CZ2014132A3 - Bezkontaktní snímání pohybu dolních končetin v prostoru s využitím senzorů Kinect - Google Patents

Bezkontaktní snímání pohybu dolních končetin v prostoru s využitím senzorů Kinect Download PDF

Info

Publication number
CZ2014132A3
CZ2014132A3 CZ2014-132A CZ2014132A CZ2014132A3 CZ 2014132 A3 CZ2014132 A3 CZ 2014132A3 CZ 2014132 A CZ2014132 A CZ 2014132A CZ 2014132 A3 CZ2014132 A3 CZ 2014132A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sensors
kinect
space
sensor
sensing
Prior art date
Application number
CZ2014-132A
Other languages
English (en)
Inventor
Jakub Novák
Marcel Jiřina
Jiří Hanousek
Original Assignee
Jakub Novák
Marcel Jiřina
Jiří Hanousek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jakub Novák, Marcel Jiřina, Jiří Hanousek filed Critical Jakub Novák
Priority to CZ2014-132A priority Critical patent/CZ2014132A3/cs
Publication of CZ2014132A3 publication Critical patent/CZ2014132A3/cs

Links

Landscapes

  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)
  • Measurement Of The Respiration, Hearing Ability, Form, And Blood Characteristics Of Living Organisms (AREA)

Abstract

Vynález se týká bezkontaktního snímacího systému využívajícího hloubkových senzorů Kinect pro snímání pohyblivého objektu. Objekt, člověk, se pohybuje v prostoru chodby po dráze cca 10 m. Pro zvýšení přesnosti snímání hloubkových map je využíváno více senzorů Kinect. Senzory (1) jsou umístěny na začátku místnosti (chodby) ve výšce 0,5 – 1 m nad zemí v opačných rozích a nasměrovány pro snímání roviny (4). Senzory (2) jsou umístěny do stejné výšky na protilehlou stranu místnosti (chodby) a jsou nasměrovány pro snímání roviny snímání (4).

