CZ2015783A3 - Způsob funkcionalizace celulózových vláken nebo textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny, textilní útvar funkcionalizovaný tímto způsobem, a aktivní krytí pro rány a kožní defekty - Google Patents

Způsob funkcionalizace celulózových vláken nebo textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny, textilní útvar funkcionalizovaný tímto způsobem, a aktivní krytí pro rány a kožní defekty Download PDF

Info

Publication number
CZ2015783A3
CZ2015783A3 CZ2015-783A CZ2015783A CZ2015783A3 CZ 2015783 A3 CZ2015783 A3 CZ 2015783A3 CZ 2015783 A CZ2015783 A CZ 2015783A CZ 2015783 A3 CZ2015783 A3 CZ 2015783A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cellulose
textile formation
cellulosic fibers
solution
fibers
Prior art date
Application number
CZ2015-783A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ306274B6 (cs
Inventor
Jakub Wiener
Original Assignee
Technická univerzita v Liberci
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Technická univerzita v Liberci filed Critical Technická univerzita v Liberci
Priority to CZ2015-783A priority Critical patent/CZ306274B6/cs
Publication of CZ2015783A3 publication Critical patent/CZ2015783A3/cs
Publication of CZ306274B6 publication Critical patent/CZ306274B6/cs

Links

Landscapes

  • Chemical Or Physical Treatment Of Fibers (AREA)
  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)

Abstract

U tohoto způsobu se v prvním kroku vlákna nebo textilní útvar přivedou/přivede do kontaktu s roztokem Ve druhém kroku se z tohoto roztoku zachyceného na vláken nebo na povrchu a/nebo ve struktuře textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny odstraní rozpouštědlo nebo se v němž obsažené rozpouštědlo deaktivuje, v důsledku čehož se z roztoku celulózy vysráží celulóza nebo hydrocelulóza. Tato celulóza nebo hydrocelulóza se přitom uloží na povrchu celulózových vláken, a v případě textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny se uloží do vrstvy na jeho povrchu a/nebo vyplní alespoň některé mezivlákenné prostory na jeho povrchu a/nebo v jeho struktuře. Celulóza zvýší smáčivost těchto celulózových vláken, a tím savost textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny, a poskytne jim/mu sorpční vlastnosti. Hydrocelulóza jm/mu navíc poskytne antioxidační a redukční vlastnosti. Celulóza a/nebo hydrocelulóza přitom může sloužit také k fixování nanočástic a/nebo mikročástic a/nebo částic alespoň jedné aktivní látky. Vynález se dále týká také textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny funkcionalizovaného způsobem podle vynálezu. Dále se týká aktivního krytí pro rány nebo kožní defekty, tvořeného textilním útvarem nebo obsahuje na svém takový funkcionalizovaný textilní útvar povrchu určeném pro kontakt s ránou nebo kožním defektem.

