CZ2010190A3 - Preladitelný LC oscilátor s konstantní amplitudou - Google Patents

Preladitelný LC oscilátor s konstantní amplitudou Download PDF

Info

Publication number
CZ2010190A3
CZ2010190A3 CZ20100190A CZ2010190A CZ2010190A3 CZ 2010190 A3 CZ2010190 A3 CZ 2010190A3 CZ 20100190 A CZ20100190 A CZ 20100190A CZ 2010190 A CZ2010190 A CZ 2010190A CZ 2010190 A3 CZ2010190 A3 CZ 2010190A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
transistor
oscillator
resistor
common
capacitor
Prior art date
Application number
CZ20100190A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ302141B6 (cs
Inventor
Foit@Julius
Original Assignee
Ceské vysoké ucení technické v Praze Fakulta elektrotechnická
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ceské vysoké ucení technické v Praze Fakulta elektrotechnická filed Critical Ceské vysoké ucení technické v Praze Fakulta elektrotechnická
Priority to CZ20100190A priority Critical patent/CZ302141B6/cs
Publication of CZ2010190A3 publication Critical patent/CZ2010190A3/cs
Publication of CZ302141B6 publication Critical patent/CZ302141B6/cs

Links

Landscapes

  • Inductance-Capacitance Distribution Constants And Capacitance-Resistance Oscillators (AREA)

Abstract

Vynález se týká LC oscilátoru preladitelného ve velkém kmitoctovém rozsahu. Zapojení sestává z prvního bloku (1) rízeného zesilovace se spolecným gatem, druhého bloku (2) rízeného zesilovace se spolecným drainem a bloku (3) zdroje regulacního napetí. Zapojení oscilátoru je složené ze dvou kaskádne zapojených zesilovacích bloku (1, 2) osazených unipolárními tranzistory MOS FET. První blok (1) s tranzistorem (T1) je v zapojení se spolecným gatem. V drainu prvního tranzistoru (T1) je zapojen paralelní rezonancní obvod (L1, C1), z nehož je vf signál priváden kondenzátorem (C2) na gate druhého tranzistoru (T2) a zároven na diodu (D1), která usmernuje vf signál a vytvárí predpetí pro gate obou tranzistoru (T1, T2). Druhý tranzistor (T2) svým sourcem budí source prvního tranzistoru (T1). V obvodu source obou tranzistoru (T1, T2) je zapojen resistor (R1). V drainu druhého tranzistoru (T2) je zapojen resistor (R2), ze kterého se odebírá pres vazební kondenzátor (C4) výstupní signál oscilátoru. Zpetná vazba (C2, D1) stabilizuje amplitudu výstupního napetí oscilátoru, udržuje zesílení tranzistoru na nejmenší úrovni nezbytné pro splnení oscilacní podmínky. Tak je dosaženo snížení úrovne vyšších harmonických, je omezeno buzení aktivních prvku do oblasti voltampérových charakteristik s velkou diferenciální vodivostí a tak se dosahuje zlepšení stability kmitoctu oscilátoru. Výstupní signál oscilátoru je odebírán z druhého tranzistoru (T2) oddelene od rezonancního obvodu (L1, C1) a tím je minimalizován vliv zmeny impedance záteže na kmitoctovou stabilitu oscilátoru.

