CZ2021376A3 - Svítilna pro automobil a způsob kontroly optického toku vystupujícího ze svítilny - Google Patents

Svítilna pro automobil a způsob kontroly optického toku vystupujícího ze svítilny Download PDF

Info

Publication number
CZ2021376A3
CZ2021376A3 CZ2021-376A CZ2021376A CZ2021376A3 CZ 2021376 A3 CZ2021376 A3 CZ 2021376A3 CZ 2021376 A CZ2021376 A CZ 2021376A CZ 2021376 A3 CZ2021376 A3 CZ 2021376A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
light
lamp
detectors
control unit
intensity
Prior art date
Application number
CZ2021-376A
Other languages
English (en)
Inventor
David SCHENK
David Ing. Schenk
Original Assignee
Hella Autotechnik Nova S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hella Autotechnik Nova S.R.O. filed Critical Hella Autotechnik Nova S.R.O.
Priority to CZ2021-376A priority Critical patent/CZ2021376A3/cs
Publication of CZ2021376A3 publication Critical patent/CZ2021376A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60QARRANGEMENT OF SIGNALLING OR LIGHTING DEVICES, THE MOUNTING OR SUPPORTING THEREOF OR CIRCUITS THEREFOR, FOR VEHICLES IN GENERAL
    • B60Q1/00Arrangement of optical signalling or lighting devices, the mounting or supporting thereof or circuits therefor
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F21LIGHTING
    • F21SNON-PORTABLE LIGHTING DEVICES; SYSTEMS THEREOF; VEHICLE LIGHTING DEVICES SPECIALLY ADAPTED FOR VEHICLE EXTERIORS
    • F21S41/00Illuminating devices specially adapted for vehicle exteriors, e.g. headlamps
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F21LIGHTING
    • F21SNON-PORTABLE LIGHTING DEVICES; SYSTEMS THEREOF; VEHICLE LIGHTING DEVICES SPECIALLY ADAPTED FOR VEHICLE EXTERIORS
    • F21S43/00Signalling devices specially adapted for vehicle exteriors, e.g. brake lamps, direction indicator lights or reversing lights
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F21LIGHTING
    • F21SNON-PORTABLE LIGHTING DEVICES; SYSTEMS THEREOF; VEHICLE LIGHTING DEVICES SPECIALLY ADAPTED FOR VEHICLE EXTERIORS
    • F21S45/00Arrangements within vehicle lighting devices specially adapted for vehicle exteriors, for purposes other than emission or distribution of light

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Lighting Device Outwards From Vehicle And Optical Signal (AREA)

Abstract

Předmětem vynálezu je svítilna (1) pro automobil zahrnující alespoň zdroj světla, průsvitný prvek, např. kryt nebo čočku (7), a systém pro kontrolu optického toku ze zdroje světla. Tento systém zahrnuje řídicí jednotku (8) a množinu detektorů (6) světla rozmístěných podél průsvitného prvku, přičemž řídicí jednotka (8) je uzpůsobena k vyhodnocení intenzity světla procházejícího průsvitným prvkem v závislosti na datech z množiny detektorů (6) světla. Dále je předmětem vynálezu způsob kontroly vystupujícího optického toku realizovaný touto svítilnou (1).

