CZ2020546A3 - Nosná konzola pro upevnění otvorových výplní na obvodovou stěnu budovy a způsob upevnění otvorových výplní pomocí této konzoly - Google Patents

Nosná konzola pro upevnění otvorových výplní na obvodovou stěnu budovy a způsob upevnění otvorových výplní pomocí této konzoly Download PDF

Info

Publication number
CZ2020546A3
CZ2020546A3 CZ2020546A CZ2020546A CZ2020546A3 CZ 2020546 A3 CZ2020546 A3 CZ 2020546A3 CZ 2020546 A CZ2020546 A CZ 2020546A CZ 2020546 A CZ2020546 A CZ 2020546A CZ 2020546 A3 CZ2020546 A3 CZ 2020546A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
support bracket
arm
hole
frame
support
Prior art date
Application number
CZ2020546A
Other languages
English (en)
Inventor
Luboš VORÁČEK
Luboš Voráček
Original Assignee
TOROCK s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by TOROCK s.r.o. filed Critical TOROCK s.r.o.
Priority to CZ2020546A priority Critical patent/CZ2020546A3/cs
Publication of CZ2020546A3 publication Critical patent/CZ2020546A3/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E06DOORS, WINDOWS, SHUTTERS, OR ROLLER BLINDS IN GENERAL; LADDERS
    • E06BFIXED OR MOVABLE CLOSURES FOR OPENINGS IN BUILDINGS, VEHICLES, FENCES OR LIKE ENCLOSURES IN GENERAL, e.g. DOORS, WINDOWS, BLINDS, GATES
    • E06B1/00Border constructions of openings in walls, floors, or ceilings; Frames to be rigidly mounted in such openings
    • E06B1/56Fastening frames to the border of openings or to similar contiguous frames
    • E06B1/60Fastening frames to the border of openings or to similar contiguous frames by mechanical means, e.g. anchoring means
    • E06B1/6015Anchoring means

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Door And Window Frames Mounted To Openings (AREA)

Abstract

Nosná konzola (20) pro upevnění otvorových výplní, určených k předsazení na vnější stěně budovy do prostoru tepelného izolantu (19), je tvořena dvěma k sobě kolmými rameny (1, 2) o nestejné délce. Delší rameno (1) nosné konzoly (20) je připojeno ke kratšímu rameni (2) nosné konzoly (20) zkosenou spojovací plochou (5). Delší rameno (1) je opatřeno ve střední části podlouhlým otvorem (3.1) pro rektifikaci a alespoň dvěma dvojicemi kruhových otvorů (4.1). Kratší rameno (2) je opatřeno ve střední části podlouhlým otvorem (3.2) pro rektifikaci a alespoň dvěma dvojicemi kruhových otvorů (4.2). Všechny otvory (3.1, 3.2, 4.1, 4.2) jsou uzpůsobeny pro průchod upevňovacího prostředku (10). Způsob upevnění otvorových výplní na vnější stranu budovy pomocí nosných konzol (20) je popsán pomocí jednotlivých kroků. Způsobem podle vynálezu lze zvolit optimální vzdálenost rámu výplně od hrany stavebního otvoru a zvolit optimální předsazení rámu výplně od nosné stěny.

