CZ2014930A3 - Způsob přípravy biodegradovatelných polymerů, biodegradovatelné polymery a jejich použití - Google Patents
Způsob přípravy biodegradovatelných polymerů, biodegradovatelné polymery a jejich použití Download PDFInfo
- Publication number
- CZ2014930A3 CZ2014930A3 CZ2014-930A CZ2014930A CZ2014930A3 CZ 2014930 A3 CZ2014930 A3 CZ 2014930A3 CZ 2014930 A CZ2014930 A CZ 2014930A CZ 2014930 A3 CZ2014930 A3 CZ 2014930A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- methanol
- room temperature
- mol
- product
- toluene
- Prior art date
Links
Landscapes
- Polyesters Or Polycarbonates (AREA)
Abstract
Předkládané technické řešení se týká způsobu přípravy biodegradovatelných polymerů na bázi cyklických monomerů, kdy se roztok, kapalina nebo tavenina cyklického monomeru v atmosféře inertního plynu smíchá s alespoň jedním karbodiimidem a s alespoň jednou organokovovou a/nebo koordinační sloučeninou kovu a ponechá se polymerizovat při teplotě v rozmezí od - 18 .degree.C do 110 .degree.C. Polymerace se ukončí přídavkem protického rozpouštědla a/nebo kyseliny. Předmětem technického řešení je rovněž biodegradovatelný polymer, který neobsahuje rezidua biologicky neakceptovatelných kovů a jeho použití pro přípravu léčiva a/nebo ve tkáňovém inženýrství.
Description
··· ··· ·· ·♦ · · ··· · · · · • · · « * * · ···· · ·· *·· • · · · · ·
Způsob přípravy biodegradovatelných polymerů, biodegradovatelné polymery a jejich použití
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu přípravy biodegradovatelných polymerů, polykarbonátů a polyesterů, katalyzovaného směsí komplexních/organokovových sloučenin biologicky akceptovatelných kovů ve směsi s karbodiimidy. Vynález se rovněž týká biodegradovatelných polymerů a jejich použití.
Dosavadní stav techniky
Biodegradovatelné polymery jsou v současné době používány především jako ekologická alternativa klasických polymerů získávaných z ropných produktů, které vykazují podstatně delší doby rozkladu. Tyto sloučeniny mají také skvělé fyzikálně-chemické a mechanické vlastnosti. V poslední době došlo i k nárůstu jejich použití v oblasti humánní medicíny a dočasných náhrad tkání, což s sebou nese zvýšené nároky na obsah biologicky cizorodých látek. Díky svým unikátním vlastnostem jsou biodegradovatelné polymery považovány za alternativní polymery šetrné k životnímu prostředí a v průběhu posledních 40 let bylo dosaženo obrovského pokroku v syntéze, výrobě a zpracování těchto materiálů, což vedlo k objevení širokého spektra praktických aplikací od obalů až k sofistikovanějším biomedicínským materiálům.
Polymery jsou běžně připravovány a vyráběny především katalyzovanou polymerací cyklických prekurzorů - laktonů, laktámů, laktidů, esterů, karbonátů aj. - za katalýzy pomocí organokovových a koordinačních sloučenin, organických bází nebo enzymů. Katalyticky řízené výroby jsou založeny na katalýze pomocí sloučenin těžkých kovů jako např. cínu a f-prvků. Nejpohodlnější a nej efektivnější způsob přípravy alifatických polyesterů je polymerizace otevřením kruhu (ROP, ring opening polymerization) cyklických esterů (Schéma 1). Na rozdíl od polyesterifikací je k ROP zapotřebí pouze mírných podmínek a nedochází k tvorbě malých molekul jako vedlejších produktů. Termodynamickou hnací silou ROP procesů je kruhové napětí cyklických sloučenin, které umožňuje překonat entropii působící problémy u všech polymerizací. Vzhledem k možnosti ovlivnění výsledné molekulové hmotnosti a polydisperzity (PDI) polymerů se mnoho chemiků zaměřuje na vývoj nových katalyzátorů pro ROP. V tomto ohledu hrají důležitou roli koordinační komplexy s vysokou flexibilitou ligandů nejen pro 2 ovlivňování molekulové hmotnosti a distribuce molekulové hmotnosti polymerů, ale i při výrobě stereoregulovatelných polyesterů.
Iq = iniciátor
Schéma 1: Obecné schéma ROP (polymerizace otevíráním kruhu) pomocí komplexů kovů
Nejrozšířenějším katalyzátorem pro průmyslovou výrobu PLA materiálů je nepochybně bis(2-- ethylhexanoát) cínatý obvykle označovaný jako oktanoát cínatý nebo Sn(Oct>2. Tento komplex v kombinaci s iniciátorem ve formě alkoholu umožňuje syntézu polyesterů s dobře kontrolovatelnou molekulovou váhou a vysoký stupeň přesnosti koncových skupin (způsobené přidáním iniciátoru). Bylo prokázáno, že oktanoát cínatý je účinný pro ROP široké škály esterů, i když obvykle je aktivní pouze při zvýšené teplotě a dobře zdokumentované jsou pro tento katalyzátor i vedlejší reakce (inter- i intramolekulámí) po celou dobu polymerace vedoucí ke snížení kontroly nad polymerací a projevující se vysokým indexem polydisperzity.
Vzhledem k medicinálním aplikacím produktů ROP se doporučuje k přípravě nových katalytických systémů používat biokompatibilní kovy. Aby se zabránilo přítomnosti toxických nečistot v těchto polymerech, přichází trend používat nekovové katalyzátory nebo levné netoxické kovy. Polymerace jsou často komplikovány agregací katalyzátoru, což vede ke ztrátě předvídatelnosti molekulové hmotnosti určované poměrem monomer: iniciátor. V dnešní době je používáno široké spektrum ligandů pro řadu katalyzátorů zásadně se lišících jak ve sterickém okolí, tak v Lewisovské kyselosti. Přestože lze pro ROP použít velké množství komplexů kovů, pro životní prostředí a případné biomedicínské aplikace je esenciální používat k těmto účelům katalyzátory obsahující biokompatibilní kovy jako je zinek, hořčík či vápník.
Podstata vynálezu Předkládaný vynález řeší problém stavu techniky s nedostatkem biokompatibilních katalyzátorů ROP polymerizačních reakcí. Vynález umožňuje provádět reakce za nízkých teplot a s reaktanty v běžné komerční čistotě (bez nutného dalšího čištění či destilace), vedoucí k produktům, které neobsahují rezidua biologicky neakceptovatelných kovů, tudíž je lze přímo použít pro medicinální aplikace, a umožňuje připravit polymery modifikovaných vlastností v závislosti na poměru jednotlivých složek katalyzátoru v průmyslovém měřítku. Předkládaný vynález se týká způsobu přípravy biodegradovatelných polymerů na bázi cyklických monomerů, kdy se roztok, kapalina nebo tavenina cyklického monomeru v atmosféře inertního plynu, s výhodou argonu nebo dusíku, smíchá s 0,1 až 1 moL\%, vztaženo na cyklický monomer, alespoň jednoho karbodiimidu a s 0,1 až 2 mol. ekvivalentů, vztaženo na karbodiimid, alespoň jedné organokovové a/nebo koordinační sloučeniny kovu a ponechá se polymerizovat. Polymerace se ukončí přídavkem protického rozpouštědla, s výhodou methanolu, a/nebo kyseliny, s výhodou anorganické kyseliny, nejvýhodněji HC1. V jednom provedení probíhá polymerizace při teplotě v rozmezí od -18 |p€{ do 110 °C, s výhodou m od 50 ^ do 110 °C, nejvýhodněji od 80^1 do 110 °C. i * ···
Ve výhodném provedení probíhá polymerizační reakce podle vynálezu po dobu od 1 minuty do 3 hodin.
Cyklický monomer je vybraný ze skupiny zahrnující laktony, laktidy, cyklické estery karboxylových kyselin, cyklické karbonáty, o počtu uhlíků v molekule 3 až 10, s výhodou jsou cyklickými monomery epsilon-kaprolaktón, valerolaktón, rac-beta-butyrolaktón, trimethylenkarbonát.
Karbodiimid je s výhodou vybraný ze skupiny zahrnující diisopropyli karbodiimid, bis(p-tolyl) karbodiimid,^ bís[(2,6-diisopropyl)fenyl] Γ karbodiimid, bis(trimethylsilyl) f karbodiimid, dicyklohexyl karbodiimid.
Organokovová a/nebo koordinační sloučenina kovu obsahuje kov, vybraný ze skupiny zahrnující Zn, AI, Li, Mg, Na, K, a alespoň jeden organický zbytek a/nebo ligand vybraný ze skupiny zahrnující Cl-C6-alkyl, fenyl, benzyl, di(Cl-C6-alkyl)amid, bis(trimethylsilyl)amid.