Description

Oblast techniky
Zařízení se týká technického provedení bezkontaktního snímače pohybu dolních končetin v prostoru založeného na systému dvou, resp. čtyř, senzorů Kinect.
Dosavadní stav techniky
Při snímání pohybu objektu bezkontaktním kamerovým systémem je výhodné převést snímaný obraz sledovaného objektu na model, tvořený body na přesně definovaných místech objektu a tím objekt reprezentovat. Úloha sledování pohybu se tak podstatně zjednoduší. Pro následné vyhodnocování pohybu objektu jsou sledovány jen tyto (zajímavé) body objektu.
K definici zajímavých bodů objektu lze přistoupit zejména dvěma způsoby. Jedním z těchto způsobů je umístění pomocných značek (tzv. markérů) na povrch objektu. Tyto markéry poté definují zajímavé body sledovaného objektu.
Využití markérů s sebou nese výhodu větší přesnosti, díky tomu, že markéry lze ve snímaném obrazu snadno identifikovat. Povrch markérů musí být reflexní podstaty vůči spektru, ve kterém jsou snímány (např. ve viditelném spektru, IR nebo UV). Umístění markérů je dáno metodikou snímání objektu, která je specifická pro konkrétní cíl měření. Před provedením měření je nutné dbát na správné umístění markérů a kontrolu jejich pozic. V určitých fázích měření pohybu objektu budou z podstaty pohybu některé markéry zakryty, popřípadě mohou z povrchu sledovaného objektu odpadnout. Tím bude do měření zanesena chyba.
Druhým způsob definice zajímavých bodů na povrchu objektu je založen na zpracování nasnímaných obrazových dat. Pro tento účel je předem stanoven parametrický model reprezentovaný kostrou předpokládaného sledovaného objektu. Prvním krokem zpracování nasnímaných obrazových dat je jejich segmentace pro oddělení objektu od pozadí. Ke zjednodušení tohoto procesu je výhodné využít vzdálenosti jednotlivých obrazových bodů od snímače (hloubkové mapy) získané hloubkovým senzorem. Dalším krokem je identifikace parametrů modelu v segmentovaných datech. Tím je určena poloha zajímavých bodů na povrchu sledovaného objektu.
Omezené rozlišení hloubkového senzoru a šum v nasnímaných datech způsobují chyby při identifikaci parametrů modelu snímaného objektu.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky odstraňuje předkládané technické řešení. Zde se předpokládá využití senzoru Kinect, specializovaného pro snímání osob. Senzor Kinect snímá hloubkové mapy. Na základě nasnímaných hloubkových map senzor identifikuje parametry modelu osoby (kostru objektu). Získaný model (kostra) je dále využit pro analýzu pohybu.
Podstatou předkládaného řešení je kontinuální bezkontaktní snímání pohyblivého objektu tak, aby v každou chvíli byla k dispozici informace o poloze zajímavých bodů objektu v prostoru s tím, že je uvažováno rozměrové omezení prostoru, ve kterém snímání objektu probíhá. Předpokládá se, že objekt, člověk, se pohybuje v prostoru úzké chodby cca 1 až 2 m široké po dráze cca 10 m.
« 6
K nasnímání dostatečně dlouhé dráhy pohybujícího se objektu (člověka) cca 10 m nemá senzor Kinect dostatečnou hloubkovou přesnost. Přesnost měření senzorem Kinect klesá s narůstající vzdáleností snímaného objektu od senzoru (Dutta, T. Evaluation of the Kinect sensor for 3-D kinematic measurement in the workplace. Appl. Ergonom. 2012, Sv. 43,4.).
Pro zvýšení přesnosti snímání hloubkových map je využito dvou senzorů Kinect - jednoho pro pohled zepředu a jednoho pro pohled zezadu. Při nedostatečné přesnosti zadního senzoru (tj. objekt je od senzoru příliš vzdálený) je využito dat z předního senzoru a naopak (diferenční snímání).
Další zlepšením navrženého řešení je využití dvou senzorů Kinect pro snímání zepředu a dvou senzorů Kinect pro snímání zezadu. Tím je dosaženo vyšší přesnosti v rovině snímání a současně je možné zachytit větší prostor kolem snímaného objektu a tedy i markéry na straně objektu a tím zlepšit přesnost modelu.
Přehled obrázků na výkresech
Konkrétní příklady provedení jsou znázorněny na připojených výkresech, kde:
a) Obrázek 1 je navržené schéma bezkontaktního snímání pohybu objektu (člověka) založeném na systému čtyř senzorů Kinect.
b) Obrázek 2 je navržené schéma alternativního umístění senzorů bezkontaktního snímání pohybu objektu (člověka) založeném na systému čtyř senzorů Kinect.
c) Obrázek 3 je navržené základní schéma bezkontaktního snímání pohybu objektu (člověka) založeném na principu diferenčního snímání.
Příklady provedení vynálezu
Příklad navrženého schématu je na Obrázek 1. Zde č. 1 značí dvojici předních senzorů Kinect, č. 2dvojici zadních senzorů Kinect, č. 3 - optické dráhy snímání objektu (člověka) senzory, č. 4 - rovina snímání objektu (člověka), č. 5 - pohybující se objekt (člověk) a č. 6 - směr pohybu objektu (člověka).
Senzory 1 jsou umístěny na začátku místnosti (chodby) ve výšce cca 0,5 - 1 m nad zemí v opačných rozích a nasměrovány tak, aby byly schopny snímat rovinu 4. Senzory 2 jsou umístěny do stejné výšky na protilehlou stranu místnosti (chodby) a opět nasměrovány tak, aby byly schopny snímat rovinu snímání 4.
Příklad alternativního navrženého schématu je na Obrázek 2. Zde č. 1 značí dvojici předních senzorů Kinect, č. 2 - dvojici zadních senzorů Kinect, č. 3 - optické dráhy snímání objektu (člověka) senzory, č. 4 - rovina snímání objektu (člověka), č. 5 - pohybující se objekt (člověk) a č. 6 - směr pohybu objektu (člověka).
Senzory 1 jsou umístěny na začátku místnosti (chodby) ve výšce cca 1,5 - 2,5 m nad zemí v opačných rozích a nasměrovány tak, aby byly schopny snímat rovinu 4. Senzory 2 jsou umístěny do stejné výšky na protilehlou stranu místnosti (chodby) a opět nasměrovány tak, aby byly schopny snímat rovinu snímání 4.
Příklad základního principu diferenčního snímání je na Obrázek 3. Zde č. 1 značí přední senzor Kinect, č. 2 - zadní senzor Kinect, č. 3 - optické dráhy snímání objektu (člověka) senzory, č. 4 - rovina snímáni objektu (člověka), č. 5 - pohybující se objekt (člověk) a č. 6 - směr pohybu objektu (člověka).
• # »
Senzor 1 je umístěn na začátku místnosti (chodby) ve výšce cca 0,5 - 1 m nad zemí uprostřed stěny a nasměrován tak, aby byl schopen snímat rovinu 4. Senzor 2 je umístěn do stejné výšky na protilehlou stranu místnosti (chodby) a opět nasměrován tak, aby byl schopen snímat rovinu snímání 4.
Předpokládaný snímaný prostor je následujících rozměrů (délka x šířka x výška): 8-10 m χ 1,5-3 m x 3-4 m.
Senzory 1 i 2 jsou připojeny k záznamovému a vyhodnocovacímu zařízení (počítači), který provádí jak záznam, tak následnou analýzu pohybu.
Objekt (člověk) 5 se pohybuje ve směru šipky 6 od senzorů 2 směrem k senzorům 1. Po celou dobu pohybu je snímán senzory 1 a 2. Díky symetrii uspořádání měřicího systému je pohyb objektu (člověka) možný i opačným směrem.
Vyhodnocovací jednotka sestavuje model objektu (člověka) z dat té dvojice senzorů 1 nebo 2, které mají vzhledem ke vzdálenosti od objektu 5 vyšší přesnost, tj. z těch, které jsou blíže. Jinými slovy, ve chvíli, kdy přesnost senzorů 2 je nedostatečná k vyhodnocení pohybu (objekt se vzdálil za polovinu délky chodby), budou použita data ze senzorů 1 a analogicky při pohybu opačným směrem.
Průmyslová využitelnost
Zařízení je primárně určeno pro vyšetřování pacientů s protézou (případně ortézou) dolní končetiny. Jedná se o vyšetření kontrolující kvalitu provedení protézy a stím spojené její správné nasazení a nastavení. Kvalita se objektivně zjišťuje na základě vyhodnocování snímků pohybu pacienta s danou protézou.
Vyšetření spočívá ve vyhodnocení pohybu sestaveného modelu objektu, který je získán na základě naměřených obrazových dat (hloubkových map). Model obsahuje informaci o kvalitě chůze s danou protézou (ortézou). Po nasnímání dat je průběh pohybu pacienta s protézou vyhodnocen pomocí výpočetní techniky. Vyhodnocení může probíhat buď off-line po nasnímání celého průběhu chůze nebo on-líne přímo v záznamovém a vyhodnocovacím zařízení (počítači).
Vzhledem k tomu, že umístění zařízení pro snímání pohybu bude v budovách, kde je možné využívat jen stísněné prostory, je systém koncipován tak, aby ho bylo možné využít právě v takovýchto prostorách, kde je často k dispozici právě jen úzká chodba. Důležité pro vyšetření pacienta je potřeba nasnímat dostatečně dlouhý úsek, který se může pohybovat od cca 5 do 10 m.
Využití senzorů Kinect je obecně vhodné v úzkém prostoru daném šířkou cca 1 - 2 m a délkou cca 10 m díky jeho jednoduchosti ovládání, komerční dostupnosti a přesnosti v daném měřítku snímání.