Description

Nosná konzola pro upevnění otvorových výplní na obvodovou stěnu budovy a způsob upevnění otvorových výplní pomocí této konzoly
Oblast techniky
Vynález se týká nosné konzoly pro upevnění otvorových výplní určených k umístění na vnější stěnu budovy do prostoru tepelného izolantu kontaktního zateplení nebo odvětrané zavěšené fasády.
Dosavadní stav techniky
Dle současných trendů a legislativních požadavků musí mít všechny nově realizované budovy téměř nulovou spotřebou energie. Z tohoto důvodu se na stěny aplikuje poměrně silná vrstva tepelného izolantu. Při větších tloušťkách zateplení se ukazuje jako nedostatečné umístění oken a dveří v rovině ostění nosné stěny a za optimální se považuje umístění oken až v rovině vrstvy samotného izolantu. Typicky se způsob upevnění výplní s předsazením používá u nízkoenergetických a zejména pasivních domů, kde je fasáda tvořena kontaktním zateplovacím systémem a u staveb s odvětranou fasádou s obkladem.
Pro upevnění otvorových výplní (tj. oken a dveří) s předsazením je proto potřeba vytvořit nosnou konstrukci, na kterou se výplně upevní.
V současné době je známé řešení podle patentu DE 202012008857 Ul, kde jsou tlakově odolné montážní bloky s nosnou konstrukcí upevněné na stěně po obvodu stavebního otvoru v prostoru tepelné izolace. Nevýhodou je upevnění rámu otvorové výplně šroubem procházejícím zevnitř skrz rám do rámu montážního bloku, neboť zejména u dřevěných rámů otvorových výplní šroub narušuje povrchovou ochranu rámu. Dále se na parapetní hraně musí montážní blok zajistit plechovým úhelníkem proti vytržení, čímž dochází ke zvětšování tepelných mostů.
Z patentové přihlášky EP 2639394 A2 je znám okrajový pás určený k bočnímu opření okenního rámu na okenním otvoru na nosné stěně. Nedostatkem tohoto řešení je upevnění rámu okna šroubem, který prochází skrz celý rám, množství odpadových prořezů, které vzniknou při montáži, nutnost odstranění těsnícího prostředku zajišťujícího potřebnou ochranu připojovací spáry v místě podepření rámu, ať už v místě podložky nebo stavěcího prvku pro vyrovnání rámu.
Další známé řešení vychází z patentu EP 2514899A2, kde upevňovací zařízení má pevnou část, připevněnou ke zdivu a nastavitelnou profilovou lištu, která je namontovaná na pevnou část. Pevná část je vytvořena jako podpěrná konzola, která má nosnou plochu pro uložení profilové lišty. Nedostatkem tohoto řešení jsou vyšší tepelné mosty, zásah do interiéru stavebního otvoru a nedostatečné zajištění připojovací spáry.
Dále podle patentu EP 1500767 A2 se výška rámu rektifikuje pomocí zařízení, které lze zasunout a volně otáčet uvnitř trubkového vedení v profilové kolejnici. Zařízení obsahuje šroub se závitem, který má na sobě našroubovanou matici a který je na konci rámu opatřen profilem pro nesení rámu. Nedostatkem tohoto řešení jsou vyšší tepelné mosty.
Jiné řešení podle patentu EP 1500768 A2 popisuje konzolu obsahující tuhou profilovou lištu obsahující otvory ve formě štěrbin a/nebo otvorů pro upevňovací prvky používané k jejímu upevnění na silnou část stěny, tj. ne na izolační materiál. Konzola také obsahuje zařízení pro nastavení výšky pro podepření a změnu výšky rámu.
Dále podle patentu EP 2899353 AI je znám nosný a izolační prvek, vytvářející celoobvodový rám, obsahující nosnou část s prvním ramenem pro opření o zeď a nosnou část s druhým ramenem,
-1 CZ 2020 - 546 A3 kolmým na první rameno pro podepření okenního rámu. Izolační část je umístěna v oblasti vnitřních částí ramen. Nedostatkem tohoto řešení je upevnění rámu okna šroubem, který prochází skrz celý rám, množství odpadových prořezů, které vzniknou při montáži, nutnost odstranění těsnícího prostředku zajišťujícího potřebnou ochranu připojovací spáry v místě podepření rámu.
Podstata vynálezu
Cílem vynálezu je nosná konzola určená pro upevnění otvorových výplní umožňující předsazení, zajišťující stabilitu výplní a odstraňující nevýhody současných známých řešení a způsob upevnění otvorových výplní použitím této konzoly.
Nosná konzola podle vynálezu pro upevnění otvorových výplní, určených k umístění na vnější stěnu budovy s předsazením oproti nosné stěně, je tvořena dvěma kolmými rameny o nestejné délce připojenými k sobě zkosenou spojovací plochou, kde delší rameno je opatřeno ve střední části podlouhlým otvorem pro rektifikaci a alespoň dvěma dvojicemi kruhových otvorů a kratší rameno je opatřeno ve střední části podlouhlým otvorem pro rektifikaci a alespoň dvěma dvojicemi kruhových otvorů, kde kruhové otvory delšího a kratšího ramene jsou umístěny symetricky podél svislé osy nosné konzoly, a všechny otvory jsou uzpůsobeny pro průchod upevňovacího prostředku. Nosná konzola je s výhodou opatřena třemi dvojicemi kruhových otvorů delšího ramene a pěti dvojicemi kruhových otvorů kratšího ramene.