Description

Způsob funkcionalizace celulózových vláken nebo textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny, textilní útvar funkcionalizovaný tímto způsobem, a aktivní krytí pro rány a kožní defekty
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu funkcionalizace celulózových vláken nebo textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny.
Vynález se dále týká také textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny funkcionalizovaného tímto způsobem, a aktivního krytí pro rány a kožní defekty, tvořeného nebo obsahujícího tento textilní útvar.
Dosavadní stav techniky
Celulózová vlákna, resp. textilní útvary tvořené alespoň částečně celulózovými vlákny, se v současné době používají nejčastěji pro výrobu obvazů a krytů ran, případně jako nosiče farmaceuticky aktivních látek. Výhodou celulózových vláken je, že jsou mechanicky i chemicky poměrně odolná, antigenní (tj. nevyvolávají v lidském těle nepřátelskou reakci a tvorbu protilátek) a nasákavá (při kontaktu s vodou bobtnají, přičemž dochází ke zvětšení jejich průměru, avšak zachování jejich délky). Jejich nevýhodou je, že jejich nasákavost je poměrně omezená (nasáknou maximálně 16 % vody, přičemž s rostoucím stupněm krystalinity jejich nasákavost klesá, neboť se zmenšuje množství dostupných hydroxylových skupin pro navázání vody), a že nemají žádné další specifické vlastnosti, které by umožňovali rozšířit jejich průmyslové využití, nebo zefektivnit jejich stávající využití. Cílem vynálezu je navrhnout způsob funkcionalizace celulózových vláken, nebo textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny, který by zvýšil jejich/jeho nasákavost, a případně jim/mu poskytl další specifické vlastnosti.
Kromě toho je cílem vynálezu také textilní útvar tvořený alespoň částečně celulózovými vlákny funkcionalizovaný tímto způsobem, a aktivní krytí pro rány a kožní defekty tvořené tímto textilním útvarem nebo obsahující tento textilní útvar.
Podstata vynálezu Cíle vynálezu se dosáhne způsobem funkcionalizace celulózových vláken nebo textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny, jehož podstata spočívá v tom, že v prvním kroku se tato vlákna nebo tento textilní útvar přivedou/přivede do kontaktu s roztokem celulózy v iontové kapalině nebo ve směsi alespoň dvou iontových kapalin, nebo s roztokem celulózy v N-Methylmorpholin N-oxidu, nebo s roztokem celulózy ve směsi kyseliny sírové a vody. Ve druhém kroku se pak z tohoto roztoku celulózy zachyceného na vláknech nebo na povrchu a/nebo ve struktuře textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny odstraní rozpouštědlo nebo se v něm obsažené rozpouštědlo deaktivuje, v důsledku čehož se z roztoku celulózy v iontové kapalině nebo směsi alespoň dvou iontových kapalin nebo v N-Methylmorpholin N-oxidu vysráží celulóza, nebo z roztoku celulózy ve směsi kyseliny sírové a vody hydrocelulóza, přičemž tato celulóza nebo hydrocelulóza se uloží na povrchu celulózových vláken, se kterými se díky shodné chemické povaze odolně spojí. V případě textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny se vysrážená celulóza nebo hydrocelulóza uloží do vrstvy a jeho povrchu a/nebo vyplní alespoň některé mezivlákenné prostory na jeho povrchu a/nebo v jeho struktuře. Celulóza přitom zvýší smáčivost těchto celulózových vláken, resp. savost textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny, a poskytne jim/mu sorpční vlastnosti; hydrocelulóza jim/mu pak navíc poskytne antioxidační a redukčních vlastnosti.
