CZ201363A3 - Elektrochemická mericí cela, soustava elektrochemických mericích cel a zpusob její výroby - Google Patents

Elektrochemická mericí cela, soustava elektrochemických mericích cel a zpusob její výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ201363A3
CZ201363A3 CZ20130063A CZ201363A CZ201363A3 CZ 201363 A3 CZ201363 A3 CZ 201363A3 CZ 20130063 A CZ20130063 A CZ 20130063A CZ 201363 A CZ201363 A CZ 201363A CZ 201363 A3 CZ201363 A3 CZ 201363A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
electrochemical measuring
measuring cell
electrical contact
electrode
working electrode
Prior art date
Application number
CZ20130063A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ304176B6 (cs
Inventor
Dejmková@Hana
Libánský@Milan
Zima@Jirí
Barek@Jirí
Original Assignee
Prírodovedecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Prírodovedecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze filed Critical Prírodovedecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Priority to CZ20130063A priority Critical patent/CZ201363A3/cs
Publication of CZ304176B6 publication Critical patent/CZ304176B6/cs
Publication of CZ201363A3 publication Critical patent/CZ201363A3/cs

Links

Landscapes

  • Battery Electrode And Active Subsutance (AREA)

Abstract

Predkládané resení popisuje elektrochemickou mericí celu obsahující nádobku (2), do níz je v její spodní cásti zaveden elektrický kontakt (3) a na jejím dne je usporádána pracovní elektroda (4) tvorená materiálem obsahujícím vodivý materiál a pojivo, pricemz pracovní elektroda (4) je vodive spojena s elektrickým kontaktem (3). Nádobkou muze být napríklad jamka mikrotitracní desticky (1).

