CZ2008726A3 - Zpusob zjištování mechanických vlastností plošných textilií a zarízení k jeho provádení - Google Patents

Zpusob zjištování mechanických vlastností plošných textilií a zarízení k jeho provádení Download PDF

Info

Publication number
CZ2008726A3
CZ2008726A3 CZ20080726A CZ2008726A CZ2008726A3 CZ 2008726 A3 CZ2008726 A3 CZ 2008726A3 CZ 20080726 A CZ20080726 A CZ 20080726A CZ 2008726 A CZ2008726 A CZ 2008726A CZ 2008726 A3 CZ2008726 A3 CZ 2008726A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sample
fabric
dynamometer
mechanical properties
clamping
Prior art date
Application number
CZ20080726A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ301314B6 (cs
Inventor
Kovár@Radko
Kamali Dolatabadi@Mehdi
Original Assignee
Technická univerzita v Liberci
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Technická univerzita v Liberci filed Critical Technická univerzita v Liberci
Priority to CZ20080726A priority Critical patent/CZ2008726A3/cs
Publication of CZ301314B6 publication Critical patent/CZ301314B6/cs
Publication of CZ2008726A3 publication Critical patent/CZ2008726A3/cs

Links

Landscapes

  • Investigating Strength Of Materials By Application Of Mechanical Stress (AREA)

Abstract

Vynález se týká zpusobu zjištování mechanických vlastností plošných textilií, zvlášte merením jejich tažnosti a/nebo pevnosti, pri nemž se vzorek (2) pásu textilie upevnení svými konci do upínacích celistí (1) dynamometru, nacež se zatežuje tahovou silou. Na vzorek (2) textilie v blízkosti každé celisti (1) dynamometru se pusobí v prubehu merení prídavným smykovým trením, címž se napetí v textilii od strední cásti vzorku (2) smerem k upínacím celistem (1) dynamometru snižuje, pricemž maximální napetí ve vzorku (2) textilie je dáno hodnotou síly (F.sub.D.n.) namerenou dynamometrem. Vynález se také týká zarízení ke zjištování mechanických vlastností plošných textilií výše uvedeným zpusobem, pricemž zarízení obsahuje v blízkosti každé upínací celisti (1) prostredek s alespon jednou pevnou trecí plochou, který je vzhledem k príslušné upínací celisti (1) stacionární, pricemž jeho trecí plocha je v kontaktu s mereným vzorkem (2) pásu textilie.

Description

Způsob zjišťování mechanických vlastností plošných textilií a zařízeni k jeho provádění
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu zjišťování mechanických vlastnosti plošných textilií, zvláště měřením jejich tažnosti a/nebo pevnosti, při němž se vzorek pásu textilie upevnění svými konci do upínacích čelistí dynamometru, načež se zatěžuje tahovou silou. Také se týká zařízení ke zjišťováni mechanických vlastností plošných textilií, zvláště k měření tažnosti a/nebo pevnosti, tahovým zatěžováním vzorku pásu textilie, obsahujícího dynamometr s tažnými upínacími čelistmi pro upnutí konců vzorku pásu textilie.
Dosavadní stav techniky
Měření mechanických vlastností plošných textilií, především jejich tažnosti a/nebo pevnosti se provádí se provádí na dynamometrech, které jsou v těchto případech využity jako trhací přístroje zatěžující zkoušený vzorek tahovou silou.
Podle EN ISO 13934-1 se pro měření využívá obvykle vzorků tkaniny obdélníkového tvaru, jehož plocha je dána šířkou 50 mm a délkou 200 mm. Tento způsob měření je použitelný pro zjišťování tažnosti a pevnosti tkanin v hlavních směrech struktury tkaniny, tedy ve směru osnovních, nebo útkových nití. Problémem je zde rozhraní mezi částí vzorku upnutou v čelistech dynamometru a volným vzorkem. Zde se při tahovém namáhání projevuje v podstatě vrubový účinek takového upnutí a po dosažení určitých napínacích sil se velmi často vzorek naruší v tomto místě. Dojde-li ktomu, nelze vzorek vyhodnotit a zkoušku je nutno opakovat.
Při zatěžování vzorku tkaniny v jiných, než hlavních směrech struktury tkaniny dochází obvykle k neúnosnému zužování zatěžovaného vzorku a jeho neúměrnému prodlužování v důsledku smykové deformace systému útkových a
PV2008=726~
14.11.2008
PS3601CZ_1
14.9.2009 osnovních nití, což dále vede k nežádoucí koncentraci napětí v místech upnuti vzorku v blízkosti okrajů čelistí. K přetrhu dochází často i při tahové síle menší, než odpovídá poloviční hodnotě skutečné pevnosti tkaniny, výsledek takového měřeni je tedy z hlediska skutečných vlastnosti materiálu bezcenný.
Při měřeni tažnosti a pevnosti pletenin se používají s ohledem na jejich velkou příčnou kontrakci většinou zúžené vzorky. Počet přetrhů mimo oblast upnutí vzorků se sice zmenší a kpřetrhům dochází ve střední úzké části vzorků, ale nerovnoměrné rozložení napětí v ploše vzorku výsledek zkoušky rovněž zkresluje. Podobná situace je i u netkaných textilií.
Cílem vynálezuje odstranit nebo alespoň zmírnit nedostatky dosavadního stavu techniky, tedy snížit nebezpečí výskytu místní koncentrace napětí v přechodu mezi upínacími čelistmi a volnou části textilie a přemístit potenciální oblast porušení vzorku do jeho střední části, na kterou nepůsobí přídavné vlivy nesouvisející s vlastní pevností textilie.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu je dosaženo způsobem zjišťováni mechanických vlastností plošných textilii, jejichž vzorek je upevněn v upínacích čelistech dynamometru, 20 přičemž se zatěžuje tahovou silou, jehož podstatou je to, že se na vzorek textilie v blízkosti každé čelisti dynamometru působí v průběhu měřeni přídavným smykovým třením, čímž se napětí v textilii od střední části vzorku směrem k upínacím čelistem dynamometru snižuje, přičemž maximální napětí ve vzorku textilie je dáno hodnotou síly naměřenou dynamometrem.
Tímto způsobem se při provádění měřeni odlehčí vzorek v oblasti upínacích čelistí, čímž se snižuje nebezpečí porušení vzorku v tomto místě.
Je výhodné, když k vyvolání přídavného smykového tření se na vzorek pásu textilie působí vždy alespoň dvěma stacionárními a vzhledem ksobě pevně uspořádanými válcovými plochami, které jsou pásem textilie částečně 30 opásány a které příslušejí každé z upínacích čelistí dynamometru.
PV 2008-726 PS3601CZ1
14.11.2008 14.9.2009
Toto řešení využívá vláknového tření, které je přesně definovatelné a navíc příslušné pracovní prostředky jsou prostorově nenáročné.
Výhodné je, když se před měřením deformace zjisti součinitel kinetického smykového tření mezi vzorkem textilie a příslušnou třecí plochou.
Cíle vynálezu je dosaženo rovněž zařízením ke zjišťováni mechanických vlastností plošných textilií, obsahujícím dynamometr s tažnými upínacími čelistmi pro upnutí konců vzorku pásu textilie, jehož podstata spočívá v tom, že obsahuje v blízkosti každé upínací čelisti prostředek s alespoň jednou pevnou třecí plochou, který je vzhledem k příslušné upínací čelisti stacionární, přičemž 10 jeho třecí plocha je v kontaktu s měřeným vzorkem pásu textilie. Toto zařízení může být výhodně aplikováno na běžný dynamometr používaný pro tahové zkoušky.
Rovněž je výhodné, když pevnou třecí plochou jsou alespoň dvě konvexní válcové plochy, které jsou opásatelné vzorkem pásu textilie.
Zvláště výhodné je, když obsahuje tři konvexní válcové plochy.
Z důvodu srovnatelnosti naměřených výsledků je výhodné, když jsou třecí plochy vytvořeny z otěruvzdorného materiálu s dlouhodobě stabilními třecími vlastnostmi.
Přehled obrázků na výkreseí i
Situace při měření mechanických vlastnosti plošných textilii podle dosavadního stavu techniky je znázorněna na obr. 1a, b, kde konkrétně značí obr. 1a vzorek pásu textilie upevněný v čelistech dynamometru před zkouškou, obr. 1b vzorek pásu textilie upevněný v čelistech obvyklého dynamometru 25 zatížený zkušební tahovou silou. Příkladné provedení zařízení podle vynálezu je schématicky znázorněno na výkrese, na obr. 2a boční pohled na zařízení podle vynálezu se vzorkem pásu textilie upevněným v čelistech dynamometru před zkouškou, obr. 2b boční pohled na zařízení podle vynálezu se vzorkem pásu textilie upevněným v čelistech dynamometru zatížený zkušební tahovou 30 silou a obr. 3 detail uspořádání třecích ploch s vyznačenými úhly opásání a jedné čelisti dynamometru ve společném rámu.
PV 2008-726
14.11.2008
PS36D1CZJ
14.9.2009
Příklady provedeni vynálezu
Zařízení podle vynálezu využívá jako základu známého dynamometru pro měřeni tahových sil opatřeného upínacími čelistmi 1 vhodnými k upnutí příslušného zkoušeného předmětu, kterým je zde vzorek 2 pásu plošné textilie.
Vzorkem 2 je podle metodiky EN ISO 13934-1 obdélník o rozměrech 50 x cca 280 mm, upínací délka je 200 mm. Svými kratšími stranami je upnut do čelistí 1 dynamometru, v nichž je pevně sevřen.
V nezatíženém stavu znázorněném na obr. 1 a je plošný rozměr vzorku 2 nedeformován.
Po zatíženi vzorku 2 tahovou silou v zařízeni uspořádaném podle dosavadního stavu techniky (obr. 1b) se vzorek pružně prodlouží a zúží, tahová síla je po délce vzorku 2 konstantní, přičemž v místě 21, kde vzorek 2 vystupuje ze sevřených Čelistí 1, dochází při dosavadním způsobu měření ke koncentraci napětí. Zvláště při zatěžování vzorku 2 v jiném směru, než odpovídá hlavním směrům struktury tkaniny (tj. směrům osnovních a útkových nití), dojde v místech 21, kde vzorek 2 vystupuje ze sevřených čelistí 1, velmi často k poškození vzorku 2 při napětí, které je podstatně nižší, než je skutečná tahová pevnost vzorku 2. Tím je měření znehodnoceno a je nutno je na jiném vzorku opakovat.
2Ó V příkladném provedení zařízení podle vynálezu znázorněném na obr. 2a, 2b a 3 je na společné části rámu 11 dynamometru uložen vždy spolu s čelisti 1 prostředek opatřený třecí plochou. Tento prostředek je ve znázorněném provedeni tvořen třemi neotočnými válci 31, 32, 33, jejichž válcové povrchy mají třecí vlastnosti. Zkušební vzorek 2 pásu textilie je před 25 započetím zkoušky vložen do zařízení tak, že je svými konci upnut do čelistí 1 dynamometru a postupně opásán kolem těchto neotočných válců 31, 32, 33 u jedné i druhé čelisti 1, přitom úhly opásání jsou dány hodnotami Oj, Oj, Oj. Poloměry třecích ploch a kvalita jejich povrchu jsou v příkladném provedení u všech válců 31, 32, 33 stejné,
Při vlastním měření deformace a pevnosti vzorku 2 pásu textilie se po upnutí vzorku 2 do čelistí 1 nastaví čelisti 1 dynamometru do vzájemné polohy,
PV 2008-726 PS3601CZ_1
14.11.2008 14.9.2009 ve které je vzorek 2 uložen vzhledem ke třecím plochám válců 31, 32, 33 bez vůle, přičemž není zatížen tahovou silou dynamometru (obr. 2a).
Při zvyšování tahové síly se čelisti 1 od sebe vzdalují směrem A, přičemž dochází k deformaci vzorku 2 pásu textilie, který se prodlužuje a zužuje. Přitom 5 se vzorek 2 pásu pohybuje relativně vzhledem k třecím plochám neotočných válců 31, 32, 33 ve směru B. Třecí síla Ft působící na pás v místech jeho opásání směřuje proti směru B jeho relativního pohybu Vzhledem k mechanickému spojení třecích ploch 3 s čelistmi 1 odpovídá síla F^, měřená dynamometrem, přímo hodnotě maximální tahové síly ve střední části 10 testovaného vzorku 2. Analýzu rozložení tahových sil po délce vzorku 1 lze provést příslušným silovým rozborem., Vzhledem k existenci třecí síly Fj je sila Fq, kterou působí čelisti 1 na vzorek 2 pásu textilie právě o třecí sílu Ft nižší, než je síla dynamometru a tedy i než tahová síla ve střední části testovaného vzorku 2.. Poměr sil Fc a Fg je dán Eulerovým vztahem pro tzv. 15 vláknové třeni. V případě, že je součinitel f tření mezi tkaninou a všemi třecími plochami neotočných válců 31, 32, 33 stejný, platí pro velikost tahové síly namáhající střední část vzorku 2 pásu textilie v oblasti mezi válci 33 vztah
FD = Fc . efQ, kde e je Eulerovo číslo a a je součet úhlů Oj, a^, aj opásání neotočných válců válců 31,32,33 v radiánech. Z toho vyplývá, že při součiniteli f tření 0,2 a součtovém úhlu a 480° (tj. 8,38 rad) je tahová síla Fn namáhající střední část vzorku 2 pásu textilie v oblasti mezi válci 33 přibližně pětkrát vyšší, než síla F^ působící 25 mezi čelistmi 1 a vzorkem 2 pásu textilie. To znamená, že při tahové síle F^na mezi pevnosti, při které dojde k porušení vzorku 2 v jeho střední části, je napětí ve tkanině u upínacích čelistí 1 pětkrát nižší, než napětí na mezi pevnosti. To snižuje nebezpečí nežádoucího porušení vzorku 2 v místě koncentrace napětí u čelistí 1.
Příkladná kombinace válcových třecích ploch je z hlediska silového působení výhodná. Přesto mohou být třecí plochy uspořádány i jiným vhodným
PV 2008-726
14.11.2008
PS3601CZJ
14.9.2009 způsobem, například jako rovnoběžné rovinné svěrné plochy, jejich svěmá síla je vyvozována vnějším prostředkem, například pružinou.
Za předpokladu, že není známa hodnota součinitele f tření mezi vzorkem 2 pásu tkaniny a třecími plochami, je možné ji v případě potřeby stanovení síly 5 působící mezi upínací čelisti 1 a vzorkem 2 pásu tkaniny v místě upnutí vzorku 2 změřit některým ze známých zařízení.
Uvedený způsob měření deformace textilií, především zjišťování tažnosti a pevnosti, přináší ve srovnáni se stavem techniky podstatně přesnější výsledky, navíc snižuje pravděpodobnost výskytu nežádoucích porušení vzorků 1 θ v oblasti upínacích čelistí v průběhu měření, kterými by bylo prováděné měření znehodnocováno.
PV 2008726 PS3601CZ 1
14.11.2008 14.9.2009 ?
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (5)

1. Způsob zjišťování mechanických vlastností plošných textilií, zvláště měřením jejich tažnosti a/nebo pevnosti, při němž se vzorek (2) pásu 5 textilie upevní svými konci do upínacích čelisti (1) dynamometru, načež se zatěžuje tahovou silou, vyznačující se tím, že se na vzorek (2) textilie v blízkosti každé čelisti (1) dynamometru působí v průběhu měření přídavným smykovým třením, čímž se napětí v textilii od střední části vzorku (2) směrem k upínacím čelistem (1) dynamometru snižuje, přičemž maximální napětí ve 10 vzorku (2) textilie je dáno hodnotou síly (Fd) naměřenou dynamometrem.
2. Způsob zjišťování mechanických vlastností podle nároku 1, vyznačující se tím, že k vyvolání přídavného smykového tření se na vzorek (2) pásu textilie působí vždy alespoň dvěma stacionárními a vzhledem ksobě pevné uspořádanými válcovými plochami, které jsou pásem textilie částečně 15 opásány a které příslušejí každé z upínacích čelistí (1) dynamometru.
3. Způsob zjišťování mechanických vlastností podle nároku 2, vyznačující se tím, že se před měřením deformace zjistí součinitel (f) kinetického smykového tření mezi vzorkem (2) textilie a příslušnou třecí plochou.
2θ 4. Zařízení ke zjišťování mechanických vlastností plošných textilií, zvláště k měření tažnosti a/nebo pevnosti, tahovým zatěžováním vzorku (2) pásu textilie, obsahující dynamometr s tažnými upínacími čelistmi (1) pro upnutí konců vzorku (2) pásu textilie, vyznačující se tím, že obsahuje v blízkosti každé upínací čelisti (1) prostředek s alespoň jednou pevnou třecí plochou, 25 který je vzhledem k příslušné upínací čelisti (1) stacionární, přičemž jeho třecí plocha je v kontaktu s měřeným vzorkem (2) pásu textilie.
5, Zařízeni podle nároku 4, vyznačující se tím, že pevnou třecí plochou jsou alespoň dvě konvexní válcové plochy, které jsou opásatelné vzorkem (2) pásu textilie.
PV 2008-726
14.11.2008
PS3601CZ_1
14.9.2000
6. Zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že obsahuje tři konvexní válcové plochy.
7. Zařízení podle kteréhokoliv z nároků 4 až 6, vyznačující se tím, že třecí plochy jsou vytvořeny z otěruvzdorného materiálu s dlouhodobě 5 stabilními třecími vlastnostmi
CZ20080726A 2008-11-14 2008-11-14 Zpusob zjištování mechanických vlastností plošných textilií a zarízení k jeho provádení CZ2008726A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20080726A CZ2008726A3 (cs) 2008-11-14 2008-11-14 Zpusob zjištování mechanických vlastností plošných textilií a zarízení k jeho provádení

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20080726A CZ2008726A3 (cs) 2008-11-14 2008-11-14 Zpusob zjištování mechanických vlastností plošných textilií a zarízení k jeho provádení

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ301314B6 CZ301314B6 (cs) 2010-01-13
CZ2008726A3 true CZ2008726A3 (cs) 2010-01-13

Family

ID=41500982

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20080726A CZ2008726A3 (cs) 2008-11-14 2008-11-14 Zpusob zjištování mechanických vlastností plošných textilií a zarízení k jeho provádení

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2008726A3 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP6947748B2 (ja) * 2016-04-01 2021-10-13 イリノイ トゥール ワークス インコーポレイティド 側方に作用する空気圧式把持部における布帛を試験するための組込み楔部材
CZ309278B6 (cs) * 2020-01-30 2022-07-13 Technická univerzita v Liberci, Liberec Způsob a zařízení pro měření doby schnutí textilie

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB190718241A (en) * 1907-08-12 1908-09-14 Alfred Desire Cillard Improvements in and relating to Testing Machines
GB907658A (en) * 1958-04-01 1962-10-10 Cotton Silk & Man Made Fibres Improvements in or relating to textile raising machines
US4148218A (en) * 1978-04-17 1979-04-10 Corning Glass Works Apparatus for applying tensile stress to fiber
FR2654833B1 (fr) * 1989-11-17 1992-01-31 Ferrari Sa Tissage Enduction S Dispositif pour mesurer les proprietes mecaniques d'un echantillon notamment textile.
EP0899555B1 (de) * 1997-09-02 2002-02-27 Lenzing Aktiengesellschaft Verfahren zur Bestimmung der Festigkeitseigenschaften von langgestrecktem, textilem Prüfgut und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens

Also Published As

Publication number Publication date
CZ301314B6 (cs) 2010-01-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ2008726A3 (cs) Zpusob zjištování mechanických vlastností plošných textilií a zarízení k jeho provádení
KR101176958B1 (ko) 3점 지지 굽힘 시험기
CN101694444A (zh) 纤维织物及纺织结构复合材料力学性能检测方法
RU2456594C1 (ru) Устройство для определения деформационных свойств трикотажных полотен при растяжении неразрушающим методом
Vlad et al. Research regarding uniaxial tensile strength of nylon woven fabrics, coated and uncoated with silicone
JP2014102132A (ja) 低サイクル疲労き裂進展評価方法
KR20160013350A (ko) 시험편의 직립 가이드 장치 및, 이를 구비하는 인장시험기
Bekampiene et al. Analysis of fabric specimen aspect ratio and deformation mechanism during bias tension
Wu et al. Grab and strip tensile strengths for woven fabrics: An experimental verification
Schmieder et al. Failure analysis of high-strength fiber ropes
US20140373620A1 (en) Measuring Head
RU2529780C2 (ru) Машина для испытаний материалов на ползучесть и длительную прочность (варианты)
Min et al. Development of in-situ SEM testing apparatus for observing behavior of material at high magnification during tensile test
RU217460U1 (ru) Машина испытательная разрывная для проб лубяного волокна в виде пучка
Uhlemann et al. Saturation behaviour and load-induced thickness change of woven glass fibre fabrics
Pandita et al. On the use of acoustic emission and scanning electron microscopy to investigate fatigue damage in plain-woven fabric composites
RU2528557C2 (ru) Способ измерения деформации валов
Vanclooster et al. Biaxial extension of knitted steel fibre fabrics
JP2023001698A (ja) ロープ検査装置およびロープ検査方法
KR102516962B1 (ko) 시편 저항 측정 및 인장 시험용 지그
SK1252023A3 (sk) Spôsob vykonávania únavovej skúšky ohybom za rotácie
RU220727U1 (ru) Устройство для испытания волокон на растяжение
Molnár et al. Apparatus for measuring the shear properties of reinforcements
JP4711694B2 (ja) エレベータのロープ張り治具
CZ21628U1 (cs) Zařízení ke zkoušení fyzikálně-mechanických vlastností textilních materiálů

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20171114