CZ2011213A3 - Zpusob cištení kontaminovaných zemin, vod a usazenin - Google Patents

Zpusob cištení kontaminovaných zemin, vod a usazenin Download PDF

Info

Publication number
CZ2011213A3
CZ2011213A3 CZ20110213A CZ2011213A CZ2011213A3 CZ 2011213 A3 CZ2011213 A3 CZ 2011213A3 CZ 20110213 A CZ20110213 A CZ 20110213A CZ 2011213 A CZ2011213 A CZ 2011213A CZ 2011213 A3 CZ2011213 A3 CZ 2011213A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
water
whey
soil
sediment
anaerobic
Prior art date
Application number
CZ20110213A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ303568B6 (cs
Inventor
Velebová@Radka
Najmanová@Petra
Innemanová@Petra
Zídková@Ljuba
Original Assignee
DEKONTA, a.s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by DEKONTA, a.s. filed Critical DEKONTA, a.s.
Priority to CZ20110213A priority Critical patent/CZ303568B6/cs
Publication of CZ2011213A3 publication Critical patent/CZ2011213A3/cs
Publication of CZ303568B6 publication Critical patent/CZ303568B6/cs

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Abstract

Rešení se týká zpusobu cištení kontaminovaných zemin, vod a usazenin, které je charakterizováno tím, že se biotický a abiotický rozklad halogenovaných látek podporí prídavkem syrovátky a železné drte za soucasného strídání anaerobních a aerobních podmínek, pricemž se syrovátka pridává v dávce od 0,5 do 50 % hmotn., vztaženo na hmotnost zeminy, vody nebo usazeniny a železná drt v dávce od 0,005 do 10 % hmotn. vztaženo na hmotnost zeminy, vody nebo usazeniny, pri hodnote pH v rozmezí 5 až 10, teplote inkubace od 0 .degree.C do 60 .degree.C a obsahu sušiny zeminy, vody nebo usazeniny 1 až 90 % hmot. a pricemž se strídání anaerobních/aerobních podmínek provádí v intervalu 1 až 15 dní.