Podlouhlé otvory delšího ramene a kratšího ramene slouží k ustavení do požadované polohy rektifikaci a dvojice kruhových otvorů delšího ramene a kratšího ramene jsou určeny k dalšímu připevnění. Podlouhlý otvor delšího ramene je určený k ustavení rámu výplně vzhledem k hraně stavebního otvoru a podlouhlý otvor kratšího ramene je určený k ustavení rámu výplně vzhledem ke vzdálenosti předsazení od nosné stěny. Podlouhlé otvory umožňují snadnou rektifikaci nosné konzoly v průběhu montáže. Dvojice kruhových otvorů delšího ramene slouží k připevnění nosné konzoly k nosné stěně a dvojice kruhových otvorů kratšího ramene slouží k připevnění nosné konzoly k rámu otvorové výplně (případně k podkladnímu profilu rámu). Delší rameno nosné konzoly je určeno k upevnění na stěnu (svisle) a kratší rameno nosné konzoly k upevnění rámu otvorové výplně (vodorovně nebo svisle).
Ramena jsou též spojena vyztužovacími žebry. Zebra jsou umístěna mezi podlouhlým otvorem a dvojicemi kruhových otvorů. Vyztužovací žebra jsou s výhodou opatřena břity pro naříznutí tepelné izolace. Břity usnadňují zatlačení do tepelného izolantu při montáži vnějšího zateplení, takže tepelný izolant není nutné v místě vyztužovacích žeber nařezávat.
Povrch vnější stěny delšího ramene a/nebo kratšího ramene je s výhodou opatřen rastrováním pro maximální využití adheze lepidla. Rastrování může být například čtyřúhelníkové, šestiúhelníkové nebo příčně drážkované.
Stěna delšího ramene a/nebo kratšího ramene může být opatřena perforováním pro urychlení vytvrdnutí adhezivního prostředku.
Za „vnější“ části nosné konzoly se v tomto textu považují části vně konzoly, a za „vnitřní“ části ty, které jsou na straně vyztužovacích žeber, tj. bez ohledu nato jak jsou orientovány při připevnění.
Vnitřní hrany delšího ramene a/nebo kratšího ramene mohou být opatřeny zkosením pro lepší utěsnění a přilnavost exteriérové těsnící pásky či jiného prostředku pro utěsnění.
Zkosená spojovací plocha spojující obě ramena může být vytvořena zvnějšku jako konkávní válcová plocha za účelem průvěsu interiérové těsnící pásky.
-2 CZ 2020 - 546 A3
Nosná konzola je výhodně vytvořena z materiálu s nízkou tepelnou vodivostí (např. z pevnostního plastu), což má výhodu v tom, že nedochází k jejich vykreslování na povrchu zateplené fasády a nesnižuje se účinek zateplení vytvářením bodových tepelných mostů.
Způsob upevnění rámu otvorové výplně do předsazené polohy za použití nosné konzoly podle vynálezu obsahuje následující kroky
1) vyvrtá se otvor pro upevňovací prostředek v nosné stěně v blízkosti hrany stavebního otvoru,
2) nosná konzola se přiloží delším ramenem na nosnou stěnu tak, aby kratší rameno bylo orientováno podél hrany stavebního otvoru a směřovalo ven z budovy, a pomocí upevňovacího prostředku procházejícího podlouhlým otvorem delšího ramene do otvoru v nosné stěně se nosná konzola ustaví do požadované polohy vzhledem k hraně stavebního otvoru podle velikosti příslušné otvorové výplně
3) poté se skrz dvojici kruhových otvorů v delším rameni vyvrtají v nosné stěně otvory a pomocí upevňovacích prostředků procházejících těmito otvory se nosná konzola upevní k nosné stěně,
4) na kratší rameno se nasadí rám otvorové výplně a pomocí upevňovacího prostředku procházejícího podlouhlým otvorem kratšího ramene se kratší rameno upevní k rámu otvorové výplně a ustaví se do požadovaného předsazení,
5) poté se skrz dvojici kruhových otvorů kratšího ramene pomocí upevňovacích prostředků kratší rameno připevní k rámu otvorové výplně.
Umístěním upevňovacích prostředků do dvojice kruhových otvorů delšího ramene nacházejících se v optimální vzdálenosti od zkosené spojovací plochy, lze zvolit optimální vzdálenost rámu výplně od hrany stavebního otvoru a zvýšit spolehlivost upevnění.
Obdobně umístěním upevňovacích prostředků do dvojice kruhových otvorů kratšího ramene nacházejících se v optimální vzdálenosti od zkosené spojovací plochy, lze zvolit optimální vodorovné předsazení rámu výplně od nosné stěny. Předsazením je definována vodorovná vzdálenost vnější hrany rámu od nosné stěny.
Rám výplně může být opatřen podkladním profilem a v kroku 4 se nosná konzola připevní do podkladního profilu i do rámu výplně, případně pouze do podkladního profilu.
Způsob připevnění výhodně obsahuje aplikaci adhezivního prostředku na vnější stěnu delšího ramene a/nebo kratšího ramene. Alternativně může být připevnění provedeno pouze aplikací adhezivního prostředku na vnější stěnu delšího ramene a kratšího ramene.
