CZ201627A3 - Způsob využití azbestocementového odpadu - Google Patents

Způsob využití azbestocementového odpadu Download PDF

Info

Publication number
CZ201627A3
CZ201627A3 CZ2016-27A CZ201627A CZ201627A3 CZ 201627 A3 CZ201627 A3 CZ 201627A3 CZ 201627 A CZ201627 A CZ 201627A CZ 201627 A3 CZ201627 A3 CZ 201627A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
asbestos
waste
furnace
hours
cement
Prior art date
Application number
CZ2016-27A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ306605B6 (cs
Inventor
Theodor Staněk
Original Assignee
Výzkumný ústav stavebních hmot, a.s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Výzkumný ústav stavebních hmot, a.s. filed Critical Výzkumný ústav stavebních hmot, a.s.
Priority to CZ2016-27A priority Critical patent/CZ201627A3/cs
Priority to EP16002580.5A priority patent/EP3196178A1/de
Publication of CZ306605B6 publication Critical patent/CZ306605B6/cs
Publication of CZ201627A3 publication Critical patent/CZ201627A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B7/00Hydraulic cements
    • C04B7/36Manufacture of hydraulic cements in general
    • C04B7/43Heat treatment, e.g. precalcining, burning, melting; Cooling
    • C04B7/44Burning; Melting
    • C04B7/46Burning; Melting electric
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B7/00Hydraulic cements
    • C04B7/24Cements from oil shales, residues or waste other than slag
    • C04B7/246Cements from oil shales, residues or waste other than slag from waste building materials, e.g. waste asbestos-cement products, demolition waste
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P40/00Technologies relating to the processing of minerals
    • Y02P40/10Production of cement, e.g. improving or optimising the production methods; Cement grinding

Abstract

Způsob využití azbestocementového odpadu jeho tepelným zpracováním spočívá v tom, že odpad se vcelku vypálí v šachtové nebo obdobné peci tak, že se nechá po dobu 2 až 4 hodin naběhnout na teplotu 1100 až 1250 .degree.C, na této teplotě se udržuje po dobu 6 až 10 hodin a následně se pomalu nechá v peci ochladit, načež po vychladnutí se výsledný materiál pomele k použití jako pojivo do stavebních hmot.