Description

(57) Anotace:
Předkládané řešení popisuje elektrochemickou měřicí celu obsahující nádobku (2), do níž je v její spodní části zaveden elektrický kontakt (3) a na jejím dně je uspořádána pracovní elektroda (4) tvořená materiálem obsahujícím vodivý materiál a pojivo, přičemž pracovní elektroda (4) je vodivě spojena s elektrickým kontaktem (3). Nádobkou může být například jamka mikrotitrační destičky (1).
CZ 2013-63 A3
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká elektrochemické měřicí cely, využitelné zejména pro voltametrická stanovení elektrochemicky aktivních látek. Rovněž se týká způsobu výroby takové elektrochemické měřicí cely.
Dosavadní stav techniky
Voltametrické techniky jsou již po mnoho desetiletí známým způsobem, jak stanovit elektrochemicky aktivní látky organického i anorganického původu. Obvyklé uspořádání dnes vyžaduje použití tří elektrod: referentní elektrody se stabilním elektrochemickým potenciálem, pomocné elektrody, jež slouží jako přívod elektrického proudu, a pracovní elektrody, na které probíhá sledovaná elektrochemická reakce a která je klíčovým prvkem celého systému.
Pracovní elektroda je obvykle z kovu, vodivého materiálu na bázi uhlíku nebo ze směsi některého z uvedených materiálů s vhodným nevodivým pojivém. Vybraný materiál je zpracován do vhodného tvaru a elektroaktivní část je ohraničena izolujícím materiálem. Všechny takto připravené pevné elektrody trpí ovšem tím, že průběh elektrochemických reakcí je ovlivňován tzv. historií elektrody, tedy předchozími reakcemi, které na ní proběhly, a k dosažení opakovatelných výsledků je nutné aktivní elektrodový povrch mechanicky, chemicky či elektrochemicky očistit (aktivovat). Touto nevýhodou netrpí vzhledem ke své kapalné povaze pouze rtuťová elektroda, jejíž použití se dnes již vzhledem k obavám z toxicity rtuti nepovažuje za vhodné, a pastové elektrody, které obnovení elektrodového povrchu usnadňují, ale mají přitom jiné nevýhody, jako je snížená chemická i mechanická odolnost. V případě práce se vzorky, u kterých je potřeba ve zvýšené míře dbát na minimalizaci pasivace pracovní elektrody, pak přistupuje i problém čištění elektrody jako celku, který žádná z dosud uvedených elektrod neřeší.
Z uvedených důvodů se již dříve objevily takzvané sítotiskové elektrody, využívající jen minimální množství elektroaktivního materiálu ve formě kovového či uhlíkového prášku ve směsi s vhodným pojivém a rozpouštědlem, který je jako inkoust nanášen na destičku, nejčastěji i spolu s referentní a pomocnou elektrodou vyrobenou stejnou technikou. Toto . 2 · ekonomicky nenáročné řešení umožňuje použít pro každé stanovení nový elektrodový systém. Využití uhlíkového inkoustu bylo vyzkoušeno i v uspořádání blízkém klasickému tvaru elektrody, kde usnadňuje obnovu povrchu elektrody obdobně jako v případě uhlíkových past se současným zachováním výhod pevných elektrod. Všechna tato řešení však pracují s elektrodovým systémem nezávislým na prostoru, kde je obsažen vzorek.
Cílem předkládaného vynálezu je navrhnout disposabilní elektrochemickou měřicí celu s integrovanou pracovní elektrodou.
Podstata vynálezu
Předmětem předkládaného řešení je elektrochemická měřicí cela, která sestává z nádobky, do níž je v její spodní části zaveden elektrický kontakt a na jejímž dně je uspořádána pracovní elektroda tvořená materiálem obsahujícím práškovaný vodivý materiál a pojivo, přičemž pracovní elektroda je vodivě spojena s elektrickým kontaktem.
Práškovaným vodivým materiálem je s výhodou kovový nebo uhlíkový prášek. Lze v podstatě použít stejné vodivé materiály, jejichž použití je známo pro sítotiskové elektrody.
Pojivém je s výhodou polystyren nebo polykarbonát, lze použít i polymethylmethakrylát, polvinylchlorid a další obdobné látky.
Lze využít prakticky jakoukoliv nádobku, ve výhodném provedení je nádobkou jamka mikrotitrační destičky. Možné je i použití mikrozkumavek nebo jiných plastových nádob vhodné velikosti.
