CZ201193A3 - Zpusob výroby príze obsahující spradatelná vlákna a polymerní nanovlákna - Google Patents

Zpusob výroby príze obsahující spradatelná vlákna a polymerní nanovlákna Download PDF

Info

Publication number
CZ201193A3
CZ201193A3 CZ20110093A CZ20110093A CZ201193A3 CZ 201193 A3 CZ201193 A3 CZ 201193A3 CZ 20110093 A CZ20110093 A CZ 20110093A CZ 20110093 A CZ20110093 A CZ 20110093A CZ 201193 A3 CZ201193 A3 CZ 201193A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
nanofibers
spinning
spinning rotor
polymer matrix
cavity
Prior art date
Application number
CZ20110093A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ304829B6 (cs
Inventor
Wiener@Jakub
Original Assignee
Technická univerzita v Liberci
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Technická univerzita v Liberci filed Critical Technická univerzita v Liberci
Priority to CZ2011-93A priority Critical patent/CZ304829B6/cs
Publication of CZ201193A3 publication Critical patent/CZ201193A3/cs
Publication of CZ304829B6 publication Critical patent/CZ304829B6/cs

Links

Landscapes

  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)

Abstract

Pri zpusobu výroby príze obsahující spradatelná vlákna a polymerní nanovlákna se spradatelná vlákna a 0,1 až 15 % hmotnostních polymerních nanovláken se privádí do dutiny (50) rotujícího doprádacího rotoru (5), kde se spolecne formují do stužky vláken. Stužka vláken se následne zakrucuje do príze, pricemž se polymerní nanovlákna ukládají na povrch spradatelných vláken a mezi ne.