Description

Svítilna pro automobil a způsob kontroly optického toku vystupujícího ze svítilny
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká svítilen pro automobily, zejména se týká kontroly parametrů světla vystupujícího ze svítilny. Konkrétně se vynález týká svítilny s detektory intenzity světla rozmístěnými podél povrchu některé průsvitné části svítilny a propojenými s vyhodnocovací řídicí jednotkou.
Dosavadní stav techniky
V současném stavu techniky jsou známé automobily zahrnující systém kontroly optického toku vystupujícího ze světlometů. Známé systémy pro kontrolu optického toku využívají měření elektrických veličin ve svítilně, například sledování napětí na zdroji světla. Pokud je pak hodnota takové veličiny vyhodnocena řídicí jednotkou jako nestandardní, dojde například k upozornění řidiče, že svítilna není v pořádku. Nevýhodou takovéhoto řešení je, že sleduje optický tok nepřímo prostřednictvím elektrických veličin. Není tak možné zaznamenat neelektrickou vadu nebo vadu, která se na sledované veličině projevuje jen malou nebo žádnou změnou.
Dále jsou ve stavu techniky známé systémy kontroly optického toku využívající kameru pro vyhodnocení intenzity světla vyzařovaného světlomety. Takové řešení však obtížně definuje vady týkající se například jen jednoho světla na světlometu nebo jedné LED z řady LED tvořících zdroj světla. Další nevýhodou takového řešení jsou vysoké náklady na kamery a řídicí jednotky uzpůsobené pro analýzu obrazu kamer. Příkladem takového řešení je dokument KR20190028950A popisující diagnostiku světlometů pomocí kamery.
Bylo by proto vhodné přijít s řešením, které by umožnilo detekovat i neelektrické vady na zdrojích světla, a to i například na jednotlivých LED z množiny LED tvořících takový zdroj světla, a které by nebylo závislé na přítomnosti kamer.
Podstata vynálezu
Nedostatky řešení známých z dosavadního stavu techniky do jisté míry odstraňuje svítilna pro automobil zahrnující alespoň zdroj světla, průsvitný prvek a systém pro kontrolu optického toku ze zdroje světla. Tento systém zahrnuje řídicí jednotku a množinu detektorů světla rozmístěných podél průsvitného prvku, výhodně umístěných na jeho povrchu, výhodně vnitřním povrchu. Řídicí jednotka je uzpůsobena k vyhodnocení intenzity světla procházejícího průsvitným prvkem v závislosti na datech z množiny detektorů světla.
Umístění detektorů světla podél daného průsvitného prvku znamená výhodně umístění na jeho povrch. Je však možná i přítomnost vzduchové mezery mezi povrchem průsvitného prvku a detektory, ať už všemi nebo jen některými. Není nutná, je však výhodná, ani stejná vzdálenost mezi každým detektorem světla a povrchem průsvitného prvku. Pro fungování vynálezu je zásadní zejména to, aby byly detektory umístěny v cestě světla vycházejícího ze zdroje nebo zdrojů světla a procházejícího daným průsvitným prvkem.
Na svítilně dle vynálezu je tak díky popsanému systému pro kontrolu optického toku umožněna detekce vad, a to i vad jednotlivých součástí svítilny. Na rozdíl od řešení ze stavu techniky, kde je sledován jen celkový vystupující světelný kužel, je tak umožněno identifikovat závady na jednotlivých modulech světlometu, jednotlivých čočkách či krycích prvcích, jednotlivých zdrojích světla atd. Na rozdíl od známých řešení kontrolujících pouze elektrické parametry svítilny je možné
- 1 CZ 2021 - 376 A3 zaznamenat i další vady, jako např. nečistoty na krycím skle, závadu na jednom LED zdroji z mnoha apod.
Detektorem světla může být jakýkoliv prvek, který mění nějakou svou měřitelnou vlastnost v závislosti na intenzitě dopadajícího světla. Výhodně se jedná o polovodičový prvek, např. fotorezistor, fotodiodu, fototranzistor, fotovoltaický prvek atd. Řídicí jednotka je pak uzpůsobena k měření dané vlastnosti, zejména tedy napětí, proudu či odporu. Velikost a hustota rozmístění detektorů světla jsou výhodně voleny tak, aby výrazně neovlivňovaly celkový světelný kužel vystupující ze svítilny.
V řídicí jednotce, resp. v její paměti, potom může být uložen software s programovými instrukcemi k vykonání uvedené funkce, tedy ke přijímání dat z jednotlivých detektorů a vyhodnocení intenzity na základě těchto dat, tj. například převedení naměřeného napětí či odporu na světelnou intenzitu či svítivost. Případě dále paměť může zahrnovat data popisující normální stav intenzity pro správně fungující svítilnu a instrukce k porovnání naměřené stavu dle dat z detektorů světla s uloženým normálním stavem. Toto porovnání může probíhat pro každý detektor světla zvlášť nebo pro vícero detektorů popisujících světelný tok ve větší oblasti zároveň.
