CZ211999A3 - Zastudena tvrditelná (meth)akryhitová reaktivní pryskyřice se sníženým zápachem pro potahování podkladů, ochranné vrstvy pro podklady, vykazující tuto reaktivní pryskyřici a způsob výroby takových ochranných vrstev podkladů - Google Patents

Zastudena tvrditelná (meth)akryhitová reaktivní pryskyřice se sníženým zápachem pro potahování podkladů, ochranné vrstvy pro podklady, vykazující tuto reaktivní pryskyřici a způsob výroby takových ochranných vrstev podkladů Download PDF

Info

Publication number
CZ211999A3
CZ211999A3 CZ19992119A CZ211999A CZ211999A3 CZ 211999 A3 CZ211999 A3 CZ 211999A3 CZ 19992119 A CZ19992119 A CZ 19992119A CZ 211999 A CZ211999 A CZ 211999A CZ 211999 A3 CZ211999 A3 CZ 211999A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
meth
acrylate
weight
component
methacrylate
Prior art date
Application number
CZ19992119A
Other languages
English (en)
Inventor
Peter Dr. Quis
Colin Dr. Liddiard
Manfred Braum
Original Assignee
Röhm GmbH. Chemische Fabrik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Röhm GmbH. Chemische Fabrik filed Critical Röhm GmbH. Chemische Fabrik
Priority to CZ19992119A priority Critical patent/CZ211999A3/cs
Publication of CZ211999A3 publication Critical patent/CZ211999A3/cs

Links

Landscapes

  • Paints Or Removers (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)

Abstract

Zastudena tvrditelná (meth)akrylátová reaktivní pryskyřice se sníženým zápachem obsahuje (meth)akrylátovou složku; 0 až2 hmotn. díly předpolymeru, vtaženo na 1 hmotn. díl (meth)akrylátové složky, rozpustného nebo bobtnavého v (meth)akrylátové složce; 2 až 5hmotn. dílů alespoň jednoho parafinu a/nebo vosku, vztaženo na 100 hmotn. dílů (meth)akrylátové složky a předpolymeru; obvyklá aditiva; dále obsahuje redoxní systém, který se až do polymerizace uchovává odděleně od polymerizovatelných součástí systému alespoň vzhledem kjedné složce redoxního systému, obsahující urychlovač a peroxidický katalyzátor nebo iniciátor v množství postačujícím k vytvrzení (meth)akrylátové složky zastudena. Při způsobu výroby ochranných vrstev z této pryskyřice se jednotlivé složky smísí, nanáší se na potahovanou plochu a nechají vytvrdit při teplotě 10 až 30°C.