Description

Způsob výroby příze obsahující spřadatelná vlákna a polymemí nanovlákna
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby příze obsahující spřadatelná vlákna a polymemí nanovlákna.
Dosavadní stav techniky
Pro rozšíření možností využití polymerních nanovláken, tj. vláken s průměrem pod 1 mikrometr, například v oblasti textilního průmyslu, bylo navrženo několik způsobů pro vytváření lineárních textilních útvarů, které obsahují jádro tvořené standardní nití nebo přízí, na kterém je uložen plášť z těchto nanovláken. Takový lineární textilní útvar pak v sobě kombinuje jak výhodné mechanické vlastnosti jádra, které umožňují jeho další zpracovávání běžnými textilními technikami, tak i výhodné vlastnosti polymerních nanovláken, jako je například jejich velký měrný povrch, výborné sorpční vlastnosti, malá velikost mezivlákenných prostorů, atd., které zvyšují jeho užitnou hodnotu. Všechny dosud navrhované způsoby jsou však technologicky značně složité a nespolehlivé, a nejsou tedy využitelné v průmyslovém měřítku.
Podstata způsobu popsaného ve WO 2008095239 spočívá v ovinutí standardní příze úzkým pruhem plošné vrstvy nanovláken. Jeho nevýhodou je značně komplikovaná, ne-li zcela nemožná, příprava použitelného pruhu plošné vrstvy nanovláken, neboť ta se diky své malé pevnosti a soudržnosti při jakékoliv manipulaci trhá na drobné útržky, které se vlivem svého velkého měrného povrchu spojují do chomáčků a/nebo uplivají na okolních předmětech. Další nevýhodou je, že pouhé ovinutí v žádném případě nezaručí dostatečně odolné uložení vrstvy nanovláken na přízi, a ta se z ní ochotně strhává v podstatě při jakékoliv manipulaci. Díky tomu je tento způsob vhodný maximálně pro omezené laboratorní využití.
PS3729CZ
WO 2008106904 pak popisuje způsob, jehož podstata spočívá v nanášení nanovláken na jádro tvořené standardní nití nebo přízí přímo během jejich vytváření elektrostatickým zvlákňováním. Jádru je před nanesením nanovláken udělován nepravý zákrut, při jehož vytváření a následné eliminaci se nanovlákna mechanicky zachytávají v jeho struktuře. Během experimentů se však ukázalo, že mechanické zachycení nanovláken na jádru je pro další zpracování lineárního útvaru nedostatečné. Kromě toho dosahuje tento postup jen poměrně nízkého výkonu, neboť během elektrostatického zvlákňování dochází ke koncentraci elektrického pole v blízkosti jádra, a tím k úplné nebo částečné eliminaci elektrického náboje nanovláken a změně směru jejich pohybu. I když tento způsob dosahuje podstatně vyššího výkonu než způsob popsaný ve WO 2008095239, a jím připravený lineární útvar výrazně lepších užitných vlastností, jeho praktická využitelnost je jen velmi omezená.
Cílem vynálezu je odstranit nebo alespoň zmírnit nevýhody stavu techniky.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu je dosaženo způsobem výroby příze obsahující spřadatelná vlákna a polymerní nanovlákna, jehož podstata spočívá v tom, že spřadatelná vlákna a 0,1 až 15 % hmotnostních polymerních nanovláken se přivádí do dutiny rotujícího dopřádacího rotoru, kde se společně formují do stužky vláken, která se následně zakrucuje do příze, přičemž se polymerní nanovlákna ukládají na povrch spřadatelných vláken a mezi ně. Diky tomuto uspořádání jsou polymerní nanovlákna chráněna standardními spřadatelnými vlákny před mechanickým poškozením.
Ve výhodné variantě se polymemí nanovlákna vytvářejí přímo v dutině dopřádacího rotoru elektrostatickým zvlákňováním kapalné polymerní matrice v elektrickém zvlákňovacím poli vytvořeném mezi uzemněným dopřádacím rotorem a zvlákňovací elektrodou. Zvlákňovací elektroda, s výhodou ve tvaru koule, je přitom propojená s jedním pólem zdroje vysokého stejnosměrného napětí, a vykonává náhodný rotační nebo složený otáčivý pohyb, do kterého ji silovým a/nebo momentovým působením přivádí polymerní matrice, která se
PS3729CZ průběžně přivádí do zásobníku polymerní matrice ve tvaru části koule do prostrou pod ni, přičemž zvlákňovací elektroda na svém povrchu vynáší polymerní matrici ze zásobníku polymerní matrice do elektrického pole vytvořeného mezi ní a uzemněným dopřádacím rotorem, kde následně dochází k jejímu zvláknění.
K usměrnění a/nebo urychlení nanovláken v dutině doprádacího rotoru je možné do dutiny rotoru přivádět alespoň jeden proud vzduchu. Stejný nebo jiný proud vzduchu může současně sloužit k odstranění par rozpouštědla, které se uvolňují z polymerních nanovláken.
Pro zvýšení přilnavosti mezi standardními spřadatelnými vlákny a polymerními nanovlákny je dále výhodné, pokud se tato standardní spřadatelná vlákna před přivedením do rotujícího doprádacího rotoru upraví plazmatickou modifikací.
Příklady provedení vynálezu
Způsob výroby příze obsahující standardní spřadatelná vlákna a polymerní nanovlákna podle vynálezu je založen na současném přivádění standardních spřadatelných vláken a vhodného množství polymerních nanovláken do běžného doprádacího rotoru, který rotuje okolo své podélné osy běžnou pracovní rychlostí. Polymerní nanovlákna se přitom během vznosu a pohybu standardních spřadatelných vláken zachytávají na jejích površích a společně s nimi se ve sběrné drážce doprádacího rotoru ukládají do stužky vláken, která se následně zakrucuje do příze a odvádí mimo rotor. Pro přívod standardních spřadatelných vláken do dopřádacího rotoru je přitom možné bez dalšího použít některý ze stávajících způsobů. Pro přívod polymerních nanovláken pak lze s výhodou použít proces elektrostatického zvlákňování kapalné polymerní matrice v elektrickém zvlákňovacím poli, při kterém jsou vznikající polymerní nanovlákna usměrňována nebo přímo vytvářena v dutině rotujícího dopřádacího rotoru. Ten je přitom uzemněn a použit jako tzv. sběrná elektroda, takže se podílí na vytváření elektrického zvlákňovaciho pole a vytvořená polymerní nanovlákna jsou k němu silovým působením tohoto pole unášena. V případě potřeby přitom může být rychlost a/nebo směr polymerních