K upevnění jedné otvorové výplně k nosné stěně se používá alespoň pěti nosných konzol, kdy dvě nosné konzoly se připevnění k parapetu, dvě nosné konzoly k ostění a jedna nosná konzola k nadpraží stavebního otvoru.
S výhodou se používá sedmi nosných konzol, kdy se dvě nosné konzoly připevnění k parapetu (parapetní hraně), čtyři nosné konzoly k ostění a jedna nosná konzola k nadpraží stavebního otvoru.
Počet potřebných nosných konzol závisí na velikosti a hmotnosti otvorové výplně a vnesenému zatížení, především reakcím od otevíraných křídel a zatížení vyvolanému účinky sání větru.
Výhody řešení podle vynálezu spočívají ve snadném vyrovnání rámu otvorové výplně do vodorovné i svislé polohy pomocí nosných konzol umístěných po celém jejím obvodu. Tím se eliminují nepřesnosti velikosti stavebního otvoru vůči otvorové výplni. Proto již není potřeba následné vyrovnání otvorové výplně podložkami nebo stavěcími prostředky.
-3 CZ 2020 - 546 A3
Nosné konzoly a způsob jejich upevnění podle vynálezu umožňuje snadné upevnění otvorové výplně libovolného tvaru na stěnu nosné stavební konstrukce, aniž by bylo nutné je přizpůsobovat tvaru a velikosti otvorové výplně, případně vnitřnímu členění otvorové výplně. To odstraňuje zásadní nevýhodu současně známých řešení, kde nosná stavební konstrukce musí být otvorové výplni přizpůsobena dílenským způsobem nebo přímo na stavbě. Vedle úspory času při vlastní montáži a tím i úspory nákladů se toto řešení použitím přesně navržených počtů nosných konzol vyznačuje zejména odstraněním prořezů při použití současně známých řešení, čím významně přispívá k udržitelnosti a ochraně životního prostředí.
Další výhodou je, že upevnění otvorové výplně nevyžaduje průchozí otvor rámem otvorové výplně, takže nedochází k poškozování vnitřní plochy rámu otvorové výplně. Upevnění nezasahuje ani do ostění v interiéru.
Použití nosných konzol podle vynálezu umožňuje navíc významnou redukci tepelných vazeb tím, že se nesnižuje účinek zateplení vytvářením tepelných mostů.
Objasnění výkresů
Podstata technického řešení je dále objasněna pomocí přiložených výkresů, kde:
Obr. 1 znázorňuje nosnou konzolu v axonometrickém zobrazení,
Obr. 2 znázorňuje nosnou konzolu s rastrováním na vnější stěně delšího ramene,
Obr. 3 znázorňuje nosnou konzolu se zkosením vnitřní hrany delšího a kratšího ramene nosné konzoly,
Obr. 4 znázorňuje nosnou konzolu mající zkosenou spojovací plochu provedenou jako konkávní válcovou plochu,
Obr. 5 znázorňuje nosnou konzolu s perforováním,
Obr. 6 znázorňuje v řezu upevnění otvorové výplně nosnou konzolou v místě parapetu,
Obr. 7 znázorňuje v řezu další variantu upevnění otvorové výplně nosnou konzolou v místě parapetu,
Obr. 8 znázorňuje v řezu upevnění otvorové výplně nosnou konzolou v místě ostění,
Obr. 9 znázorňuje upevnění otvorové výplně pomocí sedmi nosných konzol,
Obr. 10 znázorňuje detail vyztužovacích žeber s břity pro naříznutí tepelného izolantu.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Nosná konzola 20 podle vynálezu znázorněná na obr. 1. je tvořena dvěma na sebe kolmými rameny 1, 2 o nestejné délce, kde delší rameno 1 je připojeno ke kratšímu rameni 2 zkosenou spojovací plochou 5. Ramena jsou navíc spojena dvěma vyztužovacími žebry 6 opatřenými břity 7. Delší rameno 1 je opatřeno ve střední části podlouhlým otvorem 3,1 pro rektifikaci a třemi dvojicemi kruhových otvorů 4,1. a kratší rameno 2 je opatřeno ve střední části podlouhlým otvorem 3,2 pro
-4 CZ 2020 - 546 A3 rektifikaci a pěti dvojicemi kruhových otvorů 42. Kruhové otvory 4,1, 4,2 jsou umístěny symetricky podél svislé osy nosné konzoly 20, po stranách příslušného podlouhlého otvoru 3,1 resp. 32. Všechny otvory 3,1, 4,1, 32, 42 jsou uzpůsobeny pro průchod upevňovacích prostředků (10), kterými jsou zejména šrouby nebo hmoždinky.
Nosná konzola 20 je vytvořena z pevnostního plastu, který má nízkou tepelnou vodivost.
Příklad 2
Nosná konzola 20 podle příkladu 1 je navíc opatřena rastrováním 8 povrchu vnější stěny delšího ramene 1 (jak je zobrazeno na Obr. 2) pro maximální využití adheze lepidla. Stěna delšího ramene 1 je opatřena po celé ploše perforováním 21 (jak je zobrazeno na Obr. 5) z důvodu rychlejšího vytvrdnutí adhezivního prostředku (montážního lepidla).
Vnitřní hrany delšího ramene 1 i kratšího ramene 2 jsou navíc opatřeny zkosením 9 (jak je zobrazeno na Obr. 3) pro lepší utěsnění a přilnavost exteriérové těsnící pásky 17 či jiného prostředku pro utěsnění.
Zkosená spojovací plocha 5 spojující ramena 12 je z vnější strany provedena jako konkávní válcová plocha (jak je zobrazeno na Obr. 4) za účelem vytvoření průvěsu interiérové těsnící pásky 18.
Příklad 3