Description

Zastudena tvrditelná (meth)akrylátová reaktivní pryskyřice se sníženým zápachem pro potahování podkladů, ochranné vrstvy pro podklady, vykazující tuto reaktivní pryskyřici a způsob výroby takových ochranných vrstev podkladů
Oblast techniky
Vynález se týká reaktivního, polymerizovatelného, zastudena tvrditelného (meth)akrylátového systému se sníženým zápachem, pro potahování podkladů, zejména pro nanášení na podlahy. Vynález se také týká ochranných vrstev podkladů, zejména pokrytých podlah, které se dají získat za použití odpovídajícího, polymerizovatelného, zastudena tvrditelného reaktivního (meth)akrylátového systému. Konečně vynález zahrnuje také způsob výroby těchto pokrytých podkladů, zejména podlah.
Dosavadní stav techniky
Zpracování reaktivních pryskyřic na bázi methylmethakrylátu pro pokrývání podkladů nastává obyčejně se silným obtěžováním zápachem. Často se nemohou dodržet mezní hodnoty nejvyšší přípustné koncentrace pracovišť.
Methakrylátové systémy se sníženým zápachem jsou již známy ve stavu techniky. Například japonský zveřejněný spis JP 95-46571 zveřejňuje systém, který obsahuje nenasycenou pryskyřici, cyklopentadienyl(meth)akryláty, zesíťovací prostředky, jako například organické peroxidy, a urychlovače, jako například soli organických kyselin s jcovy.
·« ·.· '··
·· · · · ·
Ukázalo se, že systém, který jako tvrdidla a urychlovače obsahuje kumenhydroperoxid a oktoát kobaltu, dodává tvrdost.
Další systémy, které rovněž využívají kumenhydroperoxid a oktoát kobaltu, jsou popsány v japonských zveřejněných spisech JP 95-5661 a JP 94-199 427.
Tyto systémy sice řeší problém spojený s obtěžováním zápachem, ale přetrvává ohrožení zdraví při nanášení těchto systémů pomocí použití problematického iniciačního systému skládajícího se ze sloučeniny kobaltu a kumehydroperoxidu.
Podstata vynálezu
Vzhledem ke stavu techniky je nyní úkolem předloženého vynálezu poskytnout zastudena tvrditelné, reaktivní (meth)akrylátové pryskyřice se sníženým zápachem pro nanášení na podklady, které při nanášení projevují obzvláště malé ohrožení zdraví.
Řeší se tyto a také další explicitně neuvedené úkoly, které však lze ze souvislostí tu diskutovaných beze všeho odvodit nebo odhalit pomocí reaktivní pryskyřice popsané v nároku 1. Účelné obměny reaktivní pryskyřice podle vynálezu se chrání ve vedlejších nárocích zpětně se vztahujících na nárok 1. Co se týká ochranné vrstvy pro podlahy, poskytuje předmět nároku 7 řešení úkolu, který je základem, zatím co nárok 8 chrání zvláštní způsob výroby ochranné vrstvy pro podlahy se sníženým zápachem.
• · · · ► ·· · · · · · · • · · ·· ·· ··
Tím, že zastudena tvrditelná, (meth)akrylátová reaktivní pryskyřice se sníženým zápachem pro nanášení vrstev na podlahy obsahuje
A)(meth)akrylát 50 , 100 % hmotn.
methyl(meth)akrylát 0 5 % hmotn.
ethyl(meth)akrylát 0 v az 5 % hmotn.
(meth)akrylát se3 až 6 atomy uhlíku 0 97 % hmotn.
(meth)akrylát se 7 nebo
více atomy uhlíku 0 50 % hmotn.
vícesytné (meth)akryláty 3 10 % hmotn.
komonomery 0 50 % hmotn.
vinylaromáty 0 30 ·% hmotn.
vinylestery 0 30 % hmotn.,
přičemž součásti složky A) dávají 100 % hmotn.,
B) 0 až 2 hmotnostní díly (pre)polymeru, rozpustného nebo bobtnavého v A), na 1 hmotnostní díl A), přičemž podíl methyl(meth)akrylátu nebo ethyl(meth)akrylátu je menší než 5 % hmotn., vztaženo na Β),
C) 2 až 5 hmotnostních dílů alespoň jednoho parafinu a/nebo vosku na 100 hmotnostních dílů (A + Β) ,
D) redoxní systém, který se má až do polymerizace držet odděleně od polymerizovatelných součástí systému, alespoň co se týče jedné složky redoxního systému, obsahující urychlovač a peroxidický katalyzátor nebo iniciátor v množství postačujícím k vytvrzování složky A) zastudena, ····· · ·· ·· ·· • · · ···· · · · · • · · · · · ·'· · • 9 9 9 9 9 9 999 999
9 9 9 9 9 9 9
9 99 999 99 9 9 99
E) obvyklá aditiva, se daří beze všeho nepředvídatelným způsobem zmenšovat ohrožování zdraví při nanášení těchto systémů. Zároveň se vhodnou volbou jednotlivých součástí podle druhu a množství reaktivních pryskyřic pro nanášení na podlahu podle vynálezu s celkově vynikajícím spektrem vlastností dá upravit:
- úplné vytvrzování na rozdílných podkladech, takže po 0,5 až 5 hodinách, přednostně po přibližně 2 hodinách reaktivní pryskyřice již není lepkavá;
- rychlé vytvrzování použitím určitých urychlovačů a iniciátorů;
- dobrá přilnavost na mnoha podkladech, jako jsou plastické látky, potěry, beton; a
- velké snížení zápachu.
V účelné obměně podle vynálezu se reaktivní pryskyřice vyznačuje tím, že složka E) je v množství v rozsahu 0 až 100 hmotnostních dílů na 10 hmotnostních dílů složek A) + B).
Jedna z výhodných forem provedení vynálezu předpokládá, že složka A) obsahuje butylmethakrylát a 1,4-butandioldimethylakrylát.
Další zlepšení při reaktivní pryskyřici podle vynálezu se poskytuje pomocí volitelné přísady (pre)polymerů na bázi (meth)akrylátů.
• ΦΦΦ ·· · φφφφ φ · φ · • φ φφφφφφ· • φ φ φ φ ·· φφφφφφ • · · φφφ φ · • ΦΦ φφ φφφ φφ φφ ··
V popředí zvláštního zájmu jsou také pryskyřice podle vynálezu, ve kterých podíl složky C) je 2,5 až 3,5 hmotnostních dílů na 100 hmotnostních dílů součtu A) + B) .
Dále je vyloženě účelné, když se jako složka D) pryskyřice použije systém složený z aminů, zejména n,n-bis(2-hydroxyethyl )-p-toluidinu, a dibenzoylperoxidu.
Další aspekt předloženého vynálezu je možno vidět v ochranných vrstvách pro podklady se sníženým zápachem, kterých je možno dosáhnout pomocí nanášení a vytvrzování polymerizovatelného (meth)akrylátového systému podle vynálezu, tvrditelného zastudena při teplotách -10 až +45 °C.
Předmětem vynálezu je také způsob výroby ochranné vrstvy pro podklady se sníženým zápachem, přičemž zastudena tvrditelná (meth)akrylátová reaktivní pryskyřice se sníženým zápachem pro nanášení na podklady obsahující
(meth)akrylát 50 100 % hmotn.
methyl(meth)akrylát 0 5 % hmotn.
ethyl(meth)akrylát 0 5 % hmotn.
(meth)akrylát se 3 až 6 atomy uhlíku 0 97 % hmotn.
(meth)akrylát se 7 nebo
více atomy uhlíku 0 50 % hmotn.
vícesytné (meth)akryláty 3 10 % hmotn.
komonomery 0 50 % hmotn.
vinylaromáty 0 30 % hmotn.
vinylestery 0 30 % hmotn.,
přičemž součásti složky A) dávají 100 % hmotn., • ·
• · · · · · · * · · · ··· ··· • · · · · • ·« ·· · · · · β
Β) Ο až 2 hmotnostní díly (pre)polymeru, rozpustného nebo bobtnavého v A), na 1 hmotnostní díl A) , přičemž podíl methyl (meth) akrylátu nebo ethyl (meth) akrylátu je menší než 5 % hmotn., vztaženo na Β),
C) 2 až 5 hmotnostních dílů alespoň jednoho parafinu a/nebo vosku na 100 hmotnostních dílů (A + Β) ,
D) redoxní systém, který se má až do polymerizace držet odděleně od polymerizovatelných součástí systému, alespoň co se týče jedné složky redoxního systému, obsahující urychlovač a peroxidický katalyzátor nebo iniciátor v množství postačujícím k vytvrzování složky A) zastudenaz a
E) obvyklá aditiva, se nanese na plochu, která se má pokrýt, a nechá se vytvrdit.
V obzvláště výhodné formě provedení způsobu podle vynálezu se může vytvrzování uskutečňovat při okolní teplotě.
Složka A)
Při složce A) reaktivní pryskyřice podle vynálezu pro nanášení na podklady se jedná v podstatě o ethylenicky nenasycené monomery. Tyto mohou obsahovat jednu nebo více reaktivních dvojných vazeb.
♦ φφφφ ♦ φ φ « φ φ φ ·· φ φφφφ ·»·· φ φ φφφ φφφφ φ φ φ ΦΦΦΦΦ·· φφφ φφφ φφ φ · φ φφφ φφ « φ φ «φ φφ φφ
Alespoň 50 % hmotn. těchto monomerů jsou (meth)akryláty, přičemž v rámci tohoto vynálezu „(meth)akrylát znamená akrylát a/nebo methakrylát.
Jako estery akrylové kyseliny nebo methakrylové kyseliny přicházejí pro vynález výlučně v úvahu estery s relativně vysokým tlakem páry při teplotě místnosti. Zpravidla se jedná o sloučeniny s teplotou varu vyšší než 120 °C při normálním tlaku, zejména vyšší než 140 °C, obzvláště účelně vyšší než 150 °C.. Alkoholový zbytek může obsahovat heteroatomy, například ve formě etherové skupiny, alkoholové skupiny, skupiny karboxylové kyseliny, esterové skupiny a urethanové skupiny.
Přitom je důležité, aby složka A) vykazovala jenom malá množství (tj. méně než 5 % hmotn.) methyl(meth)akrylátu nebo ethyl(meth)akrylátu. Zejména neobsahuje složka A) žádný methyl(meth)akrylát nebo ethyl(meth)akrylát.