PS3729CZ nanovláken upraven alespoň jedním proudem vzduchu. Tento nebo jiný proud vzduchu může být s výhodou také použit k odstraňování par rozpouštědla, které se uvolňují z vytvářených polymerních nanovláken z dutiny dopřádaciho rotoru, neboť jejich zvýšená koncentrace by mohla způsobovat postupné zhoršování parametrů vytvářených nanovláken a snížení výkonu elektrostatického zvlákňováni, případně i jeho úplné zastavení. Ve stěně/stěnách dopřádaciho rotoru jsou přitom s výhodou vytvořeny ventilační otvory pro vytváření podtlaku v rotoru sloužící zároveň pro odvod tohoto proudu vzduchu. Vysoká rychlost otáčení dopřádaciho rotoru a standardní tvar jeho dutiny přitom umožňují takový pohyb nanovláken v této dutině, při kterém se nanovlákna přednostně zachytávají ve stužce vláken ve sběrné drážce dopřádaciho rotoru a nikoliv na jeho stěnách. Vysoká rychlost otáčení dopřádaciho rotoru v kombinaci s rovnoměrnou dodávkou nanovláken současně zajišťují rovnoměrné ukládání nanovláken do stužky vláken ve sběrné drážce dopřádaciho rotoru, a tím výrobu příze, která má v celém svém průřezu a dle požadavků v určitých délkových úsecích, případně v celé své délce homogenní složení a vlastnosti.
Pro vytváření polymerních nanovláken přímo v dutině dopřádaciho rotoru nebo v její blízkosti lze použít některé ze známých bodových zdrojů polymerních nanovláken, jako je například zvlákňovací elektroda tvořená tryskou/kapilárou, nebo soustavou několika trysek/kapilár. Tyto zvlákňovací elektrody však nejsou schopny dlouhodobě zajistit dostatečně rovnoměrnou dodávku polymerních nanovláken. Díky tomu je nejvhodnějším řešením použití zvlákňovací elektrody 1 znázorněné na obr. 1, která je tvořená tělesem ve tvaru koule, která je volně pohyblivě ve všech směrech uložená v zásobníku 2 polymerni matrice 3 ve tvaru části koule, a částí svého povrchu zasahuje do polymerní matrice 3 v něm. Ve znázorněné variantě provedení je zvlákňovací elektroda 1 propojena s jedním pólem zdroje 4 vysokého stejnosměrného napětí a dopřádací rotor 5 je uzemněn. Zvlákňovací elektroda 1 se přitom uvádí do náhodného rotačního nebo složeného otáčivého pohybu silovým a/nebo momentovým působením polymerní matrice 3, která se přivádí do zásobníku polymerní matrice pod ni. Na jejím povrchu se pak do elektrického zvlákňovacího pole vytvořeného mezi volným povrchem zvlákňovací elektrody 1 a dopřádacím rotorem 5 coby sběrnou elektrodou vynáší polymerní matrice 3,
PS3729CZ která se zde známým způsobem přetváří na polymemí nanovlákna. Zvlákňovací elektroda 1 je přitom celá, nebo alespoň částí svého volného povrchu umístěna v dutině 50 dopřádacího rotoru 5 mimo kontakt s jeho stěnami 51, a nepohybuje se společně s ním.
Polymemí nanovlákna mohou být dle potřeby a požadavku na přízi do spřádacího rotoru 5 přiváděna buď během celého výrobního procesu, nebo pouze během předem určeného intervalu/intervalů. Připravená příze pak obsahuje standardní spřadatelná vlákna a dle potřeby 0,1 až 15% hmotnostních polymerních nanovláken, která jsou uložena v její struktuře na povrchu standardních spřadatelných vláken a/nebo v prostoru mezi nimi. Díky tomu jsou, na rozdíl od situace u lineárních textilních útvarů známých ze stavu techniky, polymemí nanovlákna chráněna standardními spřadatelnými vlákny před mechanickým poškozením a zajištěna proti nežádoucímu uvolnění ze struktury příze během její výroby, zpracovávání a používání z ní vytvořených výrobků. Toto uspořádání a relativně malý podíl polymerních nanovláken současně přízi zajišťují srovnatelné mechanické vlastnosti, jaké by měla bez přídavku nanovláken, takže je možné ji zpracovávat běžnými textilními technikami. Polymemí nanovlákna ve struktuře příze však výrazně zlepšují její sorpční a izolační vlastnosti, takže je možné ji použít například pro výrobu oděvních či technických textilií s výbornými termoizolačními parametry, odolností proti větru, a při vhodné volbě materiálu polymerních nanovláken a/nebo povrchové úpravě i zvýšenými hydrofilními nebo naopak hydrofobními vlastnostmi.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby příze obsahující spřadatelná vlákna a polymemí nanovlákna, vyznačující se tím, že spřadatelná vlákna a 0,1 až 15 % hmotnostních polymemích nanovláken se přivádí do dutiny (50) rotujícího dopřádacího rotoru (5), kde se společně formují do stužky vláken, která se následně zakrucuje do příze, přičemž se polymemí nanovlákna ukládají na povrch spřadatelných vláken a mezi ně.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že polymemí nanovlákna se vytvářejí v dutině (50) dopřádacího rotoru (5) elektrostatickým zvlákňováním kapalné polymemí matrice (3) v elektrickém zvlákňovacim poli vytvořeném mezi uzemněným dopřádacím rotorem (5) a zvlákňovací elektrodou (1) ve tvaru koule propojenou s jedním pólem zdroje (4) vysokého stejnosměrného napětí, která vykonává náhodný rotační nebo složený otáčivý pohyb, do kterého ji silovým a/nebo momentovým působením přivádí polymemí matrice (3), která se průběžně přivádí do zásobníku (2) polymemí matrice (3) ve tvaru části koule do prostrou pod zvlákňovací elektrodou (1), přičemž zvlákňovací elektroda (1) na svém povrchu vynáší polymemí matrici (3) ze zásobníku (2) polymemí matrice (3) do elektrického pole vytvořeného mezi ní a uzemněným dopřádacím rotorem (5).
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že do dutiny (50) dopřádacího rotoru (5) se přivádí alespoň jeden proud vzduchu pro usměrnění a/nebo urychlení polymemích nanovláken.
  4. 4. Způsob podle libovolného z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že do dutiny (50) dopřádacího rotoru (5) se přivádí alespoň jeden proud vzduchu pro odstranění par rozpouštědla, které se uvolňují z polymemích nanovláken.
  5. 5. Způsob podle libovolného z předcházejících nároků vyznačující se tím, že vlastnosti spřadatelných vláken se před přivedením do rotujícího dopřádacího rotoru (5) upravuji plazmatickou modifikací.
CZ2011-93A 2011-02-21 2011-02-21 Způsob výroby příze obsahující spřadatelná vlákna a polymerní nanovlákna CZ304829B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2011-93A CZ304829B6 (cs) 2011-02-21 2011-02-21 Způsob výroby příze obsahující spřadatelná vlákna a polymerní nanovlákna

