CZ21659U1 - Zařízení pro přenos času a frekvence optickou sítí - Google Patents

Zařízení pro přenos času a frekvence optickou sítí Download PDF

Info

Publication number
CZ21659U1
CZ21659U1 CZ201023505U CZ201023505U CZ21659U1 CZ 21659 U1 CZ21659 U1 CZ 21659U1 CZ 201023505 U CZ201023505 U CZ 201023505U CZ 201023505 U CZ201023505 U CZ 201023505U CZ 21659 U1 CZ21659 U1 CZ 21659U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
output
input
optical
adapter
signal
Prior art date
Application number
CZ201023505U
Other languages
English (en)
Inventor
Smotlacha@Vladimír
Original Assignee
CESNET, zájmové sdružení právnických osob
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by CESNET, zájmové sdružení právnických osob filed Critical CESNET, zájmové sdružení právnických osob
Priority to CZ201023505U priority Critical patent/CZ21659U1/cs
Publication of CZ21659U1 publication Critical patent/CZ21659U1/cs

Links

Landscapes

  • Optical Communication System (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká zařízení pro přenos času a frekvence v prostředí plně optické sítě v případě, kdy je vyžadována velmi vysoká přesnost nebo stabilita. Typickou oblastí využití je met5 rologie času a frekvence, kdy je třeba porovnávat frekvence oscilátorů a vyhodnocovat rozdíly časových stupnic. Další aplikací je distribuce času a frekvence z primárního zdroje do místa využití.
Dosavadní stav techniky
Přenos přesného času a frekvence na vzdálenosti do jednotek až desítek kilometrů je běžně řešen to pomocí impedančně přizpůsobeného vedení, například pomocí koaxiálního kabelu, kdy je rychlost šíření určena výrobcem vedení, případněji lze snadno změřit. Na větší vzdálenosti, až tisíce kilometrů, se pro přenos času v posledních letech standardně používají metody založené na některém ze satelitních navigačních systémů, většinou GPS. Přenos je nepřímý, na obou stanicích se sleduje časový signál vybraného satelitu, respektive průměr z několika satelitů. Přesnost pře15 nosu je v řádu nanosekund pro kratší vzdálenosti v desítkách kilometrů, ale klesá při vzdálenosti stovek kilometrů.
Rozvoj vláknové optiky v posledních letech přinesl nové metody pro přenos času a frekvence. Problémem pro vzdálenosti nad přibližně 10 kilometrů je změna délky vlákna vlivem kolísání teploty, která se projeví změnou zpoždění v řádu jednotek až desítek nanosekund. Pro větší vzdálenosti nebo při požadavku na vyšší přesnost je nezbytné využít obousměrné, tzv. two-way metody, kdy je časová informace přenášena současně v obou směrech a tím se eliminuje změna zpoždění. Pro sítě s linkovým protokolem SDH/SONET, to je pro synchronní sítě, byly navrženy a testovány způsoby pasivního přenosu času, kdy je pro přenos využíváno sledování běžného provozu v síti. Tuto metodu však nelze využít v síti s asynchronním přenosem dat, např. Ether25 net. Dalším problémem je, že protokoly SDH/SONET jsou provozovány především na páteřních sítích telekomunikačních společností a nelze tedy snadno zajistit napojení přímo na pracoviště, která vyžadují přesný čas a frekvenci.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nevýhody odstraňuje zařízení pro přenos přesné časové informace a frekvence optickou sítí z jedné strany na druhou stranu podle předkládaného řešení. Podstatou nového řešení je, že zařízení sestává ze dvou identických adaptérů propojených optickou linkou. Každé z nich se skládá z vysílací části tvořené modulátorem připojeným jedním vstupem na výstup oscilátoru a druhým vstupem na výstup signálu z externích hodin, jejichž čas má být přenášen. Signál z externích hodin je ve formátu 1 PPS. Jeden