CZ2015156A3 - Nízkoteplotní sálavé topné těleso pro teplovodní systémy - Google Patents

Nízkoteplotní sálavé topné těleso pro teplovodní systémy Download PDF

Info

Publication number
CZ2015156A3
CZ2015156A3 CZ2015-156A CZ2015156A CZ2015156A3 CZ 2015156 A3 CZ2015156 A3 CZ 2015156A3 CZ 2015156 A CZ2015156 A CZ 2015156A CZ 2015156 A3 CZ2015156 A3 CZ 2015156A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
heating element
exchanger
casing
heat
heating
Prior art date
Application number
CZ2015-156A
Other languages
English (en)
Inventor
Miroslav MachoviÄŤ
Anna Machovičová
Original Assignee
Miroslav MachoviÄŤ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Miroslav MachoviÄŤ filed Critical Miroslav MachoviÄŤ
Publication of CZ2015156A3 publication Critical patent/CZ2015156A3/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24DDOMESTIC- OR SPACE-HEATING SYSTEMS, e.g. CENTRAL HEATING SYSTEMS; DOMESTIC HOT-WATER SUPPLY SYSTEMS; ELEMENTS OR COMPONENTS THEREFOR
    • F24D3/00Hot-water central heating systems
    • F24D3/12Tube and panel arrangements for ceiling, wall, or underfloor heating
    • F24D3/16Tube and panel arrangements for ceiling, wall, or underfloor heating mounted on, or adjacent to, a ceiling, wall or floor
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F28HEAT EXCHANGE IN GENERAL
    • F28DHEAT-EXCHANGE APPARATUS, NOT PROVIDED FOR IN ANOTHER SUBCLASS, IN WHICH THE HEAT-EXCHANGE MEDIA DO NOT COME INTO DIRECT CONTACT
    • F28D7/00Heat-exchange apparatus having stationary tubular conduit assemblies for both heat-exchange media, the media being in contact with different sides of a conduit wall
    • F28D7/02Heat-exchange apparatus having stationary tubular conduit assemblies for both heat-exchange media, the media being in contact with different sides of a conduit wall the conduits being helically coiled
    • F28D7/024Heat-exchange apparatus having stationary tubular conduit assemblies for both heat-exchange media, the media being in contact with different sides of a conduit wall the conduits being helically coiled the conduits of only one medium being helically coiled tubes, the coils having a cylindrical configuration
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F28HEAT EXCHANGE IN GENERAL
    • F28FDETAILS OF HEAT-EXCHANGE AND HEAT-TRANSFER APPARATUS, OF GENERAL APPLICATION
    • F28F9/00Casings; Header boxes; Auxiliary supports for elements; Auxiliary members within casings
    • F28F9/007Auxiliary supports for elements
    • F28F9/013Auxiliary supports for elements for tubes or tube-assemblies
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F28HEAT EXCHANGE IN GENERAL
    • F28FDETAILS OF HEAT-EXCHANGE AND HEAT-TRANSFER APPARATUS, OF GENERAL APPLICATION
    • F28F2275/00Fastening; Joining
    • F28F2275/20Fastening; Joining with threaded elements
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02BCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO BUILDINGS, e.g. HOUSING, HOUSE APPLIANCES OR RELATED END-USER APPLICATIONS
    • Y02B30/00Energy efficient heating, ventilation or air conditioning [HVAC]

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Domestic Hot-Water Supply Systems And Details Of Heating Systems (AREA)

Abstract

Nízkoteplotní sálavé topné těleso pro teplovodní systémy sestává z tepelného výměníku (2) tvořeného vinutími (20) trubek v prostorovém tvaru válcové pružiny, jež jsou navzájem hydraulicky spojeny. Výměník (2) je připojen k přívodu (24) a vývodu (23) teplé vody. Úchyty (21) a šroubové spoje (22) upevňují tepelný výměník (2) k obvodovému plášti (1) s tepelnou izolací (11) umístěnou na stranách odpuzování tepla, přičemž ze strany sálání tepla je těleso uzavřeno pohledovou mřížkou (3). Výměník (2) sálá teplo přímo bez pomocných ploch na protilehlé plochy interiéru, jež následně ohřívají vzduch.