Description

Preladitelný LC oscilátor s konstantní amplitudou
Oblast techniky
Předkládané řešení se týká zapojení přeladitelného oscilátoru s kmitočtem určovaným rezonančním obvodem LC. Řešení umožňuje měnit kmitočet změnami hodnot L i C ve velkém rozsahu, aniž by se měnila amplituda vytvářených kmitů, při zachování dobré stability kmitočtu.
Dosavadní stav techniky
Obvodů jednoduchých přeladitelných vysokofrekvenčních oscilátorů s kmitočtem určovaným rezonančním obvodem LC byl za dobu existence elektroniky vynalezen veliký počet. Všechna dosavadní řešení však mají jednu společnou nevýhodu: při přelaďování v širokém rozsahu kmitočtů změnami kapacity a/nebo indukčnosti rezonančního obvodu LC nedovedou udržet pracovní podmínky takové, aby byla oscilační podmínka optimálně splněna, tj. aby napěťový přenos ve zpětnovazební smyčce byl přesně jednotkový.. Z toho důvodu se v nich užívá podstatně většího stupně kladné zpětné vazby než v daném ladicím rozsahu minimálně potřebného, aby se tak zajistilo rozkmitání i při nejnepříznivějši kombinaci hodnot L, C, činitele jakosti rezonančního obvodu a okamžitých zesilovacích vlastností aktivních prvků, ovlivňovaných jejich stárnutím, napájecím napětím, teplotou a dalšími parazitními vlivy. To vede k silnému nelineárnímu zkreslení proudových průběhů v aktivních součástkách obvodu, které výrazné zhoršuje stabilitu vyráběného kmitočtu, zejména pokud jde o vliv změn napájecího napětí, změn parametrů aktivních prvků atd., takže dosažitelná celková kmitočtová stabilita obvodu je podstatně horši než stabilita užitého rezonančního obvodu LC samotného.
Typická dosavadní řešení oscilátorů většinou užívají pro vytvoření kladné zpětné vazby rezonančních obvodů s kapacitně vytvořenými odbočkami typu Colpitts, jak ukazuje obr.1 A nebo s induktivně vytvořenými odbočkami v obvodu Hartley, případně indukčnosti ve tvaru transformátoru u zapojení Reinartz , což dále omezuje možnosti přelaďování v širokém rozsahu, zhoršuje podmínky pro technologické vytvoření stabilního obvodu LC a navíc někdy vede i k tomu, že ani jeden z koncových bodů obvodu LC nemá nulový střídavý potenciál jak je tomu u obvodu Pierce na obr. 1B. Současně je u běžných provedeni LC oscilátorů obtížné odvádět vytvářený signál pro užití v dalších obvodech tak, aby běžné změny jejich vlastností v provozních podmínkách nezhoršovaly stabilitu vytvářeného kmitočtu.
Novější řešení těchto problémů přinesl obvod užívající řízených zesilovacích stupňů s unipolárními tranzistory JFET uvedený v článku J. Foit: LC Oscillator has Stable Amplitudě, Electronic Design News, vol. 50, říjen 2005, str. 93 - 96. Tento obvod podle obr. 1C má však tu nevýhodu, že užitím unipolárních tranzistorů JFET se nehodí pro integraci dnes nejobvyklejší technologii, založenou na užití unipolárních tranzistorů MOS.
Je rovněž znám americký patent US 4^454^485. Patentovaný obvod řeší podobnou úlohu, tj. oscilátor se stabilní amplitudou, ale má následující nevýhody, Užívá pouze jednostupňového zesilovače v zapojení obvodu buď Colpittsově, Fig. 1, nebo modifikovaném Hartleyově, Fig. 2. Obě zapojení, v souhlasu s jejich obecnými názvy, užívají jako kmitočet určující součástky rezonančního obvodu LC s odbočkou. Tím je automaticky omezen rozsah kmitočtového ladění. Uspořádání obvodů nedovoluje odvádět výstupní signál bez ovlivnění laděného obvodu, takže změny impedance zátěže ovlivňují generovaný kmitočet. Regulace zesílení v obvodu podle zmíněného patentu probíhá pouze v jednej zesilovacím stupni, takže je poměrně málo účinná. Ze stejného důvodu není obvod podle patentu nezávislý na velikosti napájecího napětí. Protože obvod podle patentu pracuje v obou variantách s těsnou vazbou na vnitřní admitanci drainu aktivního prvku, jejíž hodnota je závislá na poloze pracovního bodu aktivní součástky, je generovaný kmitočet ovlivňován velikostí napájecího napětí obvodu.
Dále je známa americká patentní přihláška & US 2008/0143452 A1. Přihlašovaný obvod řeší rovněž obdobnou úlohu, tedy oscilátor se stabilní amplitudou, má však následující tyto nevýhody. Jedná se o oscilátor pro jediný neproměnný kmitočet, tedy nepřeladitelný, řízený mechanickým rezonátorem. Pro řízení zesílení užívá obvod podle citované americké přihlášky číslicového systému. Tento systém je neobyčejně složitý, přihláška ho dokonce ani nijak podrobněji obvodové nespecifikuje, takže i v *