Způsob upevnění rámu 12 otvorové výplně v místě parapetu 16 pomocí nosné konzoly 20 podle příkladu 1 (znázorněný na Obr. 6) obsahuje následující kroky:
1) Vyvrtá se otvor pro šroub 10 v nosné stěně 11 v blízkosti hrany stavebního otvoru, v tomto případě konkrétně pod hranou parapetu 16.
2) Nosná konzola 20 se přiloží delším ramenem 1 na nosnou stěnu 11 tak, že kratší rameno 2 je orientováno podél hrany parapetu 16 a směřuje ven z budovy. Pomocí upevňovacího prostředku v tomto případě šroubu 10 procházejícího podlouhlým otvorem 3,1 delšího ramene 1 do otvoru v nosné stěně 11 se nosná konzola 20 připevní ke stěně a následně ustaví rektifikaci podle požadované vzdálenosti rámu 12 výplně od hrany parapetu 16. Tato vzdálenost závisí na velikosti stavebního otvoru a velikosti otvorové výplně.
3) Poté se skrz zvolenou dvojici kruhových otvorů 4,1 v delším rameni vyvrtají v nosné stěně 11 otvory a pomocí šroubů 10 procházejících těmito otvory 4,1 se nosná konzola 20 upevní k nosné stěně 11. Vhodná dvojice kruhových otvorů 4,1 se zvolí podle velikosti stavebního otvoru a velikosti otvorové výplně.
4) Na kratší rameno 2 se nasadí rám 12 výplně opatřený podkladním profilem 13 a pomocí šroubu 10 procházejícího podlouhlým otvorem 32 kratšího ramene 2 se rám 12 výplně připevní a ustaví rektifikaci do požadovaného předsazení.
5) Poté se pomocí šroubů 10 procházejících zvolenou dvojicí kruhových otvorů 42 kratšího ramene nosná konzola 20 připevní k podkladnímu profilu 13. Vhodná dvojice kruhových otvorů 42 se zvolí podle požadovaného předsazení od nosné stěny 11.
Tímto způsobem se připevňují současně dvě krajní nosné konzoly 20 v místě parapetu 16 a v kroku 2 se vyrovnají navzájem do vodorovné polohy. Pokud je vzhledem k velikosti a hmotnosti otvorové výplně potřeba více nosných konzol v místě parapetu 16. instalují se až po celkové instalaci těchto krajních nosných konzol 20.
-5 CZ 2020 - 546 A3
Jako alternativních upevňovacích prostředků 10 lze místo šroubů použít například hmoždinky, a to zejména pokud je nosná stěna 11 vyrobena z keramických děrovaných bloků.
Příklad 4
Způsob upevnění rámu 12 otvorové výplně v místě parapetu 16 pomocí nosné konzoly 20 podle příkladu 2 (znázorněný na Obr. 7) je obdobný jako způsob v příkladu 3, navíc zahrnuje krok aplikace adhezivního prostředku (montážního lepidla) a použití těsnících pásek 17 a 18. Adhezivní prostředek se aplikuje na vnější stěnu delšího ramene 1 opatřenou rastrováním 8_před přiložením nosné konzoly 20 k nosné stěně 11 (tj. po kroku 1 příkladu 3) a na vnější stěnu kratšího ramene 2 po připevnění konzoly 20 k nosné stěně 11 a před nasazením rámu 12 (tj ,_po kroku 3 příkladu 3).
Po skončení instalace rámu 12 (po kroku 5 příkladu 3) se nalepí interiérová těsnící páska 18 podélně podél podkladního profilu 13 tak, že její šířka sahá od podkladního profilu 13 vnější zkosenou spojovací plochu 5 a případně část kratšího ramene 2 po stavební otvor nosné stěny 11, K lepší instalaci interiérové těsnící pásky 18 slouží provedení zkosené spojovací plochy 5 ve tvaru konkávní válcové plochy, což přispívá k vytvoření průvěsu interiérové těsnící pásky 18 a tím ke snížení namáhání pásky. Interiérová těsnící páska 18 zabraňuje vstupu vlhkosti z interiéru do místa mezi rámem 12 výplně a hranou parapetu 16 a tím slouží k ochraně připojovací spáry.
Exteriérová těsnící páska 17 pro vnější ochranu připojovací spáry se nalepí až po instalaci všech konzol a vsazení otvorové výplně (okna). Exteriérová těsnící páska 17 se lepí podélně podél podkladního profilu 13 tak, že její šířka sahá od podkladního profilu 13 přes vnitřní část kratšího ramene 2, zkosené spojovací plochy 5 a delšího ramene ]_nosné konzoly 20 na nosnou stěnu 11 pod parapetem 16. Lepší utěsnění a přilnavost exteriérové těsnící pásky 17 je docílena zkosením 9 vnitřních hran delšího ramene 1 i kratšího ramene 2.
Příklad 5
Způsob upevnění rámu 12 otvorové výplně v místě ostění 14 pomocí nosné konzoly 20 podle příkladu 1 nebo 2 (znázorněný na Obr. 8) obsahuje následující kroky:
1) vyvrtá se otvor pro upevňovací prostředek, v tomto případě šroub 10 v nosné stěně 11 v blízkosti hrany stavebního otvoru, v tomto případě vedle hrany ostění 14,
2) nosná konzola 20 se přiloží delším ramenem 1 na ostění 14 tak, že kratší rameno 2 je orientováno podél hrany ostění 14 a směřuje ven z budovy a pomocí šroubu 10 procházejícího podlouhlým otvorem 3,1 delšího ramene 1 do otvoru v nosné stěně 11 se nosná konzola 20 připevní a pak ustaví rektifikací do požadované polohy tak, aby se kratší rameno 2 dotýkalo rámu 12 otvorové výplně,