Ve výhodném provedení je organokovová a/nebo koordinační sloučenina kovu vybraná ze skupiny zahrnující methyllithium, ethyllithium, n-butyllithium, iso-butyllithium, (sec) butyllithium, / tergAbutyllithium, fenyllithium, benzylkalium, methylmagnesium chlorid, methylmagnesium bromid, methylmagnesium jodid, di-M-butylhořčík, fenylmagnesium chlorid, fenylmagnesium bromid, fenylmagnesium jodid, diethylzinek, dimethylamid lithný, dimethylamid sodný, dimethylamid draselný, diisopropylamid lithný, diisopropylamid sodný, bis-(trimethylsilyl)amid lithný, bis-(trimethylsilyl)amid sodný, bis-(trimethylsilyl)amid draselný, bis[bis(trimethylsilyl)amid] hořečnatý, bis[bis(trimethylsilyl)amid] zinečnatý, trimethylhliník, tri-isobutyl hliník, dimethylaluminium chlorid. V jiném provedení se polymerizační reakce provádí v rozpouštědle, vybraném ze skupiny zahrnující toluen, hexan, tetrahydrofiiran, diethylether, heptan, dichlormethan. Předmětem předkládaného vynálezu je rovněž biodegradovatelný polymer, který je připravitelný způsobem podle předkládaného vynálezu a neobsahuje rezidua biologicky neakceptovatelnýth • · kovů. Vlastnosti polymeru lze modifikovat změnou molámího poměru karbodiimidu a amidu* • · kovu, respektive organokovové sloučeniny. · ♦ Předmětem předkládaného vynálezu je rovněž biodegradovatelný polymer podle předkládaného vynálezu pro použití jako léčivo a/nebo ve tkáňovém inženýrství. c « 4 u.ilm.b<£tncnC Příklady frrevodenf vynálezu
Polymerace ε-kaprolaktónu katalyzovaná diethylzinkem Příkladě. 1:
Do 12ojjnl Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,011 g (0,014 ml; 87,5 μηιοί; 0,5 % mol%; 0(815 g/mL) VýV-diisopropylkarbodiimidu a 15 μΐ 1 M roztoku diethylzinku (0,08 mol) v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. • · ·
Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen •j ve vakuu při 50°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,78 g produktu (91,4 %) o Mw 76 000 g/mol a PDI 1,37. Příklad č. 2:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktóhu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,018 g (87,5 pmol; 0,5 mol .j %) N,N'- — dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 88 μΐ 1 M roztoku diethylzinku v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50\°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,72 g produktu (88,6 %) o Mw 54 400 g/mol a PDI 1,37. Příklad č. 3:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,032 g (87,5 μτηοΐ; 0,5 mof %) A//V-bis[2,6-di(propan-2- - yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 88 μΐ 1 M roztoku diethylzinku v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50fC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,51 g produktu (77,8 %) o Mw 29 600 g/mol a PDI 1,59.
Polymerace ε-kaprolaktónu katalyzovaná hexamethyldisilazidem draselným Příklad č. 4:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,022 g (0,028 ml; 0,175 mmol; 1 mol. %; 0.815 g/mL) A^-diisopropylkarbodiimidu a 0,35 ml 0,5 M roztoku 6 6 • « • ( t · 1 < hexamethyldisilazidu draselného v toluenu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5ofcc po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,79 g produktu
/"N (92 %) o Mw 33 400 g/mol a PDI 1,47. Příklad č. 5:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,036 g (0,175 mmol; 1 molJ%) NJV- — dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,35 ml 0,5 M roztoku hexamethyldisilazidu draselného v toluenu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt
V 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50PC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,72 g produktu (88,6 %) o Mw 46 400 g/mol a PDI 1,17. Příklad č. 6:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktonu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,064 g (0,175 mmol; 1 mol^ó) /V,/V-bis[2,6-di(propan-2- - yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,35 ml 0,5 M roztoku hexamethyldisilazidu draselného v toluenu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50PC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,55 g produktu (79,8 %) o Mw 26 300 g/mol a PDI 1,39.
Polymerace ε-kaprolaktdnu katalyzovaná hexamethyldisilazidem sodným Příklad č. 7:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 7
mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,022 g (0,028 ml; 0,175 mmol; 1 r molj%; 0.815 g/mL) NJ^-diisopropylkarbodiimidu a 0,1 ml 0,6 M roztoku hexamethyldisilazidu sodného v toluenu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu v a dosušen ve vakuu při 50fC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,23 g produktu (63,5 %) o Mw 18 900 g/mol a PDI 1,21. Příklad č. 8:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,036 g (0,175 mmol; 1 mol (%) NJV-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,292 ml 0,6 M roztoku hexamethyldisilazidu sodného v toluenu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt •v 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50fC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,43 g produktu
A (73,7 %) o Mw 11 600 g/mol a PDI 1,19. Příklad č. 9:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktonu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,064 g (0,175 mmol; 1 mol.\%) jV,7V-bis[2,6-di(propan-2-— yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,292 ml 0,6 M roztoku hexamethyldisilazidu sodného v toluenu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu
•O a dosušen ve vakuu při 50tC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,05 g produktu (54,1 %) o Mw 9 Λ'· 900 g/mol a PDI 1,32.
δ
Polymerace ε-kaprolakťánu katalyzovaná trimethylhliníkem Příklad č. 10:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktdnu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,011 g (0,014 ml; 87,5 μτηοΐ; 0,5 mol.j%; 0.815 g/mL) //,7V'-diisopropylkarbodiimidu a 44 μΐ 2 M roztoku trimethylhliníku v toluenu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50^C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,85 g produktu (95,3 %) o Mw 36 800 g/mol a '"'v PDI 1,29. Příklad č. 11:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,018 g (87,5 pmol; 0,5 mol^%) NJV'- - dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 44 μΐ 2 M roztoku trimethylhliníku v toluenu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,91 g produktu (96 %) o Mw 44 400 g/mol a PDI 1,18. Příklad č. 12:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,032 g (87,5 pmol; 0,5 mol Vo) /V,/V-bis[2,6-di(propan-2- — yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 44 μΐ 2 M roztoku trimethylhlíhíku v toluenu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl • ·· · ·♦ • · · •I · · ··· ·
• · « · · · « I ···· t · * f Ml • · f · · * f ^ ····· ···*··· ··· < zfíltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50PC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,52 g produktu (78,3 %) o Mw 39 700 g/mol a PDI 1,28. /Λ
Polymerace ε-kaprolaktónu katalyzovaná dimethylaluminium chloridem Příklad č. 13:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,022 g (0,028 ml; 0,175 mmol; 1 mol'%; 0,815 g/mL) JV,7V'-diisopropylkarbodiimidu a 0,175 ml 1 M roztoku dimethylaluminium chloridu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfíltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu
‘nJ a dosušen ve vakuu při 50fC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,54 g produktu (79,4 %) o Mw 32 100 g/mol a PDI 1,32. Příklad č. 14:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolakťonu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,036 g (0,175 mmol; 1 mol %) NJV-- dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,175 ml 1 M roztoku dimethylaluminium chloridu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfíltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu
V a dosušen ve vakuu při 50fC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,79 g produktu (92,3 %) o Mw 29 /·-> 300 g/mol a PDI 1,29. Příklad č. 15:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktóhu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,064 g (0,175 mmol; 1 mol %) /V,./V-bis[2,6-di(propan-2-- yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,175 ml 1 M roztoku dimethylaluminium • M • ·· • « · • · t · • · • ·* « t • * 1 · • · · • · · • · · · • · • « chloridu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu
V a dosušen ve vakuu při 50j°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,67 g produktu (86 %) o Mw 21 100 g/mol aPDI 1,32.
Polymerace ε-kaprolaktónu katalyzovaná tri-isobutyl hliníkem Příklad č. 16:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,022 g (0,028 ml; 0,175 mmol; 1 molL%; 0.815 g/mL) iV,iV'-diisopropylkarbodiimidu a 0,175 ml 1 M roztoku tri-isobutyl hliníku v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50PC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,72 g produktu (88,6 %) o Mw 27 700 g/mol a PDI 1,32. Příklad č. 17:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktonu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,036 g (0,175 mmol; 1 mol< %) NyN'-— dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,175 ml 1 M roztoku tri-isobutyl hliníku v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5ÓfC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,71 g produktu (88 %) o Mw 32 400 g/mol a PDI 1,25. Příklad ě. 18:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,064 g (0,175 mmol; 1 moL>%) iV,jV-bis[2,6-di(propan-2-~ yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,175 ml 1 M roztoku tri-isobutyl hliníku v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fiitu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50fC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,67 g produktu (86 %) o Mw 25 200 g/mol a PDI 1,38.
Polymerace ε-kaprolaktónu katalyzovaná /i-butyllithicm Příklad č. 19;
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktÓnu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,011 g (0,014 ml; 87,5 pmol; 0,5 mol(%; 0^815 g/mL) Λ^'-diisopropylkarbodiimidu a 55 μΐ 1,6 M roztoku butyllithia v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5(f°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,83 g produktu (91,5 %) o Mw 46 000 g/mol a PDI 1,33. Příklad č. 20:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,018 g (87,5 pmol; 0,5 mol/%) NrN1-- dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 55 μΐ 1,6 M roztoku «-butyllithia v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5ÓfC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,92 g produktu (96 %) o Mw 56 300 g/mol a 12 • * Příklad č. 21:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktcínu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,032 g (87,5 pmol; 0,5 moL%) A/,iY-bis[2,6-di(propan-2--yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 55 μΐ 1,6 M roztoku butyllithia v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5OřC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,63 g produktu (81,5 %) o Mw 46 800 g/mol a PDI 1,39.