Příklady akrylátu použitelných v rámci tohoto vynálezu zahrnují mezi jiným alkylakryláty, například estery 2-methyl-cis-akrylové kyseliny (estery isokrotonové kyseliny), estery 2-methyl-trans-akrylové kyseliny (estery krotonové kyseliny);
akryláty halogenovaných alkoholů, například 1-trifluormethylester akrylové kyseliny;
arylakryláty, například popřípadě substituované benzylakryláty;
nenasycené alkylakpyláty, jako například allylakrylát.
V rámci tohoto vynálezu patří mezi jiným X methaXrylá” tům ppužitelným se zvláštním úspěchem:
• · ♦ · ♦ « »
9 9
9 9 9 9 9 • · «· ·»
alkylmethakryláty, které se odvozují od nasycených alkoholů, jako isopropylmethakrylát, propylmethakrylát, n-butylmethakrylát, terč.butylmethakrylát, n-hexylmethakrylát, n-oktylmethakrylát, n-decylmethakrylát, isooktylmethakrylát, tetradecylmethakrylát a podobně;
alkylmethakryláty, které se odvozují od nenasycených alkoholu, jako například oleylmethakrylát, 2-propinylmethakrylát, allylmethakrylát, vinylmethakrylát atd.;
amidy a nitrily methakrylové kyseliny, například
N-(3-dimethylaminopropyl)methakrylamid,
N-(diethylfosfono)methakrylamid,
1-methakryloylamido-2-methy1-2-propanol,
N- (3-dibutylaminopropyl)methakrylamid,
N-terc.butyl-N-(diethylfosfono)methakrylamid,
N,N-bis(2-diethylaminoethyl)methakrylamid,
4-methakryloylamido-4-methy1-2-pentanol, methakryloylamidoacetonitril,
N- (methoxymethyl)methakrylamid,
N-(2-hydroxyethyl)methakrylamid,
N-acetylmethakrylamid,
N-(dimethylaminoethyl)methakrylamid,
N-methyl-N-fenylmethakrylamid,
N,N-diethylmethakrylamid,
N-methylmethakrylamid,
N,N-dimethylmethakrylamid,
N-isopropylmethakrylamid;
aminoalkylmethakryláty, jako například tris(2-metakryloxyethyl)amin,
N-methylformamidoethylmethakrylát, • « · « 9 • 99 • 9 · 9 9
3-diethylaminopropylmethakrylát,
2-ureidoethylmethakrylát;
jiné dusíkaté methakryláty, jako například N-(methakryloyloxyethyl)diisobutylketimin, 2-methakryloyloxyethylmethylkyanamid, kyanomethylmethakrylát;
arylmethakryláty, jako například nonylfenylmethakrylát, benzylmethakrylát, fenylmethakrylát, přičemž arylové zbytky mohou být nesubstituovány nebo až čtyřnásobně substituovány;
methakryláty obsahující karbonyl, jako například
2- karboxyethylmethakrylát, karboxymethylmethakrylát,
N-(2-methakryloyloxyethyl)-2-pyrrolidinon,
N-(3-methakryloyloxypropyl)-2-pyrrolidinon, N-methakryloylmorfolin, oxazolidinylethylmethakrylát,
N-(methakryloyloxy)formamid, acetonylmethakrylát,
N-methakryloy1-2-pyrrolidinon;
cykloalkylmethakryláty, jako například
3- vinylcyklohexylmethakrylát,
3,3,5-trimethylcyklohexylmethakrylát, bornylmethakrylát, cyklopenta-2,4-dienylmethakrylát, isobornylmethakrylát,
1-methylcyklohexylmethakrylát;
* 4 4 «4 4 ··♦ «44 glykoldimethakryláty, jako například
1,4-butandiolmethakrylát, methylenmethakrylát,
1,3-butandiolmethakrylát, triethylenglykolmethakrylát,
2, 5-dimethyl-l,6-hexandiolmethakrylát, 1,10-dekandiolmethakrylát,
1,2-propandiolmethakrylát, diethylenglykolmethakrylát, ethylenglykolméthakrylát;
hydroxyalkylmethakryláty, jako například
3-hydroxypropylmethakrylát,
3,4-dihydroxybutylmethakrylát,
2-hydroxyethylmethakrylát,
2-hydroxypropylmethakrylát;
methakryláty etheralkoholú, jako například tetrahydrofurfurylmethakrylát, vinyloxyethoxyethylmethakrylát, methoxyethoxyethylmethakrylát, 1-butoxypropylmethakrylát,
1- methyl-(2-vinyloxy)ethylmethakrylát, cyklohexyloxymethylmethakrylát, methoxymethoxyethylmethakrylát, benzyloxymethylmethakrylát, furfurylmethakrylát,
2- butoxyethylmethakrylát,
2-ethoxyethoxymethylmethakrylg^A
2-ethoxyethylmethaj<ryláty allyloxymethylmethakrylát,
1-ethoxybutylmethakrylát,
Μ 44
4 * 4
4 4 4
444 444
4
44
Μ··
4
4 methoxymethylmethakrylát,
1- ethoxyethylmethakrylát, ethoxymethylmethakrylát ;
methakryláty halogenovaných alkoholů, jako například
2.3- dibrompropylmethakrylát,
4-bromfenylmethakrylát,
1.3- dichlor-2-propylmethakrylát,
2- bromethylmethakrylát,
2-jodethylmethakrylát, chlormethylmethakrylát;
oxiranylmethakryláty, jako například
10,11-epoxyundecylmethakrylát,
2.3- epoxycyklohexylmethakrylát,
2, 3-epoxybutylmethakrylát,
3.4- epoxybutylmethakrylát, glycidylmethakrylát;
methakryláty obsahující fosfor, bor a/nebo křemík, jako například
2-(dibutylfosfono)ethylmethakrylát,
2,3-butylenmethakryloylethylborát,
2-(dimethylfosfato)propylmethakrylát, methyldiethoxymethakryloylethoxysilan,
2-(ethylenfosfito)propylmethakrylát, dimethylfosfinomethylmethakrylát, dimethylfosfonoethylmethakrylát, diethylmethakryloylfosfonát, diethylfosfatoethylmethakrylát, dipropylmethakryloylfosfát;
···· • · · ···· · · · · • · » ft · ft · · · ft > · · ft ft · ·♦· ftftft ftftft ftftft » ft • ftftftft ftftft ft· ftft ftft methakryláty obsahující síru, jako například ethylsulřinylethylmethakryiát,
4-thiokyanatobutylmethakrylát, ethylsulfonylethylmethakrylát, thiokyanatomethylmethakrylát, methylsulřinylmethylmethakrylát, bis(methakryloyloxyethyl)sulfid;
trimethakryláty, jako například trimethyloylpropantrimethakrylát.
Akryláty odpovídající methakrylátům, které mají teplotu varu vyšší než 120 °C, se mohou rovněž použít.
Uvedené sloučeniny se mohou použít také jako směsi.
(Meth)akryláty, jejichž alkoholový zbytek obsahuje 3 až 5 atomu uhlíku, jsou přednostní. Estery s delším řetězcem, tedy sloučeniny, jejichž alkoholový zbytek obsahuje 7 nebo více atomů uhlíku, sice způsobují, že ochranné vrstvy jsou flexibilnější, ale také měkčí, takže jejich užitné vlastnosti se omezují. Jejich podíl je proto omezen na 50 % hmotn.
K obzvláště přednostním (meth)akrylátům patří mezi jiným n-butylmethakrylát, terč.butylmethakrylát, isobutylmethakrylát, hexylmethakrylát, hexylakrylát, cyklohexylmethakrylát, cyklohexylakrylát, benzylmethakrylát a benzylakrylát.
Složka A) obsahuje jako podstatnou součást podle vynálezu mezi 3 a 10 % hmotn. jednoho nebo více vícesytných (meth)akrylátů.
·
4 4 4 ·
I «»»
K tomu náleží mezi jiným di-, tri- a vícefunkční sloučeniny. Obzvláštní přednost mají difunkční (meth)akryláty a trifunkční (meth)akryláty.
(a) Difunkční (meth)akryláty
Sloučeniny obecného vzorce
R ijt
CH2=C- CO - O -(CHajfj- OCO- C=CH2 kde R je vodík nebo methyl a n je kladné celé číslo mezi 3 a 20, jako například di(meth)akrylát propandiolu, butandiolu, hexandiolu, oktandiolu, nonadiolu, dekandiolu a ikosandiolu;
Sloučeniny obecného vzorce:
CH2=C - CO -(O -CH2- CHJjy oco-c=ch2 kde R je vodík nebo methyl a n je kladné celé číslo mezi 1 a 14, jako například di(meth)akrylát ethylenglykolu, diethylenglykolu, triethylenglykolu, tetraethylenglykolu, dodekaethylenglykolu, tetradekaethylenglykolu, propylenglykolu, dipropylglykolu a tetradekapropylenglykolu;
a glyceroldi (meth) akrylát, 2,2'-bis[p-(y-methakryloxy-p-hydroxypropoxy) fenylpropan] nebo bis-GMA, bifenol-A-dimethakrylát, neopent;ylglykol<j.i (meth) akrylát, 2,2'-di(4-methakryloxy·· ·· ·· • · ♦ · · · ♦ * φ « ♦ · • 11 11 1 111 11 11
111 11 11 polyethoxyfenyl)propan se 2 až 10 ethoxyskupinami na molekulu a 1,2-bis(3-methakryloxy-2-hydroxypropoxy)butan.
(b) Tri- nebo vícefunkční (meth)akryláty
Trimethylolpropantri(meth)akryláty [1,1,1-tris((hydroxymethyl) propantri (meth) akryláty] a pentaerythritoltetra(meth)akrylát.
(c) Urethan(meth)akryláty
Produkty reakce 2 molů (meth)akrylátového monomeru obsahujícího hydroxyskupinu s 1 molem diisokyanátu a produkty reakce urethanového polymeru obsahujícího 2 koncové skupiny NCO s methakrylovým monomerem, který vykazuje jednu hydroxyskupinu, jako například sloučeniny obecného vzorce:
CH2=C-C-OR2-OC-N-R3-N-C-OR2-OC=CH2
II II II II oo oo kde R je vodík nebo methylová skupina, R2 je alkylenová skupina a R3 je organický zbytek.
Uvedené monomery se zesíťujícím účinkem a) až c) se používají buď samotné, nebo ve formě směsi několika monomerů.
K celkem obzvláště výhodným vícesyfcným monomerům používaným v pryskyřici podle vynálezu patří především φφ φφ φ φ φ φ φφφ · φφφ φφφ φ φ φ φ φφ φ··· • φ φ
• φφφ • φ φ
φ φ
φφφ φ φ φ φ • » φ φ φ · φ φ trimethylolpropantrimethakrylát [1,1,1-tris((hydroxymethyl) propantri meth akrylát] (TRIM), 2,2-bis-4-(3-methakryloxy-2hydroxypropoxy)fenylpropan (bis-GMA), 3,6-dioxaoktamethylendimethakrylát (TEDMA), 7,7,9-trimethyl-4,13-dioxo~3,14dioxa-5,12-diazahexadekan-l,16-dioxydimethakrylát (UDMA) a/nebo 1, 4-butandioldimethakrylát (1,4-BDMA). Z těchto je zase velmi přednostní 1,4-butandioldimethakrylát.