Svítilnou může být zejména přední či zadní světlomet automobilu. Průsvitným prvkem může být například čočka, krycí sklo modulu světlometu nebo jiného podsystému světlometu, krycí sklo celého světlometu, kryt světlovodu apod. Dále může svítilnou dle vynálezu být část světlometu, takže světlomet pak zahrnuje vícero svítilen dle vynálezu, a může jí být jiná svítilna pro automobil, např. osvětlená maska chladiče, osvětlení poznávací značky či emblému, brzdové či směrové světlo apod. Zdrojem světla mohou být žárovky, halogenové lampy, LED zdroje či množiny LED atd. Řídicí jednotkou může být řídicí jednotka automobilu, zvláštní řídicí jednotka pro světlomety nebo dodatečná řídicí jednotka pro diagnostiku světlometů či jiných svítilen. Řídicí jednotka může přijímat analogový signál z detektorů a může přijímat i digitální data, např. přímo hodnoty světelné intenzity.
Svítilna může zahrnovat vícero zdrojů světla, přičemž každému zdroji světla je pak výhodně přiřazen alespoň jeden detektor světla, přičemž poloha tohoto detektoru je volena tak, aby detekoval světlo z daného zdroje světla. Jeden detektor světla v takovém případě může zaznamenávat intenzitu světla vystupujícího i z ostatních zdrojů světla, ale největší vliv na zaznamenaná data pro daný detektor světla bude mít výhodně zdroj světla, kterému je tento detektor přiřazen. Například u zdroje světla realizovaného jako pole LED je výhodně každé LED přiřazen vlastní detektor zarovnaný ve směru vyzařování světla s touto LED, tj. pokud jsou např. LED uspořádány v obdélníkovém poli, jsou výhodně i detektory uspořádány v obdélníkovém poli s odpovídajícími rozestupy, pokud jsou LED v kruhovém uspořádání, jsou v takovém uspořádání výhodně i detektory světla, atd. Vícero zdroji světla mohou být i zdroje v různých světlech (směrové, potkávací, obrysové, brzdové apod.), systém pro kontrolu optického toku pak výhodně obsahuje detektor světla pro každý takový zdroj nebo vícero detektorů pro každý zdroj. Díky tomu je možné identifikovat konkrétní závadnou součást.
Systém pro kontrolu optického toku dále může zahrnovat vícero vzájemně se křížících vodičů, přičemž alespoň jeden detektor světla pak může být umístěn v místě překřížení vodičů.
Vodiče a detektory světla pak mohou být uspořádány ve vícero řadách a sloupcích, přičemž každá řada a sloupec obsahuje vícero detektorů světla. Řídicí jednotka může získávat data z jednotlivých detektorů světla a/nebo z více detektorů světla zároveň. Rozestupy mezi detektory světla mohou být pravidelné i nepravidelné.
Výhodně alespoň jeden detektor světla zahrnuje polopropustné zrcadlo. Polopropustné zrcadlo, například sklíčko s napařenou kovovou vrstvou, umožňuje např. odrážet část světla k detektoru světla.
- 2 CZ 2021 - 376 A3
Daný alespoň jeden detektor světla pak může zahrnovat dva prvky citlivé na světlo a jedno polopropustné zrcadlo umístěné mezi prvky citlivými na světlo. Prvek citlivý na světlo nacházející se před polopropustným zrcadlem pak zaznamenává pouze světlo přímo vystupující ze zdroje a světlo odražené od polopropustného zrcadla, zatímco druhý prvek citlivý na světlo nacházející se za zrcadlem ve směru svícení zdroje světla je významněji ovlivněn i světlem odraženým od nečistot či vody na průsvitném prvku. Z rozdílu intenzit měřených touto dvojicí prvků citlivých na světlo je tak možné identifikovat nečistotu na průsvitném prvku, a to jak průsvitném prvku nesoucím danou množinu detektorů světla, tak případně následujícím průsvitném prvku, např. vnějším krytu svítilny. Řídicí jednotka potom může v paměti zahrnovat programové instrukce pro výpočet tohoto rozdílu intenzit a dále například vyhodnocení závady na zdroji či nečistoty na průsvitném prvku, a výhodně také vážnosti závady nebo míry znečištění, na základě tohoto rozdílu intenzit v daném místě nebo na detektor na více místech.
Výhodně je průsvitným prvkem vnější krycí sklo svítilny. Jedna množina detektorů světla tak umožňuje zaznamenat intenzitu světla vystupujícího z kteréhokoliv části svítilny a není nutné umisťovat detektory světla na každou čočku či krycí sklo uvnitř svítilny zvlášť. Výhodně je svítilnou světlomet.
Výhodně jsou detektory světla jsou umístěny na vnitřním povrchu průsvitného prvku. Jsou tedy zároveň průsvitným prvkem chráněny před znečištěním nebo poškozením, vlhkostí atd.
Výhodně je řídicí jednotka dále uzpůsobena k vyhodnocení rozložení světla procházejícího průsvitným prvkem v závislosti na datech z množiny detektorů světla. Je tedy např. možné stanovit, jestli je celkové světlo ze svítilny dostatečně homogenní, jestli nevznikají rozdíly v intenzitě mezi jednotlivými detektory, a tedy jednotlivými zdroji světla apod.
Nedostatky známých řešení dále do jisté míry řeší způsob kontroly optického toku vystupujícího ze svítilny automobilu realizovaný svítilnou dle vynálezu. Tento způsob zahrnuje následující kroky:
• Vyzařování světla zdrojem světla.
• Detekování světla alespoň jedním detektorem světla; Řídicí jednotka může snímat intenzitu ze všech detektorů světla najednou, z každého zvlášť nebo po určitých skupinách, např. řádcích v síti detektorů.
• Vyhodnocení intenzity světla řídicí jednotkou na základě dat z alespoň jednoho detektoru světla.