výstup modulátoru je propojen přes optický vysílač první strany optickou linkou s optickým přijímačem identického adaptéru na druhé straně. Druhý výstup modulátoru se zpožděným signálem je spojen s jedním vstupem prvního čítače, na jehož druhý vstup je připojen výstup signálu z externích hodin, jejichž čas má být přenášen. Výstup čítače se signálem rovnajícím se rozdílu zpožděného signálu z modulátoru a signálu externích hodin je připojen na jeden vstup vyhodnocovací jednotky. Adaptér dále obsahuje vstupní část tvořenou optickým přijímačem, který je optickou linkou propojen s optickým vysílačem identického adaptéru na druhé straně a který má výstup spojen se vstupem demodulátoru. Výstup demodulátoru se zpožděným signálem je spojen s jedním vstupem druhého čítače, na jehož druhý vstup je připojen výstup signálu z externích hodin, jejichž čas má být přenášen. Výstup druhého čítače se signálem rovnajícím se rozdílu zpožděného signálu z demodulátoru a signálu externích hodin j e připoj en na druhý vstup vyhodnocovací j ednotky.
-1 CZ 21659 U1
V jednom možném provedení je oscilátor zároveň připojen na výstup stabilní přesné frekvence 10 MHz externích hodin, jejichž frekvence má být přenášena a demodulátor je opatřen frekvenčním výstupem F, který je výstupem příslušného adaptéru A respektive B.
Převod mezi elektrickým a optickým signálem se provádí v optickém vysílači, opačný převod se provádí v optickém přijímači. S výhodou lze tedy jako optický vysílač a optický přijímač využít tzv. transceivery typu SFP, SFP+ nebo XFP, které sdružují obě funkce.
Ve výhodném provedení jsou první a druhý čítač společně s oscilátorem, modulátorem a demodulátorem integrovány do struktury programovatelného logického pole typu FPGA.
Předkládané řešení realizuje aktivní přenos času a frekvence ve vyhrazeném temném vlákně nebo io pomocí kanálu DWDM, což je vlnový multiplex, kdy po jednom vlákně je přenášeno až 80 nezávislých kanálů charakterizovaných určitou vlnovou délkou.
Výhodou použití transceiverů je, že systém je kompatibilní s ostatními kanály a že jsou plně respektovány požadované parametry vysílače, např. vlnová délka, vysílací výkon, spektrum signálu.
Zařízení může používat buď některý ze standardních protokolů fyzické vrstvy, nebo vlastní protokol, který bude lépe přizpůsoben účelu. V druhém případě je nezbytné zajistit, aby na lince byl stále přenášen nějaký provoz.
Přehled obrázku na výkrese
Podstata technického řešení je dále vysvětlena a popsána na základě připojeného výkresu, který znázorňuje blokové schéma zařízení. Jedná se o skutečné zařízení, jehož prototyp byl vyroben a odzkoušen.
Příklad provedení technického řešení
Celá sestava se skládá ze dvou identických adaptérů propojených optickou linkou a dvou externích hodin, jejichž čas je přenášen. Každý tento adaptér se skládá z optického modulu, realizo25 váného s výhodou transceiverem a z elektronické části. Vstupem je signál T z externích hodin, jejichž čas bude přenášen. Tento signál je ve formátu i PPS, Pulse Per Second, což znamená, že hrana elektrického signálu odpovídá začátku sekundy. Druhým vstupem, je-li požadován i přenos frekvence, je přesná frekvence 10 MHz. Výstupem adaptéru na straně A respektive B je signál Tg ve formátu 1 PPS, přenesený z druhého adaptéru umístěného na straně B respektive A a dále signál T$ udávající zpoždění v daném adaptéru.
Dále bude popsáno zapojení jednotlivých bloků, které je pro adaptér na straně A identické s adaptérem na straně B.