Složka A) může dále obsahovat také jiné komonomery, které lze kopolymerizovat s výše uvedenými (meth)akryláty. K těmto patří mezi jiným vinylester, vinylchlorid, vinylidenchlorid, vinylacetát, styren, substituované styreny s alkylovým substituentem v postranním řetězci, jako například amethylstyren a α-ethylstyren, substituované styreny s alkylovým substituentem na kruhu, jako například vinyltoluen a p-methylstyren, halogenované styreny, jako například monochlorstyreny, dichlorstyreny, tribromstyreny a tetrabromstyreny, vinyl- a isopropenylether, deriváty maleinové kyseliny, jako například anhydrid maleinové kyseliny, anhydrid methylmaleinové kyseliny, maleinimid, methylmaleinimid, fenylmaleinimid a cyklohexylmaleinimid, a dieny, jako například 1,3-butadien a divinylbenzen.
Podíl komonomerů je omezen na 50 % hmotn. složky A), protože jinak by mohly být mechanické vlastnosti polymerizovaných ochranných vrstev nevýhodně ovlivněny. Podíl vinylaromátů je přitom omezen na 30 % hmotn. složky A), protože vyšší podíly by mohly vést k odměšování systému. Podlí vinylesterů je rovněž omezen na 30 % hmotn. složky A), protože tyto se při nízkých teplotách zakalují jenom nedostatečně a jsou náchylné k nepříznivému smršťování.
*
99
99 9 9 9 9 · «
Φ · · · · ·« · ♦ 9 9 9 9 9 999 999
9 9 9 9 9 9
99 999 99 99 99
Všechny výše uvedené monomery, složce A), jsou obchodně dostupné.
které se nacházejí ve
Složka tí)
K nastavování viskozity reaktivní pryskyřice a zabíhavosti, jakož i k lepšímu vytvrzování nebo jiným vlastnostem pryskyřice nebo polymerizované ochranné vrstvy se může ke složce A) přidávat polymer nebo prepolymer. Tento (pre)polymer má být rozpustný nebo bobtnavý ve složce A) . Mohou se použít 0 až 2 hmotnostní díly (pre) polymeru na jeden hmotnostní díl A) .
Jako složka B) jsou vhodné zejména například poly(meth)akryláty, které se mohou jako pevný polymerizát rozpouštět v A) . Mohou se používat rovněž jako tak zvané sirupy, tj. jako částečně polymerizované hmoty příslušných monomerů. Přitom je důležité, aby tyto hmoty obsahovaly jenom malá množství (tj. menší než 5 % hmotn.) methyl (meth) akrylátu nebo ethyl(meth)akrylátu. Složka B především neobsahuje žádný methyl (meth) akrylát nebo ethyl (meth) akrylát.
Dále jsou jako složka B) vhodné mezi jiným polyvinylchloridy, polyvinylacetáty, polystyreny, epoxidové pryskyřice, epoxidové (meth)akryláty, nenasycené polyestery, polyurethany nebo jejich směsi nebo směsi s výše uvedenými póly(meth)akryláty. Uvedené (pre)polymery se mohou používat také jako kopolymery.
K (pre)polymerům obzvláště úspěšně použitelným v rámci tohoto vynálezu patří mezi jiným pojivá na bázi (meth)akry• ·· »
·. ·· • · · · • · · » « · * * · · « ·♦« ··· ·«· »»· · · **« »· «·· »♦ ·♦ ·· 17 látů, které neuvolňují žádný monomer, jako například ÍR)PLEXIGUM PM 381, který je dostupný od firmy Rohm GmbH.
Tyto polymery slouží například k regulaci flexibilních vlastností, regulaci smršťování, jako stabilizátory, jako prostředky k tvorbě kůže, jakož také jako prostředky k zlepšení zabíhavosti.
Výše uvedené (pre)polymery jsou obecně komerčně dostupné. Mohou se ale také vyrobit způsobem, který je odborníkovi znám.
Reaktivní pryskyřice, které se vyvíjejí k výrobě tenkých ochranných vrstev o tloušťce menší než 5 mm, obsahují zejména přednostně alespoň 1 % hmotn., obzvláště přednostně alespoň 3 % hmotn. polymeru, například póly(meth)akrylátů, vztaženo na součet A) + B.
Složka C)
Methakrylátové pryskyřice mají při vytvrzování sklon k inhibici na vzduchu. To vede k tomu, že horní pryskyřicové vrstvy, které se mohou dostávat do kontaktu se vzduchem, zůstávají ve zvýšené míře lepkavé a nejsou pevné jako zbytek hmoty. K zabránění tomuto chování, popřípadě k zlepšení tohoto chování se proto přidávají k pryskyřici parafiny a/nebo vosky, které se přednostně nacházejí v koncentraci téměř u meze rozpustnosti. Při odpařování složek receptury se překračuje mez rozpustnosti, na povrchu se vytváří jemný parafinový film, který účinně zabraňuje inhibici horních vrstev pryskyřice na vzduchu, a tak vede k suchému povrchu.
♦ ·· • *9 9 • 99 ·· 99
9 9 · 9 9 9 • 9 9 9 9 9 9 •9 9 9 999 999
9 9 9 9
99 99 99
U vosku a parafinu se jedná obecně o nepolární látky, které se rozpouštějí v kapalné, nevytvrzené pryskyřici. S přibývajícím zesíťováním během polymerizace se snižuje jejich kompatibilita s pryskyřicí, takže tvoří druhou fázi a mohou migrovat na povrch polymerizující pryskyřicové hmoty. Potom jsou schopné vytvářet na povrchu uzavřený film a mohou tuto hmotu uzavírat vůči vzdušnému kyslíku. Pomocí tohoto vyloučení kyslíku se podporuje polymerizace pryskyřice na jejím povrchu. Přísada vosků a/nebo parafinů tak zejména snižuje lepivost povrchu, že se může zabraňovat inhibičnímu účinku kyslíku.
Principiálně jsou vhodné všechny látky, které projevují výše popsané chování homogenní tvorby povrchové vrstvy při nedosahování mezí rozpustnosti.
K vhodným voskům patří mezi jiným parafin, mikrokrystalický vosk, karnaubský vosk, včelí vosk, lanolin, vorvanina, polyolefinové vosky, ceresin, kandelilový vosk a podobně.
Avšak jako obzvláště vhodné se osvědčily parafiny. Tyto se skládají převážně z uhlovodíků s přímým řetězcem obecného vzorce CnH2n+i s n = 10 až 70 a z 0 až 60 % podílu isoa cykloalkanů/-parafinů. Tyto vosky získané z vakuové destilace lehkých a středních mazacích olejů mají tu výhodu, že jsou za podmínek převládajících v (meth)akrylátových pryskyřicích extrémně nereaktivní. Jsou nerozpustné ve vodě a téměř nerozpustné v nízkomolekulových alifatických alkoholech a etherech. Jsou lépe rozpustné v ketonech, chlorovaných uhlovodících, benzinu, benzenu, toluenu, xylenu a vyšších aromátech. Rozpustnost klesá s vyšší teplotou tání, tj. s rostoucí molární homotností vosku. Teploty měknutí makro0 0 0 0 ·· 0 00 000 000 000 000 0 · 000 ·· 00· ·· ·0 00 krystalických parafinů jsou mezi 35 a 72. V obchodě obvyklé produkty mají viskozity při 100 °C mezi 2 a 10 mm7s.
Přednostně Se pro použití v methakrylátových pryskyřicích podle vynálezu pro potahování podkladů osvědčily mezi jiným úplně rafinované a odolejované vosky. Obsah oleje v těchto typech je maximálně 2,5 %. Obzvláštní přednost se dává produktům s teplotou měknutí mezi 40 a 60 °C a viskozitou při 100 °C 2,0 až 5,5 mirt/s.
Podle vynálezu se přidávají vosky a/nebo parafiny v množstvích 2,0 až 5 % hmotn., přednostně 3 % hmotn., vztaženo na celkovou hmotnost složek A) až B). Jestliže přidané množství vosku a/nebo parafinu výrazně překračuje množství 5 % hmotn., potom to může mít nevýhodný vliv na pevnost ochranné vrstvy podkladů. Jestliže přidané množství vosku a/nebo parafinu nedosahuje množství 2 % hmotn., potom se pryskyřice se sníženým zápachem nevytvrzuje nelepivě.
Protože parafiny a/nebo vosky projevují svůj účinek podle vynálezu pomocí odpařování, je nezbytné, aby složka A) vykazovala dostatečné odpařování. Proto jsou obzvláště přednostní monomery (meth)akrylátu s esterovými skupinami, které mají 3 až 6 atomů uhlíku.
Složka D)
Pryskyřice A) až D) podle vynálezu je vhodná k vytvrzování zastudena, tj . obsahuje k polymerizaci redpxní systém sestávající z peroxidového katalyzátoru a iniciátoru. Množství, ve kterých se tyto urychlovače a iniciátory přidávají, jsou závislá na daném systému a odborník je může stanovit
ΦΦΦΦΦ φ φφ ·· ·♦ φφ φ φφφφ φφφφ φ φ φφφ φφφφ φ φ φ φφφφ φφφ ··« • ΦΦ φφφ φ φ φφφ φφ φφφ φφ *· ·· rutinní zkouškou. Musí však postačovat k vytvrzování složky A) zastudena.
Urychlovač se ,· používá obvykle v množství 0,01 až 5 % hmotn., zejména 0,5 až 1,5 % hmotn., vztaženo na součet složek A) až D) . K sloučeninám obzvláště vhodným jako urychlovače patří mezi jiným aminy, merkaptany, jako například dimethyl-p-toluidin, diisopropoxy-p-toluidin, n,n-bis(2-hydroxyethyl ) -p-toluidin, dimethylanilin a glykoldimerkaptoacetát, přičemž zcela obzvláště přednostní jsou n,n-bis(2-hydroxyethyl) -p-toluidin a dimethyl-p-toluidin.
