CZ200866A3 - Regulace tažné a/nebo brzdné síly vozidla - Google Patents
Regulace tažné a/nebo brzdné síly vozidla Download PDFInfo
- Publication number
- CZ200866A3 CZ200866A3 CZ20080066A CZ200866A CZ200866A3 CZ 200866 A3 CZ200866 A3 CZ 200866A3 CZ 20080066 A CZ20080066 A CZ 20080066A CZ 200866 A CZ200866 A CZ 200866A CZ 200866 A3 CZ200866 A3 CZ 200866A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- vehicle
- force
- acceleration
- value
- braking force
- Prior art date
Links
Classifications
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02T—CLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO TRANSPORTATION
- Y02T10/00—Road transport of goods or passengers
- Y02T10/60—Other road transportation technologies with climate change mitigation effect
- Y02T10/72—Electric energy management in electromobility
Landscapes
- Regulating Braking Force (AREA)
- Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)
Abstract
Regulace tažné a/nebo brzdné síly vozidla se týká vozidla, které obsahuje prostredek (1) pro zadání zrychlení a pohonnou jednotku (2). Vozidlo dále obsahuje prostredek (3) pro merení redukované hmotnosti vozidla, který predává namerené hodnoty jednak prvnímu násobícímu bloku (4), do kterého predává informace též prostredek (1) pro zadání zrychlení, jednak druhému násobícímu bloku (5), do kterého jsou predávány informace též z prostredku (6) pro merení zrychlení, který vozidlo též obsahuje. Výstupem prvního násobícího bloku (4) je požadovaná urychlující síla (F1) a výstupem druhého násobícího bloku (5) je skutecná urychlující síla (F2), která je predávána do druhého scítacího bloku (7), do kterého je též predávána z pohonné jednotky (2) hodnota tažné nebo brzdné síly (F3). Výstupem druhého scítacího bloku (7) je odectení skutecné urychlující síly (F2) od tažné nebo brzdné síly (F3), což je hodnota jízdních odporu (F4), která je predávána do prvního scítacího bloku (8). Výstupem prvního scítacího bloku (8) je požadovaná tažná síla (F5), která je zadávána pohonné jednotce (2) vozidla. Namerená hodnota prostredku (3) pro merení redukované hmotnosti je tvorena souctem hodnoty namerené prostredkem (9) pro merení hmotnosti a hodnoty namerené prostredkem (10) pro merení redukované hmotnosti rotacních hmot.
Description
Regulace tažné a/nebo brzdné síly vozidla
Oblast techniky
Vynález se týká regulace tažné a/nebo brzdné síly vozidla. Regulace v rámci fyzikálních možností zajišťuje dodržení velikosti zrychlení, nebo zpomalení podle zadání obsluhy vozidla nezávisle na jízdních odporech dráhy, po které se vozidlo pohybuje.
Dosavadní stav techniky
Pohyb vozidel po dráze je umožněn díky síle pohonné jednotky, která v souladu s fyzikálními zákony udílí vozidlu zrychlení při rozjezdu, nebo zpomalení při brzdění. Dráha a čas rozjezdu nebo brzdění jsou dány průběhem zrychlení nebo zpomalení během rozjezdu nebo brzdění, popřípadě je při nulovém zrychlení rychlost vozidla konstantní. Výsledné zrychlení nebo zpomalení vozidla je dáno jednak tažnou nebo brzdnou silou vozidla, které vozidlo může ovlivňovat, jednak jízdními odpory, jejichž výsledná hodnota je ovlivněna například sklonem trati, obloukem trati, silou větru, pasivními odpory vozidla, což jsou parametry, které vozidlo nemůže ovlivňovat. Pohonné jednotce, tedy zdroji tažné a brzdné síly, • « » ·«· • · * · • · *
-2• φ · ··· >··* ·♦ ··· 4» «··♦ ·· ·· obsluha vozidla obvykle zadává požadovanou tažnou a brzdnou sílu, případně jinou veličinu na které tažná a brzdná síla nějakým způsobem závisí. Při proměnných jízdních odporech to ale znamená, že dráha a čas rozjezdu a zvláště pak brzdění se při konstantním zadání od obsluhy mohou značně lišit, neboť konstantní zadání obsluhy neznamená překonání určitého úseku konstantní rychlostí. Dodržení konstantních rozjezdových a zábrzdných drah pak znamená nutnost korekce tažné a brzdné síly, která je nutná též při požadavku překonání určitého úseku konstantní rychlostí.