Description

Způsob čištění kontaminovaných zemin, vod a usazenin
Oblast techniky
Řešení se týká způsobu čištění kontaminovaných zemin, vod a usazenin kombinací abiotických a biotických metod při sanaci halogenovaných kontaminantů.
Dosavadní stav techniky
Znečištění zemin, vod a usazenin halogenovanými kontaminanty představuje velký ekologický problém, který se snaží celosvětově vyřešit velká skupina lidí. Zejména odstraňování nežádoucích chlorovaných aromatických sloučenin z přírody přináší mnoho technických problémů.
Podle CZ 287^711 je známo působení železného prášku na halogenové kontaminanty v zemině, vodě nebo usazeninách, ale vždy při této dekontaminaci musí být přítomen též zdroj uhlíku ve formě vláknitých organických materiálů ze skupiny, zahrnující zemědělské plodiny, jejich zbytky, křoviny, stromy, trávu, plevely, řasy a směsi těchto materiálů, což často komplikuje vlastní čisticí proces, který je navíc časově velmi náročný.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje způsob čištění kontaminovaných zemin, vod a usazenin, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se biotický a abiotický rozklad halogenovaných látek podpoří přídavkem syrovátky a železné drtě za současného střídání anaerobních a aerobních podmínek, přičemž se syrovátka přidává v dávce od 0,5 do 50 hmotn. %, vztaženo na hmotnost zeminy, vody nebo usazeniny a přídavku železné drtě v dávce od 0,005 do 10 hmotn. % zeminy, vody nebo usazeniny, při hodnotě pH v rozmezí 5 až 10, teplotě inkubace od 0½ do 60rC a obsahu sušiny zeminy, vody nebo usazeniny 1 až 90 hmotn. %, kdy střídání anaerobních/aerobních podmínek se provádí v intervalu 1 až 15 dní.
Způsob podle vynálezu je charakterizován tím, že syrovátka je použita v kapalné formě jako přímý odpadní produkt potravinářského průmyslu při výrobě mléčných výrobků nebo je použita sušená syrovátka, která je naředěna vodou, kde sušená syrovátka tvoří 5 až 15 hmotnostních procent.
Způsob podle vynálezu je dále charakterizován tím, že železná drť je tvořena nulamocným železem o velikosti částic 0,1 až 1,00 mm.
Způsob podle vynálezu je dále charakterizován tím, že střídání anaerobní a aerobní fáze je prováděno periodickým střídáním přístupu vzduchu zavíráním a otevíráním reakčních nádob nebo střídáním vypínání a zapínání provzdušňování do dané kontaminované zeminy, vody nebo usazeniny.
Nulamocné železo se ukázalo být silným redukčním činidlem, které je schopno redukovat halogenované etheny, dále pak methany, ethany a další halogenované sloučeniny (PCB sloučeniny, freony, brómované sloučeniny, barviva, pesticidy atd.) za přirozené teploty 18 až 23^C v kontaminované zemině, vodě nebo v kontaminovaných usazeninách.
V přítomnosti nulamocného železa dochází k následujícím mechanismům. V podzemní vodě je kyslík spotřebováván reakcí s nulamocným železem za vzniku silně redukčních podmínek, kdy se rapidně se snižuje oxido-redukční potenciál (ORP).
Fe°(s) + 4H*(aq) +O2(aq) -> 2Fe2+(aq) + 2H2O(aq)
Ο 4
Redukční podmínky mají za výsledek vznik příznivého prostředí pro postupnou náhradu halogenovaných (např. chloridových) iontů za vodíkové ionty za vzniku meziproduktů a konečných produktů.
RCI + H+ + 2e- —► RH + CF
Za anaerobních podmínek nebo za podmínek nízkého obsahu rozpuštěného kyslíku v prostředí tvoří železo redoxní pár s vodou za vzniku železnatých iontů, hydroxidových iontů a plynného vodíku. Samotný vodík slouží jako další redukční činidlo.
Fe°(s) + 2H2O(I) -»2Fez+(aq) + H2(g) + OH’(aq)
Pro mikrobiální degradaci sloučenin s vysokým redox potenciálem, jako jsou halogenované deriváty, nitráty, sulfáty apod., je výhodné využít anaerobní podmínky, kdy jsou tyto látky ochotnými akceptory elektronů. V případě halogenovaných derivátů dochází k takzvané reduktivní dehalogenaci, kdy je atom halogenu, nejčastěji chloru, v molekule nahrazen atomem vodíku.
RCI + H+ + 2e RH + CF
Při reduktivní dechloraci (nebo také halorespiraci) je kontaminant (RCI) zdrojem uhlíkových atomů buňkou využíván jako zdroj uhlíku a energie. Zároveň je nutné zajistit dostatečný přísun vhodného substrátu (syrovátky nebo melasy), zajišťující přítomnost vodíku jako donoru elektronu, což je podstatou podpory mikrobiální reduktivní dehalogenace podle vynálezu.