Celulóza nebo hydrocelulóza přitom mohou současně sloužit k fixaci nanočástic a/nebo mikročástic a/nebo částic alespoň jedné aktivní látky ve struktuře textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny. Tyto nanočástice a/nebo mikročástice a/nebo částice se přitom uloží na povrch a/nebo do vnitřní struktury tohoto textilního útvaru před jeho kontaktem s roztokem celulózy, a/nebo se uloží do roztoku celulózy, přičemž se během vysrážení celulózy/hydrocelulózy zafixují v její struktuře.
Dle uvažovaného použití je vhodnou aktivní látkou např. antimikrobiální látka, fotoaktivní látka, barvoměnné barvivo nebo pigment, nebo prostředek snižující hořlavost.
Celulózová vlákna nebo textilní útvar tvořený alespoň částečně celulózovými vlákny se buď ponoří do roztoku celulózy, nebo se na ně/něj roztok celulózy nanese některým ze známých způsobů např. nástřikem, nátěrem, zátěrem, tiskem nanášecím válcem, nebo klocováním, apod.
Pro zrychlení celého procesu je výhodné, pokud se roztok celulózy alespoň částečně připraví z regenerované celulózy, která je méně krystalická a díky tomu snadněji a rychleji rozpustná. Výhodným rozpouštědlem celulózy je směs tvořená 20 až 50 % vody a 50 až 80 % kyseliny sírové, neboť při jeho použití se z roztoku celulózy po odstranění nebo deaktivaci kyseliny sírové vysráží hydrocelulóza.
Dle uvažované aplikace a požadovaného stupně funkcionalizace je poměr celulózy obsažené v roztoku a celulózy obsažené v celulózových vláknech nebo v textilním tvaru 0,005:1 až 5:1.
Kromě toho se cíle vynálezu dosáhne také textilním útvarem tvořeným alespoň částečně celulózovými vlákny, jehož podstata spočívá vtom, že na svém povrchu obsahuje vrstvu celulózy a/nebo hydrocelulózy spojenou s jeho celulózovými vlákny, a/nebo alespoň některé mezivlákenné prostory na alespoň jednom jeho povrchu a/nebo v jeho vnitřní struktuře jsou vyplněny celulózou a/nebo hydrocelulózou spojenou s jeho celulózovými vlákny. V celulóze a/nebo hydrocelulóze mohou být v případě potřeby uloženy nanočástice a/nebo mikročástice a/nebo částice alespoň jedné aktivní látky, např. antimikrobiální látky, fotoaktivní látky, barvoměnného barviva nebo pigmentu, nebo prostředku snižujícího hořlavost.
Poměr celulózy nebo hydrocelulózy ve vrstvě celulózy nebo hydrocelulózy na povrchu textilního útvaru nebo v jeho vnitřní struktuře a celulózy obsažené v jeho celulózových vláknech je přitom s výhodou 0,005:1 až 5:1. Cíle vynálezu se dále dosáhne také aktivním krytím pro rány nebo kožní defekty, jehož podstata spočívá v tom, že je tvořeno nebo na povrchu určeném pro kontakt s ránou obsahuje textilní útvar tvořený alespoň částečně celulózovými vlákny funkcionalizovaný způsobem podle vynálezu, který mu poskytuje specifické aktivní vlastnosti - např. vysokou savost, bobtnavost, sorpční nebo antioxidační a redukčních vlastnosti, díky čemuž toto krytí aktivně napomáhá procesu hojení.
Objasnění výkresů