Předmětem předkládaného vynálezu je dále soustava elektrochemických měřicích cel, obsahující mikrotitrační destičku, v níž je do alespoň dvou jamek zaveden v jejich spodní části elektrický kontakt a na jejich dně jsou uspořádány pracovní elektrody tvořené materiálem obsahujícím práškovaný vodivý materiál a pojivo, přičemž každá pracovní elektroda je vodivě spojena s odpovídajícím elektrickým kontaktem. Ve výhodném provedení je elektrický kontakt zaveden a pracovní elektroda uspořádána v každé jamce mikrotitrační destičky.
Elektrochemická měřicí cela podle předkládaného vynálezu je natolik levná, že ji lze použít jako disposabilní, ale přitom umožňuje plnohodnotné měření.
Pomocná a referentní elektroda jsou do elektrochemické měřicí cely podle předkládaného vynálezu ponořeny v horní části cely, mohou být uchyceny např. v odděleném stojanu. Není-li zapotřebí obnovit celý elektrodový systém, lze využít běžnou komerčně dostupnou klasickou referentní elektrodu (kalomelovou, argentchloridovou či merkurosulfátovou) a platinový drát či plíšek jako pomocnou elektrodu. Je-li zapotřebí použít všechny elektrody disposabilní, lze podle nároků aplikace zvolit dvojici elektrod z dostupnějšího a levnějšího materiálu.
Předmětem předkládaného vynálezu je dále způsob výroby elektrochemické měřicí cely, jehož podstata spočívá v tom, že do nádobky se v její spodní části zavede elektrický kontakt, následně se do nádobky vpraví směs práškovaného vodivého materiálu, pojivá a těkavého rozpouštědla, a vytékáním rozpouštědla se vytvoří pevný film tvořící kompozitní pracovní elektrodu.
Těkavá rozpouštědla jsou zejména vybrána ze skupiny zahrnující halogenovaná rozpouštědla, rozpouštědla na bázi ketonů či esterů a substituované aromatické uhlovodíky. Zejména vhodným těkavým rozpouštědlem je například dichlorethan, toluen či aceton. Odborníkům v oboru je zřejmé, že lze použít i jiná lehká organická rozpouštědla vyhovující svou těkavostí a rozpouštěním použitého polymemího elektrodového materiálu.
Vynález je dále osvětlen s použitím následujících obrázků a příkladů, které však nijak neomezují rozsah ochrany.
Popis vyobrazení
Obr. 1 ukazuje mikrotitrační destičku upravenou jako soustavu elektrochemických měřicích cel podle příkladu 1.
Obr. 2 ukazuje diferenční pulsní voltamogramy triclosanu získané měřením ve voltametrických celách podle příkladu 1 v závislosti na pH základního elektrolytu (hodnota pH naznačena nad křivkou). Podmínky měření: základní elektrolyt Brittonův-Robinsonův
- 4 · pufr : methanol V/V), koncentrace triclosanu 100 pmol 1 výška pulsu 50 mV, šířka , A pulsu 100 ms a rychlost skenu 20 mV s Λ
Obr. 3 ukazuje závislost výšky diferenčního pulsního voltametrického píku triclosanu na koncentraci. Podmínky měření: základní elektrolyt Brittonův-Robinsonův pufr pH 7 : methanol (9:1, V/V), výška pulsu 50 mV, šířka pulsu 100 ms a rychlost skenu 20 mV s”1.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1: Soustava elektrochemických měřicích cel
Soustava elektrochemických měřicích cel podle tohoto příkladu je znázorněna na obr. 1.
Základem soustavy elektrochemických měřicích cel je polypropylenová mikrotitrační destička 1. Každá z jamek 2 destičky 1 slouží jako nezávislá elektrochemická měřicí cela. Do každé jamky 2 je ve středu dna do vyvrtaného otvoru vložen železný drát 3, sloužící jako elektrický kontakt. Kompozitní pracovní elektroda 4 se vyrobí vpravením 80 μΐ inkoustu složeného z práškového grafitu a polykarbonátu v hmotnostním poměru 9:1, přičemž 0,1 g této směsi je dispergováno v 0,5 ml dichlorethanu. Při měření je do měřeného roztoku 5 ponořena referentní elektroda 6 a pomocná elektroda 7, které jsou upevněny v nezávisle stojícím stojánku (nezobrazen).
Příklad 2: Stanovení triclosanu pomocí cel s integrovanou kompozitní elektrodou
Soustava voltametrických cel podle příkladu 1 byla použita ke stanovení triclosanu technikou diferenční pulsní voltametrie. Parametry skenu byly nastaveny následovně: výška pulsu 50 mV, šířka pulsu 100 ms a rychlost skenu 20 mV s“1. Během optimalizace byl použit roztok triclosanu o koncentraci 100 pmol Γ1.
V prvním kroku byly optimalizovány parametry stanovení, zejména vhodné reakční prostředí. Jako základní elektrolyt byl použit Brittonův-Robinsonův pufr a byla zkoumána závislost odezvy elektrody na jeho pH. Největší výšku vykazoval pík v oblasti neutrálních pH, pro další měření bylo zvoleno pH 7. Bylo zjištěno, že přídavek 10 % methanolu do základního elektrolytu dále zvyšuje signál elektrody přibližně o 60 % jeho původní výšky, proto byl methanol nadále do roztoku záměrně přidáván.
Dále byla zkoumána otázka, zda je možné měřit tentýž vzorek opakovaně na téže pracovní elektrodě a jaký vliv na kvalitu stanovení má ponechání roztoku v cele po určité časové období před zahájením měření. Bylo zjištěno, že pokles při opakovaném měření je významný a je tedy nutno používat novou celu pro každý sken; naopak při ponechání roztoku bez vloženého potenciálu v cele po dobu 10 minut nedochází ke změnám průběhu základní linie ani výšky píku.
Za zjištěných optimálních podmínek byly změřeny základní parametry stanovení triclosanu, jako je opakovatelnost, mez detekce, mez stanovitelnosti a linearita koncentrační závislosti. Opakovatelnost stanovení byla zhodnocena z deseti následujících měření roztoku triclosanu o koncentraci 100 μηιοΙ Γ1; koncentrační závislost byla měřena v rozsahu 1 až 100 pmol Γ1 a mez detekce a stanovitelnosti byla získána jako troj-, respektive desetinásobek směrodatné odchylky měření nejnižší sledované koncentrace dělený směrnicí koncentrační závislosti. Získané hodnoty jsou shrnuty v tabulce 1.
Tabulka 1. Vybrané parametry stanovení triclosanu v elektrochemické měřící cele s integrovanou kompozitní uhlíkovou filmovou elektrodou.
Mez detekce (μιηοΐ Γ1) 0,25
Mez stanovitelnosti (pmol Γ1) 0,85
Korelační koeficient 0,9864
Opakovatelnost (RSD, %) 4,05 %
Průmyslová využitelnost
Elektrochemickou měřicí celu s integrovanou kompozitní filmovou elektrodou lze využít pro stanovení elektrochemicky aktivních organických i anorganických látek, zejména voltametrickými technikami.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Elektrochemická měřicí cela, vyznačená tím, že obsahuje nádobku (2), do níž je v její spodní části zaveden elektrický kontakt (3) a na jejím dně je uspořádána pracovní elektroda (4) tvořená materiálem obsahujícím práškovaný vodivý materiál a pojivo, přičemž pracovní elektroda (4) je vodivě spojena s elektrickým kontaktem (3).
  2. 2. Elektrochemická měřicí cela podle nároku 1, vyznačená tím, že práškovaným vodivým materiálem je kovový nebo uhlíkový prášek.
  3. 3. Elektrochemická měřicí cela podle nároku 1, vyznačená tím, že pojivém je polystyren nebo polykarbonát.
  4. 4. Elektrochemická měřicí cela podle nároku 1, vyznačená tím, že nádobkou je jamka mikrotitrační destičky.
  5. 5. Soustava elektrochemických měřicích cel (1), vyznačená tím, že obsahuje mikrotitrační destičku, v níž je do alespoň dvou jamek (2) zaveden v jejich spodní části elektrický kontakt (3) a na jejich dně jsou uspořádány pracovní elektrody (4) tvořené materiálem obsahujícím práškovaný vodivý materiál a pojivo, přičemž každá pracovní elektroda (4) je vodivě spojena s odpovídajícím elektrickým kontaktem (3).
  6. 6. Způsob výroby elektrochemické měřicí cely, vyznačený tím, že do nádobky (2) se v její spodní části zavede elektrický kontakt (3), následně se do nádobky (2) vpraví směs práškovaného vodivého materiálu, pojivá a těkavého rozpouštědla, a vytékáním rozpouštědla se vytvoří pracovní elektroda.
CZ20130063A 2013-01-30 2013-01-30 Elektrochemická mericí cela, soustava elektrochemických mericích cel a zpusob její výroby CZ201363A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20130063A CZ201363A3 (cs) 2013-01-30 2013-01-30 Elektrochemická mericí cela, soustava elektrochemických mericích cel a zpusob její výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20130063A CZ201363A3 (cs) 2013-01-30 2013-01-30 Elektrochemická mericí cela, soustava elektrochemických mericích cel a zpusob její výroby