Dále mohou jako urychlovače sloužit organické soli kovu, které se používají obvykle v rozsahu 0,001 až 2 i hmotn., vztaženo na součet složek A) až D). K těmto patří mezi jiným naftenát mědi a oleát mědi.
Jako peroxidové katalyzátory nebo iniciátory se hodí zejména skupiny sloučenin, jako například ketonperoxidy, diacylperoxidy, perestery, perketaly a také vzájemné směsi sloučenin těchto skupin, jakož i směsi s neuvedenými účinnými tvrdidly a iniciátory.
Pro tento účel jsou obzvláště přednostní sloučeniny, jako například methylethylketonperoxid, acetylacetonperoxid, ketonperoxid, methylisobutylketonperoxid, cyklohexanonperoxid, dibenzoylperoxid, terč.butylperoxybenzoát, terc.butylperoxyisopropylkarbonát, 2,5-bis (2-ethylhexanoylperoxy) -2, 5dimethylhexan, terc.butylperoxy-2-ethylhexanoát, terč.butylperoxy-3, 5, 5-trimethylhexanoát, 1,1-bis (terc.butylperoxy) cyklohexan, 1,1-bis(terc.butylperoxy)-3,3,5-trimethylcyklohexan, kumylhydroperoxid, terč.butylhydroperoxid, dikumyl• 9 • ••9
99 • 9 ·*
9 9 9 9 9
9 9 9 *9 • 99 999 999
9 9 9
999 99 99 peroxid, bis(4-terc.butylcyklohexyl)peroxydikarbonát, směsi ketonových a peroxidových typů, peresterových typů, a rovněž vzájemné směsi dvou nebo více předtím uvedených sloučenin. Z výše uvedených sloučenin je přednostní dibenzoylperoxid.
Iniciátory se používají obvykle v množství v rozsahu 0,1 až 10 % hmotn., zejména 0,5 až 5 % hmotn., vztaženo na součet složek A) až D). V pryskyřici se mohou nacházet již urychlovače ze složky D), například dimethylparatoluidin, aniž by se při okolní teplotě uskutečňovala polymerizace. Pomocí přídavku zbývajících součástí složky D) se reakce iniciuje, přičemž složka D) se obvykle stanoví tak, aby (meth)akrylátový systém měl dobu zpracovatelnosti 10 min až 20 min. (Meth)akrylátový systém podle vynálezu obsahuje tedy úplnou složku D) pouze bezprostředně před použitím, až do použití neobsahuje složku D) nebo ji obsahuje jenom částečně, nebo jinými slovy, úplný funkční redoxní sysém je až do polymerizace polymerizovatelných součástí oddělen od těchto, zatím co součásti redoxního systému již mohou být s polymerizovatelnými látkami předběžně smíchány.
Složka E)
Složka E) je volitelná. Sem patří velký počet aditiv obvyklých v (meth)akrylátových reaktivních pryskyřicích pro potahování podkladů. Například se mohou uvést:
tvrdidla, antistatické prostředky, antioxidanty, biostabilizátory, chemická bubřidla, prostředky podporující vybrání z formy, prostředky proti hoření, mazadla, barviva, prostředky zvyšující tečení, plniva, kluzné prostředky, prostředky zvyšující adhezi, inhibitory, katalyzátory, prostředky proti světelnému stárnutí, optická bělidla, organické fosfity,
oleje, pigmenty, prostředky pro zlepšení houževnatosti, ztužovadla, ztužující vlákna, prostředky proti zvětrávání a změkčovadla.
Tato volitelná aditiva se mohou nacházet v pryskyřici podle vynálezu v měnících se množstvích. Některá aditiva jsou v rámci vynálezu obzvláště přednostní, jako například přísady skupin El) až E4).
Skupina El)
Obzvláště zajímavá jako přísada k pryskyřicím podle vynálezu je skupina inhibitoru El).
Inhibitory se mohou k polymerizovatelné pryskyřicové směsi přidávat pro ochranu před nežádoucím, předčasným vytvrzováním. Působí jako radikálová činidla pro zakončení růstu řetězce k zachycení obvyklých vyskytujících se radikálů a zvyšují značně skladovatelnost pryskyřicových přípravků. Při žádaném vytvrzování iniciovaném pomocí přídavku organických peroxidů mají však přidané inhibitory tu výhodu, že je lze rychle obejít. Používají se hlavně 1,4-dihydroxybenzeny. Používat se však mohou také jinak substituované dihydroxybenzeny. Obecně se dají takové inhibitory vyjádřit obecným vzorcem (El.I)
OH (El.I)
φφ φφ
φ φ
φφφ φ φ φ
φ φ
φφφ φ-φφφ φ
φ φ
φ φ φ · φ kde
R1 znamená přímý nebo rozvětvený alkylový zbytek s 1 až 8 atomy uhlíku, halogen nebo aryl, zejména alkylový zbytek s 1 až 4 atomy uhlíku, obzvláště přednostně methyl, ethyl, n-propyl, isopropyl, n-butyl, isobutyl, sek.butyl, terc.butyl, Cl, F nebo Br;
n je celé číslo 1 až 4, zejména 1 nebo 2; a
R2 znamená přímý nebo rozvětvený alkylový zbytek s 1 až 8 atomy uhlíku nebo aryl, zejména alkylový zbytek s 1 až 4 atomy uhlíku, obzvláště přednostně methyl, ethyl, n-propyl, isopropyl, n-butyl, isobutyl, sek.butyl nebo terc.butyl.
Mohou se však použít také sloučeniny s 1,4-benzochinonem jako základní sloučeninou. Tyto se dají popsat vzorcem (El.II)
(El.II) kde
R1 znamená přímý nebo rozvětvený alkylový zbytek s 1 až 8 atomy uhlíku, halogen nebo aryl, zejména alkylový zbytek s 1 až 4 atomy uhlíku, obzvláště přednostně methyl, ethyl, n-propyl, isopropyl, n-butyl, isobutyl, sek.butyl, terc.butyl, Cl, F nebo Br; a
···· • »· • · · • · · ··· ·· n je celé číslo 1 až 4, zejména 1 nebo 2.
Rovněž se používají fenoly obecného vzorce (El.III)
HO
(El.III kde
R1 znamená přímý nebo rozvětvený alkylový zbytek s 1 až 8 atomy uhlíku, aryl nebo aralkyl, ester propionové kyseliny s 1- až 4-sytnými alkoholy, které mohou obsahovat také heteroatomy, jako S, 0 a N, zejména alkylový zbytek s 1 až 4 atomy uhlíku, obzvláště přednostně methyl, ethyl, n-propyl, isopropyl, n-butyl, isobutyl, sek.butyl, terč.butyl.
Další třídu výhodných sloučenin představují chráněné fenoly na bázi triazinových derivátů vzorce (El.IV) (El.IV) s R = sloučenina vzorce (£Χ·Υ) • · • · • · · · • ··· · · ·· · • · ® · ···· • · · φ φφ φφφ φφφ
(El.V) kde
R1 = CnH2n+1 s η - 1 nebo 2
Obzvláště úspěšně se používají sloučeniny 1,4-dihydroxybenzen, 4-methoxyfenol, 2,5-dichlor-3,6-dihydroxy-l,4-benzochinon, 1,3,5-trimethyl-2,4,6-tris-(3,5-diterc.butyl-4hydroxybenzyl)benzen, 2,6-diterc.butyl-4-methylfenol, 2,4dimethyl-6-terc.butylfenol, 2,2-bis[3,5-bis(1,1-dimethylethyl)-4-hydroxyfenyl-l-oxoperopoxymethyl)]-1,3-propandiylester, 2,2'-thioethylbis-[3-(3-diterc.butyl-4-hydroxyfenyl)/propionát, oktadecyl-3-(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyl)propionát, 3, 5-bis-(1,l-dimethyethyl-2,2-methylenbis-(4methyl-6-terc.butyl)fenol, tris- (4-terc.butyl-3-hydroxy-2, 6dimethylbenzyl)-s-triazin-2,4,6-(1H,3H,5H)trion, tris-(3,5diterc.butyl-4-hydroxy)-s-triazin-2,46-(1H,3H,5H)trion nebo terc.butyl-3,5-dihydroxybenzen.
Vzhledem k hmotnosti celkové receptury pryskyřice je podíl inhibitorů jednotlivě nebo jako směs obecně 0,0005 až 1,3 % hmotn.
• »
Skupina E2)
Ještě jednou důležitou skupinou látek v rámci aditiv a přídavných látek jsou plniva E2).
Jako plniva a/nebo pigmenty v tekutých pryskyřicových přípravcích se hodí všechny obvyklé přísady, jako například přírodní a syntetické uhličitany vápenaté, dolomity, sírany vápenaté, křemičitany, jako například křemičitan hlinitý, křemičitan zirkonia, mastek, kaolin, slída, živec, syenit nefelinový, wollastonit, ale také skleněné kuličky nebo silikátové kuličky, oxid křemičitý ve formě písku, křemene, křemence, novakulitu, perlitu, tripoli, diatomitu, sírany barnaté, karbidy, například SiC, sulfidy (například MoS2,
ZnS) nebo také titaničitany, například BaTiCh, molybdenany, například molybdenan zinečnatý, molybdenan vápenatý, molybdenan barnatý, molybdenan strontnatý, fosforečnany, například zinečnatý, vápenatý, hořečnatý. Vhodné jsou rovněž práškové kovy nebo oxidy kovu, například práškový hliník, práškové stříbro nebo hydroxid hlinitý. Používají se také saze, grafitový prášek, dřevěná moučka, syntetická vlákna (základ polyethylentereftalát, polyvinylalkohol), čedičová vlákna, C-vlákna, aramidová vlákna, polybenzimidazolová vlákna, PEEK vlákna, polyetylenová vlákna, boritá vlákna, keramická vlákna. Obvyklá procentuální množství jsou mezi 0 a 60 % hmotn., vztaženo na celkovou recepturu.
Skupina E3)
Obzvláště zajíkavou mezi možnými aditivy je také skupina antioxidantů a termostabilizačních prostředků E3) .
Tyto sloučeniny jsou pro odborníka běžné samy o sobě. Jako příklady velkého počtu přísad přicházejících v uvahu se mohou uvést: chloranilová kyselina (2,5-dichlor-3,6-dihydroxy-1,4-benzochinon, hydrochinon (1,4-dihydroxybenzen), Irganox 1330 (1,3,5-trimethyl-2,4,6-tris-(3,5-diterc.butyl4-hydroxybenzyl)benzen, Vulkanox BHT (2,β-diterc.butyl-4methylfenol), 4-terc.butylbenzkatechin, sloučeniny obecného vzorce E3.I)