Další možností, jak mikrobiálně rozložit halogenované aromatické sloučeniny, je štěpení aromatického jádra za přítomnosti kyslíku, kdy se uplatňují enzymy dioxygenásy. Mikroorganismům způsobuje potíže zejména vazba C-X, která je velmi silná a k jejímu narušení je zapotřebí velkého množství energie. Druhý problém je spojen s faktem, že běžným intermediátem degradace aromátů je katechol nebo dihydroxybenzen. Tyto molekuly vyžadují dva nesubstituované uhlíky sousedící s OH-skupinou, aby mohla úspěšně proběhnout jejich degradace podle schématu na Qbrázku 1. Substituce, např. chlorem, však tato místa blokuje a odbourání takových • · · · ··· · · ·*· * · · · · sloučenin je značně ztíženo. Z tohoto důvodu je výhodou použít střídání anaerobní a aerobní fáze, kdy v anaerobní fázi dochází nejprve k dehalogenaci kontaminantu.
Původci vynálezu byly provedeny srovnávací pokusy, jejichž výsledky lze stručně shrnout takto:
- Způsob podle vynálezu je progresivní sanační metoda, u které byla prokázána vysoká účinnost degradace jak původních polutantů, tak i jejich degradačních meziproduktů
- Biodegradační pochody halogenovaných derivátů jsou způsobem podle vynálezu silně podporovány vznikajícím redukčním prostředím, navozeném kombinací přídavku nulamocného železa, syrovátky a anaerobních podmínek
- Přídavek syrovátky kladně přispívá k odbourávání meziproduktů vznikajících při biologické degradaci nežádoucích kontaminantů
- Střídání anaerobní a aerobní fáze přispívá k účinné mikrobiální degradaci halogenovaných aromatických derivátů
- Zanášení kovů do životního prostředí je nevýhodou ne jen tohoto způsobu podle vynálezu
Přehled obrázků á-erafů na výkresech
Obrázek 1: Mikrobiální rozklad aromátů za aerobních podmínek
Graf 1: Úbytek izomerů HCH pro jednotlivé varianty
Graf 2: Uvolňování meziproduktů
Graf 3: Změna ORP v průběhu degradace HCH
Graf 4: Porovnání konečné ZHCH a ΣΜΖ
Dřetovice 109,273'42 Steheičeves
00 50(96/
Příklady provedení νγηα/αζχ
Příklad 1
V laboratorních podmínkách byl testován účinek přídavku nulamocného železa a syrovátky. Pro porovnání účinnosti organického substrátu byla připojena i varianta s kombinací železa a melasy. Cílem bylo navodit reduktivní podmínky, charakteristické nízkým ORP, které mají příznivý vliv na úplnou bakteriální degradaci halogenovaných derivátů v prostředí. Testy probíhaly vevsádkovém uspořádání. Mikrobiální proces nebyl podpořen přídavkem dalších alochtonních organismů a bylo tedy využito přirozené mikroflóry v kontaminovaném vzorku. Pro testy byla vybrána reálná kontaminovaná zemina pocházející z areálu společnosti OHIS AD, Skopje, Makedonie. Vstupní analýzy ukázaly na celkovou počáteční koncentraci směsi izomerú hexachlorocyklohexanu £HCH (α-HCH + β-HCH + v-HCH + δ-HCH) v hodnotě 17 150 mg.kgsu5'1.
Během těchto testů se porovnávala rychlost degradace jak izomerů HCH, tak i všech stabilních degradačních produktů jako mono, di, tri a tetra chlorované benzeny a samotný benzen. Byly porovnávány varianty s přídavkem železa a s přídavkem dvou substrátů melasy a syrovátky. Během testů byla varianta s přídavkem syrovátky vyhodnocena jako nejúčinnější vzhledem k účinnosti degradace jak izomerú HCH, tak i vznikajících meziproduktů.
Před pokusem byla kontaminovaná zemina přeseta a zhomogenizována. Obsah její sušiny byl upraven přídavkem vody z vodovodu na konečnou sušinu 50 hmotn. %. Jako zdroj nulamocného železa byl použit železný prášek z výrobny Kovobrasiv spol. s r.o. v Mníšku pod Brdy, CZ. Analýza zrnitosti ukázala, že dodaná ocelová drť je z 80 hmotn. % tvořena částicemi kulatého rozměru o průměru 0,2 až 0,3 mm. Přídavky železa a organických substrátů (syrovátka, melasa) pro jednotlivé varianty byly dávkovány v množství 5 hmotn. % ku sušině zeminy, pH bylo před zahájením o o o _yv pokusu upraveno na hodnotu 7^0,5. Jednotlivé pokusy probíhaly vždy ve skleněných uzavíratelných lahvich (5 i), kde bylo vždy po 1 I obohacené kontaminované zeminy. Přehled variant a jejich složení je uveden v Tabulce 1. Stejná písmena vyznačují paralelní varianty, kde varianta D představuje kontrolu.
Tabulka 1: Přehled jednotlivých variant - všechny hodnoty jsou v hmotn. %
Fe melasa syrovátka
A1.A2 5 5 -
B1, B2 5 - 5
C1,C2 5 - -
D1.D2 - - -
Lahve byly periodicky otevírány a zavírány z důvodu navození anaerobních a aerobních podmínek. Anaerobní fáze trvala 10 dnů, aerobní 4, během které se lahve každý den intenzivně promíchávaly. Všechny lahve byly po celou dobu uloženy v temnu. Po skončení anaerobní fáze se stanovovaly hodnoty pH, ORP a počet anaerobních mikroorganismů. Po konci aerobní fáze se odebíraly vzorky pro stanovení izomerů HCH, chlorovaných benzenů, benzenu a sušiny. Pokus běžel po dobu 112 dnů, to znamená 8 cyklů anaerobní a aerobní fáze.
