CZ20186A3 - Průtoková měřicí cela pro měření elektrochemických charakteristik koagulujících kapalin - Google Patents

Průtoková měřicí cela pro měření elektrochemických charakteristik koagulujících kapalin Download PDF

Info

Publication number
CZ20186A3
CZ20186A3 CZ2018-6A CZ20186A CZ20186A3 CZ 20186 A3 CZ20186 A3 CZ 20186A3 CZ 20186 A CZ20186 A CZ 20186A CZ 20186 A3 CZ20186 A3 CZ 20186A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
measuring
cell
inlet
outlet
measuring cell
Prior art date
Application number
CZ2018-6A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ307734B6 (cs
Inventor
Jan Říha
Original Assignee
Bentley Czech s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bentley Czech s.r.o. filed Critical Bentley Czech s.r.o.
Priority to CZ2018-6A priority Critical patent/CZ307734B6/cs
Publication of CZ20186A3 publication Critical patent/CZ20186A3/cs
Publication of CZ307734B6 publication Critical patent/CZ307734B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N27/00Investigating or analysing materials by the use of electric, electrochemical, or magnetic means
    • G01N27/02Investigating or analysing materials by the use of electric, electrochemical, or magnetic means by investigating impedance

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Electric Means (AREA)

Abstract

Průtoková měřicí cela pro měření elektrochemických charakteristik koagulujících kapalin, má tělo (1) měřicí cely složeno ze dvou zrcadlově stejných elementů s montážními otvory (10). Z obou stran k tělu (1), přes těsnění (3) přiléhají vstupní (8) a výstupní (4) části, kdy výstupní část (4) je s větším průměrem, pro usnadnění prostupu koagulátu a vstupní část (8) naopak obsahuje úzký vstupní otvor (11) pro vstup komponent, tj. směsi, která koaguluje, případně detergentu. Výstupní část (4) a tělo (1) a vstupní část (8) a tělo (1) jsou spojeny pomocí montážních otvorů (10) přes dvě silikonová či pryžová těsnění (6) a pevný těsnicí díl (7). Mezi tělo (1) měřicí cely a těsnění (6) jsou vloženy 2 sady elektrod (5) pro měření elektrochemických charakteristik kapaliny uvnitř měřicího prostoru.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká návrhu průtokové cely pro měření elektrochemických vlastností koagulujících kapalin v potravinářství a jiných oborech. Průtoková cela je navržena s ohledem na automatické čištění koagulátu a modulární řešení umožňující různé zapojení měřicích obvodů a automatizaci přípravy vzorku.
Dosavadní stav techniky
S potřebou analýzy koagulujících kapalin, případně samotného procesu koagulace (srážení) se můžeme setkat v mnoha průmyslových oborech. V potravinářství se např. jedná o proces srážení mléka pomocí syřidla, ale i jiné výrobní postupy, při kterých vznikají míšením tekutých komponent vysoce viskózní, případně pevné látky (cukrovinky, omáčky, majonézy). Obdobně v kosmetickém průmyslu vznikají spojením různých fází výrobního procesu látky s jinou konzistencí, než původní komponenty (gely, masti).
Výrobní procesy pracující s kapalinami jsou obvykle snadněji automatizovatelné, včetně údržby výrobní linky, proto panuje snaha o přesun, pokud možno největší části výrobního procesu do této fáze. Procesy koagulace často bývají energeticky náročné (např. probíhají za vyšších teplot) a nevratné (mléko, kosmetika), a proto je vhodné znát jejich přesný průběh před nastavením výrobní technologie.
Analytické metody koagulace kapalin naráží na několik praktických i technologických problémů. Jedním z nich je např. nestálost kvality vstupních surovin (mléko, syřidlo), dále propustnost těchto analytických metod ve smyslu počtu vzorků, které je možno zpracovat v určitém časovém úseku (měřicí zařízení, případně vzorkovnici je nutno vyjmout, vyčistit od koagulátu; vzorek je nutno poměrně složitě připravit míšením různých komponent v přesném čase a za různých podmínek - např. teplotních).
V současné době nejpoužívanější standardní metoda pro určení času koagulace (nikoliv tak jejího průběhu) je stále prosté měření času do úplné koagulace vzorku po smíchání obou fází. Omezení, subjektivita a přesnost této metody jsou však zjevné.
V současné době se pro analýzu koagulujících látek a procesu koagulace používají řešení na různém principu. Jedním z nich je např. nefelo-turbidometrický snímač koagulace mléka (UACH AV ČR, v.v.i., MILCOM a.s., Ing. Přibyla, Ing. Černý, 2000), který používá princip měření rozptylu světla v postupně koagulujícím vzorku a z něj odvozuje informaci o průběhu, resp. času koagulace. Zařízení je postaveno pro analýzu 1 vzorku v čase, je opatřeno stacionární měřicí celou (vzorkovnici), kterou je po dokončení procesu koagulace nutno vyjmout a vyčistit, případně pro další vzorek použít celu novou. Příprava vzorku je poměrně náročná na obsluhu a sestává z napipetování (dávkování) vzorku mléka do vzorkovnice a synchronizaci vstříknutí syřidla do vzorku a počátku monitorování samotné reakce. Z popisu je tak jasné, že řešení je omezeno s výše uvedenými výhradami na analýzu koagulace mléka, což ostatně deklaruje.