Výstupem z řídicí jednotky tak může být hodnota intenzity v místě každého detektoru, ale také přímo zaznamenaná závada nebo potvrzení normálního stavu. Řídicí jednotka může odeslat informaci o nalezení/nenalezení závad do další řídicí jednotky, může je zobrazit na displeji na palubní desce, v případě závažné závady vyžadující opravu může rozsvítit kontrolku na palubní desce atd. Součástí způsobu může být i krok nastavení svítilny pro kompenzaci nalezené závady, například může být zvýšena intenzita některého zdroje světla pro kompenzaci znečištěného krycího skla nebo vadného vedlejšího zdroje světla, může být vyrovnána nehomogenita upravením intenzity vyzařování některých zdrojů světla apod.
Kromě dat z detektorů světla může řídicí jednotka dále přijímat informace např. ze snímače teploty, snímače vlhkosti apod.
Krok vyhodnocení intenzity může zahrnovat porovnání intenzity určené na základě dat z alespoň jednoho detektoru světla s prahovou hodnotou intenzity. Prahová hodnota může odpovídat například platné normě upravující minimální intenzitu, normálnímu stavu apod.
- 3 CZ 2021 - 376 A3
Tento způsob může například zahrnovat i krok výpočtu rozdílu intenzit světla naměřených dvěma detektory světla či na světlo citlivými prvky oddělenými polopropustným zrcadlem.
Řídicí jednotka může zahrnovat paměť, přičemž v paměti může být uložen například software s programovými instrukcemi pro vykonání uvedeného způsobu. Alternativně nebo navíc může v pamětí být uložena uvedená prahová hodnota intenzity světla.
Objasnění výkresů
Podstata vynálezu je dále objasněna na příkladech jeho uskutečnění, které jsou popsány s využitím připojených výkresů, kde na:
obr. 1 je schematicky znázorněna svítilna dle vynálezu, kterou je v zobrazeném provedení přední světlomet, přičemž jsou naznačeny kontrolované oblasti, ve kterých je měřena intenzita světla, na jednotlivých světlech svítilny, obr. 2 je schematicky znázorněn detailní pohled na jeden z modulů světlometu naznačených na obr. 1, přičemž je patrné uspořádání detektorů světla na čočce tohoto modulu, obr. 3 je schematicky znázorněno alternativní uspořádání detektorů světla na čočce modulu světlometu, přičemž detektory světla jsou v tomto provedení uspořádané v nestejnoměrných rozestupech a na obr. 4 je schematicky znázorněn systém pro kontrolu optického toku procházejícího čočkou, tento systém zahrnující kontrolku a mobilní aplikaci pro informování uživatele o stavu svítilen.
Příklady uskutečnění vynálezu
Vynález bude dále objasněn na příkladech uskutečnění s odkazem na příslušné výkresy.
Předmětem předkládaného vynálezu je svítilna 1 pro automobil. V příkladném provedení zobrazeném na obr. 1 je svítilnou 1 přední světlomet automobilu zahrnující dva moduly 2 světlometu a jedno směrové světlo 3, přičemž každý z modulů 2 světlometu i směrové světlo 3 zahrnují alespoň pouzdro, průsvitné krycí sklo a zdroj světla. Zdrojem světla je výhodně LED zdroj, krycí sklo je u modulů 2 světlometu čiré a u směrového světla 3 může být oranžově zbarvené, u brzdových světel červeně zbarvené, u majáků oranžové či modré atd. Svítilna 1 dle vynálezu dále zahrnuje systém pro kontrolu optického toku ze zdrojů světla, tj. pro kontrolu parametrů světelného kužele vyzařovaného daným zdrojem světla, přičemž tato kontrola může probíhat bezprostředně za daným zdrojem světla, ale může také probíhat po průchodu světla skrze jeden nebo více průsvitných prvků, např. skrze krycí sklo a/nebo čočku 7.
Systém pro kontrolu optického toku zahrnuje řídicí jednotku 8 a tři množiny detektorů 6 světla jednu pro každý modul 2 světlometu a jednu pro směrové světlo 3. Toto rozmístění množin detektorů 6 světla je naznačeno na obr. 1, kde jsou schematicky znázorněny kontrolované oblasti 4, ve kterých se jednotlivé množiny detektorů 6 světla nacházejí. Jednotlivé detektory 6 světla pro modul 2 světlometu jsou pak naznačeny v detailech na obr. 2 a 3. Řídicí jednotka 8 může být opatřena pamětí s programem pro vyhodnocení intenzity světla na základě dat či signálu z detektorů 6 světla. V zobrazeném provedení jsou detektory 6 světla rozmístěny podél krycího skla či čočky 7 a jsou uspořádány do řádků a sloupců, přičemž každý detektor 6 světla je propojen s řídicí jednotkou 8. V některých provedeních je každý detektor 6 světla propojen s řídicí jednotkou 8 zvlášť, například z něj vedou dva vodiče 5 a řídicí jednotka 8 těmito vodiči 5 měří odpor daného detektoru 6 světla, napětí na něm nebo proud skrz něj. Každý vodič 5 naznačený na obr. 2 a 3 tak
- 4 CZ 2021 - 376 A3 může zahrnovat vícero vodičů pro jednotlivé detektory. Možné je i měřit tyto elektrické parametry na více detektorech 6 světla zároveň, např. v celém řádku či sloupci. Řídicí jednotka 8 získává z detektorů 6 světla informace o intenzitě světla procházejícího krycím sklem či čočkou 7 v daném místě. Kromě intenzity světla určuje výhodně řídicí jednotka 8 na základě těchto informací i rozložení či homogenitu světla vystupujícího z daného zdroje světla či modulu 2 světlometu.