kde n je celé číslo 1 až 4,
R1 znamená substituovaný nebo nesubstituovaný, přímý nebo rozvětvený alkylový zbytek s 1 až 8 atomy uhlíku, zejména s 1 až 4 atomy uhlíku, arylový zbytek nebo halogen, zejména chlor, fluor nebo brom, a
R2 je vodík nebo substituovaný nebo nesubstituovaný, přímý nebo rozvětvený alkylový zbytek s 1 až 8 atomy uhlíku, zejména s 1 až 4 atomy uhlíku,
Irganox 1010 (3, 5-bis(1,l-dimethylethyl-2,2-methylenbis-(4methyl-6-terc.butyl)fenol),
Irganox 1035 (2,2'-thiodiethylbis(3-(3,5-diterc.butyl-4hydroxyfenyl)propionát),
Irganox 1076 (oktadecyl-3-(3, 5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyl)propionát),
Topanol 0, Cyanox 1790 (tris-(4-terc.butyl-3-hydroxy-2,6dimethylbenzyl)-5-triazin-2,4,6-(1H,3H,5H)trion), Irganox 1098 a podobně.
Skupina E4)
Další skupinou zvláštních přísad je skupina změkčovadel (E4) .
Změkčovadla slouží například jako pohlcovače pro peroxidové složky pro automatický dvousložkový proces míchání (flegmatizační prostředek) pro regulaci pevnosti v tlaku a pevnosti v tahu při ohybu a také k nastavování povrchového napětí.
Pro použití v (meth)akrylátových reaktivních pryskyřicích jsou známými změkčovadly například estery ftalové kyseliny, estery adipové kyseliny, chlorparafiny, močovinové pryskyřice, melaminové pryskyřice, modifikované fenoláty, polyglykolurethany.
Reaktivní pryskyřice podle vynálezu mohou obsahovat až 7 hmotnostních dílů, zejména až 2 hmotnostní díly změkčovadla na 10 hmotnostních dílů součtu A) + B).
Ochranné vrstvy pro podklady se sníženým zápachem se mohou získat nanášením a vytvrzováním polymerizovatelného, zastudena při teplotách -10 až +45 °C tvrditelného (meth)akrylátového systému podle vynálezu.
Tyto se mohou v zásadě nanášet na všechy pevné podklady, obzvláště vhodné jsou asfalt, betonový asfalt, živičný potěr, beton, potěr, keramické dlaždice, kovy, jako například ocel nebo hliník a také dřevo. Podle druhu podkladu je výhodné před nanášením reaktivní pryskyřice podle vynálezu nanést na podklad základní nátěr. Tyto základní nátěry jsou v odborném světě dobře známy a obecně se získávají komerčně.
• · · ) · · · • · · · · · • · • · · ·
Předmětem vynálezu je také způsob výroby ochranné vrstvy pro podklady se sníženým zápachem, při kterém se zastudena tvrditelná (meth)akrylátová reaktivní pryskyřice se sníženým zápachem pro potahování podkladů obsahující
A)(meth)akrylát 50 až 100 % hmotn.
methyl(meth)akrylát 0 až 5 « hmotn.
ethyl(meth)akrylát 0 až 5 % hmotn.
(meth)akrylát se3 až 6 atomy uhlíku 0 až 97 % hmotn.
(meth) akrylát se 7 a více atomy uhlíku 0 až 50 % hmotn.
vícesytné (meth)akryláty 3 až 10 % hmotn.
komonomery 0 až 50 % hmotn.
vinylaromáty 0 až 30 % hmotn.
vinylestery 0 až 30 % hmotn.
přičemž součásti složky A) dávají 100 % hmotn.,
B) 0 až 2 hmotnostních dílů (pre)polymeru, rozpustného nebo bobtnavého v A) , na 1 hmotnostní díl A) , přičemž podíl methyl (meth) akrylátu nebo ethyl (meth) akrylátu je menší než 5 % hmotn., vztaženo na Β) ,
C) 2 až 5 hmotnostních dílů alespoň jednoho parafínu a/nebo vosku na 100 hmotnostních dílů (A + Β),
D) redoxní systém, který se má až do polymerizace držet odděleně od polymerizovatelných součástí systému alespoň vzhledem k jedné složce redoxního systému, obsahující urychlovač a peroxidický katalyzátor nebo iniciátor v množství postačujícím k vytvrzování složky A) zastudena, a
E) obvyklá aditiva, nanáší na plochu, která se má potahovat, a nechá vytvrzovat.
Vytvrzování se provádí obecně při teplotách v rozsahu -10 až +45 °C. Takové pryskyřice se nazývají zastudena vytvrzované .
Obzvláště přednostní forma provedení způsobu podle vynálezu se vyznačuje tím, že vytvrzování nastává při okolní teplotě (+10 až +30 °C).
Dále se vynález podrobněji vysvětluje pomocí příkladů a srovnávacích příkladů.
Příklady provedeni vynálezu
Příklady 1 až 4 a srovnávací příklady 1 až 8
Mícháním se připravila kompozice s následujícími složkami :
···· ► · · ·
I · 9 9
999 999 • 9 • · 9 ·
Sloučenina Hmotnostní díly
n-Butylmethakrylát 65, 8
(R)Plexigum PM 381 25, 0
(R)Tinuvin P (2-(2-hydroxy-5- methylfenyl)benzotriazol) 0,2
4-Methyl-2,6-diterc.butyl- fenol 0,02
N, N-Bis(2-hydroxyethyl)- p-toluidin 1,0
Benzylmethakrylát 0,2
“'‘Plexigum PM 381 je rozemletý polymerizát na bázi butylmethakrylátu a methymethakrylátu.
K této kompozici se přidaly n,n-dimethyl-para-toluidin,
1,4-butandioldimethylakrylát (1,4-BDMA) a parafiny (t.t. 50-52 °C) v množstvích uvedených v tabulce 1. Když se získané kompozice dobře promísily, přímo před vytvrzováním se zamíchalo v průběhu 1 minuty uvedené množství BP-50-FT. BP50-FT je prášek, který obsahuje 50 % hmotn. dibenzoylperoxidu, který se flegmatizoval dicyklohexylftalátem. Pryskyřice se nanášely v tloušťce přibližně 1 cm na beton a vytvrzovaly při okolní teplotě 90 minut. Dosažené výsledky se rovněž uvedly v tabulce 1. Špatné vytvrzování znamená, že pryskyřice byla po uvedené době lepkavá. Dobré vytvrzování znamená nelepivé vytvrzování systémů.
Všechny hodnoty uvedené v tabulce 1 jsou hmotnostní díly vztažené k celkovému množství reaktivní pryskyřice (složky A) až E)).
• · · · • · • · · · · ♦ • · · · · • · ·· · ·· · • · · • · · ·
Tabulka 1:
Pokus Parafin N,N- Dimethyl- p-toluidin 1,4-BDMA BP-50-FT Vytvrzo- vání
Srov. 1 1 - 1,5 2 špatné
Srov. 2 1 - 1,5 4 špatné
Srov. 3 1 0,3 1,5 2 špatné
Srov. 4 1 0, 3 1,5 4 špatné
Srov. 5 1 0, 5 1,5 2 špatné
Srov. 6 1 0, 5 1,5 4 špatné
Srov. 7 3 - 1,5 2 špatné
Srov. 8 1 - 3 2 špatné
Př. 1 3 - 3 2 střední
Př. 2 3 - 3 4 střední
Př. 3 3 - 5 2 dobré
Př. 4 3 5 4 dobré
Ukazuje se, že dobrého vytvrzování se může docílit jenom zvýšením obsahu parafinu a podílu vícesytného (meth)akrylátu.
Jiná opatření, jako například změna obsahu iniciátoru nebo podílu urychlovače, nevedou k žádanému účinku. Rovněž neúčinné zůstává zvýšení pouze podílu 1,4-BDMA nebo parafinů.
Měření po dobu 5 hodin prokázala, že při nanášení reaktivní pryskyřice se do okolí odevzdávají pouze malá množství butylmethakrylátu (menší než 10 ppm), takže ohrožení zdraví se může vyloučit.
• ♦♦ · > » · · ··· ···
Příklady 5 až 8
K výrobě čirého filmu se při 60 °C. rozpustilo 25,0 hmotnostních dílů PLEXIGUM PM 381 (Rohm GmbH) a 3,0 hmotnostních dílů roztaveného parafinu (t.t. 50-52 °C) ve směsi sestávající ze 65,8 hmotnostních dílů základního monomeru (viz tabulku 2), 5,0 hmotnostních dílů 1,4-butandioldimethylakrylátu, 0,2 hmotnostních dílů ÍR|Tinuvin P (2-(2-hydroxy-5-methylfenyl)benzotriazol) a 0,02 hmotnostních dílů 4methyl-2,6-diterc.butylfenolu. Po ochlazení na přibližně 30 °C se přidal 1 hmotnostní díl N,N-bis(2-hydroxyethyl)-p-toluidinu.
Když se získané kompozice dobře promísily, přímo před vytvrzováním se zamíchaly 2 hmotnostní díly BP-50-FT (viz výše) během 1 minuty. Pryskyřice se nanášely v tloušťce přibližně 0,8 cm na chodníkovou dlaždici pokrytou fólií (K)Hostaphan a vytvrzovaly při okolní teplotě 60 minut. Dosažené výsledky se rovněž uvedly v tabulce 2.
K výrobě plněných ochranných vrstev se intenzivně promísila kompozice sestávající ze 75 hmotnostních dílů křemičitého písku jako plniva (směs Silimix č. 270 od firmy Westdeutsche Quarzwerke Dr. Můller GmbH, Dorsten) a 25 hmotnostních dílů pojivá (stejné složení jako příslušný čirý film) bez iniciátorů.
Když se získané kompozice dobře promísily, přímo před vytvrzováním se zamíchaly 2 hmotnostní díly BP-50-FT (viz výše) vzhledem k pojivu )3ěhem 1 minuty. Kompozice se nanášely v tloušťce přibližně 0,8 cm na chodníkovou dlaždici ···· ·· ·· • · · φ • · · · φ φφφ φφφ φ φ ·· Φ· pokrytou fólií (R)Hostaphan a vytvrzovaly při okolní teplotě 60 minut. Dosažené výsledky se rovněž uvedly v tabulce 2.
Pokus Základní monomer Čirý film Plněná ochranná vrstva
Př. 5 Isobutylmethakrylát nelepkavý nelepkavá
Př. 6 Hexylmethakrylát nelepkavý nelepkavá
Př. 7 Cyklohexylmethakrylát nelepkavý nelepkavá
Př. 8 Benzylmethakrylát nelepkavý nelepkavá
Ukázalo se, že všechny výše uvedené systémy pomocí kombinace vysokého podílu parafinu a vysokého obsahu vícesytného (meth)methakrylátu se vytvrzují bez lepkavosti.
ft « ·· ·
Λ'/ ·· ·· ·· • · 9 9 9 9 • ··· ···· • ft ftft ftft ··· ··· • · · · · ·
999 99 99 99