Description

Nízkoteplotní sálavé topné těleso pro teplovodní systémy
Oblast techniky
Vynález se týká topných těles určených pro nízkoteplotní vytápění a vysokoteplotní chlazení budov teplovodním systémem.
Dosavadní stav techniky
Známá jsou zejména konvektorová topná tělesa, jako jsou deskové radiátory, článkové radiátory odlévané z hliníkových slitin nebo litiny, která jsou projektována pro vysokoteplotní vytápění. Hlavní způsob šíření tepla je konvekcí - prouděním, tedy ohřívají přímo vzduch. Jejich nevýhodou je zejména to, že tělesa jsou určena pouze k vertikálnímu uložení a proudění při těchto konstrukcích je přímo úměrné rozdílu teploty topného tělesa a vzduchu.
Také jsou známé vzduchotechnické výměníky, které jsou tvořeny vrstvením rovnoběžných přímých kovových trubek ve více rovinách, na něž jsou s úzkými mezerami nalisovány plechy, tvořící pomocnou plochu výměny tepla. Trubky jsou hlavním médiovým potrubím, jímž proudí topné nebo chladicí médium. Pro zvýšení tepelného výkonu výměníku prouděním je proud chladnějšího vzduchu přiváděn ventilátorem, čehož typickým příkladem jsou vzduchotechnické jednotky, fancoily a podlahové konvektory. Hlavní způsob šíření teplaje také konvekcí - prouděním, tedy ohřívají přímo vzduch.
Dalším známým stavem techniky jsou kovové sálavé závěsné panely. Jejich konstrukce spočívá v tom, že na přímé médiové trubky, rozmístěné v rovině s roztečí, jsou nalisovány pomocné kovové plochy výměny tepla. Pro tato tělesa je typický deskový tvar, kde je v rozměrech zástavby výrazná délka tělesa. Jelikož pro vytápění se používají vysoké teploty, při velké délce panelů dochází k výraznému rozdílu teploty topné vody na začátku a na konci panelu, což má za důsledek nerovnoměrně vytopený prostor. Aby se zachovalo turbulentní proudění kapaliny, je třeba zamezit poklesu průtoku pod minimální hodnoty. Laminární proudění výrazně snižuje výměnu tepla a tím i výkon stropních sálavých panelů. Při vertikální montáži bez použití zábran k omezení proudění je při použitých vysokých teplotách poměr sálání na celkovém tepelném výkonu zanedbatelný a převažuje šíření tepla prouděním.
Dalším známým stavem techniky jsou plošné sálavé systémy vytápění, které jsou vytvářeny plošnými uspořádáními topných trubek. Montáž plošných systémů může být suchým nebo mokrým způsobem. Při mokrém způsobu topné trubky se montují na stěnu, na strop pod omítku a následně se omítnou. Při montáži do podlahy se zalévají betonovým potěrem nebo jsou navázány na ocelové výztuže a rohože do betonu při výstavbě železobetonového skeletu stavby. Teplá voda při vytápění proudí přes hlavní topné trubky, teplo přestupuje do omítek nebo betonu a po překonání tepelného odporu materiálů sálá na protilehlé plochy interiéru. Při suchém způsobu montáže se vkládají trubky do vyfrézovaných drážek sádrokartonových desek. Přestup tepla je ovlivňován tepelným odporem materiálu, který je v kontaktu s topnou trubkou. Plošné sálavé systémy jsou konzervativní z pohledu možných dispozičních změn budovy a velká akumulační kapacita neumožňuje okamžité změny teploty interiéru, což způsobuje tepelnou nepohodu hlavně v přechodném období.
Doposud známé sálavé systémy využívají pomocné plochy k realizaci sálání, přičemž teplo z hlavních médiových potrubí se odevzdává přestupem se ztrátou teploty do pomocných ploch. Rozdíl ve střední topné teplotě a střední teplotě sálavé plochy běžně dosahuje 10 % až 20 %, což má za následek zvýšenou spotřebu tepla.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky dosavadního stavu techniky do značné míry odstraňuje nízkoteplotní sálavé topné těleso, sestávající z obvodového pláště, ve kterém je umístěn topný prvek, jehož podstata spočívá v tom, že topný prvek je tvořen minimálně jedním trubkovým tepelným výměníkem, který je z vnější strany vsunutý do fixačního úchytu, jehož pomocí je zpravidla šroubovým spojem upevněn na zadní stěnu pláště.
Jedna ze stěn pláště, jiná než zadní, je s výhodou vybavena mřížkou.