3) poté se skrz zvolenou dvojici kruhových otvorů 4,1 delšího ramene j_vyvrtají v ostění 14 otvory a pomocí šroubů 10 procházejících touto dvojicích kruhových otvorů 4,1 se nosná konzola 20 upevní k ostění 14, vhodná dvojice kruhových otvorů 4,1 se zvolí podle vzdálenosti rámu 12 otvorové výplně od hrany ostění 14.
4) ke kratšímu rameni 2 se rám 12 otvorové výplně připevní pomocí šroubu 10 procházejícího podlouhlým otvorem 3,2 kratšího ramene a rám 12 se ustaví rektifikací do požadovaného předsazení rámu 12 od ostění 14,
5) poté se pomocí šroubů 10 procházejících zvolenou dvojicí kruhových otvorů 4,2 kratšího ramene 2 nosná konzola 20 připevní k rámu 12 otvorové výplně, vhodná dvojice kruhových otvorů 4,2 kratšího ramene 2 se zvolí podle požadovaného předsazení.
Jako alternativních upevňovacích prostředků 10 lze místo šroubů použít např. hmoždinky.
-6 CZ 2020 - 546 A3
Tímto způsobem se připevňují současně dvě protilehlé nosné konzoly 20 v horní části obou ostění 14,
Upevnění může být podpořeno pomocí adhezivního prostředku, který se případně nanese na vnější stěny delšího ramene 1 (před krokem 3) i kratšího ramene 2 (před krokem 4).
Při aplikaci interiérové těsnící pásky 18, se páska částečně předlepí podélnou polovinou na vnitřní plochu rámu 12 otvorové výplně před tím, než se rám 12 přiloží na konzolu 20 (tj. před krokem 4), druhá podélná polovina interiérové pásky 18 se přilepí k ostění 14 až po skončení instalace rámu (tj. po kroku 5). Důvodem je to, že by se interiérová páska 18 po montáži již na rám nenalepila (rám může být těsně s hranou stavebního otvoru).
Exteriérová těsnící páska 17 se nalepí až po upevnění celého rámu 12 otvorové výplně na konzoly 20 a vsazení otvorové výplně (okna). Exteriérová těsnící páska 17 se lepí podélně podél vněj ší části rámu 12. šířkou od rámu 12 přes vnitřní část kratšího ramene 2, zkosené spojovací plochy 5 a delšího ramene ]_na líc ostění 14.
Způsob upevnění rámu 12 otvorové výplně v nadpraží 15 je analogický. V tomto případě již není nutné ustavovat rám 12 otvorové výplně do roviny.
Příklad 6
Způsob upevnění otvorové výplně znázorněné na Obr. 9 za použití sedmi nosných konzol 20,1, 20,2. 20,3. kdy se nejprve připevní dvě nosné konzoly 20,1 k parapetní hraně 16 způsobem podle příkladu 3 nebo 4, poté čtyři nosné konzoly 20,2 k ostění 14 způsobem podle příkladu 5 a nakonec jedna nosná konzola 20,3 k nadpraží 15 analogickým způsobem podle příkladu 5.
Po vyvrtání otvorů v nosné stěně 11 pod hranou parapetu 16 se přiloží dvě nosné konzoly 20,1 a způsobem popsaným v příkladu 3 se zajistí v poloze upevňovacími prostředky (šrouby) 10 procházejícími podlouhlými otvory 3,1 delšího ramene a rektifikací se vyrovnají po požadované vzdálenosti od parapetu 16 a navzájem do vodorovné polohy. Pak se podle velikosti otvorové výplně zvolí vhodná dvojice kruhových otvorů 4,1 delšího ramene a nosné konzoly 20,1 se připevní k nosné stěně 11.
Poté se rám 12 otvorové výplně opatřený podkladním profilem 13 připevní pomocí šroubů 10 procházejícími podlouhlými otvory 3,2 kratšího ramene do podkladního profilu 13 a ustaví rektifikací do požadovaného předsazení. Dále se pomocí šroubů 10 procházejících dvojicemi kruhových otvorů 4,2 kratšího ramene nosná konzola 20,1 připevní k podkladnímu profilu 13.
Následně se v horní části ostění 14 na obou ostěních vyvrtají otvory. Přiloží se dvě nosné konzoly 20,2 a způsobem popsaným v příkladu 5 se zajistí v poloze šrouby 10 procházejícími podlouhlými otvory 3,1 delšího ramene a pomocí rektifikace se ustaví do požadované polohy tak, aby se kratší ramena 2 obou nosných konzol 20,2 dotýkala rámu 12 otvorové výplně. Pak se zvolenou dvojicí kruhových otvorů 4,1 delšího ramene připevní k nosné stěně 11. Rám 12 se následně připevní ke kratším ramenům 2 nosných konzol 20,2 pomocí šroubů 10 procházejících podlouhlými otvory 3,2 kratšího ramene a ustaví rektifikací do požadovaného předsazení. Poté se konzoly 20,2 dále připevní pomocí šroubů 10 procházejícími dvojicemi kruhových otvorů 4,2 kratšího ramene, jak je popsáno v příkladu 5.
Poté se stejným způsobem upevní zbylé nosné konzoly 20,2 na spodní části ostění 14. Nakonec analogickým způsobem nosná konzola 20,3 k nadpraží 15.
Jako alternativních upevňovacích prostředků 10 lze místo šroubů použít například hmoždinky, a to zejména pokud je nosná stěna vyrobena z keramických děrovaných bloků.
-7 CZ 2020 - 546 A3
Toto rozmístění nosných konzol 20 zajistí stabilitu otvorové výplně vůči vlastní hmotnosti, vnesenému zatížení, především reakcím od otevíraných křídel a zatížení vyvolanému účinky sání větru.
Příklad 7
Na Obr. 10 je znázorněna nosná konzola 20 v průběhu montáže vnějšího zateplení, kdy jsou břity 7 vyztužovacích žeber 6 použity k naříznutí tepelného izolantu 19 vnějšího zateplení.