Description

Způsob využití azbestocementového odpadu
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu využití nebezpečného azbestocementového odpadu jeho tepelným zpracováním.
Dosavadní stav techniky
Azbest (osinek) je minerál ze skupiny silikátů. V přírodě se vyskytuje ve dvou hlavních formách jako chrysotil (skupina serpentinu) a amfibol (amosit, grunerit, tremolit, krokydolit, anthofylit, aktinolit, riebeckit a cummingtonit). Společnou vlastností všech azbestových minerálů je jejich vláknitá struktura, při níž délka vlákna mnohonásobně převyšuje průřez. Vlákna mají tendenci se stále štěpit po délce. Látkami obsahujícími azbest označujeme látky, přípravky, meziprodukty, výrobky a odpady obsahující více nežli 0,1 % hmotn. azbestu. Četnost a závažnost onemocnění vyvolaných azbestem je dána z poměrem průměru azbestových vláken k jejich délce, typem vláken a jejich schopností ukládat se ve tkáních. Závadná vlákna azbestu mají průměr < 3 pm, délku > 5 pm a poměr délky a průměru >3:1.
Azbest byl zařazen mezi nebezpečné chemické látky do skupin: • karcinogenní, které po vdechnutí, požití nebo proniknutí kůží mohou vyvolat rakovinu, resp. zvýšit četnost výskytu rakoviny, • mutagenní, které po vdechnutí, požití nebo proniknutí kůží mohou vyvolat genetická poškození nebo zvýšit četnost jejich výskytu.
Azbest byl široce využíván pro svoje výborné technologické vlastnosti, jako jsou nehořlavost, odolnost vůči kyselinám i zásadám, pevnost a ohebnost. Z důvodu vysoké tepelné odolnosti byla asbestová vlákna používána jako izolační materiál, brzdové obložení, těsnicí vložky, ohnivzdorné textilie, těsnicí pásky, azbestové nitě a materiál pro zpevnění trubek. Nejširší využití měl ve stavebnictví. Velké množství azbestu je stále obsaženo ve starších stavbách a obecně lze konstatovat, že azbestové materiály se nalézají ve větší nebo menší míře v každém objektu postaveném v České republice před rokem 1990. Azbestový odpad se průběžně likviduje formou nákladného skládkování.
Navíc jsou tyto skládky potenciálním nebezpečím pro budoucí generace.
Jsou známy postupy, jak snížit toto nebezpečí. Ve spisu DE 4j1241620 se navrhuje smísení azbestové drti s dalším nebezpečným odpadem a vytvoření vodní suspenze s přidáním cementu. Ze suspenze se pak vytvoří betonové bloky vhodné k trvalému bezpečnému skládkování. V US £J006^90 se azbestová drť smíchá s AI a Mg v práškové formě, nechá se proběhnout exotermická reakce, při níž se vytvoří prostorové útvary - bloky nebo trubky k dalšímu použití.
Způsob tepelné likvidace obecně minerálních vláken je popsán v DE 4^301551. Látky obsahující azbest nebo jiná minerální vlákna se pomelou, homogenizují a podle jejího složení se do směsi přidá vhodný materiál, jako vápenec, křída, sádrovec apod. Směs se vypálí v cementářské peci při teplotě od 1250 do 145o]fc a po vychladnutí se zpracuje na vlákna, izolační matrace apod. Nevýhodou tohoto způsobu je, že zahrnuje technologický krok mletí, při kterém do okolí nevyhnutelně unikají částice azbestu, přičemž teploty vypalování vyžadují zapojení cementářské pece.
Vynález si klade za úkol navrhnout tepelný způsob přeměny azbestocementových výrobků, jako jsou střešní prvky: šablony, vlnovky, hřebenáče, tvarovky, větrací prvky, podstřešní desky, interiérové a exteriérové velkoplošné desky, tlakové a kanalizační roury a tvarovky, květinové truhlíky a zahradní doplňky, a to při eliminaci uvedených nevýhod známých řešení.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol řeší způsob využití azbestocementového odpadu jeho tepelným zpracováním spočívající v tom, že odpad se vcelku vypálí v šachtové nebo obdobné peci tak, že se nechá po dobu 2 až 4 hodin naběhnout na teplotu 1100 až 1250£C, na této teplotě se udržuje po dobu 6 až 10 hodin a následně se pomalu nechá v peci ochladit. Po vychladnutí se výsledný materiál pomele k použití jako pojivo do stavebních hmot. K odpadu se před vypálením může přidávat čistý kusový vápenec, tak aby tvořil 10 až 80 % hmotn. vsázky.
Azbestocementový odpad se do pece s výhodou zaváží s vápencem ve střídavých vrstvách.
Podle literárních údajů dochází k tepelné degradaci chrysotilu a jeho přeměně na jiné bezpečné fáze při 650 až 80yC. U amfibolových azbestů je tato teplota vyšší a pohybuje se mezi 900 až 1100(,°C.
Azbestocementové výrobky mají příhodné chemické složení, které se podobá portlandskému slínku pro výrobu cementu, pouze s nízkou hodnotou sycení vápnem. Chemické složení je ale v podstatě totožné jako složení hydraulického vápna (tab. 1). Navíc materiál obsahuje velké množství nezhydratovaných fází portlandského cementu - kalcium silikáty alit a bělit.
Tabulka 1: Příklad chemické analýzy vzorku střešní krytiny - eternitu
Hydraulické maltoviny jsou charakterizovány následujícími základními chemickými parametry:
Sycení vápnem - SLP = 100*CaO/(2,8*SiO2 + 1,18*AI2C>3 + 0,65*Fe2O3) Silikátový modul - Ms = Si02/(AI203 + Fe203)
Aluminátový modul - Ma = ΑΙ203/ Fe203 Hydraulický modul - HM = CaO/(SiC>2 + Al203 + Fe203) V tabulce 2 jsou uvedeny vypočtené základní parametry pro příklad chemického složení eternitu z tabulky 1.
Tabulka 2: Základní chemické parametry vypočtené z chemické analýzy vzorku eternitu
Hydraulická vápna se dělí podle hodnoty hydraulického modulu na: ν' 1. Slabě hydraulické vápno - HM = 6 w.9 2. Středně hydraulické vápno - HM = 3&amp;6 j 3. Silně hydraulické vápno - HM = 1,7>4.3 Z tohoto pohledu výpalem dochází k degradaci nebezpečného azbestu a vzniku silně hydraulického vápna. V šachtových nebo tunelových pecích lze tento materiál pálit bez jakékoli úpravy drcením nebo mletím a tím se minimalizuje manipulace s nebezpečným odpadem. Pokud je odpad zabalen do hořlavých přepravních obalů, je odvoz do pece podobný odvozu na skládku. Při tepelné přeměně při teplotě nad 110O^C dojde k degradaci všech typů azbestů a jejich přeměně na neškodné fáze, zůstane zachována většina nezhydratovaných cementových fází alitu a belitu a dojde k vytvoření dalšího jemně zrnitého belitu a to reakcí ostatních složek v pevné fázi, zejména Ca(OH)2, CaC03, Si02 a pojivových C-S-H gelů, případně za účasti slínkové taveniny, která v těchto podmínkách při zvýšeném obsahu Fe lokálně vzniká.