Výsledky průběhu pokusu pro jednotlivé varianty jsou následující. Porovnáme-li počáteční a konečnou celkovou koncentraci izomerů £HCH a jejich meziproduktů £MZ, zjistíme, že u všech variant s přídavkem železa (A, B, C) došlo k výrazné eliminaci všech chlorovaných derivátů, a to min o 99 % hmotn. U kontrolní varianty D byla zjištěna zhruba 85 % degradace XHCH, zřejmě vlivem vysokého obsahu celkového organického uhlíku (TOC) podporující degradaci kontaminantů činností autochtonní mikroflórou, Na příznivý vliv přídavku železa a syrovátky v porovnání s kontrolou ukazují výsledky např. ze 43. dnu pokusu, kde stupeň kde byl stupeň degradace
HCH rovnal 97, 94, 89 a 47 hmotri?% pro varianty A, B, C a D respektive.
Shrnutí celého průběhu degradace izomerů £HCH a vznik meziproduktů i* £MZ za dobu 112 dnů je uvedeno v následující Tabulce 2.
·· • · * * · ·
• · * • • • · · • « • » • · • • · 7 5 ΰ
• * • ·
• · · • · « · ·♦ · <1 O O O 0 O
Nejlepších výsledků bylo dosaženo u varianty B (syrovátka + Fe), kde je na výstupu ZHCH + ΣΜΖ nejnižšl, a to 21 mg.kgSUš1. Oproti tomu k nejnižší eliminaci došlo u kontrolní varianty D, kde ΣΗΟΗ + ΣΜΖ byla po ošetření 2 599 mg.kgsus‘1.
Tabulka 2: Degradace £HCH a vznik £MZ ve 112. dnu pokusu
S “ Η d> £ £ X = W <Λ §£* •Ιϊ <2 V3 ? ε 2 '=> W <Λ §· S li W '§ I % degradace ΣΗΟΗ+ ΣΜΖ
' výstup XHCH + ω b) E.
A 17 150 40 45 130 171 99,01
B 17 150 9 45 12 21 99,88
C 17 150 24 45 33 57 99,67
D 17 150 2 506 45 93 2 599 84,89
Jako nejlépe odbouratelné izomery pro A, B a C se ukázaly být γ-HCH a δ-HCH, což ukazuje Tabulka 3. Jejich stupeň degradace se pohyboval v rozmezí 99,94 až 100 hmotn. %. Nejnižší stupeň degradace kontaminantů byi pozorován u izomeru β-HCH, ovšem probíhal vždy min. z 91 hmotir%.
Tabulka 3: Degradace jednotlivých izomerů HCH
a-HCH β-HCH Y-HCH δ-HCH
A 99,19 92,56 99,98 99,94
B 99,84 97,74 99,99 99,99
C 99,70 91,81 99,98 100,00
D 79,20 í 81,43 84,01 88,78
U kontrolní varianty D byl pozorován pomalejší pokles izomerů HCH, jak ukazuje Graf 1. Konečná degradace jednotlivých izomerů v kontaminantech ή byla nakonec vždy min. 79 hmotn. % .
V průběhu pokusu byla podrobně monitorována přítomnost meziproduktů, konkrétně benzenu, chlorbenzenu, di, tri a tetrachlorbenzenu. Tyto látky byly v kontaminované zemině prokázány již ve vstupní analýze.
·· ·· ···· • · · ·· · · ··* • · · · · c • · · · ·· · · ·· ·
Nejvyšší vstupní koncentrace byly naměřeny pro trichlorbenzen a tetrachlorbenzen, a to 17 a 20 mg.kgSUš’1· Tyto meziprodukty se později ukázaly jako špatně zdegradovatelné hlavně pro kontrolní variantu D. Jejich koncentrace se pohybovala zhruba stále na stejné hladině nebo se dokonce zvyšovala, jak ukazuje |»raf 2.
U variant A, B a C koncentrace benzenu, chlorbenzenu a dichlorbenzenu se v průběhu prvních 20 dnů vždy zvýšily na určitou úroveň, kdy ovšem koncentrace nikdy nepřekročily hranici 400 mg.kg'1 a následoval pokles jednotlivých MZ. U kontrolní varianty nedochází k tak vysokým nárůstům MZ, jak můžeme vidět na ^rafu 2.
Každých 14 dní byly u každé varianty stanovovány hodnoty pH, ORP, počet anaerobních a fakultativně anaerobních bakterií a iontů NO3', NCV. NH4 + a ΡΟΛ Po celou dobu experimentu se hodnota pH pohybovala v rozmezí 7,25 až 7,60 a nejevila rostoucí či klesající tendenci. Měření ORP (redoxpotenciál proti vodíkové elektrodě) potvrdilo redukční podmínky navozené v průběhu pokusu, jak ukazuje ^raf 3.
Ačkoli byla snaha původců podpořit přítomnou mikroflóru přídavkem organického substrátu (melasa, syrovátka), počet anaerobních a fakultativně anaerobních bakterií byl pro všechny varianty, i kontrolní, řádově stejný, tj. 1.00E+04 CFU.kg‘1 suá zeminy. To lze vysvětlit tím, že celkový obsah organického uhlíku (TOC) v zemině byl poměrně vysoký, 45 600 mg.kg'1 a přídavek substrátu tedy nepředstavoval pro mikroorganismy zásadní výhodu, co se týče počtu anaerobních a fakultativně anaerobních bakterií. Na základě výsledků lze však vyvodit, že přídavek syrovátky jako substrátu pozitivně ovlivňuje průběh degradace jak isomerú HCH, tak i jejich rozkladných meziproduktů £MP. Přídavek melasy (varianta A) spíše rychlost degradace snižuje, jak je vidět na Grafu 4, kde jsou zobrazeny konečné koncentrace jednotlivých variant ke konci pokusu.
Dretovíce 109í 2^3 42 Stehelčeves /
l<X25 00 60 96
• *· · • · · • « • ···
Průmyslová využitelnost
Nový způsob čištění kontaminovaných zemin, vod a usazenin na čištění halogenovaných kontaminantú, využívající kombinaci abiotických a biotických metod, kdy se aplikuje železná drť, syrovátka a dochází ke střídání anaerobních a aerobních podmínek.