Na obr. 4 je naznačeno uspořádání systému pro kontrolu optického toku, který je součástí svítilny 1 dle vynálezu. Konkrétně jsou patrné detektory 6 světla rozmístěné na čočce 7, přičemž z každého detektoru 6 světla je veden kabel do řídicí jednotky 8. Dále je řídicí jednotka 8 datově propojena s kontrolkou 9 k umístění např. na palubní desku a s mobilním telefonem. Datová spojení mohou přitom být kabelová, bezdrátová, nebo některá kabelová a jiná bezdrátová, jako je tomu na obr. 4., ke řídicí jednotka 8 umožňuje např. přenos dat přes wifi či Bluetooth. Řídicí jednotka 8 může být společná pro všechny množiny detektorů 6 světla na všech svítilnách 1 a jejich částech. V některých provedeních může mít např. každá svítilna 1 vlastní řídicí jednotku 8. Velikost detektorů 6 světla je na obr. 4 v poměru k velikosti čočky 7 výrazně zvýšena v porovnání s reálným stavem, a to kvůli přehlednosti tohoto obrázku.
Detektorem 6 světla může být jakýkoliv prvek citlivý na světlo. Výhodně se jedná o polovodičový prvek měnící některou svou vlastnost se změnou množství světla, které na něj dopadá. Například může jít o fotorezistor nebo fotodiodu, možné je i využití fotovoltaických prvků.
Ve výhodném provedení zahrnují některé nebo všechny detektory 6 světla polopropustné zrcadlo opatřené na obou svých stranách prvkem citlivým na světlo. Při orientování zrcadla tak, aby propouštělo světlo ven ze svítilny 1, ale nikoliv dovnitř, a při umístění detektoru 6 světla na vnitřní stranu daného průsvitného prvku pak první detektor 6 světla, který se nachází blíže zdroji světla a dále od povrchu průsvitného prvku, detekuje pouze světlo vycházející přímo ze zdroje světla a procházející směrem k průsvitnému prvku. Druhý detektor, nacházející se za polopropustným zrcadlem, blíže povrchu průsvitného prvku, rovněž detekuje světlo vycházející přímo ze zdroje, ale také detekuje světlo odražené od průsvitného prvku zpět směrem ke zdroji světla. Toto odražené světlo může indikovat znečištění průsvitného prvku, případně může indikovat zamlžení, námrazu apod. Z rozdílu v měřené intenzitě prvním prvkem citlivým na světlo a druhým prvkem citlivým na světlo je tak možné detekovat nečistoty na daném průsvitném prvku - tj. krycím skle, čočce 7 atd., navíc k měření intenzity světla vyzařovaného zdrojem světla. Při opačné orientaci polopropustného zrcadla může první detektor detekovat opět světlo vycházející přímo ze zdroje světla a světlo odražené polopropustným zrcadlem a druhý detektor detekuje pouze světlo odražené od průsvitného prvku nebo součástí za ním ve směru vyzařování světla ze svítilny 1.
V jiných provedeních slouží polopropustné zrcadlo k odrážení části světla k detekci na detekční části daného detektoru 6 světla. Polopropustné zrcadlo je realizováno například jako sklo nebo jiný průsvitný materiál opatřený tenkou kovovou vrstvu, zejména napařenou. Síť detektorů 6 světla je na průsvitném prvku výhodně rovněž napařena, alternativně je však možné ji vyrobit a umístit na průsvitný prvek jakýmkoliv způsobem. Tloušťka detektorů 6 světla nebo jejich sítě se výhodně pohybuje v řádu stovek nanometrů, např. 100-500 nm, aby bylo minimalizované ovlivnění vystupujícího světla přítomností těchto detektorů.
V některých provedeních je zdroj světla v daném modulu 2 světlometu nebo směrovém světle 3 tvořen větším počtem zdrojů světla, například polem LED zdrojů. Systém pro kontrolu optického toku pak výhodně zahrnuje alespoň jeden detektor 6 světla přiřazený každému LED zdroji. Rozmístění detektorů 6 světla pak odpovídá rozmístění LED zdrojů, případně může být síť detektorů hustší než pole LED zdrojů. Z poklesu intenzity v místě některého detektoru 6 světla je tak možné určit závadu na odpovídající LED.
Řídicí jednotka 8 výhodně zjištěnou závadu na dané svítilně 1, modulu nebo konkrétním zdroji světla nebo jeho části odešle do výstupního zařízení pro informování řidiče a/nebo do řídicí jednotky 8 automobilu, není-li tou samou řídicí jednotkou 8. Výstupním zařízením může být
- 5 CZ 2021 - 376 A3 například kontrolka 9 na palubní desce nebo displej na palubní desce apod. V některých výhodných provedeních je umožněno i odesílání informací o stavu svítilny 1 z řídicí jednotky 8 na uživatelské zařízení 10, např. mobilní telefon. Řidič je tak např. informován, že je třeba opravit svítilnu 1, která část svítilny 1 je vadná a jak vážně. Řídicí jednotka 8 automobilu může na základě informací o nalezené závadě tuto závadu kompenzovat, například vadná LED může být kompenzovaná zvýšením intenzity okolních LED, natočením daného modulu atd. Řídicí jednotka 8 může snímat intenzitu ze všech detektorů 6 světla zároveň nebo ji může snímat postupně, například pouze pro jeden detektor 6 světla v jeden čas, pro jeden řádek či sloupec sítě detektorů v jeden čas, pro detektory na jednom průsvitném prvku v jeden čas atd.