Claims (14)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Nosná konzola (20) pro upevnění otvorových výplní, určených k předsazení na vnější stěně budovy do prostoru tepelného izolantu (19), tvořená dvěma k sobě kolmými rameny (1, 2) o nestejné délce, vyznačující se tím, že delší rameno (1) nosné konzoly (20) je připojeno ke kratšímu rameni (2) nosné konzoly (20) zkosenou spojovací plochou (5) a delší rameno (1) je opatřeno ve střední části podlouhlým otvorem (3.1) pro rektifikaci a alespoň dvěma dvojicemi kruhových otvorů (4.1) a kratší rameno (2) je opatřeno ve střední části podlouhlým otvorem (3.2) pro rektifikaci a alespoň dvěma dvojicemi kruhových otvorů (4.2), kde všechny otvory (3.1, 3.2, 4.1, 4.2) jsou uzpůsobeny pro průchod upevňovacího prostředku (10) a kruhové otvory (4.1, 4.2) jsou umístěny symetricky podél svislé osy nosné konzoly (20), přičemž ramena (1,2) jsou spojena vyztužovacími žebry (6).
  2. 2. Nosná konzola (20) podle nároku 1, vyznačující se tím, že delší rameno (1) je opatřeno třemi dvojicemi kruhových otvorů (4.1) a/nebo kratší rameno (2) je opatřeno pěti dvojicemi kruhových otvorů (4.2).
  3. 3. Nosná konzola (20) podle nároku 1, vyznačující se tím, že vyztužovací žebra (6) jsou umístěna mezi podlouhlým otvorem pro rektifikaci (3.1, 3.2) a dvojicemi kruhových otvorů (4.1, 4.2).
  4. 4. Nosná konzola (20) podle nároku 1 nebo 3, vyznačující se tím, že vyztužovací žebra (6) jsou opatřena břity (7) sloužícími k naříznutí tepelného izolantu.
  5. 5. Nosná konzola (20) podle kteréhokoliv z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že povrch vnější stěny delšího ramene (1) a/nebo kratšího ramene (2) je opatřen rastrováním (8).
  6. 6. Nosná konzola (20) podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, vyznačující se tím stěna delšího ramene (1) a/nebo kratšího ramene (2) je opatřena perforováním (21) pro urychlení vytvrdnutí adhezivního prostředku.
  7. 7. Nosná konzola (20) podle kteréhokoliv z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že vnitřní hrany delšího ramene (1) a/nebo kratšího ramene (2) jsou opatřeny zkosením (9).
  8. 8. Nosná konzola (20) podle nároku 1, vyznačující se tím, že zkosená spojovací plocha (5) je z vnějšku vytvořena jako konkávní válcová plocha.
  9. 9. Nosná konzola (20) podle kteréhokoliv z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že je vytvořena z materiálu s nízkou tepelnou vodivostí, například z pevnostního plastu.
  10. 10. Způsob upevnění rámu (12) otvorové výplně do předsazené polohy za použití nosné konzoly (20) podle kteréhokoli nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že obsahuje následující kroky - vyvrtá se otvor pro upevňovací prostředek (10) v nosné stěně (11) v blízkosti hrany stavebního otvoru,
    - nosná konzola (20) se přiloží delším ramenem (1) na nosnou stěnu (11) tak, aby kratší rameno (2) bylo orientováno podél hrany stavebního otvoru a směřovalo ven z budovy, a pomocí upevňovacího prostředku (10) procházejícího podlouhlým otvorem (3.1) delšího ramene do otvoru v nosné stěně (11) se nosná konzola (20) ustaví do požadované polohy vzhledem k hraně stavebního otvoru podle
    -9CZ 2020 - 546 A3 velikosti příslušné otvorové výplně
    - poté se skrz dvojici kruhových otvorů (4.1) v delším rameni (1) vyvrtají v nosné stěně (11) otvory a pomocí upevňovacího prostředku (10) procházejícími těmito otvory (4.1) se nosná konzola (20) upevní k nosné stěně (11),
    - na kratší rameno (2) se nasadí rám (12) otvorové výplně a pomocí upevňovacího prostředku (10) procházejícího podlouhlým otvorem (3.2) kratšího ramene se kratší rameno (2) upevní k rámu (12) otvorové výplně a ustaví se do požadovaného předsazení, - poté se skrz dvojici kruhových otvorů (4.2) kratšího ramene pomocí upevňovacích prostředků (10) kratší rameno (2) připevní k rámu (12) otvorové výplně.
  11. 11. Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím, že optimální vzdálenost rámu (12) otvorové výplně od hrany stavebního otvoru se zvolí umístěním upevňovacích prostředků (10) do dvojice kruhových otvorů (4.1) delšího ramene nacházejících se v optimální vzdálenosti od zkosené spojovací plochy (5), a obdobně optimální předsazení rámu (12) výplně od nosné stěny (11) se zvolí umístěním upevňovacích prostředků (10) do dvojice kruhových otvorů (4.2) kratšího ramene nacházejících se v optimální vzdálenosti od zkosené spojovací plochy (5).
  12. 12. Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím, že rám (12) otvorové výplně je opatřen podkladním profilem (13) a v kroku 4 se upevňuje upevňovací prostředek (10) z vnější strany do podkladního profilu (13).
  13. 13. Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím, že obsahuje navíc aplikaci adhezivního prostředku na vnější stěnu delšího ramene (1) a případně i kratšího ramene (2).
  14. 14. Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím, že k upevnění jedné otvorové výplně se použije sedm nosných kdy nejprve se připevní pak čtyři nosné konzol (20.1, dvě nosné konzoly konzoly (20.2)
    20.2, 20.3), (20.1) k parapetu (16), k ostění (14) a nakonec jedna nosná konzola (20.3) k nadpraží (15).
CZ2020546A 2020-10-07 2020-10-07 Nosná konzola pro upevnění otvorových výplní na obvodovou stěnu budovy a způsob upevnění otvorových výplní pomocí této konzoly CZ2020546A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2020546A CZ2020546A3 (cs) 2020-10-07 2020-10-07 Nosná konzola pro upevnění otvorových výplní na obvodovou stěnu budovy a způsob upevnění otvorových výplní pomocí této konzoly