Dalším řešením pro analýzu procesu koagulace, resp. učení přesného času koagulace (De Marchi, Cassandro, 2002-2004) je např. přístroj Lactodynamograph V2 (FOSS Electric, DK). Přístroj používá sadu mechanických elementů pro současnou analýzu 4 vzorků mléka s adicí syřidla. Elementy jsou elektricky rozpohybovány stejnou silou v průběhu analýzy. Odpor, který klade mechanicky koagulát elementům je následně elektronicky změřen a převeden pro počítačové interpretace celého průběhu reakce. Samotná analýza má pak podobná omezení jako výše
- 1 CZ 2018 - 6 A3 popsané řešení (nutnost čistit mechanické měřicí elementy i vzorkovnice, uživatelsky náročná příprava vzorku, vysoké ovlivnění výsledků analýzy vnějšími podmínkami).
Další možností pro určení průběhu a času koagulace kapalin jsou běžně používané viskozimetry, které ale slouží pro určení viskozity stabilního vzorku v čase a jejich využití pro monitoring procesu, případně kontinuální analýzu se kvůli jejich primárnímu určení jeví jako nemožné.
Elektrochemické vlastnosti kapalin popisují vhodně jejich složení, strukturní uspořádání a dynamiku reakcí v nich, v závislosti na volbě měřené veličiny. Mezi tyto metody lze zařadit např. přesné měření vodivosti, odporu kapalin, dále pak určení impedančního spektra při průchodu elektrického proudu o různých frekvencích a spektra fázového posunu. Mezi tyto metody lze zařadit i metody nepřímé - FTIR spektroskopii (Bentley Instruments lne., USA, 2017). Spektrální kalibrací FTIR přístroje je možné s jistou pravděpodobností určit parametry koagulace mléka (Delta Instruments, ICAR 2017; Bentley Instruments, 2017) či jeho strukturních vlastností (velikost tukových částic ve vzorku); případně NIR spektroskopii (AfiLab, 2012).
Také přístrojová technika implementující tato řešení, je však, a priori určena pro jiné druhy analýz a její technické provedení tak neumožňuje např. sledovat průběh reakce v čase.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje průtoková měřicí cela pro měření elektrochemických charakteristik koagulujících kapalin podle tohoto vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že tělo cely je složeno ze dvou zrcadlově stejných elementů s montážními otvory standartního průměru a závitu, které umožňují snadné rozebrání a složení cely. Z obou stran k tělu přes těsnění přiléhají vstupní a výstupní části. Výstupní část je navržena s větším průměrem, než má vstupní část, aby byl usnadněn prostup koagulátu. Vstupní část naopak obsahuje úzký vstupní otvor pro vstup komponent (směsi, která koaguluje), případně detergentu. Vzhledem k umístění vstupního otvoru a tvaru vstupní části dochází k turbulenci vstupní kapaliny, která v případě detergentu usnadňuje narušení koagulátu přítomného v měřicím prostoru, případně při vstupu analytu pomáhá důkladnému promíchání vstupních komponent.
Výstupní část a vstupní část jsou spojeny s tělem měřicí cely pomocí montážních otvorů, přes dvě silikonová či pryžová těsnění a pevný mezikus, zajišťující izolaci. Mezi tělo měřicí cely a těsnění jsou vloženy 2 sady elektrod, pro měření elektrochemických charakteristik kapaliny uvnitř měřicího prostoru.
Mezi těsnění a tělo cely je možno umístit zrcadlově referenční elektrody pro vstup elektrického proudu do analytu v měřicím prostoru. Měřicí cela obsahuje element umožňující její automatické čištění pro případ, že proces koagulace je v průběhu analýzy ukončen. Podélné části jsou vyrobeny z magneticky aktivního materiálu. Cívka tvořená návinem měděného drátu vytváří při zapojení ke zdroji elektrického proudu magnetické pole, a tím roztáčí čisticí element uvnitř cely, který rozruší koagulát uvnitř měřicího prostoru pomocí podélných i příčných segmentů. Se současným vstupem detergentu toto řešení umožňuje celu vyčistit před vstupem nového vzorku a zajistit tak samotné průtočné řešení analýzy. Samotný čisticí element, který tvoří rotor takto zapojeného elektromotoru, je svým středem ukotven ve vstupní části měřicí cely a jeho stabilitu uvnitř měřicího prostoru zajišťuje dále přesný rozměr, případně ukotvení na druhé straně cely přiléhající na výstupní část měřicí cely.
Vynález prezentovaný v tomto dokumentu odstraňuje nevýhody stávajících řešení, především pro použití analýzy koagulujících kapalin a průběhu této reakce pomocí měření elektrochemických charakteristik těchto kapalin.
-2CZ 2018 - 6 A3
Vynález představuje měřicí celu navrženou speciálně pro průtokovou analýzu koagulujících kapalin, čímž je umožněna automatizace přípravy vzorku a vyšší propustnost analytického zařízení, které ji využívá.
Pro případ nutnosti celu vyčistit mechanicky, je tato vyrobena jako modulární celek umožňující snadné rozložení, vyčištění a opětovné složení.
Objasnění výkresů
