SK500442012A3 - Nízkotepelné sálové vykurovacie teleso na teplovodné systémy - Google Patents

Nízkotepelné sálové vykurovacie teleso na teplovodné systémy Download PDF

Info

Publication number
SK500442012A3
SK500442012A3 SK50044-2012A SK500442012A SK500442012A3 SK 500442012 A3 SK500442012 A3 SK 500442012A3 SK 500442012 A SK500442012 A SK 500442012A SK 500442012 A3 SK500442012 A3 SK 500442012A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
heating element
exchanger
grille
heating
heat
Prior art date
Application number
SK50044-2012A
Other languages
English (en)
Other versions
SK288528B6 (sk
Inventor
Miroslav Machovič
Anna Machovičová
Original Assignee
Machoviäś Miroslav
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Machoviäś Miroslav filed Critical Machoviäś Miroslav
Priority to SK50044-2012A priority Critical patent/SK288528B6/sk
Publication of SK500442012A3 publication Critical patent/SK500442012A3/sk
Publication of SK288528B6 publication Critical patent/SK288528B6/sk

Links

Landscapes

  • Domestic Hot-Water Supply Systems And Details Of Heating Systems (AREA)

Abstract

Nízkotepelné sálavé vykurovacie teleso na teplovodné systémy pozostáva s tepelného výmenníka (2), tvoreného návinmi (20) rúrok v priestorovom tvare valcovej pružiny, ktoré sú navzájom hydraulicky spojné. Výmenník (2) je pripojený na prívod (24) a vývod (23) teplej vody. Úchytky (21) a skrutkové spoje (22) upevňujú tepelný výmenník (2) na obvodový plášť (1) s tepelnou izoláciou (11), umiestnenou na stranách odpudzovania tepla, pričom zo strany sálania tepla je teleso uzatvorené pohľadovou mriežkou (3). Výmenník (2) sála teplo priamo bez pomocných plôch na protiľahlé plochy interiéru, ktoré následne ohrievajú vzduch.