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ304176B6 CZ304176B6 (cs) 2013-12-04
CZ201363A3 true CZ201363A3 (cs) 2013-12-04

Family

ID=49672146

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20130063A CZ201363A3 (cs) 2013-01-30 2013-01-30 Elektrochemická mericí cela, soustava elektrochemických mericích cel a zpusob její výroby

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ201363A3 (cs)

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2914193C2 (de) * 1979-04-07 1982-10-21 Kernforschungsanlage Jülich GmbH, 5170 Jülich Voltammetrische Zelle und Verfahren zur Herstellung einer dafür geeigneten Meßelektrode
GB9419716D0 (en) * 1994-09-30 1994-11-16 Gearey David Electrochemical assessment of cell behaviour and metabolic activity
DE19639311C2 (de) * 1996-09-25 1998-07-16 Draegerwerk Ag Elektrochemische Meßzelle zum Nachweis von oxidierenden Gasen
IE980529A1 (en) * 1998-06-30 2000-02-09 Univ Cork The use of screen printed electrodes in the electrochemical analysis of electroactive species
DE102010063031A1 (de) * 2010-12-14 2012-06-14 Endress + Hauser Conducta Gesellschaft für Mess- und Regeltechnik mbH + Co. KG Potentiometrischer Sensor und Verfahren zur Inbetriebnahme eines potentiometrischen Sensors
DE102011086591A1 (de) * 2010-12-29 2012-07-19 Endress + Hauser Conducta Gesellschaft für Mess- und Regeltechnik mbH + Co. KG Elektrochemische Halbzelle, elektrochemischer Sensor und Verfahren zur Messung mindestens einer Eigenschaft einer Messgröße mit einem elektrochemischen Sensor

Also Published As

Publication number Publication date
CZ304176B6 (cs) 2013-12-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Arduini et al. Carbon black‐modified screen‐printed electrodes as electroanalytical tools
Brahman et al. An electrochemical sensing platform for trace recognition and detection of an anti-prostate cancer drug flutamide in biological samples
Slevin et al. Measurement of local reactivity at liquid/solid, liquid/liquid, and liquid/gas interfaces with the scanning electrochemical microscope: Principles, theory, and applications of the double potential step chronoamperometric mode
Cordova-Huaman et al. Low-cost smartphone-controlled potentiostat based on Arduino for teaching electrochemistry fundamentals and applications
Karimi-Maleh et al. p-Chloranil modified carbon nanotubes paste electrode as a voltammetric sensor for the simultaneous determination of methyldopa and uric acid
Sairi et al. Chronoamperometric response at nanoscale liquid–liquid interface arrays
Nissim et al. Introducing absorptive stripping voltammetry: wide concentration range voltammetric phenol detection
Oleinick et al. Theoretical investigation of generator–collector microwell arrays for improving electroanalytical selectivity: application to selective dopamine detection in the presence of ascorbic acid
Liu et al. Selective Determination of p‐Nitrophenol Based on Its Unique Voltammetric Behavior on Nanoporous Gold
Stočes et al. Electrochemical behavior of nicotine at unmodified carbon paste electrode and its determination in a set of refilling liquids for electronic cigarettes
Markas Rapid detection of paracetamol using a disposable, surface-modified screen-printed carbon electrode
Libansky et al. Construction of an electrochemical cell system based on carbon composite film electrodes and its application for voltammetric determination of triclosan
Vasjari et al. Amino acid determination using screen-printed electrochemical sensors
Ganesh et al. Interference Free Simultaneous Detection of Dihydroxy Benzene Isomers at Cost‐effective and Reliable Celestine Blue Modified Glassy Carbon Electrode
Ramírez-García et al. Carbon composite microelectrodes: charge percolation and electroanalytical performance
Das et al. Electroanalytical Sensor Based on Unmodified Screen‐Printed Carbon Electrode for the Determination of Levo‐Thyroxine
Rajabzadeh et al. A highly sensitive sensor based on reduced graphene oxide, carbon nanotube and a Co (II) complex modified carbon paste electrode: simultaneous determination of isoprenaline, captopril and tryptophan
Inoue et al. Simultaneous Multiplex Potentiostatic Electroanalysis with Liquid‐Junction‐Removed Reference Electrode System using a Closed Bipolar Electrode
Bahramipur et al. Voltammetric determination of captopril using chlorpromazine as a homogeneous mediator
CZ201363A3 (cs) Elektrochemická mericí cela, soustava elektrochemických mericích cel a zpusob její výroby
Eslami et al. Voltammetric determination of venlafaxine by using multiwalled carbon nanotube-ionic liquid composite electrode
Toniolo et al. An Ionic‐Liquid Based Probe for the Sequential Preconcentration from Headspace and Direct Voltammetric Detection of Phenols in Wastewaters
Fonseca et al. Paraffin-graphite based composite electrodes as substrate for the electrodeposition of conductive films with analytical purposes
CZ25415U1 (cs) Izolační hmota
Feeney et al. Determination of heterogeneous electron transfer rate constants at microfabricated iridium electrodes

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20200130