Na přiloženém výkresu je na obr. 1 SEM snímek řezu textilním útvarem obsahujícím bavlněná vlákna funkcionalizovaným způsobem podle vynálezu při zvětšení 500x, na obr. 2 SEM snímek řezu textilním útvarem tvořeným bavlněnými vlákny funkcionalizovaným způsobem podle vynálezu při zvětšení 2000x. Příklady uskutečnění vynálezu U způsobu funkcionalizace celulózových vláken nebo textilního útvaru (plošného, prostorového, lineárního) tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny podle vynálezu se tato vlákna nebo tento textilní útvar přivedou/přivede do kontaktu s roztokem celulózy. Poté se z roztoku celulózy, který se zachytil na povrchu celulózových vláken nebo na povrchu a/nebo ve struktuře textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny, odstraní rozpouštědlo nebo se v něm obsažené rozpouštědlo deaktivuje, v důsledku čehož se z tohoto roztoku vysráží celulóza, případně hydrocelulóza, která se uloží na povrchu celulózových vláken, a v případě textilního útvaru vytvoří vrstvu na jeho povrchu a/nebo vyplní alespoň některé mezivlákenné prostory na jeho povrchu a/nebo v jeho vnitřní struktuře. Tato celulóza nebo hydrocelulóza pak díky své nízké krystalinitě a vysoké porozitě (přičemž většina pórů má průměr pod 1 mikrometr) zvýší celkovou smáčivost celulózových vláken, resp. savost textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny. Kromě toho však svou přítomností tato vlákna/textilní útvar vyztuží, aniž by snížila ια/λΚλ7{ r% λΚλιυιΪλΙ/λιι λγΙλΙπλοΨ kΑχ/ίΐΙνιίίΛΛί útvaru, přičemž vysrážená celulóza těmto vláknům/textilními útvaru současně poskytne sorpční vlastnosti; vysrážená hydrocelulóza pak antioxidační a redukční vlastnosti.
Stejná chemická podstata celulózových vláken a vysrážené celulózy/hydrocelulózy v kombinaci s působením rozpouštědla obsaženého v roztoku celulózy na celulózová vlákna a jejich dočasné povrchové zbobtnání pak zajišťují vysokou adhezi vysrážené celulózy/hydrocelulózy k celulózovým vláknům a její odolné spojení s nimi.
Jako roztok celulózy lze použít zejména roztok celulózy v iontové kapalině, která rozpouští celulózu (např. 1-allyl-3-methylimidazolium chlorid [AMIMJCI; 1,3-dimethylimidazolium dimethylfosfát [DMIMjDMP; apod.), případně směsi alespoň dvou iontových kapalin, nebo v N-Methylmorpholin N-oxidu. V těchto variantách se z roztoku celulózy vysráží celulóza. V případě požadavku na vysrážení hydrocelulózy je nutné použít jako rozpouštědlo celulózy směs vody a kyseliny sírové. Tato směs pak ve výhodné variantě obsahuje 20 až 50 % vody a 50 až 80 % kyseliny sírové.
Kontakt mezi roztokem celulózy a celulózovými vlákny nebo textilním útvarem tvořeným alespoň částečně z celulózových vláken může proběhnout několika způsoby. V technologicky nejjednodušší variantě se celulózová vlákna nebo textilní útvar tvořený alespoň částečně celulózovými vlákny alespoň částečně ponoří do roztoku celulózy na předem určenou dobu. V dalších variantách se ale roztok celulózy může nanášet na celulózová vlákna nebo na alespoň jeden povrch textilního útvaru libovolným známým způsobem, např. nástřikem, nátěrem, zátěrem, tiskem, nanášecím válcem, klocováním, atd. V závislosti na použité technologii a požadovaném stupni funkcionalizace se přitom poměr celulózy obsažené v roztoku a celulózy obsažené ve vláknech nebo v textilním útvaru nachází v intervalu 0,005:1 až 5:1.
