) Spřažení nosníků na bázi dřeva spojených pomocí ocelových destiček s oboustranně prolisovanými trny se základní deskou
CZ304080B6 (cs) Sprazení nosníku na bázi dreva spojených pomocí ocelových desticek s oboustranne prolisovanými trny se základní deskou
JP7538063B2 (ja) 木造部材
EP1811097A2 (en) Building element
JP7499195B2 (ja) 梁床接合構造
RU2340735C1 (ru) Узел стержневой конструкции
JP2022118424A (ja) 梁床接合構造
JP4152328B2 (ja) 壁式鉄筋コンクリート構造物
CZ2014901A3 (cs) Spřahovací dílec pro dřevobetonovou stropní spřaženou konstrukci
JP2022156180A (ja) 構造部材の接続部構造
CZ27419U1 (cs) Kompozitní dřevobetonový nosník spřažený kovovými prvky
CZ34526U1 (cs) Spoj stropního panelu a sloupkové konstrukce stěnových panelů spodního a horního podlaží

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20120322

MK1K Utility model expired

Effective date: 20160124