Výhodně je systém pro kontrolu optického toku uzpůsoben k volitelnému zahřátí daného průsvitného prvku, na kterém je umístěna síť detektorů 6 světla. Kromě detekce tak tento systém může sloužit i k odstranění námrazy nebo zkondenzované vlhkosti. V některých provedeních může dojít k odstranění námrazy/kondenzátu automaticky po jejich detekci.
V alternativních provedeních může síť detektorů 6 světla být umístěna na vnějším krycím skle světlometu, nikoliv na jednotlivých modulech/světlech. Tím je zjednodušena konstrukce a případně je umožněna i detekce nečistot na tomto krycím skle. Řídicí jednotka 8 na základě dat z jednotlivých detektorů 6 světla může i v tomto provedení detekovat závady na jednotlivých zdrojích světla, na jednotlivých LED a případně i závady či nečistoty na krycích sklech či čočkách 7 nacházejících se mezi zdroji světla a vnějším krycím sklem nesoucím detektory 6 světla. V provedení zobrazeném na obr. 2 jsou detektory 6 světla rozmístěny pravidelně - vzdálenosti mezi sousedními detektory jsou v horizontálním i vertikálním směru stejné. Možné je však i nepravidelné rozmístění detektorů 6 světla, například jako na obr. 3, kde jsou detektory ve středu kontrolované oblasti 4 na krycím skle umístěny blíže k sobě než na okrajích této oblasti. Tvar kontrolované oblasti 4 může být v jiných provedeních rovněž jiný, například může pokrývat celý povrch daného průsvitného prvku.
Namísto rozmístění detektorů 6 světla do vodorovných řad a svislých sloupců, jako v zobrazených provedeních, mohou detektory 6 světla být rozmístěny do jinak orientovaných řad, do soustředných kružnic či n-úhelníků, mohou být rozmístěny nepravidelně apod. V některých provedeních se může kontrolovaná oblast 4 s detektory 6 světla nacházet na krycím skle světlometu i jednotlivých krycích sklech či čočkách 7 jednotlivých světel či modulů ve světlometu. Možná jsou i provedení, ve kterých je průsvitný prvek se sítí detektorů 6 světla prvkem přidaným do svítilny 1 pro detekci světla, takže není nutné modifikovat výrobní procesy pro stávající kryty a čočky 7. V některých provedeních mohou detektory 6 světla být umístěny na vnější straně daného průsvitného prvku, případně i na obou stranách.
V některých provedeních může část detektorů 6 světla zahrnovat polopropustné zrcadlo a část ne. V jiných provedeních mohou všechny detektory být realizované bez polopropustných zrcadel, takže detektorem 6 světla je pak například jen prvek citlivý na světlo, např. plošný fotovoltaický přechod, s kontakty na obou stranách. V některých dalších provedeních zajistí řídicí jednotka 8 po zaznamenání závady uložení informací o závadě do paměti a/nebo jejich odeslání do cloudu. Tyto informace mohou zahrnovat typ závady, identifikaci závadné komponenty, datum a čas zaznamenání nebo vzniku závady, informaci, zda je nutné opravit/vyměnit světlomet či jeho část, nebo zda je možné závadu vykompenzovat či s ní pokračovat v provozu atd.
Výše uvedené alternativy a modifikace je možné vzájemně kombinovat, např. různou podobu detektorů 6 světla je možné libovolně kombinovat s různými rozmístěními detektorů, různým zpracováním dat řídicí jednotkou 8 atd. Detektory 6 světla umístěné na různých průsvitných prvcích mohou být realizovány a uspořádány různě a data z nich mohou být odesílána do stejné řídicí jednotky 8 nebo různých řídicích jednotek 8.
- 6 CZ 2021 - 376 A3
Předmětem vynálezu je dále způsob kontroly optického toku vystupujícího ze svítilny 1 automobilu. Tento způsob je proveden svítilnou 1 dle vynálezu, například v některém provedení popsaném výše a zahrnuje následující kroky:
• Vyzařování světla zdrojem světla;
• Detekování světla alespoň jedním detektorem 6 světla; a • Vyhodnocení intenzity světla řídicí jednotkou 8 na základě dat z alespoň jednoho detektoru 6 světla.
Krok vyhodnocení intenzity může zahrnovat porovnání naměřené intenzity s prahovou hodnotou odpovídající normálnímu stavu nebo prahovou hodnotou odpovídající minimální dovolené intenzitě. Taková prahová hodnota může být stejná pro všechny detektory 6 světla na daném průsvitném prvku nebo mohou různé detektory v různých místech mít různé prahové hodnoty.
Tento způsob může být realizován v pravidelných intervalech či trvale během zapnutí dané svítilny 1 nebo její odpovídající části, může být proveden po každém zapnutí dané svítilny/modulu/světla, po určité době svícení nebo jízdy apod.
Dále může způsob dle vynálezu zahrnovat například krok rozsvícení kontrolky nebo zobrazení zprávy na displeji, krok odeslání dat do paměti a/nebo cloudu a/nebo jiné řídicí jednotky 8, krok upravení nastavení svítilny 1 pro kompenzaci nalezené vady, krok vyhodnocení vážnosti dané vady, krok identifikace vadné komponenty nebo kombinaci více těchto kroků.
Způsob dle vynálezu může být modifikován s ohledem na znaky svítilny 1 dle vynálezu a naopak, zejména s ohledem na znaky různých provedení svítilny 1 popsané v provedeních výše.