Pro urychlení celého procesu je možné roztok celulózy alespoň částečně připravit z regenerované celulózy (např. viskózy), která je méně krystalická a díky tomu snadněji a rychleji rozpustná. V případě potřeby může vysrážená celulóza/hydrocelulóza sloužit také k fixaci nanočástic a/nebo mikročástic a/nebo částic alespoň jedné aktivní látky, např. antimikrobiální látky (např. stříbro a jeho sloučeniny či soli, antibiotika, apod.), fotoaktivní látky (např. T1O2, ftalocyaniny, apod.), barvoměnného barviva či pigmentu (např. na bázi kapalných krystalů, leukoforem barviv, Cu2Hgl4, apod.), prostředku snižujícího hořlavost (např. trifenyl fosfát, melamin pyrofosfát, apod.), apod. Nanočástice a/nebo mikročástice a/nebo částice této aktivní látky/látek, nebo jejího/jejich prekurzoru, se přitom buď nanesou na povrch textilního útvaru tvořeného alespoň částečně vlákny celulózy a/nebo do jeho vnitřní struktury před jeho kontaktem s roztokem celulózy, a/nebo se vloží do roztoku celulózy, přičemž se tyto nanočástice a/nebo mikročástice a/nebo částice během vysrážení celulózy/hydrocelulózy zafixují ve vysrážené celulóze/hydrocelulóze na povrchu celulózových vláken, resp. na povrchu a/nebo v mezivlákenných prostorech textilního útvaru. Vysoká porozita vysrážené celulózy nebo hydrocelulózy pak umožňuje zejména využití nanočástic a/nebo mikročástic a/nebo částic, které ke své funkci vyžadují kontakt s okolním prostředím, jako jsou například nanočástice stříbra nebo fotoaktivní nanočástice T1O2, neboť vysrážená celulóza/hydrocelulóza absorbuje vysoké množství vody a díky tomu podporuje transportní procesy -např. difúzi radikálů od nanočástic a/nebo mikročástic a/nebo částic do míst kde mohou ničit bakterie či se podílet na samočištění, apod. Kromě toho je vysrážená celulóza nebo hydrocelulóza průchozí pro UV záření.
Vzhledem k tomu, že při kontaktu s roztokem celulózy, který probíhá po dobu jednotek minut, nedochází k rozpuštění celulózových vláken* nebo jejich nadměrnému narušení použitým rozpouštědlem, je možné kontakt několikrát opakovat, a to případně i s jiným roztokem celulózy a/nebo jiným způsobem a/nebo s jinými nanočásticemi a/nebo mikročásticemi a/nebo částicemi uloženými na povrchu nebo ve struktuře textilního útvaru a/nebo v roztoku.
Textilní útvar funkcionalizovaný způsobem podle vynálezu pak obsahuje alespoň některé mezivlákenné prostory na alespoň jednom svém povrchu a/nebo ve své vnitřní struktuře vyplněné celulózou a/nebo hydrocelulózou, případně vrstvu celulózy nebo hydrocelulózy uloženou na svém povrchu a připojenou kjeho celulózovým vláknům. V případě potřeby přitom mohou být v této celulóze a/nebo hydrocelulóze ukotveny nanočástice a/nebo mikročástice a/nebo částice alespoň jedné aktivní látky, např. antimikrobiální látky, fotoaktivní látky, barvoměnného barviva nebo pigmentu, prostředku snižující hořlavost, apod. Díky vysoké bobtnavosti vysrážené celulózy/hydrocelulózy se při kontaktu textilního útvaru funkcionalizovaného způsobem podle vynálezu s vodou zvyšuje jeho neprostupnost pro vodu v kapalném stavu, přičemž se tento útvar může stát pro vodu v kapalném stavu zcela nepropustným, avšak díky její vysoké poréznosti současně nedochází ke snížení jeho prostupnosti pro vodní páru.
Tento textilní útvar pak lze využít k řadě účelů, mj. jako aktivní krytí pro rány a kožní defekty, nebo polotovar pro výrobu takového krytí, případně jako sorpční materiál, izolační materiál obsahující nanočástice a/nebo mikročástice a/nebo částice alespoň jedné aktivní látky, apod.