Vynález bude blíže objasněn pomocí výkresů, kde obr. 1 představuje perspektivní pohled na provedení technického řešení a řez ilustrující vnitřní uspořádání měřicí cely, obr. 2 je čelní zobrazení měřicí cely a boční řez ilustrující vnitřní uspořádání jednotlivých komponent, na obr. 3 je pohled na sestavu v reálném provedení, obr. 4 je perspektivní technický výkres, čelní a boční projekce technického řešení s vyznačením jednotlivých částí cely, obr. 5 je detail vnitřního uspořádání měřicí cely, perspektivní projekce a modely z čelního a bočního pohledu s vyznačením vnitřních částí cely, obr. 6 představuje uspořádání těsnicích elementů a měřicích elektrod vzhledem k tělu cely, obr. 7 představuje detail čisticího elementu, obr. 8 je vstupní část měřicí cely se vstupem pro analyt, detergent, různé projekce a výřez.
Příklady uskutečnění vynálezu
Tělo 1 měřicí cely je složeno ze dvou zrcadlově stejných elementů s montážními otvory 10 standartního průměru a závitu, které umožňují snadné rozebrání a složení cely. Z obou stran k tělu 1 přes těsnění 3 přiléhají vstupní a výstupní části 8 a 4. Výstupní část 4 je navržena s větším průměrem, než má výstupní část 8, aby byl usnadněn prostup koagulátu. Vstupní část 8 naopak obsahuje úzký vstupní otvor 11 pro vstup komponent (směsi, která koaguluje), případně detergentu. Detailní nákres této vstupní části 8 a vstupního otvoru 11 je uveden na obr. 8. Vzhledem k umístění vstupního otvoru 11 a tvaru vstupní části 8, dochází k turbulenci vstupní kapaliny, která v případě detergentu usnadňuje narušení koagulátu přítomného v měřicím prostoru, případně při vstupu analytu pomáhá důkladnému promíchání vstupních komponent.
Část 4 a tělo 1 a zrcadlově pak část 8 a tělo 1 jsou spojeny pomocí montážních otvorů 10 přes dvě silikonová či pryžová těsnění 6 a pevný těsnicí díl 7 zajišťující izolaci. Mezi tělo 1 měřicí cely a těsnění 6 jsou vloženy 2 sady 5 elektrod, umožňující měření elektrochemických charakteristik kapaliny uvnitř měřicího prostoru. Detailní rozkres řešení je na obr. 6.
Mezi těsnění 3 a tělo 1 cely je možno umístit zrcadlově referenční elektrody 2, pro vstup elektrického proudu do analytu v měřicím prostoru. Zapojení těchto elektrod je patrné na obr. 4 a 5.
Měřicí cela obsahuje čisticí element 9 umožňující její automatické čištění, pro případ, že proces koagulace je v průběhu analýzy ukončen. Tento element 9 je detailně vyobrazen na obr.7. Podélné části jsou vyrobeny z magneticky aktivního materiálu. Cívka 12 tvořená návinem měděného drátu, vytváří při zapojení ke zdroji elektrického proudu magnetické pole, a tím roztáčí čisticí element 9 uvnitř cely, který rozruší koagulát uvnitř měřicího prostoru pomocí podélných i příčných segmentů. Se současným vstupem detergentu toto řešení umožňuje celu vyčistit před vstupem nového vzorku a zajistit tak samotné průtočné řešení analýzy. Samotný čisticí element 9, který tvoří rotor takto zapojeného elektromotoru, je svým středem ukotven ve vstupní části 8 a jeho stabilitu uvnitř měřicího prostoru zajišťuje přesný rozměr, případně ukotvení na druhé straně cely, přiléhající na výstupní část 4. Zapojení čisticího elementu 9 mezi sady 5 měřicích elektrod a pevný těsnicí díl 7 je zobrazeno na obr .5 a na řezech zobrazených na obr. 1 a 2.
-3 CZ 2018 - 6 A3
Příklady uskutečnění vynálezu jsou vyobrazeny na modelech na obr 1. Tělo 1. měřicí cely je možno vyrobit z polyakrylátu či jiného čirého nevodivého materiálu. Za tohoto předpokladu je možno využít pro analýzu vlastností koagulujících kapalin také např. metody turbidonbefelometrie, či jiné optické metody.
Části 4 a 8 jsou vyrobeny z pevného materiálu (plast, hliník). Materiál cívky 12 může být např. měděný drát malého průměru. Čisticí element 9 je vyroben z magneticky aktivního materiálu. Měřicí sady 5 elektrod a referenční elektrody 2 jsou vyrobeny např. z mědi, zlata či platiny. Těsnění 6 a 3 je vyrobeno ze silikonu či pryže s vhodnými odlitky pro uložení sad 5 elektrod.
Cela má navržen speciální vstup 11 pro čisticí detergent, který podporuje jeho průnik do koagulátu v cele. Cela je navržena pro modulární 2-, 3-, případně 4-pólové zapojení měřicích obvodů pro určení elektrochemických charakteristik koagulující kapaliny a jejich změn v průběhu reakce (spektrum impedance a posunu fáze při různých frekvencích elektrického proudu, odporu, vodivosti, případně dalších parametrů).
Průmyslová využitelnost
Vynález je průmyslově využitelný v analyzátorech koagulace či procesu koagulace v potravinářství a kosmetickém průmyslu. Umožňuje vysokou průchodnost počtu vzorků díky automatickému čištění měřicí cely od koagulátu. Umožňuje na vysokém počtu analyzovaných vzorků měřit proces koagulace analytů složených z různých komponent a podle průběhu tohoto procesu a výsledků analýz nastavit optimálně výrobní technologii.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (3)

