CZ2005173A3 - Zpusob prepracování odpadního polyethylentereftalátu jeho tepelným rozkladem - Google Patents

Zpusob prepracování odpadního polyethylentereftalátu jeho tepelným rozkladem Download PDF

Info

Publication number
CZ2005173A3
CZ2005173A3 CZ20050173A CZ2005173A CZ2005173A3 CZ 2005173 A3 CZ2005173 A3 CZ 2005173A3 CZ 20050173 A CZ20050173 A CZ 20050173A CZ 2005173 A CZ2005173 A CZ 2005173A CZ 2005173 A3 CZ2005173 A3 CZ 2005173A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
waste
polyethylene terephthalate
temperature
thermal decomposition
acid
Prior art date
Application number
CZ20050173A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ296379B6 (cs
Inventor
Kusý@Jaroslav
Andel@Lukás
Safárová@Marcela
Vales@Josef
Original Assignee
Výzkumný ústav pro hnedé uhlí, a. s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Výzkumný ústav pro hnedé uhlí, a. s. filed Critical Výzkumný ústav pro hnedé uhlí, a. s.
Priority to CZ20050173A priority Critical patent/CZ296379B6/cs
Publication of CZ2005173A3 publication Critical patent/CZ2005173A3/cs
Publication of CZ296379B6 publication Critical patent/CZ296379B6/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/141Feedstock
    • Y02P20/143Feedstock the feedstock being recycled material, e.g. plastics
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/62Plastics recycling; Rubber recycling

Landscapes

  • Separation, Recovery Or Treatment Of Waste Materials Containing Plastics (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Zpusob spocívá v tepelném zpracování odpadního polyethylentereftalátu v pyrolýzní peci za neprístupu vzduchu, jehoz produktem je smes kyseliny tereftalové a kyseliny benzoové a dále vysoce cistý uhlík. Ze smesi je kyselina tereftalová oddelena vhodnými separacními postupy a muze být recyklována provýrobu nového polyethylentereftalátu, prípadne vyuzita pro syntézu jiných produktu organické chemie. Kyselina benzoová muze být po separaci a precistení pouzita pro organické syntézy. Vysoce cistý uhlík (90 az 95 %) je mozno pouzít v ruzných prumyslových odvetvích jako redukcní nebo nauhlicovací cinidlo.