Description

Nízkotepelné sálavé vykurovacie teleso pre teplovodné systémy
Oblasť techniky
Vynález sa týka vykurovacích telies určených pre nízkotepelné vykurovanie a vysokotepelné chladenie budov teplovodným systémom.
Doterajší stav techniky
Známe sú najmä konvektorové vykurovacie telesá, akými sú doskové radiátory, článkové radiátory odlievané z hliníkových zliatin alebo liatiny, ktoré sú projektované pre vysokotepelné vykurovanie. Hlavný spôsob šírenia tepla je konvekciou - prúdením, teda ohrievajú priamo vzduch.
Ich nevýhodou je najmä to, že telesá sú určené iba na vertikálne uloženie a prúdenie pri týchto konštrukciách je priamo úmerné rozdielu teploty vykurovacieho telesa a vzduchu .
Tiež sú známe vzduchotechnické výmenníky, ktoré sú tvorené vrstvením rovnobežných priamych kovových rúrok vo viacerých rovinách, na ktoré sú nalisované s úzkymi medzerami plechy, ktoré tvoria pomocnú plochu výmeny tepla. Rúrky sú hlavné médiové potrubia cez ktoré prúdi vykurovacie alebo chladiace médium. Na zvýšenie tepelného výkonu výmenníka prúdením je prúd chladnejšieho vzduchu privádzaný ventilátorom, pričom typickým príkladom sú vzduchotechnické jednotky, fancoily a podlahové konvektory. Hlavný spôsob šírenia tepla je tiež konvekciou - prúdením, teda ohrievajú priamo vzduch.
Ďalším známym stavom techniky sú kovové sálavé závesné panely. Ich konštrukcia spočíva vtom, že na priame médiové trubky rozmiestnené v rovine s rozstupom, sú nalisované pomocné kovové plochy výmeny tepla. Pre tieto telesá je typický doskový tvar, kde je v rozmeroch zástavby výrazná dĺžka telesa. Nakoľko pre vykurovanie sa používajú vysoké teploty, pri veľkej dĺžke panelov dochádza k výraznému rozdielu teploty vykurovacej vody na začiatku a na konci panela, čo má za dôsledok nerovnomerné vykúrenie priestoru. Aby sa zachovalo turbulentné prúdenie kvapaliny, je potrebné zamedziť klesnutiu prietoku pod minimálne hodnoty. Lamináme prúdenie výrazne znižuje výmenu tepla, a tým aj výkon stropných sálavých panelov. Pri vertikálnej montáži bez použitia zábran na obmedzenie prúdenia je pri použití vysokých teplôt pomer sálania na celkovom tepelnom výkone zanedbateľný a prevažuje šírenie tepla prúdením.
Ďalším známym stavom techniky sú plošné sálavé systémy vykurovania, ktoré sú vytvárané plošnými usporiadaniami vykurovacích rúrok. Montáž plošných systémov môže byť suchým alebo mokrým spôsobom. Pri mokrom spôsobe sa vykurovacie rúrky montujú na stenu, strop pod omietku a následne sa omietnu. Pri montáži do podlahy sa zalievajú betónovým poterom alebo sú naviazané na oceľové výstuže a rohože do betónu pri výstavbe železobetónového skeletu stavby. Teplá voda pri vykurovaní prúdi cez hlavné vykurovacie rúrky a teplo prestupuje do omietok alebo betónu a po prekonaní tepelného odporu materiálov sála na protiľahlé plochy interiéru. Pri suchom spôsobe montáže sa vkladajú rúrky do vyfrézovaných drážok sadrokartónových dosiek. Prestup tepla je ovplyvňovaný tepelným odporom materiálu, ktorý je v kontakte s vykurovacou rúrkou. Plošné sálavé systémy sú konzervatívne z pohľadu možných dispozičných zmien budovy a veľká akumulačná kapacita neumožňuje okamžité zmeny teploty interiéru, čo spôsobuje tepelnú nepohodu hlavne v prechodnom období.
Doteraz známe sálavé systémy využívajú pomocné plochy na realizáciu sálania, pričom sa teplo z hlavných médiových potrubí odovzdáva prestupom zo stratou teploty do pomocných plôch. Rozdiel v strednej vykurovacej teplote a strednej teplote sálavej plochy bežne dosahuje 10% až 20%, čo má za následok zvýšenú spotrebu tepla.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky doterajšieho stavu techniky do značnej miery odstraňuje nízkotepelné sálavé vykurovacie teleso, pozostávajúce z obvodového plášťa, v ktorom je umiestnený vyhrievací prvok, ktorého podstata spočíva v tom, že vyhrievací prvok je tvorený minimálne jedným rúrkovým tepelným výmenníkom , ktorý je z vonkajšej strany vsunutý do fixačnej úchytky, pomocou ktorej je spravidla skrutkovým spojom upevnený na zadnú stenu plášťa.
Jedna, iná ako zadná stena plášťa je z výhodou vybavená mriežkou .
Výmenník je vytvorený z minimálne jedného stĺpového návinu, ktorý je vyhotovený z tenkostenných rúrok a usporiadaný do priestorového útvaru valcovej pružiny.
Stĺpový návin je pripojený na prívod a vývod potrubia teplej vody vykurovacej sústavy a náviny sú z výhodou spájané do súborov .
Súbor návinov je usporiadaný buď vedľa seba a/alebo za sebou a/alebo sú náviny zasunuté do seba, pričom sú tieto navzájom hydraulicky poprepájané.
Mriežka na vzhľadové prekrytie a umožňujúca šírenie tepelného sálania, je odnímateľné umiestnená na pohľadovej stene plášťa pre vertikálne uloženie telesa na stenu miestnosti i pre horizontálne uloženie telesa pod strop miestností.
Okraje bočných stien plášťa pri vertikálnom uložení telesa na stenu i pri horizontálnom uložení telesa sú predĺžené za účelom cieleného usmernenie sálavého toku do priestoru v smere mriežky a na zamedzenie prúdenia vzduchu.
Steny plášťa, okrem pohľadovej sú pri horizontálnom uložení telesa pod strop miestnosti a do podlahy miestnosti vybavené izoláciou.