> J případě, že by byl realizován jako monolitický integrovaný obvod, vycházel by velmi nákladný. Kromě vlastního mechanického rezonátoru, křemenného krystalu, užívá obvod citované přihlášky navíc ještě i laděného obvodu LC, který musí být samostatné nastavován na pracovní kmitočet, což komplikuje provoz. Obvod podle citované přihlášky je vhodný pouze pro jediný kmitočet, při změně kmitočtu záměnou mechanického rezonátoru bude zapotřebí upravovat hodnoty dalších součástek, aby obvod pracoval správně. Obvod rovněž neuvádí závislost vlastností na napájecím napětí. Vzhledem k nesmírné celkové složitosti lze předpokládat, že pro jeho správnou činnost bude nutné udržovat napájecí napětí v poměrně úzkých tolerancích.
Podstata vynálezu
Výše popsané nevýhody dosud běžných řešení přeladitelných LC oscilátorů řeší obvod podle předkládaného řešení. Tento přeladitelný LC oscilátor s konstantní amplitudou je tvořen třemi bloky připojenými na napájecí zdroj, a to prvním blokem řízeného zesilovače, druhým blokem řízeného zesilovače a třetím blokem zdroje regulačního signálu. První blok řízeného zesilovače je realizován prvním tranzistorem v zapojení se společným gatem, jehož draín je přes druhý kapacitor připojen na vstup druhého bloku řízeného zesilovače s druhým tranzistorem v zapojení se společným drainem, jehož výstup je výstupem LC oscilátoru. Současně je druhý kapacitor spojen se vstupem bloku zdroje regulačního signálu. První tranzistor prvního bloku řízeného zesilovače má gate spojen jednak přes třetí kapacitor se společným vodičem a jednak s jedním koncem čtvrtého rezistoru. Source prvního tranzistoru je spojen se sourcem druhého tranzistoru a zároveň je spojen s jedním koncem prvního rezistoru, jehož druhý konec je spojen se společným vodičem. Drain prvního tranzistoru je spojen s jedním koncem zátěže tvořené paralelním spojením indukčností a prvního kapacitoru. Druhý konec zátěže je spojen s napájecím zdrojem, ke kterému je zároveň připojen jedním koncem druhý rezistor, jehož druhý konec je spojen jednak s drainem druhého tranzistoru a jednak s prvním koncem čtvrtého kapacitoru. Druhý konec čtvrtého kapacitoru je spojen s jednou výstupní svorkou LC oscilátoru. Druhá výstupní svorka je spojena se společným vodičem. Ke gatu druhého tranzistoru je dále připojen jeden konec třetího rezistoru. Druhý konec třetího rezistoru je připojen jednak na napájecí zdroj a jednak na katodu diody. Anoda diody je spojena jednak s prvním koncem třetího rezistoru a tím i s gatem druhého tranzistoru, jednak s druhým koncem čtvrtého rezistoru a jednak s jedním koncem druhého kapacitoru. Druhý konec druhého kapacitoru je spojen sdrainem prvního tranzistoru. První i druhý tranzistor jsou unipolární tranzistory MOS.
V jiném možném zapojeni je mezi společný bod katody diody a třetího rezistoru a napájecí zdroj zapojen pátý rezistor a mezi společný bod katody diody a třetího rezistoru a společný vodic je zapojena paralelní kombinace šestého rezistoru a pátého kapacitoru.
Jedná se tedy o zapojení složené ze dvou kaskádně řazených zesilovacích stupňů s unipolárními tranzistory MOS, z nichž jeden pracuje v zapojení se společným drainem a svým sourcem budí do source druhý stupeň, pracující se společným gatem. Jak zesilovač se společným gatem, tak zesilovač se společným drainem jsou zesilovače neinvertujici, takže v kaskádním řazení dovolují vytvořit kladnou zpětnou vazbu se ziskem větším než jednotkovým, a tedy i splnění oscilační podmínky. Jak výstupní impedance zesilovače se společným gatem, tak vstupní impedance zesilovače se společným drainem jsou veliké, takže vliv provozních změn parametrů aktivních součástek, tedy tranzistorů, obou zesilovacích stupňů na rezonanční obvod LC je minimalizován. Vysokofrekvenční signál, nakmitaný na rezonančním obvodu LC se přivádí kapacitní vazbou zpět na gate zesilovače se společným drainem a zároveň je usměrňován diodou. Stejnosměrným napětím získaným usměrněním se reguluje, tedy zmenšuje, zesílení obou tranzistorů na hodnotu právě potřebnou pro splnění oscilační podmínky. Tím se dosáhne jednak toho, že amplituda vytvářených kmitů je v širokém rozsahu hodnot indukčnosti, kapacity, a činitele jakosti Q rezonančního obvodu stálá, typicky v rozsahu kmitočtů více než 1000:1 bez nutnosti změn hodnot všech ostatních součástek obvodu, jednak toho, že celkový zisk ve zpětnovazební smyčce není nikdy nadbytečně velký, čímž se podstatně omezí obsah vyšších harmonických kmitočtů ve střídavé složce proudů tranzistorů, což podstatné zlepšuje celkovou kmitočtovou stabilitu obvodu. Zároveň se samočinně nastaví zisk dostatečně veliký pro splnění oscilační podmínky i pro menší hodnoty dynamického rezonančního odporu rezonančního obvodu LC, dané konkrétními hodnotami indukčnosti a kapacitoru a jejich činitelem jakosti.