Výměník je vytvořen ze sloupovitě spirálově stočených tenkostěnných trubek, uspořádaných do nejméně jednoho prostorového útvaru válcové pružiny, ten je připojen na přívod a vývod potrubí teplé vody topné soustavy a jednotlivé sloupce jsou s výhodou spojovány do souborů.
Soubor sloupců je uspořádán buď vedle sebe a/nebo za sebou a/nebo soubory jsou zasunuty do sebe, přičemž jsou navzájem hydraulicky propojeny.
Mřížka pro vzhledové překrytí, umožňující šířit tepelného sálání, je odnímatelně umístěna na pohledové stěně pláště při vertikálním uložení tělesa na stěnu místnosti i při horizontálním uložení tělesa pod strop místnosti.
Okraje bočních stěn pláště při vertikálním uložení tělesa na stěnu i při horizontálním uložení tělesa jsou prodloužené s účelem cíleně usměrnit sálavý tok do prostoru ve směru mřížky a zamezit proudění vzduchu.
Stěny pláště, kromě pohledové, jsou při horizontálním uložení tělesa pod strop místnosti a do podlahy místnosti vybavené izolací.
Nízkoteplotní sálavá tělesa mají tepelný výměník vytvarovaný v prostorovém tvaru válcové pružiny bez pomocných ploch. Střední topná teplota je shodná se střední teplotou sálavé plochy.
Velikost, počet a uložení sloupců výměníku ve tvaru válcové pružiny závisí na požadovaném výkonu a typu topného tělesa.
Sálání tepla umožňuje vyhřívat interiér o 2 °C až 3 °C nižší teplotou než u systémů využívajících proudění. Snížení topné teploty o 1 °C podle dosavadních poznatků snižuje náklady až o 6 %.
Nízkoteplotní sálavé vytápění a vysokoteplotní chlazení nízkoteplotními topnými tělesy zajistí snížení nákladů na vytápění vlivem sálání a hlavně vlivem nízké topné teploty, což umožní dosahovat vysokých výkonových čísel u tepelných zdrojů a tím výrazné úspory energií.
Přehled obrázků na výkresech
Řešení je blíže seznatelné na přiložených výkresech, kde:
obr. 1 - znázorňuje boční pohled v řezu na sestavu topného tělesa pro horizontální uložení pod strop místnosti;
obr. 2 - znázorňuje pohled zespodu na sestavu podle obr. 1 bez krytu;
obr. 3 - znázorňuje pohled shora v řezu na sestavu topného tělesa pro vertikální uložení na stěnu místnosti;
obr. 4 - znázorňuje čelní pohled na sestavu podle obr. 3 bez krytu.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Nízkoteplotní topné těleso pro horizontální uložení (znázorněné na obr. 1 a obr. 2) je určeno pro montáž do kazetových stropů nebo pod strop. Sestává z pláště 1, který má boční stěny 13 a zadní stěnu 12 a je směrem nahoru a do boků tepelně izolován izolací 11 pro zabránění prostupu tepla vzhůru. Spodní okraje (na obr. neznačené) bočních stěn 13 jsou prodlouženy pod spodní okraj výměníku 2 pro usměrněné proudění vzduchu směrem dolů. Tepelný výměník 2 je tvořen vinutími 20 trubek ve tvaru válcové pružiny uloženými vedle sebe a navzájem hydraulicky propojenými a napojenými na přívod 24 a vývod 23 teplé vody. Tepelný výměník 2 je uchycen na zadní stěnu 12 pláště 1 úchyty 21 a šroubovými spoji 22. Plášť 1 je odspodu uzavřen pohledovou mřížkou 3 z perforovaného plechu.
Topný proces probíhá tak, že ohřátá voda je z tepelného zdroje (na obr. neznačený) přivedena přívodem 24 do výměníku 2, který sáláním předává ze zahřátých trubek teplo do okolního vzduchového prostoru, čímž ho zahřívá. Vychladlá voda pak z výměníku 2 se vrací vývodem 23 zpět do tepelného zdroje k dalšímu ohřevu.
Příklad 2
V tomto příkladu je také popsáno nízkoteplotní topné těleso pro horizontální uložení jako v příkladu 1, s tím rozdílem, že je určeno pro montáž do podlahy, takže se uloží zrcadlově proti příkladu 1.
Konstrukční uspořádání tělesa je shodné jako v příkladu 1, s tím rozdílem, že izolace 11 je uložena směrem dospodu i do boků a plášť 1 je svrchu uzavřen pohledovou mřížkou 3 z hrubšího perforovaného plechu. Topný proces probíhá shodně jako u příkladu 1.
Příklad 3
Nízkoteplotní topné těleso pro vertikální uložení (znázorněno na obr. 3 a obr. 4) je určeno pro montáž na stěnu. Topné těleso se skládá z pláště 1, jenž má boční stěny 13 a zadní stěnu 12, které jsou bez izolace 11.. Přední okraje (na obr. neznačené) bočních stěn 13 jsou prodlouženy pro usměrněné proudění vzduchu směrem do boku přes pohledovou mřížku 3, která je umístěna na přední stěně pláště 1.