Polymerace ε-kaprolaktónu katalyzovaná lithium diisopropylamidem Příklad č. 22:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktdnu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,022 g (0,028 ml; 0,175 mmol; 1 ηιοΐΛ%; 0;815 g/mL) 7V,jV'-diisopropylkarbodiimidu a 0,175 ml 1 M roztoku lithium diisopropylamidu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5o|c po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,76 g produktu (88 %) o Mw 39 000 g/mol a PDI 1,42. Příklad ě. 23:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,036 g (0,175 mmol; 1 mol, %) NJf-— dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,175 ml 1 M roztoku lithium diisopropylamidu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu 13 • · · · · · · • · ·* · · *·· • · » · · * « • »· * · · ····< I · · · · i ·· «······ *· · « a dosušen ve vakuu při 50°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,82 g produktu (91 %) o Mw 33 OOOg/molaPDI 1,26. Příklad ě. 24:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,064 g (0,175 mmol; 1 mol. %) JV,./V-bis[2,6-di(propan-2-
•O _yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,175 ml 1 M roztoku lithium -diisopropylamidu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50j°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,77 g produktu (88,5 %) o Mw 22 100 g/mol aPDI 1,35.
Polymerace ε-kaprolaktonu katalyzovaná lithium bis(trimethylsilyl)amidem Příklad č. 25:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,022 g (0,028 ml; 0,175 mmol; 1 r~~ mol. ,%; 0,815 g/mL) T/^V-diisopropylkarbodiimidu a 0,175 ml 1 M roztoku lithium -bis(trimethylsilyl)amidu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml
V methanolu a dosušen ve vakuu při 5Q°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,89 g produktu (94,5 %) o Mw 37 600 g/mol a PDI1,31. Příklad ě. 26:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,036 g (0,175 mmol; 1 mol %) NJ^-— dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,175 ml 1 M roztoku lithium" a·· · · · · t «·φ · · » · · ··· « Μ · * · · * • « · » · · · · Μ < ( • · · · · · « ····· ··#···· « · · * bis(trimethylsilyl)amidu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fřitu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5(j°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,91 g produktu (95,5 %) o Mw 41 300 g/mol a PDI 1,18. Příklad č. 27:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktonu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,064 g (0,175 mmol; 1 mol; %) N, /V-bis[2,6-di(propan-2- — yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,175 ml 1 M roztoku lithium — bis(trimethylsilyl)amidu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5Q°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,81 g produktu (90,5 %) -~v o Mw 28 000 g/mol a PDI 1,30.
Polymerace ε-kaprolaktónu katalyzovaná methylmagnesium chloridem Příklad č. 28:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,011 g (0,014 ml; 87,5 pmol; 0,5 mof(%; 0?815 g/mL) /V^V'-diisopropylkarbodiimidu a 29 μΐ 3 M roztoku methylmagnesium — chloridu v THF. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50?C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,78 g produktu (89 %) o Mw 58 600 g/mol a PDI 1,15. Příklad č. 29:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 • · t Μ · Μ · · · · · · · · · • «· · · · · · • » « » I ·« ····« • · · · · · « ····· ······· « · · · mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,018 g (87,5 pmol; 0,5 mol-^%) N,N'-—dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 29 μΐ 3 M roztoku methylmagnesium— ^chloridu v THF. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu.
Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen 'v ve vakuu při 50PC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,66 g produktu (83 %) o Mw 68 400 g/mol a /"·> PDI 1,23. Příklad ě. 30:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktdnu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,032 g (87,5 pmol; 0,5 moL\%) 7V,/V-bis[2,6-di(propan-2- w Λ — yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 29 μΐ 3 M roztoku methylmagnesiurtV chloridu v THF. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu.
Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen
V ve vakuu při 50PC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,57 g produktu (78,5 %) o Mw 51 000 g/mol a PDI 1,30.
Polymerace ε-kaprolaktónu katalyzovaná methylmagnesium jodidem Příklad č. 31:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,011 g (0,014 ml; 87,5 pmol; 0,5 mol J%; 0/815 g/mL) Ν,Λ^-diisopropylkarbodiimidu a 29 μΐ 3 M roztoku methylmagnesium jodidu v diethyletheru. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50?C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,84 g produktu (92 %) o Mw 63 400 g/mol a PDI 1,23. 16 • · • t • · « < Příklad č. 32:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,018 g (87,5 pmol; 0,5 mol \%) NJV'-- dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 29 μΐ 3 M roztoku methylmagnesium jodidu v diethyletheru. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou firitu, promyt 10 ml methanolu
V a dosušen ve vakuu při 50PC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,93 g produktu (96,5 %) o Mw 38 100 g/molaPDI 1,35. Příklad č. 33:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,032 g (87,5 pmol; 0,5 mol(%) N,jV-bis[2,6-di(propan-2-—yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 29 μΐ 3 M roztoku methylmagnesium jodidu v diethyletheru. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fřitu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50yC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,68 g produktu (84 %) o Mw 43 800 g/mol a PDI 1,29.
Polymerace ε-kaprolaktónu katalyzovaná di-n-butylhořčíkem Příklad č. 34:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,005 g (0,006 ml; 35,1 pmol; 0,2 mol, %; 0.815 g/mL) N,jV'-diÍsopropylkarbodiimidu a 35,1 μΐ 1 M roztoku di-n-butylhořčíku vheptanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu.
Pevný podíl byl zflltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5(^C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,94 g produktu (97 %) o Mw 89 300 g/mol a PDI 1,14. Příklad č. 35:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,007 g (35,1 pmol; 0,2 mol %) N,N'-__ dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 35,1 μΐ 1 M roztoku di-n-butylhořčíku vheptanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zflltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen vjy ve vakuu při 50°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,98 g produktu (99 %) o Mw 121 600 g/mol a PDI 1,08. Příklad č. 36:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,013 g (35,1 pmol; 0,2 mol %) /V,jV-bis[2,6-di(propan-2- ....... yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 35,1 μΐ 1 M roztoku di-n-butylhořčíku vheptanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zflltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,77 g produktu (88,5 %) o Mw 56 100 g/mol a PDI 1,19.
Polymerace ε-kaprolaktÓnu katalyzovaná bis(hexamethyldisilazidem) hořečnatým Příklad č. 37:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na 18 • I · 18 • I · • · • * « « • Μ » · • · · · · · • · · · · ··· * * ······· teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,013 g (0,015 ml; 87,5 pmol; 0,5 mol(%; 0^815 g/mL) A^-diisopropylkarbodiimidu a 0,030 g (87,5 μτηοΐ; 0,5 mol %; 97 %) magnesium bis(hexamethyldisilazidu). Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml y methanolu a dosušen ve vakuu při 50fC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,87 g produktu (93,5 %) o Mw 55 500 g/mol a PDI 1,22. Příklad č. 38:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolakfónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,018 g (87,5 pmol; 0,5 moTj %) Ν,Ν1-'-'dicyklohexylkarbodiimidu a 0,030 g (87,5 pmol; 0,5 πίοΓ\ %; 97 %) magnesium bis(hexamethyldisilazidu). Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5$°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,90 g produktu (95 %) o Mw 63 000 g/mol a PDI 1,18. Příklad č. 39:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,032 g (87,5 pmol; 0,5 mol|%) /V,/V-bis[2,6-di(propan-2-yl)fenyl]karbodiimidu a 0,030 g (87,5 pmol; 0,5 moT\ %; 97 %) magnesium bis(hexamethyldisilazidu). Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5ČÍ0C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,92 g produktu (96 %) o Mw 56 700 g/mol a PDI 1,26.
Polymerace L-laktidu katalyzovaná diethylzinkem Příklad č. 40:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,005 g (6,4 μΐ; 41,2 pmol; 0,2 mol(%; 0.815 g/mL) NJJ'- Ό 1 —diisopropylkarbodiimidu a 41 μΐ 1 M roztoku diethylzinku v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50fC po dobu 3 hodin. Bylo r\ získáno 2,71 g produktu (93 %) o Mw 57 300 g/mol a PDI 1,15. Příklad č. 41:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,008 g (41,2 μιηοΐ; 0,2 mol %) 7/,iV'-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 41 μΐ 1 M roztoku diethylzinku v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5(Í0C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,77 g produktu (95,1 %) o Mw 136 100 g/mol a PDI 1,18. Příklad č. 42:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,015 g (41,2 μηιοί; 0,2 mol %) A/A^-bis[2,6-di(propan-2-yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 41 μΐ 1 M roztoku diethylzinku v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou
V fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,33 g produktu (80 %) o Mw 41 300 g/mol a PDI 1,20. 20 20 • · • t · 9 · 9 9 9 9 9 * 9
9 9 · I I • 9 é 9 9 9 9* 9 9 9 9 •999999 »99 «
Polymerace L-laktidu katalyzovaná hexamethyldisilazidem draselným Příklad č. 43:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně
Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,005 g (6,4 μΐ; 41,2 μιηοΐ; 0,2 moli %; 0,815 g/mL) NJV- ___ diisopropylkarbodiimidu a 82 μΐ 0,5 M roztoku hexamethyldisilazidu draselného v toluenu.
Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při v./ 50j^C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,53 g produktu (87 %) o Mw 77 800 g/mol a PDI 1,13. Příklad č. 44:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,008 g (41,2 pmol; 0,2 mol(%) A^V-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 82 μΐ 0,5 M roztoku hexamethyldisilazidu draselného v toluenu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50^C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,77 g produktu (95 %) o Mw 78 300 g/mol a PDI 1,15. Příklad ě. 45:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,015 g (41,2 μιηοΐ; 0,2 mol %) A/jV-bis[2,6-di(propan-2-yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 82 μΐ 0,5 M roztoku hexamethyldisilazidu draselného v toluenu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na 21 • · · ··· ·· • · ♦ · · · · · ··· • · ♦ · · · · ι • * · ♦ · · · ···«« I » ι · · · · ··· «· ··· «··« ··· « vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50fC po dobu 3 i hodin. Bylo získáno 2,55 g produktu (87,6 %) o Mw 51 400 g/mol a PDI 1,20.
Polymerace L-laktidu katalyzovaná hexamethyldisilazidem sodným Příklad č. 46:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,013 g (16 μΐ; 103 pmol; 0,5 mol %; 0.815 g/mL) NJď-„diisopropylkarbodiimidu a 0,172 ml 0,6 M roztoku hexamethyldisilazidu sodného v toluenu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50fC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,66 g produktu (91 %) o Mw 43 300 g/mol a PDI 1,38. .n Příklad č. 47:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,021 g (103 pmol; 0,5 mol(%) A^,jV'-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou a 0,172 ml 0,6 M roztoku hexamethyldisilazidu sodného v toluenu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5(^C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,72 g produktu (93,4 %) o Mw 68 400 g/mol a PDI 1,12. Příklad č. 48:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,038 g (103 pmol; 0,2 mol %) A/,/V-bis[2,6-di(propan-2-yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,172 ml 0,6 M roztoku hexamethyldisilazidu sodného v toluenu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na 22
• · · · w vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,53 g produktu (87 %) o Mw 41 100 g/mol a PDI 1,29. Λ
Polymerace L-laktidu katalyzovaná trimethylhliníkem Příklad č. 49:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,013 g (16 μΐ; 103 μιηοΐ; 0,^mol f%; 0,.815 g/mL) NJSř-- diisopropylkarbodiimidu a 52 μΐ 2 M roztoku trimethylhliníku v toluenu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfíltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5Cf°C po dobu 3 Λ hodin. Bylo získáno 2,32 g produktu (79,7 %) o Mw 39 300 g/mol a PDI 1,49. Příklad č. 50:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,021 g (103 pmol; 0,5 mol %) A/.M-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou a 52 __i μΐ 2 M roztoku trimethylhliníku v toluenu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfíltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt
'—Z 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50fC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,72 g produktu (93,5 %) o Mw 65 900 g/mol a PDI 1,18. Příklad č. 51:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,038 g (103 μηιοί; 0,2 mol(%) A/A/,-bis[2,6-di(propan-2-yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 52 μΐ 2 M roztoku trimethylhliníku v toluenu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením 23 « · · · · • · produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfíltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5(j°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,44 g produktu (84 %) o Mw 48 700 g/mol a PDI 1,35.
Polymerace L-laktidu katalyzovaná dimethylaluminium chloridem Příklad č. 52:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,013 g (16 μΐ; 103 pmol; 0,5 móí|%; 0.815 g/mL) NJV-diisopropylkarbodiimidu a 0,103 ml 1 M roztoku dimethylaluminium chloridu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfíltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50Í° Λ C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,68 g produktu (92 %) o Mw 35 300 g/mol a PDI 1,38. Příklad č. 53: Λ
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,021 g (103 pmol; 0,5 moTj%) A^-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou a 0,103 ml 1 M roztoku dimethylaluminium chloridu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfíltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50PC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,51 g produktu (86 %) o Mw 66 600 g/mol a PDI 1,18. Příklad č. 54:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,038 g (103 pmol; 0,2 mol;%) A//V-bis[2,6-di(propan-2-yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,103 ml 1 M roztoku dimethylaluminium chloridu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na v vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5(^°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,48 g produktu (85 %) o Mw 35 700 g/mol a PDI 1,38.
Polymerace L-laktidu katalyzovaná tri-isobutyl hliníkem Příklad č. 55:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,013 g (16 μΐ; 103 pmol; 0,5 mol\%; 0^815 g/mL) N,N'-diisopropylkarbodiimidu a 0,103 ml 1 M roztoku tri-isobutyl hliníku v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na v vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5CfC po dobu 3 /Λ hodin. Bylo získáno 2,61 g produktu (90 %) o Mw 39 300 g/mol a PDI 1,38. Příklad č. 56:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno r~- 0,021 g (103 pmol; 0,5 mol\%) Λ^ν'-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou a 0,103 ml 1 M roztoku tri-isobutyl hliníku v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50Í°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,73 g produktu (94 %) o Mw 48 200 g/mol a PDI 1,26. Příklad ě. 57:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,038 g (103 pmol; 0,2 mol %) jV,/V-bis[2,6-di(propan-2-yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,103 ml 1 M roztoku tri-isobutyl hliníku v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a • ♦ ♦ « · · · • · · • * · « * • « · « «·· ·· ······· · · · « vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50pC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,32 g produktu (80 %) o Mw 48 800 g/mol a PDI 1,38.
Polymerace L-laktidu katalyzovaná n-butyllithiem Příklad č. 58:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,005 g (6,4 μΐ; 41,2 pmol; 0,2 móí|%; 0.815 g/mL) NJV-. diisopropylkarbodiimidu a 26 μΐ 1,6 M roztoku n-butyllithia v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50PC po dobu 3
/*S hodin. Bylo získáno 2,61 g produktu (87 %) o Mw 43 900 g/mol a PDI 1,12. Příklad č. 59:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,008 g (41,2 pmol; 0,2 mol %) A^-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 26 μΐ 1,6 M roztoku «-butyllithia v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5ÓfC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,73 g produktu (91 %) o Mw 83 000 g/mol a PDI 1,16. Příklad č. 60:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,015 g (41,2 pmol; 0,2 moÍ|%) Ar,A/'-bis[2,6-di(propan-2-yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 26 μΐ 1,6 M roztoku n-butyllithia v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po 26 • · • · · t • · · # · dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou v fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50JC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,49 g produktu (83 %) o Mw 72 400 g/mol a PDI 1,22.
Polymerace L-laktidu katalyzovaná diisopropylamidem lithným Příklad č. 61:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,013 g (16 μΐ; 103 μιηοΐ; 0,5 moK%; 0.815 g/mL) NJV'-diisopropylkarbodiimidu a0,103 ml 1 M roztoku lithium diisopropylamidu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při ν' 50PC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,76 g produktu (92 %) o Mw 52 500 g/mol a PDI 1,32. Z-' Příklad č. 62:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,021 g (103 pmol; 0,5 mol\%) A^AT-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou a 0,103 ml 1 M roztoku lithium diisopropylamidu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou
V fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50PC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,79 g produktu (93 %) o Mw 32 900 g/mol a PDI 1,11. Příklad č. 63:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,038 g (103 pmol; 0,2 mol %) A//V-bis[2,6-di(propan-2-yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,103 ml 1 M roztoku lithium diisopropylamidu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5(^C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,64 g produktu (88 %) o Mw 45 000 g/mol a PDI1,28. ^
Polymerace L-laktidu katalyzovaná lithium bis(trimethylsilyl)amidem Příklad č. 64:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,013 g (16 μΐ; 103 μιηοΐ; 0,5 mol (%; 0.815 g/mL) NJ^T-_ diisopropylkarbodiimidu a 0,103 ml 1 M roztoku lithium bis(trimethylsilyl)amidu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50Í°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,73 g produktu (91 %) o Mw 49 500 g/mol a PDI 1,29. Γ' Příklad č. 65:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,021 g (103 pmol; 0,5 mol\%) A^-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou a 0,103 ml 1 M roztoku lithium bis(trimethylsilyl)amidu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes vy skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50fC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,88 g produktu (96 %) o Mw 65 100 g/mol a PDI 1,16. Λ Příklad č. 66:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,038 g (103 pmol; 0,2 mol %) iV,iV-bis[2,6-di(propan-2-yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,103 ml 1 M roztoku lithium bis(trimethylsilyl)amidu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na v' vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50í°C po dobu 3
-N hodin. Bylo získáno 2,49 g produktu (83 %) o Mw 41 800 g/mol a PDI 1,32.
Polymerace L-laktidu katalyzovaná methylmagnesium chloridem Příklad č. 67:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,013 g (16 μΐ; 104,2 pmol; 0,5 mol %; 0.815 g/mL) NJF- _diisopropylkarbodiimidu a 34,7 μΐ 3 M roztoku methylmagnesium chloridu vTHF. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50^C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,71 g produktu (57 %) o Mw 23 200 g/mol a PDI 1,26. S"' Příklad č. 68:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,021 g (140,2 pmol; 0,5 mol %) AyV'-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 34,7 μΐ 3 M roztoku methylmagnesium chloridu v THF. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou v fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50fC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,21 g produktu (73,5 %) o Mw 41 300 g/mol a PDI 1,21. Příklad č. 69:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,038 g (104,2 pmol; 0,5 mol v%) iV,jV-bis[2,6-di(propan-2-yl)fenyl]karbodiimidu a ·« · · · 29 ·« · · · 29 « * • · * c • ι · · • · · · · · • · · · · « • · «······ · · · c
Hamiltonovou stříkačkou 34,7 μΐ 3 M roztoku methylmagnesium chloridu v THF. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5$°C po dobu 3 Λ hodin. Bylo získáno 1,53 g produktu (51 %) o Mw 25 500 g/mol a PDI 1,35.