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zastudena tvrditelná (meth)akrylátová reaktivní pryskyřice se sníženým zápachem pro potahování podkladů obsahuj ící
    A)(meth)akrylát 50 , 100 % hmotn. ft methyl(meth)akrylát 0 5 O Ό hmotn. ethyl(meth)akrylát 0 5 O. Ό hmotn. ft (meth) akrylát se 3 až 6 atomy uhlíku 0 97 hmotn. (meth)akrylát se 7 a více atomy uhlíku 0 50 % hmotn. vícesytné (meth)akryláty 3 10 73 hmotn. komonomery 0 50 % hmotn. vinylaromáty 0 30 % hmotn. vinylestery 0 30 % hmotn.
    přičemž součásti složky A) dávají 100 % hmotn.,
    B) 0 až 2 hmotnostní díly (pre)polymeru, rozpustného nebo bobtnavého v A), na 1 hmotnostní díl A), přičemž podíl methyl(meth)akrylátů nebo ethyl(meth)akrylátů je menší než 5 % hmotn., vztaženo na Β) ,
    C) 2 až 5 hmotnostních dílů alespoň jednoho parafinu a/nebo vosku na 100 hmotnostních dílů (A + Β) ,
    D) redoxní systém, který se má až do polymerizace držet odděleně od polymerizovatelných součástí systému alespoň vzhledem k jedné složce redoxního systému, obsahující urychlovač a peroxidický katalyzátor nebo iniciátor v množství postačujícím k vytvrzování složky A) zastudena, a • 0 * · • 0 00 • ·· · • 0 0 · 0 000 00· 0 0
    00 00
    E) obvyklá aditiva.
  2. 2. Reaktivní pryskyřice podle nároku 1, vyznačující se tím, že složka E) je v množství v rozsahu 0 až 100 hmotnostních dílu na 10 hmotnostních dílů složek (A + B) .
  3. 3. Reaktivní pryskyřice podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že složka A) obsahuje n-butylmethakrylát, isobutylmethakrylát, hexylmethakrylát, cyklohexylmethakrylát, benzylmethakrylát a/nebo 1,4-butandioldimethylakrylát.
  4. 4. Reaktivní pryskyřice podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že složka B) obsahuje (pre)polymer na bázi (meth)akrylátú.
  5. 5. Reaktivní pryskyřice podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že podíl složky C) je 2,5 až 3,5 hmotnostních dílů na 100 hmotnostních dílů součtu (A + B).
  6. 6. Reaktivní pryskyřice podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že jako složka D) se využívá systém skládající se z aminů a dibenzoylperoxidu, zejména n,n-bis(2-hydroxyethyl)-p-toluidin a dibenzoylperoxid.
  7. 7. Reaktivní pryskyřice podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že jako složka
    A), tak i složka B) neobsahuje methyl(meth)akrylát nebo ethyl(meth)akrylát.
    I • »·»♦ · ·· ·· ··
    99 9 9 9 9 9 9 9 9 9
    9 9 9 9 9 9 9 9 9
    9 99 9999 99· 999
    9 9 9 9 9 9 9 9
    9 9 9 9 9 999 99 99 99
  8. 8. Ochranné vrstvy pro podklady, které se dají získat nanášením a vytvrzováním polymerizovatelného, zastudena při teplotách -10 až +45 °C tvrdítelného, (meth)akrylátového systému podle nároku 1.
  9. 9. Způsob výroby ochranné vrstvy se sníženým zápachem pro podklady, vyznačující se tím, že se zastudena tvrditelná (meth)akrylátová reaktivní pryskyři« ce se sníženým zápachem pro potahování podkladů obsahující
    A)(meth)akrylát 50 , 100 % hmotn. methyl(meth)akrylát 0 5 % hmotn. ethyl(meth)akrylát 0 5 % hmotn. (meth)akrylát s 3 až 6 atomy uhlíku 0 97 i hmotn. (meth)akrylát se 7 a více atomy uhlíku 0 50 % hmotn. vícesytné (meth)akryláty 3 10 % hmotn. komonomery 0 50 % hmotn. vinylaromáty 0 30 % hmotn. vinylestery 0 30 % hmotn.
    přičemž součásti složky A) dávají 100 % hmotn.,
    B) 0 až 2 hmotnostní .·. díly (pre)polymeru, rozpustného nebo bobtnavého v A) , na 1 hmotnostní díl A) , přičemž podíl methyl (meth) akrylátu nebo ethyl (meth) akrylátu je menší než 5 % hmotn., vztaženo na Β),
    C) 2 až 5 hmotnostních dílů alespoň jednoho parafinu a/nebo vosku na 100 hmotnostních dílů (A + Β),
    D) redoxní systém, který se má až do polymerizace držet odděleně od polymerizovatelných součástí systému alespoň • ·· ·· ·· ··· · · · · * • · · · · · · • fl flfl ·♦· ·91 flflfl · · • fl · < · flfl flfl > ··» · • 1 · fl· · ·· vzhledem k jedné složce redoxního systému, obsahující urychlovač a peroxidický katalyzátor nebo iniciátor v množství postačujícím k vytvrzování složky A) zastudena,
    9.
    E) obvyklá aditiva, nanáší na plochu, která se má potahovat, a nechá se vytvrzovat .
  10. 10. Způsob podle nároku 9, vyznačující se tím, že vytvrzování se provádí při okolní teplotě (+10 až + 30 °C.) .
CZ19992119A 1999-06-11 1999-06-11 Zastudena tvrditelná (meth)akryhitová reaktivní pryskyřice se sníženým zápachem pro potahování podkladů, ochranné vrstvy pro podklady, vykazující tuto reaktivní pryskyřici a způsob výroby takových ochranných vrstev podkladů CZ211999A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992119A CZ211999A3 (cs) 1999-06-11 1999-06-11 Zastudena tvrditelná (meth)akryhitová reaktivní pryskyřice se sníženým zápachem pro potahování podkladů, ochranné vrstvy pro podklady, vykazující tuto reaktivní pryskyřici a způsob výroby takových ochranných vrstev podkladů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992119A CZ211999A3 (cs) 1999-06-11 1999-06-11 Zastudena tvrditelná (meth)akryhitová reaktivní pryskyřice se sníženým zápachem pro potahování podkladů, ochranné vrstvy pro podklady, vykazující tuto reaktivní pryskyřici a způsob výroby takových ochranných vrstev podkladů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ211999A3 true CZ211999A3 (cs) 2000-08-16