Description

Způsob přepracování odpadního polyethylentereftalátu jeho tepelným rozkladem
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu tepelného zpracování odpadního polyethylentereftalátu za nepřístupu vzduchu, jehož produktem je směs kyseliny tereftalové a kyseliny benzoové a dále čistý uhlík. Ze směsi je kyselina tereftalová oddělena vhodnými separačními postupy a může být recyklována pro výrobu nového polyethylentereftalátu, případně využita pro syntézu jiných produktů organické chemie. Kyselina benzoová může být po separaci a přečištění použita pro organické syntézy. Čistý uhlík je možné použít v různých průmyslových odvětvích jako redukční nebo nauhličovací činidlo.
Dosavadní stav techniky
V současné době se polyethylentereftalát řadí k běžně používaným plastům, získává se reakcí kyseliny tereftalové (TPA) a ethylenglykolu (EG). Touto reakcí vzniká bis-hydroxyethyltereftalát (BHTP), který polymeruje na polyethylentereftalát (PET). Reakce probíhají podle následujícího schématu:
TPA + 2 EG -> BHTP + 2 H2O nBFITP —>PET + n-l EG
Vlastnosti polyethylentereftalátu předurčují tento plast mimo jiné k výrobě obalů pro nápoje. Opakované použití těchto obalů však nelze uskutečnit, neboť dosud nebyl technologicky vyřešen problém jejich sterilizace před dalším použitím. Obaly z tohoto materiálu jsou tedy nevratné a končí po jediném použití většinou na skládkách nebo ve spalovnách.
Recyklování tohoto materiálu je možno podle dosavadního stavu techniky realizovat fyzikálně nebo chemicky. Fyzikální recyklace spočívá zpravidla v rozdrcení polyethylentereftalátového odpadu s případným odstraněním nevhodných příměsí, tavení získané drtě za vzniku granulátu a následné zpracováni jako u původní panenské hmoty. Nevhodné příměsi, pocházející např. z víček a etiket lahví, je možno odstranit gravitační separací nebo praním vodou s využitím flotace. Tímto způsobem získaný recyklovaný granulát je možno zpravidla využít pro výrobky s nižšími požadavky na čistotu, například pro výrobu geotextilií.
Chemická recyklace využívá zpravidla reverzibility výše uvedených reakcí, kterými z výchozích surovin, tedy z kyseliny tereftalové a ethylenglykolu, polyethylentereftalát vzniká.
~Q~ · -
Hydrolýzou esterových vazeb při určité teplotě a tlaku a/nebo působením vhodných chemických látek se tedy získají původní výchozí suroviny, ze kterých je možno po přečištění zhotovit hygienicky nezávadné výrobky, například PET lahve. Hydrolýzu odpadních plastů na bázi polyesterů, polyamidů a polykarbonátů pomocí přehřáté páry uvádí např. americký patent US 4 605 762. Hydrolýza těchto odpadních materiálů je vedena kontinuálně v autoklávu při teplotě 200 až 300 °C a tlaku alespoň 1,5 MPa. Tepelná energie vstupující páry vyhřívá autokláv a vyrovnává enthalpickou bilanci hydrolytické reakce, avšak zpracovávaná polymerní surovina musí do autoklávu vstupovat již ve formě taveniny. Jiný způsob regenerace čisté kyseliny tereftalové z odpadního polyethylentereftalátu uvádí mezinárodní přihláška vynálezu WO 97/24310. Řešení podle tohoto zveřejněného dokumentu využívá alkalické hydrolýzy vodným roztokem hydroxidu alkalického kovu nebo hydroxidu kovu alkalických zemin v přítomnosti smáčedla, jehož funkcí je urychlení procesu. Produktem reakce je alkalický hydrolyzát, z něhož se okyselením získá samotná kyselina tereftalová. Je také známo, že rozklad odpadního polyethylentereftalátu lze také uskutečnit alkoholýzou, nejčastěji glykolýzou nebo methanolýzou.
Český patent CZ 288 622 uvádí způsob recyklace odpadního polyethylentereftalátu, který spočívá v kombinaci fyzikálních a chemických kroků. V prvním krokuje netříděná drť použitých polyethylentereftalátových výrobků převedena do křehké formy krystalizaci, ke zkrystalování polyethylentereftalátu dojde temperováním vstupní drtě na teplotu 140 až 190 cb po dobu až 60 minut. Takto zpracovaná drť je podrobena mletí, načež jsou nežádoucí nerozemleté příměsi odděleny proséváním. V druhém krokuje předčištěná drť vystavena dvojstupňové hydrolýze, v prvním stupni nástřikem vodní páry do taveniny polymeru a v druhém stupni reakcí produktů z prvního stupně s hydroxidem amonným, přičemž nerozpustné podíly jsou odstraněny filtrací. Z vodného roztoku produktů hydrolýzy druhého stupně je kyselina tereftalová vysrážena přídavkem kyseliny sírové a následně oddělena filtrací a z filtrátu je oddělen rektifikací ethandiol. Patentová přihláška DE 197 47 688 popisuje způsob zpracování materiálů, obsahujících lignin nebo kyselinu ligninsulfonovou zahříváním na teplotu do cca 350 °C, při kterém se získávají fenoly, aldehydy, esteryjpřípadně ketony, a to v závislosti na podmínkách zpracování. V redukčním až neutrálním prostředí dochází k tvorbě fenolů, v neutrálním až mírně oxidačním k tvorbě aldehydů, ve středně oxidačním k tvorbě esterů a v silně oxidačním prostředí k tvorbě ketonů.
Z výše uvedeného stručného popisuje zřejmé, že zpracování odpadního polyethylentereftalátu za účelem jeho plnohodnotné recyklace je složitý proces náročný na
-3spotřebu energie, citlivý na změny ve složení vstupní suroviny, použité zařízení, kvalitu obsluhy a další faktory.
Podstata vynálezu
Obtíže a nedostatky dosavadního stavu techniky do značné míry zjednodušuje způsob tepelného zpracování odpadního polyethylentereftalátu bez přístupu vzduchu podle vynálezu, který spočívá v tom, že se polyethylentereftalová vsádka vloží do pyrolýzní pece (retorty) a podrobí se tepelnému rozkladu za vzniku směsi kyseliny tereftalové a kyseliny benzoové, ze které se kyselina tereftalová a benzoová oddělí separačními postupy. Tuhým zbytkem tohoto tepelného rozkladu je uhlík s vlastnostmi vhodnými pro využití v různých průmyslových odvětvích. Čistota uhlíku je od 90 do 95 % hmotnostních.
Výhoda tohoto vynálezu spočívá v tom, že se mohou zpracovávat s odpadním polyethylentereftalátem také přítomné příměsi (polyethylenová a polypropylenová víčka, papírové etikety s podíly lepidla).
Polyethylentereftalová vsádka se výhodně před tepelným rozkladem podrobí drcení.