Polymerace L-laktidu katalyzovaná methylmagnesium jodidem Příklad č. 70:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,013 g (16 μΐ; 104,2 μιηοΐ; 0,5 moL%; (),815 g/mL) Ν,Ν'-diisopropylkarbodiimidu a 34,7 μΐ 3 M roztoku methylmagnesium jodidu v diethyletheru. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50^C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,05 g produktu (68,5 %) o Mw 39 300 g/mol a PDI 1,33. Příklad č. 71:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,021 g (140,2 pmol; 0,5 mol'%) N,jV'-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 34,7 μΐ 3 M roztoku methylmagnesium jodidu v diethyletheru. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes v skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5Cj°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,37 g produktu (79 %) o Mw 26 700 g/mol a PDI 1,24. Příklad č. 72:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 30 • * • M • · • · ·» « · « · · • · • · • t · • · · t · « • « · « · • · • · • t • · • * · · 0,038 g (104,2 μηιοί; 0,5 mol %) A/iV-bis[2,6-di(propan-2-yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 34,7 μΐ 3 M roztoku methylmagnesium jodidu v diethyletheru. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50rC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,91 g produktu (63,5 %) o Mw 17 900 g/mol a PDI 1,28.
Polymerace L-laktidu katalyzovaná di-n-butylhořčíkem Příklad č. 73:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,013 g (16 μΐ; 104,2 μπιοί; 0,5 mol %; 0,815 g/mL) N,N'-- diisopropylkarbodiimidu a 104,2 μΐ 1 M roztoku di-H-butylmagnesia vheptanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50^C po dobu 3 /-s hodin. Bylo získáno 2,28 g produktu (76 %) o Mw 46 000 g/mol a PDI 1,19. Příklad č. 74:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,021 g (104,2 μηιοί; 0,5 mol(%) iVJV'-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 104,2 μΐ 1 M roztoku di-n-butylmagnesia v heptanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou X/ fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50fC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,535 g produktu (84,5 %) o Mw 51 600 g/mol a PDI 1,11. Příklad č. 75:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou • · · · · · ·
• · · · ··· · I I • · · · · f
• · · · · · · · I • · * · · * stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,038 g (104,2 pmol; 0,5 molj%) A/7V-bis[2,6-di(propan-2-yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 104,2 μΐ 1 M roztoku di-n-butylmagnesia v heptanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50^C po dobu 3 Λ hodin. Bylo získáno 2,43 g produktu (81 %) o Mw 29 000 g/mol a PDI 1,20.
Polymerace L-laktidu katalyzovaná magnesium bis(hexamethyldisilazidem) Příklad č. 76:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,026 g (32 μΐ; 208,4 μηαοί; 1 moL%; 0,815 g/mL) NJV'-— diisopropylkarbodiimidu a 0,072 g (208,4 μπιο1;1 mol %; 97 %) magnesium bis(hexamethyldisilazidu). Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu v a dosušen ve vakuu při 5Cf C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,55 g produktu (85 %) o Mw 34 600 g/mol a PDI 1,38. Příklad č. 77:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,042 g (208,4 prnol; 1 mol %) Λ/^-dicyklohexylkarbodiimidu a 0,072 g (208,4 pmol; 1 mol(%; 97 %) magnesium bis(hexamethyldisilazidu). Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50(oC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 2,69 g produktu (89,5 %) o Mw 46 100 g/mol a PDI 1,32. 32 ♦ · · « ( Příklad č. 78:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 3 g (20,8 mmol) laktidu a Hamiltonovou stříkačkou 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně přidáno 0,076 g (208,4 pmol; 1 mol^%) Ar,Ař'-bis[2,6-di(propan-2-yl)fenyl]karbodiimidu a a 0,072 g (208,4 pmol; 1 mol(%; 97 %) magnesium bis(hexamethyldisilazidu). Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfíltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5^°C po dobu 3 hodin. Bylo Λ získáno 2,49 g produktu (83 %) o Mw 22 800 g/mol a PDI 1,41.
Polymerace trimethylen karbonátu katalyzovaná diethylzinkem Příklad ě. 79:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,012 g (15,1 μΐ; 98,0 pmol; 0,5 mol%; 0;815 g/mL) N^V-diisopropylkarbodiimidu a 98 μΐ 1 M roztoku diethylzinku v hexanu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfíltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50Í°C po dobu 3 r- hodin. Bylo získáno 1,28 g produktu (64 %) o Mw 22 200 g/mol a PDI 1,35. Příklad č. 80:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,020 g (98,0 pmol; 0,5 mol %) Α/,ΛΡ-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 98 μΐ 1 M roztoku diethylzinku v hexanu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfíltrován na vzduchu přes v skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50?C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,66 g produktu (84 %) o Mw 27 500 g/mol a PDI 1,28. 33 33
• · i i • · Příklad č. 81:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,036 g (98,0 pmol; 0,5 mol \ %) A(JV-bis[2,6-di(propan-2-—yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 98 μΐ 1 M roztoku diethylzinku v hexanu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5$PC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,14 g produktu (57 %) o Mw 18 100 g/mol a PDI 1,42.
Polymerace trimethylen karbonátu katalyzovaná hexamethyldisilazidem draselným Příklad č. 82:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,012 g (15,1 μΐ; 98,0 μιηοΐ; 0,5 mol %; 0;815 g/mL) A^AP-diisopropylkarbodiimidu a 0,196 ml 0,5 M roztoku hexamethyldisilazidu draselného v toluenu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5((°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,53 g produktu (77,3 %) o Mw 37 900 g/mol a PDI 1,35. Příklad Č. 83:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,020 g (98,0 pmol; 0,5 mol \ %) TV^-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,196 ml 0,6 M roztoku hexamethyldisilazidu sodného v toluenu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5ofc po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,33 g produktu (67,2 %) o Mw 38 400 g/mol a PDI 1,32. Λ Příklad č. 84:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,036 g (98,0 pmol; 0,5 mol~| %) jV,jV-bis[2,6-di(propan-2-— yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,196 ml 0,6 M roztoku hexamethyldisilazidu sodného v toluenu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50|?C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,19 g produktu (60 %) o Mw 26 600 g/mol a PDI 1,47.
Polymerace trimethylen karbonátu katalyzovaná hexamethyldisilazidem sodným Příklad č. 85:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,012 g (15,1 μΐ; 98,0 pmol; 0,5 mol\%; 0,815 g/mL) A^-diisopropylkarbodiimidu a 0,163 ml 0,6 M roztoku hexamethyldisilazidu sodného v toluenu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50^ po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,26 g produktu (63 %) o Mw 23 100 g/mol a PDI 1,25. Příklad č. 86:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,020 g (98,0 pmol; 0,5 mol %) N,jV'-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,163 ml 0,6 M roztoku hexamethyldisilazidu sodného v toluenu. » Μ · * * «( ··· * ··* · · · 4 • · * · · · «
Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5^C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,56 g produktu (79 %) o Mw 23 800 g/mol a PDI 1,28. r Příklad č. 87:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,036 g (98,0 pmol; 0,5 mol %) A/iV-bis[2,6-di(propan-2-_.yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,163 ml 0,6 M roztoku hexamethyldisilazidu sodného v toluenu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50j?C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,29 g produktu (65 %) o Mw 16 600 g/mol a PDI 1,38.
Polymerace trimethylen karbonátu katalyzovaná trimethylhliníkem Příklad č. 88:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,012 g (15,1 μΐ; 98,0 μηιοί; 0,5 mol %; 0^.815 g/mL) Λ^-diisopropylkarbodiimidu a 49 μΐ 2 M roztoku trimethylhliníku v toluenu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5Ój°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,66 g produktu (84 %) o Mw 19 100 g/mol a PDI 1,38. Příklad č. 89:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a 36 postupně přidáno 0,020 g (98,0 pmol; 0,5 mol ·%) AT^V-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 49 μΐ 2 M roztoku trimethylhliníku v toluenu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na
V vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5Q°C po dobu 3 Λ hodin. Bylo získáno 1,48 g produktu (75 %) o Mw 17 200 g/mol a PDI 1,36. Příklad č. 90:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,036 g (98,0 pmol; 0,5 mol x %) iV,/V-bis[2,6-di(propan-2-yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 49 μΐ 2 M roztoku trimethylhliníku v toluenu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5O^C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,26 g produktu (64 %) o Mw 15 700 g/mol a PDI 1,33.