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2020546A CZ2020546A3 (cs) 2020-10-07 2020-10-07 Nosná konzola pro upevnění otvorových výplní na obvodovou stěnu budovy a způsob upevnění otvorových výplní pomocí této konzoly

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2020546A3 true CZ2020546A3 (cs) 2022-04-27

Family

ID=81653806

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2020546A CZ2020546A3 (cs) 2020-10-07 2020-10-07 Nosná konzola pro upevnění otvorových výplní na obvodovou stěnu budovy a způsob upevnění otvorových výplní pomocí této konzoly

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2020546A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2800846B1 (en) A facade system
CA2820970C (en) Improved modular system for continuously insulating exterior walls of a structure and securing exterior cladding to the structure
EP3625402B1 (en) Dynamic, fire-resistance-rated thermally insulating and sealing system for use with curtain wall structures
US6748709B1 (en) Curtain wall support method and apparatus
US6745527B1 (en) Curtain wall support method and apparatus
US9512665B2 (en) Universal fenestration cap system and method
US20110185659A1 (en) Mounting Bracket For Wall Insulation
EP0621224A2 (en) System for forming the jambs for the landing doors of an elevator
NZ569951A (en) Expressed joint facade system with visible battens
GB2284835A (en) Rainscreen cassette
CZ2020546A3 (cs) Nosná konzola pro upevnění otvorových výplní na obvodovou stěnu budovy a způsob upevnění otvorových výplní pomocí této konzoly
CA3126482A1 (en) Ledger connector
EP3078797A1 (en) Mounting frame defining an architectural opening during construction works and kit in parts comprising such mounting frame
GB2466854A (en) Lintel with improved thermal efficiency
EA034150B1 (ru) Изолирующий элемент для теплоизоляции фасадов зданий
RU67134U1 (ru) Устройство для крепления фасадных плит
DE102007032397A1 (de) Verfahren zur Herstellung eines transportablen vorgefertigten Gebäudewandelementes aus Schalungssteinen
CZ36312U1 (cs) Nosná konzola pro upevnění otvorových výplní na obvodovou stěnu budovy
CN219158079U (zh) 一种带梭形装饰条的铝板幕墙安装结构
RU2305737C1 (ru) Навесная фасадная система "новострой дв"
LV15455B (lv) Logu stiprinājumu konstrukcija siltinātā ārsienā un tās montāžas paņēmieni
JPS5811915Y2 (ja) 遮音窓
Kaskel¹ et al. Overcladding repairs to water leakage problems: Case studies
WO2023214892A1 (en) Profiled element for mounting the jambs to carpentry frames and process for mounting the jambs to carpentry frames
JP2000017813A (ja) Alc外壁の改修構造