Aktivní krytí pro rány a kožní defekty, přitom může být tvořeno nebo může na svém povrchu určeném pro kontakt s ránou obsahovat textilní útvar funkcionalizovaný způsobem podle vynálezu, přičemž tento útvar je s výhodu alespoň částečně funkcionalizovaný hydrocelulózou, která má ve srovnání s celulózou navíc antioxidační vlastnosti, které v kombinaci s dalšími jejími vlastnostmi (vysoká bobtnavost a možnost uzavření textilního útvaru pro kapalnou vodu, nikoliv ale pro vodní páru, případně obsah nanočástic a/nebo mikročástic a/nebo částic alespoň jedné aktivní látky) pozitivně podporuje proces hojení. Toto aktivní krytí tak kromě mechanické ochrany kožního defektu nebo rány vykazuje také hojivý účinek. V případě potřeby může být aktivní krytí navíc opatřeno barvoměným barvivém nebo pigmentem uloženým ve vysrážené celulóze/hydrocelulóze, které/který mění barvu při kontaktu s vodou nebo jinou složkou tělních tekutin nebo exudátu, a které/který změnou své barvy indikuje konec životnosti aktivního krytí, dobu uložení aktivního krytí na kožním defektu nebo ráně, množství zachyceného exudátu, případně jinou informaci.
Celulózová vlákna, resp. textilní útvar funkcionalizovaný způsobem podle vynálezu a z něj vytvořené výrobky, jsou/je díky použití homokompozitu celulóza/celulóza snadno rozložíteIná/rozIožitéIný bez vzniku toxických zplodin s minimálními ekologickými dopady, a tedy snadno recyklovatelná/recyklovatelný. Níže je pro názornost uveden konkrétní příklad funkcionalizace textilního útvaru tvořeného částečně bavlněnými vlákny (příklad 1), a textilního útvaru vytvořeného zcela z bavlněných vláken (příklad 2). Příklad 1
Směsová textilie obsahující bavlněná vlákna a polyesterová vlákna v poměru 35:65 se funkcionalizovala způsobem podle vynálezu, přičemž se na ni klocováním nanesl roztok celulózy v 60% kyselině sírové (hmotností poměr roztoku a směsové textilie přitom byl 1:1). Kyselina sírová v roztoku celulózy se poté neutralizovala ponořením textilie do 1% roztoku Na2CC>3, v důsledku čehož se z roztoku celulózy vysrážela hydrocelulóza, která se uložila na povrchu jednotlivých vláken a vyplnila volné prostory mezi nimi. Vysrážená hydrocelulóza přitom tvořila 10 % hmotnosti funkcionalizované textilie.
Na obr. 1 je SEM snímek řezu touto textilií po funkcionalizaci při zvětšení 500x, na kterém je patrné pokrytí jednotlivých vláken a vyplnění mezivlákených prostorů vysráženou hydrocelulózou. Příklad 2
Na jeden povrch bavlněné textilie o plošné hmotnost 102 g/m2 se nanesl zátěr z roztoku celulózy v 60% kyselině sírové, který obsahoval 1 % nanočástic Ti02. Plošná hmotnost tohoto zátěru byla 10 g/m2. Poté se kyselina sírová z roztoku celulózy odstranila ponořením textilie do vody, v důsledku čehož se z roztoku celulózy vysrážela hydrocelulóza, která vytvořila vrstvu na povrchu této textilie a současně na tomto povrchu vyplnila její mezivlákenné prostory. Přitom se v ní zakotvily nanočástice Ti02.
Na obr. 2 je SEM snímek řezu touto textilií po funkcionalizaci při zvětšení 2000x, na kterém je patrná vrstva vysrážené hydrocelulózy, která zasahuje do mezivlákenných prostorů na povrchu textilie. Při ověřování fotokatalytických schopností nanočástic Ti02 se zjistilo, že jeden čtverečný metr takto funkcionalizované textilie rozloží za 15 minut při ozařování UVA zářením s energií 100 W/m2 0,35 mg barviva (Oranž II). Tato samočisticí schopnost funkcionalizované textilie se přitom nezměnila ani po 10 pracích cyklech při 40 °C.