Mriežka na vzhľadové prekrytie a umožňujúca šírenie tepelného sálania, je odnímateľné umiestnená na pohľadovej stene plášťa .
Nízkotepelné sálavé telesá majú tepelný výmenník vytvarovaný v priestorovom tvare valcovej pružiny bez pomocných plôch. Stredná vykurovacia teplota je zhodná zo strednou teplotou sálavej plochy.
Veľkosť, počet a uloženie návinov výmenníka v tvare valcovej pružiny závisí od požadovaného výkonu a typu vykurovacieho telesa.
Sálanie tepla umožňuje vyhrievať interiér o 2 až 3 °C nižšou teplotou ako pri systémoch využívajúcich prúdenie. Zníženie vykurovacej teploty o 1°C podľa doterajších poznatkov znižuje náklady až o 6%.
Nízkotepelné sálavé vykurovanie a vysokotepelné chladenie nízkotepelnými vykurovacími telesami zabezpečí zníženie nákladov na vykurovanie vplyvom sálania a hlavne vplyvom nízkej vykurovacej teploty, čo umožní dosahovanie vysokých výkonových čísel u tepelných zdrojov a tým výrazné úspory energií.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je bližšie ozrejmený na priložených výkresoch, kde:
obr. 1 - znázorňuje bočný pohľad v reze na zostavu vykurovacieho telesa pre horizontálne uloženie pod strop miestnosti;
obr. 2 - znázorňuje pohľad zospodu na odkrytovanú zostavu podľa obr. 1;
obr. 3 - znázorňuje pohľad zhora v reze na zostavu vykurovacieho telesa pre vertikálne uloženie na stenu miestnosti;
obr. 4 - znázorňuje čelný pohľad na odkrytovanú zostavu podľa obr. 3.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Nízkotepelné vykurovacie teleso pre horizontálne uloženie (znázornené na obr. 1 a obr. 2) je určené pre montáž do kazetových stropov alebo pod strop. Pozostáva z plášťa i, ktorý má bočné steny 13 a zadnú stenu 12 a je smerom do vrchu a do bokov tepelne izolovaný izoláciou 11 na zabránenie prestupu tepla do vrchu. Spodné okraje (na obr. nenaznačené) bočných stien 13 sú predĺžené pod spodný okraj výmenníka 2 pre usmernené prúdenie vzduchu smerom dole. Tepelný výmenník 2 je tvorený návinmi 20 rúrok v tvare valcovej pružiny uložených vedľa seba a navzájom hydraulicky prepojených a napojených na prívod 24 a vývod 23 teplej vody. Tepelný výmenník 2 je uchytený na zadnú stenu 12 plášťa 1 úchytmi 21 a skrutkovými spojmi 22. Plášť 1 je uzatvorený zo spodnej časti pohľadovou mriežkou 3 z perforovaného plechu.
Vykurovací proces prebieha tak, že zohriata voda je z tepelného zdroja (na obr. nenaznačený) privedená cez prívod 24 do výmenníka 2, ktorý sálaním odovzdáva zo zohriatych trubiek teplo do okolitého vzduchového priestoru, čím ho zohrieva. Vychladnutá voda sa potom z výmenníka 2 vracia cez vývod 23 späť do tepelného zdroja k ďalšiemu zohriatiu.
Príklad 2
V tomto príklade je tiež opísané nízkotepelné vykurovacie teleso pre horizontálne uloženie, ako v príklade 1, stým rozdielom, že je určené pre montáž do podlahy, takže sa uloží zrkadlo vito oproti príkladu 1.
Konštrukčné usporiadanie telesa je zhodné, ako v príklade 1, stým rozdielom, že izolácia Π. je uložená smerom do spodu i do bokov a plášť i je uzatvorený z vrchnej časti pohľadovou mriežkou 3 zo hrubšieho perforovaného plechu. Vykurovací proces prebieha zhodne, ako u príkladu 1.
Príklad 3
Nízkotepelné vykurovacie teleso pre vertikálne uloženie (znázornené na obr.3 a obr. 4), je určené pre montáž na stenu. Vykurovacie teleso sa skladá z plášťa i, ktorý má bočné steny 13. a zadnú stenu 12, ktoré sú bez izolácie 11. Predné okraje (na obr. nenaznačené) bočných stien 13 sú predĺžené pre usmernené prúdenie vzduchu smerom do boku cez pohľadovú mriežku 3_, ktorá je umiestnená na prednej stene plášťa L
Tepelný výmenník 2 je tvorený návinmi 20 rúrok v tvare valcovej pružiny uložených vedľa seba a navzájom hydraulicky spojených a napojených na prívod 24 a vývod 23 teplej vody. Tepelný výmenník 2 je uchytený na zadnú stenu 12 plášťa i úchytmi 21 a skrutkovými spojmi 22.
Vykurovací proces prebieha tak, že zohriata voda je z tepelného zdroja (na obr. nenaznačený) privedená cez prívod 24 do výmenníka 2, ktorý sálaním odovzdáva zo zohriatych trubiek teplo do okolitého vzduchového priestoru, čím ho zohrieva. Vychladnutá voda sa potom z výmenníka 2 vracia cez vývod 23 späť do tepelného zdroja k ďalšiemu zohriatiu.
Príklad 4
V tomto príklade je tiež opísané nízkotepelné vykurovacie teleso pre vertikálne uloženie, ako v príklade 3, s tým rozdielom, že je určené pre vysokotepelné chladenie budov. Konštrukčné usporiadanie telesa je zhodné ako v príklade 3, proces ale prebieha rozdielne.
Pri chladiacom procese je na rozdiel od príkladu 3 chladiaca voda z chladiaceho zdroja (na obr. nenaznačený) privedená do výmenníka 2 , ktorý sálaním odoberie teplo okolitého priestoru, čím sa voda zohreje a odvedie naspäť do chladiaceho zdroja.
Priemyselná využiteľnosť
Vynález je možné využiť pre nízkotepelné vykurovanie a vysokotepelné chladenie budov ako sú školy, bytové domy, administratívne budovy, obchody a rodinné domy. Vlastnosti nízkotepelných telies predurčujú využitie do teplovodných systémov vykurovaných obnoviteľnými zdrojmi a pri vysokotepelnom chladení sa môže používať ako zdroj chladu studničná voda .