Claims (4)

1. Způsob čištění kontaminovaných zemin, vod a usazenin, vyznačující se tím, že se na zeminu, vodu nebo usazeninu působí směsí sestávající ze syrovátky a železné drtě za současného střídání anaerobních a aerobních podmínek, přičemž se syrovátka přidává v dávce od 0,5 do 50 hmotn. %, vztaženo na hmotnost zeminy, vody nebo usazeniny a přídavku kovové· drtil v dávce od 0,005 do 10 hmotn. %'zeminy, vody nebo usazeniny, při hodnoté pH v rozmezi 5 až 10, teplotě inkubace od 0f€] do 60vC a obsahu sušiny 1 až 90 hmotn. %, B^šířídSřiranaerobních/aerobních podmínek provádí v intervalu 1 až 15 dní.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že syrovátka je použita v kapalné formě jako přímý odpadní produkt potravinářského průmyslu při výrobě mléčných výrobků nebo je použita sušená syrovátka, která je naředéna vodou, kde sušená syrovátka tvoří 5 až 15 hmotn. %.
3. Způsob podle nároku 1 až 2, vyznačující se tím, že železná drť je tvořena nulamocným železem o velikosti částic 0,1 až 1,00 mm.
4. Způsob podle nároku 1 až 3, vyznačující se tím, že střídání anaerobní a aerobní fáze je prováděno periodickým střídáním přístupu vzduchu zavíráním a otevíráním reakčních nádob nebo střídáním vypínání a zapínání provzdušňování dané kontaminované zeminy, vody nebo usazeniny.
CZ20110213A 2011-04-12 2011-04-12 Zpusob cištení kontaminovaných zemin, vod a usazenin CZ303568B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20110213A CZ303568B6 (cs) 2011-04-12 2011-04-12 Zpusob cištení kontaminovaných zemin, vod a usazenin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20110213A CZ303568B6 (cs) 2011-04-12 2011-04-12 Zpusob cištení kontaminovaných zemin, vod a usazenin

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2011213A3 true CZ2011213A3 (cs) 2012-12-12
CZ303568B6 CZ303568B6 (cs) 2012-12-12

Family

ID=47323748

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20110213A CZ303568B6 (cs) 2011-04-12 2011-04-12 Zpusob cištení kontaminovaných zemin, vod a usazenin

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ303568B6 (cs)