Výstupní signál pro další zpracováni lze odebírat z pomocného rezistoru v drainu druhého tranzistoru, což je bod elektronicky oddělený od rezonančního obvodu LC, takže vliv změn parametrů zátěže na generovaný kmitočet je zanedbatelný. Navíc, pro napájecí napětí Uoo dostatečně velké proti prahovému napětí tranzistorů, regulace zisku stejnosměrným napětím, získaným usměrněním střídavého napětí z rezonančního obvodu LC udržuje amplitudu generovaných kmitů stálou i při kolísáni napájecího napětí.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1A až 1C znázorňují dosavadní stav techniky. Obr. 1A znázorňuje typický obvod oscilátoru s odbočkou vytvořenou na rezonančním obvodu LC kapacitně. Obvod se zpravidla nazývá Colpittsův oscilátor. Obr. 1B ukazuje další časté řešení LC oscilátoru, nazývané zpravidla Pierceův oscilátor, který se užívá často pro vyšší kmitočty než Colpittsův oscilátor. V takovém případě jako kapacitory C1, C2 slouží většinou pouhé parazitní, tedy rozptylové, kapacity jednotlivých součástek obvodu navzájem a proti společnému vodiči, takže ve skutečném obvodu se nemusejí objevit jako samostatné součástky. Obr. 1C obvod uvádí obvod užívající řízených zesilovacích stupňů s unipolárními tranzistory JFET. Na Obr. 2 je uvedeno zapojení nového řešení v jeho jednodušší variantě pro nepříliš velká napájecí napětí UDo. Obr. 3 uvádí variantu zapojení pro případ, kdy je napájecí napětí Udd větší než nejvyšši dovolené napětí UGs užitých tranzistorů MOS.
Příklady povedení vynálezu
Předkládané řešení představuje elektronickou soustavu, složenou z hlavních funkčních bloků, které jsou na Obr. 2 a 3 ohraničeny čárkovanou čarou a očíslovány čísly v kroužcích, a to z bloku 1 řízeného zesilovače se společným gatem, bloku 2 řízeného zesilovače se společným drainem, a bloku 3 zdroje regulačního signálu.
V příkladě dle Obr. 2 je přeladitelný LC oscilátor tvořen napájecím zdrojem Udd, na který je připojen první blok 1 řízeného zesilovače s prvním tranzistorem TI v zapojeni se společným gatem. Drain prvního tranzistoru T1 je připojen přes druhý kapacitor C2 na vstup druhého bloku 2 řízeného zesilovače s druhým tranzistorem
T2 v zapojení se společným draínem. Výstup druhého tranzistoru T2 je výstupem LC oscilátoru a současně je druhý kapacitor C2 spojen se vstupem bloku 3 zdroje regulačního signálu. První tranzistor TI prvního bloku 1 řízeného zesilovače má gate spojen jednak přes třetí kapacitor C3 se společným vodičem a jednak s jedním koncem čtvrtého rezistoru R4. Source prvního tranzistoru T1 je spojen se sourcem druhého tranzistoru T2 a zároveň je spojen s jedním koncem prvního rezistoru R1. Druhý konec prvního rezistoru R1 je spojen se společným vodičem. Drain prvního tranzistoru T1 je spojen s jedním koncem zátěže tvořené paralelním spojením indukčnosti L1 a prvního kapacitoru C1. Druhý konec zátěže je spojen s napájecím zdrojem Uoo, ke kterému je zároveň připojen jedním koncem druhý rezistor R2. Druhý konec druhého rezistoru R2 je spojen s draínem druhého tranzistoru T2 a současně i s prvním koncem čtvrtého kapacitoru C4. Druhý konec čtvrtého kapacitoru C4 je spojen s jednou výstupní svorkou LC oscilátoru. Druhá výstupní svorka je spojena se společným vodičem. Ke gatu druhého tranzistoru T2 je dále připojen jeden konec třetího rezistoru R3, jehož druhý konec je připojen jednak na napáječi zdroj Udd a jednak na katodu diody D1. Anoda této diody je spojena jednak s prvním koncem třetího rezistoru R3 a tím i s gatem druhého tranzistoru T2, jednak s druhým koncem čtvrtého rezistoru R4 a jednak s jedním koncem druhého kapacitoru C2. Druhý konec druhého kapacitoru je spojen sdrainem prvního tranzistoru TI První tranzistor T1 i druhý tranzistor T2 jsou zde unipolární tranzistory MOS s indukovaným kanálem.