Vzhledem k tomu, že azbestocementové výrobky jsou převážně plošného charakteru, je lépe při výpalu v šachtových pecích pro zlepšení tahových podmínek přidávat kusový vápenec určený pro výpal vápna. Materiál se přitom vrství a jednotlivé vrstvy plošných azbestocementových výrobků se prokládají vrstvami kusového vápence v poměru dle volby výrobce. Tím vzniknou hydraulické maltoviny s volitelným obsahem volného vápna vytvořeného přeměnou vápence, a to podle požadavků, jaké výrobce klade na vlastnosti a využití finálního produktu - hydraulického vápna. Při výpalu pouze azbestocementových výrobků vznikne hydraulická maltovina s minimálním nebo žádným obsahem volného vápna. Příklady uskutečnění vynálezu Příklad 1 K přípravě hydraulického pojivá bylo použito 5 kg znečištěné, netříděné eternitové krytiny, včetně mechů, příměsi hlíny apod. Pomocí RTG difrakční analýzy bylo zjištěno, že materiál je tvořen zejména portlanditem (Ca(OH)2), kalcitem (CaC03) a zbytky nezhydratovaných slínkových minerálů (identifikován byl zejména p-C2S (Ca2Si04)). Jako azbestový minerál je obsažen ve významném množství pouze chryzotil (Mg3Si205(0H)4). V malém množství byl identifikován křemen (Si02), markazit (FeS2) a jílové minerály.
Vzorek byl vypálen v elektrické superkantalové peci postupem simulujícím výpal v šachtové peci - náběh 3 hodiny na teplotu HOO^C, výdrž 8 hodin při této teplotě a pomalé chlazení v peci na teplotu kolem 200^C. Po výpalu je patrné, že vzorek je pevný bez známek rozpadu, i když přešel pomalých chlazením přes kritickou teplotu kolem 500^C, kdy dochází k transformaci p-C2S na modifikaci y, která způsobuje rozpad slínku a je hydraulicky neaktivní.
Po výpalu byl vzorek pomlet a stanoveno kvantitativní fázové složení metodou RTG difrakce, které je uvedeno v tabulce 3.
Tabulka 3: Fázové složení vypáleného eternitu stanovené RTG difrakční analýzou v % hmotn.
Ze vzorku vypáleného eternitu, do kterého byl přidán vhodný regulátor tuhnutí, bylo mletím na měrný povrch 418 m2/kg připraveno hydraulické pojivo pro technologické zkoušky.
Podle normy EN 196-3 byla stanovena objemová stálost a doba tuhnutí. Výsledky jsou uvedeny v tabulce 4.
Podle normy EN 196-1 byly z normové malty připraveny trámečky 4 x 4 x 16 cm pro testování pevností v tlaku a v tahu za ohybu. Výsledky jsou uvedeny v tabulce 5.
Tabulka 4: Tuhnutí a objemová stálost podle EN 196-3
Tabulka 5: Pevnosti v tahu za ohybu a v tlaku podle EN 196-1 v MPa
Příklad 2 K přípravě hydraulického pojivá byly použity 3 kg azbestocementových obkladových desek. Pomocí RTG difrakční analýzy bylo zjištěno, že materiál je tvořen zejména portlanditem (Ca(OH)2), kalcitem (CaC03) a zbytky nezhydratovaných slínkových minerálů (identifikován byl zejména P-C2S (Ca2SiC>4)). Jako azbestové minerály byly identifikovány chrysotil (Mg3(Si205)(0H)4), riebeckit (Na2Fe5(Si8022)(0H,F)2) a amozit Fe7Si8022(0H)2.
Vzorek byl vypálen v elektrické superkantalové peci postupem simulujícím výpal v šachtové peci - náběh 3 hodiny na teplotu 120(|°C, výdrž 8 hodin při této teplotě a pomalé chlazení v peci na teplotu kolem 200^C. Po výpalu je patrné, že vzorek je pevný bez známek rozpadu, i když přešel pomalých chlazením přes kritickou teplotu kolem 500^C, kdy dochází k transformaci p-C2S na modifikaci y, která způsobuje rozpad stínku a je hydraulicky neaktivní.
Po výpalu byl vzorek pomlet a stanoveno kvantitativní fázové složení metodou RTG difrakce, které je uvedeno v tabulce 6.
Tabulka 6: Fázové složení vypáleného vzorku azbestocementových obkladů stanovené RTG difrakční analýzou v % hmotn.
Ze vzorku vypáleného eternitu, do kterého byl přidán vhodný regulátor tuhnutí, bylo mletím na měrný povrch 474 m2/kg připraveno hydraulické pojivo pro technologické zkoušky.
Podle normy EN 196-3 byla stanovena objemová stálost a doba tuhnutí. Výsledky jsou uvedeny v tabulce 7.
Podle normy EN 196-1 byly z normové malty připraveny trámečky 4 x 4 x 16 cm pro testování pevností v tlaku a v tahu za ohybu. Výsledky jsou uvedeny v tabulce 8.
Tabulka 7: Tuhnutí a objemová stálost podle EN 196-3
Tabulka 8: Pevnosti v tahu za ohybu a v tlaku podle EN 196-1 v MPa
Příklad 3 K přípravě hydraulického pojivá bylo použito 2,5 kg znečištěné, netříděné eternitové krytiny z příkladu 1 a 1,5 kg čistého vápence. Vzorek byl vypálen v elektrické superkantalové peci postupem simulujícím výpal v šachtové peci - náběh 3 hodiny na teplotu 120C^C, výdrž 8 hodin při této teplotě a pomalé chlazení v peci na teplotu kolem 2oriřc. o
Po výpalu byl vzorek pomlet a stanoveno kvantitativní fázové složení metodou RTG difrakce, které je uvedeno v tabulce 9.
Tabulka 9: Fázové složení vypáleného směsného vzorku vápence a eternitu v poměru 1 : 3 stanovené RTG difrakční analýzou v % hmotn.
Ze vzorku vypáleného eternitu, do kterého byl přidán vhodný regulátor tuhnutí, bylo mletím na měrný povrch 425 m2/kg připraveno hydraulické pojivo pro technologické zkoušky.
Podle normy EN 196-3 bylo provedeno stanovení objemové stálosti a doby tuhnutí. Výsledky jsou uvedeny v tabulce 10.
Podle normy EN 196-1 byly z normové malty připraveny trámečky 4 x 4 x 16 cm pro testování pevností v tlaku a v tahu za ohybu. Výsledky jsou uvedeny v tabulce 11.
Tabulka 10: Tuhnutí a objemová stálost podle EN 196-3
Tabulka 11: Pevnosti v tahu za ohybu a v tlaku podle EN 196-1 v MPa