Výstupní část adaptéru, jehož blokové schéma je znázorněno na obr. 1, je tvořena modulátorem 2, jehož jeden vstup je připojen na výstup oscilátoru 1 a druhým vstupem je výstup T z externích hodin, jejichž čas má být přenášen. Vstup oscilátoru I je připojen na výstup 10 MH2 z externích hodin. Jeden výstup modulátoru 2 je připojen na vstup optického vysílače 4 a druhý výstup je přiveden na vstup prvního čítače 7. Výstup optického vysílače 4 je připojen do optického vlákna, které je na opačném konci zapojeno na optický vstup druhého identického adaptéru.
Vstupní Část adaptéru je tvořena optickým přijímačem 5, na jehož vstup je připojeno optické vlákno, jehož opačný konec je zapojen do optického výstupu druhého adaptéru, Výstup optického přijímače 5 je připojen na vstup demodulátoru 3, jehož jeden výstup představuje výstup adaptéru F a druhý výstup je přiveden na vstup druhého čítače 6.
První čítač 7 a druhý čítač 6 v režimu měření délky Časového intervalu mají na svůj druhý vstup připojen výstup T z externích hodin. První čítač 7 pak měří hodnotu Tg - T, tedy časový rozdíl mezi odeslaným signálem Ts a signálem z hodin T. Druhý čítač 6 měří hodnotu Tr - T. tedy časo-2CZ 21659 Ul vý rozdíl mezi přijatým časovým signálem T£ a signálem T. Funkci čítačů mohou plnit laboratorní přístroje typu univerzální čítač nebo mohou být s výhodou integrovány přímo do adaptéru.
Oscilátor i, modulátor 2 a demodulátor 3 jsou realizovány v programovatelném logickém poli typu FPGA. Optický vysílač 4 a optický přijímač 5 jsou v uvedeném příkladě součástí tzv. optického transceiveru typu SFP.
V prototypu zařízení byly jako první čítač 7 a druhý čítač 6 použity na obou stranách samostatné laboratorní čítače.
Příklad výpočtu Časového rozdílu dvou hodin
Sekundový puls z externích hodin se objeví na vstupu T prvního adaptéru A na jedné straně v čase tA. Následně je vyslán v čase tSA optickou linkou do druhého adaptéru B na druhé straně, kde je přijat v čase tRB. Analogicky, sekundový puls z externích hodin připojených ke druhému adaptéru B dorazí na jejich vstup T v čase tB, následně je druhým adaptérem B vyslán do linky v čase tSB a prvním adaptérem A je přijat v čase tRA. Nechť QAB = tB- tA označuje rozdíl časových stupnic obou hodin, £Si= tSi - ti; i = A, B je zpoždění v adaptéru i a δΑΒ = tRB - tSA, resp. δαΑ = tRA tse je transportní zpoždění z prvního adaptéru A do druhého adaptéru B respektive z druhého adaptéru B do prvního adaptéru A.
Dále je definováno
Aj — tRA - tA = Qab + £sb + δ ba ,
Xb — tRB - h =ΑΒ + ČSA + &AB
V symetrické optické lince jsou zpoždění v obou směrech stejná: δ = δΑΒ = δΒΑ .
V reálném prostředí se délka optických vláken v obou směrech mírně liší a tím vzniká nesymetrie A:
Δ = Ďba - δΑΒ .
Hodnota XA, resp. XB odpovídá výše uvedenému intervalu Tg - T změřenému čítačem a obdobně hodnota £SA , resp. esb odpovídá intervalu Ts - T změřenému druhým čítačem. Velikost nesymetrie Δ musí být stanovena v průběhu kalibrace, neboť závisí jen na optické lince spojující první adaptér A a druhý adaptér B.
Rozdíl časových stupnic obou hodin ΘΑΒ může být vypočítán ze vztahu
Θαβ = ((XA - XB) + (£SA - £SB) - A) / 2 .
Průmyslová využitelnost
Zařízení lze požít všude, kde je požadován přesný přenos časové informace nebo frekvence a je k dispozici obousměrná plně optická trasa, např. jeden pár vyhrazených optických vláken nebo jede pár kanálu v systému vlnového multiplexu (DWDM).
V závislosti na kvalitě optické trasy je možné přenos uskutečnit na maximální vzdálenost 1000 až 2000 km. Parametry zařízení umožňují přenášet časovou informaci se statistickou přesností v řádu desítek pikosekund.
Jednou z typických oblastí využití jsou aplikace z oblasti času a frekvence, např. porovnávání času atomových hodin.