Pro vyhodnocení velikosti silového účinku jízdních odporů na vozidlo je známé použití zvláštních čidel, jejichž signál je určitým způsobem závislý na velikosti jednotlivých složek jízdních odporů, jimiž jsou sklon, poloměr projížděného oblouku, síla větru, atd. Protože tyto systémy se neobejdou bez instalace informačních bodů na dráze vozidla, je jejich aplikace nákladná a možná pouze v oblasti železniční dopravy.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je provést taková opatření, aby bylo možné v rámci fyzikálních možností vyloučit vnější silové účinky jízdních odporů vozidla na zrychlení a zpomalení vozidla. Uvedené nevýhody a stanovené úkoly vyřešila regulace tažné a/nebo brzdné síly vozidla, podle vynálezu, který sestává z prostředku pro zadání zrychlení a pohonné jednotky. Podstatou vynálezu je, že vozidlo obsahuje prostředek pro měření redukované hmotnosti vozidla, který předává naměřené hodnoty jednak prvnímu násobícímu bloku, do kterého předává informace též prostředek pro zadání zrychlení, jednak druhému násobícímu bloku, do kterého jsou předávány informace též z prostředku pro měření zrychlení, které vozidlo • ♦ ··· • ·
9 • ·♦
též obsahuje. Výstupem prvního násobícího blokuje požadovaná urychlující síla a výstupem druhého násobícího blokuje skutečná urychlující síla vozidla, která je předávána do druhého sčítacího bloku, do kterého je též předávána z pohonné jednotky hodnota tažné nebo brzdné síly vozidla. Výstupem druhého sčítacího bloku je odečtení skutečné urychlující síly od tažné nebo brzdné síly, což je hodnota jízdních odporů, která je předávána do prvního sčítacího bloku, jehož výstupem je požadovaná tažná síla, která je zadávána pohonné jednotce vozidla. Je výhodné, jestliže naměřená hodnota prostředku pro měření redukované hmotnosti je tvořena součtem hodnoty naměřené prostředkem pro měření hmotnosti a hodnoty naměřené prostředkem pro měření redukované hmotnosti rotačních hmot.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladu provedení podle připojeného výkresu, na němž je schematicky znázorněna regulace tažné a/nebo brzdné síly vozidla.
Příkladyprovedení vynálezu
Zadání požadované velikosti zrychlení vozidla provádí obsluha vozidla prostředkem pro zadání zrychlení 1. Výstupem prostředku pro zadání zrychlení 1 je požadovaná hodnota zrychlení al , která může nabývat kladných nebo záporných hodnot. Vozidlo je vybaveno pohonnou jednotkou 2, která obsahuje asynchronní trakční
t φ • ··· φ · • φφ • φ · · · φ ··· ·♦ ·· · ···· φφ φφ
-4umožňují vyhodnotit tažnou nebo brzdnou sílu F3 pohonné jednotky 2. Aktuální zrychlení a2 vozidla vyhodnocuje prostředek pro měření zrychlení 6, který může být součástí řídících obvodů frekvenčních měničů. Prostředek pro měření redukované hmotnosti 3 zajišťuje průběžné měření redukované hmotnosti vozidla, která je tvořena součtem hodnoty naměřené prostředkem pro měření hmotnosti 9 vozidla, která se při běžném provozu mění se změnou počtu cestujících, množstvím provozních hmot atd, a hodnoty naměřené prostředkem pro měření redukované hmotnosti rotačních hmot 10, kterou obvykle představuje paměť pro zadání redukované hmotnosti rotačních hmot, neboť je při běžném provozu vozidla konstantní.
Prostředek pro zadání zrychlení 1 zadá požadovanou hodnotu zrychlení vozidla al, která se v prvním násobícím bloku 4 násobí s hodnotou redukované hmotnosti vozidla naměřené prostředkem pro měření hmotnosti 3. Výstupem prvního násobícího bloku 4 je hodnota požadované urychlující síly Fl, která může nabývat kladných nebo záporných hodnot. Prostředek pro měření zrychlení 6 vozidla předává svůj údaj druhému násobícímu bloku 5 ve kterém se násobí s údajem redukované hmotnosti vozidla, který dodává prostředek pro měření redukované hmotnosti 3. Výstupem druhého násobícího bloku 5 je hodnota skutečné urychlující síly F2, která může nabývat kladných nebo záporných hodnot. Ve druhém sčítacím bloku 7 se od skutečné urychlující síly F2 odečítá tažná nebo brzdná síla F3 pohonné jednotky 2. Výstupem druhého sčítacího bloku 7 je hodnota jízdních odporů F4, která je předávána do prvního sčítacího bloku 8. V prvním sčítacím bloku 8 se sečítá hodnota požadované urychlující síla Fl s hodnotou jízdních odporů F4. Výstupem prvého sčítacího bloku 8 je požadovaná tažná síla F5, která je zadávána pohonné jednotce 2.
• « φ φ ·· • · · · ♦ φ φ φ • · » · φ ·φ • · *····« • φ · · * · · · » φ • · ··· ·Φ Φ··« φ· φφ
-5Průmyslová využitelnost
Regulace tažné a/nebo brzdné síly vozidla podle tohoto vynálezu lze využít především u vozidel s elektrickým pohonem, zejména u tramvají.