Family

ID=5464405

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992119A CZ211999A3 (cs) 1999-06-11 1999-06-11 Zastudena tvrditelná (meth)akryhitová reaktivní pryskyřice se sníženým zápachem pro potahování podkladů, ochranné vrstvy pro podklady, vykazující tuto reaktivní pryskyřici a způsob výroby takových ochranných vrstev podkladů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ211999A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK79899A3 (en) Low odor cold hardenable (meth)acrylate reactive resin for floor coating, protective layers for grounds containing such reactive resin and manufacturing process for such protective layers of grounds
EP1455951B1 (de) Verfahren zur herstellung von beschichtungen
KR20110079706A (ko) 코팅, 필름 또는 접착제용의 포스폰산 에스테르 함유 접착 촉진제
KR20210005005A (ko) 중합체 그리고 그것을 사용한 산소 흡수제 및 수지 조성물
US11279832B2 (en) (Meth)acrylate based resin binder composition
CZ211999A3 (cs) Zastudena tvrditelná (meth)akryhitová reaktivní pryskyřice se sníženým zápachem pro potahování podkladů, ochranné vrstvy pro podklady, vykazující tuto reaktivní pryskyřici a způsob výroby takových ochranných vrstev podkladů
JP6989243B2 (ja) 土木建築用構造体、及び、滑り止め舗装構造体の製造方法
US20120016071A1 (en) Polyfunctional (meth)acrylic polymer, coating composition, process for producing a coating and coated article
WO2019021560A1 (ja) 構造物の表面被覆工法
US20230257619A1 (en) Curing of reaction resins using unsaturated peroxides as initiators and organic phosphites as accelerators
US6242549B1 (en) Composition based on a dicyclopentenyloxyalkyl ester of (meth) acrylic acid and its applications in the building sector
JPS6410024B2 (cs)
BE1027320B1 (nl) Granulaat en bijhorend geur- en emissiearme coating in het bijzonder bouwelementcoating, bijvoorbeeld vloercoating, op basis van een radicalaire polymerisatie
KR101886912B1 (ko) 아스팔트 도로 포장재용 수지 조성물
WO2005016983A1 (de) (meth)acrylate enthaltendes beschichtungssystem
DE202017000703U1 (de) Polymerisier- und härtbare Zusammensetzungen mit tert-Butyl(meth)acrylat
DE202019002497U1 (de) Polymerisier- und härtbare Zusammensetzungen enthaltend Cyclohexylmethacrylat und ihre Verwendung zur Herstellung von Boden- und Fahrbahnbeschichtungen
DE202022102002U1 (de) Härtbare Zusammensetzungen enthaltend 2-Octylacrylat zur Boden- und Fahrbahnbeschichtung

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic