CZ20101002A3 - Plazmatron s obloukem stabilizovaným kapalinou - Google Patents

Plazmatron s obloukem stabilizovaným kapalinou Download PDF

Info

Publication number
CZ20101002A3
CZ20101002A3 CZ20101002A CZ20101002A CZ20101002A3 CZ 20101002 A3 CZ20101002 A3 CZ 20101002A3 CZ 20101002 A CZ20101002 A CZ 20101002A CZ 20101002 A CZ20101002 A CZ 20101002A CZ 20101002 A3 CZ20101002 A3 CZ 20101002A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cathode
anode
circuit
plasmatron
liquid
Prior art date
Application number
CZ20101002A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ305206B6 (cs
Inventor
Hrabovský@Milan
Brezina@Václav
Filip@Petr
Original Assignee
Ústav fyziky plazmatu Akademie ved Ceské republiky, v. v. i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ústav fyziky plazmatu Akademie ved Ceské republiky, v. v. i. filed Critical Ústav fyziky plazmatu Akademie ved Ceské republiky, v. v. i.
Priority to CZ2010-1002A priority Critical patent/CZ305206B6/cs
Publication of CZ20101002A3 publication Critical patent/CZ20101002A3/cs
Publication of CZ305206B6 publication Critical patent/CZ305206B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05HPLASMA TECHNIQUE; PRODUCTION OF ACCELERATED ELECTRICALLY-CHARGED PARTICLES OR OF NEUTRONS; PRODUCTION OR ACCELERATION OF NEUTRAL MOLECULAR OR ATOMIC BEAMS
    • H05H1/00Generating plasma; Handling plasma
    • H05H1/24Generating plasma
    • H05H1/26Plasma torches
    • H05H1/32Plasma torches using an arc
    • H05H1/34Details, e.g. electrodes, nozzles
    • H05H1/3421Transferred arc or pilot arc mode

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Plasma & Fusion (AREA)
  • Spectroscopy & Molecular Physics (AREA)
  • Plasma Technology (AREA)

Abstract

Rešení se týká plazmatronu s obloukem stabilizovaným kapalinou, ve kterém je elektrický oblouk horící mezi katodou (1) a anodou (2), které jsou pripojené k hlavnímu napájecímu obvodu (A) pres spínac (13), stabilizovaný parami kapaliny uvolnovanými z kapaliny v sériove usporádaných vírových komorách (6) stabilizacního kanálu (15) usporádaného mezi katodou (1) a anodou (2). Katoda (1) je od stabilizacního kanálu (15) oddelená katodovou tryskou (3), ke které je pripojený vysokonapetový obvod (B) pro generování vysokonapetového pulzu pri startu plazmatronu, který je pripojený jednak pres oddelovací obvod (C) k anodovému výstupu hlavního napájecího obvodu (A) a jednak ke katode (1).

Description

Plazmatron s obloukem stabilizovaným kapalinou
Oblast techn i ky
Vynález se týká plazmatronu se stabilizaci oblouku kapalinou resp, jejími parami, které se uvolňuji z vnitřních sLěn vírů kapaliny vytvářených v sériově uspořádaných vírových komorách stabilizačního kanálu uspořádaného mezi katodou a anodou, mezi nimiž hoří oblouk.
Dosavadní stav techniky
Vedle běžně používaných plazmatronu se stabilizací oblouku proudícím plynem jsou pro některé plazmové technologie, jako je zejména plazmové stříkáni, rozklad odpadů a zplynování organických látek, používány plazmatrony se stabilizaci oblouku kapalinou, což je u dosud užívaných provedení voda. Tyto plazmatrony vykazují v některých aplikacích unikátní vlastnosti, které souvisejí s vysokými ÍCLami. a rychlostmi plazmatu generovaného v oblouku sb i 1 i. z ováném vodou. U plazmatronu stabilizovaných kapu 1 i nou je oblouk hořící mezi elektródami stabilizován kontaktem s vnitřní stěnou víru kapaliny, který je vytvořený ve stabilzační komoře s tangenciálním vstřikem kapaliny. U dosud známých řešení je vir kapaliny rozdělený na několik sc ku í oddělených od sebe přepážkami s centrálními otvory, které vymezují vnitřní průměr víru. Kapalina se přivádí samostatně do každé sekce a je odsávána v jednom nebo několika místech podél stabilizačního kanálu. Známo a regrsano jo několik řešení systému přepážek, které map.
i ' i s i .i.m abi lni vir kapaliny a 11 m i stabilní hořen i. .o ] ou k u a požadované pa ráme t r y generovaného proudu pl a zrna tu , v: z napu“, cs. patent č. 232421. Pro zlepšeni vlastností máti 1 i zadního víru kapaliny bylo podle patentu US č. ?, /12,99ú navrženo řešení, ve kterém je rozvod kapaliny do d - c i k o i i rr olován řízen ým i ve n tily.
Stabilizační systém plazmatronů a uspořádání vírových a víru jo navržený odsávacích komor se zlepšenou stabilitou se zároveň řešeni s oddělenou katodovou komorou s ochrannou atmosférou plynu, která zajišťuje ochranu kyslíku, katody před atmosférou s která je vytvořená ve stabilizačním kanálu obsahem a která vede k silné erozi a ubýváni katody.
Základním problémem plazmatronů stabilizovaných u všech dosavadních řešeni kapalinou je zapa .1 ován i oblouku.
Pro dosažení stabilního hoření oblouku a dostatečného elektrického výkonu musí mít stabilizační vír kapaliny dostatečnou délku a jeho vnitřní průměr musí být dostatečně malý. Zapálení oblouku mezi elektrodami umístěnými na konc í ch viru je za těchto podmínek obt i žné a není možné použit ani žádné řešení zapalování oblouku využívané u plazmatronů stabilizovaných plynem.
dosavadních řešeni plazmatronů stabilizovaných výbuchem drátku, který je plazmatronů a spojuje vodivě vodou se zasouván katodu s anodou.
Zasunuti drátku do oblouk zapaluje před uvnitř startem do plazmatronů dlouhého úzkého stabilizačního kanálu s rotující kapa 1inou je obtížné. Při drátku a nedostatečném elektrickém kontaktu s katodou je zplynění zachycovány vodním vírem zablokování vstřikovacích otvorů a poruchu íunkce plazmatronů, což je
Tato skutečnost podstatně komplikuje využiti plazmatronů a je příčinou jeho dosavadního omezeného rozsahu zasunutím drátku navíc zcela vylučuje v uzavřených reaktorech a podstatně tak omezuje plazmatronů odpadů a zp využití vodou například plazmatronů využitelnost pro rozklad
U ko1em předloženého vynálezu je tedy navrhnout ulazmatron s obloukem stabilizovaným kapalinou, který by
eliminoval shora zmíněné nedostatky známých plazmatronů, snadno by se zapaloval bez použití startovacích drátků nebo pohybu elektrod a byl využitelný pro plazmové technologie, jako je plazmové stříkáni, plazmové řezání, zplynováni biomasy a organických látek a pro rozklad odpadů a škodlivých látek.
Podstata vynálezu
Shora uvedené nedostatky popsaného stavu techniky prakticky odstraňuje a vytčený úkol řeší plazmatron s obloukem stabilizovaným kapalinou, ve kterém je elektrický oblouk hořící mezi katodou a anodou, které jsou připojené k hlavnímu napájecímu obvodu přes spínač, stabilizovaný parami kapaliny uvoiňovanými z vnitřních stěn vírů kapaliny v sériově uspořádaných vírových komorách stablizačniho kanálu uspořádaného mezi katodou a anodou, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že katoda je od stabilizačního kanálu oddělená katodovou tryskou, ke které je připojený vysokonapěťový obvod pro generování vysokonapěťového pulzu při startu plazmatronů a tento vysokonapěťový obvod je připojený jednak přes oddělovací obvod k anodovému výstupu
hlavniho napájecího obvodu a jednak ke katodě.
Podle j ednoho výhodného provedení je vysokonapěťový
obvod připojený ke katodě přes hlavní napájecí obvod a
spínač.
Pod 1 e dalšího výhodného proveden í vynálezu je anoda
lvoř ená vyst upni tryskou pía zmat ronu.
U ρ 1 a z . itu ironu podle vynálezu je s výhodou anoda
umí sténá v c : směr u proudu pla zrna tu v ně za ústím výstupní
trysky.
Výhodné je pak takové provedení, u kterého je výstupní
tryska přes druhý konden zá tor a odpor připojená k anodovému
vvstupu hlavního napájecího obvodu.
• · · · · • · * ♦ ♦
• · · *
* v • ·
• · · ·
·· « · « «·· • * · • ·
U plazmatronu podle vynálezu je anoda s výhodou tvořená rotujícím diskem chlazeným kapalinou.
Jako účelné se pak ukázalo vytvořit oddělovací obvod z oddělovací diody a kondenzátoru.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže objasněn na příkladech konkrétních provedení plazmatronu znázorněných na připojených výkresech, na kterých představuje:
obrázek 1 - plazmatron s vnější anodou umístěnou před výstupní tryskou, obrázek 2 - pla zmat ron s anodou ve formě výstupní trysky, přičemž oba obrázky ukazuji alternativy rozmístění vstupu a výstupu pro přívod resp. odsávání kapaliny ze stabilizačního kanálu, a obrázek 3 - jednu alternativu zapojeni zapalovacího obvodu.
P Pí klady provedeni vynálezu
Z obrázků 1 a 2 je dobře patrné, že katoda 2 plazmatronu je od stabilizačního kanálu 15 s vírem kapaliny oddělená katodovou t ryskou 3. Anoda 2 je podle obr. 1 umístěná ve směru proudu plazmatu za výstupní tryskou 4, zatímco podle 'b!~. 2 výstupní trysku tvoří. Prstencové přepážky 5 se iLÍedovymi otvory vymezují vnitřní průměr viru kapaliny uvnitř st. abi 1 i za čni ho kanálu 15 . Kapalina se vstřikuje do prostorů vírových komor 6 mezi přepážkami 5 popřípadě mezi přepážkami 2 a katodouvou tryskou 3 a výstupní tryskou 4 tangenciálně ve vstupních polohách naznačených šipkami a je odsávána z odsávacích komor 2 ve výstupních polohách označených rovněž příslušně orientovanými šipkami. Ve s rabi i začn irn kanálu 15 je tak vytvořený vodní vír resp. vír kapaliny. Do katodového prostoru 9 mezi katodou 1 a katodovou tryskou 3^ se dodává plyn, který proudí otvorem katodové trysky 3 do stabilizačního kapalného víru ve stabilizačním kanálu L5 plazmatronu.
Mezi anodu 2 a katodu jL je přes spínač 13 připojený hlavní napájecí obvod A. Mezi katodu 1 a katodovou trysku 3 je zapojený vysokonapěťový obvod B, který je připojený k anodové části hlavního napájecího obvodu A přes oddělovací obvod C, terý je u znázorněného příkladu provedení tvořený prvním kondenzátorem 10 a oddělovací diodou 11. U provedení s vnější anodou 2 podle obrázku 1 může být výstupní tryska £ připojená k anodovému obvodu pro zlepšení přes odpor 12 . V sérii druhý kondenzátem protékáj ícího obiouku. Jak s odporem 12 pak který trys kou ukázáno na
11/ výstupní je obvod B připojený oddělovací obvod C v y s o k o n a p ě ť o v y zapoj cný mezi straně druhé k anodovému výstupu funkce zapalování může být zapojený zajišťuje omezení proudu 4 po zapálení hlavního obrázku 3, může tak, že je na jedné a katodovou trysku hlavního napájecího 1 být straně a na obvodu
Při startu plazmatronu dojde po sepnutí spínače ýj < iniciaci vysokonapěťového obvodu B, který generuje vysokonapěťový impulz o napětí vyšším, než je průrazné napětí mezery mezi katodou a katodovou tryskou 3, mezi nimiž se vytvoří j iskrovy výboj. Po přeskou je přes vodivý kanál vytvořený mezi katodou 1 a katodovou tryskou 3 nabíjen z hlavního napájecího obvodu A první kondenzátor 10 a kat odo vén; prostoru se vytvoří pomocný ob lou k. Pia zrna tohoto pomocného oblouku je transportováno proudícím plynem stabilizačním kanálem 15 s virem kapaliny resp. vodním virem směrem k anodě 2. Po dosažení anody 2 dojde k vodivému spojení katody 1 s anodou 2 a je zapálen hlavní oblouk napájený z hlavního napájecího obvodu A. Pokud je u provedení s vnější anodou 2 podle obr. 1 zapojen odpor 12,
• 4 · · 4 • · · • ·
4 4 44 · 4 ,·· ·
• O • · 4
• · 4 • 4'
• 4 44 4 444 4 · · · 4 4 4 4 4
dojde po dosažení výstupní trysky £ k průchodu proudu mezi katodou _1 a výstupní tryskou £ a tím k dodání energie do vodivého kanálu plazmatu, částečnému ohřevu plazmatu a zlepšeni funkce zapalování. Elektrické obvody A a B a C jsou řešeny tak, že po zapálení hlavního oblouku mezi katodou 1 a anodou 2 dojde k samovolnému uhašení pomocného oblouku hořícího mezi katodou a katodovou tryskou 3.
Vynález tedy řeší problém zapalování oblouku umožňuj e vypnut í v plazmatronu, úprav po jeho v uzavřených reaktorech stabilizačního kanálu opa kované zapálení plazmatronu be z umožňuje zapalování a odstraňuje nebezpečí plazmatronu při plazmatronu kontamí nace opa kovaných startech. Tím technologických se podstatně rožšiřuje aplikací plazmatronu rozsah možností stabilizovaných kapalinou a zlepšuje se operativnost obsluhy plazmatronu a spolehlivost jejich funkce.
Průmyslová využi telnost
Zařízení podle ynálezu je využitelné pro generování proudu termického plazmatu s vysokou entalpíi resp. energetickým obsahem, vysokou teplotou a rychlosti. Takovéto plazma je pouzítené pro různé plazmové technologie, především pro vytváření ochranných vrstev plazmovým stříkáním, pro plazmové řezání, pro rozklad a likvidaci chemicky stálých škodlivých látek a pro zplynování organ i o kých látek a biomasy a produkci synt e 11c koho plynu.
9 9 9 9 9 9 9 9 9 ··
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 *
9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 · 9 9 9
• 1 99 9 999 III· • 9 9 • 9

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Plazmatron s obloukem stabilizovaným kapalinou, ve oblouk hořící mezi katodou (1) a anodou kterém je elektrický (
  2. 2), které jsou připojené k hlavnímu napájecímu obvodu (A) přes spínač (13), stabilizovaný parami kapaliny uvolňovanými z vnitřních stěn vírů vírových komorách uspořádaného j i c i s kanálu (15) připojený vysokonapěťového při pojený jednak výstupu hlavního (1) (6) mezi katodou kapaliny v sériově stablizačniho (1) a anodou (2) že katoda (1) je e tím, oddělená katodovou tryskou vysokonapěťový obvod pulzu při startu přes oddělovací napájecího obvodu (B) od uspořádaných kanálu (15) y z n a č u stabili zadního (3) , pro plazmatronu, obvod (C) k a jednak ke které je generování který je anodovému (A) ke katodě
    Plazma t ron podle nároku 1, vysokonapěťový obvod připojený přes hlavní napájecí obvod (A) a
    V z (B) u j i c i katodě (1) (13) .
  3. 3. Plazmatron podle nároku 1 nebo 2, vyznačuj ίο i s e t i m, že anoda (2) je tvořená výstupní tryskou '4j plazmatronu.
  4. 4. Plazmatron podle nároku 1 nebo 2, vyznačuj ίο í s e tím, že anoda (2) je umístěná ve směru proudu plazmatu vně za ústím výstupní trysky (4).
  5. 5. P t a zrna t ron podle nároku 4, v y z n a č u j i c i se t í m, že výstupní tryska (4) je přes druhý kondensátor (14) a odpor (12) připojená k anodovému výstupu hlavního napájecího obvodu (A).
    aa · · a • a - * a • · ·· * · • « * < • a ’ ♦ • · • a a a « · »» a · aa a a··« • a a a • < t
  6. 6. PlazmaLron podle nároků 4 nebo 5, vyznačuj i - t i m, že anoda (2) je tvořená rotujícím diskem chlazeným kapalinou.
  7. 7. Plazmatron podle nároků 1 až 6, vyznačující se t i m, že a oddělovací obvod (C) je tvořený oddělovací diodou (11) a prvním kondensátorem (10).
CZ2010-1002A 2010-12-31 2010-12-31 Plazmatron s obloukem stabilizovaným kapalinou CZ305206B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2010-1002A CZ305206B6 (cs) 2010-12-31 2010-12-31 Plazmatron s obloukem stabilizovaným kapalinou

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2010-1002A CZ305206B6 (cs) 2010-12-31 2010-12-31 Plazmatron s obloukem stabilizovaným kapalinou

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20101002A3 true CZ20101002A3 (cs) 2012-07-11
CZ305206B6 CZ305206B6 (cs) 2015-06-10

Family

ID=46453970

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2010-1002A CZ305206B6 (cs) 2010-12-31 2010-12-31 Plazmatron s obloukem stabilizovaným kapalinou

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ305206B6 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3143845A4 (en) * 2014-05-16 2018-03-14 Pyrogenesis Canada Inc. Energy efficient high power plasma torch

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ2015803A3 (cs) 2015-11-10 2017-03-08 S.A.M. - metalizaÄŤnĂ­ spoleÄŤnost, s.r.o. Způsob obrábění povrchu rotačních součástí a zařízení k provádění tohoto způsobu

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE582893A (cs) * 1958-09-25 1900-01-01
CH493183A (de) * 1969-06-05 1970-06-30 Lonza Ag Verfahren zur Regelung der Strömung in einem flüssigkeitsstabilisierten Plasmagenerator
CS152750B1 (cs) * 1972-07-13 1974-02-22
DE2814432A1 (de) * 1978-04-04 1979-10-18 Langlet Geb Maier Wiltraut Mehrstufen-plasmastrahlgenerator
CZ283616B6 (cs) * 1996-06-03 1998-05-13 Ústav Fyziky Plazmatu Av Čr Plazmatron se stabilizací oblouku kapalinou
ITVI20030218A1 (it) * 2003-11-05 2005-05-06 Trafimet Spa Circuito di innesco dell'arco pilota per torce ad arco plasma.
US7750265B2 (en) * 2004-11-24 2010-07-06 Vladimir Belashchenko Multi-electrode plasma system and method for thermal spraying
US7982159B2 (en) * 2007-09-25 2011-07-19 Kaliburn, Inc. Plasma arc ignition using a unipolar pulse

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3143845A4 (en) * 2014-05-16 2018-03-14 Pyrogenesis Canada Inc. Energy efficient high power plasma torch

Also Published As

Publication number Publication date
CZ305206B6 (cs) 2015-06-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Korolev et al. Propane oxidation in a plasma torch of a low-current nonsteady-state plasmatron
RU2450207C1 (ru) Горелочное устройство
KR20060055542A (ko) 열분해식 폐기물 처리 시스템용 출구
KR100886872B1 (ko) 플라즈마 버너
CN109351140A (zh) 一种热等离子体废气处理装置及应用
US8826834B2 (en) Apparatus and method of electric arc incineration
CZ20101002A3 (cs) Plazmatron s obloukem stabilizovaným kapalinou
CN109751626A (zh) 一种高效率低污染等离子燃气灶
KR20130143470A (ko) 마이크로웨이브를 이용한 아크 타입 플라즈마 발생장치, 이를 이용한 아크 타입 플라즈마 토치, 이를 이용한 소각 설비 및 이를 이용한 가스화 설비
US20170328314A1 (en) Device and Method for Improving Combustion
Darny et al. Helical plasma propagation of microsecond plasma gun discharges
Korolev et al. Plasma-assisted combustion system for incineration of oil slimes
JP5556802B2 (ja) 滑動電気アーク用セラミック電極
RU2429410C2 (ru) Устройство для сжигания топлива
US11393660B2 (en) Gasification device and plasma shutter with a microwave plazma slowing system of the gasification device
RU2314456C1 (ru) Трубчато-кольцевая камера сгорания газотурбинного двигателя
ES2581602T3 (es) Calentamiento de un gas de escape de proceso
KR101369879B1 (ko) 플라즈마 토치 장치, 이를 이용한 소각 설비 및 이를 이용한 가스화 설비
RU2477026C2 (ru) Высокочастотный плазмотрон
RU2398328C2 (ru) Способ ионизации газа
CZ2013949A3 (cs) Kapalinou stabilizovaný plazmatron s pevnou anodou
RU2812313C2 (ru) Способ плазменного воспламенения трудновоспламеняемых топливовоздушных смесей и горелочное устройство для его реализации при растопке котла
RU187848U1 (ru) Трехфазный генератор плазмы переменного тока
RU2342622C1 (ru) Электротермохимический ускоритель твердых тел
WO2019153060A1 (pt) Queimador com combustão assistida a plasma