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2011-93A CZ304829B6 (cs) 2011-02-21 2011-02-21 Způsob výroby příze obsahující spřadatelná vlákna a polymerní nanovlákna

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ201193A3 true CZ201193A3 (cs) 2012-09-05
CZ304829B6 CZ304829B6 (cs) 2014-11-26

Family

ID=46752276

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2011-93A CZ304829B6 (cs) 2011-02-21 2011-02-21 Způsob výroby příze obsahující spřadatelná vlákna a polymerní nanovlákna

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ304829B6 (cs)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6106913A (en) * 1997-10-10 2000-08-22 Quantum Group, Inc Fibrous structures containing nanofibrils and other textile fibers
CZ2007179A3 (cs) * 2007-03-08 2008-09-17 Elmarco S. R. O. Lineární vlákenný útvar obsahující polymerní nanovlákna, zpusob výroby a zarízení k výrobe takovéhoútvaru
CZ300345B6 (cs) * 2007-07-17 2009-04-22 Elmarco, S. R. O. Zpusob zvláknování kapalné matrice, zarízení pro výrobu nanovláken elektrostatickým zvláknováním kapalné matrice a zvláknovací elektroda pro takové zarízení

Also Published As

Publication number Publication date
CZ304829B6 (cs) 2014-11-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Teo et al. Electrospun fibre bundle made of aligned nanofibres over two fixed points
CN105256544B (zh) 一种高性能天然蚕丝纤维及其制备方法
US6110590A (en) Synthetically spun silk nanofibers and a process for making the same
CZ2007179A3 (cs) Lineární vlákenný útvar obsahující polymerní nanovlákna, zpusob výroby a zarízení k výrobe takovéhoútvaru
EP2565302B1 (en) Method and device for production of linear fibre formation comprising nanofibres
CZ304137B6 (cs) Zpusob výroby polymerních nanovláken zvláknováním roztoku nebo taveniny polymeru v elektrickém poli a lineární útvar z polymerních nanovláken vytvorený tímto zpusobem
EP3047057B1 (en) Electrospun filaments
Amiraliyan et al. Electrospinning of silk nanofibers. I. An investigation of nanofiber morphology and process optimization using response surface methodology
Ali et al. Electrospinning of continuous nanofiber bundles and twisted nanofiber yarns
CN107841808A (zh) 一种多尺度螺旋结构纤维束及其制备方法
CN105316792B (zh) 超细锦纶与微细涤纶的双复合纤维的制造工艺
Grothe et al. Influence of solution and spinning parameters on nanofiber mat creation of poly (ethylene oxide) by needleless electrospinning
CN106999638A (zh) 利用纳米纤维复合丝的牙科用线及其制造方法
JP6366860B2 (ja) 高引張強度ナノファイバ糸の製造方法
CN1977074A (zh) 高强度牵切加工纱及其制造方法
CZ201193A3 (cs) Zpusob výroby príze obsahující spradatelná vlákna a polymerní nanovlákna
Hsieh et al. Fabrication of poly (vinyl alcohol) nanofibers by wire electrode-incorporated electrospinning
CZ2010585A3 (cs) Zpusob elektrostatického zvláknování taveniny polymeru
Yang et al. A comparative study of bamboo Lyocell fiber and other regenerated cellulose fibers 2nd ICC 2007, Tokyo, Japan, October 25–29, 2007
Madheswaran et al. Continuous fabrication of braided composite nanofibrous surgical yarns using advanced AC electrospinning and braiding technology
Sasithorn et al. Preparation of Silk Fibroin Nanofibres by Needleless Electrospinning using Formic Acid-Calcium Chloride as the Solvent
Yalcinkaya et al. The Effect of supporting material type on the nanofiber morphology
Sunil Biopolymer Electrospinning
Blomberg et al. Influence of salts on the spinnability of poly (ethylene glycol)
Li et al. Manufacturing and Application of Electrospinning Nanofiber Yarn

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20160221