Obvod pracuje na základě kaskádního spojení dvou neinvertujících zesilovacích stupňů ve smyčce zpětné vazby. Aktivní součástky jsou unipolární tranzistory MOS. První tranzistor T1 pracuje v zapojení se společným gatem, buzen je do source sourcem druhého tranzistoru T2, stejnosměrná cesta pro klidové proudy sourců obou tranzistorů je tvořena prvním rezistorem R1. Gate prvního tranzistoru TI je střídavě spojen se společným vodičem třetím kapacítorem C3, který současně slouží jako vyhlazovací pro stejnosměrný potenciál, který je na gate prvního tranzistoru TI přiváděn třetím rezistorem R3. Zátěž prvního tranzistoru T1 v jeho drainu tvoři rezonanční obvod tvořený indukčnosti L1 a prvním kapacítorem Cl, který také zprostředkuje přívod stejnosměrného napájecího napětí pro první tranzistor T1 ze stejnosměrného napájecího zdroje Udd- Střídavá složka napětí drainu prvního tranzistoru T1 se přivádí na gate druhého tranzistoru T2 vazebním, tedy druhým, kapacitorem C2, čímž je pro střídavé napětí vytvořena smyčka kladné zpětné vazby. Druhý tranzistor T2 pracuje v zapojení se společným drainem, přičemž v sérii s drainem má zapojen druhý rezistor R2, na kterém proud drainu druhého tranzistoru T2 vytváří ohmický úbytek napětí. Střídavá složka tohoto napětí představuje výstup obvodu a na živou výstupní svorku se odvádí čtvrtým kapacitorem C4. Druhá výstupní svorka je spojena se společným vodičem. Mezi gate a vodič stejnosměrného napájecího napětí Udd je připojena dioda D1 s paralelně připojeným třetím rezistorem R3. Dioda D1 usměrňuje střídavý signál, přivedený na gate druhého tranzistoru T2 z drainu prvního tranzistoru T1 druhým kapacitorem C2 a posouvá tak stejnosměrnou polohu pracovních bodů obou tranzistorů do zápornějšího potenciálu, čímž zmenšuje jejich zesílení. Tak vzniká stejnosměrná záporná zpětná vazba, která plni několik dále popsaných úloh. Zmenšuje napěťové zesílení ve smyčce střídavé kladné zpětné vazby na nejmenší hodnotu, která ještě stačí splnit oscilační podmínku. Kromě toho udržuje polohu pracovních bodů prvního tranzistoru T1 a druhého tranzistoru T2 takovou, že oba tranzistory pracují přibližně ve třídě B, takže tvar průběhů jejich drainových proudů obsahuje podstatně méně vyšších harmonických, než kdyby pracovaly v obvyklé třídě C a tjíá kmitočtová stabilita oscilátoru není zhoršována vlivem těchto vyšších harmonických. Tím, že první tranzistor T1 pracuje s hlediska střídavého oscilačního signálu v zapojení se společným gatem, je jeho diferenciální výstupní vodivost podstatně menši než v jiných zapojeních, takže méně tlumí rezonanční obvod L1C1 a tak zlepšuje kmitočtovou stabilitu. Konečně tím, že první tranzistor T1 není buzen až do třídy C, zůstává jeho diferenciální výstupní vodivost v celém průběhu střídavé složky drainového proudu velmi malá, takže nezpůsobuje přídavné tlumení rezonančního obvodu L1C1, které by zhoršovalo kmitočtovou stabilitu oscilátoru.
Na obr.3 je uveden další příklad provedení zapojení podle předkládaného řešení. Rozdíl je zde v tom, že mezi společný bod katody diody D1 a třetího rezistoru R3 a napájecí zdroj Udd je zapojen pátý rezistor R5 a mezi společný bod katody diody D1 a třetího rezistoru R3 a společný vodič je zapojena paralelní kombinace šestého rezistoru R6 a pátého kapacitoru C5. Tohoto uspořádání je nutné užít tehdy, když napájecí napětí Upp je větší než nejvyšší přípustné napětí mezi gatem a sourcem prvního tranzistoru T1 a druhého tranzistoru T2, což závisí na parametrech konkrétně užitých součástek. Ve velkém procentu skutečných praktických realizací tak lze počítat spíše s užitím varianty podle obr. 2.
Zapojení podle obrázku 3 pracuje zcela stejně pouze s tím rozdílem, že anoda diody Dl a s ni spojený konec třetího rezistoru R3 nejsou připojeny na plné napětí napájecího zdroje Udd, ale na napětí snížené odporovým děličem skládajícím se z pátého rezistoru R5 a z šestého rezistoru R6 a přemosťovacího pátého kapacitoru C5 na hodnotu menší než je nejvyšší přípustná hodnota napětí UGs prvního tranzistoru T1 a druhého tranzistoru T2, a,e větší než je hodnota jejich prahového napětí nutného pro vytvoření indukovaného kanálu.
Obvody podle Obr. 2 a 3 jsou navrženy pro MOS tranzistory s kanálem s vodivostí typu N, ale samozřejmě zcela stejně pracuji i s tranzistory s kanálem typu
P. Pro P-kanálové tranzistory je jen zapotřebí obrátit polaritu napájecího napětí Udd, a obrátit polaritu diody D1.
Jediný rozdíl v případě užití tranzistorů s vodivým kanálem by byl v tom, že obvod by mohl pracovat i při připojení levého konce třetího rezistoru R3 a katody diody D1 k hornímu konci prvního rezistoru R1, to znamená na source obou tranzistorů T1 a T2 místo k napájecímu napětí Udd, což v případě indukovaného kanálu nejde.
Průmyslová využitelnost
Přeladitelný LC oscilátor s konstantní amplitudou podle překládaného řešení lze využít v měřici technice, v telekomunikační technice nebo v zabezpečovací technice.