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2079282C (en) * 1992-09-28 2000-09-19 Alan George Seech Composition and method for dehalogenation and degradation of halogenated organic contaminants
US6001252A (en) * 1998-07-09 1999-12-14 Rmt, Inc. In situ anaerobic dehalogenation
ITMI20020086A1 (it) * 2002-01-18 2003-07-18 Enitecnologie Spa Procedimento per la degradazione biologica di cloroorganici in acque di falda
CZ297359B6 (cs) * 2002-06-11 2006-11-15 Earth Tech Cz S.R.O. Sanace chlorovaných uhlovodíku v podzemních vodách a zeminách v redukcních podmínkách aplikací syrovátky
JP4345493B2 (ja) * 2004-01-16 2009-10-14 東洋インキ製造株式会社 土壌浄化剤及び土壌浄化方法
CZ300088B6 (cs) * 2007-05-23 2009-01-28 Dekonta, A. S. Substrát pro sanaci halogenovanými uhlovodíky kontaminovaného horninového prostredí metodou reduktivní dechlorace in-situ, zpusob jeho aplikace a zarízení k provádení tohoto zpusobu

Also Published As

Publication number Publication date
CZ303568B6 (cs) 2012-12-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Aravind et al. An integrated (electro-and bio-oxidation) approach for remediation of industrial wastewater containing azo-dyes: understanding the degradation mechanism and toxicity assessment
Bensalah et al. Degradation of hydroxychloroquine by electrochemical advanced oxidation processes
Hube et al. Mitigation of emerging pollutants and pathogens in decentralized wastewater treatment processes: A review
Ashrafivala et al. Investigation of H2O2/UV advanced oxidation process on the removal rate of coliforms from the industrial effluent: A pilot-scale study
Bustillo-Lecompte et al. Photochemical treatment of benzene, toluene, ethylbenzene, and xylenes (BTEX) in aqueous solutions using advanced oxidation processes: towards a cleaner production in the petroleum refining and petrochemical industries
Xu et al. Application of zero valent iron coupling with biological process for wastewater treatment: a review
Zhang et al. Reduction of antibiotic resistance genes in municipal wastewater effluent by advanced oxidation processes
Bassin et al. Nitrification of industrial and domestic saline wastewaters in moving bed biofilm reactor and sequencing batch reactor
Shaojun et al. Aqueous oxytetracycline degradation and the toxicity change of degradation compounds in photoirradiation process
Al-Dhabi et al. Effective degradation of tetracycline by manganese peroxidase producing Bacillus velezensis strain Al-Dhabi 140 from Saudi Arabia using fibrous-bed reactor
Pradhan et al. Impact of salinity on organic matter and nitrogen removal from a municipal wastewater RO concentrate using biologically activated carbon coupled with UV/H2O2
Jahan et al. Fate and reduction of bromate formed in advanced water treatment ozonation systems: A critical review
Ye et al. Acclimation of anaerobic sludge degrading chlorophenols and the biodegradation kinetics during acclimation period
Murphy et al. Sequential UV-and chlorine-based disinfection to mitigate Escherichia coli in drinking water biofilms
Pehlivanoglu-Mantas et al. The fate of wastewater-derived NDMA precursors in the aquatic environment
Chen et al. Treatment of high explosive production wastewater containing RDX by combined electrocatalytic reaction and anoxic–oxic biodegradation
Yin et al. Reductive transformation of pentachloronitrobenzene by zero-valent iron and mixed anaerobic culture
Fernández de Dios et al. Degradation of organic pollutants by heterogeneous electro‐Fenton process using Mn–alginate composite
González et al. Neonicotinoids removal by associated binary, tertiary and quaternary advanced oxidation processes: Synergistic effects, kinetics and mineralization
Khan et al. Toxicity reduction and improved biodegradability of benzalkonium chlorides by ozone/hydrogen peroxide advanced oxidation process
US20150258589A1 (en) Treatment of contaminated soil and water
Wang et al. The role of biofilms on the formation and decay of disinfection by-products in chlor (am) inated water distribution systems
Hoseinzadeh et al. Enhanced biological nitrate removal by alternating electric current bioelectrical reactor: Selectivity and mechanism
Sánchez-Sánchez et al. Treatment of a textile effluent by electrochemical oxidation and coupled system electooxidation–Salix babylonica
Han et al. Treatment of bactericide wastewater by combined process chemical coagulation, electrochemical oxidation and membrane bioreactor

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20210412