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob využití a*bestocementového odpadu jeho tepelným zpracováním, vyznačující se tím, že odpad se vcelku vypálí v šachtové nebo obdobné peci tak, že se nechá po dobu 2 až 4 hodin naběhnout na teplotu 1100 až 1250^C^ na této teplotě se udržuje po dobu 6 až 10 hodin a následně se pomalu nechá v peci ochladjt^ načež po vychladnutí se výsledný materiál pomele k použití jako pojivo do stavebních hmot.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že k odpadu se před vypálením přidá čistý kusový vápenec, ta^aby tvořil 10 až 80 % hmotn. vsázky.
  3. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že a^bestocementový odpad se do pece zaváží s vápencem ve střídavých vrstvách.
CZ2016-27A 2016-01-22 2016-01-22 Způsob využití azbestocementového odpadu CZ201627A3 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-27A CZ201627A3 (cs) 2016-01-22 2016-01-22 Způsob využití azbestocementového odpadu
EP16002580.5A EP3196178A1 (de) 2016-01-22 2016-12-05 Verfahren zur verwertung von asbestzementabfall

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-27A CZ201627A3 (cs) 2016-01-22 2016-01-22 Způsob využití azbestocementového odpadu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ306605B6 CZ306605B6 (cs) 2017-03-22
CZ201627A3 true CZ201627A3 (cs) 2017-03-22

Family

ID=57569855

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-27A CZ201627A3 (cs) 2016-01-22 2016-01-22 Způsob využití azbestocementového odpadu

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP3196178A1 (cs)
CZ (1) CZ201627A3 (cs)