Claims (11)

1. Svítilna (1) pro automobil zahrnuj ící alespoň zdroj světla, průsvitný prvek a systém pro kontrolu optického toku ze zdroje světla, tento systém zahrnující řídicí jednotku (8), vyznačující se tím, že systém pro kontrolu optického toku dále zahrnuje množinu detektorů (6) světla rozmístěných podél průsvitného prvku, přičemž řídicí jednotka (8) je uzpůsobena k vyhodnocení intenzity světla procházejícího průsvitným prvkem v závislosti na datech z množiny detektorů (6) světla.
2. Svítilna (1) podle nároku 1, vyznačující se tím, že zahrnuje vícero zdrojů světla, přičemž každému zdroji světla je přiřazen alespoň jeden detektor (6) světla, tento alespoň jeden detektor (6) světla uzpůsobený svým umístěním k detekci světla vystupujícího z daného zdroje světla.
3. Svítilna (1) podle kteréhokoliv z nároků 1 až 2, vyznačující se tím, že systém pro kontrolu optického toku dále zahrnuje vícero vzájemně se křížících vodičů (5), přičemž alespoň jeden detektor (6) světla je umístěn v místě překřížení vodičů (5).
4. Svítilna (1) podle nároku 3, vyznačující se tím, že vodiče (5) a detektory (6) světla jsou uspořádány ve vícero řadách a sloupcích, přičemž každá řada a sloupec obsahuje vícero detektorů (6) světla.
5. Svítilna (1) podle kteréhokoliv z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že alespoň jeden detektor (6) světla zahrnuje polopropustné zrcadlo.
6. Svítilna (1) podle nároku 5, vyznačující se tím, že alespoň jeden detektor (6) světla zahrnuje dva prvky citlivé na světlo a jedno polopropustné zrcadlo umístěné mezi prvky citlivými na světlo.
7. Svítilna (1) podle kteréhokoliv z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že průsvitným prvkem je vnější krycí sklo svítilny (1).
8. Svítilna (1) podle kteréhokoliv z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že detektory (6) světla jsou umístěny na vnitřním povrchu průsvitného prvku.
9. Svítilna (1) podle kteréhokoliv z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že řídicí jednotka (8) je dále uzpůsobena k vyhodnocení rozložení světla procházejícího průsvitným prvkem v závislosti na datech z množiny detektorů (6) světla.
10. Způsob kontroly optického toku vystupujícího ze svítilny (1) automobilu realizovaný svítilnou (1) podle kteréhokoliv z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že zahrnuje kroky:
- vyzařování světla zdrojem světla;
- detekování světla alespoň jedním detektorem (6) světla;
- vyhodnocení intenzity světla řídicí jednotkou (8) na základě dat z alespoň jednoho detektoru (6) světla.
11. Způsob kontroly optického toku vystupujícího ze svítilny (1) automobilu podle nároku 10, vyznačující se tím, že krok vyhodnocení intenzity zahrnuje porovnání intenzity určené na základě dat z alespoň jednoho detektoru (6) světla s prahovou hodnotou intenzity.
3 výkresy
- 8 CZ 2021 - 376 A3
Seznam vztahových značek:
1 - Svítilna
2 - Modul světlometu
3 - Směrové světlo
4 - Kontrolovaná oblast
5 - Vodič
6 - Detektor světla
7 - Čočka
8 - Řídicí jednotka
9 - Kontrolka
10 - Uživatelské zařízení
CZ2021-376A 2021-08-16 2021-08-16 Svítilna pro automobil a způsob kontroly optického toku vystupujícího ze svítilny CZ2021376A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2021-376A CZ2021376A3 (cs) 2021-08-16 2021-08-16 Svítilna pro automobil a způsob kontroly optického toku vystupujícího ze svítilny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2021-376A CZ2021376A3 (cs) 2021-08-16 2021-08-16 Svítilna pro automobil a způsob kontroly optického toku vystupujícího ze svítilny