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Přeladitelný LC oscilátor s konstantní amplitudou,vyznačující se tím, že je tvořen třemi bloky připojenými na napájecí zdroj (UDd)> a to prvním blokem (1) řízeného zesilovače, druhým blokem (2) řízeného zesilovače a třetím blokem (3) zdroje regulačního signálu, přičemž první blok (1) řízeného zesilovače je realizován prvním tranzistorem (T1) v zapojeni se společným gatem, jehož drain je přes druhý kapacítor (C2) připojen na vstup druhého bloku (2) řízeného zesilovače s druhým tranzistorem (T2) v zapojení se společným drainem, jehož výstup je výstupem LC oscilátoru, a současně je druhý kapacítor (C2) spojen se vstupem bloku (3) zdroje regulačního signálu, přičemž první tranzistor (T1) prvního bloku (1) řízeného zesilovače má gate spojen jednak přes třetí kapacítor (C3) se společným vodičem a jednak s jedním koncem čtvrtého rezistoru (R4), source prvního tranzistoru (T1) je spojen se sourcem druhého tranzistoru (T2) a zároveň je spojen s jedním koncem prvního rezistoru (R1), jehož druhý konec je spojen se společným vodičem, drain prvního tranzistoru (T1) je spojen s jedním koncem zátěže tvořené paralelním spojením indukčnosti (L1) a prvního kapacitoru (C1), a druhý konec zátěže je spojen s napájecím zdrojem (Udd), ke kterému je zároveň připojen jedním koncem druhý rezistor (R2), jehož druhý konec je spojen jednak s drainem druhého tranzistoru (T2) a jednak s prvním koncem čtvrtého kapacitoru (C4), jehož druhý konec je spojen s jednou výstupní svorkou LC oscilátoru, kde druhá výstupní svorka je spojena se společným vodičem a dále je ke gatu druhého tranzistoru (T2) připojen jeden konec třetího rezistoru (R3), jehož druhý konec je připojen jednak na napájecí zdroj (UDD) a jednak na katodu diody (D1), jejíž anoda je spojena jednak s prvním koncem třetího rezistoru (R3) a tím i s gatem druhého tranzistoru (T2), jednak s druhým koncem čtvrtého rezistoru (R4) a jednak s jedním koncem druhého kapacitoru (C2), jehož druhý konec je spojen s drainem prvního tranzistoru (T1), přičemž první tranzistor (T1) i druhý tranzistor (T2) jsou tranzistory MOS.
  2. 2. Přeladitelný LC oscilátor podle nároku ^vyznačující se tím, že mezi společný bod katody diody (D1) a třetího rezistoru (R3) a napájecí zdroj (Udd) je zapojen pátý rezistor (R5) a mezi společný bod katody diody (D1) a třetího rezistoru (R3) a společný vodič je zapojena paralelní kombinace šestého rezistoru (R6) a pátého kapacitoru (C5).
CZ20100190A 2010-03-15 2010-03-15 Preladitelný LC oscilátor s konstantní amplitudou CZ302141B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20100190A CZ302141B6 (cs) 2010-03-15 2010-03-15 Preladitelný LC oscilátor s konstantní amplitudou