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro bezkontaktní snímání pohybu dolních končetin člověka v prostoru, vyznačující se tím, že pro snímání pohybu člověka využívá minimálně dvou hloubkových senzorů Kinect symetricky umístěných v prostoru proti sobě a v takové vzdálenosti, aby bylo možné snímat vzdálenost a zaznamenávat pohyb člověka, který se pohybuje v prostoru mezi nimi a to směrem od jednoho hloubkového senzoru ke druhému, přičemž snímaný člověk může tvořit překážku ve viditelnosti jednoho hloubkového senzoru na druhý.
  2. 2. Zařízení pro bezkontaktní snímání pohybu dolních končetin člověka v prostoru dle nároku 1, vyznačující se tím, že využívá dvojici hloubkových senzorů Kinect pro snímání člověka zepředu a dvojici hloubkových senzorů Kinect pro snímání člověka zezadu, přičemž vzdálenost mezi dvojicemi hloubkových senzorů je větší, než stejně velká vzdálenost mezi jednotlivými hloubkovými senzory Kinect každé dvojice hloubkových senzorů.
CZ2014-132A 2014-03-05 2014-03-05 Bezkontaktní snímání pohybu dolních končetin v prostoru s využitím senzorů Kinect CZ2014132A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-132A CZ2014132A3 (cs) 2014-03-05 2014-03-05 Bezkontaktní snímání pohybu dolních končetin v prostoru s využitím senzorů Kinect