Claims (4)

1. Zařízení pro přenos přesné časové informace a frekvence optickou sítí z jedné strany na druhou stranu, vyznačující se tím, že sestává ze dvou identických adaptérů (A, B) propojených optickou linkou a skládajících se z vysílací části tvořené modulátorem (2) připoje5 ným jedním vstupem na výstup oscilátoru (1) a druhým vstupem na výstup signálu (T) z externích hodin, jejichž čas má být přenášen, kde tento signál (T) je ve formátu 1 PPS, přičemž jeden výstup modulátoru (2) je propojen pres optický vysílač (4) prvního adaptéru (A) první strany optickou linkou s optickým přijímačem (5) identického druhého adaptéru (B) na druhé straně a druhý výstup modulátoru (2) se zpožděným signálem (Ts) je spojen s jedním vstupem prvního i« čítače (7), na jehož druhý vstup je připojen výstup signálu (T) z externích hodin a jehož výstup se signálem (Ts - T) je připojen na jeden vstup vyhodnocovací jednotky a dále adaptér (A, B) obsahuje vstupní část tvořenou optickým přijímačem (5), který je optickou linkou propojen s optickým vysílačem (5) identického adaptéru (B, A) na druhé straně a který má výstup spojen se vstupem demodulátoru (3), jehož výstup se zpožděným signálem (TR) je spojen s jedním vstu15 pem druhého čítače (6), na jehož druhý vstup je připojen výstup signálu (T) z externích hodin a jehož výstup se signálem (TR - T) je připojen na druhý vstup vyhodnocovací jednotky.
2. Zapojení podle nároku 1, vyznačující se tím, že oscilátor (1) je zároveň připojen na výstup stabilní přesné frekvence 10 MHz hodin, jejichž frekvence má být přenášena a demodulátor (3) je opatřen výstupem frekvence F, který je výstupem příslušného adaptéru (A,
20 B).
3. Zapojení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že jako optický vysílač (4) a optický přijímač (5) je použit transceiver typu SFP, SFP+ nebo XFP.
4. Zapojení podle nároku 1 a kteréhokoli z nároků 2 nebo 3, vyznačující se tím, že první čítač (7) a druhý čítač (6) jsou společně s oscilátorem (1), modulátorem (2) a demodu25 látorem (3) integrovány do struktury programovatelného logického pole typu FPGA.
CZ201023505U 2010-11-23 2010-11-23 Zařízení pro přenos času a frekvence optickou sítí CZ21659U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201023505U CZ21659U1 (cs) 2010-11-23 2010-11-23 Zařízení pro přenos času a frekvence optickou sítí

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201023505U CZ21659U1 (cs) 2010-11-23 2010-11-23 Zařízení pro přenos času a frekvence optickou sítí

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ21659U1 true CZ21659U1 (cs) 2011-01-24

Family

ID=43514127

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201023505U CZ21659U1 (cs) 2010-11-23 2010-11-23 Zařízení pro přenos času a frekvence optickou sítí

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ21659U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN105187275B (zh) 一种测量光纤传输链路非对称时延的方法及装置
CN105933085B (zh) 测量非对称光纤链路传输时延的方法
EP2555465A2 (en) Synchronization method, device, and system
KR101479483B1 (ko) 지연의 비대칭을 보정하는 방법
CN110784783B (zh) 基于光纤网络的时钟同步方法及装置
WO2018141681A1 (en) Optical fibre event location
Smotlacha et al. Time transfer using fiber links
Smotlacha et al. Two-way optical time and frequency transfer between IPE and BEV
CN109039453A (zh) 一种传输光纤延时的测量系统及测量方法
CN102271019A (zh) 通过光纤进行的精密时间传递
Smotlacha et al. Time transfer in optical network
CN109039517A (zh) 基于光纤网络的多节点高精度频率同步方法及系统
CN110166160B (zh) 星形网络时间频率同步系统及同步方法
RU2604852C1 (ru) Устройство для сравнения и синхронизации шкал времени
Azendorf et al. Accurate single-ended measurement of propagation delay in fiber using correlation optical time domain reflectometry
CN102680960A (zh) 一种高精度测距验证系统及方法
Zuo et al. WDM-based fiber-optic time synchronization without requiring link calibration
CN208971520U (zh) 一种传输光纤延时的测量系统
Eiselt et al. Accurate measurement of propagation delay in a multi-span optical link
CZ21659U1 (cs) Zařízení pro přenos času a frekvence optickou sítí
JP6823568B2 (ja) 時刻管理装置、基準時刻管理システム、および基準時刻管理方法
Peek et al. White rabbit absolute calibration
CN103795461B (zh) 高精度光纤双向时间比对设备时延不对称性标定系统
US20150244455A1 (en) Calculating time offset
CN103812553B (zh) 高精度光纤双向时间比对设备时延不对称性标定方法

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20110124

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20141010

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20171006

MK1K Utility model expired

Effective date: 20201123