1. Průtoková měřicí cela pro měření elektrochemických charakteristik koagulujících kapalin, vyznačující se tím, že tělo (1) měřicí cely s prolisy je složeno ze dvou zrcadlově stejných elementů s montážními otvory (10), přičemž z obou stran k tělu (1) měřicí cely s prolisy, přes těsnění (3), přiléhají vstupní (8) a výstupní (4) části měřicí cely, kdy výstupní část (4) měřicí cely je s větším průměrem než má vstupní část (8), pro usnadnění prostupu koagulátu a vstupní část (8) měřicí cely obsahuje boční vstup (11) měřicí cely pro detergent sloužící pro vstup komponent, tj. směsi, která koaguluje, přičemž výstupní část (4) měřicí cely a tělo (1) měřicí cely s prolisy a vstupní část (8) měřicí cely a tělo (1) měřicí cely s prolisy jsou spojeny pomocí montážních otvorů (10) přes dvě silikonová či pryžová těsnění (6) mezi tělem (1) s prolisy cely a vstupní a/nebo výstupní částí (8)/(4) pro sadu měřicích elektrod a pevný těsnicí díl (7) mezi jednotlivými těsněními, přičemž mezi tělo (1) měřicí cely a těsnění (6) mezi tělem (1) s prolisy a vstupní a/nebo výstupní částí (8) a/nebo (4), jsou vloženy 2 sady (5) měřicích elektrod pro měření elektrochemických charakteristik kapaliny uvnitř měřicího prostoru a čisticí element je zapojen mezi sady 5 měřicích elektrod a pevný těsnicí díl 7.
2. Průtoková měřicí cela podle nároku 1, vyznačující se tím, že mezi těsnění (3) mezi vstupní/výstupní částí (8)/(4) a tělem (1) s pro lisem cely jsou umístěny zrcadlově referenční elektrody (2) pro vstup elektrického proudu do analytu v měřicím prostoru, což umožňuje 2-, 3- a 4-pólové zapojení měřicích obvodů.
3. Průtoková měřicí cela podle nároku 1, vyznačující se tím, že tělo (1) s pro lisem měřicí cely obsahuje čisticí element (9) vnitřního měřicího prostoru cely, pro její automatické čištění od vzniklého koagulátu.
CZ2018-6A 2018-01-05 2018-01-05 Průtoková měřicí cela pro měření elektrochemických charakteristik koagulujících kapalin CZ307734B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-6A CZ307734B6 (cs) 2018-01-05 2018-01-05 Průtoková měřicí cela pro měření elektrochemických charakteristik koagulujících kapalin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-6A CZ307734B6 (cs) 2018-01-05 2018-01-05 Průtoková měřicí cela pro měření elektrochemických charakteristik koagulujících kapalin