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5006490A (en) 1986-08-28 1991-04-09 Georgia Tech Research Corporation Method for the formation of refractory products from and disposal of asbestos
JPH02307836A (ja) * 1989-05-22 1990-12-21 Sumitomo Metal Ind Ltd アスベスト材の再繊維化法
DE4035358A1 (de) * 1990-11-07 1992-05-21 Johannes Dieter Verfahren zur umweltschonenden, gefahrlosen entsorgung von asbesthaltigen massen sowie vorrichtung zur durchfuehrung des verfahrens
DE4124620A1 (de) 1991-07-25 1993-01-28 Intec Gmbh Oschersleben Projek Verfahren zur entsorgung von sondermuell
DE4217854C2 (de) * 1992-05-29 1995-06-22 Sorg Gmbh & Co Kg Ofen zum Verglasen von Abfällen, insbesondere Stäuben aus Verbrennungsanlagen und Asbest
DE4312102A1 (de) * 1993-04-08 1994-10-13 Witega Angewandte Werkstoff Forschung Gemeinnuetzige Gmbh Adlershof Verfahren zur Entsorgung von Asbestzement-Bauelementen im Hinblick auf eine Wertstoffrückgewinnung
DE4330551A1 (de) * 1993-09-09 1995-03-16 Werner Prof Dr Rammensee Verfahren zur umweltschonenden Entsorgung von Mineralfasern und mineralfaserhaltigen Stoffen und deren Überführung in Wertstoffe
DE4423728A1 (de) * 1994-06-25 1996-01-04 Inst Baustoff Und Umweltschutz Verfahren zur Behandlung und umweltverträglichen Verwertung von Asbestzementprodukten
DE69605927T2 (de) * 1995-06-16 2000-06-15 Gerard Debailleul Verfahren und vorrichtung zur behandlung von asbest enthaltenden abfallstoffen
JP5317459B2 (ja) * 2006-10-23 2013-10-16 住友大阪セメント株式会社 アスベスト含有廃材の処理方法
JP2008272566A (ja) * 2006-11-29 2008-11-13 Clay Baan Gijutsu Kenkyusho:Kk アスベスト含有資源の無害化熱処理方法,アスベスト含有成形物資源の無害化熱処理方法,アスベスト無害化熱処理物を用いた水硬性組成物。
IT1400796B1 (it) * 2010-06-24 2013-07-02 Zetadi S R L Miscela di calcestruzzo comprendente cemento-amianto inertizzato termicamente

Also Published As

Publication number Publication date
CZ306605B6 (cs) 2017-03-22
EP3196178A1 (de) 2017-07-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Steiner et al. Effectiveness of ceramic tile polishing residues as supplementary cementitious materials for cement mortars
Soriano et al. Effect of pozzolans on the hydration process of Portland cement cured at low temperatures
RU2513572C2 (ru) Гидравлическое вяжущее на основе сульфоглиноземистого клинкера и портландцементного клинкера
Corinaldesi Environmentally-friendly bedding mortars for repair of historical buildings
Chindaprasirt et al. Improvement of durability of cement pipe with high calcium fly ash geopolymer covering
CA3059011A1 (en) Composite cement and method of manufacturing composite cement
Kusiorowski et al. Utilisation of cement-asbestos wastes by thermal treatment and the potential possibility use of obtained product for the clinker bricks manufacture
Brekailo et al. Red ceramic and concrete waste as replacement of portland cement: Microstructure aspect of eco-mortar in external sulfate attack
Kusiorowski et al. The potential use of cement–asbestos waste in the ceramic masses destined for sintered wall clay brick manufacture
Kusiorowski et al. Influence of the type of pre-calcined asbestos containing wastes on the properties of sintered ceramics
Reig et al. Potential use of ceramic sanitary ware waste as pozzolanic material
Abyzov Refractory cellular concrete based on phosphate binder from waste of production and recycling of aluminum
Panditharadhya et al. Mechanical properties of pavement quality concrete with secondary aluminium dross as partial replacement for ordinary portland cement
Radvanec et al. Change of carcinogenic chrysotile fibers in the asbestos cement (eternit) to harmless waste by artificial carbonatization: Petrological and technological results
Gualtieri Recycling asbestos-containing material (ACM) from construction and demolition waste (CDW)
Barreto et al. Use of the clayey cover of bauxite deposits of the Amazon region for geopolymer synthesis and its application in red ceramics
Detphan et al. Improving drying shrinkage and strength development of alkali-activated high-calcium fly ash using commercial-grade calcium sulfate as expansive additive.
Larsen et al. Blended binder based on Portland cement and recycled concrete powder
Jogl et al. Residual properties of fiber-reinforced refractory composites with a fireclay filler
Nikhade et al. Parametric study of concrete by using SCBA, metakaolin, rice husk ash in concrete–A review
CZ201627A3 (cs) Způsob využití azbestocementového odpadu
Jocius et al. The mechanism of disintegration of cement concrete at high temperatures
Kusiorowski et al. The use of asbestos wastes as a fillers on sorel cement
Mezhov et al. Mortars prepared with mechanochemical treated asbestos-containing waste
CN113336458A (zh) 一种以工业废渣为原料的新型水泥及其制备方法