Pyrolýzní pec se vsádkou odpadního polyethylentereftalátu je zahřívána postupně na Q/íteplotu 350^-30 °C až do rozkladu poylethylentereftalátu. Současně je do pyrolýzní pece dávkována kontinuálně vodní pára nebo vnášen vhodný plyn, přednostně dusík. Zvolené médium je přidáváno až do ukončení tepelného rozkladu a případně následného ochlazení pece.
Produkty tepelného rozkladu jsou jímány jako směs kyseliny tereftalové a benzoové do vhodného kondenzačního zařízení, např. vodní pračky. Suspenze směsi kyselin je oddělena od kapalné fáze dekantací, filtrací nebo odstředěním a podrobí se sušení při teplotě s výhodou do 60 °C.
Kyselina benzoová a kyselina tereftalová se ze společné směsi vzájemně odseparují na základě jejich rozdílné rozpustnosti ve vhodných organických rozpouštědlech a ve vodě. Přednostně je možno použít jako organická rozpouštědla methanol, ethanol, případně další nižší alifatické alkoholy, dále chloroform, benzen a diethylether.
Kyselina tereftalová, resp. benzoová se ze suspenze oddělí dekantací nebo filtrací, načež se mohou podrobit sušení při teplotě s výhodou do 50 °C.
Pevným produktem tepelného rozkladu polyethylentereftalátu je uhlík čistoty 90Ϊ95 který se po ochlazení a vyjmutí z pyrolýzní pece upraví mletím na vhodnou zrnitost pro další použití.
-4Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Vsádka odpadního polyethylenterefitalátu znečistěného polyethylenem a papírem s podílem lepidla se podrobí drcení a připravená drť se vloží do pyrolýzní pece (retorty).
Pyrolýzní pec se vyhřívá s nárůstem teploty 2,70 °C/min. na teplotu 310 °C, po dosažení této ať teploty se začne kontinuálně dávkovat do pece vodní pára v množství 4,5^5,0 cnr/min. Teplota pyrolýzy se nyní postupně zvyšuje s teplotním gradientem 1,00 °C/min. až na teplotu 420 °C, při níž je udržována po dobu 60 min.
Směs organických kyselin (tereftalová a benzoová) je jímána do vodní předlohy ochlazené na teplotu pod 15 °C a suspenze je oddělena od kapalné fáze dekantací a filtrací s následným sušením při teplotě 50 °C.
Vysušená směs kyselin se rozdělí na čistou kyselinu benzoovou a čistou kyselinu tereftalovou na základě rozdílné rozpustnosti těchto kyselin v methanolu, v němž se kyselina benzoová rozpouští. V methanolu nerozpuštěný podíl je kysehna tereftalová, která se oddělí oz odstředěním, promyje vodou, filtruje a vysuší při teplotě 50^60 °C.
Roztok kyseliny benzoové v methanolu se odpaří (zahustí) při teplotě 60^70 °C na nejméně ‘Λ původního objemu a poté se přidá voda v takovém množství, aby se kyselina benzoová vyloučila. Suspenze kyseliny ve vodně-alkoholickém roztoku se zfiltruje a odfiltrovaná kyselina se suší při teplotě 60 °C.
Příklad 2
Vsádka odpadního polyethylenterefitalátu znečistěného polyethylenem a papírem s podílem lepidla se podrobí drcení a připravená drť se vloží do pyrolýzní pece (retorty). Pyrolýzní pec se s nárůstem teploty 2,70 °C/min vyhřívá na teplotu 340 °C, při dosažení této o
teploty se do pece začne kontinuálně dávkovat dusík s průtokem 5,0 cm /min. Teplota pyrolýzy je postupně zvyšována s teplotním gradientem 0,5 °C/min. na teplotu 420 °C, při níž je udržována po dobu 60 min.
Směs organických kyselin (převážně tereftalová a benzoová) je jímána do vodní pračky a následně do vodní předlohy ochlazené na teplotu pod 15 °C, kyseliny jsou z vodní suspenze odděleny dekantací a filtrací s následujícím sušení při teplotě 50 °C.
Z vysušené směsi kyselin je provedena separace kyseliny benzoové a tereftalové na základě jejich rozdílné rozpustnosti v ethanolu, v němž se kyselina benzoová snadno
-ϊrozpouští. V ethanolu nerozpuštěný podlije kyselina tereftalová, která se oddělí odstředěním, ož7 promyje vodou, filtruje a vysuší při teplotě 50^60 °C.
Roztok ethanolu s rozpuštěnou kyselinou benzoovou se odpaří (zahustí) při teplotě 60χ 70 °C na nejméně /2 původního objemu a poté se přidá voda v takovém množství, aby se vyloučila kyselina benzoová. Vytvořená suspenze kyseliny se zfiltruje a kyselina benzoová se suší při teplotě 60 °C.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob přepracování odpadního polyethylentereftalátu jeho tepelným rozkladem za nepřístupu vzduchu na směs kyseliny tereftalové, kyseliny benzoové a uhlíky vyznačuj ící se tím, že vsádka odpadního polyethylentereftalátu je v pyrolýzní peci zahřívána rychlostí maximálně 3,0 °C/min. na teplotu 350 až 430 °C, přičemž alespoň po část doby zahřívání vsádky je do pyrolýzní pece dávkováno nosné medium pro transport produktů rozkladu ke kondenzaci, a kondenzací vytvořená suspenze kyselin se případně podrobí separaci.
  2. 2. Způsob přepracování odpadního polyethylentereftalátu jeho tepelným rozkladem podle nároku lj vyznačující se tím, že vsádka odpadního polyethylentereftalátu je zahřívána ve dvou stupních, v prvním stupni rychlostí 2,5 až 3 °C/min na teplotu 300 až 350 °C a ve druhém stupni rychlostí 0,5 až 1,0 °C/min na teplotu 400 až 430 °C.
  3. 3. Způsob přepracování odpadního polyethylentereftalátu jeho tepelným rozkladem podle nároků 1 nebo 2jvyznačující se tím, že nosné medium pro transport produktů rozkladu je do pyrolýzní pece dávkováno od teploty 300 až 350 °C.
  4. 4. Způsob přepracování odpadního polyethylentereftalátu jeho tepelným rozkladem podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že nosným mediem je vodní pára, dusík, nebo jejich směs.
CZ20050173A 2005-03-16 2005-03-16 Zpusob prepracování odpadního polyethylentereftalátu jeho tepelným rozkladem CZ296379B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20050173A CZ296379B6 (cs) 2005-03-16 2005-03-16 Zpusob prepracování odpadního polyethylentereftalátu jeho tepelným rozkladem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20050173A CZ296379B6 (cs) 2005-03-16 2005-03-16 Zpusob prepracování odpadního polyethylentereftalátu jeho tepelným rozkladem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2005173A3 true CZ2005173A3 (cs) 2006-03-15
CZ296379B6 CZ296379B6 (cs) 2006-03-15