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20186A3 true CZ20186A3 (cs) 2019-04-03
CZ307734B6 CZ307734B6 (cs) 2019-04-03

Family

ID=65899495

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2018-6A CZ307734B6 (cs) 2018-01-05 2018-01-05 Průtoková měřicí cela pro měření elektrochemických charakteristik koagulujících kapalin

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307734B6 (cs)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2229354C (en) * 1998-02-13 2005-02-08 Agricultural Instruments Canada Ltd. Somatic cell analyser
US20120310541A1 (en) * 2009-11-25 2012-12-06 Gil Katz Online determination of inter alia fat, protein, lactose, somatic cell count and urea in milk by dielectric spectroscopy between 0.3 mhz and 1.4 ghz using chemometric evaluation
EP2839263A1 (en) * 2012-04-20 2015-02-25 FOSS Analytical A/S Microfluidic impedance flow cytometer

Also Published As

Publication number Publication date
CZ307734B6 (cs) 2019-04-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP7103336B2 (ja) 血液状態解析装置、血液状態解析システム、血液状態解析方法、および該方法をコンピューターに実現させるための血液状態解析プログラム
US8591816B2 (en) Cartridge device for blood analysis
US6004818A (en) Aggregometer with disposable test cell
US20120310541A1 (en) Online determination of inter alia fat, protein, lactose, somatic cell count and urea in milk by dielectric spectroscopy between 0.3 mhz and 1.4 ghz using chemometric evaluation
BR112020020717B1 (pt) Sistema de titulação automatizado, e, método para quantificar uma concentração de analito alvo em uma corrente de amostra
Woo et al. Development of a new measurement unit (MilkSpec-1) for rapid determination of fat, lactose, and protein in raw milk using near-infrared transmittance spectroscopy
US20050214419A1 (en) Method and apparatus for providing instantaneous, real-time data for extrusion process control
CZ20186A3 (cs) Průtoková měřicí cela pro měření elektrochemických charakteristik koagulujících kapalin
Jain et al. CSIWC RF sensor for micro‐fluidic non‐contact quality assessment of milk
CZ31480U1 (cs) Průtoková měřící cela pro měření elektrochemických charakteristik koagulujících kapalin
JP2019100912A (ja) 電磁波を用いた物質の同定装置、同定方法
Wüst et al. The use of infrared spectroscopy in the dairy industry
US20170219484A1 (en) Determination of a constituent related property of a multi-constituent sample
Desai et al. Review on Reference & Routine Measurement Techniques of Milk Fat based on Process, Cost and Instrumentation
US4152939A (en) Micro-sampling device
CN110398523A (zh) 基于电学特性的牛奶鉴别方法
Borecki et al. Optoelectronic and photonic sensors of mastitis in cow milk
EA200801831A1 (ru) Способ электрофоретического определения состава многокомпонентных растворов и устройство для его осуществления
McGann Automated physico-chemical methods for the analysis of milk: a review of major advances (1960-1978)
Madhurima et al. Probing the onset of structural instabilities as a tool for detection of staling of dairy milk: A permittivity and conductivity study
CN217084577U (zh) 一种能够在线分析晶体粒径分布的双酚a结晶器
Desai et al. Optical Butyrometric reading tube: An approach towards Gerber automation
Götz et al. Rheo-NMR: Applications to food
Alka Method Development in Metabolomics
RU177742U1 (ru) Картридж для определения показателя гемостаза в крови человека