Polymerace trimethylen karbonátu katalyzovaná dimethylaluminium chloridem Příklad č. 91:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,012 g (15,1 μΐ; 98,0 μιηοΐ; 0,5 molí%; 0^815 g/mL) iV^-diisopropylkarbodiimidu a 98 μΐ 1 M roztoku dimethylaluminium chloridu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5(#C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,50 g produktu (75,7 %) o Mw 18 600 g/mol a PDI 1,28. Příklad č. 92:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a
Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,020 g (98,0 μιηοΐ; 0,5 mol (%) Λ^'-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 98 μΐ 1 M roztoku dimethylaluminium chloridu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5Óf°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,40 g produktu (70,7 %) o Mw 28 800 g/mol a PDI 1,27. Příklad č. 93:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,036 g (98,0 pmol; 0,5 molJ^%) N,JV-bis[2,6-di(propan-2- - yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 98 μΐ 1 M roztoku dimethylaluminium chloridu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl bjd zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fiitu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50^C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,29 g produktu (65 %) o Mw 17 700 g/mol a PDI 1,41. °
Polymerace trimethylen karbonátu katalyzovaná tri-isobutyl hliníkem Příklad č. 94:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,012 g (15,1 μΐ; 98,0 μιηοΐ; 0,5 mol(%; 0,815 g/mL) iV,iV'-diisopropylkarbodiimidu a 98 μΐ 1 M roztoku tri-isobutyl hliníku v hexanu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5C^C po dobu 3 Λ hodin. Bylo získáno 1,32 g produktu (66,6 %) o Mw 22 900 g/mol a PDI 1,33. 38 • * · * · t ι « ·»· · · · · · Μ « • Μ · · ··« • · ·· · * * ι mi • · · · · * t • · · * * ······» ··* * Příklad č. 95:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,020 g (98,0 pmol; 0,5 mol (%) /V,iV'-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 98 μΐ 1 M roztoku tri-isobutyl hliníku v hexanu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfíltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5Cf°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,38 g produktu (70 %) o Mw 26 400 g/mol a PDI 1,34. Příklad č. 96:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,036 g (98,0 pmol; 0,5 moTj %)_ 7V,7V-bis[2,6-di(propan-2- — yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 98 μΐ 1 M roztoku tri-isobutyl hliníku v hexanu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl by^ zfíltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5d°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,12 g produktu (56,6 %) o Mw 18 200 g/mol a PDI 1,27.
Polymerace trimethylen karbonátu katalyzovaná /i-butyllithiem Příklad č. 97:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,012 g (15,1 μΐ; 98,0 μιηοΐ; 0,5 mol\%; 0^815 g/mL) A/^-diisopropylkarbodiimidu a 61 μΐ 1,6 M roztoku n-butyllithia v hexanu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfíltrován na 39 39 • · k 4 • · ·· · « # · · · « • · « * · · I I vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50fC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,34 g produktu (67 %) o Mw 32 300 g/mol a PDI 1,25. Přiklad č. 98:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,020 g (98,0 μιηοΐ; 0,5 moT|%) A^-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 61 μΐ 1,6 M roztoku n-butyllithia v hexanu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na v vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50f°C po dobu 3
A hodin. Bylo získáno 1,52 g produktu (76 %) o Mw 33 600 g/mol a PDI 1,22. Příklad č. 99:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,036 g (98,0 μπιοί; 0,5 mol f%) 7V,A^-bis[2,6-di(propan-2-— yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 61 μΐ 1,6 M roztoku «-butyllithia v hexanu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5Cf C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,26 g produktu (63 %) o Mw 25 400 g/mol a PDI 1,36.
Polymerace trimethylen karbonátu katalyzovaná lithium diisopropylamidem Příklad č. 100:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,012 g (15,1 μΐ; 98,0 μπιοί; 0,5 mol\%; 0,815 g/mL) N,jV-diisopropylkarbodiimidu a 0,098 ml 1 M roztoku lithium diisopropylamidu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi
• · ♦ · · * I * · * · · φ φ φ · · « Φ Φ Φ · I · < # φ · · φ · φ φ ' ( na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5()f°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,46 g produktu (73 %) o Mw 28 200 g/mol a PDI 1,33. Příklad č. 101:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,020 g (98,0 μηιοί; 0,5 mol \%) iV^AT-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,098 ml 1 M roztoku lithium diisopropylamidu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5Oře po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,39 g produktu (69,5 %) o Mw 22 100 g/mol a PDI 1,28. Příklad č. 102:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,036 g (98,0 pmol; 0,5 mol \ %) A/vV-bis[2,6-di(propan-2-— yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,098 ml 1 M roztoku lithium diisopropylamidu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu
V a dosušen ve vakuu při 50PC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,23 g produktu (61,5 %) o Mw 18 000 g/mol a PDI 1,33.
Polymerace trimethylen karbonátu katalyzovaná lithium bis(trimethylsilyl)amidem Příklad č. 103:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,012 g (15,1 μΐ; 98,0 μιηοΐ; 0,5 mol %; 0^815 g/mL) A^-diisopropylkarbodiimidu a 0,098 ml 1 M roztoku lithium bis(trimethylsilyl)amidu 41 41
• · v hexanu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5Ófc po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,26 g produktu (63 %) o Mw 23 100 g/mol a PDI 1,25. Příklad č. 104:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,020 g (98,0 pmol; 0,5 mol %) jV,N'-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,098 ml 1 M roztoku lithium bis(trimethylsilyl)amidu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50^C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,45 g produktu (72,5 %) o Mw 33 900 g/mol a PDI 1,22. /' Příklad ě. 105:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,036 g (98,0 pmol; 0,5 mol %) A//V-bis[2,6-di(propan-2-—yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 0,098 ml 1 M roztoku lithium bis(trimethylsilyl)amidu v hexanu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml v methanolu a dosušen ve vakuu při 5Q°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,16 g produktu (58 %) o
Mw 20 000 g/mol a PDI 1,38.
Polymerace trimethylen karbonátu katalyzovaná methylmagnesium chloridem Příklad č. 106:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod
CN nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen'. karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a 42 « « • · t
postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,012 g (15,1 μΐ; 98,0 pmol; 0,5 mof^ó; 0^815 g/mL) AyV-diisopropylkarbodiimidu a 32,6 μΐ 3 M roztoku methylmagnesium chloridu v THF. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zťiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50^C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,1 g produktu (55 %) o Mw 24 400 g/mol a PDI 1,15. s~\ Příklad č. 107:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen [karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,020 g (98,0 pmol; 0,5 mol ,%) N^V-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 32,6 μΐ 3 M roztoku methylmagnesium chloridu v THF. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5Ój°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,44 g produktu (72 %) o Mw 25 100 g/mol a PDI 1,12. Příklad č. 108:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,036 g (98,0 pmol; 0,5 mol ,%) A/7V-bis[2,6-di(propan-2-—yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 32,6 μΐ 3 M roztoku methylmagnesium chloridu v THF. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen \y ve vakuu při 50°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,27 g produktu (63,5 %) o Mw 21 100 g/mol a PDI 1,21. • * 43 < < ι Λ
Polymerace trimethylen 'karbonátu katalyzovaná methylmagnesium jodidem Příklad č. 109: v/
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen i karbonátu a
Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,012 g (15,1 μΐ; 98,0 pmol; 0,5 moli%; 0^815 g/mL) A^,7V-diisopropylkarbodiimidu a 32,6 μΐ 3 M roztoku methylmagnesium jodidu v diethyletheru. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5Ófc po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,43 g produktu (71,5 %) o Mw 36 000 g/mol a PDI 1,07. Příklad č. 110:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,020 g (98,0 pmol; 0,5 moU%) NJť-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 32,6 μΐ 3 M roztoku methylmagnesium jodidu v diethyletheru. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50fC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,76 g produktu (88 %) o Mw 40 800 g/mol a PDI 1,10. Příklad č. 111:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod Λ nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen] karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,036 g (98,0 pmol; 0,5 mol í %) A/7V-bis[2,6-di(propan-2-yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 32,6 μΐ 3 M roztoku methylmagnesium jodidu v diethyletheru. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ··· · · · « < •· · * ··» · «·· • · · · ♦ · t • · · t · I · φ f ( • · · · · · ♦ · · ·# ······· · · « v ve vakuu při 50^C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,63 g produktu (81,5 %) o Mw 23 300 g/mol a PDI 1,18.
Polymerace trimethylen karbonátu katalyzovaná di-/i-butylhořčíkem Příklad č. 112:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,012 g (15,1 μΐ; 98,0 μιηοΐ; 0,5 mol %; 0.815 g/mL) Λ^,Α^-diisopropylkarbodiimidu a 98 μΐ 1 M roztoku di-n-butylmagnesia v heptanu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na \
V vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50Í°C po dobu 3 /> hodin. Bylo získáno 1,82 g produktu (91 %) o Mw 55 500 g/mol a PDI 1,13. Příklad ě. 113:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,020 g (98,0 μιηοΐ; 0,5 mol %) Λ^'-dicyklohexylkarbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 98 μΐ 1 M roztoku di-«-butylhořčíku v heptanu. Reakčm směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na v vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50řC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,93 g produktu (96,5 %) o Mw 62 600 g/mol a PDI 1,09. Příklad č. 114:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,036 g (98,0 pmol; 0,5 mol %) jV,/V-bis[2,6-di(propan-2-yl)fenyl]karbodiimidu a Hamiltonovou stříkačkou 98 μΐ 1 M roztoku dibutylmethylmagnesia v heptanu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena 45 • · · · · * · « • · · · Μ · ♦ ··» • · · « · ·«« • * · · é · · ·*««< • · · · · f « • · · · · ·····*» ··· * ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu.
Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen
V ve vakuu při 5Q°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,74 g produktu (87 %) o Mw 32 900 g/mol a PDI 1,16. ^
Polymerace trimethylen karbonátu katalyzovaná magnesium bis(hexamethyldisilazidem) Příklad č. 115:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a 'v
Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,012 g (15,1 μΐ; 98,0 pmol; 0,5 mof%; 0,815 g/mL) A/^-diisopropylkarbodiimidu a 0,034 g (98 pmol; 0,5 moTj^%; 97 %) magnesium bis(hexamethyldisilazidu). Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5$C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,72 g produktu (86 %) o Mw 32 000 g/mol a PDI 1,27. Příklad č. 116:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a postupně přidáno 0,020 g (98,0 pmol; 0,5 molj%) A^-dicyklohexylkarbodiimidu a 0,034 g (98 pmol; 0,5 mol %; 97 %) magnesium bis(hexamethyldisilazidu). Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes
V skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50fC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,77 g produktu (88,5 %) o Mw 33 700 g/mol a PDI 1,24. Příklad č. 117:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy 2 g (19,6 mmol) trimethylen karbonátu a Hamiltonovou stříkačkou 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 80 °C a * · 46 postupně přidáno 0,036 g (98,0 pmol; 0,5 moP^%) A/A/’-bis[2,6-di(propan-2-__ yl)fenyl]karbodiimidu a 0,034 g (98 pmol; 0,5 mol (%; 97 %) magnesium bis(hexamethyldisilazidu). Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50j°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,59 g produktu (79,5 %) o Mw 46 200 g/mol a PDI 1,30.
Kopolymerace ε-kaprolaktónu a trimethylen karbonátu katalyzovaná diethylzinkem Příklad č. 118:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu, 1,8 g (17,6 mmol) trimethylen karbonátu a 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,022 g (0,028 ml; 175 pmol; 1 molJ^ %; 0.815 g/mL) Nfl'- __diisopropylkarbodiimidu a 30 μΐ 1 M roztoku diethylzinku (0,16 mo|%) v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 90 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5(fc po dobu 3 ,'Λ hodin. Bylo získáno 3,46 g produktu o Mw 16 000 g/mol a PDI 1,47.
Kopolymerace ε-kaprolaktónu a L-laktidu katalyzovaná diethylzinkem Příklad č. 119:
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu, 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,022 g (0,028 ml; 175 pmol; 0,815 g/mL) vV,//'-diisopropylkarbodiimidu a 30 μΐ 1 M roztoku diethylzinku (0,16 moL%) v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 90 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 5Q°C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 3,22 g produktu o Mw 33 000 g/mol a PDI 1,57. 47 ·♦ · ·· • ♦ · · · ·
Kopolymerace trimethylen karbonátu a L-laktidu katalyzovaná diethylzinkem Příklad č. 120: '
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 1,8 g (17,6 mmol) trimethylenj karbonátu, 3 g (20,8 mmol) L-laktidu a 15 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,022 g (0,028 ml; 175 pmol; 0^815 g/mL) JVJV-diisopropylkarbodiimidu a 30 μΐ 1 M roztoku diethylzinku (0,16 moíj %) v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 90 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen ve vakuu při 50 °C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 4,03 g produktu o Mw 11 000 g/mol aPDI 1,37. Příklad č. 121: Polymerace ε-kaprolaktónu katalyzovaná diethylzinkem
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,02 g (0,014 ml; 87,5 pmol; f^mol (jij; 0^815 g/mL) Α^,Τ/'-diisopropylkarbodiimidu a 180 μΐ 1 M roztoku diethylzinku (1 mól|%) v hexanu. Reakční směs byla míchána pří 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu.
Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen v ve vakuu při 50?C po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,52 g produktu (78,5 %) o Mw 188 000 g/mol aPDI 1,87. Příklad č. 122: Poloprovozní měřítko, nižší reakční teplota
Do 75 1 kotle opatřeného míchadlem a zpětným chladičem bylo za laboratorní teploty předloženo 5 1 (97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 30 1 toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 75 °C a přidáno 45 ml (1 moÍ| %; 0,815 g/mL) jV^V'-diisopropylkarbodiimidu a 75 ml 1 M roztoku diethylzinku (0,16 mol^/o) v hexanu. Reakční směs byla míchána při 80 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 100 ml methanolu s 20 ml 36% HC1. Ze směsi byl vakuově odpařen těkavý podíl při 50°C. Bylo získáno 2,1 kg produktu (42,2 %) o Mw 8 900 g/mol a PDI 1,65. 48 • · · • · t · f c t I « < Příklad ě. 123: Poloprovozní měřítko, vyšší reakční teplota
Do 50 1 zadusíkovaného kotle opatřeného míchadlem a zpětným chladičem bylo za laboratorní teploty předloženo 5 1 (97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 8 1 toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 75 °C a přidáno 45 ml (1 mólj %; 0^815 g/mL) N,N'-diisopropylkarbodiimidu a 100 ml 1 M roztoku diethylzinku (0,22 mo!^%) v hexanu. Reakční směs byla míchána při 110 °C po dobu 60 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 100 ml methanolu s 20 ml 36% HC1. Ze směsi byl vakuově odpařen těkavý podíl při 50jPC. Bylo získáno 4,8 kg produktu (96 %) o Mw 77 300 g/mol aPDI 1,33.
Srovnávací experimenty
Srovnávacími experimenty bylo zjištěno, že polymerace bez přídavku karbodiimidů neprobíhá vůbec nebo vykazuje velmi nízké výtěžky (~5%) polymerů s vysokými indexy polydisperzit (3-48) při použití amidů kovů nebo organokovových sloučenin s výjimkou diethylzinku (viz. srovnávací experiment níže), kde je však výtěžek stále nízký. Stejně tak reakce neprobíhá v přítomnosti pouze karbodiimidů bez přídavku amidu kovu a/nebo organokovových sloučenin. Pro dosažení vysokých výtěžků je nutná přítomnost karbodiimidů a současně i organokovové sloučeniny v reakční směsi.
Polymerace ε-kaprolaktónu katalyzovaná diethylzinkem a karbodiimidem - porovnání Příklad č. Sl: Provedení podle vynálezu
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na % teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 0,02 g (0,02 ml; 175 pmol; 1 mol 0,815 g/mL) /VJV'-diisopropylkarbodiimidu a 30 μΐ 1 M roztoku diethylzinku (0,16 moll%) v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu. Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen
Y ve vakuu při 50řC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,88 g produktu (96,5 %) o Mw 122 000 g/mol aPDI 1,17. 49 • * 49 • * • # • t «((( Příklad č. S2: Srovnávací experiment
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na teplotu 100 °C a postupně Hamiltonovou stříkačkou přidáno 180 μΐ 1 M roztoku diethylzinku (1 malj%) v hexanu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu a vysrážením produktu přídavkem 20 ml methanolu.
Pevný podíl byl zfiltrován na vzduchu přes skleněnou fritu, promyt 10 ml methanolu a dosušen
Y ve vakuu při 50fC po dobu 3 hodin. Bylo získáno 1,31 g produktu (67,2 %) o Mw 252 000 g/mol aPDI 3,65. Příklad č. S3: Srovnávací experiment
Do 120 ml Schlenkovy baňky opatřené magnetickým míchadlem byly za laboratorní teploty pod nátokem inertní atmosféry argonu předloženy Hamiltonovou stříkačkou 2 g (1,94 ml; 17,5 mmol; 97%; 1,03 g/mL) ε-kaprolaktónu a 10 ml toluenu. Násada byla poté vytemperována na Z’' teplotu 100 °C a Hamiltonovou stříkačkou bylo přidáno 0,02 g (0,02 ml; 175 pmol; 1 moL^ó; 0;815 g/mL) /V^-diisopropylkarbodiimidu. Reakční směs byla míchána při 100 °C po dobu 30 minut a následně ukončena ochlazením směsi na laboratorní teplotu. Poté byly z reakční směsi vakuově (7C^C, 100 Pa, 1 h) oddestilovány těkavé složky (toluen, Λ^'-diisopropylkarbodiimid).
/S
Destilační zbytek (~ 2g) obsahoval dle analýzy 'H NMR spektra v CDCI3 a GC-MS měření pouze výchozí ε-kaprolaktón.
Claims (9)
- 50 PATENTOVÉ NÁROKY 1. Způsob přípravy biodegradovatelných polymerů na bázi cyklických monomerů vyznačený tím, že se roztok, kapalina nebo tavenina cyklického monomeru vybraného ze skupiny zahrnující laktóny, laktidy, cyklické estery karboxylových kyselin a cyklické karbonáty v atmosféře inertního plynu smíchá s 0,1 až 1 moJL,%, vztaženo na cyklický monomer, alespoň jednoho karbodiimidu, a s0,l až 2 mol. ekvivalentů, vztaženo na karbodiimid, alespoň jedné organokovové a/nebo koordinační sloučeniny kovu obsahující kov vybraný ze skupiny zahrnující Zn, AI, Li, Mg, Na, K a alespoň jeden organický zbytek a/nebo ligand vybraný ze skupiny zahrnující Cl-C6-alkyl, fenyl, benzyl, di(Cl-C6-alkyl)amid, bis(trimethylsilyl)amid, a ponechá se polymerizovat a polymerace se ukončí přídavkem protického rozpouštědla a/nebo kyseliny.