Claims (14)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob funkcionalizace celulózových vláken nebo textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny, vyznačující se tím, že v prvním kroku se tato vlákna nebo tento textilní útvar přivedou/přivede do kontaktu a) s roztokem celulózy v iontové kapalině nebo ve směsi alespoň dvou iontových kapalin, nebo b) s roztokem celulózy v N-Methylmorpholin N-oxidu, nebo c) s roztokem celulózy ve směsi kyseliny sírové a vody, a ve druhém kroku se z roztoku celulózy zachyceného na vláknech nebo na povrchu a/nebo ve struktuře textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny odstraní rozpouštědlo nebo se v něm obsažené rozpouštědlo deaktivuje, v důsledku čehož se a1), b1) z roztoku celulózy v iontové kapalině nebo směsi alespoň dvou iontových nebo v N-Methylmorpholin N-oxidu vysráží celulóza, nebo c1) z roztoku celulózy ve směsi kyseliny sírové a vody vysráží hydrocelulóza, přičemž se tato celulóza nebo hydrocelulóza uloží na povrchu celulózových vláken, a v případě textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny se uloží do vrstvy a jeho povrchu a/nebo vyplní alespoň některé mezivlákenné prostory na jeho povrchu a/nebo v jeho struktuře, přičemž a2), b2) tato celulóza zvýší smáčivost těchto celulózových vláken, a tím savost textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny, a poskytne jim/mu sorpční vlastnosti, nebo c2) tato hydrocelulóza zvýší smáčivost těchto celulózových vláken, a tím savost textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny a současně jim/mu poskytne antioxidační a redukčních vlastnosti.
  2. 2. Způsob funkcionalizace podle nároku 1, vyznačující se tím, že na povrch textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny a/nebo do jeho vnitřní struktury se před jeho kontaktem s roztokem celulózy uloží nanočástice a/nebo mikročástice a/nebo částice alespoň jedné aktivní látky, nebo jejího prekurzoru, přičemž se tyto nanočástice a/nebo mikročástice a/nebo částice během vysrážení celulózy/hydrocelulózy zafixují v této ceiulóze/hydrocelulóze v mezivlákenných prostorech tohoto textilního útvaru.
  3. 3. Způsob funkcionalizace podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že roztok celulózy obsahuje nanočástice a/nebo mikročástice a/nebo částice alespoň jedné aktivní látky, nebo jejího prekurzoru, přičemž se tyto nanočástice a/nebo mikročástice a/nebo částice během vysrážení celulózy/hydrocelulózy zafixují v této ceiulóze/hydrocelulóze v mezivlákenných prostorech textilního útvaru.
  4. 4. Způsob funkcionalizace podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že aktivní látka je alespoň jedna látka ze skupiny antimikrobiální látka, fotoaktivní látka, barvoměnné barvivo nebo pigment, prostředek snižující hořlavost.
  5. 5. Způsob funkcionalizace podle nároku 1, vyznačující se tím, že celulózová vlákna nebo textilní útvar tvořený alespoň částečně celulózovými vlákny se ponoří do roztoku celulózy.
  6. 6. Způsob funkcionalizace podle nároku 1, vyznačující se tím, že roztok celulózy se nanese na celulózová vlákna nebo na povrch textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny nástřikem, nátěrem, zátěrem, tiskem nanášecím válcem, nebo klocováním.
  7. 7. Způsob funkcionalizace podle libovolného z nároků 1, 2, 3, 5, 6, vyznačující se tím, že roztok celulózy se alespoň částečně připraví z regenerované celulózy.
  8. 8. Způsob funkcionalizace podle libovolného z nároků 1,2,3, 5, 6, 7, vyznačující se tím, že roztok celulózy je roztok celulózy ve směsi tvořené 20 až 50 % vody a 50 až 80 % kyseliny sírové.
  9. 9. Způsob funkcionalizace podle libovolného z nároků 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, vyznačující se tím, že poměr celulózy obsažené v roztoku a celulózy obsažené ve celulózových vláknech nebo v textilním útvaru je 0,005:1 až 5:1.
  10. 10. Textilní útvar tvořený alespoň částečně celulózovými vlákny, funkcionalizovaný způsobem podle libovolného z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že na svém povrchu obsahuje vrstvu celulózy a/nebo hydrocelulózy uloženou na povrchu jeho vláken a spojenou s nimi, a/nebo alespoň některé mezivlákenné prostory na alespoň jednom jeho povrchu a/nebo v jeho vnitřní struktuře jsou vyplněny celulózou a/nebo hydrocelulózou uloženou na povrchu jeho vláken a spojenu s nimi.
  11. 11. Textilní útvar podle nároku 10, vyznačující se tím, že v celulóze a/nebo hydrocelulóze jsou ukotveny nanočástice a/nebo mikročástice a/nebo částice alespoň jedné aktivní látky.
  12. 12. Textilní útvar podle nároku 11, vyznačující se tím, že aktivní látka je alespoň jedna látka ze skupiny antimikrobiální látka, fotoaktivní látka, barvoměnné barvivo, prostředek snižující hořlavost.
  13. 13. Textilní útvar podle nároku 10, vyznačující se tím, že poměr celulózy nebo hydrocelulózy ve vrstvě celulózy nebo hydrocelulózy na povrchu textilního útvaru nebo v jeho vnitřní struktuře a celulózy obsažené v jeho celulózových vláknech je 0,005:1 až 5:1.
  14. 14. Aktivní krytí pro rány nebo kožní defekty, vyznačující se tím, že je tvořeno textilním útvarem podle libovolného z nároků 10 až 13, nebo takový textilní útvar obsahuje na svém povrchu určeném pro kontakt s ránou nebo kožním defektem.
CZ2015-783A 2015-11-05 2015-11-05 Způsob funkcionalizace celulózových vláken nebo textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny, textilní útvar funkcionalizovaný tímto způsobem, a aktivní krytí pro rány a kožní defekty CZ306274B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-783A CZ306274B6 (cs) 2015-11-05 2015-11-05 Způsob funkcionalizace celulózových vláken nebo textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny, textilní útvar funkcionalizovaný tímto způsobem, a aktivní krytí pro rány a kožní defekty