Tepelný výměník 2 je tvořen vinutími 20 trubek ve tvaru válcové pružiny uloženými vedle sebe, navzájem hydraulicky spojenými a napojenými na přívod 24 a vývod 23 teplé vody. Tepelný výměník 2 je uchycen na zadní stěnu 12 pláště 1 úchyty 21 a šroubovými spoji 22.
Topný proces probíhá tak, že ohřátá voda je z tepelného zdroje (na obr. neznačený) přivedena přívodem 24 do výměníku 2, který sáláním předává ze zahřátých trubek teplo do okolního vzduchového prostoru, čímž ho zahřívá. Vychladlá voda pak z výměníku 2 se vrací vývodem 23 zpět do tepelného zdroje k dalšímu ohřevu.
Příklad 4
V tomto příkladu je také popsáno nízkoteplotní topné těleso pro vertikální uložení jako v příkladu 3, s tím rozdílem, že je určeno pro vysokoteplotní chlazení budov.
Konstrukční uspořádání tělesa je shodné jako v příkladu 3, proces ale probíhá rozdílně.
Při chladicím procesu je na rozdíl od příkladu 3 chladící voda z chladicího zdroje (na obr. neznačený) přivedena do výměníku 2, který sáláním odebere teplo okolního prostoru, čímž se voda zahřeje a odvede zpět do chladicího zdroje.
Průmyslová využitelnost
Technické řešení je možné využít pro nízkoteplotní vytápění a vysokoteplotní chlazení budov, jako jsou školy, bytové domy, administrativní budovy, obchody a rodinné domy. Vlastnosti nízkoteplotních těles předurčují využití do teplovodních systémů vytápěných obnovitelnými zdroji a při vysokoteplotním chlazení se může používat jako zdroj chladu studniční voda.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Nízkoteplotní sálavé topné těleso, sestávající z obvodového pláště, ve kterém je umístěn topný prvek, vyznačující se tím, že topný prvek je tvořen minimálně jedním trubkovým tepelným výměníkem (2), který je z vnější strany vsunutý do fixačního úchytu (21), pomocí kterého je zpravidla šroubovým spojem (22) upevněný na zadní stěnu (12) pláště (1), jehož jedna, jiná než zadní, stěna (12) je vybavena mřížkou (3), přičemž výměník (2) vytvořený z minimálně jednoho sloupového vinutí (20) z tenkostěnných trubek, uspořádaného do prostorového útvaru válcové pružiny, je připojen na přívod (24) a vývod (23) potrubí teplé vody topné soustavy.
  2. 2. Topné těleso podle nároku 1, vyznačující se tím, že soubor vinutí (20) je uspořádán buď vedle sebe a/nebo za sebou a/nebo jsou vinutí (20) zasunuta do sebe, přičemž jsou navzájem hydraulicky propojena.
  3. 3. Topné těleso podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že mřížka (3) k vzhledovému překrytí, umožňující šíření tepelného sálání, je odnímatelně umístěna na přední pohledové stěně pláště (1) pro vertikální uložení tělesa na stěnu místnosti, přičemž okraje bočních stěn (13) pláště (1) jsou prodlouženy pod spodní okraj výměníku (2) k cílenému usměrnění sálavého toku do prostoru ve směru mřížky (3) a k zamezení proudění vzduchu.
  4. 4. Topné těleso podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že mřížka (3) k vzhledovému překrytí, umožňující šíření tepelného sálání, je odnímatelně umístěna na přední pohledové stěně pláště (1) pro horizontální uložení tělesa pod strop místností, přičemž ostatní stěny pláště (1) jsou vybaveny izolací (11) a spodní okraje bočních stěn (13) pláště (1) jsou prodlouženy pod spodní okraj výměníku (2) k cílenému usměrnění sálavého toku do prostoru ve směru mřížky (3) a k zamezení proudění vzduchu.
  5. 5. Topné těleso podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, že mřížka (3) k vzhledovému překrytí, umožňující šíření tepelného sálání, je odnímatelně umístěna na přední pohledové stěně pláště (1) pro horizontální uložení tělesa do podlahy místnosti, přičemž ostatní stěny pláště (1) jsou vybaveny izolací (11) a spodní okraje bočních stěn (13) pláště (1) jsou prodlouženy pod spodní okraj výměníku (2).
CZ2015-156A 2012-09-24 2013-09-11 Nízkoteplotní sálavé topné těleso pro teplovodní systémy CZ2015156A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK500782012 2012-09-24