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Nízkotepelné sálavé vykurovacie teleso, pozostávajúce z obvodového plášťa, v ktorom je umiestnený vyhrievací prvok, vyznačujúce sa tým, že vyhrievací prvok je tvorený minimálne jedným rúrkovým tepelným výmenníkom (2), ktorý je z vonkajšej strany vsunutý do fixačnej úchytky (21), pomocou ktorej je spravidla skrutkovým spojom (22) upevnený na zadnú stenu (12) plášťa (1), ktorého jedna, iná ako zadná stena (12), je vybavená mriežkou (3), pričom výmenník (2) je vytvorený z minimálne jedného stĺpového návinu (20), ktorý je vyhotovený z tenkostenných rúrok a usporiadaný do priestorového útvaru valcovej pružiny a ktorý je pripojený na prívod (24) a vývod (23) potrubia teplej vody vykurovacej sústavy.
  2. 2. Vykurovacie teleso podľa nároku 1,vyznačujúce sa tým, že súbor návinov (20) je usporiadaný buď vedľa seba a/alebo za sebou a/alebo sú náviny (20) zasunuté do seba, pričom sú tieto navzájom hydraulicky poprepájané.
  3. 3. Vykurovacie teleso podľa nároku la 2, v y z n a č uj ú c e sa t ý m, že mriežka (3), na vzhľadové prekrytie a umožňujúca šírenie tepelného sálania, je odnímateľné umiestnená na prednej pohľadovej stene plášťa (1) pre vertikálne uloženie telesa na stenu miestnosti, pričom okraje bočných stien (13) plášťa (1) sú predĺžené pod spodný okraj výmenníka (2) na cielené usmernenie sálavého toku do priestoru v smere mriežky (3) a na zamedzenie prúdenia vzduchu.
  4. 4. Vykurovacie teleso podľa nároku la 2, vyznačujúce sa tým, že mriežka (3), na vzhľadové prekrytie a umožňujúca šírenie tepelného sálania, je odnímateľné umiestnená na prednej pohľadovej stene plášťa (1) pre horizontálne uloženie telesa pod strop miestností , pričom ostatné steny plášťa (1) sú vybavené izoláciou (11) a spodné okraje bočných stien (13) plášťa (1) sú predĺžené pod spodný okraj výmenníka (2) na cielené usmernenie sálavého toku do priestoru v smere mriežky (3) a na zamedzenie prúdenia vzduchu.
  5. 5. Vykurovacie teleso podľa nároku la 2, vyznačujúce sa t ý m, že mriežka (3) , na vzhľadové prekrytie a umožňujúca šírenie tepelného sálania, je odnímateľné umiestnená na prednej pohľadovej stene plášťa (1) pre horizontálne uloženie telesa do podlahy miestnosti , pričom ostatné steny plášťa (1) sú vybavené izoláciou (11) a spodné okraje bočných stien (13) plášťa (1) sú predĺžené pod spodný okraj výmenníka (2).
SK50044-2012A 2012-09-24 2012-09-24 Nízkotepelné sálavé vykurovacie teleso na teplovodné systémy SK288528B6 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50044-2012A SK288528B6 (sk) 2012-09-24 2012-09-24 Nízkotepelné sálavé vykurovacie teleso na teplovodné systémy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50044-2012A SK288528B6 (sk) 2012-09-24 2012-09-24 Nízkotepelné sálavé vykurovacie teleso na teplovodné systémy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500442012A3 true SK500442012A3 (sk) 2014-04-02
SK288528B6 SK288528B6 (sk) 2018-02-05