Family

ID=36969045

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20050173A CZ296379B6 (cs) 2005-03-16 2005-03-16 Zpusob prepracování odpadního polyethylentereftalátu jeho tepelným rozkladem

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ296379B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ296379B6 (cs) 2006-03-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5770162B2 (ja) 加水分解によるplaのケミカルリサイクル
TWI389941B (zh) Self-dyed polyester fiber for recycling useful ingredients
KR100693707B1 (ko) 폴리에틸렌 테레프탈레이트 폐기물의 화학적 재이용 방법
JP3715812B2 (ja) ポリエチレンテレフタレート廃棄物のケミカルリサイクル方法
WO2003033581A1 (fr) Procede de recyclage de bouteille pet
JP4647625B2 (ja) 廃棄ポリエチレンテレフタレート(pet)の化学的リサイクル手法
CA2091069C (en) Process and apparatus for regenerating used articles of polyolefin to reusable raw material
KR100271405B1 (ko) 개량된 폴리 에틸렌 테레프탈레이트 오염물질 제거방법
JP4212799B2 (ja) ポリエステル繊維廃棄物からのテレフタル酸回収方法
JP4080720B2 (ja) Petボトルのリサイクル方法
JP4330918B2 (ja) ポリエステル廃棄物のリサイクル方法
JP2004217871A (ja) 染着ポリエステル繊維からの有用成分回収方法
CZ2005173A3 (cs) Zpusob prepracování odpadního polyethylentereftalátu jeho tepelným rozkladem
TW201630862A (zh) 對苯二甲酸之製造方法及經回收聚對苯二甲酸乙二酯之製造方法
JP4065658B2 (ja) ポリエチレンテレフタレート繊維廃棄物からの有効成分回収方法
CN105367415B (zh) 一种废旧pet材料化学法回收循环再利用系统
JP2001192492A (ja) 精製熱可塑性ポリエステル樹脂の製造方法
TW591049B (en) Method for recycling PET bottle
JP2002167469A (ja) ポリエステル廃棄物のリサイクルシステムとその方法
JP2002167468A (ja) ポリエステルフィルム廃棄物からの有効成分回収方法
CN110845759B (zh) 一种醇解液中过量二元醇的去除方法
CN116710509A (zh) 聚酯的脱色方法和包括该方法的聚酯的解聚方法
JP4065657B2 (ja) ポリエチレンテレフタレート樹脂廃棄物からの有効成分回収方法
CN102952289A (zh) 含有聚烯烃类的复合塑料的分离方法和分离装置
CZ20041056A3 (cs) Zpusob fyzikálne-chemické recyklace odpadního polyethylentereftalátu

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20200316