Claims (2)
1. Regulace tažné a/nebo brzdné síly vozidla, které obsahuje prostředek pro zadání zrychlení (1) a pohonnou jednotku (2), vyznačující se tím, že vozidlo obsahuje prostředek pro měření redukované hmotnosti (3) vozidla, který předává naměřené hodnoty jednak prvnímu násobícímu bloku (4) do kterého předává informace též prostředek pro zadání zrychlení (1), jednak druhému násobícímu bloku (5) do kterého jsou předávány informace též z prostředku pro měření zrychlení (6), které vozidlo též obsahuje, přičemž výstupem prvního násobícího bloku (4) je požadovaná urychlující síla (Fl), výstupem druhého násobícího bloku (5) je skutečná urychlující síla (F2 ), která je pohonné jednotky (2) hodnota tažné nebo brzdné síly (F3), výstupem druhého sčítacího bloku (7) je odečtení skutečné urychlující síly (F2) od tažné nebo brzdné síly (F3), což je hodnota jízdních odporů (F4), která je předávána do prvního sčítacího bloku (8) jehož výstupem je požadovaná tažná síla (F5), která je zadávána pohonné jednotce (2) vozidla.
2. Regulace podle nároku 1, vyznačující se tím, že naměřená hodnota prostředku pro měření redukované hmotnosti (3) je tvořena součtem hodnoty naměřené prostředkem pro měření hmotnosti (9) a hodnoty naměřené prostředkem pro měření redukované hmotnosti rotačních hmot (10).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20080066A CZ303082B6 (cs) | 2008-02-05 | 2008-02-05 | Zpusob regulace tažné nebo brzdné síly vozidla |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20080066A CZ303082B6 (cs) | 2008-02-05 | 2008-02-05 | Zpusob regulace tažné nebo brzdné síly vozidla |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ200866A3 true CZ200866A3 (cs) | 2009-08-12 |
CZ303082B6 CZ303082B6 (cs) | 2012-03-21 |
Family
ID=40936883
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20080066A CZ303082B6 (cs) | 2008-02-05 | 2008-02-05 | Zpusob regulace tažné nebo brzdné síly vozidla |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ303082B6 (cs) |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE3837908A1 (de) * | 1988-11-04 | 1990-05-10 | Licentia Gmbh | Verfahren und anordnung zur regelung der antriebs- und/oder bremskraft der fahrmotoren eines laufachsenlosen triebfahrzeuges an der kraftschlussgrenze der raeder |
JPH03190508A (ja) * | 1989-12-15 | 1991-08-20 | Toshiba Corp | 電気車制御装置 |
US5772289A (en) * | 1994-10-11 | 1998-06-30 | Nissan Diesel Co., Ltd. | Vehicle braking force controller |
-
2008
- 2008-02-05 CZ CZ20080066A patent/CZ303082B6/cs not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ303082B6 (cs) | 2012-03-21 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
KR101646369B1 (ko) | 하이브리드 차량의 타력주행 유도 제어장치 및 방법 | |
KR100903665B1 (ko) | 가가속도 정보를 이용한 차량의 운동 제어장치 | |
CN105764739B (zh) | 电动车辆的控制装置以及电动车辆的控制方法 | |
US9944290B2 (en) | Method and system for controlling the regenerative braking of an electric or hybrid motor vehicle | |
CN107310428A (zh) | 基于电动车辆的控制方法和装置 | |
EP3511190A1 (en) | Steep slope slow descending system for vehicle and control method therefor | |
JP5831560B2 (ja) | 減速因子推定装置及び運転支援装置 | |
KR101679669B1 (ko) | 구동 트레인의 시험 시스템 | |
CN107848516A (zh) | 用于轨道车辆的制动系统 | |
CN103552555B (zh) | 列车安全超速防护与制动距离的方法 | |
CN102632913A (zh) | 用于列车实现自动到站停车的减速控制系统 | |
CN107206983B (zh) | 车辆的控制装置以及车辆的控制方法 | |
CN107407353A (zh) | 控制车辆的惯性行驶的车辆控制装置 | |
CN111051164A (zh) | 用于查明轨道车辆的与制动相关的实际值的方法和装置以用于利用分布式的传感机构实施调节减速度的制动 | |
CN104105630B (zh) | 减速因子推定装置 | |
Schafer et al. | Modeling and spacing control for an electric vehicle with one-pedal-driving feature | |
Huang et al. | Design of a hydraulic anti-lock braking system (ABS) for a motorcycle | |
JPWO2013099011A1 (ja) | 減速因子推定装置 | |
Mamat et al. | Fuzzy logic controller on automated car braking system | |
KR20070069629A (ko) | 철도선로의 선로데이터 측정장치 | |
CZ200866A3 (cs) | Regulace tažné a/nebo brzdné síly vozidla | |
Pichlík | Locomotive wheel slip controller based on power dissipation in wheel-rail contact | |
Lundin et al. | Estimation of vehicle mass using an extended Kalman filter | |
US20160153866A1 (en) | Method to control end speed of a vehicle in a crash test after a propulsion and coast down phase | |
Nguyen et al. | Study of the influence of lateral forces and velocity on the lateral dynamics of automobile |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20250205 |