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20100190A CZ302141B6 (cs) 2010-03-15 2010-03-15 Preladitelný LC oscilátor s konstantní amplitudou

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2010190A3 true CZ2010190A3 (cs) 2010-11-10
CZ302141B6 CZ302141B6 (cs) 2010-11-10

Family

ID=43061356

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20100190A CZ302141B6 (cs) 2010-03-15 2010-03-15 Preladitelný LC oscilátor s konstantní amplitudou

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ302141B6 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ2011278A3 (cs) * 2011-05-12 2012-04-25 Ceské vysoké ucení technické - Fakulta elektrotechnická Mustkový krystalový symetrický oscilátor

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4454485A (en) * 1981-08-05 1984-06-12 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Army Low distortion FET oscillator with feedback loop for amplitude stabilization
US5834983A (en) * 1997-09-30 1998-11-10 Hewlett-Packard Company Wideband oscillator with automatic bias control
US6812802B1 (en) * 2003-04-22 2004-11-02 Freescale Semiconductor, Inc. Method and apparatus for controlling a voltage controlled oscillator
US7548128B2 (en) * 2006-12-19 2009-06-16 Nxp B.V. Systems and methods with reduced reference spurs using a crystal oscillator for broadband communications

Also Published As

Publication number Publication date
CZ302141B6 (cs) 2010-11-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11323069B2 (en) Resonator circuit
US10454419B2 (en) Hybrid resonator based voltage controlled oscillator (VCO)
US10505525B2 (en) Series-resonance oscillator
US8823463B2 (en) Oscillator circuit and method for generating an oscillation
US20170257063A1 (en) Voltage-controlled oscillator
US20080315964A1 (en) Voltage controlled oscillator using tunable active inductor
KR19990021901A (ko) 발진기
GB2430092A (en) Drive circuit for voltage controlled differential oscillator employing coupling capactiors
CN105897169B (zh) 倍频器
EP1471632A2 (en) Oscillator circuit and oscillator
JP2006510254A (ja) 高周波電磁発振を発生させる発振器回路
CZ2010190A3 (cs) Preladitelný LC oscilátor s konstantní amplitudou
US20120169429A1 (en) Circuit arrangement for creating microwave oscillations
US7369007B2 (en) Oscillating circuit for suppressing second harmonic wave
US20060181361A1 (en) Accurate untrimmed crystal oscillator
CZ20874U1 (cs) Přeladitelný LC oscilátor s konstantní amplitudou
CN108667428B (zh) 一种宽带压控振荡器
US8031018B2 (en) Oscillator with coupled amplifier
RU2517429C1 (ru) Генератор управляемый напряжением
US6593825B1 (en) Oscillator having unidirectional current flow between resonant circuit and active devices
US7088194B2 (en) Semiconductor integrated circuit device
RU2292629C1 (ru) Гармонический умножитель частоты
KR101527291B1 (ko) 광대역 lc 전압제어 발진기
US8933758B1 (en) Bridge-stabilized oscillator with feedback control
Foit et al. Special purpose oscillators

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20170315