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-783A CZ306274B6 (cs) 2015-11-05 2015-11-05 Způsob funkcionalizace celulózových vláken nebo textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny, textilní útvar funkcionalizovaný tímto způsobem, a aktivní krytí pro rány a kožní defekty

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2015783A3 true CZ2015783A3 (cs) 2016-11-09
CZ306274B6 CZ306274B6 (cs) 2016-11-09

Family

ID=57353870

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-783A CZ306274B6 (cs) 2015-11-05 2015-11-05 Způsob funkcionalizace celulózových vláken nebo textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny, textilní útvar funkcionalizovaný tímto způsobem, a aktivní krytí pro rány a kožní defekty

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ306274B6 (cs)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8409448B2 (en) * 2009-01-13 2013-04-02 The University Of Akron Mixed hydrophilic/hydrophobic fiber media for liquid-liquid coalescence
CN102906123A (zh) * 2010-02-11 2013-01-30 Fp创新研究中心 纳米晶纤维素(ncc)和聚乳酸(pla)的纳米复合生物材料
CZ2011133A3 (cs) * 2011-03-15 2012-12-27 Student Science, s. r. o. Nite a síte s funkcionalizovanými nanovlákny pro biomedicínskou aplikaci
WO2014152960A1 (en) * 2013-03-14 2014-09-25 Auburn University Functionalized cellulose for dewatering and efficiency improvements

Also Published As

Publication number Publication date
CZ306274B6 (cs) 2016-11-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101291743B (zh) 抗微生物的阳离子聚合电解质涂层
EP0827451B1 (de) Laminat zum rückhalt von organischen dämpfen, aerosolen und biologischen wirkstoffen
WO2017035599A2 (en) Unidirectional wicking substrate
Gomes et al. Layer-by-layer deposition of antibacterial polyelectrolytes on cotton fibres
MXPA04007375A (es) Metodo para hidrofilizar materiales utilizando particulas cargadas.
WO2016131012A1 (en) Textile process and product
CZ303243B6 (cs) Útvar obsahující alespon jednu vrstvu nanovláken a zpusob výroby vrstvy nanovláken
US20170037565A1 (en) Process for improving the chemical and/or physical properties of hollow-structure natural fibers
ES2949262T3 (es) Sustrato para su uso eficiente en higienización y desinfección
Kim et al. Formation, antimicrobial activity, and controlled release from cotton fibers with deposited functional polymers
EP2756846A1 (en) Antimicrobial cellulose material and process of its production
JP5325598B2 (ja) 光触媒を担持した繊維製品およびその製造方法
KR102030790B1 (ko) 기능성 부직포 제조방법
KR101189982B1 (ko) 불연성 무기성분이 함유된 방적사의 제조방법, 그 방적사 및 그 방적사를 이용한 직물
CZ2015783A3 (cs) Způsob funkcionalizace celulózových vláken nebo textilního útvaru tvořeného alespoň částečně celulózovými vlákny, textilní útvar funkcionalizovaný tímto způsobem, a aktivní krytí pro rány a kožní defekty
Iamphaojeen et al. Immobilization of zinc oxide nanoparticles on cotton fabrics using poly 4-styrenesulfonic acid polyelectrolyte
EP2691569B1 (en) Binder and process for producing fabrics containing cyclodextrins fixed by said binder
CZ29226U1 (cs) Funkcionalizovaný textilní útvar tvořený alespoň částečně celulózovými vlákny, a aktivní krytí pro rány a kožní defekty tvořené nebo obsahující tento funkcionalizovaný textilní útvar
WO2014200377A2 (en) Process for obtaining nanoparticles of silica incorporating hydrophilic products or water miscible and process for their immobilization and encapsulation when applied to textile fibres
Scacchetti et al. A multifunctional cotton fabric using TiO2 and PCMs: introducing thermal comfort and self-cleaning properties
ES2367384B1 (es) Composiciones textiles con hidrogeles de quitosano.
JP2009191396A (ja) 消臭カーテン及びその製造方法
KR100723460B1 (ko) 자동차 내장재용 은나노 코팅 표피재의 제조 방법
JP2003342871A (ja) 消臭抗菌性繊維素材
JP4524350B2 (ja) 抗菌加工方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20191105