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2015156A3 true CZ2015156A3 (cs) 2015-09-02

Family

ID=49474671

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-156A CZ2015156A3 (cs) 2012-09-24 2013-09-11 Nízkoteplotní sálavé topné těleso pro teplovodní systémy
CZ2013-28445U CZ26700U1 (cs) 2012-09-24 2013-09-12 Nízkoteplotní sálavé topné těleso pro teplovodní systémy

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-28445U CZ26700U1 (cs) 2012-09-24 2013-09-12 Nízkoteplotní sálavé topné těleso pro teplovodní systémy

Country Status (2)

Country Link
CZ (2) CZ2015156A3 (cs)
WO (1) WO2014046628A1 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109059081B (zh) * 2018-06-25 2020-11-27 中国矿业大学 一种吊顶式室内供暖装置

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR790919A (fr) * 1934-06-06 1935-11-29 Nouveau système de corps radiant
US2709576A (en) * 1952-05-05 1955-05-31 Harry N Marggraf Casing structure for baseboard heaters
DE10015581C1 (de) * 2000-03-29 2001-08-16 Peter Gabanyi Innenraum-Klimatisierungsvorrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
CZ26700U1 (cs) 2014-03-31
WO2014046628A1 (en) 2014-03-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Khorasanizadeh et al. Numerical study of air flow and heat transfer in a two-dimensional enclosure with floor heating
EP3004748B1 (en) System for thermally conditioning a room inside a building
EP2706164A1 (en) Modular hybrid wall assembly
ITAN20110038A1 (it) Radiatore per il riscaldamento di ambienti.
RU2552975C2 (ru) Система напольного отопления (охлаждения)
CZ2015156A3 (cs) Nízkoteplotní sálavé topné těleso pro teplovodní systémy
SK6515Y1 (sk) Low-temperature radiant heater for hot water systems
JP6478227B2 (ja) 空調システム
SK500442012A3 (sk) Nízkotepelné sálové vykurovacie teleso na teplovodné systémy
JP2004308401A (ja) 冷暖房空気オンドル構造
JP5792111B2 (ja) 冷暖房システム
CN112393319A (zh) 一种铝合金高换热效率暖气片
Pukhkal The use of in-floor convectors in rooms with a large glazing area
CN201000230Y (zh) 热交换型太阳能热水装置
JP6505471B2 (ja) 床下温調システム及び建物
PL128122U1 (pl) Kompaktowy moduł hydrauliczny węzła wodno-grzewczego
JP2019200021A (ja) 躯体蓄熱空調システム
EP4303496A1 (en) Composite heating panel
CZ33679U1 (cs) Lamela pro stěnový nebo stropní systém vyhřívání a chlazení
CZ305731B6 (cs) Otopné těleso
Ilie et al. Experimental and theoretical study regarding the thermal performances of the heat exchangers with steel panels and extended surfaces
JP2021191983A (ja) 躯体蓄熱空調システム
Zahra FACTORS AFFECT THE PERFORMANCE OF RADIANT SYSTEM
WO2009153365A1 (es) Radiador eléctrico de bajo consumo
JP2019200020A (ja) 躯体蓄熱空調システム