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-132A CZ2014132A3 (cs) 2014-03-05 2014-03-05 Bezkontaktní snímání pohybu dolních končetin v prostoru s využitím senzorů Kinect

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2014132A3 true CZ2014132A3 (cs) 2015-09-16

Family

ID=54151425

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-132A CZ2014132A3 (cs) 2014-03-05 2014-03-05 Bezkontaktní snímání pohybu dolních končetin v prostoru s využitím senzorů Kinect

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2014132A3 (cs)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN106013418A (zh) * 2016-06-09 2016-10-12 毛强平 一种相邻的高层建筑之间连接平台的施工方法及建筑结构
CN106510071A (zh) * 2016-12-31 2017-03-22 上海工程技术大学 一种智能测体装置

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN106013418A (zh) * 2016-06-09 2016-10-12 毛强平 一种相邻的高层建筑之间连接平台的施工方法及建筑结构
CN106510071A (zh) * 2016-12-31 2017-03-22 上海工程技术大学 一种智能测体装置

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN105874350B (zh) 校准装置、校准方法及校准程序
CN110573833B (zh) 成像装置和监控装置
EP3376414B1 (en) Joint movement detection system and method, and dynamic assessment method and system for knee joint
CN103209809B (zh) 用于机器视觉系统和机器人之间的稳健校准的系统和方法
CN107615006B (zh) 井道尺寸计测装置及井道尺寸计测方法
CN105960569B (zh) 使用二维图像处理来检查三维物体的方法
TWI420081B (zh) 測距系統及測距方法
RU2009105666A (ru) Устройство для управления здоровьем
Santhiranayagam et al. A machine learning approach to estimate minimum toe clearance using inertial measurement units
JP2014211404A (ja) モーションキャプチャー方法
JP2004096501A (ja) 移動体の位置検出システム、移動体の位置検出方法、及びプログラム
CN105832342B (zh) 基于光学运动捕捉系统可视空间扩展的运动学参数捕捉方法
CZ2014132A3 (cs) Bezkontaktní snímání pohybu dolních končetin v prostoru s využitím senzorů Kinect
Hosseinzadeh et al. Modal identification of building structures using vision-based measurements from multiple interior surveillance cameras
Guan et al. Study on displacement estimation in low illumination environment through polarized contrast-enhanced optical flow method for polarization navigation applications
Schindler et al. A wearable interface for topological mapping and localization in indoor environments
Ruiz-Ruiz et al. Evaluation of gait parameter estimation accuracy: a comparison between commercial IMU and optical capture motion system
Diaz Novo et al. The impact of technical parameters such as video sensor technology, system configuration, marker size and speed on the accuracy of motion analysis systems
KR102100219B1 (ko) 다중 적외선센서를 이용한 유동인구 검지장치 및 이를 이용한 유동인구 검지 및 계수 방법
Tokarczyk et al. Photogrammetry–principles of operation and application in rehabilitation
KR20200136615A (ko) Ir-uwb 레이더를 이용한 비접촉식 활동량 측정 장치 및 방법
US20210267494A1 (en) Analysis system and method of joint movement
Kahn et al. Fusing real-time depth imaging with high precision pose estimation by a measurement arm
Godil et al. 3D ground-truth systems for object/human recognition and tracking
Hutchinson et al. Monitoring global earthquake-induced demands using vision-based sensors