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2021376A3 true CZ2021376A3 (cs) 2023-03-01

Family

ID=85284915

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2021-376A CZ2021376A3 (cs) 2021-08-16 2021-08-16 Svítilna pro automobil a způsob kontroly optického toku vystupujícího ze svítilny

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2021376A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101306837B1 (ko) 텔레센트릭 축상 암 시야 조명으로 구현된 광학 시스템의 사용과 성능의 최적화
US7382457B2 (en) Illumination system for material inspection
US20140152845A1 (en) camera testing device and method for testing a camera
CN1957247B (zh) 用于生成照射条带的光学系统
JP6787902B2 (ja) 光放射源の照明又は放射に関する少なくとも1つの特性変数を方向に依存して測定するための方法及びゴニオラジオメーター
US20180231448A1 (en) Particle-measuring apparatus
US8451440B2 (en) Apparatus for the optical inspection of wafers
JP6903737B2 (ja) 二次像角度及び/又は視野角を決定するための機器及び方法
BRPI0711890A2 (pt) método para determinação do ángulo de divergência entre uma imagem primária e uma imagem secundária gerada por uma vidraça, programa de computador, e método para determinação de um ángulo de divergência entre uma imagem primária e uma imagem secundária gerada por uma vidraça
EA034246B1 (ru) Устройство и способ для измерения пороков, вызывающих искажение, в произведенной полосе флоат-стекла
GB2202627A (en) Optical arrangement in web monitoring device
CZ2021376A3 (cs) Svítilna pro automobil a způsob kontroly optického toku vystupujícího ze svítilny
KR101308678B1 (ko) 배광 검사 장치 및 배광 검사 방법
CN216017031U (zh) 光源和摄像头模组杂光检测系统
CN115867781B (zh) 测量光源的远场发光强度和颜色特性的装置和方法
US20050205787A1 (en) Use of a photovoltaic element as sensor for checking the functioning of transmitters in the infrared range
JP2018128371A (ja) 測色装置
JP2016183917A (ja) 車両用前照灯検査装置
KR101481020B1 (ko) 전조등 컷오프 라인을 가지는 차량을 위한 전조등 검사장치용 필름과 이를 구비한 전조등 검사장치
CN218673907U (zh) 一种基于遮光板的高效率灯具光检设备
CN109997169A (zh) 分析车辆前灯的光照分布的方法
KR20220125076A (ko) 안내 표지 장치
Yahong et al. Analysis and Prevention of the Influence and Common Failure Modes of the Unqualified Air Tightness of the Automobile Headlamp
JPH0348511Y2 (cs)
He et al. Establishment of a metric to characterize retroreflector properties using a consumer-grade colour camera