Family

ID=50382122

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50044-2012A SK288528B6 (sk) 2012-09-24 2012-09-24 Nízkotepelné sálavé vykurovacie teleso na teplovodné systémy

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK288528B6 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK288528B6 (sk) 2018-02-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Khorasanizadeh et al. Numerical study of air flow and heat transfer in a two-dimensional enclosure with floor heating
US8474514B2 (en) Carrier structure for partitioning and/or inner partitioning with integrated heating and/or cooling
EP2895666B1 (en) Modular hybrid wall assembly
US20140076514A1 (en) Modular heating structure that can be fitted to the interior walls of buildings
Doebber Radiant slab cooling for retail
RU2552975C2 (ru) Система напольного отопления (охлаждения)
SK500442012A3 (sk) Nízkotepelné sálové vykurovacie teleso na teplovodné systémy
CZ26700U1 (cs) Nízkoteplotní sálavé topné těleso pro teplovodní systémy
SK500782012U1 (sk) Low-temperature radiant heater for hot water systems
Olesen et al. New European standards for design, dimensioning and testing embedded radiant heating and cooling systems
JP2018025327A (ja) 放熱装置及び該放熱装置を用いた空調システム
JP5792111B2 (ja) 冷暖房システム
US2375556A (en) Space heating system for buildings
JP2019200021A (ja) 躯体蓄熱空調システム
Pukhkal The use of in-floor convectors in rooms with a large glazing area
PL128122U1 (pl) Kompaktowy moduł hydrauliczny węzła wodno-grzewczego
EP4303496A1 (en) Composite heating panel
KR102400313B1 (ko) 냉온수를 이용한 냉난방 패널
CZ33679U1 (cs) Lamela pro stěnový nebo stropní systém vyhřívání a chlazení
JP2019200020A (ja) 躯体蓄熱空調システム
Zahra FACTORS AFFECT THE PERFORMANCE OF RADIANT SYSTEM
WO2016099415A1 (en) A wall heating/cooling system
CZ305731B6 (cs) Otopné těleso
JP2020085314A (ja) 天井放射パネル及び天井放射空調システム
PL71704Y1 (pl) Panel sufitowy