- 2. Způsob přípravy biodegradovatelných polymerů podle nároku 1, vyznačený tím, že polimerizační reakce probíhá při teplotě od -18 do 110 °C. • < • * ‘ O * * 1 '
- 3. Způsob přípravy biodegradovatelných polymerů podle nároku 1 a 2, vyznačený tím, |ě* * : • · < < polymerizační reakce probíhá po dobu od 1 minuty do 3 hodin. • < ♦ · * c « ·
- 4. Způsob přípravy biodegradovatelných polymerů podle nároků 1 až 3, vyznačený tím, žfc #ί cyklický monomer vybrán ze skupiny zahrnující epsilón-kaprolaktón, valerolaktón, rac-beta- ‘ - butyrolakton, trimethylenkarbonát. \'' ‘" • e 1 • < F t c ‘
- 5. Způsob přípravy biodegradovatelných polymerů podle nároků 1 až 4, vyznačený tím, že karbodiimid je vybraný ze skupiny zahrnující diisopropyl karbodiimid, bis(p-tolyl) ikarbodíimid, Λ ^ bis[(2,6-diisopropyl)fenyl] j karbodiimid, bis(trimethylsilyl) I karbodiimid, dicyklohexyl-karbodiimid.
- 6. Způsob přípravy biodegradovatelných polymerů podle nároků 1 až 5, vyznačený tím, že organokovová a/nebo koordinační sloučenina kovu je vybraná ze skupiny zahrnující methyllithium, ethyllithium, n-butyllithium, iso-butyllithium, seo-butyllithium, terc,-butyllithium, fenyllithium, benzylkalium, methylmagnesium chlorid, methylmagnesium bromid, methylmagnesium jodid, di-n-butylhořčík, fenylmagnesium chlorid, fenylmagnesium bromid, fenylmagnesium jodid, diethylzinek, dimethylamid lithný, dimethylamid sodný, dimethylamid draselný, diisopropylamid lithný, diisopropylamid sodný, bis-(trimethylsilyl)amid lithný, bis- . 51 (trimethylsilyl)amid sodný, bis-(trimethylsilyl)amid draselný, bis[bis(trimethylsilyl)amid] hořečnatý, bis[bis(trimethylsilyl)amid] zinečnatý, trimethylhliník, tri-isobutyl hliník, dimethylaluminium chlorid.
- 7. Způsob přípravy biodegradovatelných polymerů podle nároků 1 až 6, vyznačený tím, že se provádí v rozpouštědle, vybraném ze skupiny zahrnující toluen, hexan, tetrahydrofuran, diethylether, heptan, dichlormethan.
- 8. Biodegradovatelný polymer, vyznačený tím, že je připravitelný způsobem podle kteréhokoliv z předchozích nároků, a tím, že neobsahuje rezidua biologicky neakceptovatelných kovů.
- 9. Biodegradovatelný polymer podle nároku 8 pro použití jako léčivo a/nebo ve tkáňovém inženýrství. • ' • « ť • « 1 ‘ « 1 « ‘ « • ‘ • « « « ‘ ‘ « ’ « i t f 1 1 « c • <
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2014-930A CZ2014930A3 (cs) | 2014-12-18 | 2014-12-18 | Způsob přípravy biodegradovatelných polymerů, biodegradovatelné polymery a jejich použití |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2014-930A CZ2014930A3 (cs) | 2014-12-18 | 2014-12-18 | Způsob přípravy biodegradovatelných polymerů, biodegradovatelné polymery a jejich použití |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ305870B6 CZ305870B6 (cs) | 2016-03-23 |
CZ2014930A3 true CZ2014930A3 (cs) | 2016-03-23 |
Family
ID=55642936
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ2014-930A CZ2014930A3 (cs) | 2014-12-18 | 2014-12-18 | Způsob přípravy biodegradovatelných polymerů, biodegradovatelné polymery a jejich použití |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ2014930A3 (cs) |
Family Cites Families (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
NL133774C (cs) * | 1965-10-25 | |||
DE19961819C2 (de) * | 1999-12-21 | 2002-11-14 | Ems Chemie Ag | Flüssiginitiator zur beschleunigten Durchführung der anionischen Lactampolymerisation, Verfahren zu dessen Herstellung und Verwendung |
DE10118453C1 (de) * | 2001-04-12 | 2002-12-12 | Ems Chemie Ag | Anionisch hergestelltes Polyamid und Verfahren zu seiner Herstellung sowie ein Verfahren zum Wiederaufbereiten von Polyamid |
GB0612392D0 (en) * | 2006-06-22 | 2006-08-02 | Univ Nottingham | Novel catalyst for polymerisation |
GB2447268A (en) * | 2007-03-06 | 2008-09-10 | Johnson Matthey Plc | Process for polymerisation of a cyclic monomer |
CN101665567B (zh) * | 2008-09-01 | 2011-11-23 | 南京工业大学 | 卡宾衍生物催化的环状化合物可调控开环聚合方法 |
WO2013128175A1 (en) * | 2012-02-27 | 2013-09-06 | The University Court Of The University Of Edinburgh | Aluminum salen and salan catalysts for ring-opening polymerisation of cyclic esters |
EP2666805B1 (de) * | 2012-05-25 | 2014-10-22 | LANXESS Deutschland GmbH | Verfahren zur Herstellung eines Faserverbund-Werkstoffs |
US20160002402A1 (en) * | 2013-03-08 | 2016-01-07 | Nagase Chemtex Corporation | Method for manufacturing nylon 6 |
-
2014
- 2014-12-18 CZ CZ2014-930A patent/CZ2014930A3/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ305870B6 (cs) | 2016-03-23 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Darensbourg et al. | Copolymerization and cycloaddition products derived from coupling reactions of 1, 2-epoxy-4-cyclohexene and carbon dioxide. Postpolymerization functionalization via thiol–ene click reactions | |
Ireland et al. | Cationic organomagnesium complexes as highly active initiators for the ring-opening polymerization of ε-caprolactone | |
Peckermann et al. | Indium complexes supported by 1, ω-dithiaalkanediyl-bridged bis (phenolato) ligands: synthesis, structure, and controlled ring-opening polymerization of L-lactide | |
Wei et al. | Aluminum complexes bearing bidentate amido–phosphine ligands for ring-opening polymerization of ε-caprolactone: steric effect on coordination chemistry and reactivity | |
JP5942172B2 (ja) | 共役ジエン系モノマーの重合触媒組成物 | |
Wang et al. | Immortal ring-opening polymerization of ε-caprolactone by a neat magnesium catalyst system: an approach to obtain block and amphiphilic star polymers in situ | |
CN105367762B (zh) | 一种脂肪族聚酯的制备方法 | |
Wang et al. | Progress of ring-opening polymerization of cyclic esters catalyzed by iron compounds | |
Daneshmand et al. | Catalytic-site-mediated chain-end control in the polymerization of rac-lactide with copper iminopyrrolide complexes | |
CN110156970A (zh) | 一种受阻路易斯酸碱对催化环状酸酐与环氧化合物共聚合成脂肪族聚酯的方法 | |
CN109679081B (zh) | 利用双核手性胺亚胺镁配合物催化己内酯聚合的方法 | |
KR20150037307A (ko) | 신규한 네오디뮴 화합물 및 이를 포함하는 디엔 중합용 촉매 | |
Kang et al. | Synthesis and characterization of Zn (II) and Cu (II) complexes bearing (chiral substituent)(diethyl)-ethanediamine derivatives as precatalysts for rac-lactide polymerisation | |
Allan et al. | Anilido-aldimine aluminum complexes: Synthesis, characterization and lactide polymerization | |
Ma et al. | Aluminium alkyl complexes supported by [OSSO] type bisphenolato ligands: synthesis, characterization and living polymerization of rac-lactide | |
CN109679082B (zh) | 利用双核手性胺亚胺镁配合物催化乙交酯聚合的方法 | |
CN109749072B (zh) | 利用双核胺亚胺镁配合物催化丙交酯聚合的方法 | |
WO2012076140A1 (en) | N-heterocyclic carbene based zirconium complexes for use in lactones ring opening polymerization | |
Angiolini et al. | Cross-linked polystyrene resins containing triorganotin-4-vinylbenzoates: Assessment of their catalytic activity in transesterification reactions | |
Majoumo-Mbe et al. | Polymerisations of ɛ-caprolactone and β-butyrolactone with Zn-, Al-and Mg-based organometallic complexes | |
CN109734880B (zh) | 利用双核手性胺亚胺镁配合物催化丙交酯聚合的方法 | |
CN110563941B (zh) | 一种医药用生物可降解高分子材料聚己内酯的制备方法 | |
CZ2014930A3 (cs) | Způsob přípravy biodegradovatelných polymerů, biodegradovatelné polymery a jejich použití | |
CN114507246B (zh) | 一类苯并咪唑取代氨基酚氧基锌卤化物及其制备方法和应用 | |
CN113527650B (zh) | 一种酸碱对催化剂催化乙交酯丙交酯共聚的方法 |